Moser breidt voorsprong uit Verhoeven leider na gegoochel jury rslaat sbekers istad iwe pintenenden Mond van Peter Post valt open Opvallend herstel van Bert Wekema aspers oldoet aan )lympische is op 5 km Van de Velde: Mosernu grote favoriet' 'AGINA SPORT 2 -1 ,1AANDAG 4 JUN11984 ibaanse atlete er 1,99 meter an Dongen oorzitter ambond Oosterbosch en De Rooy in Ronde van Zwitserland T14 PAGINA SPORT 3 ■ivingstone Bramble heeft t lichtgewicht (WBA-ver- a landgenoot Ray 'Boom :n stopte het gevecht in ae ftien ronden vastgesteld. lONA (AFP) - Tijdens at- kwedstrijden in Verona t de Cubaanse Silvia Cos- 99 meter hoog gesprongen, is de beste prestatie van eizoen. ud-wereldrecordhoudster llympisch kampioene Sara eoni, die geruime tijd op atletiekbanen afwezig js eest, sprong over 1,92 me- n De Veluwe en de dames eldoon de tafeltennisbeker ve won van Valkenswaard n'87 met 3-1 versloeg rassend naar de hoofdste- jke formatie. «detailleerde uitslagen zijn: De Ve- - Valkenswaard 6-4: Henk van ije-Raymond de Prophetis 16-21 21- -21 Jan Vlieg-Frank Boute 10-2115- iul Haldan-Han Gootzen 21-16 21-13 van Spanje-Bert Schoofs 21-13 21- van Spanje/Haldan-De Prophetis/ zen 21-17 21-18 Vlieg/Marco Ka- iky-Boute/Schoofs 22-20 13-21 11-21 an Spanje-Gootzen 14-21 21-18 21-19 g- Schoofs 12-21 21-17 18-21 Haldan- Prophetis 21-19 18-21 21-15 J. van ije-Boute 21-17 21-17 Eindstand: 1. Meluwe 2. Valkenswaard 3. Orion 4. ?e Huys 5. Quick '37 6. Middelburg 7. Tempo Team 8. Shot Torenstad- iterdam '78 3-1 Mirjam Kloppen- {-Judy Williams 21-13 21-16 Jantien ;ma-Sandra Westra 21-16 25-23 jpenbrug/Jansma-Williams/Wes tra 19-21 22-24 Kloppenbrug-Westra 21-11 Eindstand: 1. Torenstad 2. iterdam '78 3. Shot 4. Treffers 5. Ko- ;lust 6. OTTC 7. Middelburg Zuid 8. ipo Team. RECHT (ANP) - De Ko- ïklijke Nederlandse Dam- nd heeft zaterdag tijdens de .emene vergadering in recht vice-voorzitter Wim n Dongen gekozen tot op- Iger van de tussentijds af- ;reden voorzitter Paui Gilis- Dud-wereldkampioen Piet ozenburg, die van 1972 tot '7 ook al deel uitmaakte van bondsbestuur, keerde in college terug. Hij volgt nningmeester Frits van oten op. Het bestuur werd, ;de gelet op de financiiele sitie van de bond, terugge- acht tot negen man. Van oten en de tussentijds af ge iden wedstrijdleider Thom >bbe werden benoemd tot did. lUVEN (ANP/Belga) - Stijn heeft tijdens interna- atletiekwedstrijden in o de 5000 meter gewon- 13.24,46. Jaspers voldeed ..ee aan de limiet, die het en de KNAU hebben ge- voor deelneming aan de ympische Spelen. ns benaderde Jaspers jaar oude Nederlandse va van Gerard Tebroke ,7) tot op minder dan drie ronden. De in de Verenigde studerende Jaspers in de eindsprint de isman Paul Davis'hae de tweede en de Belg Bo naar de derde spers 1 male uven n in 1 armee )C ;ld yn Tevens t zes jr 1.21 :on aten :ord rwees igelsman ar de tw rbeeck lats De cende snprestatie. is na n met 27,051 ïlag: hae 14,73. 1) 13.: hoofdklasse Mlen W.