Amsterdamse toestanden BIJ VER Bonn betreurt Nederlands besluit! Temeuz pastoor J. Seger geridde VREDESDEMONSTRANTEN CDU: LUBBERS BUIGT VOOR RUSSEN MOSKOU: DUBBELZINNIG MAANDAG 4 JUNI 1984 BINNEN-BUITENLAND PAGINA 3 Incidenten Woensdrecht yerv°lgens kwam voor- T, ,r Van Minnen van I Terneuzen' aan het u.)°'d; Hij verwelkomde in 2 bijzonder het Terneu- lpirfS prom°tieteam onder ding van kaDitein Wil Een demonstrant gooit een leeg metalen vat naar het hoofd van een ME'er bij de toegangs poort tot de Fokkerbedrijven. Dat gebeurde zaterdagavond omstreeks negen uur. - fotoanp T1 Tot hun verbazing stond zondagmiddag WD-fractieleider Nijpels in Bergen op Zoom langs de route, die de vredesdemonstranten aflegden. - foto de stem/ben steffen Door Jan van Zuilen Van een onzer verslaggevers Wij komeii terug9 Door Jos Straathof en Henk Boot WOENSDRECHT - Het vuur laait even hoog op, als de kartonnen 'klaagmuur' voor de hoofdpoort van de vliegbasis goed vlam vat. Terwijl het luchtmachtbewakingspersoneel aan de andere kant van het hek druk doende is de brand slang uit de knoop te halen, dooft het vuur alweer, zonder dat er een druppel water aan te pas komt. de noordkant vinden de ver trekkende demonstranten „Wij komen terug", roepen de demonstranten in koor. Al gauw ligt de hoofdpoort er verlaten bij. Alleen as en land bouwplastic in het prikkel draad duiden erop dat drie da gen lang honderden mensen in de regen hebben geprotesteerd tegen de kruisraketten. Het is zondagmorgen rond half twaalf. Van alle kanten lopen demonstranten terug naar de tentenkampen, smeu lende vuurtjes bij de poorten achterlatend. Soms zijn er wat duidelijker tekens van de ge houden blokkade. Bij de Fok kerpoort ligt de straat open en het hek bij de fietsenstalling plat. Souvenir van een pittige confrontatie tussen 'de staat' en 'de straat'. De zuidpoort lijkt zondag morgen op een toegangshek uit een sciencefiction-film. Het vuur daar is gedoofd met schuim, dat door de regen als een grauwe deken over het hek ligt. Achtergelaten stuk ken plastic wapperen in de wind. De enige levende wezens zijn drie gehelmde leden van de luchtmachtbewaking. Zon der iets te zeggen staren zij vanachter het prikkeldraad vermoeid de bossen in. Rond twaalf uur zijn de meesten blokkades opgeheven. Aan de noordkant van de basis zijn enkele honderden vuilnis zakken over het prikkeldraad gegooid. „Lang niet zo erg als die troep die er komt", vindt een actievoerder uit het noor den. Ook de vernielingen aan het wachthuisje bij de poort aan Een jeugdige demonstran- te wordt met zachte hand weggedragen. - foto de stem/ben steffen geen probleem: „Als dat dui zenden guldens kost, dan moet je dat maar zien als een inves tering om die raketten tegen te houden", vindt een actievoer der. Over het vuilnis dat op de basis wordt achtergelaten: „Op het Vredesactiekamp liet die Gardiner 13 granaten ach ter. Da's veel erger". Rond het middaguur verza melt zich bij het Pannenhuis een lange stoet auto's en de monstranten, die zich opma ken om in looptempo over de weg naar de manifestatie in Bergen op Zoom te gaan. Er is alom lof voor de organisatie van de blokkade. Met name de opgezette tentenkampen oog sten veel waardering. „Het had een camping aan de Cote d'Azur kunnen zijn", vond een actievoerster, daarbij het weer buiten beschouwing latend. Het plan om via de rijksweg in wandeltempo naar Bergen te trekken wordt door de bege leidende ME-escorte verhin derd, met de onafscheidelijke politieheli dreigend laag bo ven de stoet. Zo wordt het beleg van Woendrecht opgeheven. Tot opluchting van burgemeester mr. J. de Leeuw, die denkt te kunnen spreken namens zijn 'onderdanen' als hij zegt dat „de plaatselijke bevolking dit soort onwettige acties abso luut niet op prijs stelt". Zijn zucht van verlichting lijkt wat al te voorbarig. „We komen terug", kalkten de ac tievoerders immers op het wachthuisje bij de Noord poort. En de eersten van