FNV bere Moeilijk ja Big Mac Partij van de Arbeid tg lijst 2 óókvoorEumpa CNV-jongert 1/entaten DE PvdA RIJDT DOOR BRABANT 0P5JUNI Medische wereld maakt fouten ■ïC'lïïfj beëdigd ZATERDAG 2 JUN11984 Bfï :EXTRA OP ZATERDAG5 PAGINA a =5i I 7ATERDAG2 JUN11984 Een ZIEKE krijgt niet altijd de juiste medische behandeling, vindt J. Reuchlin, internist, en met hem nog anderen. Met belangen van patiënten wordt te vaak gesjoemeld, omdat dokter het eigenbelang voorop zet. Reuchlin neemt het op voor zieken, maar het uitwerken van zijn ideaal lijkt op vechten tegen windmolens. Don Quichotterie? Hechtheid T. opje Bewijs Dubieuze Dialogen (33) Bewapenings wedloop PAPIER' VOOR UW PEN 14 juni: Europese verkiezingen PietDankert, Ien van den Heuvel, Eisso Woltjer, Hedy d'Ancona, Hemmo Muntingh, Phili Viehoff, Bob Cohen, Ben Visser, Aiman Metten, Annie Krouwel, Hans Erasmus, Ineke Ketelaar, Dick Toornstra, Joop den Uyl, Max van den Berg, Maarten van Traa, Wim van Velzen, Frits Messen, Frits Castricum, en Raads- en Statenleden van Brabant brengen een bezoek aan vele plaatsen in Brabant De,JPvdA-Slinger"zal bestaan uit2 bussen en muzikaal worden begeleid door het Socialistisch Orkest ROOSENDAAL Kruisraketten Emancipatie Politie oorbel PAPIER' VOOR UW PEN jpEL LUSTENNIE Duarte als president I SAN SALVADOR - José Na poleon Duarte is vrijdag voor een enthousiaste menigte en in aanwezigheid van 900 buiten landse functionarissen beë digd als eerste gekozen bur gerpresident van El Salvador I in 52 jaar. T11 ■■i aaimmmm Patiënt krijgt geen poot aan de grond Door Jan van de Ven Dokter Reuchlin ergert zich aan fouten van collega's. En hij wordt boos als hij merkt, dat gedupeerde patiënten geen genoegdoening krijgen. Het komt nogal eens voor, dat patiënten of nabe staanden het nakijken hebben. De medische wereld geeft hen geen poot om op te staan. Het wereldje duldt geen inmenging. Het verhaal 'dokter betaalt voor fouten', dat half mei in onze krant stond, geeft inter nist J. Reuchlin (40) uit Ermelo aanleiding te reageren. In zijn eerste telefoontje zegt hij: „Een dokter betaalt lang niet altijd. Wanneer een kind of een vrouw sterft na een foute ingreep blijkt de nabestaande geen schadevergoeding uitge keerd te krijgen. Kinderen en vrouwen zijn voor het recht niets waard." Een bittere constatering, die allen kan komen uit de mond van een niet-jurist. Juristen zijn doorgaans op de hoogte van de in het recht bestaande onrechtmatige daad, die ter genoegdoening van de bena deelde alleen op schadever goeding uitdraait als er naast verwijtbaarheid ook een aan toonbare schade is ontstaan. Zo zal een gezin aantoonbaar schade ondervinden gis de kostwinner door een fatale medische ingreep wegvalt. Na het overlijden van een kind onder dezelfde omstandighe den kunnen ouders moeilijk een financiële schade aan toonbaar maken. Ra, In beide gevallen zal de ach terblijvende een gevoelige klap krijgen. De achterblij vende heeft misschien jaren nodig om het verlies van een dierbare teboven te komen. Met smart houdt het recht echter geen rekening, in die zin dat smart zich niet gemak kelijk in een aantoonbare schade laat vertalen. Reuchlin heeft er geen vre de mee, zoals hij ook geen vre de heeft met optreden van col lega's. „In teveel gevallen blij ken zij uit te gaan van zich zelf. Zij hebben een praktijk, een zaak die draaiend gehou den moet worden. Er dient brood op de plank te komen. Eigenbelang staat voorop. Bij zo'n instelling komt de patiënt op het tweede plan, degradeert tot een middel om aan geld te komen." Graag zou de internist zien dat een gangbare praktijk wordt omgedraaid. Medicus en verpleegkundige kunnen veel lijden verzachten en voorko men door rekening te houden met de menselijke waardig heid van de patiënt. Uitgaan van de te behandelen mens zal