-Deetos Dalto-Blauw Wit 3CO-Arcbipel PKC-DOS '46 Rhoda-Fortuna >KC )0S '46 \hoda )eetos :ortuna Hauw Wit >C0 Archipel 3alto Mien W. 17 12 18 11 18 8 4 25 4 25 5 21 6 21 6 20 8 17 8 15 9 15 10 12 14 5 4-10 10-14 afg- alg- 10-10 203-168 148-124 148-136 157-15" 142-142 150-155 125-12" 116-129 142-154 90-134 SALICE TERME - Het verlies dat Johan van de Velde zaterdag in de tijd rit van de Giro leed tegen (oncurrenten als Moser, Visentini, Argentin en fignon, had de Rijsber- «enaar ingecalculeerd. Ik bad in feite niet op neer mogen hopen. Het parkoers was geheel vlak. Voor mij een na deel. Als het wat heuvel achtig zou zijn geweest, ik de schade wat gunnen beperken", liet Uj gisteren op de rustdag vanuit hotel dementi in Saline Terme weten. Voor Van de Velde geldt Moser nu als de grote favoriet voor de eindzege. „Ik denk dat Moser niet een, twee, drie „aar huis zal worden ge reden. Ik vrees namelijk een beetje dat het in de cols niet lastig genoeg zal blijken. De beste moge lijkheid om Moser eraf te fietsen is woensdag, als de Stelvio, een echte reus, beklommen moet wor den. Na de top is het ech ter nog een heel eind naar de finish, waardoor de mogelijkheid ruim schoots aanwezig is om terug te komen. Dat wil echter niet zeggen dat ik berust. Ik zal op de Stel vio in de aanval gaan. Als ik voorop kom, hoop ik echter wel dat ik een paar goede renners bij me heb, want dat lijkt me de enige kans om vooruit te blijven". In de andere bergetap- s acht Van de Velde de I kans op behoorlijke ver- schillen nog kleiner. „Maandag is er op het I laatst een 25 kilometer lange klim naar de aan komst. Erg steil is het echter niet, zodat ik een behoorlijke groep aan de streep verwacht. Ook aan bet eind van de week, in de etappe met vijf cols zie ik niet zo heel veel gebeu ren, want de meeste van die cols hoeven niet van onderen af aan beklom men te worden. Al met al staat het er daarom vol- mij florissant voor Moser voor. En als hij al wat tijd verliest in de bergen, kan hij dat op het laatst in de tijdrit nog goedmaken". ItOL DE ROUSSET - Peter Iht heeft Bert Oosterbosch Itaakholte-ontsteking) en lib de Rooy (ribbenbreuk) Henomen in zijn ploeg voor it Ronde van Zwitserland, die ende week woensdag be- .In de Ronde bekijkt de lêioegleider of ze fit genoeg lijn voor de Ronde van Frank- |4. Post heeft voor Zwitserland der Phil Anderson (Aus), 1 Nulens, Eric Vanderaer- i, Eddy Planckaert (allen 81. Peter Winnen, Henk l-abberding, Gerard Veld- I -holten en Johan Lammerts langewezen. l'CD-GASTEL - Eric Vande- l'trden heeft zondagavond |#n prof criterium in Oud- 1 op zijn naam geschre- |"n. De jonge Belg had in de Print geen enkele moeite medevluchters Cees I ra< Jan Jonkers, Johan nerts, Theo Smit en Jos I tapper de baas te blijven. MILAAN (Rtr/SID) - Francesco Moser gaat als leider in het al gemeen klassement met een voorsprong van ruim een minuut de laatste en zwaarste week van de Ronde van Italië in. De Ita liaanse wielervedette verstevigde zijn leidende positie door de 'tijdrit van zaterdag, over 38 kilometer tussen Certosa di Pavia en Milaan, te winnen. Moser bleef zijn voornaamste concurrent, Roberto Visentini, 53 seconden voor. Dat verschil was ongetwijfeld groter geweest als de drager van de rose leiderstrui tien kilometer voor de eindstreep niet van fiets had moeten wisselen. Een bandenprobleem noopte Mo ser zijn revolutionaire rijwiel te verruillen voor een conventio neel exemplaar. Checco, zoals de wielergekke Italianen hun idool noemen, had voor deze gelegenheid zijn futuristische fiets enigszins aange past. De houder van het werelduurrecord had slechts een van de spaakloze wielen gemonteerd. Bovendien had hij gekozen voor het normale, kromme stuur. Moser vierde na zijn aankomst in Milaan een opmerkelijke mijlpaal. Voor de vijftigste keer in zijn carrière trok hij de rose leiderstrui van de Giro d'Italia om zijn schouders. Dat is