D-Day WAT BELEEFDEN ZEEUWEN EN WEST-BRABANDERS TOEN ZE HET GROTE NIEUWS HOORDEN? D-Da KRU OPGE TELE WOO ZATERDAG 2 JUN11984 Govert Scheele: Tegen die Duitser zeiden we 'bekijk het maar' ÏN DE EERSTE HELFT van 1944 doken steeds weer geruchten op over een op handen zijnde landing van de geallieerden ergens in Europa. Toen de troepen op de vijf stranden van Normandië écht landden, waren veel Zeeuwen en West-Brabanders toch nog verrast. Een gevoel van grote opluchting overheerste, maar de gevoelens van zorg om wat nog moest komen waren nauwelijks minder. De bevrijding van Zeeland en West-Brabant duurde namelijk nog enkele maanden. Normandië 6 juni 1944 We vroegen een aantal Zeeuwen en Westbranders naar hun herinnering aan D-Day. Hanna Verhage: „De ellende van de oorlog ging gewoon door" «ft; Onderduiker Goof Boertjes heeft toch geluk gehad Onderduiker C. van Nispen: „We hadden gelukkig nog wat onder de kurk" Cor van Leest: D-day ging in Moerdijk onopgemerkt voorbij Politiek gevangene J.v.d.Smissen hoorde het via de verwarmings buizen Barbara van den Dungen bracht illegaal blad rond op D. Day Jan van den Hout dronk champagne en stootte z'n hoofd Verzetsheld Van der Hooft: de oorlog was voor ons nog lang niet voorbij" G.J.M.Goossens van der Sande: Gelukkig wisten we niet wat nog volgen zou rö w ZATERDAG 2 JUNI Normandië 6 juni 1944 Govert Scheele - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER TERNEUZEN Govert Schee le stond hout te hakken bij het buurtschap Boerengat even westelijk van Terneuzen. Hij was met een aantal maten gevorderd door de Duitsers. In de middag van 6 juni fiets te er een landbouwersknecht langs. Hij riep: 'Ze zijn geland in Frankrijk'. „Hen* Schreuder was daar de baas, dat was een rotvent. Hij stond er met karabijn bij als we bezig waren en dan riep-ie maar 'los Mensch. los!'. Later is-ie nog kapot ge schoten bij Hoedekenskerke. Die middag was-ie net even weg. Toen we het hoorden van de invasie zeiden we 'Schreuder je bekijkt het maar' en we zijn op onze fiet- sen met surrogaatbanden naar huis gereden". Govert Scheele is nu 63 jaar en eigenaar van een textiel handel. In Terneuzen is hij vooral bekend als de man die de Vliegende Hollander ge stalte geeft. Hij speelde inder tijd een aktieve rol in het ver zet. Samen met een neef gaf hij het illegale blad 'Het Laat ste Nieuws' uit, de voorloper van de latere Vrije Zeeuw. Het was een gestencild krantje waarvan de tekst persoonlijk door Scheele werd uitgetikt. Het nieuws ving hij op via Ra dio Oranje. Op D-Day-namiddag reed hij direct naar z'n ouderlijk huis in de Nieuwediepstraat om er naar de radio te luiste ren. „Er waren troepen geland in Normandie en er was een bruggehoofd richting Caen en er werd hevig gevochten. Dat waren de eerste berichten". Een extra bijlage van Dagblad De Stem Hanna Verhage - FOTO DE STEM... GADZAND Een jong meisje .uit Zuidzande in de grote stad. Zo van het boerenerf naar Rotterdam. De familie keek wat raar toen Hanna Verhage van haar ouders zo maar haar opleiding af mocht maken in het Diaconessenziekenhuis in Rotterdam. Ze zou er de oor log beleven en de hongerwin ter. Zeeuwsch-Vlaanderen was toen al bevrijd. Hanna Verhage woont nu in Cadzand. Wat weet zij nog van D-Day? Hoe beleefde ze die dag? Mevrouw Verhage: „In zo'n ziekenhuiswereldje leef je wat geïsoleerd. Ik hoorde het bericht van de invasie van een oudere Diacones. Er was zo'n groepje zusters die een radio op hun kamer hadden in de zusterflat. Als ze wisten dat je goed was vertelden ze je wel eens wat. Toen ze vertelde dat de Engelsen geland waren weet ik wel dat iets heb erva ren van 'nu gaat het gebeu ren', maar verder gebeurde er niks. Op straat was er