ii v\% J» uwgoeiegèld goeie geld I ,„SSSS^" Nieuwe rechtszaak carillon een feit Fete met PZEM kost Hulstenaar boete van ƒ500 Officier dreigt met vervolging wegens meineed 6Niet veel meer zittenblijvers' 'Oma Leenniet weg te denken op kermis IJV OOSTER- EN WESTERSCH Irteren u op weg, »ider.^ AARDENBURG WIJST EISEN DE BOER AF '->* V 'fR£ VARKENSROLUDE WOENSDAG 6 JUNI 1984 'Deeltijdbanen I uitstekend voor LTS-ers' I Gloren I ^ertentje-expi. Omroep vraagt om uitspraak Zeeuwse Staten McCain breidt in Lewedorp zeer fors uit RECTOREN NEMEN AFSTAND VAN UITSPRAAK VAN NGL Onduidelijkheid blijft rond dood van Rotterdamse Stem, 076-236911 f MM* ""C^iü iroenie- en fruitafdelmg Pruaengeldigt^unia, «5 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 fan een onzer verslaggevers jARDENBURG DRACH MA - Pieter de Boer te [uchten zal voor de tweede J de hulp van de rechter ■oepen om te bewerkstelli- dat Aardenburg het caril- Ons Nationaal Monument' Igens zijn wensen opbouwt. De bejaarde Fries nam gis- |!(-en de beslissing een kort ing aan te spannen, nadat i duidelijk was geworden ■dat het Aardenburgse ge- |,sntebestuur niet van plan la zonder rechterlijke tussen lijst op zijn eisen in te gaan. pit bleek uit het antwoord was binnengekomen op het vorige week maandag door de raadsman van De Boer, mr. De Goede, aan Aardenburg gestelde ultimatum. Daarin kreeg de gemeente acht dagen de tijd goedschiks aan de wens van de Fries tegemoet te ko men om een onafhankelijk deskundige aan te stellen, die toezicht moet houden op de opbouw en eindoplevering van het klokkenspel. In een telegrafische reactie stelt mr. Minderhout, advo caat van de gemeente Aarden burg, dat hier niet op wordt ingegaan, omdat de eis tot aanstelling van een dergelijke deskundige in februari al is afgewezen door de Middelbur- ge rechtbank. Dat er zich nieuwe feiten zouden hebben voorgedaan die het aantrek ken van een deskundige als nog noodzakelijk maken (zoals De Boer heeft gesteld), wordt door de raadsman ontkend. Ook wenst Aardenburg de eis van de Fries niet te honore ren om de verroeste staalcon structie van het carillon via staal-stralen te laten ontroes- ten. In zijn telegram wijst mr. Minderhout er op dat volgens de Klokkengieterij Eysbouts (die in opdracht van Aarden burg de beiaard weer op moet bouwen) 'voor herstel in oude staat het voldoende is de staal constructie af te borstelen'. Pieter de Boer gaat, zoals be kend, hier niet mee akkoord, omdat afborstelen geen enkele garantie zou bieden dat de roest niet na verloop van tijd terugkeert. Volgens de Aardenburgse advocaat zijn de door De Boer gewenste 'extra werkzaamhe den' wel mogelijk, maar dan enkel op diens kosten en niet op die van de gemeente. „Het rechterlijk vonnis van 8 fe bruari spreekt van 'opbouwen' en 'terugbrengen in de oude staat' en niet meer dan dat", aldus mr. Minderhout. „Daar bij heeft Aardenburg het recht het risico te nemen dat de heer De Boer het achteraf niet eens is met de uitgevoerde werk zaamheden". De 89-jarige Drachtenaar wil nu echter via een tweede ronde voor de rechter uitge maakt zien waar Aardenburg zich precies aan heeft te hou den. Het kort geding zal die nen voor de arrondissements rechtbank te Leeuwarden. De inhoud van de dagvaarding was gisteren nog niet bekend. Politie te water splitst Zeeland ITERNEUZEN - Het feit dat I veel bakkerijen afgestudeerde I [TS-ers een deeltijdbaan aan- I Meden, is een uitstekend voor- I beeld voor het hele bedrijfsle- I ven. „In de toekomst blijven er I jegarandeerd vakmensen no- I èg. Als leerlingen na hun exa- I men zich in de praktijk verder I kunnen bekwamen, vaart iedereen daar wel bij Deze aansporing aan het be- I drijfsleven liet directeur C. IS'eijer van de Terneuzense ILTS de Vaart gisteren horen. DORDRECHT - Het gebied van de rijkspolitie te water in Zeeland wordt opgesplitst in twee delen: de Oosterschelde en de Westerschelde. De districtscommandant van de RP te water in Dor drecht, overste C. Doornheim, verwacht hiervoor bin nen 14 dagen goedkeuring te krijgen van de minister van Verkeer en Waterstaat. De huidige Groep Vlissin- gen, bestaande