legenheid}7 Wandelen naar Zuiddorpe D De Sterre: Alles doen aan behoud van arbeidsplaatsen DERDE 'RONDE' VAN MIEKE BUYS Proef van een jaar VAN ZEELAND abo b.v BESTEM Kroonrit van Vossenrijders Dullaertwijk fietst elke donderdag Zeskamp te N ieuw-N amen Toertocht St. Aloy Kwaliteit goed op 'baby show9 Plaatselijk nieuws Clinge Sint-Jansteen Meer dan 350 deelnemers aan Clingse vierdaagse Schietingen In De Sterre Asperges Speculaas examens A12 I WOENSDAG 6 JUN11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 particulieren idankje, |ubileum, receptie, te, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, >r, mag best eens in de krant pagina familieberichten, et en duur hoeft het niet te Is kosten nog geen tientje), tr kolom 1,75. Eén grote 2,25. Voor het plaatsen van tiding met een formaat van enen wij 12,50 toeslag ren op aanvraag. Bij niet b wordt 2,50 adm. kosten worden niet geretourneerd. >f geef uw tekst 2 dagen vóór ij één van onze kantoren, gaven stuurt u eveneens 2 atsing naar Postbus 3229, 00 MB Breda, jns het recht voor, teksten van redenen.te weigeren nigingsnieuws 2 kolom op donderdag. norgen opa. Har- jefeliciteerd met verjaardag. Mar- issica, Steven en Autobedrijf |/ERHEIDSWEG 5 PHILIPSLAND FOON 01677-2422 MET BOVAG- RANTIE BEWIJS 1979 8.750, 1978 6.500, 1980 11.250, Bravo1981 11.500, 1980 5.950, 1979 7.250, oupe. .1978 4.750, .1980 10.250, .1978 4.750, erse goedkope inrullers V t> '*iH j! 01650-52283 01670-64258 r vakje Hieronc niets invullen R.A. STR. Cj Reg. nr. 1 Blokker, van: tot en met PK. Toezending van: tot en met da. m.d. Van een onzer verslaggevers fUNGE - Bestuur en directie (JB het zwakzinnigeninter- uj,t De Sterre in Clinge zullen (I alles aan doen om, binnen Je financiële mogelijkheden, het aantal arbeidsplaatsen op pi Sterre te behouden, al is het in deeltijdbanen. Algemeen-direkteur P. Bot ter schrijft dat in het jaar verslag over 1983, met betrek - I ,,ng tot de bezuinigingen, I waarmee ook deze instelling „econfronteerd wordt. Vorig jaar is het streven I naar behoud van arbeids plaatsen in ieder geval gelukt, L het dat de pas-gediplo meerden eerst moesten wor sen ontslagen om vervolgens ïeer te worden aangenomen in part-time functies of tijde lijk in functies die niet be stemd zijn voor gediplomeer den. Hoewel op die wijze iedereen na de diplomering nog een baan kon worden aan geboden, ziet het er volgens Bottelier niet naar uit dat deze situatie steeds gewaarborgd kan blijven. „Voornamelijk de enorme daling in het verloop van personeel maakt dat steeds moeilijker". „Zeer scherp werd en wordt beseft", aldus de directie, „dat het vooruitzicht op werkloos heid voor jonge mensen na drie jaar intensief werken en studeren verschrikkelijk is. Anderzijds moeten de grenzen van de mogelijkheden binnen de Sterre-organisatie niet uit het oog worden verloren". Voor de verpleegdienst is een formatieplaatsenplan op gesteld. Volgens het plan voor 1985 zal het aantal leerlingen (vorig jaar nog 70) worden aangepast aan het te verwach ten verloop en worden terug gebracht tot 52. Die daling van het aantal leerlingen wordt gecompenseerd door door enerzijds eern uitbreiding van het aantal gediplomeerden (minimaal 90) en anderzijds door het aanstellen van assis tent-groepsleiders (verpleeg hulpen). In 1983 waren er op De Ster re 290 medewerkers in dienst. Het merendeel van de arbeids plaatsen wordt bezet door in woners van de gemeente Hulst