niets van te merken. De Duitsers bleven gewoon Joden oppak ken en razzia's houden en laadden schepen vol met man nen om ze naar Duitsland te brengen. M'n man heeft hier in Zeeuwsch-Vlaanderen ook wel eens goede kanten van de Duitsers meegemaakt, maar als ze daar over praten dan wordt ik nog altijd wat agres siever. Toen in Rotterdam ging de eUende gewoon door. Normandië was ver weg en het bleef ver weg". overgebracht. Een been werd meteen afgesnoerd en via het ziekenhuis in Roosendaal werd ik naar Tilburg ver voerd. Toen ik bij bewustzijn kwam, ondekte ik, dat ook mijn andere been er af was. Via Tongeren en Lille kwam ik in Engeland en door tus senkomst van een generaal kreeg ik kunstbenen. Ik ben me later in de administratieve sector gaan bekwamen. Stil zitten is niks voor mij. Ik ben nu eenmaal een doorbijter. En dat heeft me er bovenop geholpen". Goof Boertjes. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN BERGEN OP ZOOM - „Twee data dat zijn 6 juni en 13 fe bruari zal ik mijn leven lang niet vergeten. Zes juni 1944 was voor mij als onderduiker de bevestiging, dat de stellige hoop op een spoedige bevrij ding in aantocht was; op 13 februari 1945 zag ik mijn toe komst letterlijk de lucht in vliegen". Aan het woord is Goof Boertjes uit Bergen op Zoom, momenteel druk bezig met de voorbereiding van de komst van een aantal Canade se oudstrijders. Goof Boertjes heeft het ille gale werk niet geschuwd. Trouwens heel het gezin van marechaussee Boertjes liet in de bezettingsjaren merken aan de goede kant te staan. De jonge Boertjes was een van de velen, die zich als oud-militair in Amersfoort moest melden. Goof ging op weg, stopte aan het station Amersfoort een briefkaartje in de bus en dook in het Belgische Stokkem on der. Hij kwam op een boerde rij terecht, dat als tussensta tion van het overbekende 'Li- fe-line circuit' fungeerde. In zittenden van afgeschoten vliegtuigen werden daar ver zorgd en naar de Ardennen doorgestuurd. Begin 1944 was het wegwezen. Er was ver raad in het spel en de dappere boer kwam met zijn vrouw voor het vuurpeloton. „Ik naar Maaseijk, waar ik bij de dokter werd ingekwartierd. Ook daar bloeide de illegali teit. Op 6 juni hoorden wij via de radio dat de invasie in gang was. Een spontaan feest je werd door groot alarm abrupt afgebroken. Enkele weken later ben ik op eigen initiatief naar het zuiden ge gaan. In Lille voegde ik me bij de bevrijders. Ik kwam in opleiding bij The first Royal Dutch Bomb Disposal Comp', dat later in E.O-D. (Explosie ve Opruimings Dienst) werd omgedoopt. In St.-Niklaas leerde ik bommen, granaten en mijnen onschadelijk te maken. Op Tholen moest ik een VI van een explosieve lading ont doen. Op 13 februari 45 was ik bezig met het opruimen van mijnen rond de Zoom op de hoogte van de Zanderijen. Ik stond in een krater en plots ging er een mijn af. Met zwaar letsel werd ik naar het veld hospitaal in de Canisiusschool Pas nadat een neergestorte pi loot Van Nispen had herkend als zijn redder en helper van een jaar ervoor gingen de deuren voor de Zeeuwse amb tenaar open. „Ik werd inge lijfd bij de Canadian Field Se curity. We moesten zwart handelaren opsporen en on dervragen in België en later NSB-ers in Nederland". Van Nispen trok achter de front- troepen aan en was zelfs één van de eerste, die met de troe pen in Bergen op Zoom te recht kwam. Daar werd hij in- ijfd in de eerste vrijwillige brigade, dolf Vassaert. C. van Nispen - FOTO DE STEM/Ben Sleden WILLEMSTAD - C. van Nis pen, de huidige gemeentese cretaris van Willemstad,' hoorde het heugelijke nieus over D-Day 's ochtends op de zesde juni al heel vroeg via de Engelse radio. „De geruchten gingen natuurlijk al veel