veer iezen rpoor' De oorlog teisterde Terneuzen tweemaal OOK ZESTIG WONINGEN IN SL UISKIL Braderie in Sas van Gent Plaatselijk nieuws De 'ouwetjes' van Irene repeteren weer 400 Jaar Terneuzen straks in boekvorm kerkdienst ewassen i Clinge NSCHRIJFB0N «400 JAAR TERNEUZEN" STRAKS IN BOEKVORM GINA ZEELAND 2 1.7&TERDAG 2 JUN11984 lolitierapport VAN ZEELAND iduidelijkheid er parkeren achtwagens Vogelwaarde VDA: 'HANDZAAM EN GESCHIEDKUNDIG VERANTWOORD' Hoek Kriekeputters winnen school- volleybal Sas Hoekse tv in bejaardenhuis Terneuzen Zaamslag T16 PAGINA ZEELAND 3- 3T - De politie hield ai- en donderdag snelheids! óle op de Gentsevaart tè llebrug, de Zoutestraat te t en de Vylainlaan in Hei- In totaal liepen 11 auto~_ lurders een bekeuring 0n ns te hard rijden. d<! I it gemeten snelheid was n per uur, terwijl op aile I de plaatsen slechts 50 km worden gereden. ST - Donderdagavona I 3.00 uur vond op de Min- roedersstraat een aanrij- tussen een Belgische lijn. >n een vrachtauto. Hierbij tond materiële schade. De iestuurder E. W. uit st s Waas was aan het ien. Tijdens het achterui en reed hij tegen de ge teerde vrachtauto, eigen- I van F. van der V. uit rlen. JOSTERZANDE - Schoor- I tend ging woensdagavond raad van Hontenisse ord met een voorstel van college van B en W om in lenhang met plannen van !a. Scheerders een vracht- jparkeerplaats in Honte- e aan te leggen. Het be- f is van plan nieuwe op- en rslagloodsen te gaan bou- [oe de zaak precies in el- I r zat kon raadsvoorzitter M. Somers de raad niet delijk maken. INGE - Onder grote be- gstelling is woensdagavond de Hendricuskerk een :hariustieviering voor de ichten der aarde gehouden, organger was pastoor J. der Heyden. tan de dienst werd meege- rkt door het parochieel ge-1 ngd zangkoor en de organi- ies NCB, de KVO en de 'J. Het thema voor deJ charistieviering was 'Geef F s heden ons dagelijks brood'. epasselijk op dit thema wa-'I i de predikatie en de gebe- I n welke door de leden van 1 drie instellingen zelf ge-J aakt waren en in een boekje n de aanwezigen werden. tgereikt. Tijdens de dienst maakte de orzitter van de NCB, F. de aal bekend dat er een spe-i ile collecte was voor pater J iridaen uit St. Kruis die wo-.j en teel werkzaam is in Brazi-' I j. Dit bedrag zou dan be-1 emd worden voor het aanko- I van kunstmest voor de st- en pepercultuur. De op- •engst was 475 gulden. Ie Zeeuwsvlaamse college va» j SenW. Deze instanties ondersteun 1 ien het initiatief van de Axe l ie mevrouw H. Hendriks-Ta iie een spoorverbinding ien Zeeuws-Vlaanderen en 3elgië onder de aanda 11 oracht van minister Snu Sroes. Die actie had van j PvdA-afdelingsbestuur acn terwege mogen blijven. i Het spoor zou volgens orief een rampzalig e -lebben op de buslijnen op zelfde tracé. „Voorbeelde den lande geven aan, treinverbindingen naast lijnen in dunbevolkte 6e ien de buslijn onrendabel rn ken", aldus de Axelse soci ten. in Als het openbaar vervoer Zeeuws-Vlaanderen f moet, vraag dan de mi om extra faciliteiten (de bus) bij het wegvallen buslijnen. Verder pleit de voor verlenging ('s a van de dienstregeling v Zeeuwse veerboten en meerdering van de ove ten in het weekend. n „Dit alles bij verlaging de tarieven, want, geacn leges, in plaats van °P lens van nostalgische gelle i over twee weinig „gc- spoorlijnen, ware het be van weest de goeie ouwe J de vrije veren in de n i ring van de minister op pen", zo besluit de brief PvdA-Axel. GING HET ontstaan van Terneuzen gepaard met oor log en geweld - het was im mers aan de Tachtigjarige Oorlog te danken dat het kleine vlekje aan de Wester- schelde stadsrechten kreeg - de nu 400-jarige havenstad kreeg ook in de 20e eeuw haar portie. Toen op 10 mei 1940 de Duitsers