Hulstermavo op één na de beste 'Bus en veer te verkiezen boven spoor4 Jubilerende Dullaert pakt uit De oor Terne Oude glorie van België op rollendriedaagse in Clinge Raad Hontenisse doet niet mee aan gezondheidsdienst Berlaersfeesten in Koewacht bol "van activiteiten 3 OM STEENACHTIG KARAKTER TE VERANDEREN 'Lonen' brandweerlui moeten hetzelfde zijn Kerkdienst! gewassen Clinge in ZATERDAG 2 JUN11984 VAN ZEELAND politierapport BIJNA VIES WOORD PAGINA ZEELAND J -yATERDAG 2 JUNI 19f KOMEND PINKSTERWEEKEND Anjer collecte in Terneuzen Vierdaagse in Clinge Hulst BURGEMEESTER P. MOLTHOFF VAN HULST: Schieting 'Zilveren' onderwijzer in Terneuzen Onduidelijkheid over parkeren vrachtwagens in Vogelwaarde BRIEF AXELSE PVDA: Terhole 15 JAAR SPORTHAL, 10 JAAR GEMEENSCHAPSCENTRUM Plundering I N S C H R I, »400 JAAR TT STRAKS IN I 3D® T22 Van onze correspondent CLINGE - Op de tweede dag van de Clingse rollendrie daagse hebben weer enkele honderden belangstellenden in het gemeenschapscentrum Malpertuus kunnen genieten van het spektakel. Marian Broeckaert werd uitgeroepen tot miss rollendriedaagse 1984. Verder waren aanwezig de Belgische oud-wielrenners Eddy Merckx, Rik van Steen bergen en Rik van Looy, die door Guust Lancier werden geïnterviewd. De eerste dag hadden koppels Tonny Epskamp de en Ludwig Kouwijzer (beiden van de Bernhardklinkers) en Reggy Willaert enm Harry van Putte (beiden van de Clingse volleybalclub) de lei ding genomen in het klasse ment met een gelijk aantal punten. Gisteravond moesten de renners weer driemaal in het zadel, waarbij het een hardnekkige strijd werd tus sen de renners onderling. De uitslag werd pas laat in de avond bekend. Wat het interview door Guust Lancier met de Belgsice vedetten betreft, kwam duide lijk naar voren dat er in de wielerwereld voor de ere plaatsen hard geknokt moet worden. Dat was zo in het ver leden en dat is zo in het heden daagse. Na het interessante interview kwamen vele jeug digen om een handtekening vragen bij de drie oud-ren ners. Na dit alles was er nog de muziek van Radio Tijger met het optreden van Pascal en Franky Bodet. Tussendoor was er ook nog de komische hypnoseshow van Negro Cla- vel. Op zaterdag moeten de ren ners nog in het zadel voor een koppelkoers en een sprintwed strijd. Het zal een harde strijd worden. Harmonie St. Cecilia uit De Clinge met de majoret- ten komt het muzikale gedeel te verzorgen, terwijl het or kest Karei Herberger met de zangeres Mary Lim zal optre den. Op de laatste avond heeft ook de trekking plaats van de achtdaagse reis voor twee per sonen naar Majorca. KLOOSTERZANDE - Honte nisse neemt geen deel aan de nieuw op te richten districts gezondheidsdienst Zeeland (DGDZ). De raad had weinig vertrouwen in deze gemeen schappelijke regeling. W. Gel derland vond dit 'bijna een vies woord'. Clinge krijgt geld voor meer 'groen' Van een onzer verslaggevers CLINGE - De dorpsraad van Clinge heeft van het ministerie van Landbouw 8.000 gulden ge kregen om het dorp van wat meer groen te voorzien. Daarmee wil men bereiken dat het wat steenachtig karakter van vooral het dorpscentrum enigszins wordt doorbroken. Met het geld, afkomstig uit een ministeriëel potje voor dorps- en stadsverfraaiing, zullen voornamelijk bomen geplant worden rond de kerk en in de buurt van het Kenne- dyplein. Het groen wordt ove rigens niet enkel in openbare grond geplant, maar de dorps raad wil ook particulieren be naderen met de vraag of ze iets voelen voor een boom in hun voortuin. Die wordt dan uiteraard betaald uit die 8.000 gulden. Inmiddels hebben vertegen woordigers van de dorpsraad en wethouder G. van de Voor de van openbare werken al een gesprek gehad. Afgespro ken is dat de gemeente de no dige adviezen zal geven over de soort beplantng en zelfs een geheel plannetje zal opstellen voor een groener 'centrum'. Dat plan wordt deze zomer kant en klaar uitgewerkt, zo dat de Clingenaren