even„i UITBLAZEN Oliemarkt reageert lauw op Golfcrisis LANDELIJKE PRESENTATIE „OP BLOTE VOETEN" Jongerenpastoraat Breda maakt school Plan toniaiiim BEZUINIGINGEN IN SOCIALE ZEKERHEID Genscher vertrekt: crisis in de FDP heidemij Vereni London orbital SHELL-TOPMAN J. H. DE SOLA: Flauw gek WIM KOCK WOENSDAG 6 JUN11984 'ACHTERGROND' Prijsstijging Profiel Amnestiewet WOENSDAG 6 J Het is al weer twaalf jaar geleden dat de toenmalige Hover- lloyd adverteerde met de slogan „Koffie in Breda. Diner in Soho". Mijn hoofdredacteur vroeg me toen die slogan eens te tes ten. Om half elf liet ik me een kop koffie inschenken in „de Arent". Vervolgens kroop ik achter het stuur voor de rit naar Calais waar het avontuur met het luchtkussenvaartuig me wachtte. Je moest niet te vroeg willen dineren. Niet voor een uur of half negen 's-avonds. Dan klopte de slogan, zo konden fo tograaf Hans Chabot en ik toen vaststellen, genietend van een Griekse vleesschotel. Er is sindsdien veel veran derd. De hovercraft doet nu maar 30 a 35 minuten meer over de oversteek naar Dover. Je hoeft niet meer langs Oos tende en door Duinkerken en Gravelines. Je rijdt met een boog om Canterbury heen en de A-2 van Dover naar Londen is, op een klein stuk na, vier- of zesbaans en voor een deel auto snelweg (A-2M) geworden. Al leen Londen zelf binnendrin gen blijft een tijdrovend kar wei, maar voor degenen die benoorden Londen moeten zijn is er sinds kort verlichting. De beruchte North Circular Road de noordelijke rondweg door de Londense voorsteden, hoeft niet meer. Vanuit de Dartford Tunnel, onder de Theems door, rijdt men nu zó de gloednieuwe autosnelweg M (van Motor way) 25 op, de London Orbital die eertijds vrijwel geheel Lon den zal omcirkelen in een wijd- se straal, ver van het stadsge bied vandaan. Het nieuwe weg- deel geeft aansluiting op de M- 1 naar het noorden, via een stukje A-6 (vierbaans) en de M- 10. Je bereikt de M-l al een flink st.,*. benoorden Londen, ter hoogte van St. Albans. Er zijn nog altijd (veel) mensen die denken dat Enge land ver weg ligt, tenzij je een vliegtuig er naartoe neemt. De strook water tussen continent en Britse eilanden werkt als een psychologische barrière die 'overwonnen' moet worden met een zeereis. Het ligt er maar aan hoe je het bekijkt en vooral welke route je kiest. Vorige week moest ik naar Congleton. Dat stadje ligt langs de M-6, de autosnelweg van Birmingham naar Schotland. Congleton ligt nog geen uur rij den beneden Manchester of Li verpool, een goede twintig mi nuten benoorden Stoke-on- Trent. Nu weet u ongeveer waar ik moest zijn. Het lijkt voor de hand te liggen een van de noordelijke oversteken te kiezen: Hoek van Holland- Harwich of Europoort-Huil. Als je een hekel hebt aan auto rijden zijn dat misschien ook de beste verbindingen. Maar ik koos, de nieuwe M-25 indach tig, nu eens voor Calais-Dover. Een hovercraft is vergeleken bij een veerschip maar klein. Het inschepen van auto's, bus sen en passagiers neemt nauwe lijks een kwartier in beslag. Je hoeft je ook niet eerder dan 30 minuten voor het vertrek aan te melden. Om elf uur blaast het luchtkussenvaartuig zich op en begint de stuivende overtocht. Die duurt 30 minuten. Dankzij het tijdsverschil arriveer je in Engeland nog vroeger dan je in Calais vertrokken bent. Om half elf staan we op Engelse bo dem. Tien minuten na aan komst klimmen we al op de Ju bilee Road tegen de krijtrotsen omhoog. Dover diep beneden ons achterlatend. Het is net elf uur geweest als we Canterbury passeren. We stoppen bij een wegrestau rant. Het is nog te vroeg voor de lunch, maar we hebben hon ger en daarom laten we Engels