naar zijn stellige overtuiging het aantal fouten drastisch verminderen. In het ik-tijdperk mense lijkheid propageren schijnt echter een 'vechten tegen windmolens' te zijn. Reuchlin heeft er een volle dagtaak aan. Hij voelt zich geroepen deel te nemen aan diverse groeperin gen, die zich met de belangen van de patiënt bezighouden. Om wat te noemen: de Alge mene Vereniging van Patiën tenbelangen, de Nederlandse Patiëntenvereniging, de Ve- luwse Patiënten Belangenver eniging, de klachtencommissie 'artikel 255'. De naam van de laatste commissie slaat op een artikel uit het wetboek van straf recht, dat verwaarlozing van mensen die men heeft te ver zorgen strafbaar stelt. Volgens Reuchlin zijn artsen en ver pleegkundigen vervolgbaar als zij in hun taak tekort schieten. „Officieren van jus titie lopen echter met een gro te boog om artikel 255 heen. Zij maken er geen gebruik van, omdat de aantoonbaarheid van verwaarlozing nogal moeilijk schijnt te zijn." Strafrechtelijke bewijsvoe ring is overigens net zo moei lijk als het duidelijk maken van nadeel in een civiele vor dering. De internist laat een brief van een advocaat zien, die informatie wil. De jurist weet geen weg met 'het kerk latijn' van de medici. Vaktaal vormt een barrière. Buiten staanders krijgen nauwelijks toegang tot de betekenis van het jargon en als zij er al ach terkomen stuiten ze vervol gens op een hecht gesloten be roepsgroep. „De onderlinge verweven heid is groot. Hier hebben we bijvoorbeeld een inspecteur voor de volksgezondheid, die zijn adjunct directeur van een psychiatrische inrichting zag worden. Zodra er een klacht tegen die directeur wordt in gediend kan de inspecteur al niet objectief zijn voormalige adjunct benaderen. De klacht op waarde beoordelen kan hem niet anders dan moeilijk vallen." De hechtheid van de be roepsgroep heeft Reuchlin overigens aan den lijve erva ren. Hij werkte als arts in een psychiatrische inrichting, zag de menselijke fouten en riep om verbetering. Zijn obstruc tie tegen het systeem is hem niet in dank afgenomen. De groep beschouwde hem als een buitenbeentje. Reuchlin kreeg te horen dat hij niet in het team paste en hij kwam zon der pardon op straat te staan. De affaire-Reuchlin speelt vanaf 1981. Vanaf die tijd heeft hij niet binnen het medi sche systeem kunnen functio neren. Een ww-uitkering kreeg hij niet, omdat men vindt dat hij door eigen schuld zonder werk kwam. De Cen trale Raad van Beroep zal bin nenkort zijn zaak in behande ling nemen. Het probleem in de genees kunde is, aldus de 'lastige dok ter', dat iedereen baas is in eigen huis. Niemand heeft be hoefte aan controle. Men stelt zich ertegen teweer. Ten be wijze van zijn gelijk op dit punt citeert Reuchlin jaarver slag 1982 van de geneeskundig hoofdinspecteur van de volks gezondheid, waarin te lezen is dat met fouten en de ongeluk- kencommissie van ziekenhui zen vriendschappelijk moet worden omgegaan. Zoniet, dan zal de commissie minder ge neigd zijn om fouten door te spelen. Internist J. Reuchlin Het best komen fouten in psychiatrische instellingen tot uiting. „Waar de menselijke ellende het grootst is, zie je de waardering voor de menselij ke waardigheid het sterkst te ruglopen", zo meent Reuchlin. „Het uit zijn evenwicht ge brachte individu heeft extra moeite om erkenning te vin den. Hem wordt niet de volle aandacht gegeven."Uit een veelheid van paperassen haalt hij zijn bewijs: verpleegkun digen, kinderen nog, krijgen van hogerhand de opdracht dwingend op te tredpn, omdat de patiënten moeten weten 'wie er de baas is'. Deze onmenselijke praktijk -een speldeprik in het hele ge beuren- staat in geen verhou ding tot het toedienen van te sterke of verkeerde medicij nen, waardoor de patiënt in korte tijd overlijdt. De aan klacht van Reuchlin bestaat uit een