even veel als Gino Bartali, de legendarische Italiaan uit de jaren der tig en veertig. Tussen beide landgenoten is echter een groot verschil. Bartali won de Ronde van Italië in zijn beste jaren tot drie keer toe. De oorlogsjaren, waarin niet werd gereden, ten spijt. Moser reikte nooit hoger dan de tweede plaats. Dat was in 1977 achter de Belg Pollentier en twee jaar later achter zijn nationale rivaal Saron- ni. De kansen voor Moser, op 32-jarige leeftijd begonnen aan zijn tweede wielerjeugd, om dat hiaat op zijn indrukwekkende ere lijst uit te wissen, kunnen verschillend worden ingeschat. Moser is geen specialist in het hooggebergte en in het algemeen klasse ment staat een handvol renners, die dat wel is, op een aanvaarde achterstand. Tot hen behoort ook Johan van de Velde, die in de tijdrit van zaterdag als zeventiende eindigde. Moser heeft echter weer het grote voordeel, dat de laatste etappe opnieuw uit een lange tijdrit (42 kilometer) bestaat. Ongenaakbaar als hij is op dat onderdeel mag de Italiaan in staat worden geacht een groot tijdsverschil te overbruggen. De concurrentie, onder leiding van Roberto Visentini, de mil- jonairszoon, en Laurent Fignon zal haar slag moeten slaan op de bergflanken. Een opmerkelijke verschijning in de kop van het algemeen klassement is Guiseppe Saronni. De kleine Italiaan lijkt zijn vorm eindelijk hervonden te hebben. De overwinning van zijn ploegmakker Santimaria in de etappe van vrijdag vijzelde het moreel van Saronni nog meer op. In de tijdrit liet Saronni de klokken 1.21 minuut na Moser stilstaan, maar was hij zes tikken sneller dan Fignon. Saronni was niet de enige renner van faam, die aan prestige- herstel deed. Dat gold ook voor Daniël Willems. De verguisde Belg, die tegenwoordig in Italiaanse dienst rijdt, liet zien het tijdrijden, zijn grote specialiteit, nog niet helemaal te hebben verleerd. Hij werd vijfde, nog achter Urs Freuler. De Zwitser, viervoudig etappewinnaar tot nu toe, bewees nog eens veel meer te zijn dan alleen een sprinter. Uitslag vijftiende etappe, tijdrit: 1. Francesco Moser (Ita) de 38 kilometer 47.39 minuten (gemiddelde snelheid 47.848 kilometer per uur), 2. Roberto Visentini op 53 seconden, 3. Urs Freuler (Zwi) op 1.15, 4. Gianbattista Ba- ronchelli (Ita) op 1.18, 5. Daniël Willems (Bel) op 1.19, 6. Giuseppe Saronni (Ita) op 1.21, 7. Czeslaw Lang (Pol) op 1.23, 8. Laurent Fignon (Fra) op 1.27, 9. Moreno Argentin (Ita) op 1.32,10. Siegfried Hekimi (Zwi) op 1.39,17. Jo han van de Velde (Ned) op 2.36, 47. Frits Pirard (Ned) op 3.54, 105. Rene Koppert (Ned) op 6.47,116. Martin Havik (Ned) op 7.18. Algemeen klassement: 1. Moser 67.48.05,2. Visentini op 1.03,3. Argentin op 2.07, 4. Fignon z.t., 5. Marino Lejarreta (Spa) op 3.31, 6. Van der Velde op 4.30, 7. Mario Beccia (Ita) op 4.31, 8. Acacio da Silva (Por) op 4.53, 9. Baron- chelli op 5.13,10. Saronni op 5.24,97. Pirard op 56.45,114. Koppert op 1.06.28, 133. Havik op 1.24.43. Francesco Moser in actie. De Italiaan toonde zich de sterkste in de zaterdag verreden tijdrit. 