ontbijt aanrukken. Met alles er op, eraan en erbij. Drie kwar tier later zetten we de reis voort. Rijschema Dartford Tunnel. De com puter weegt het in de wijde gleuf geworpen tolgeld (60 pen ny) en opent het slagboompje. Blakend van versheid strekt het beton van de M-25 zich voor ons uit. De mijlen vliegen on der de wielen door. Op de A-6 is het even intomen, maar al spoedig zetten we op de M-10 er de sokken weer in. De M-l op, naar het noorden. Het is nog vroeg in de middag wan neer het bos van zendmasten aan de horizon opduikt, ter markering van de plek waar de M-6 zich in westelijke richting aftakt van de M-l (Leeds) om bij Birmingham weer naar het noorden te buigen. Naar Man chester, Liverpool en Glasgow. Langs de M-6, niet ver van Wolverhampton, gunnen we ons tijd voor thee. De auto krijgt voor de tweede keer ben zine. Met 26 liter is de tank al weer vol. Om half vijf zijn we in Congleton. Onze gastheren zijn verbaasd over onze snelle reis. Zij denken ook dat 'Europa' op de rand van de wereld ligt. De terugreis gaat langs de zelfde route. Nu houden we een rijschema bij. Vertrek 10.15 (M-6, aansluiting 17 bij Congleton). Spaghetti Junction (Birmingham) 11.05. Samen komst M-6 en M-l (Rugby) 11.55. M-10 (bij St-Albans) 13.20. M-25 13.33. Dartford Tunnel 14.00. Dover Hoverport 15.20. Congleton-Dover in 5 uur en 5 minuten. Daar zit 1 uur 22 minuten rust in zodat aan netto rijtijd overblijft 3 uur 43 minuten. De afstand be droeg 415 km zodat we een ge middelde snelheid van 111,7 km per uur haalden. Wat je noemt een vlotte trip. Conclusie: de Zuid-Neder lander die 's-morgens om een uur of half acht van huis gaat kan, via Calais, bij daglicht vrijwel elke uithoek van Enge land of Wales bereiken. In de zomertijd tenminste. Ontbijt Om half acht 's-morgens rij den we weg. Over autosnelwe gen langs Antwerpen en Gent. Daar de autosnelweg naar Oos tende op en de aftakking Nieuwpoort genomen. Vandaar over een tweebaansweg via Veurne naar de Franse grens bij Adinkerke. De weg van Duinkerken naar Calais is de laatste jaren sterk verbeterd, maar de totale rijtijd (van om geving Breda) is praktisch het zelfde gebleven: 3 uur. Om half elf precies, rijden we de hover- S port op, in de duinen voor Ca lais. E 11 i i11 ri 1111111111111111111111M M11111111111 i 111111i! 111 i 1111111111111I i 111 n:Ii 11111 i I i 111111 i 111111111111 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36050 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-1236394/236911 Rsnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Het 1 juli-pakket Door Max de Bok DEN HAAG - Deze week behandelt de Tweede Kamer het zo genoemde 1 juli-pakket, een nieuwe reeks bezui nigingen in de sociale zekerheid. De reeks omvat drie maatregelen: De daglonen, op grond waarvan de WW-,WWV- en WAO-uitkeringen worden berekend, worden met 3 gekort. Minimum-uitkerin gen blijven onveranderd. De bovenminimale uitkeringen WAO en WW komen door deze korting op 75,2 van het laatstverdiende loon, de WWV op 70,5 procent; De ziekengelduitkering wordt gebonden aan een ma ximum: ze zal dan niet meer dan 100% van het netto loon kunnen bedragen. In een aantal gevallen is nu de uit kering bij ziekte hoger dan het netto loon dat men ver dient als men werkt. Bij zwangerschapsverlof doet zich dit altijd voor omdat het bruto ziekengeld bij zwan gerschap en bevalling niet 80, maar 100 van het bruto loon bedraagt. Aangezien ook dan over het ziekengeld geen premies voor de werkne mersverzekering worden ge heven, heeft dat altijd een hoger netto inkomen tot ge volg. Voor zieke werklozen is de netto ziekengelduitkering ook altijd hoger