reeks, teveel om afzon derlijk te noemen. En naast hem op de grond ligt een har monicamap, waaruit ter leng te van een meter enveloppen steken. De enveloppen bevat ten stuk voor stuk klachten over een medische behande ling. Ze zullen stuk voor stuk worden afgewerkt. „Het lijkt veel, maar op de jaarlijkse hoeveelheid medi sche handelingen is het nog niets. De over het hele land in gediende klachten - er wordt een getal in de duizend ge noemd - vormen mijns inziens het topje van de ijsberg. Men sen staan niet te dringen om een klacht in te dienen. Ik heb wel meegemaakt, dat men zei: met een klacht tegen de dokter krijgen we hem of haar niet terug." gericht. „Doe er dan iets aan, denk ik dan. Ik ben niet het type om iedereen op schoot te nemen, maar ik kan er niet te gen dat artsen alleen maar de krenten uit de pap willen." Lang niet alle artsen oefe nen him beroep uit om er in de eerste plaats geld uit te slaan. Zo hebben in het recente ver leden artsen in Gouda een col lega het uitoefenen van zijn paraktijk onmogelijk ge maakt, omdat de man liever met alcohol dan met zieken omging. Het drieste optreden van de groep ontlokte de in specteur voor de volksgezond heid een pluim, maar -zo weet Reuchlin- dezelfde inspecteur ondernam niets toen de artsen en bloc over hun collega klaagden, eerst mondeling en daarna schriftelijk. Wie wel een klacht indient, hoeft nog geen genoegdoening te krijgen. Reuchlin: „Meestal blijft een patiënt nergens als hij een dokter juridisch wil aanpakken. Acht van de tien klachten bij medische tucht colleges worden ongegrond verklaard. Ongegrond wil niet zeggen dat klagers ongelijk hebben. Meestal loopt het ver keerd af, omdat er bewijsma teriaal ontbreekt. Hoe moet iemand aantonen dat een dok ter slecht werk heeft gele verd?" Hij citeert voorzitter Brauw van het Centraal Medisch Tuchtcollege: veel gegronde klachten worden bij tuchtcol leges afgewezen, omdat ze te gen de verkeerde dokters zijn Uit de weifelde houding van de inspecteur spreekt, zo vindt de internist, de groepsverbon- denheid. Zo ook uit een jaar verslag van de inspecteur in wiens ressort Reuchlin werkt. Een laatste citaat: Er zijn nog steeds signalen die duiden op schroom bij klagers voor re presailles van de zijde van de hulpverleners. De inspectie hecht er veel waarde aan om klagers over deze schroom heen te helpen. Er zijn geen gevallen bekend geworden waar deze vrees gegrond is ge bleken. Ware dat wel zo, dan zou datdoor de inspectie als een van de ernstigste verwij ten in de richting van betref fende inrichting of instelling worden gezien. „Klopt niets van", zegt Reuchlin. „De man laat klach ten tegen de inrichting, waar van zijn adjunct directeur is geworden, ongemoeid." Groepsverbondenheid. Zelfs als Reuchlin als een verbitterd man moet worden aangemerkt, omdat hij im mers door zijn houding een baan is kwijtgeraakt, dan nog past de opmerking dat klach ten tegen doktoren in ons land niet veel voorkomen en dan nog voor een deel worden af gewezen. De vijf miljoen die de MAR -Medische Aanspra kelijkheidsrisico Verzekering- jaarlijks als toegewezen scha de claim uitkeert, mag inder daad het topje van de ijsberg heten. Er moet nog heel wat gebeuren voordat de medische wereld ten volle voor bestaan de onverschilligheid gaat bloeden. v.d. M.: Kan ik me dan ner gens op verlaten? O'Mill: Ik zou 't niet weten; niet op mij in elk geval en ook niet op uzelf, v.d. M.Niet op mezelf? Kom nou! O'Mill: Vooral niet op uzelf, want alle informatie die u verstrekt wordt door uw zintuigen, berust op zinsbe goocheling. Uw zintuigen verneuken u waar u bij staat. v.d. M.: Kom nou! O'Mill: Om een haverklap roept u vol overtuiging; 'Ik heb 't met m'n eigen ogen ge zien'. Steek nu eens een spoorlijn over en wat ziet u in de verte met uw bloedei gen