lan ger, dat er wat ging gebeuren. We zaten altijd aan de radio te draaien. Toen we het hoorden was het natuurlijk meteen feest. We hadden gelukkig nog iets onder de kurk. Be waard voor zo'n gelegen heid". Van Nispen zat in midden 1942 ondergedoken in Bosch- Kapelle. Als tweede ambte naar bij de gemeentesecreta rie van de Zeeuws-Vlaamse gemeente Ijzendijke had hij geweigerd de Duitsers een lijst te verstrekken met men sen, die voor de Wehrmacht konden werken. Meteen zet ten de Duitsers de jacht in te gen de gemeentelijke weige raars. Van Nispen had echter een nog veel belangrijker re den om uit het dagelijkse oor logsleven te verdwijnen. Van af 1942 was hij gevraagd om voor de Geheime Dienst Ne derland gegevens te verzame len. „Van troepenbewegingen en gegevens van militair-eco nomisch belang", zegt hij. Wat bescheiden begon, groei de al spoedig uit tot een hele administratie. Van Nispen verzamelde gegevens van con tactmensen uit Zeeland en West-Brabant, schreef er een rapport over en zorgde er voor dat de gegevens met een koerier in Rotterdam kwa men. Via een ingewikkelde omweg door Zwitserland kwa men de gegevens vervolgens op het bureau van de militaire inlichtingendienst in London terecht. D-Day zou het leven van Van Nispen ingrijpend veran deren. „We kregen met een code door, dat we door de li nies naar Noord-Frankrijk moesten gaan". Van Nispen pakte na Dolle Dinsdag in september 1944 zijn spullen en ging. Via een gevaarlijke tocht door de linies kwam hij terecht in Duinkerken, waar zijn handel en wandel eerst nadrukkelijk werd nagegaan. Cor van Leest. - FOTO DE STEM/DICK DE BOER MOERDIJK Cor van Leest uit Moerdijk weet zich D-Day te herinneren aan de hand van een incident, dat hem als visser overkwam. Op het Hol- landsch Diep bij Moerdijk met zijn strategisch zo belang rijke bruggen was hij op die dag aan het vissen. 'Finten drijven' heette dat. Met een drijfnet werd geprobeerd bij de opkomende vloed zoveel mogelijk finten (een soort witvis) te verschalken. „Het gedeelte boven de ha ven van Moerdijk was verbo den gebied voor de vissers. Je kwam dan te dicht bij de bruggen en dat wilden de Duitsers niet. Op die dag was ik met een kameraad finten aan het drijven. Door het op komende tij kwamen we bo ven de haven terecht en we werden al snel door de puit eers opgemerkt. Er kwam een patrouillebootje, dat ons som meerde onmiddellijk om te keren. Door de stroom kon den we echter niet wegkomen en dat bootje heeft ons toen met netten en al tot voorbij de Sas se plaat stroomafwaarts gesleept. We hebben die Duit sers toen maar wat vis gege ven en we hebben nooit meer iets van het geval gehoord." D-Day zelf bracht nauwe lijks verandering in het leven op Moerdijk. Via de Engelse zender werd wel van de inva sie kennisgenomen maar merkbaar was er niets. „Wel kwamen er geregeld 'Engelse verkenningsvliegtui- fen over om de situatie bij de ruggen te bekijken en zo nu go- Nederlandse noemd naar Rudol Van Nispen is niet erg scheu tig met de details van de be wogen tocht door vechtend Europa. „Ik hoop het nooit meer mee te maken", zegt hij. Na een kortstondig verblijf in Indië kwam hij weer in het ambtelijk leven terecht. Eerst in Standdaarbuiten en daarna -nu alweer dertig jaar- in het vestingstadje Willemstad. Vol gend jaar is hij van plan zijn memoires als 'geheime dienst man' in boekvorm te bunde len. „Een mooi karwei als ik in de VUT ga", zegt hij. en dan werd er een neerge schoten. Echt merkbaar werd het oorlogsgewoel pas op Dol le Dinsdag. Toen moesten alle boten uit de haven naar de overkant naar 's Gravendeel gebracht worden. Op 17 sep tember werd Moerdijk plat gebombardeerd door de En gelsen. We zijn toen gaan