hen zaten er gisteravond al weer. Een veertigtal demonstran ten is niet van plan het terrein bij de steenfabriek aan de Antwerpseweg te verlaten. Zij beginnen aan een Internatio naal Vredes Aktie Dorp, dat in juli en augustus veel aanloop moet krij gen van buitenlandse actievoerders, „De basis moet omsingeld worden met tenten kampen", aldus een van de kersverse inwoners van de ge meente Woensdrecht. Hij is met zijn kornuiten de eerste die 'als een phoenix herrijst uit de ashopen van de smeulende vuurtjes bij de poorten', zoals een lyrische de monstrant zijn deelname aan de blokkade besloot. Zaterdagavond kwam het bij de Fokker-ingang tot schermutselingen met de ME. Na afloop daarvan werpen meest jeugdige demonstranten een barricade op met uit de straat gerukte stenen. foto de stem/johan van gurp Zondagmorgen bij het opbreken van de blokkade van de vliegbasis verbranden demonstranten een muur van karton die tegen de poort was opgericht. - foto de stem/ben steffen HOOGERHEIDE - „Je wilt toch actie, zei je. Nou, dan moet je nu komen. De ME rukt massaal uit. Ik denk dat het matten wordt". Het is zaterdagavond, even na negenen, als een collega belt. Ik schiet mijn schoenen en m'n lichte zo merjack aan, en ik spring op de fiets, in m'n nette spijkerbroek. Zo sprint ik naar het perscentrum van het Grote Gebeuren, het statige hotel Pannenhuis. Misprijzend word ik door de collega's bekeken. „En een rellenkaart heb je natuurlijk ook niet", stelt één van hen vast. „Joh, zo krijg je problemen". Ik sputter tegen dat ik wel m'n politie-perskaart op zak heb, maar dat is het hem nu net, zegt hij. „Je krijgt dan geen problemen met de politie, wel met de actie-voerders. Je ziet er te netjes uit. Zo denken ze dat je een stille bent" en hij vertelt dat andere verslag gevers daardoor in botsing zijn gekomen met demon stranten. Inmiddels weten we dan al dat het met de relletjes niet zo'n vaart meer loopt. Bij de poort van Fokker is de ME opgetreden tegen demonstranten toen die bezig waren het fietsenhok en de portiersloge te slo pen. Daarbij zijn klappen en gewonden gevallen, maar nu zou het weer rus tig zijn. Dat wordt beves tigd door de actie-piraat, Radio Prikkel, maar het Zandfort, de weg naar de vliegbasis, is nog afgeslo ten voor auto's. De politie laat alleen voetgangers en fietsers door. Dat zijn er trouwens nog heel wat, want kenne lijk hebben veel Hooger- heidenaren in de gaten dat er wat aan de hand is. Wij mogen op vertoon van onze perskaart wél met de auto doorrijden. Hangt er bij de hoofd poort een gemoedelijke sfeer met klaverjassende ME'ers en actievoerders rond een vuurtje, bij de Fokkerpoort is dat wel even anders horen we. Een collega staat al van af drie uur 's middags in de frontlinie en is ooggetuige geweest van de schermut selingen bij Fokker. Ze is er ontdaan van. „Het was verschrikkelijk", ze stot tert ervan. „Het leek wel Amsterdam". Maar NOS- cameraman Jan van Eyndthoven en journaal verslaggever Peter Meijers bagataliseren dat. „Het stelde niks voor, maar twee gewonden". We gaan naar Fokker. Daar is de sfeer inderdaad een heel stuk grimmeriger. Of lijkt grimmiger, want het is inmiddels aardedon ker en het is net of een ha- nekam-kapsel er bij het licht van een houtvuur ge vaarlijker uitziet dan bij daglicht. Hier is duidelijk sprake van een wapenstil stand, die in elk geval van de kant van de demon stranten wordt benut om zich te versterken. Als tegenzet voor de schijnwerpers van de poli tie, wordt het vuur hoger opgestookt, ten koste van een paar boompjes uit het bos. Een jong punk-meisje rukt een plank uit het hek rond een tuin bij een woonhuis. „Hé, laat dat. Die mensen hebben er niks mee te maken", roept een andere demonstrant. Het meisje is zeker van zich zelf. „Hij heeft een zwem bad voor zijn huis. Dus deugt hij niet", rechtvaar digt ze haar daad, maar toch laat ze het tuinhek verder ongemoeid. Andere actievoerders trekken straatklinkers