uit 69 man, is volgens Doornheim nu al ze ven jaar overbelast. „Wij stre ven ernaar de RP te water- groepen getalsmatig niet bo ven de 30 tot 40 manschappen te laten uitgroeien. Dan ont staat er namelijk een vrij on werkbare situatie". In de nieuwe situatie komt er een nieuw groepsbureau in Van onze correspondente I MIDDELBURG - Een jaren- I mg slepend conflict tussen de I W-jarige Hulstenaar P. D. en I Ir PZEM ontlaadde zich op 14 1 imi van het vorig jaar in de I 'wieling van een aggregaat, |iit stond opgesteld in een I "ansformatorhuisje op het terrein van D. in St. Jansteen. De PZEM-mensen hadden Nag tevoren aangekondigd ®t zij de volgende dag het Ikuisje zouden binnengaan |v»r onderhoudswerkzaamhe- »Maar ik heb ze daar l'wit toestemming voor gege- I '(naldus D., die gisteren ivoor de politierechter stond, |"ndat hij volgens getuigen I--et een ijzeren staaf het ag- Kgaat zou hebben vernield. Op 23 november ging D. op- l«uw in de clinch met PZEM- I annen. Nu omdat er in ver- 1, i met niet betaald gas een /sluiter moest worden aange- I acht in de grond tegen het rrf;®D. in Hulst. *t de kadasterkaart in de hand stelde de Hulstenaar echter, dat een 1,5 tegel brede strook van het trottoir zijn eigendom was en dat de gra vers daar dus in ieder geval niet mochten komen. Om zijn argumenten kracht bij te zet ten posteerde D. zich bovenop de tegels, waardoor de man nen hun werk niet konden doen. Te hulp geroepen poli tieagenten sommeerden D. de strook vrij te geven, maar ook dit had geen resultaat. Ten slotte moest hij met forse hand worden verwijderd en dat le verde hem een nieuw proces verbaal op wegens 'verzet te gen de politie'. Politierechter mr. Verste gen, die niet wenste in te gaan op de details van het slepende conflict, achtte de Hulstenaar ondanks zijn verweer in beide gevallen wei degelijk schuldig en veroordeelde hem tot een boete van 500 gulden. "Jerneuzen, Hulst en Goes. en telefoonnum- _0rsop pagina 2. "telingstijden: '"-12.30/13.30-17.00 uur. ''neuzen: Rein van der te"1 (editie-chef), Jan Jan- n (plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen pit) Hulst: Eugène Ver seten Goes: Gé van Ber- 6 Middelburg: Henk Post- a Oostburg: Co Meertens. K 'Npunten '°sterzande: mevr. Neve, |,'!5oA|exanderstr. 4, 01148- sPecteur Zeeland: C. Me- D""é 01150-95839. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Advies raad Omroep Zeeland heeft er in een open brief aan provin ciale staten op aangedrongen in de komende statenvergade ring een principeverklaring af te geven. Een verklaring, waaruit moet blijken dat de staten van Zeeland instemmen met de heffing van opcenten op de omroepbijdrage, wanneer dat althans wettelijk mogelijk wordt gemaakt. In de open brief spreekt de Adviesraad zijn verbazing uit over het eerder genomen ne gatieve besluit van Gedepu teerde Staten over een regio nale omroep in Zeeland. „Het besluit wijkt geheel af van de hoofdlijnen van beleid 1982-1986 van het college", al dus de brief. „Beleidslijnen, die door u zijn aanvaard, zon der dat sinds de vaststelling van deze hoofdlijnen zich ont wikkelingen hebben voorge daan, die een dergelijke afwij king rechtvaardigen". Wemeldinge bij dat ruwweg het gebied van de Oosterschel de zal bestrijken. Voor dit bu reau geldt een organisatori sche sterkte van 32 man. Het groepsbureau in Vlissingen wordt teruggebracht tot 41 man en controleert de Wester schelde. Als de splitsing van het dis trict Zeeland een feit is, dan bestaat de rijkspolitie te water in Zuidwest-Nederland uit vijf groepen, namelijk die in Wemeldinge (Oosterschelde), Vlissingen (Westerschelde en Terneuzen), Dordrecht (Rid derkerk en Spijkenisse), Go- rinchem (Drimmelen) en het districtsbureau met de centra le meldkamer in Dordrecht. 