ogen? Die zien de spoor staven elkaar ontmoeten in de verte. Uw verstand moet er aan te pas komewn om dit bedrog te ontmaskeren, v.d. M.Oh, op zo'n manier. En m'n oren? O'Mill: Uw orgen zeggen: ik hoor nu absoluut niks, dus is het nu volkomen stil. Ja, ja, maar blaas eens op het be kende hondenfluitje. U hoon geen fluit(toon). Uw hond wel. U hoort maar tot een bepaalde toonhoogte of laag te. Alle herrie daarboven of onder is voor u stilte. v.d. M.: Nou ja, zeg, maar ik heb ook nog smaak en tast zin. O'Mill: Moet ik u nu ook nog herinneren aan de proefjes uit de natuurkundeles. Lin kerhand in een bakje heet water. Rechterhand in ijs- water en dan beide handen gelijk in het middelste bakje lauw water. Wat zegt linker hand: lekker koud. Wat zegt rechterhand? Lekker warm. Uw eigen twee handen spre ken elkaar vierkant tegen, v.d. M.Ja, zeg, maar ik zie nog wel wat anders dan spoorrails. Is het allemaal be drog wat mijn ogen zien? O'Mill: Ik hoop het voor u, want stel u eens voor dat u op een ochtendwandeling door de velden een koe ziet staan met de kont naar u toe. v.d. M.: Dat kan ik me heel goed voorstellen. O'Mill: Nu prikt de koe be dachtzaam beide horens in de grond, heft voorzichtig het achterlijf tot loodrecht in een hoogstandje Koe. Met de achterpoten gestrekt om hoog ter weerszijde van de wier zingt de koe nu goed- gearticuleerd en melodie houdend: 'Oh, mijn papa!' Hoe reageert u? v.d. M.: Tsjaaa. O'Mill: Juist U staart eerst in opperste verbazing naar die hoogstaande koe en ver volgens vol achterdocht in het rond. Waar zitten ze ver stopt, die jokers die u willen verneuken? Als u geen buik sprekende grappenmakers kunt ontwaren en geen elek tronica aan de koe en die vraagt nu ongeduldig: Komt er nog van? Kun jij dit ook?Hoe reageert u dan? v.d. M.: Tsjaaa. O'Mill: Juist ja. Gelukkig laat de koe uw dilemma op door het achterlijf te laten zakken en rustig grazend van u weg te kuieren. Dat hebt u nu met uw eigen ogen gezien en gehoord. Verlaat u zich daarop en vertelt u dit avontuur 's avonds in het ca fé? Durft u dat? Deze ware gebeurtenis kunt u niet kwijt. Zelfs na vijf rondjes niet. Ze lachen u uit. Ze la chen zich te barsten. Hoe plechtiger u zweert des te krommer liggen ze. U kunt zich niet verlaten op uw zin tuigen. Volgens oud-premier De Jong, maar ook president Reagan zegt het ons, is in Europa na 45 geen oorlog meer gevoerd van enige om vang, dank zij de dreiging en afschrikking die is uitge gaan van atoombewapening en de raketen. Daarom dan ook zal de afschrikking en de dreiging opgevoerd moe ten worden, geven zij ons in. Dat betekent hoe meer ra ketten van welk type en ka liber ook er nu of later ge plaatst zullen worden, ten slotte afgesjpvend wordt naar een totale vernietiging waar dat maar mogelijk of nodig geacht wordt. En ach ter die geplaatste raketten en de aantallen nog te plaat sen afschrikkingswapens staan in feite maar twee staatshoofden, die niet op toenadering uit zijn, even min van wijken weten en el kaar voortdurend betichten van duivelse bedoelingen. In hun beider landen en met met hun in blokken naar de windstreken genoemd ver deeld tegenover elkaar staande landen, wordt ge kampt tegen afbrokkelende werkgelegenheid en finan cieringstekorten. Maar de revenuen verkregen met in spanning van de nog wer- kenden, worden en moeten aangewend om het wape narsenaal onbeperkt uit te breiden, veel minder om de nood waar dan ook te leni gen, maar eerder te vererge ren ten gevolge van wapen leverantie in het bijzonder naar Derde-Wereldlanden om diepgewortelde veten met voortreffelijke vernieti- gings- en verdelgingsmid delen te beslechten en waar dat nog nodig is de verdruk ten nog meer te onderdruk ken. Politici en strategen praten over vrede, maar verwaarlozen de verborgen gevaren van de bewape