en directe omgeving. Eigen krant voor Hulster bejaarden SINT-JANSTEEN - Maandag 11 juni (tweede Pinksterdag) houdt de Hulster Rallyclub De Vossenrijders baar jaarlijse Kroonrit. Deze oriëntatierit heeft voor de a klasse een lengte van cir ca 40 kilometer. Voor de b klasse zijn dat er ongeveer 35. Beide klassen tellen mee voor het clubkampioenschap. Verder is er een toerklasse en voor die deelnemers is een puzzelrit uitgezet met een lengte van circa 30 kilometer. Inschrijven voor deelname is mogelijk aan de inschrijftafel die is gevestigd in café De Kroon aan de Wilhelmina- straat te Sint-Jansteen en is geopend vanaf 13.00 uur. Er is een vrije straat van 14.00 tot 14.30 uur. De rit is uit gezet door J. Allefs te Sint- Jansteen. HULST - De bejaarden in de gemeente Hulst krijgen vanaf oktober vier keer per jaar hun eigen 'krant' in de bus. Het 'bejaardenblad' zal allerlei wetenswaardighe den opnemen voor mensen van de derde leeftijd en in formatie over de verschillende activiteiten voor oude ren in de diverse kernen. Het idee voor de bejaarden krant is gelanceerd binnen het bestuur van het Hulster Ge- koördineerd Bejaarden werk. Dit met de bedoeling de onder linge contacten met de ver schillende kernen te verstevi gen. Nu is het vaak zo dat de bejaardenbonden niet van el kaar weten welke activiteiten ze ondernemen. Het krantje moet daarin verandering brengen. „Het is vooral niet de bedoe ling om er echte nieuwsbe- HULST - Toen de buurtvere niging Den Dullaert begin vo rige maand een fietstocht or- giniseerde had dit zo'n succes irt werd afgesproken meer vtn dat soort tochten op touw te zetten. Met ingang van deze week wordt voortaan iedere don derdagavond, met iedereen die ^langstelling heeft, een uurtje gefietst. De tochten zijn ongeveer 20 kilometer lang en geschikt voor jong en oud. Vorige maand meldden zich zowat 35 fietslustigenen omdat dit beviel heeft men de buurt vereniging gevraagd voorlopig de organisatie op zich te ne- inen. Het is wel de bedoeling dat het strak door anderen wordt overgenomen. Voorlopig start men elke donderdagavond om 19 uur bij gemeenschapscentrum ben Dullaert. Steeds wordt in de omgeving van Hulst en iedereen die ideeën of heeft kan ze kwijt °'J mevrouw A. van de Sande, "alefoon 13474. NIEUW-NAMEN - Ter gele genheid van het 125-jarig be staan van de parochie Nieuw- Namen organiseert de „Stich ting 125-jaar Nieuw-Namen" vrijdag 8 juni een zeskamp. De zeskamp, die wordt ge houden op het voetbalveld van Hulsterloo, bestaat uit zeven spelen, namelijk waterrace, schuifwaterspel, blindemans race, vlaggenrace, pony-race, waterdragen en ski-race. Daarnaast is er een finale- spel, dat bestaat uit een zaklo- pen-estafette.Iedere deelne mende ploeg dient dan ook aan te treden voor de rode draad namelijk het auto-duwen. Aan de zeskamp, die voor de eerste maal te Nieuw-Namen wordt georganiseerd, doen acht ploegen mee en wel: de polder, de poldertrappers, de Smetstraat, de Voorste Kau- ter, de Achterste Kauter 1, de Achterste Kauter 2, de Kau- terstraat 1 en de Kauterstraat 2. Om 18.00 uur dienen de ploegen zich te verzamelen in de diverse horecagelegenhe den, waarna de ploegen met muziek van hun lokaal wor den afgehaald om daarna naar het voetbalveld te gaan. De spelen vangen aan om 19.00 uur terwijl om ongeveer 21.00 uur de prijsuitreiking op het voetbalveld zal plaatsvinden. Van een onzer verslaggevers Tweede Pinksterdag wordt in Kruisdorp