dan de netto WW-uitkering. Wwerkne- Vorige week nog werd er op het Haagse Malieveld gedemonstreerd tegen de 1 juli-maatregelen. - FOTO ARCHIEF DE STEM. mers in bedrijven ontvangen een ziekengelduitkering die hoger is dan het netto loon als zij een inkomen hebben tussen 140 en 170 bruto per dag; In de AAW (algemenear- beidsongeschikt heidswet) wordt een inkomenstoets in gevoerd voor uitkeringen die vóór 1979 zijn ingegaan. Dat betekent dat bij het vaststel len van de uitkering reke ning gehouden zal worden met eigen neveninkomsten en met andere inkomsten in de leefeenheid, waarvan de uitkeringsgerechtigde deel uit maakt. Dat is nu al het geval bij AAW-uitkeringen die na 1 januari 1979 ingingen. Voor invoering van deze maatre gel zullen de bedrijfsvereni gingen bij ongeveer 123.000 arbeidsongeschikten een in- komensonderzoek moeten doen. Dat kan niet meer vóór 1 juli. Daarom wordt een overgangsmaatregel getrof fen, waarbij de hoogte van de uitkering wordt vastgesteld op basis van de indeling in tariefgroepen van de loon-en inkomstenbelasting (twee verdieners wet) De AAW kent drie uitke ringshoogten: 100% van het netto minimumloon, 85 daarvan en 70 daarvan. Uitkeringsgerechtigden van na 1 januari 1979 hebben recht op 100% als het inko men van de partner of de eigen inkomsten lager zijn dan ongeveer 1714 van het minimumloon. Recht op 85 bestaat bij eigen- of partner inkomsten tussen 1714 en 35 van het minimumloon. Recht op 70 (deze uitkering geldt ook voor alleenstaan den) is er bij eigen-of part nerinkomsten boven 35 van het minimumloon. De twee laatstgenoemde maatregelen lijken in de Tweede Kamer op weinig of geen weerstand te stuiten. De korting van 3 op de daglo nen WW en WAO wordt door de regeringscoalitie van CDA en WD gesteund. Onenig heid bestaat er in de coalitie over de 3% korting op de WWV-uitkering. Het CDA wil deze uitkering handha ven op 72,5 van het laatst verdiende loon. Het kabinet heeft het CDA-voorstel om daarvoor een deel van de meevaller van 4 miljard, die minister Ruding heeft kun nen inboeken, te gebruiken afgewezen. Het CDA kijkt nu naar mogelijkheden om de finan ciering te vinden in het een malig voordeel van ƒ580 mil joen, dat ontstaat door een nieuwe wijze van verreke ning van premieafdracht tussen bedrijfsverenigingen en sociale fondsen. De VVD wil, evenals het kabinet, dat de uitkeringen WWV, WW en WAO per 1 januari naar 70% van het laatstverdiende loon gaan. Daarom is de WD tegen het CDA-voorstel nu. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Hoewel de situatie in de Perzi sche Golf zich de laatste dagen stabiliseert op een gevaarlijk explosief ni veau, blijven schokken de reacties op de olie- markten uit. Sinds de vijandelijkheden tussen Irak en Iran zich en kele weken geleden begon nen uit te breiden tot de Golf, heeft bij voorbeeld de Rotter damse spotmarkt voor ruwe olie en olieprodukten bij lan ge na niet dezelfde spectacu laire prijsstijgingen laten zien als tijdens de eerste en de tweede oliecrisis. Volgens Shell-directeur J.H. de Sola is de situatie van nu niet te vergelijken met die van tien en vijf jaar geleden. De prijsexplosies, die toen de aanzet waren tot de diepste recessie sinds de jaren dertig, konden volgens De Sola ont staan omdat er sprake was ven een zeker evenwicht van olieproduktie- en consump tie. Sinds de laatste olie-schok van 1979 is het aandeel van OPEC-landen en met name dat van de Golfstaten in de olievoorziening van de westelijk geïndustrialiseerde wereld sterk teruggelopen. Momenteel levert OPEC on- Door de Straat van Hormoes gaan dagelijks 8 miljoen vaten olie, be stemd. voor het westen. Maar