'Gak' Hinault komt zichzelf tegen Van onze speciale verslaggever COL DE ROUSSET - Het Alpendecor wisselde in een etmaal van hoog zomer naar hartje winter. In de Dauphiné Libéré kwam daardoor een stuk wieler sport tot bloei, dat zijn weerga niet kent in de geschie denis. Eerst was daar dat venijni ge duel op vijf bergen onder de brandende zon tussen Bernard Hinault en dat dekselse Co- lombiaantje Francisco Rodri guez. De Breton kwam terug op zijn oude klimmersniveau, was dus meer dan tevreden, maar werd toch uit het wiel gereden door de gele trui-dra ger, die in Fontanil met ander halve minuut voorsprong won en met drie minuten verschil de Dauphiné Libéré nooit meer leek te kunnen verliezen. Met de telefonische compli menten van de Colombiaanse president Betancurt nog naklinkend in zijn oren, fietste dezelfde Rodriguez twintig ki lometer na de start van de ze vende etappe met twaalf mi nuten achterstand op dezelfde Hinault door de kletsnatte straten van Vizille. Tien kilometer verderop stapte Rodriguez gedesillusio neerd in de bezemwagen. De rondedokter stelde 'tendinitis' in beide knieën vast, peessche- de-ontsteking, de kwaal, waar Hinault het zo dikwijls mee aan de stok heeft gehad. De zweters van zaterdag werden de kleumers van zon dag. Opnieuw moesten vijf cols beklommen worden en opnieuw bereikte Hinault op vier als eerste de top. Zondagmorgen om half tien bij de start van de zevende rit naar de nooit door een peloton beklommen top van de Col de Rousset voelde Hinault zich uitstekend. Hij verzamelde de knechten om zich heen en deelde mee, dat hij vanaf de eerste kilometer zou proberen Rodriguez uit de gele trui te rijden. Zijn demarrage in de stromende regen was even hard als onverwacht. De start- vlag was nog niet gevallen of Hinault ging er vandoor in een groepje met onder meer zijn ploeggenoot Leleu. In het peloton ontstond gro te paniek. Vooral bij de Co- lombianen, van wie Rodriguez met een pijnlijk gezicht naar zijn knieën wees en zich be slist niet kon verdedigen. Zijn opgave was hopeloos. Zelfs als het peloton niet joeg, kon Ro driguez niet volgen. De ade laar van zaterdag was een bij na dode mus op zondag. Hinault had bij het opgeven van Rodriguez in de remmen kunnen knijpen. De rit was nog lang, het weer slecht en hij was de nieuwe leider in het al gemeen klassement. Hij deed het niet. Wel deed hij een po ging de bijnaam van Gerrit Schulte over te nemen. 'Le fou pedalant' ofwel de 'de fietsen de gek'. Hinault bleef maar gas ge ven in de kopgroep. Zo lang beroepsrenner en toch nog rij den als een amateur. Wat Hi nault wilde bewijzen, wist hij zelf alleen, al weigerde hij dat te zeggen. „Ik had gezegd, dat ik zou aanvallen en dat heb ik ge daan". Misschien dacht Hi nault dat hij na zijn schitte rende demonstratie van zater dag onder de warme zon, weer de heerser van vroeger was. De coureur, die in winters weer met negen minuten voorsprong Luik-Bastenaken- Luik won en de Ronde van Lombardije. De straf voor zijn overmoed kwam op de Col de Rousset, onbekend bij de coureurs. Aan de voet van de twintig kilome ter lange beklimming had Hi nault nog twaalf minuten voorsprong op het peloton, be staande uit slechts 26 renners, met verrassenderwijs de acht van Peter Post. Zij revan cheerden hun zwakke optre den van zaterdag behoorlijk. In Fontanil was Anderson dertiende op twaalf minuten en Winnen de eerste Neder lander op de twintigste plaats met negentien minuten ach terstand. Op de Col de Rousset blies een stormachtige wind de ren ners eerst striemende regen in het gezicht. Hoe hoger ze fiets ten hoe kouder de regen. De laatste kilometers ging de de regen over in ij zei en sneeuw. In de Dauphiné Libéré was het maar een kattesprong van de hemel naar de hel. Kort voor de beklimming naar de ondergesneeuwde eindstreep - het speelde zich toch echt op 3 juni af - was Anderson op zoek gegaan naar de vluchters. „In de loop van de dag was ik me steeds beter gaan voelen", vertelde de Australiër van Post. Steven Bernard Hinault aan het eind van de zevende etappe, In de stromende regen komt de Frans man aan. Het slechte weer deed Rodriguez besluiten het verder voor gezien te houden. - fotoanp Rooks, zaterdag door de mand gevallen als klimgeit, deed mee. Zijn herstel was opzien barend en mondde uit in de zesde plaats. Achter Anderson begon in het pelotonnetje de Colom biaan Martin Ramirez aan de achtervolging. Hij reed de Col de Rousset het snelste op. Hij zou worden beloond met de gele leiderstrui. Vergeleken met de passages aan de voet van de berg ver loor Hinault negen minuten tegen Anderson en twaalf te gen Ramirez. Anderson haalde de ene na de andere vluchter in. Drie kilometer voor de eind streep leek Hinault stil te staan, zo hard reed Anderson hem voorbij. De Breton kwam in de sneeuw op de Rousset zichzelf tegen. Hij verloor de etappe aan Phil Anderson en hij pakte zelfs niet de eerste positie in het algemeen klasse ment. „Toch denk ik de Dauphiné Libéré voor de vierde keer te kunnen winnen", beweerde Hinault, nadat hij met veel warm water weer enigszins tot leven was gebracht. „Op de laatste dag ga ik opnieuw aan vallen". Vandaag wordt de Dauphi né Libéré besloten met een heuvelachtige etappe over 100 kilometer en een individuele tijdrit over 30 kilometer. De tijdrit zou nog steeds zijn spe cialiteit moeten zijn. Hij moet 24 seconden goedmaken op de Colombiaan. Normaal gespro ken zou dat geen probleem moeten zijn. In de 36ste Dau phiné Libéré is iets normaals echter bijna onbestaanbaar. Uitslag zesde etappe: 1. Francisco Rodri guez (Col), 157 km in 4 uur 51 minuten en 2 seconden, 2. Bernard Hinault (Fra) op I.34, 3. Greg Lemond (VSt) op 2.35, 4. Martin Ramirez (Col) op 2.39, 5. Pablo Wilches (Col) op 4.18, 6. Pascal Simon (Fra) op 5.53, 7. Nicky Rüttiman (Zwi) op 6.15, 8. Stephen Roche (Ier) op 9.39, 9. Ro bert Al ban (Fra) z.t, 10. Dominique Gar de (Fra) op 11.29,11. Gilles Mas (Fra) op II.46,12. Patrick Bonnet (Fra) op 12.05,13. Phil Anderson (Aus) op 12.26, 14. Mike Guttmann (Zwi) op 12.34, 15. Bernard Vallet (Fra) op 14.20, 19. Peter Winnen (Ned) op 19.09. 26. Gerard Veldscholten (Ned) op 21.15, 38. Henk Lubberding (Ned) op 26.21,40. Steven Rooks (Ned) z.t., 75. Bert Wekema (Ned) op 41.15. Uitslag zevende etappe: 1. Phil Anderson (Aus) de 178 km in 5.33.9 (met tijdvergoe- ding 5.32.49); 2. Jean-Claude Bagot (Fra) op 16 seconden (met tijd vergoeding 5.33.15); 3. Dominique Garde (Fra) op 40 (met tijdvergoeding 5.33.44); 4. Domini que Arnaud (Fra) op 55; 5. Martin Rami rez (Col) op 5.15; 6. Steven Rooks (Ned) op 5.35; 7. Pascal Simon (Fra) op 5.39; 8. Phi lippe Delaurier (Fra) zelfde tijd; 9. Ber nard Hinault (Fra) op 6.05; 10. Robert Al- ban (Fra) op 6.35; 11. Jean-Rene Bernau- deau (Fra) op 7.11; 12. Ludo de Keulenaer (Bel) z.t.; 13. Peter Winnen (Ned) z.t.; 14. Stephen Roche (Ier) z.t.: 15. Gerard Veld scholten (Ned) z.t.; 18. Greg Lemond (Vst) z.t. 22. Guy Nulens (Bel); 25. Henk Lub berding (Ned); 26. Bert Wekema (Ned) allen in dezelfde tijd als Bernaudeau. Algemeen klassement: 1. Ramirez 31.49.24; 2. Hinault op 22 seconden; 3. Si mon op 5.31;; 4. Lemond op 6.05; 5. Roche op 8.39; 6. Niki Ruttimann (Zwi) op 10.06; 7. Anderson op 13.59; 8. Gilles Mas (Fra) op 15.30; 9. Garde op 15.40; 10; Michel Laurent (Fra) op 16.33; 11. Bagot op 17.03; 12. Alban op 22.23; 13. Alain Vigneron (Fra) op 22.39; 14. Arnaud op 23.01; 15. Nulens op 24.09; 16. Pablo Wiches (Col) op 24.36; 17. Patrick Bonnet (Fra) op 25.29; 18. Veldscholten op 26.41; 19. Winnen op 26.53; 20. Rooks op 27.58; 27. De Keulenaer op 37.51; 28. Lubberding op 38.11; 42. We kema op 1.09.33. COL DE ROUSSET - In het weekeinde bij de Dauphiné Libéré logeerde de wielerploeg van Peter Post in hetzelfde hotel als de Colombiaanse amateurs. Post heeft veel meegemaakt in de wie lersport, maar in Chambéry viel zijn mond open van verbazing. „Ik heb ze zien eten, die mannekes", vertelde Post. „Als ontbijt namen ze een groot bord soep met vlees erin en nog van alles. Na de soep moesten ze even wachten. Die Rodriguez had nog zo'n honger, dat hij van een andere tafel drie croissants pakte en achter elkaar opat. Vervolgens kwam de biefstuk met rijst. Ze zaten te eten of ze dagen niets naar binnen hadden gekregen". Na de bergetappes, waarin ze zo domineerden, droegen de Co- lombianen zelf hun koffers naar de hotelkamers. Een van de renners, Chisabas, was na twee dagen met een verkoudheid uit gevallen. Hij maakte zich verdienstelijk als ober bij de maaltij den. Post: „In de gang van het hotel maakte ik nog wat mee, dat ik nooit eerder gezien had. De verzorger van de Colombiaanse ploeg zat, met alle renners om zich heen, op zijn knieën voor het schoenpoetsapparaat. Vervolgens deden ze het allemaal zelf. Dat heb ik een Europese renner nooit zien doen". Post en zijn renners maakten in dat hotel trouwens nog een primeur mee. In de avond probeerde een jeugdbende de peper dure auto van de Franse renner Jean-René Bernaudeau te ste len. De dieven werden betrapt door het hotelpersoneel, dat onmid dellijk de politie waarschuwde. De gendarmerie kwam iets te laat. De bende sloeg op de vlucht, achterna gezeten door vuur wapens hanterende agenten. Post: „Een schietpartij in de Dau phiné Libéré, wat is er toch allemaal aan de hand in de we reld?". COL DE ROUSSET (ANP) - Op de besneeuwde Col de Rousset kwamen de renners van de Dauphiné Libéré zo ontredderd over de eindstreep, dat ze niet eens verheugd konden zijn over een goede prestatie. Steven Rooks was zesde geworden. Hij revancheerde zich voor een slechte zaterdag. Eten woord uitbrengen kon hij nauwelijks; „Ik heb niet meer het gevoel dat ik mens ben. Wat heb ik het koud". Henk Lubberding schreeuwde het waslokaal bij elkaar, toen uit zijn douche koude stralen kwamen. Wereldkampioen Greg Lemond jammerde, toen hij zo rilde dat de thee over de rand van zijn beker gulpte: „Op zo'n dag haat ik het wielrennen". Daarentegen kon Bert Wekema haast wel zingen. Zaterdag, halverwege de zesde etappe onder de brandende zon, na drie van de vijf cols, was de Drent wanhopig op zoek naar de bezemwa gen, „Als ik hem zie, stap ik er in", zei hij met holle ogen. Zijn verkrampte spieren konden nauwelijks nog enige druk op de pe dalen leggen. Wekema kon de bezemwagen niet vinden, dus fietste hij maar door en bereikte hij zowaar binnen de limiet de eindstreep in Fontanil. In de zevende etappe, onder die barre weersomstandigheden, eindigde Wekema in het eerste peloton op zeven minuten van winnaar Anderson. „Ik geloof dat ik over het dode punt heen ben", stelde hij klappertandend, maar tevreden vast. tijd van Stijn Jaspers be- de beste wereldsei- ;atie. De