20 Nieuwe banen LEWEDORP - Het aardappel- verwerkende bedrijf McCain BV breidt de productie van zijn vestiging in Lewedorp met zestig procent uit. Hier door komen er twintig ar beidsplaatsen bij. De uitbreiding van de pro ductie in de Lewedorpse vesti ging is een gevolg van de brand die, zoals gemeld, eind februari de totale produktie- lijn in de as legde. De tijdelijk naar huis ge stuurde werknemers kunnen weer allemaal aan de slag en bovendien wordt het perso neelsbestand uitgebreid van 125 naar 145 werknemers, al dus directeur Broer. Van onze correspondent TERNEUZEN - De officier van justitie mr. T. Stein heeft gisteren de kantonrechter in Terneuzen om een proces verbaal gevraagd meineed. Hij deed dit na het aanhoren van twee getuigen in de zaak tegen de Belg A.V. uit Belsele. Beide getuigenverklaringen bleven lijnrecht tegenover el kaar staan. Kantonrechter mr. H. de Mul willigde het verzoek in, waarna schorsing volgde. Er komt nu een nader onder zoek. De 36-jarige V. stond terecht voor het feit dat hij op 10 juli van het vorig jaar zijn boot had afgemeerd binnen de 'be- bording' van de zogenaamde 'Ijskelder' in het Land van Saeftinghe. Nadat hij hier op was gewezen door een bewa ker/gids, aangesteld door de stichting Het Zeeuwse Land schap, gaf V. te kennen dat hij met hoog water weer zou ver trekken. In plaats daarvan begaf hij zich wat later met een' drietal anderen het schorrengebied in wat als verboden terrein gold. Bovendien zou er een hond bij het gezelschap zijn geweest, die achter een groep eenden zou hebben gejaagd. In een eerdere zitting van het Ter neuzense kantongerecht had V. een en ander ontkend. Bewaker/gids R.B. te Nieuw-Namen, die V. een pro ces verbaal aan zijn broek had gesmeerd en gisteren als ge tuige was opgeroepen, bleef bij zijn eerder op papier gezette verklaring. De 31-jarige C.S. uit het Belgische Zwijndrecht, die door V. als getuige was meegebracht, kwam echter met een heel ander verhaal. Zo zou ook de waargenomen hond van een ander zijn geweest en toevallig bij hen in de buurt zijn gekomen. De tegenstrijdige verklarin- wegens verdenking van gen brachten de officier tot de overtuiging dat een van beide getuigen meineed pleegde, re den om een proces-verbaal te vragen. Volgens een woord voerster van het Terneuzense kantongerecht is het zeker 17 jaar geleden dat een dergelijke procedure werd ingesteld. FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondente HULST - Een van de bekendste verschijningen op de Zeeuwsvlaamse kermissen is 'Oma Leen' Keyser van het suikerspinnenkraam. 'Oma Leen', die inmiddels de 70 al is gepasseerd, voorziet jong en oud al meer dan twintig jaar van de zoete rose lekkernijen, altijd vriendelijk, steeds bereid voor een praatje. „Ik ben geboren in Zierikzee", vertelt ze, „maar heb de rest van mijn leven in Bergen op Zoom gewoond. Van huis uit hadden we niets met het kermisvak te maken. Maar toen ik Johan Keyser leerde kennen, een echte telg uit een familie van kermismensen, rolde ik er vanzelf in". Haar drie zoons beheren eveneens kermisattracties en de kleinkinderen zouden volgens 'Oma Leen' al de vijfde generatie zijn die in dit vak het brood verdient. „38 jaar geleden kwamen we voor het eerst naar Hulst. Ik weet het nog als de dag van gisteren, want dat jaar kreeg ik ook mijn eerste kind. Sindsdien hebben we altijd op alle kermissen van Zeeuwsch-Vlaanderen gestaan. De kinde ren gingen hier dan naar school, onder andere in Terhole. Vroeger hadden we een draaimolen, maar die wordt nu door een van mijn zoons beheerd". V ergroeid De afgelopen kermis in Hulst was de regen een behoor lijke spelbreker, maar daar maakte 'Oma Leen' zich geen zorgen over. „We redden het best", zegt ze. „Je moet zulke dagen nemen zoals ze zijn, want daar staan weer andere dagen tegenover". Hoewel ze niet uit een rasechte ker misfamilie komt, is de eigenaresse van het suikerspin nenkraam er in de loop der jaren toch aardig mee ver groeid. „Ik zou niet anders willen. Alleen mis ik soms mijn man. Hij is dertien jaar geleden gestorven en dat betekent dat ik alle beslissingen alleen moet nemen. Dat valt vaak niet mee". Vele Zeeuwsvlamingen hebben zich de laatste twintig jaar tegoed gedaan aan wattige lekkernijen. „Dikwijls komen er nog volwassenen aan mijn kraam die hier ook al als kind kwamen". Ze buigt zich voorover en reikt een dreumes van enkele turven hoog een suikerspin aan. „Er is niet zo veel verschil tussen de kermissen van