uit het parkeerterrein. Foto graaf Ben Steffen, die daar een foto van maakt, kan een kei naar zijn hersens krijgen. Hij wendt dat ge vaar af door met zijn be dreigers een vruchteloze discussie te beginnen over de taak van een persfoto graaf. Juist op dat moment maken twee ME-bussen aanstalten om de blokkade te passeren. Ik word ge waarschuwd dat ik precies in de vuurlinie sta als de monstranten met die keien naar de ME gaan gooien. Maar dat gebeurt niet; er wordt alleen gescholden: ME, weg ermee! Meteen daarna wordt het straats loopwerk hervat. Ook te gels van het fietspad wor den losgewrikt en op de barricade geworpen. Ofschoon de spanning voelbaar is, gebeurt er niets. De toeschouwers zakken een voor een naar huis af. We besluiten hun voorbeeld te volgen om in het Pannenhuis nog net het laatste journaal te kunnen meepikken. „Was er nog wat", informeren collega's van de landelijke bladen. We vertellen van het opbreken van de straat. „Amsterdamse toestanden dus", stelt een kennelijk ervaren rellenverslagge- ver genoegzaam vast. VERVOLG VOORPAGINA De organisatoren van de actie laakten het optreden van de politie. „Er is onnodig geweld gebruikt bij ontruimingen van de poorten als er transporten naar binnen moesten. Volgens ons is dat gebeurd als ant woord op de kritiek van de luchtmachtbasis aan het adres van de politie, als een soort pesterij om te laten zien wie er de baas was", aldus de organi satie. „De blokkades zijn in het al gemeen goed verlopen, we hebben nooit de illusie gehad dat we daarmee de basis effec tief zouden kunnen blokkeren, doorbraken en ontruimingen zien we niet als een misluk king", zo reageerde men op een opmerking van een lucht- machtvoorlichter. Die liet za terdag weten dat door de luchtmacht 'vrijelijk het tijd stip bepaald kan wordt! waarop transporten de 1 op- en afgaan. Een seint]! naar de politie om assistent! zorgt ervoor dat de blokkadf| tijdig ontruimd worden". Ongeveer 40 demonstrant^ bleven gisteren achter in l oude steenfabriek om daa hun Internationaal Vredl Actie Dorp in te richten. Vdj gens de leiding van de luchlj machtbasis is het 'geen goe' zaak als de politie dat t reert'. Men is bang dat vasj daaruit blijvend acties word» ondernomen. De politie f" gisteren nog geen aanleidi op te treden. Vandaag al vinden op vefi schillende plaatsen in het lanj 'alarm-acties' plaats. Openbi re gebouwen en wegen words dan korte tijd bezet. De M voor het Kamerdebat over» kabinetsbesluit is uitgeroep tot Hollanditis-dag. Het is bedoeling dat op die dag W® sen in het hele land vrij men, staken of anderzins cW dat 'mensen kotsmisse'1)1! worden van van de bewape ningswedloop'. MIDDELBURG - De politie ii Zeeland heeft zaterdagnach verspreid door de hele provin cje 52 illegale kampeerders O] de bon geslingerd. Dat gebeur de tijdens een grootscheeps verscherpte controle, waarbi de rijkspolitie samenwerkt met de rijkspolitie te water, d gemeentepolitie Goes, Staats bosbeheer en de Domeinen. Dat het aantal 'fout-kam- peerders', ondanks het slecht* Weer en de ruim voldoende ca paciteit van officiële cam pings, zo hoog lag, stemde dt Zee bal] 877850 223611 Rl Van onze redactie buitenland BONN - De Westduitse regering 'be treurt' het Nederlandse besluit de plaatsing van Amerikaanse kruisra ketten voorlopig uit te stellen. Bonn waarschuwt dat de Nederlandse aan pak wel eens een verkeerd signaal aan Moskou zal blijken te zijn. Een woordvoerder van de regeren de CDU, de Westduitse zusterpartij van het CDA, oefende ook scherpe kritiek op het Nederlandse besluit. Den Haag is volgens hem gezwicht onder de massale druk van de Sovjet- Unie en de 'zogenaamde' vredesbewe ging. Het uitstel is een aanmoediging voor de Sovjet-Unie voort te gaan het Navo-bondgenootschap te ondergra ven, aldus de woordvoerder. Een 'dubbelzinnig' compromis, zo noemen de Sovjet-media zondag het Nederlandse besluit. Het kabinet- Lubbers heeft niet geluisterd naar