vluchten naar de Roode Vaart. Daar hebben we tot be gin november gezeten. Toen kwamen aan de ene kant de Polen en aan de andere kant Canadezen en Amerikanen op rukken en werd het te gevaar lijk. We zijn toen dwars door de frontlinie via Langeweg en Terheijden naar Breda ge vlucht. Daar zijn we toen bij familie gebleven." werk een lijmkoker onder be heer en hij had kans gezien om daarin een kristalontvan ger in te bouwen. Zo hoorden we toch voortdurend het nieuws uit de buitenwereld en ondanks alles versterkte dat voortdurend je optimisme." J.v.d Smissen. - FOTO DE STTEM/Dick de Boer ZEVENBERGEN - De Zeven- bergse gemeentesecretaris J.v.d.Smissen zat op D-Day als politiek gevangene in Haaren (NB). Afgesloten van de bui tenwereld, maar niet zó goed of het nieuws van de geallieer de landing drong er door. „Als ik het mij goed herin ner", vertelt hij, „heb ik het fehoord van Piet van Gils uit evenbergschenhoek, 'Bra bantse Piet', die kort nadien in Haaren is doodgeschoten. Hij zat in de cel naast de mij ne. Piet werkte in de keuken en daar hoorden ze het nieuws van de knechts van bakker Smarius uit Tilburg die er dagelijks brood aflever den. Wij mochten niet buiten onze cel komen, maar we had den contact met elkaar via de verwarmingsbuizen". „Ik herinner me dat het nieuws van de landing me een geweldige kick gaf. Ik ben van nature altijd optimistisch geweest en als je dan zoiets hoort, dan realiseer je je, dat er een keer in de oorlogskan sen gekomen is. Het omge keerde was natuurlijk het ge val toen we later hoorden dat de Duitsers het Ardennenof fensief hadden ingezet. Zoiets was dan weer een geweldige teleurstelling. Maar het merk waardige was, dat je toch al tijd naar jezelf toe redeneer de. Het goede nieuws liet je het zwaarste wegen. Wij zaten met drie man in de cel, dus je kon er met elkaar over praten en dan zag je de situatie altijd rooskleuriger dan die was, ge woon om jezelf overeind te houden." „Op 23 juni 1944, dus ruim twee weken na D-Day, zijn wij met een aantal ter dood ver oordeeld en vijf weken later op transport gesteld naar Duitsland. Daar moesten wij in de gevangenis damestassen maken. Een van mijn mede gevangenen had voor dat Barbara van den Dungen: We weten nu nog niet waar de illegale krant gedrukt werd - foto de stem johan van gurp OOSTERHOUT - Barbara van den Dungen uit Ooster hout bracht op de avond van D-Day de bladen van bet ille gale blad Trouw rond, waarin de landing van de geallieer den uitgebreid vermeld werd. Zij hoorde het nieuws op de engelse zender, die de familie Van den Dungen iedere dag beluisterde. „Waar het blad precies ge drukt werd, weten we nu nog niet. Maar 's avonds lagen de kranten bij ons voor de deur en ik zorgde er dan voor dat Trouw in de buurt verspreid werd. Toen wij over de radio het nieuws van de landing hoorden, wisten we dat die avond ook Trouw dat bericht uitgebreid zou hebben", zegt de nu 63- jarige mevrouw Van den Dungen. Op die heuglijke dag werd zij nog bijna gepakt door Duitse soldaten, toen zij de kranten rondbracht. „Ik kwam met mijn kranten in de Zandheuvel. In het donker kwam ik halverwege mijn broer tegen, die zei dat ik meteen om moest keren, m'n kranten over een schutting moest gooien en naar huis moest gaan. Aan het eind van de straat stonden Duitse mili tairen te controleren", weet zij zich nog te herinneren. Mevrouw Barbara van den Dungen zat samen met haar man, broers en schoonbroers midden in het verzet. Hun huis aan de Tilburgseweg was een verzamelplaats van Oos- terhoutse verzetstrijders. De familie zorgde voor onderdak van J&dinnen, het huis werd gebruikt als distributiecen trum van bonkaarten voor mensen, die ondergedoken zaten en Barbara zelf