onverhoeds het kleine, neutrale Neder land aanvielen, moest Ter neuzen al de eerste slachtof fers tellen. Bij een bombardement op de fabriek van de l'Azote verloor een Terneuzenaar het leven en bij de aanval op de veerboot Luctor et Emer- go in de Vlissingse haven vielen vier Terneuzense slachtoffers. Op de eerste oorlogsdag al trokken Franse troepen Zeeuwsch-Vlaanderen bin nen. De Franse commandant begon op 11 mei met het stel selmatig vernielen van ha venfaciliteiten. Ponton en steigers werden vernield en door het opblazen 'werden er aan en in de nabijheid van de Scheldekade vele en dure glasruiten vernield' zo staat in een officieel rapport te lezen. naar P.J. Baert derland: de watersnood ramp. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen braken dijken door, bij Hoofdplaat, Osse- nisse, Hontenisse en Terneu zen. Bij het postkantoor aan de Nieuwstraat kolkte het water Terneuzen binnen. In het laaggelegen stadsdeel werden bewoners met roei boten afgehaald. Vooral in de Nieuw Neuzenpolder ont stond een gevaarlijke toe stand waarin de Bootlieden verlichting brachten. Helaas viel hier een slachtoffer te betreuren, evenals in Othe- Plundering Op 14 mei schoot een Frans zee-officier Terneu zenaar G. de Zeeuw dood, toen die geen gehoor gaf aan een bevel tot staan. 17 Mei schoot een krankzinnig ge worden andere Franse offi cier de plaatselijk militair commandant, een Neder landse rivierloods en diens vrouw en twee of meer Bel gische militairen dood. Tus sen de bedrijven door vielen bommen zowel door de En gelse als de Duitse lucht macht gedropt. Nadat op 17 mei de Neder landse troepen zich terug trokken verschenen Belgen in Terneuzen. De Fransen vertrokken 18 mei. Toen de Belgen op 20 mei bekend maakten dat Terneuzen een bombardement kon ver wachten verlieten duizen den Terneuzenaars huis en haard. Onmiddellijk daarop be gonnen de Belgen op grote schaal te plunderen. De Bel gen trokken zich terug en beschoten later Terneuzen nog vanaf Biervliet, waarbij slachtoffers vielen en veel schade ontstond. Toen daal de de Duitse nacht, die onder meer het leven kostte aan de weinige Terneuzense joodse gezinnen, over Zeeuwsch- Vlaanderen. Moordpartij De bevrijding in 1944 ging gepaard met een moordpar tij. Op Dolle Dinsdag (5 sep tember 1944) vluchtten de Duitsers. Vijf Rijkswater staatambtenaren onderna men een poging springstof fen uit de brughoofden van de Westsluis te verwijderen. Zij werden betrapt door een Duits militair arts die on middellijk het vuur opende. Vier stierven er onmiddel lijk, de vijfde (ir. P. T. Hool- sema) werd gewond afge voerd naar de aanlegplaats van de veerboot waar hij door een Luftwaffe-officier werd doodgeschoten. Nog nauwelijks de klap pen van de wereldoorlog te boven teisterde een nieuwe ramp op 1 februari 1953 Ne- 'Watervrij' Uit Weert afkomstige mi litairen, die via België Zeeuwsch-Vlaanderen be reikten, werden ingezet om verdere dijkdoorbraken te voorkomen. De zondag na de ramp werd begonnen met het watervrij maken van de binnenstad. Op 4 februari berichtte De Vrije Zeeuw dat het water ook op de laagstgelegen plaatsen, waar het bijna 2 meter hoog stond, verdwenen was. „De bewoners in de Tho- lensstraat en Donze Visser straat, Dijkstraat, Nieuwe- diepstraat en overal waar het water de laaggelegen straten had geteisterd, wa ren druk in de weer de res ten van modder en andere ongerechtigheden uit hun kamers, keukens en winkels te verwijderen", zo meldde de verslaggever van De Vrije Zeeuw (bij de Terneu zenaars beter bekend als de Ouwe Kee). Kort na de ramp werden plannen gemaakt het laag gelegen gebied langs de Westerschelde beter te be veiligen tegen het water. En zo kreeg Terneuzen een zee wering waarbij de oude ves tingwal uit vroeger tijden maar een 'dijkje' was. En achter deze nieuwe dijk ont plooide Terneuzen zich tot de stad vol activiteiten die zij thans is. (Einde) (ADVERTENTIE) j'1 'aten de artikelen en fotos als boekje herdrukken. Von 1 er voor 'hshtirijven wanneer u vah i,!un' faan ons overmaakt. U kunt dan het boekje a. nalf juli op ons rayonkantoor Terneuzen af komen halen, wilt u het boekje thuisgestuurd hebben dan 10.