de wil van de meerderheid van de bevol king, schrijft de Pravda. Het officiële Sovjet-persbureau Tass gelooft dat dit compromis een poging is de regeringscoalitie in stand te houden en tegelijkertijd de vredes beweging in slaap te sussen. Overigens meldt Tass niet zonder enig leedvermaak, dat de Nederland se beslissing de Navo-bondgenoten heeft geirriteerd. Zaterdag meldde Tass al dat Amerika vreest voor een 'kettingreactie', waardoor ook andere Navo-landen voorlopig zouden willen afzien van plaatsing van kruisraket ten. Op het Navo-hoofdkwartier in Brussel is het Nederlandse besluit met ergernis, teleurstelling en be zorgdheid ontvangen. In Navo-krin- gen meent men dat het uitstel van de plaatsing van 48 kruisraketten een bres heeft geslagen in de vastbera denheid die het Westerse bondge nootschap heeft getoond in de crisis rond de kruisraketten. Achter de officiële 'teleurstelling' van de Amerikaanse regering over het Nederlandse besluit gaat in Washington voorzichtige instemming en zelfs bewondering schuil voor de uitstel-formule van Lubbers, zo meldt onze correspondent in Wash ington, Mare de Koninck. De niet-officiële reacties in de Amerikaanse hoofdstad bevestigen de signalen van de laatste weken dat de VS-regering de politieke realiteit in Nederland was gaan inzien en daarom niet langer bij voorbaat elke Nedelandse afwijking van het dub- belbesluit van 1979 hard wilde ver oordelen. Een hoge ambtenaar van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken lichtte toe dat de 'teleurstelling' van zijn regering 'mild' is. Hij zei dat Washington het Nederlandse raket- tenbesluit uitlegt als „een stap eventuele plaatsing en daarom f stap in de goede richting". Een Witte huis-medewerker V klaarde: „Wij zijn teleurgesteld de Nederlandse regering thans i heeft besloten tot volledige u'tv0^.r van het dubbelbesluit. Maar se» enige tijd had niemand hier nog besluit verwacht. Wij waren bezorgd dat de Nederlandse rege zou vallen". Zelfs lijkt de Amerikaanse re! ring nu van plan het Nederlandse stel te gebruiken als een etike Navo-bereidheid om met de Wj Unie onderhandelingen over werkelijkke vermindering van wapens te hervatten. Tot dest^ van Reagan om eind dit jaar a sident herkozen te worden, een meer verzoenenende toon Moskou. TERNEUZEN - Pastoor J.A. Willibrordus parochie in 1 zondagmorgen tijdens een ei in de Riniteitskerk de versie: konde, behorende bij het ri orde van Oranje Nassau, uitg gemeester Ockeloen. Pastoor Segers was tot 1 Breda. Voorts was hij mod dienstleraar te Bergen op Zot de kloosterzusters Carmelites Bergen op Zoom. Sinds 1968 is de H. Willibrordus parochie i Burgemeester Ockeloen 2 spraak dat pastoor Segers de op voordracht van het colleg pen gekregen heeft voor zijr terschap. Hij prees de pastoo: ding voor de oorlog genoten grote kracht om de vele verar laatste 40 jaar binnen de 1 hebben plaatsgehad, goed op 1 Het officiële afscheid van die vanwege zijn leeftijd met is overigens pas 18 novembei TERNEUZEN Afgelopen zaterdag bezochten ruim oud-Terneuzenaren de »cheldestad in het kader van de rëunie die de vere nging Oud-Terneuzen weid. De dag werd ge opend met een ontvangst °P het stadhuis, waar bur gmeester C. Ockeloen het gezelschap verwelkomde. Van onze correspondent Hij vertelde over de ver anderingen die Terneuzen de afgelopen jaren heeft ondergaan, en over de din- verdwenen zijn. 1 f}aar" zei hij ook, een en gels spreekwoord vrij ver- ,je kunt niet blazen toch het meel in je mond nouden". Daarmee bena- din dat sommige ,,„®en wegmoesten om Verder te kunnen. let- Van ^er Decken, dat gelegenheid van de rë- tien Ben kjjkie kwam ne- be?a de ontvangst maakte don gezels°hap een rondrit met erneuzen, besloten maaltijd en een oek aan het Terneuzen- va„m,Useum- Aan Het eind ni« dag Honden de rëu- Terneuzen bekijken sl at de watertoren. Dei ka„P nst Muller die daar koff or Houdt bood hun °tfie aan.

de Stem | 1984 | | pagina 4