als de Straat wordt afgesloten kun nen andere oliegbieden het verlies grotendeels opvangen. - KAARTJECARPRESS geveer 17 miljoen vaten per dag, tegen 32 miljoen aan het eind van de zeventiger jaren. Een en ander is een gevolg van de door de sterke prijs stijgingen veroorzaakte af genomen vraag en van de toegenomen produktie van niet-OPEC-landen als Noor wegen en Groot-Brittannië (Noordzee-olie), door vervan ging (kolen, gas) en door be zuinigingen. Volgens De Sola zal er ook bij een volledige afsluiting van de Golf geen sprake meer zijn van de blijvende grote prijsstijgingen, zoals die tijdens de eerste en twee de oliecrisis voorkwamen. Als de Straat van Hormoes niet meer kan worden beva ren, betekent dat voor de westerse wereld een aan- voerverlies van ongeveer 8 miljoen vaten per dag. Via verhoogde produktieinspan- ningen op de Noordzee, door olielanden als Nigeria, Indo nesië, Mexico en Venezuela en door het volledig benutten door Saoedi Arabië van de pijpleiding naar Yanbu aan de Rode Zee zal volgens De Sola een netto-tekort reste ren van ongeveer 3 miljoen vaten per dag. De Shell-topman stelt vast dat dit tot enige prijsstijging kan leiden. Hij verwacht echter dat bij het passeren van een bepaalde grens, die niet ver boven de 29 dollar zal liggen voor een vat Noordzee-olie (momenteel rond de 30 dollar) onder meer de Verenigde Staten een deel van zijn strategische voorra den op de markt zal brengen. Op het ogenblik worden die voorraden door de olie-in dustrie geschat op ruim 400 miljoen vaten. Deze olie is opgeslagen in de zoutmijnen van de staat Louisiana. Bovendien mag volgens De Sola worden verwacht dat Norbec, een dochteronderne ming van de Saoedi-Arabi- sche oliemaatschappij Petro- min, zal gaan putten uit een reserve van 60 a 80 miljoen vaten, die Norbec heeft opge slagen in tankers. Deze sche pen hebben positie gekozen buiten de Perzische Golf in het Caraïbisch gebied en in de buurt van Singapore en Japan. Als de vijandelijkheden tussen Iran en Irak beperkt blijven tot boven de 28ste breedtegraad in het noorden van de Perzische Golf (rond het Iraanse olielaadstation Kharg en rond de monding van de Shatt al Arab) zal de oliewereld nauwelijks iets merken van de oorlog tussen beide landen. De olie-export van Iran en Koeweit zal wel iswaar goeddeels wegvallen maar Saoedi- Arabië en an dere landen zijn in staat om deze tekorten snel op te vul len, aldus de Shell-topman. Van onze correspondent Gerard Kessels BONN - Tien jaar is hij nu minister van Buiten landse Zaken, maar Hans-Dietrich Gen- scher's hoofd staat niet naar feesten. Genscher die de afgelopen weken klap na klap te verwer ken heeft gehad, is een zwaar aangeslagen man. Zijn gezag in de rege ringscoalitie in Bonn en in zijn eigen liberale FDP bevindt zich op een dieptepunt. Met het prestige van zijn voorzitter is ook het aanzien van de partij gedaald. Opi niepeilingen geven de kleine regeringspartij nog slechts 3 a 4 procent. Het is dus niet uitgesloten dat de FDP de 5- procentsdrempel bij de ver kiezingen voor het Europese Parlement op 17 juni niet haalt. Nu is de FDP aan crisissen gewend. De partij is vaker uit schijnbaar hopeloze posi tie weer opgekrabbeld. Toen de FDP najaar 1982 de socia listische bondskanselier Hel mut Schmidt ten val bracht en de christen-democraat Kohl op het schild hief, ont laadde de volkswoede zich boven FDP-voorzitter Gen scher, de architect van de 'Wende'. Het werd Genscher uitermate kwalijk genomen dat hij de immens populaire Schmidt van zijn voetstuk had gestoten. Ook toen daal de de FDP tot ongeveer 3 procent in de kiezersgunst. Maar zie daar: bij de