Haarlemmer zijn tijd van 13.24.46 drie seconden sneue de Westduitser Uwe cemeyer, die op 16 mel 1 >blenz de 5000 meter m liep. i '-"JJndel <anp> - Het ge- ®tnel van de jury en de tijd- 'Bwdingen in Olympia's "Me hebben meer wijzigin- I i n ui de top van het klasse- I*1'gebracht dan de ruim 350 Ij i'etsen in het weekeinde. j.j e|aPPes van zaterdag en 's de 22-jarige Braban- üfsi IC° ^hoeven de nieuwe i, man in het algemeen dement 1. Jaspers (Ned) JP3 (Eng) 13.24,59, 3 Jf„rl?c£L(seau 1. Gees (Bel) 13.26,13, 5. Rosse'1 De iei#ent. i ^schillen in de top tus- Verhoeven, Nijdam en de 'rijders Saitov, Rosmia -ta worden echter nog al- seconden uitgedrukt. 'Mtoers van de ronde is, "e karavaan dinsdag in |.(t Umburg zal rijden, door 1 -"breken van wind niet L, e' genoeg om massa- °Msten te vermijden. De 6 verschillen zijn dan ook .amelijk tot stand geko- ijJ""f tijdsvergoedingen in I J^sprints, aan de eind- Ifctjj n door de buiten pro- IJWe vergoedingen uit de Itptijdrit. Verhoeven en Vlets hebben die toevals factor het meest uitgebuit. De nieuwe leider in het algemeen klassement incasseerde al bij na een minuut winst. Daarbij zijn tien seconden van zondag, mede door zijn derde plaats in de eindsprint. Dat was net vol doende hem voorbij Saitov en Nijdam te brengen. De Brabander is deson danks geen toevallige leider. Hij heeft een plaats in de voorlopige Olympische selec tie van coach Piet Liebregts, hij eindigde vorig jaar als vierde in deze nationale ama teurronde en dit seizoen toon de hij met een derde plaats in de Omloop van het Mergelland aan ook in zware Nederlandse klassiekers voorin te kunnen rijden en eindigen. Nico Verhoeven is een man van de regelmaat met een meer dan normale eindsprint en in zijn geregeld presteren onderscheidt hij zich opval lend van zijn Gazelle-collega Jean Paul van Poppel, die ook 'Olympisch kandidaat is of was. Zaterdag namelijk op weg naar Harderwijk moest de nog rappere sprinter meer dan een half uur toegeven. Een diepe val, een dag nadat hij in Hoogezand gehuldigd was als ritwinnaar en rijder in het puntenklassement. Niet alleen door het opmerkelijke falen van Van Poppel werd de rit van zaterdag een buitengewo ne. Een geweldige hagelbui teisterde de groep al kort na de start en de stenen, die omlaag kwamen, lieten op armen en benen van de renners bloed- uitstortinkjes achter. Derge lijk onweer was voor de zeker getalenteerde mooi-weerrij- der Van Poppel reden te be wijzen dat z'n kwetsbare li chamelijke toestand van die dag, een verkoudheid, voor treffelijk aansloot bij z'n men tale tekortkomingen. Van Poppel reed als een gedemora liseerd toerist naar de staart van het algemeen klassement, een plaats, waar renners met zijn mogelijkheden feitelijk niet thuishoren. De slechte dag trof niet al leen hem, maar ook de jury. Die riep in Harderwijk eerst Korolkov uit tot leider in het algemeen klassement, vervol gens zijn ploeggenoot Saitov en wees tenslotte Nijdam als de Oranjeman aan. Korolkov kreeg een strafminuut aan zijn broek wegens duwen in de eindsprint, waarin hij vierde werd achter Jacobs, Kleine en Nijdam. Saitov raakte zijn kans op de trui kwijt, doordat in de laatste kilometer te Har derwijk een valpartij het grote peloton brak. De renners ach ter de val verspeelden een tiental seconden en de jury hanteerde het reglement naar de letter en niet naar de geest. De Sovjets werden door de maatregelen van de commis