ningswedloop, omdat er vanuit gegaan wordt dat plaatsen van raketten en op voeren van de bewapening zo dan niet of juist wel de vrede, dan toch zeker het welbehagen van de mensen moet dienen. En zijn wij dan niet meer in staat met ver lichte ideeën de waanzin, die regeerders, politici en bewa- Door Bert van Velzen De kruisrakettendiscussie komt u waarschijnlijk de neut uit. Het gaat hier om 48 natio nale bijzaken, zegt de ijzervre ter geïrriteerd. Ons collectieve geweten wordt met 48 lange spijkers vastgenageld aan de schutting van de NAVO, zegt de zachtmoedige in woeste droefheid. Och, raketten, dat zijn de kathedralen van het tijdperk van het religieuze kwijnen, zegt het orakel met toonloze stem. Er is de laatste tijd nijver ge leurd met telescopisch in el kaar geschoven crisisvarian ten en we hebben er moeite mee een internationaal imago van tobbers te ontlopen. We liggen te lang wakker. We woelen. De knekelvariant - af geketst. De Donald Duck-va riant - alleen goed voor de de fensie van Disneyland. Er wa ren meer varianten als leden van het Koninklijk Huis. Ik kan u thans exclusief mel den dat zich uit het gedruis van de discussie een plaat singsvariant heeft verheven, waarmee iedereen vrede kan hebben. Het is de Big Mac-va- riant. Deze komt hierop neer: Er wordt beton gestort, er wor den 48 kruisraketten op ge plaatst, er wordt wederom be ton gestort en tenslotte wordt de boel netjes afgetegeld in kleurenschema's die bij onze volksaard passen. Een sterke variant. Het werd hoog tijd, want in Den Haag begonnen allerlei treiterva- riantjes als vieze beestjes on der de plinten vandaan te kruipen. De regering begon zich te generen toen de zwarte ballen-variant werd opgela ten, het noodsein van een stuurloos schip in ruwe zee. Schipper Lubbers, probeer in hemelsnaam de rode-ruitva- riant, schreeuwt een pikbroek boven de bulderende storm uit. Dat is het vlagsignaal dat roept: Ik ben ontredderd, stel u met mij in verbinding. De rode bal-vlag (ik verander koers naar bakboord) zou on getwijfeld uitlopen op kabi netscrisis vanwege de heibel daardoor aan stuurboord, voor landrotten dus rechts. De N- vlag met de 16 blokken is al geborduurd door mevrouw Den XJyl en zal worden gehe sen als we nee zeggen. Als mi nister De Ruiter zou moeten worden opgeofferd in het ra- kettendispuut is dat de O-va- riant, want de O-vlag gaat het want in als er een man over boord is geslagen. Er is lang over beraadslaagd. Dit zijn enkele van de inter nationaal voorgeschreven maatregelen die op een schip in nood kunnen worden geno men: Knalseinen afgegeven met tussenpozen van ongeveer één minuut (in geval van oorlog zouden we 48 van deze knalsei nen moeten kunnen geven); Een aanhoudend geluid met een mistseinwerktuig (de mis. thoorn-variant van Texel); Rode vuurpijlen of rode lichtkogels met korte tussen pozen afgevuurd (de zoge naamde losse-floddervanant) Volgens maritiem voorschrift kan er ook nog gewerkt wor den met een oranjekleurig rooksignaal (prins Claus wordt met een list naar Wash ington gezonden) en de be manning van het zich in nood verkerende schip van staat kan proberen de aandacht te trekken door (en dat is voor schrift 9) "het langzaam open neer bewegen van de beide ar men'. Met deze klapwiekbewe- ging heeft onze premier ge leerd zich een eind boven de politieke heibel te verheffen. De premier speelt af en toe, diep in gedachten, met een dobbelsteen, die hem in Wash- ington als relatiegeschenk is gegeven. Er staan seinvlaggen op: De letter D (houd vrij van mij, ik kan moeilijk manoeu vreren); de geblokte vlag U(l] stuurt een gevaarlijke koers), de diagonale kruisvlag V (ik' heb hulp nodig); de vlag G (tlt verlang een loods) en de vlag J (ik sta in brand en heb gevaar lijke lading aan boord, bewaar ruime afstand). Op het overge