de der- fonde van Mieke Buys verreden. Dit trimspektakel is van een - gehalte, want uitbaatster Mieke Buys, alom bekend in de ™ngeert weer als rondemiss. Speaker bij dit evenement is Aan de ronde van Mieke Buys mogen 'trimmers' meedoen die «in het bezit zijn van een wedstrijdlicentie. De organisatie is banden van de ijverige toerclub Kloosterzande. wedstrijd bestaat uit twee gedeelten. Allereerst moeten de nners een koppelkoers afwerken over 4 kilometer. Het eerste |PPel start om 13.30 uur. Om 15.00 uur komen de 'vedetten' dan actie voor een criterium. bat programmaboekje staat 40 kilometer vermeld, maar J jaar moesten de renners enkele ronden extra afleggen, iaa k Premie5 no8 niet op waren. Schillemans schreef vorig Pirn h criterium °P zÖn naam en het koppel André de Rijk/ ïuL ®ot zegevierde in de koppelkoers. Plaatselijk favoriet is «ft Vernimmen. a afloop worden de winnaars gehuldigd door Mieke Buys, 's worden de vermoeienissen opzij gezet tijdens de 'nacht' bvonds ieke Buys. richten in op te nemen", zegt voorzitter C. Hageman van het Bejaardenwerk. „We proberen er iets leuks van te maken dat de ouderen interesseert". Redactie Inmiddels is een voorlopige redactie van vier mensen ge vormd om het eerste nummer persklaar te maken. Daarna is het echter de bedoeling dat er in de redactie bejaarde 'ver slaggevers' worden opgeno men uit alle Hulster kernen. Immers, men streeft er naar om in ieder nummer informa tie op te nemen uit alle kernen. Het eerste nummer rolt om streeks 1 oktober in een opla gen van zo'n 3.000 exemplaren van de pers. Daarna volgen er in de proefperiode van een jaar nog vier. Het krantje wordt voorlopig betaald door het Gekoördineerd Bejaarden- werk. Na het proefjaar zal moeten blijken of er bij de ouderen inderdaad een be hoefte is aan een dergelijk in formatieblad. De bejaarden krant heeft overigens nog geen naam. In het eerste num mer zal een oproep worden ge plaatst om daarvoor ideeën aan te dragen. GRAAUW - Op maandag 11 juni, tweede pinksterdag, houdt de T.C. St. Aloy haar uitgestelde toertocht. De Saeftinghe-tocht is 60 ki lometer lang en er wordt gere den met een gemiddelde snel heid vaan 22 kilometer per uur. De start is om 9 uur en deelnemers kunnen zich vanaf 8 uur laten inschrij ven in het clubgebouw van St. Aloy in de Dorpsstraat 30 te Graauw. Tij dens de tocht zal er EHBO aanwezig zijn. SINT-JANSTEEN - De jonge vogels die afgelopen weekeind werden ingezonden voor de 'baby show' van de Parkieten Speciaal Club Oost Zeeuwsch- Vlaanderen werden door de keurmeester van zeer goede kwaliteit bevonden. In totaal waren er zaterdag in De Warande te Sint-Jan- steen 93 grasparkieten, 24 aga- porniden en 14 grote parkieten te zien. De uitslag bij de gras parkieten: 1. L. de Vos, Hulst, 2. Schaddelee, Zelzate, 3. G. Eysakker, Hengstdijk, 4. L. de Vos, Hulst, 5. J. de Roek, Hulst. Bij de agaporniden: 1. H. de Poorter, Vogelwaarde, 2. Fr. Reunis, Clinge, 3. H. de Poor ter, 4. H. de Poorter, 5. L. de Vos, Hulst. De eerste drie prij zen bij de grasparkieten gin gen naar vogelliefhebber Weemaes uit Hulst. 