sarissen op een dag twee keer hard getroffen. Zij aanvaard den de strafminuut zonder morren, maar voelden zich enigszins gepikt door de extra seconden, die Saitov aan zijn broek kreeg. Ploegleider Vernisjin kon zijn grimmigheid voor de start op zondag slechts gedeeltelijk aan de jury duidelijk maken door een onoverklimbare taai- hindernis. Hij slaagde er later op de dag ook niet in via de renners zijn gram te halen. Saitov sprokkelde desondanks in een opnieuw vlakke en eigenlijk vervelende rit net voldoende premieseconden bij elkaar om weer in aanmer king te komen voor de leiders trui. Verhoeven en Nijdam zouden dan aan de streep bui ten de winst van bonificatie seconden moeten worden ge houden. Aanvallen van Ga- vrilko en Rosmia, met steun van de Oostduitser Boden in de wel boeiende slotfase, leid den echter niet tot het gewen ste resultaat. Voor de derde keer moest een massasprint - Harderwijk was een uitzondering met een tiental koplopers met 25 secon den voorsprong - de beslissing brengen. Daaruit kwam de sterke 23-jarige Poolse baan renner Marek Kulesza als ver rassende winnaar naar voren. De Pool hielp daardoor de Sovjets, die op een veel hoger niveau zijn weg naar de Spe len van Los Angeles hebben geblokkeerd, in Olympia's Ronde enigszins. Verhoeven namelijk werd zondag slechts vijf in plaats van tien bonifi catieseconden rijker en daar door begint hij de vijfde rit van Schijndel naar Limburg met slechts vier seconden voorsprong op Asiat Saitov. Uitslag derde etappe: 1. Gert Ja cobs (Bat) de 178 kilometer in 4.02.11 (met tijdvergoeding 4.01,56), 2. Piet Kleine (Uni) zelfde tijd (met tijdvergoeding 4.02.01), 3. Jelle Nij dam (Aar) z.t. (met tijdvergoeding 4.02.05), 4. Frank Verleyen (Bel) z.t., 5. Arie Hassink (Ams) z.t., 6. Nico Verhoeven (Gaz) z.t., 7. Toine Poels (Aar) z.t., 8. Ralf Elshof (NBA) z.t., 9 Peter Pieters (Min) op 25 secon den, 10. Kees Evers (Uni) z.t., 11. Chris Koppert (Aar) z.t., 12. Dries Klein (Uni) z.t., 13. Marco van de Hulst (Ams) z.t., 14. Ron Groen (NBA) z.t., 15. Mathieu Hermans (Mil) z.t., 16. Gerrie Groenewegen (Oly) z.t., 17. Johan van der Weide (Oly) z.t., 18. Karol Palov (Tsj) z.t., 19. Nico van de Klundert (Mil) z.t., 20. Jac van der Poel (Aar) z.t. Uitslag vierde etappe: 1. Marek Kulesza (Pol) 4 uur, 2 minuten en 20 seconden (met tijdvergoeding 4.02.05), 2. Ron Groen (Mil) 4.02.20 (met tijdvergoeding 4.02.10), 3. Nico Verhoeven (Gaz) 4.02.20 (met tijd vergoeding 4.02.15), 4. Jac van der Poel (Aar) 4.02.20, 5. Frank Ver leyen (Bel), 6. Mathieu Hermans (Mil), 7. Chris Koppert (Aar), 8. Ka- rol Palov (Tsj), 9. Dries Klein (Uni), 10. Jelle Nijdam (Aar), 11. Zdzistaw Wrona (Pol), 12. Jos Alberts (Ams), 13. Barend Huveneers (Oly), 14. Falk Boden (OD1), 15. Johnnie Arends (Bat), 16. Kees Evers (Uni), 17. Asiat Saitov (SU), 18. Willem Wijnant (Bel), 19. Gary Trowell (Aus), 20. Toine Poels (Aar), allen in dezelfde tijd als Van der Poel. Algemeen klassement: 1. Verhoe ven 13 uur, 9 minuten en 42 secon- den, 2. Saitov op 4 seconden, 3. Nij dam op 10, 4. Tony Rosmia (Sow) op 21, 5. Igor Fels (Sov) op 23, 6. Arie Hassink (Ams) op 25, 7. Piet Kleine (Uni) op 29,8. Alberts (Ams) op 31, 9. Pieters (Min) op 31, 10. Marco van der Hulst (Ams) op 31, 11. Erwin Nijboer (Ams) op 36, 12. Gert Jacobs (Bat) op 37, 13. Peter Stevenhagen (Ams) op 43, 14. Falk Boden (OD1) op 47, 15. Mare Man- ders (Min) op 52.

de Stem | 1984 | | pagina 11