bleven vlak staat de Big Mac. Lubbers heeft 12 maal achter een de Big Mac geworpen. Alea iacta est. We plaatsen en we zetten de boel uast. In crisis gaan we hakken in het beton. (ADVERTENTIE) vanaf 12.00 -13.20 uur: op de „de Rozelaar" wandeling door winkelcentrum toespraken Piet Dankert en Joop den Uyl uitdelen rode rozen bezoek aan D-trein,.perron la(12.39uur.) OOSTERHOUT vanaf 13.50-14.50 uur: opkomstbevorderende aktiviteiten in centrum. DONGEN vanaf 15.05 -16.05 uur: aankomst bij buurthuis „'t Schouw" huis-aan-huis bezoek in die wijk bezoek aan verschillende tehuizen, waar veel mensen aanwezig zullen zijn. TILBURG vanaf 16.20-17.20 uur: bezoek aan de Bomenbuurt, Hoogvenne, het centrum „op de Heuvel" en bij station NS toespraken van Piet Dankert en Joop deirUyl. BREDA vanaf 18.00 uur: huis-aan-huis bezoek vanaf 20.00 uur: in „de Heerbaan" Nieuwe Inslag 99. Grote openbare bijeenkomst met Joop den Uyl, PietDankert, Ien van den Heuvel, Bram Stemerdink, Maarten van Traa, Max van den Berg Amusement; Jazzorkest 01607 Mamadeus Socialistisch Orkest Presentatie: Marjolein Uitzinger. BERGEN OPZOOM vanaf 20.00 uur: in „de Stoelenmat" Grote openbare bijeenkomst met Joop den Uyl, Piet Dankert e.a. Amusement: yj. Intrioduction Socialistisch (M2n 't Socialistisch Orkest ^4 Koor. Cll U1J MCUIUU INsJ peningsfanaten in de ban weet te houden te doorbre ken? Oosterhout H. Telchui js In uw blad van zaterdag 26 mei staat een artikel met de kop: 'VS leggen zich neer bij 'nee' tegen kruisraket'. Kort samengevat lijkt de Ameri kaanse regering zich te heb ben neergelegd bij de even tuele weigering van de Ne derlandse regering om 48 kruisraketten in ons land te plaatsen en dat het nee zeg gen een invloed zal hebben op de solidariteit van de an dere NAVO-landen. Is dit serieus of cynisch bedoeld? Ik dacht het laatste, want nee zeggen kan betekenen een koele verhouding tussen Nederland en andere NA VO-landen. West-Duitsland zal zich niet als schild voor Nederland laten gebruiken en dit geeft een kettingreac tie op de andere NAVO-lan- den. Ik herinner me nog het debat vóór de Tweede Ka merverkiezingen tussen het duo de heren Van de Louw/ Van Dam en het duo de he ren Lubbers/De Koning over het plaatsen van de kruisraketten. Het duo Van der Louw/Van Dam zegt nee tegen de plaatsing van de kruisraketten en het duo Lubbers/De Koning zegt ja als de onderhandelingen in Genève mislukken. Is de mening van de heren Lub bers en De Koning dan afge zwakt door de opinie van de nee-zeggers? Dat betwijfel ik, want ze zijn nog altijd van mening met de ja-zeg- gers dat een eensgezinde en sterke NAVO alleen maar de vrede kan dienen. Roosendaal C. Pomper Graag wilde ik reageren op 't artikel 'Emancipatiebu reau morgen open' door uw medewerker Ad Ringoot ge schreven in de krant van 18 mei. Het gaat me hier nl. over de kop 'Monika van Sorgen is geen mannenhaat- ster', die mijns inziens totaal misplaatst is. Waarom moe ten mannen aan vrouwen vragen of ze mannenhaatst- sers zijn, zodra 't woord emancipatie of feminisme valt? Waarom moeten vrou wen verantwoorden dat ze zich met emancipatie/femi nisme bezighouden? Men vraagt aan een jongeren- werk(st)er toch ook niet of hij/zij bejaardenha(a)t(st)er is? Dit interview bewijst weer eens hoe de maat schappij in elkaar zit en ook hoeveel werk Monika van Sorgen en haar collega's nog moeten verzetten! Axel M. de Kort Dat de politie in Venlo disci plinair gestraft is omdat ze er een privé nachtclub op nahielden is tot daar aan toe, maar dat ze nu ook nog verboden wordt oorknoppen te dragen, is een inbreuk in de persoonlijke vrijheid van het (politie) individu, wat kan er op tegen zijn dat een politieman een charmant oorknopje draagt, desnoods een vleugje 4711 achter he oor, of wat rouge hier en daar. Zolang ze het in Rot