verkie zingen van 6 maart vorig jaar slaagde over levenskun stenaar Genscher er toch weer in zijn partij naar 7 procent van de stemmen te loodsen. Opnieuw verkreeg de sluwe liberaal de positie van koningsmaker, want zonder zijn liberalen kon verkiezingsoverwinnaar Kohl niet regeren. Maar de 6de maart 1983 luidde niet het herstel van de partij in. De crisis is verder geziekt. Een aanzienlijk deel van het ka der heeft de FDP verlaten en bij een aantal deelstaatver kiezingen werd de 5-pro- centsdrempel niet gehaald. Maar erger is dat de FDP in de samenwerking met de christen-democraten van Kohl (CDU) en Strauss (CSU) sterk aan profiel heeft verlo ren. De liberalen zijn hun identiteit kwijt. Op het ge bied van de financieel-econo- mische politiek kunnen ze nauwelijks aan de weg tim meren. De CDU/CSU gokt namelijk ook op het vrije spel van de economische krach ten. Een groot deel van de ty pische FDP-aanhang, voor namelijk bestaande uit mid denstanders en goedverdie nende zelfstandigen, herkent Genscher .zwaar aangeslagen. - FOTO ARCHIEF DE STEM zich prima in het bezuini gingsbeleid zoals dat gevoerd wordt door de christen-de mocratische minister van Fi nanciën Gerhard Stelten berg, een van de krachtfigu ren in het kabinet. Maar ook op andere terreinen kan de FDP geen eigen gezicht laten zien. Vroeger stond de partij op de bres voor het behoud van de burgerlijke vrijheden, maar de liberale minister van Justitie Hans Engelhardt wordt in het kabinet volledig overvleugeld door de rechtse minister van Binnenlandse Zaken Friedrich Zimmer- mann. Bij Zimmermann's verscherping van het demon- stratierecht was Engelhardt nauwelijks tot correcties in staat. „Als Engelhardt schil der was", zo bespotte Strauss de voorzichtige en bedacht zame liberaal, „en hij zou de opdracht krijgen de kerkklok te schilderen, dan zou de kleine wijzer hem de kwast uit de hand slaan." De gang van zaken rond de amnestiewet heeft verder duidelijk gemaakt dat de top van de FDP, Genscher voor op, geen idee heeft van wat er aan de basis van de partij leeft. Anders is Genschers gruwelijke miskleun niet te verklaren. Op aandringen van de liberaal bereidde de regeringscoalitie in het diep ste geheim een wetsontwerp voor dat managers en politici die jarenlang op illegale wij ze de partijen financieel ge steund hebben, van vervol ging gevrijwaard worden. Vooral de liberalen hebben immers geprofiteerd van gif ten, die op illegale wijze aan de fiscus voorbij werden ge sluisd. Maar toen bij het liberale partij volk bekend werd wat de leiders in Bonn bekok stoofd hadden, brak er een opstand uit. De ene afdeling na de andere liep tegen de amnestiewetten op. Voor Genscher zat er niets anders op dan met hangende pootjes terug te gaan naar Kohl om hem mee te delen dat hij niet in staat was zijn partij voor het wetsontwerp te winnen. Zijn grootste politieke neder laag was daarmee een feit. Op het partijcongres in Münster kreeg hij de reke ning meteen gepresenteerd. Hoewel de sluwe tacticus een week van te voren had aan gekondigd dat hij nog slechts voor één periode van twee jaar de partij wilde leiden, bleek die aankondiging niet voldoende om alle gemor te onderdrukken. Genscher, de enige kandidaat voor het voorzitterschap, kreeg slechts 241 stemmen. Maar liefst 127 gedelegeerden stemden tegen en 22 onthiel den zich. Een blamage, die Genscher niet in zijn kouwe kleren is gaat zitten. Velen gaan ervan uit dat hij zijn termijn van twee jaar niet eens meer vol zal maken. Door Jan Bouwmans HET jongerenpastoraat van het bis dom Breda begint school te maken in Nederland. „Op blote voeten", het pastoraal vormingsprojekt