bracht Trouw rond en waarschuwde de onderduikers bij onraad. D-Day heeft overigens wei nig veranderd aan de handels wijze van de groep verzets strijders, die in huize Van den Dungen bij elkaar kwam. „We waren natuurlijk erg blij. Maar wij werden er niet brutaler door. We hebben la ter zelfs nog met ons koffertje in onze hand klaargestaan om naar Frankrijk te vluchten. Dat was na dolle dinsdag. Dat herinner ik me allemaal toch veel beter dan D-Day. We hadden daar toch meer direct mee te maken". De heer Van den Houten - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP GILZK De toen 20-jarige Jan van den Hout uit Gilze stootte van plezier bijna zijn hoofd tegen de balken van het piepkleine zolderkamertje, toen hij op de radio net nieuws van de landing van de geallieerden hoorde. „Het huis staat er nog, aan wat nu heet Horst 16 in Gilze. Je moest onder een ledikant kruipen en dan kwam via een luik in het zolderkamertje, waar een radio met koptele foon was verborgen. Om tien uur 's ochtends hoorde ik via de Homeservice van de BBC, een van de weinige program ma's die niet werd gestoord, dat ze geland waren", vertelt Jan van den Hout, die tijdens de oorlog samen met zijn broer nauwkeurig een dag boek bijhield over met name de Duitse vliegbewegingen op en ronW de vliegbasis Gilze- Rijen. Die eerste berichten bevatten weinig gegevens, maar voor Jan van den Hout in ieder geval voldoende om, na eerst beneden zijn familie te hebben ingelicht, op de fiets te stappen. „Ik ben toen op weg gegaan naar een paar vrienden, de zonen van schoenfabrikant Aarts. Er werd in Gilze natuurlijk niet luidkeels over de landing ge sproken, maar ik kreeg toch de indruk dat bijna niemand er iets over had gehoord. Bij de familie Aarts hadden ze nog een fles champagne. De eerste hadden ze ontkurkt toen de Bismarck tot zinken was gebracht, de laatste had den ze voor deze gelegenheid bewaard". Wat hem die dag vooral nog opviel was het gro te aantal Duitse vliegtuigen, dat komend uit het noordoos ten, zonder te landen op de vliegbasis, in zuidwestelijke richting verdween. BREDA „D-Day herinner ik me nog goed. Ik zat die dag gewoon op mijn bureau aan de Spoorstraat 48a bij de we duwe Ueberfeldt temidden van een aantal geallieerde pi loten die we nog weg moesten brengen. Er zat ook een her bergier uit Londen onder die bij hoog en laag volhield dat hij door ons niet meer wegge bracht hoefde te worden. 'Voor mij is de oorlog voor bij', antwoordde die laco niek". Cor van der Hooft ()jj op D-Day bijna een half;' provinciaal leider van de n LKP, een landelijke 1^ ploeg in het verzet Tv maanden voor D-Day deeij Sicherheitsdienst nog eeg val in de woning van Van ij Hooft aan de Nachtegaalst,^ waar hij toen zijn bureau h gevestigd. Halsoverkop V(| trok hij toen naar de Sp,,}i straat. Cor van der Hooft - FOTOARy GROENEvt. „Met D-Day was voor de oorlog echter nog lang voorbij. We hebben i, maanden hard, erg hard moeten werken. Op 17 tember kregen we eerst i de luchtlandingen en later d spoorwegstaking". Tot op de dag van de bevri ding is Van der Hooft acti gebleven in het LO-LKP West-Brabant. Van der Hooft, geborea Amsterdammer, werd in ver band met zijn illegale bezij heden en hulp aan onderdo kers luttele dagen voor Day, op 1 juni '44, nog ont4 gen als ambtenaar bij 's Rijk Belastingen in Breda. Na 1 bevrijding begon hij in rij; vroegere functie bij de belai tingen maar werd later, op juni '49, burgemeester Vu Willemstad. Van decemhi '58 tot zijn pensionering Van der Hooft van Waddinxveen. Mevrouw G.J.M. Goot sens- Van der Sande. - FOTO MEVROUW GOOSSEt BREDA „D-Day herinner! me nog uitstekend. We war" dolgelukkig, temeer onus we niet konden voorzien ons