het vol gend plantseizoen meteen aan de slag kunnen. De dorpsraad wil de gekre gen 8.000 gulden geheel beste den aan de aankoop van groen. Voor het planten wil men een beroep doen op vrijwilligers. Evenals voor het opnieuw in orde maken van stoepen die wellicht zullen moeten worden opengebroken om de bomen te planten. Wethouder Van de Voorde toont zich zeer ver heugd over de gift van het mi nisterie. „Dat groen zal het dorpscentrum zeer ten goede komen. Die huidige steenach tige bebouwing is het gevolg van de naoorlogse situatie. Men wilde alles graag proper hebben en dat was toen zoveel mogelijk steen. Daar heeft men nu spijt van". Een eerste aanzet tot 'ver groening' van het dorpscen trum is trouwens al gegeven door de aanplant van 10 leilin den voor de pastorie. Die bo men waren het geschenk van de parochie, ter gelegenheid van het 25-jarig priesterjubi leum van pastoor Van der Heyden. l Van onze correspondente KOEWACHT - Voor de tweede keer worden in Koewacht in het Pinksterweekend weer de de Berlaersfeesten gehouden. De or ganisatie is in handen van de W Koewacht en de winkeliers vereniging WIVEKO en na het grote succes van vorig jaar ver wachten zij er ook dit jaar weer heel wat van. De feestelijkheden vinden plaats op het sportpark van de voetbalclub, in twee enorme tenten. Evenals verleden jaar is weer een programma gepre senteerd dat bol staan van de activiteiten. Er is een doorlo pende expositie door de win keliers, iedere dag is er een Vlaamse kermis, er wordt een zeskamp gehouden, een touw trekwedstrijd en er zijn drie feestavonden waaraan zoals gewoonlijk weer topartiesten meewerken. De feesten worden zaterdag 9 juni geopend. Om half twee landen drie parachutisten op het feestterrein, die aan bur gemeester Hack van Axel een sleutel overhandigen. Om 14 uur opent de burgervader dan officieel de festiviteiten. Tege lijkertijd gaat een ballonnen wedstrijd van start voor kin deren tot 12 jaar. Aan zowel de opening als aan de ballonnen wedstrijd verleent de fanfare E.M.M. muzikale medewer king. Behalve de al genoemde ex positie en Vlaamse kermis staat om 15.30 uur een demon stratie jazz-ballet op het pro gramma. Om 21 uur begint de eerste feestavond, een 'knal festijn' met BenCramer, Mie- ke, Conny Vink, Vader Abra ham en de Sonny Boys. Zondag 10 juni beginnen de expositie en Vlaamse kermis om 13 uur. Op dat tijdstip klinkt ook het startsein voor een zeskamp, opt touw gezet door de KPJ. Er doen acht ploegen aan mee, geselecteerd uit de plaatselijke verenigin gen. Dit sportieve gebeuren duurt tot 18 uur en wordt ge volgd door een tweede amuse mentsavond, die om 20 uur be gint. Op het podium komen dan Corry Konings, the Blue Diamonds en the Tipsy's. Maandag 11 juni is er vanaf 13 uur ook weer van alles te doen, vooral ook op het spor tieve vlak. Zo begint om 14 uur een voetbalwedstrijd de win keliers en de W Koewacht veteranen en om 14.30 uur een afscheidswedstrijd tussen Koewacht 1 en Steen 1. Tevens wordt op dat tijdstip een touwtrekwedstrijd gehouden tussen de vereniging sportieve recreatie en de v.v.v. De Ber laersfeesten worden besloten met een, waaraan behalve het orkest The Willow's ook ver schillende streekartiesten meewerken. De toegang tot de verschil lende festiviteiten 's middags is gratis. Voor de feestavonden zijn kaarten in de voorverkoop te krijgen bij alle deelnemen de WIVEKO-leden (behalve voor het programma van maandag) en 's avonds aan de zaal, voor zover niet uitver kocht.'Een passe-partout voor alle dagen kost 27,50 gulden, een kaart voor het Knalfestijn 17,50 gulden, voor de amise- mentsavond op zondag 12,50 en voor de slotavond 5 gulden. Van onze correspondent TERNEUZEN - Van dins dag 12 tot en met 15 juni wordt een collecte gehou den ten bate van het An jerfonds. Dit fonds zamelt geld in om steun te kunnen verlenen aan activiteiten en investeringen op het ge bied van onder andere cul tuur en natuurbehoud. 