terdam nog tolereren da een politieagent lijsttrekke is van de Centrumpartij, moeten ze in Venlo niet gaan zeuren over een agent dl oorknopjes wil dragen, zou hij een charmant tasj willen dragen, voor z handboeitjes, laat hem. te politieman is ook maar e mens en een oorbel daaraan geen afbreuk. Breda Caspar van As peren DRIEBERGEN (ANP) - „Op zich is i „lannen zijn gemaakt ter bestrijding Het gevaar daarbij is echter dat men bevochten en geregeld over boord goo beginnen"- Dat zei voorzitter Joop Bleeker va: dag OP het congres van zijn organisati Forse kritiek had hij met name op 1 Dlan van werkgevers en bonden in d, bond CNV incluis - om jaarlijks 90.00( helpen. Bleeker constateerde dat jongeren Mee\ UTRECHT (ANP) - De met de centrale sociale fondsen t zekering als de omvang WW-uitkeringen blijkt nog groter te zijn dan de 1,2 m eerder al heeft afgeleid uit nomisch Plan 1984. Dit heeft de FNV aan de Twee< I naar aanleiding van de antwoor I taris De Graaf (Sociale Zaken] I voorgenomen kortingen op de so zogenaamde 1 juli-pakket. De FNV vindt dan ook dat I de maatregelen uit het 1 juli- pakket niet door moeten gaan, ook al omdat ze vooruitlopen op de wijziging van het stelsel van sociale zekerheid waar over de Sociaal Economische Raad eind juni nog een advies moet uitbrengen. Bovendien komen de fondsen er beter voor te staan door een snellere 1 afdracht van de premies door I de bedrijfsverenigingen. De extra meevaller van 700 I miljoen gulden heeft alleen betrekking op de centrale so ciale fondsen en is volgens de FNV te danken aan de mee vallende economische ontwik keling: doordat de inkomens zich gunstiger hebben ontwik keld dan werd verwacht wordt er meer geld aan pre mies afgedragen en blijven de uitkeringen achter bij de prognoses. Daarnaast is er ook sprake I van een al eerder door minis- De plechtigheid werd be waakt door duizenden politie agenten en militairen. Roberto D'Aubuisson, te genkandidaat in de presi dentsverkiezingen van 6 mei voor de ultra-rechtse ARENA, I boycotte de bijeenkomst in het sportpaleis van de Salvado raanse hoofdstad. Duarte's voorganger, waar nemend president Magana, Prees in een rede de jonge de mocratie in El Salvador als verwerping van dictatuur n onderdrukking dat een va cuum heeft gecreëerd voor on dermijning". hPrT de buitenlandse rit narissen was de Ame" 11. j3nse minister van buiten- ndse zaken, George Shultz, I tio ^ên e!^ man sterke delega te leidde, waarvan ook de conservatieve senator en aan- I couS<fr van D'Aubuisson, Jes- "elms, deel uitmaakte. ter B nota een r gem< dat behe uitke De Ier i mag belei het A Onde react de FJ Ier guide per 1 de u ven g He over! omla vallij aan n jarei Iers g ke ki beleii dus h NEW Arab Iran lucht In stemr genor opger die li olieta schep derno De vorm dat hg Iran i meer strekl op aa bonde afgez meer gespr aanvt van weit contel ling is uitslu Iran i t detail?^6 (ANp) - Vo®r de geen 1 is het voriB jaar Peest ?emakkeüjk jaar ge ls a,, een aantal branches er mzet gedaald, maar Branches die een |eiL elsnjgmg wisten te beha- I zicht' Wijkt uit het jaarover- I 'ine Van de Bedrijf ssignale- stit,„V,an ket Economisch In- I Klni„u Y00r het Midden- en I gebasp De ciifers zÜn I zend op ongeveer zesdul- I den ftigingen in het mid den kleinbedrijf. I Benot sector voedings- en bPddpïa elen is de omzet Be- h'even °?seveer gelijk ge- voor a geldt onder meer che 'evensmiddelenbran- I Ijjitg suPermarkten en derge- I Men 6n be winkels in aardap- I l'ermi'„Üiroenten en fruit. De I do enn e koopkracht van I (ddideli^urnent dieeft zich wel Ik laten voelen bij sla gers bij ba winke pakke blijkt In branc zo onj gevret rencoi ten on in sp tijdsk der gi Omze boekt baby- kledin Bij lijkt d ren. E den omzet procei tieve fotoar derwa brancl

de Stem | 1984 | | pagina 4