toen en nu", zegt ze. „Het materiaal is natuurlijk veel moderner. En toen was het wat drukken en dikwijls toch wel gezel liger, maar kinderen, die blijven eigenlijk altijd hetzelf de". SHrai Van een onzer verslaggevers GOES - Het Nederlands Ge nootschap voor Leraren voor spelt een forse toename van het aantal zittenblijvers bij met name de mavo-, havo- en vwo-scholen. Het genootschap noemt als oorzaak hiervan de bezuini gingen, waardoor kwaliteits verlies in het onderwijs ont staat, en verwacht dat het aantal doublures zon twintig procent meer zal zijn dan vo rig jaar, toen er ook al sprake was van een opgaande lijn. Vier rectoren van Zeeuwse scholen voor voortgezet onder wijs vinden de uitspraak van het genootschap voorbarig en het genoemde percentage veel te hoog. De harde cijfers van de overgangsresultaten zijn overigens nog niet bekend. Zij geloven niet dat er zich dit jaar noemenswaardige veran deringen in het aantal zitten blijvers zullen voordoen. En kele reacties: Rector S. van Asperen van het Zeldenrustcollege in Ter- neuzen: „Ik vind het een voor barige conclusie. Wij hebben in onze school geen indicatie dat dit het geval zal zijn en ik ben van mening dat het aantal zittenblijvers niet anders uit valt dan in voorgaande jaren. Het is wel zo dat de leerlingen over het algemeen wat moei lijker de school doorlopen, maar dat heeft grotendeels te maken met een veranderde arbeidsmarkt. En verder is be zuiniging natuurlijk een mo dewoord geworden. Als er iets misgaat dan komt dat door be zuinigingen, zegt men al snel. Kortingen in het onderwijs hoeven niet per se te leiden tot kwaliteitsverlies. Dat zou im pliceren dat wij ons werk in moeilijke tijden slechter zou den doen. Pertinent onjuist". Waarnemend rector A. Goossens van de scholenge meenschap Sint-Eloy in Oost burg: „Het cijfer van twintig procent is sterk overdreven. Dat kan ik mezelf niet voor stellen. Op onze scholenge meenschap is er geen enkele aanleiding om zoiets te veron derstellen. Wij verwachten dat het aantal doublures ten opzichte van vorig jaar niet noemenswaardig in aantal zal veranderen. Het is natuurlijk waar dat bezuinigingen de kwaliteit van het onderwijs kunnen aantasten, maar daar moet je als docent voor wa ken". Rector drs. A. Koopmans van de scholengemeenschap Jansenius in Hulst: Door de bezuinigingsmaatregelen be speuren we wel een tendens dat het aantal zittenblijvers in de voor-examenklassen toe neemt. Wij, en ik denk dat dit algemeen in het voortgezet on- derwijs zo is, zijn voorzichti ger geworden met de bevorde ringen naar de examenklas sen. Dit overgangsbeleid lijdt tot een toename van het aantal zittenblijvers, maar twintig procent is sterk overdreven". Onduidelijk Rector drs. J. van den Hon- del van het Sint-Willibrodcol- lege in Goes: Over het alge meen vindt ik het een ondui delijke uitspraak van het NGL. Om welke klassen gaat het en hoe beoordelen ze dat? En wat moet ik aan met zon getal van twintig procent? Onderschrijven doe ik het ze ker niet, maar we hebben nog geen enkele indicatie wat dat betreft. De bezuinigingen zijn natuurlijk een regelrechte ramp voor het voortgezet on derwijs, maar of je nu zon co- clusie kunt trekken betwijfel ik. Bij onze scholengemeen schap zie ik het aantal doublu res dit jaar niet in die mate toenemen". Van onze correspondente MIDDELBURG - De politie te Borssele heeft het in samen werking met de technische re cherche ingesteld onderzoek naar de mogelijke geweldda dige dood van de 70-jarige me vrouw S. Nymethy uit Rotter dam afgerond. Uit het onderzoek is niet vast komen te staan hoe de vrouw precies ten val is geko men. Men neemt aan dat ze met haar hoofd tegen de kast is gevallen, terwijl het tumult in de woning plaatsvond. Die val vond vorige week donderdag plaats bij een fami lieruzie in Heinkenszand. De vrouw was daar op visite. Zij raakte zodanig gewond dat zij moest worden overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis in Goes en vandaar korte tijd later naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam, waar zij nog dezelfde dag overleed.

de Stem | 1984 | | pagina 13