's Middags was er in de Wa rande nig een vergadering en een dia-lezing over kromsna vels. Bejaardenreis De leden van de r.k. Bond van Ouderen gaan dinsdag 12 juni op reis. Via Antwerpen gaat het door Brabant naar Gorinchem, de eerste pleisterplaats. Vervol gens voert de reis naar de Ve- luwe en vial de Naald van Wilhemina langs paleis het Loo. Na de middagpauze be gint men aan de terugreis langs Beekbergen en het vliegveld Teriet. Na nog een maal in België de benen te hebben gestrekt wordt koers gezet richting Clinge. Schuttersvereniging - De stand om het kampioenschap van de schuttersvereniging St. Jan ziet er als volgt uit: 1. E. Verschueren, 2. H. Merckx, 3. W. Boussen, 4. E. Savooy. Bij de beginnende schutters is de stand: 1. E. Seghers, 2. E. van Hove, 3. P. de Koster en H. de Vos. De volgende schieting om het kampioenschap wordt ge houden op donderdag 7 juni om 19 uur. De schuttersvereni ging stelt pijlen en bogen be schikbaar voor nieuwe schut ters. Tot heden is de aanwinst van nieuwe leden niet over weldigend. De vereniging ziet met spanning uit naar 'nieuw bloed'. Collecte - De collecte ten bate van het Groot Semenarie Hoe ven bracht 344,40 gulden op. Van onze correspondent CLINGE - Gisteravond om 19.00 uur gaf de voorzitter van de wandelclub 'Clinge' Frans Plasschaert in de Malpertuus- laan aan ruim 350 wandelaars het startsein voor de 18e avondvierdaagse. Bij de deelnemers waren er veel uit de omliggende plaat sen en ook uit de Belgische plaatsen De Klinge, St. Gillis, St. Niklaas en andere Belgi sche plaatsen. Op vrijdag 8 juni verzame len de wandelaars tegen het einde van de wandeltocht zich aan de Bisschoppendreef, waar zij door de fanfare 'Wel doen door Vermaak' worden opgewacht. Met vrolijke mu ziek trekken zij dan door het dorp naar het gemeenschaps huis Malpertuus, waar de ere tekenen worden uitgereikt. Bovendien krijgt iedere deel nemer een consumptie aange boden en kan meespelen in een gratis loterij. KOEWACHT - Café De oude Mo len soc. De Blaauwe Hoek 27 mei. Hoge vogel R. de Sterke, Zelzate, eerste zij vogel C. van Gassen, Hulst, tweede zijvogel J. de Waal, Koewacht. Meeste kleine vogels (5) mevrouw de Gucht, Kloosterzande. KOEWACHT - Café De Oude Mo len soc. De Blaauwe Hoek, 40 schutters 31 mei. Hoge vogel J. de Waal, Koewacht, eerste zijvogel Th. de Caluwé, Koewacht, tweede zij vogel M. de wilde, Moerbeke. Meeste kleine vogels (5) R. d'Hondt, Zuiddorpe. KOEWACHT - Café De oude Mo len soc. De Blaauwe Hoek, 35 schutters 2 juni. Hoge vogel J. Ver meersen, St.-Jansteen, eerste zij- vogel R. Verschoten, 2e zij vogel J, Verschoten, beiden Kloosterzande. Meeste kleine vogels R. Baert, Koewacht Vliegende vogel C. van Gassen, Hulst. KOEWACHT - Café De oude Mo len soc. De Blaauwe Hoek 30 schut ters. Hoge vogel J. de Waal, Koe wacht, eerste zijvogl F. de Block, Koewacht, tweede zij vogel E. de Smet, Zelzate. Meeste kleine vogels (5) R. Baert, Koewacht. KOEWACHT - G. van Rumste be- jaardenschieting 34 schutters. Ho ge vogel R. de Guchteneire, eerste zij vogel 'G. Ingels, tweede zij vogel A. van Poele, allen Koewacht. Meeste kleine vogels (5) H. de Smet, Koewacht. KOEWACHT - G. van Rumste be- jaardenschieting 33 schutters. Ho ge vogel G. Deijaert, St. Gilles, eer ste zij vogel Th. de Caluwé, tweede zij vogel Em. Baert, beiden Koe wacht. Meeste kleine vogels (4) R. van Grpmherffho Koewacht Estaminet In de Sterre ALS WE Zuiddorpe een van de mooiste dorpjes van Zeeuwsch-Vlaanderen noe men, miszeggen we dan veel? En doen we er verkeerd aan u eens te wijzen op de vele wandelmogelijkheden die Zuiddorpe biedt? Mogelijk heden om te wandelen en nog wat. Maar eerst wandelen. Geen beter beginpunt dan het aantrekkelijke Dorps plein. En kuier eerst eens rond de kerk. In vroeger tij den was