voor 13 tot 15-jarigen dat tien jaar geleden in Breda-Noord geboren werd, beleefde vorige week in vernieuwde en aange vulde vorm tenminste zijn landelijke presentatie in Den Haag. De jongerenpastores Hub Crijns, tot voor kort in Roosendaal, Bert in 't Groen en Hans Harmsen uit Breda, Jos van Genugten en John Jacobs uit Oosterhout, de diocesane staffunctio naris Harry Scharrenborg uit Breda en jeugdwerkconsulente Tilly van Leeuwen uit Den Haag hebben in „Op blote voeten" tien jaar ervaring met jongerenpastoraat neergelegd. Geen theoretische verhandelingen of ab stracte analyses van geslaagde en mislukte activiteiten, maar concrete beschrijvingen met heel praktische tips en uitwerkingen. Het boekje is dan ook niet in de laatste plaats door hen bedoeld voor het vrijwillige kader dat het jongerenpastoraat helpt uit voeren en dat het eigenlijk draagt. Aan training van dit kader is de meeste aandacht gewijd. De naam „Op blote voeten" staat voor ingewijden voor een geheel eigen type jongerenpastoraat. Het heeft de afgelopen tien jaar zijn weg al wel wat gevonden in Nederland. Op onge veer duizend plaatsen, verspreid over alle zeven bisdommen, wordt er mo menteel met dit type jongerenpasto raat gewerkt. Daarbij zijn ongeveer tienduizend jongeren en tweeduizend volwassen vrijwilligers betrokken. „Op blote voeten" werkt niet voor die jongeren, die er lol in hebben om lid van een jongerenkoor te zijn of op een andere wijze bij het kerkelijke le ven betrokken zijn. Dit type jongeren pastoraat wil er zijn voor de groep 13- tot 15-jarigen, een groep die bijna overal in de maatschappij buiten de boot valt en die bovendien de kerk al leen van de buitenkant kent. En wat dit type pastoraat uitdrukkelijk niet beoogt, is deze jongeren weer naar de kerk te krijgen. „Niet de kerk staat centraal in „Op blote voeten", maar de jongeren zelf", zo drukken de jonge renpastores het zelf uit. En tien jaar ervaring hebben geleerd dat juist dit spanningen oproept met de gevestigde kerk. Want parochiebesturen en dio cesane bestuurders koesteren toch de verwachting dat ook dit type jonge renpastoraat na verloop van jaren rendement oplevert in de vorm van een toename van kerkbezoek van jon geren, hoe gering wellicht ook. De jongerenpastores, die „Op blote voeten" hebben ontwikkeld, weer staan aan die druk. Zij vinden dat de kerk die rendementsvraag niet moet stellen. De kerk moet het gewoon tot haar taak rekenen deze specifieke jongerengroep een stuk sociale ruimte te bieden, aldus de jongerenpastores. Een stuk sociale ruimte waarbinnen deze jongeren elkaar kunnen ontmoe ten, waarbinnen de betrokkenheid op elkaar en op de maatschappij kan groeien en waarbinnen deze jongeren leren het aan te durven om keuzes te maken voor hun leven. Hoewel deze doelstellingen in weinig of niets ver schillen van het gewone vormings werk of sociaal-culturele werk, spre ken de jongerenpastores toch uit drukkelijk over „Óp blote voeten" als een pastoraal vormingsprojekt. Dat pastorale zit hem dan niet alleen in het feit dat de (vrijwilligers)leiding uitdrukkelijk werkt vanuit de christelijke levensvisie en open staat voor vragen omtrent geloof en levens beschouwing. Aan drie wezenstrek ken van Jezus van Nazareth wil dit type jongerenpastoraat beantwoor den: met mensen optrekken, ze daar bij laten groeien in hun eigenheid en ze bevrijden van knellende banden. Op de landelijke presentatie vorige week werd de genoemde jongerenpas tores diverse malen gevraagd of ook dit specifieke type jongerenpastoraat toch niet werkt met een verborgen agenda, of het toch niet een kerkelijke overlevingsstrategie is. „Nee", luidde