25 Procent van de op brengst wordt direct aan de deelnemende vereni ging uitbetaald. Er zijn nog enkele bussen vrij en wie nog mee wil doen kan zich aanmelden bij het plaatse lijk Anjercomité, te berei ken via telefoonnummer 01150-17980, toestel 225. Het team van de Hulstermavo (in wit shirt) eindigde op de tweede plaats - foto willem mieras NIEUWDORP - De scholengemeenschap De Scheldemond uit Vlissingen is vrijdag als winnaar uit de bus gekomen bij de schoolvoetbalkampioenschappen voor voortgezet onderwijs in Nieuwdorp. De kampioenschappen kenmerkten zich door een mindere deelname dan in voorgaande jaren. De elftallen uit Goes en Ter- neuzen moesten verstek laten gaan, omdat ze de verplichte voorwedstrijden niet hebben gespeeld. Om het kampioenschap toch te kunnen spelen, werden daarom de elftallen van Nieuw dorp en Souburg ingeschakeld. In totaal deden zes ploegen mee. De uitslagen luiden: 1. De Scheldemond uit Vlissingen met 7 pnt., 2. De Clemens-Mavo Hulst 4 pnt., 3. prof. Zeemanscholen gemeenschap Zierikzee 2 pnt. Van onze correspondent CLINGE - Voor de 18e keer start dinsdag 5 juni in Clinge de avond wan delvierdaagse, waar zo wat ieder jaar ruim 400 wandelaars aan mee doen. Ook dit jaar heeft men weer goede hoop op een record aantal deelne mers. Voorzitter Fr. Plas- schaert van de wandel vereniging lost dinsdag het startschot in de Mal- pertuuslaan. Tevoren kunnen de wandelaars zich in het gemeen schapscentrum laten in schrijven, voor een tocht over 5 of 10 kilometer. Twee avonden zullen de wandelaars door het pol derland trekken, terwijl de andere twee avonden door het bosrijke gebied van de waterleiding maatschappij wordt ge wandeld. Vrijdag, de laatste wandelavond, worden de wandelaars aan de Bis- schoppendreef afgehaald door de fanfare Weldoen door Vermaak. Iedere avond vertrekt men om 19 uur. Plaatselijk nieuws Video - Vanavond houdt het Hulster Open Jongerencen trum Kontrast een video avond. Er worden video-opnames getoond van Grace Jones, The Birthday Party. Thomas Dol by Live, The New Order Vie- do, Heaven 17's Industrial Re volution en Siouxie and the Banshees. Aanvang 20.30 uur stipt. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester P. Molthoff van Hulst vindt dat de gemeenten in de regio op één lijn moeten komen voor wat betreft de betaling van brandweerlieden. Hij zei dat deze week tijdens de gemeenteraad, naar aanlei ding van een opmerking door raadslid J. van Dorsselaer. Deze vroeg zich af waarom de pompiers in de buurgemeente Hontenisse beter betaald wor den dan die in Hulst. „Wij vinden die verschillen ook raar", aldus Molthoff. „Ja ren geleden is afgesproken dat de gemeenten naar elkaar toe zouden werken, maar de ver schillen zijn zelfs groter ge worden. We proberen daar een einde aan te maken in het ka der van de regionale brand- Het brandweeronderwerp bracht R. Eeman op het idee van een werklozenproject. Hij opperde werklozen in hun vrije tijd op te leiden tot brandweerman. „Ik zie daar meteen geen werkgelegen heidsproject is", meende de burgemeester, „tenzij we na tuurlijk iedere dag ergens een brandje aansteken. Ik zie het niet zitten". „Misschien de wethouder van sociale zaken wel", sprak Eeman met hoop volle blik. Maar ook wethou der E. de Rechter bleek niet enthousiast: „Die blust andere brandjes". SINT-JANSTEEN - Zaal 't Kuipke, 35 schutters. Hoge vo gel: J. Weemaes, Heikant, eer ste zij vogel: B. van de Brande, Sint-Jansteen, tweede zijvo gel: M. Otjes, Sint-Jansteen, meeste kleine vogels (5 stuks): J. de Kindt en R. Pieters, Sint- Jansteen. Volgens hem is gebleken dat de meeste gemeenschappelijke regelingen logge en dikwijls te dure apparaten worden. De voltallige raad kon zich in dee woorden vinden en wees het voorstel tot toetreding van de DGDZ af. Lof had de gemeenteraad voor het optreden van de rijkspolitie naar aanleiding van vernielingen in de Cloos- terstraat. Raadslid