Zuiddorpe een druk bezocht bedevaartsoord ter ere van Maria. Een grote Lourdesgrot sierde het kerk hof. Die is nu vervangen door een meer eigentijdse constructie. De kapelletjes, voorstel lend allelei gebeurtenissen uit 't leven van Maria, zijn nog uit die tijd. Het zal u op vallen dat hier en daar wat restauratie nodig is. De „zen- sen" of 't gebrek eraan, zul len de oorzaak wel zijn dat er niets gedaan wordt, jammer, het zou zonde zijn als het he lemaal zou vervallen. Zoals de grafsteen tegen de zij muur van de kerk. Niets meer van te lezen. Maar ja, hoe oud is hij? Als hij afkomstig is van het graf van Joos van Ghistele dan moeten we ons realiseren dat die op 15 september 1481 met zijn kapelaan Jan Quisthout naar het Heilig Land vertrok (Palestina dus, niet Lams- waarde). Hij is het die de boekweit naar Zuiddorpe bracht. Vandaar elders in het dorp de Boekweitstraat, in augus tus de boekweitfeesten en de boekweitbloem in het wapen van de voormalige gemeente Zuiddorpe. Zijn graftombe is er overigens niet meer. Die is al bijna vijftig jaar geleden voor de ondergang behoed, door ze over te brengen naar Kloosterzande. Ga maar eens op zoek naar de zwartgewor- den reliëfjes op 't Hof te Zan- deplein aldaar. Maar genoeg daarover, op pad nu. Waarheen? Richting Overslag om uit te komen bij de grens waar Estaminet (stammenee) In De Sterre, het kruispunt domineert? Onderweg zijn we dan de „bremgrens" gepasseerd. Ongemerkt zijn we vanuit het polderland het zand in getrokken. De geelbloeiende brem mnanifesteert zich duidelijk. Onderweg zagen we, ter hoogte van nummer 100, een oude heg van hulst. Een heg zegt een Zeeuwsch- Vlaming niet: 'n wjêr. Van weren, tegenhouden. Iets be ters om te weren dan een hulstheg is er niet, probeer maar eens. En wat dacht u van het antieke richtingbord WESTDORPE. Waar vind je er nog zo een? Misschien kreeg u zin om op de Hoofdweg-Zuid tussen de nummers 14 en 16 het Wegelstuk in te lopen. Niet doen, u komt bedrogen uit; het loopt namelijk door. Vroeger ja, toen dit stuk Zuiddorpe nog niet gebouwd was, kon u dit kerkepaadje wel door. Er is evenwel nog een stuk van over. Ga maar naar de Boekweit- en Ro- merswaalestraat, daar ligt het vervolg. U komt er helemaal mee tot in de Sint-Jansstraat, recht tegenover dat rietge- dekte, keurig opgeknapte schuurtje. Zuiddorpe heeft meer van die rustige, verbor gen weggetjes. Bij fort Sint Jan, de Fortstraat en door de Boswegel kunt u in de Sint Marcusstraat uitkomen. Ook links en rechts van Hoofd weg-Noord ter hoogte van de Schaapdijkstraat zijn onver harde wandelweggetjes. En wie na fort Sint Jan meent dat de openheid van de pol ders en het zicht op de Sluis- kilse fabrieken wat te veel voor hem is, die neme de Binnenweg, de andere kant van de dijk. Of laat u verleiden bij De Sterre de Oude Polderstraat in te gaan. Bekijk -maar ook niet meer dan dat, we moe ten er zuinig op zijn- onder weg onze laatste vierkante meter heide en keer terug op Oudenburgse Sluis. Hoe we ook gaan, altijd komen we op het pleintje terug. En dan? Ja, we weten 't, we jagen u op kosten en voor de lijn. maar eet eens asperges op Zuiddorpe. En daarom moeten we dit verhaal nu schrijven. Want nu bloeit de brem en nu is het asperge tijd. Tot Sinte Pieter zeggen de Belgen, tot 23 juni dus, maar Maria uit 't Gemeentehuis, van oudsher het originele adres voor Zuiddorpse asperges, zegt tot de langste dag, tot de eenen twintigste dus. En