steeds het duidelijke antwoord. De jongerenpastores kaatste de bal veel eer terug naar het kerkinstituut met de constatering dat het jongerenpas toraat althans in de katholieke kerk in Nederland niet zo'n grote prioriteit lijkt te zijn, getuige het feit dat er zeg ge en schrijve 15 full-time jongeren pastores werkzaam zijn in het hele land. Jongerenpastoraat is moeilijk van daag de dag, constateerden de pasto res. Jongerenpastoraat wil namelijk jongeren iets laten ervaren van ge meenschap, inclusief momenten van geloof. Dat staat haaks op een samen leving waarin de maatstaf is dat je je zelf maar moet zien te redden en Wie dat niet lukt, heeft pech. De jongeren pastores constateren echter over de afgelopen tien jaar dat de belangstel ling onder jongeren voor deelname aan „Op blote voeten"-groepen zeker niet afneemt, zelfs eerder toeneemt- Zo'n groep bestaat gemiddeld drie jaar. In veel gevallen blijkt dan toen behoefte te bestaan aan een vervolg- Dat heeft al geleid tot pastoraatspro- jekten voor 16-jarigen en ouder onder de noemer „Over geloven gesproken Van een onzer ve ARNHEM - De Heide met een klein adviesbu plan ingediend voor beurs' in de provincie Afval van diverse bier kunnen worden sorteerd voor hergeb De afvalbeurs zou in Den Bosch moeten ko er een proefproject in, gen kunnen worden o in andere delen van hé ondernemingen worde - project van de grond te heidssteun nodig. Op Gr mi Van o: ROTTERDAM - mum inkomen moelij kheden. Daarom moet de gen door de regerin ten de 'echte' mini om een verder uithr komen. Dat stelt de Verenig Directeuren van Socia sten (Dl VOS A) in het in Rotterdam geprest rapport „Minima zond ge"- Volgens het rapport de minimum inkomen; trek van de vaste las middeld per maand over om te besteden. IV gemiddelde verhult he feit dat tien procent dan ƒ300,- per maan houdt en 35 procent dan 500,-. Daar moet deren dan ook van om den worden. De basis van het vormt een onderzoek feitelijke verhoudingei de inkomsten en uitga huishoudens met de inkomens in tien Ned< gemeenten. In het wordt geconcludeerd minimumuitkeringen den het koopkrachtniv 1976 zijn gezakt. Dat kc ten de bezuinigingen forse stijging van de u ten. Daarnaast moeten overheden meer dan t< huurders attent makei bestaan van subsidie gen. Ook moeten de ten een actiever bele voeren ten aanzien i kwijtschelden van onr goedbelasting. De dirc pleiten verder voor eer ging van de aardgaspi de minima verder uit blemen te helpen mo maatregelen komen het ZAL WEL tot de gekissebist wordt, als 9en tegemoet geziene blokkade van de vliegb der al te veel heisa zijn luchting, desnoods bc. kan men in ons goede een wat afstandelijke s opgeblazen tot giganti context gerukt. Afgezien van enkele kleine kern actievoerde den, daf zowel het org nogal uiteenlopende siu sing aan de dag hebber te leiden. De politieaan zin van de militairen (de wachtend en zacht optri Op een te elfder ure van de rijkspolitie, de ju vliegbasis grenzende ge nader aangescherpt, zo "tairen een stapje terug Zo hoort het ook: bi burgerlijke autoriteiten I er|ige overlast bezorgen Tijdens de voortgang de militairen met deze c blijven de militairen, of sputteren. Alleen al het ue taxatie van en visie o Situaties ervaren) Rijks dentjes', kwalificeert de dezelfde gebeurtenissei Het is waarschijnlijk r Politie haar normen van neden, wie zal het zege 'Ikjheid in de samenlè omheining van hun bas kaarten met de actievoe veel onnodige opwih 9'og Ons Belang, die zir 'e) een rechtstreekse wakingspersoneel heefi Waar ging dat dan Pas, die een handjevol oir van de militairen, ze n 9ezeur, dat wij van C bel

de Stem | 1984 | | pagina 2