- 2.50 "fendkosten overmaken. Do c!de bon P|u# betaalcheque aan: «Mem aid. promotions, Postbus 3229,4800 MB Breda "'Seven op ons rayonkantoor Terneuzen. Naam- Adres: j5tcoc)e Woonplaats: Toen de schepen van de PSD in 1940 buiten gebruik waren gesteld, werden passagiers met een vrachtschip van Hoedekenskerke naar Terneuzen gebracht. TERNEUZEN - Vandaag staat op deze pagina de 54e en laatste aflevering van onze serie Terneuzen 400 jaar stad'. De artikelen, van de hand van De Stem-jour- nalist Rein van der Helm, ^ijn gebaseerd op een om vangrijk manuscript van de heemkundige P.J. Baert uit Hoek. De belangstelling voor de ze serie was zo groot dat be sloten is de artikelen te bun delen en in een boekje van ruim 100 bladzijden uit te geven. De heer Baert toonde zich gisteren zeer verheugd over dit initiatief van De Stem. „Het manuscript was eerlijk gezegd te omvangrijk om uitgegeven te worden. De manier waarop het voqr De Stem werd bewerkt is vol gens mij een van de redenen waarom de serie zo goed is aangeslagen. Als al die afle veringen straks gebundeld zijn ontstaat er een hand zaam boekje dat geschied kundig volledig verant woord is. Kennelijk voorziet het in een behoefte, anders zouden er nu toch al niet zo veel mensen voor hebben in getekend", zo zei de Hoekse auteur. Dat veel belangstelling voor de geschiedenis van Terneuzen bestaat bewees ook het bezoekersaantal van de expositie die de heer Baert had ingericht in de bovenzaal van de dienst Ge meentewerken. Deze foto expositie - gebracht onder de titel 'Een wandeling door oud-Terneuzen' - werd door niet minder dan 1500 mensen bezocht. Het straks uit te ge ven boekje bevat naast de tekst ook een aantal van de toen tentoongestelde foto's en reprodukties. Het boekje kost 10,- in dien afgehaald op het De Stern-kantoor in Terneuzen. Moet het opgestuurd worden dan komen daar 2,50 porto kosten bij. Men kan nog tot 18 juni voor het boekje in schrijven. Plan voor renoveren huizen in Terneuzen Van onze correspondent TERNEUZEN - De woningbouwvereni ging Terneuzen heeft plannen voor een grootscheepse reno vatie. Voor sommige eenheden is de voor bereiding al vergev orderd. Het gaat in totaal om 484 woningen, waarvan 60 in Sluis kil. Voorzitter A. Janse van de woningbouwvereniging hoopt dat in de tweede helft van dit jaar begonnen kan worden. En dan liefst met zoveel mogelijk woningen tegelijk. De plannen zijn reeds ingediend en het wachten is op 'groen licht' van het Rijk. Daar moet immers de subsidie vandaan komen. Voor het groot onderhouds plan, de zogenaamde terug- ploegregeling, zijn contacten met twee aannemers die aan de gestelde eisen kunnen vol doen. Een dergelijk project houdt in dat er veel werklozen door de aannemers moeten worden ingezet. Alleen dan is subsidie van het rijk tot 70 procent verzekerd. Zuidlandpolder Het gaat om 190 flats in de Zuidlandpolder (Jacob van Lennepstraat, Erasmusstraat, Herman Heyermansstraat, Vondelstraat en Zuidland- straat). Aan de Begoniastraat 13. Een verbeteringsplan voor 108 flats aan de Kastanjelaan en Iepenlaan 52 woningen voor renovatie aan de Dok- weg, Azaleastraat en Lelie straat. 22 woningen aan de Nieuwe Kerkstraat en Land- straat en 8 aan de Veldstraat te Sluiskil. 