wie zal dat durven tegenspreken? Het wordt dus alweer kort dag en vandaar. Maar infor meer tevoren wel of u gele gen komt. Gaat u vroeg in het seizoen dan serveert men er aardappelpuree bij, later, als er nieuwe piepers zijn, pommes parisiennes. En nog het een en ander natuurlijk. En de prijs? Nog geen drie tientjes de man. Als bakker Buyck, die iets verderop 't Plein woont, open is, de dag dat u Zuiddorpe bezoekt, haal dan de andere Zuiddorpse specialiteit: een lekker soort speculaas, be reid volgens oud recept. Vanaf woensdag/donderdag heeft men het gemeenlijk wel in voorraad. In de zomer zijn het bloemetjesfiguren, in de winter poppetjes. En in formeer eens naar zijn pud dingbroodjes. er moet toch wat mee voor die thuis ge bleven zijn! Enhebben we u kunnen overhalen om Zuiddorpe eens te genieten? Nog geen tijd voorlopig? Geen enkel punt, Zuiddorpe is iedere dag van het jaar een wandeling waard en wat eventueel een etentje betreft: ze zijn er niet voor een gat gevangen, in formeer maar eens. Maar een ding staat voorop: wan delen is de hoofdzaak, maar als je eigen streek nog ande re charmes heeftoch, die moet je toch ook Ieren ken nen, dachten we. Fragment van de tombe van Joos van Ghistele in Kloosterzande. AXEL - L.H.N.O. school der ZLM „Het Molenkwartier". Elly van Al ten, Silvia de Clippelaar, Linda David, Miranda Dey, Petra van Dijk, Marian Kayser, Jacqueline Koekkoek, Conny Koster, Ankie van Meurs, Bianca Mufa, Vera Pie- terse, Evelyn Schieman, Use Schie man, Diana Timmer, Willeke Wil- lemsen, Axel. Lianne de Braai, Matty de Bruijne, Lineke de Bue, Anita Meeusen, Ilse Witte, Zaam- slag. Claudia Coppieters, Carla Kruithof, Koewacht. Antoinette de Knecht, Terneuzen. HULST - Mavoschool „St. Cle mens". Stefan van de Poel, Absda- le. Bas van Groenestijn, Axel. Bart de Nijs, Clinge. Jolanda den Boer, Christianne d'Haens, Sylvia van Itegem, Patricia Kamoen, Edwin Molders, Walter Steyaert, Graauw. Anja van de Vijver, Graauw en Langendam. Anniek van Dorsse- laer, Rosita van Geersdaele, Mar- got Strooband, Cindy de Vliegere, Heikant. Elly Cornelissens, Hengstdijk. Peter Arens, Bas Blommaert, Eef Blommaert, Luc Blommaert, Nancy Beurs, Veerle Brand, Eric de Bruin, Patrick Crombeen, Alex Danckaert, Sand ra Dhaenens, Jolanda van Eerden- burgh, Karin Everaard, Caron Fitzpatrick, Erwin Frankevijlle, Muriel Grondman, Petra Heijens, Gino Herrewegh, Martin Hol, Pe tra de Jonghe, Alain van Kampen, Catrien Kegelaer, Maud Leppens, Sandra Mattheijssen, Myriam van de Neste, Frank Neve, André Nijs- sen, Mike de Rijcke, Thessa Sloot- mans, Ingrid van Waterschoot, Mi- chiel van de Wielen, Hulst. Johnny Felix, Anja de Kind, Kapellebrug. Danielle Arens, Ilse Burm, Arjan Deij, Jannie Goossens, Albert Hoe- feijzers, Nicole Hoof man, Frank Nielen, Kloosterzande. Werner de Coninck, Luc Coone, Ilse Goossens, Koewacht. Lucy Cornelissens, Mi chael Grebe, Monique Kindt, Lamswaarde. Monique van Dam, Martin van Haelst, Nieuw-Namen. Sandra Huige, Ossenisse. Jacques van Ham, Judith van Hecke, An niek Hemelaar, Edwin Henderiks. Theo Pluijm, Otto Saman, Karin van de Walle, Sint-Jansteen. Clau dia Neve, Terry Raes, Alain Ver meulen, Terhole. Chris de Cock, Edwin Cornelissens, Ronald Her mans, Harold Hiel, Sven van Jole, Bart Kindt, Werner Lambert, Les lie Mangnus, Leendert Muller, Chantal van de Veeken, Anja Ver bist, Patrick Verschueren, Harm Wauters, Vogelwaarde.

de Stem | 1984 | | pagina 15