nog allemaal te wacbW zou staan". Mevrouw G. J. Goossens-Van der Sande (w) fysiotherapeute aan de Irefl* straat 24 in Breda, was in actief in het verzet en werkt* voor de inlichtingendieö^ Als koerierster pendelde vrijwel dagelijks tussen Bri en de Vloeiweide in Rij^1" gen waar de verzetógroej Paul Windhausen zat onder- gedoken in de boswachter* woning van Ernst Neefs- Ee" paar maanden na D-Day» °P de vroege ochtend van 4 okW1 ber '44, vond vrijwel heel dj ze verzetsgroep de dood een overval door NSB-®*8 f Duitse militairen. „Op die 6e juni '44 een Amerikaanse piloot, o Scott, in ons huis onder^ ken. Op zolder hadden we radio verborgen achter e paar schotten en daar wt piloot de hele dag naar te teren. Zo hoorden tfe bei nieuws van de landing i° mandie. En natuurlijk v we dolblij dat het ein e zover was -e| Haar verzetswerk iets waar mevrouw Goo» zich in de loop van ha*r dere leven op heelt voorstaan. „Het was ic je gewoon deed omdat je* dat je je moesten verzette Mevrouw Goossens- a® Sande, meester van Vloeiweide, werd eioi jaar voor haar werk verzet door prins onderscheiden met^ he zetsherdenkingskruis- a Een extra bijlage van Dagblad De Ster Door Wim Koek „Vliegtuigen van neluchtvaartdiens Luchtmacht zijn de eerste die over gen", zo meldde juni 1944 een rat BBC. Bemanningen van het 320 (M chell) squadron op de vliegbai Dunsfold hoorden het radiove slag van hun eigen nachtelij] actie boven de droppingzón van Normandië. Het 320-squadron behoort tot de weinige Nederland strijdkrachten die op D-Day we den ingezet. Ook het 322 Dut< Spitfire Squadron opereerde b ven het Normandische geveeg sterrein. In de stalen gordel van zwaï scheepsartiilerie die voor de invasi stranden dreef, bevonden zich de k nonneerboten 'Soemba' en 'Floret bijgenaamd 'the terrible twins'. E 'Soemba' gaf vuursteun aan de tro pen van het Amerikaanse 7de Lege korps dat op Utah Beach was gelant De 'Flores' lag, naast de zware Brits kruiser 'Belfast', ergens voor de Bri se stranden. De accurate scheepsi tillerie was de hele juni-maand lan en ook nog daarna onmisbaar voo de grondtroepen. Op een van de Amerikaanse mc numenten op Utah-Beach herinner een natuurstenen plakette aan he aandeel dat de 'Soemba' had in d operaties van de 6de juni en daarna. De Koninklijke Nederlandse Bri gade 'Prinses Irene', aan welk onder deel in het befaamde D-Day-museun van Arromanches een kleine uitstal ling is gewijd, landde pas later in d« kunstmatige mulberry-haven 'Por Winston', voor het strand van Arro Door Roger Simons he Britse contraspiona gedienst M15 vond het hoogst verdacht. j" hel kruiswoordraadsel van de Londense Daily Telegraph van 2 mei 1944 paste de Amerikaanse ?aam Utah. Drie weken later, op mei, was het woord Omaha aan de beurt. Op 27 mei 1944 et de Daüy Telegraph, een groot dagblad dat niet van een gebrek aan vaderlandsliefde be schuldigd kon worden, zijn le- ^ers zoeken naar de henaming yverlord. Op 30 mei 1944 werd e aandacht van de Britse con- raspionage getrokken door het Mnlberry en op 1 juni 1944 door Neptune. Op 6 juni begon de geallieerde «ding jn Normandië. Dat was peration Overlord. De stranden yaarop geland werd, droegen de namingen Omaha en Utah. De njvende haven van de Amerika- nen en Britten heette Mulberry. Omdat dit allemaal geheime code- °orden waren, wilde de M15 we- hoe het kwam dat de Daily df ej^raP^1 ze kende en waarom e T?.nl deze militaire geheimen 8e*u eerd haar dagelijk- /""uis woordraadsels door J°erien lezers opgelost werden. i Verhoren Bri?e betrok het conservatieve krui«v„,w!'latl,D?ily TeleeraPh zijn een I aadsels onder meer van eraar' Leonard Dawe, die in gestorven is. Dawe was in de ja-

de Stem | 1984 | | pagina 24