39 plattedakwonin- gen, nogmaals voor groot on derhoud met isolatie, aan de Kastanjelaan, Lindenlaan, Bilderdijkstraat en Vondel straat. 12 woningen te Sluiskil aan de Bosjesweg en Midden straat. Eveneens te Sluiskil 12 wo ningen aan de Zwaluwstraat en Merelstraat en 6 in de Veld straat. Verder voor groot on derhoud en isolatie 34 platte- dakwoningen aan de Guido Gezellestraat, Bellamystraat en Consciencestraat te Ter neuzen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Afgelopen donderdag werd in sporthal de Vlaanderen een geslaagd on- derwijs-volleybaltoernooi ge houden. Er waren 27 teams. De Kriekeputters uit Hulst won nen bij de heren, terwijl de Schoolbankjes in de gemengde klas eerste werden. Bij de da mes was de eindzege voor CPC uit Sas van Genk De organisatoren Theo Sar- neel en Peter van Kouteren mochten veel enthousiaste re acties in ontvangst nemen. Wellicht zal daarom volgend jaar opnieuw een dergelijk toernooi worden gehouden. Wethouder J. Platschorre Hoekse Rakkers - Buurthuis De Hoekse Rakkers houdt vandaag (zaterdag) enkele ac tiviteiten. Om 10 uur draait in het buurthuis de laatste kin derfilm van dit seizoen (voor kinderen van 4 t/m 12 jaar) en in samenwerking met de sportvereniging V en K is er vanavond vanaf acht uur dan sen in het buurthuis. (Onderwijs) verrichtte de prijsuitreiking. De eindstanden: heren: 1. Kriekeputters, 2. MTS/MEAO 1,3. MTS/MEAO 2,4. Jeroen, 5. Valcke. AU starts gemengd: 1. Schoolbankjes, 2. Steentjes, 3. Afdeling onderwijs gemeente Terneuzen, 4. LHNO Zeeuwsch-Vlaanderen, 5. Scheldeschool 1. Dames: 1. CPC, 2. Jeroen, 3. De Stelle, 4. MTS/MEAO, 5. Renique. De publieke belangstelling was de eerste braderiedag niet overweldigend, vooral niet tijdens de regenbuien. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondent SAS VAN GENT - Gister middag is in Sas van Gent het driedaagse braderie festijn van start gegaan. Dit gebeurde zonder enige officiële opening maar de verschillende activiteiten waren er niet minder om. Kinderen konden op de rug van een ezel een rond rit maken over het brade rieterrein. Tevens waren er kinderen die op de pro menade hun spulletjes van eigenaar deden wisselen tijdens een kinder-rom- melmarkt. Ook de midden standers lieten zich tijdens de eerst braderiedag zeker niet onbetuigd. Buiten hun winkels stalden zij hun waar, waaronder verschil lende koopjes en braderie aanbiedingen uit op de tra ditionele braderiekraam. Voorts kon het publiek - dat deze eerste dag wat aarzelend belangstelling toonde - genieten van ver schillende demonstraties, waaronder een warme bakker, een sigarenmaker, schoonheidsdemonstraties en doopsuiker opmaken. Hoogtepunt van gisteren was ongetwijfeld het zes kampspel, een hindernis- spel, gespeeld op het bra derieterrein waaraan tien Sasse ploegen deelnamen. Zij bestreden elkaar op de onderdelen ski lopen, paal klimmen, spijker slaan, ring steken, stelt lopen, kruiwagen rijden en als grootste publiekstrekker en spektakelstuk de zee- phelling. In dit spel eindig den de Tauters en Sas'70 senioren op een gedeelde eerste plaats. Sas'70 liet de beker aan de Tauters. Der de werden de Betekoppen, gevolgd door de brandweer en de Ventjes op de vierde en vijfde plaats. Van onze correspondent HOEK - Vandaag (zaterdag) is er weer een televisie-uitzen ding vanuit bejaardenhuis Vremdieke voor de bewoners van het tehuis en de bejaar denwoningen. Rob DeUaert en Peter Kramer hebben een ge varieerd programma gemaakt dat om 14.00 uur live wordt uitgezonden. Een zeer bijzonder onder deel is een film over Hoek en zijn bevolking, die in 1949 is gemaakt. Mevrouw J. Taze- laar zal commentaar geven bij de film. Verder staan een tele- foonkwis, een verslag van ko ninginnedag 1984 en een ge sprek met gedeputeerde R. Barbe over het Europese par lement op het programma. Na de televisie-uitzending volgt nog een radio-program- ma. Alle belangstellenden die de uitzending willen volgen zijn welkom in de koffiezaal van Vremdieke. Bridge - De leden van bridge club Luctor speelden in hotel De Post de tweede wedstrijd van de zomercompetitie. De uitslag was als volgt: Groep A: 1. heren Koopman-Vergouwe, 2. heren Bode-Arnoldi, 3. he ren Verschelling-De Regt, 4. dames Reedijk-Schiltman, 5. heren De Jong-Dourlein. B- groep: 1. dames Touw-Van de Zande, 2. echtpaar Bode, 3. echtpaar Lichteveld, 4. heren Sandrini-Visser, 5. dames Henneleker-Potter. Tentoonstelling - Ais afslui ting van het project 'Terneu zen 400 jaar stad' werd voor ouders en belangstellenden ihet werk van de leerlingen van de St. Willibrord- en de St. Josef school tentoongesteld. De kinderen hadden samen een grote maquette gemaakt van Terneuzen met zijn woon- en werkomgeving. De land bouw, industrie, havens, slui zen, scheepvaart, bouwnijver heid, het vervoer en het wonen kwamen tot uitdrukking. Te vens werd er in school en op het schoolplein een rommel markt gehouden voor en door de kinderen. Het was een ge zellige drukte. Avondvierdaagse - Van maandag 4 tot en met donder dag 7 juni houdt de commissie Sportieve Recreatie weer de jaarlijkse Avondvierdaagse. Dat gebeurt nu alweer voor de zesde keer. De wandelaars hebben de keus tussen trajec ten van 5 en 10 kilometer. De start is respectievelijk om 18.30 en 18.15 uur bij de kanti ne van W Zaamslag. Liefheb bers kunnen zich ter plekke nog laten inschrijven (kosten t gulden). Voor alle deelnemers is er een herinnering aan het evenement, dat traditiege trouw op donderdagavond wordt afgesloten met muzika le begeleiding van harmonie De Volharding. Dit gezelschap wacht de wandelaars dan op in de Wilhelminastraat. GOES - Tijdens atletiekwed strijden in het Brabantse Vught heeft Peter Catsman het Zeeuws record speerwer pen verbeterd. De atleet van het Goese AV'56 kwam uit op 67 mtr. en 54 cm., ruim boven zijn eigen oude record dat sinds vorig jaar op 66.46 mtr. stond. TERNEUZEN - 45 Oud-le den van de Terneuzense showband Irene, waarvan sommigen de oprichting 34 jaar geleden nog meege maakt hebben, zijn weer volop 'in training'. Zij reageerden op het verzoek van het bestuur van 'Irene' om met zijn al len nog éénmaal een rond gang door Oud-Terneuzen te maken. Om de muzikale kennis wat op te frissen hield het gezelschap afge lopen maandag een repeti tie-avond in het Zelden- rustcollege. „Alle instrumenten zijn bezet. We hebben klaroe nen, slagwerk, twee xylo foons en vlagdragers. Het veteranenkorps is zelfs groter dan het huidige. Veel van de oude garde zo als G. van der Peijl, C. Weststraeten, D. Klaassen en de Gebr. van Meir heb ben de oprichting van drumband Irene meege maakt die ontstaan is uit de gymvereniging E.M.M. Alhoewel allen in geen 33 jaar een instrument aan geraakt hebben, is het net als bij zwemmen: als je het eenmaal goed onder de knie hebt, verleer je het nooit," aldus woordvoerder Peter de Vos. Het idee voor deze rond gang is spontaan opgeko men tijdens de in februari gehouden reünie. Twee re petitie-avonden o.l.v. Frans Kamps en Peter de Vos moeten marsen als de Hollandse Vier, Swing Back Home en Hop Mar- janneke weer laten klin ken als weleer. Met tam- boermaitre Gerrie Achter huis voorop probeert men een eenvoudige show in te studeren. Het resultaat zal te zien zijn op de Terneu zense braderie op zaterdag 16 juni wanneer 'de ouwetjes' drie keer een rondgang door Terneuzen zullen maken. De eerste rondgang is om 14.00 uur door de Noordstraat, waarna men een show geeft op de markt.

de Stem | 1984 | | pagina 17