B. Pauwels vroeg burgemeester Somers op dezelfde voet voort te gaan. Desgevraagd deelde de rads- vorozitter mee dat de daders van vernielingen in een bos plantsoen in Vogtelwaarde be kend zijn en dat de schade van rond 1500 gulden op hen ver haald zal worden. De voorgestelde korting op subsidiëring van de peuter speelzaal vindt doorgang. On danks een uitvoerig pleidooi van C. Roctus bleek de rest van de raad niet te vermur wen te zijn. De uitvoerige mo noloog van Roctus was voor W. Gelderland aanleiding Roctus 'zieltjeswinnerij bij wat vrouwen' te verwijten wat voor Roctus aanleiding was op te merken dat hij ge trouwd en vader van vijf kin deren was. „Ik ben beslist niet uit op een vriendin", zo liet hij de raad weten. Met alleen zijn stem tegen werd het voorstel aangenomen. De peuterspeel zaal kan dit jaar nog 8 mille tegemoetzien, volgend jaar echter wordt dit verder afge bouwd naar 6.050,-. De raad stemde in met een voorstel in beroep te gaan te gen een beslissing van de staatssecretaris van onderwijs die volgens Hontenisse een verkeerde berekening han teert bij het vaststellen van het bedrag per leerling. Voor Hontensse pakt dit dan slecht uit. TERNEUZEN Voor de kin deren van de St. Willibrord- schooi te Terneuzen is er vrij dag 8 juni feest. Hun onder wijzer, de heer P. Everaert, viert dan zijn zilveren ambts jubileum. In de beginjaren gaf hij les aan scholen te IJzendijke, Hulst en Vlissingen. Nu is hij bijna 22 jaar onderwijzer aan de St. Willibrordschool te Ter neuzen. De dag begint met een H. Mis in de Triniteitskerk. Daarna is er feest op school. Er worden films gedraaid en er zal een goochelaar optreden. Na schooltijd kunnen de ouders hem feliciteren en de dag wordt verder in besloten kring gevierd. HULST - De politie hield a gelopen donderdag snelheid,' I controle op de Gentsevaart >1 Kapellebrug, de ZoutestraatJ Hulst en de Vylainlaan in He' I kant. In totaal liepen 11 autol bestuurders een bekeuring I wegens te hard rijden. jjjj hoogst gemeten snelheid «,.1 90 km per uur, terwijl op drie de plaatsen slechts 5( mag worden gereden. HULST - Donderdagavond om 23.00 uur vond op de Mj»[ derbroedersstraat een aanri.l ding tussen een Belgische lijn.'| bus en een vrachtauto. Hierbrl ontstond materiële schade. DJ busbestuurder E. W. uit gJ Gillis Waas was aan hpl draaien. Tijdens het achterui-T trijden reed hij tegen de, parkeerde vrachtauto, eige dom van F. van der V. uj|| Heerlen. KLOOSTERZANDE Schoor. I voetend ging woensdagavond de raad van Hontenisstl akoord met een voorstel vidI het college van B en W omiil samenhang met plannen vaal de fa. Scheerders een vracht-1 autoparkeerplaats in Honte-1 nisse aan te leggen. Het bt-1 drijf is van plan nieuwe op- ei I overslagloodsen te gaan hou-1 wen. Hoe de zaak precies in el-1 kaar zat kon raadsvoorzitter I mr. M. Somers de raad nietl duidelijk maken. CLINGE - Onder grote be-1 langstelling is woensdagavond I in de Hendricuskerk een euchariustieviering voor vruchten der aarde gehoudenJ Voorganger was pastoor J.f van der Heyden. Aan de dienst werd meege-| werkt door het parochieel g mengd zangkoor en de organi-1 saties NCB, de KVO en del KPJ. Het thema voor del eucharistieviering was 'Geefj ons heden ons dagelijks brood1,! Toepasselijk op dit thema wa-f ren de predikatie en de gebe-1 den welke door de leden vatlj de drie instellingen zelf maakt waren en in een boekjt'l aan de aanwezigen werden! uitgereikt. Tijdens de dienst maakte del voorzitter van de NCB, F. de Waal bekend dat er een ciale collecte was voor pater'l Paridaen uit St. Kruis die mo-'J menteel werkzaam is in Brazi-1 lië. Dit bedrag zou dan be-1 stemd worden voor het aanko- f pen van kunstmest voor del rijst- en pepercultuur. De op-j brengst was 475 gulden. Van een onzer verslaggevers AXEL - Betere bus- en veer- verbindingen zijn verreweg te verkiezen boven het opnieuw in gebruiknemen van de spoorlijnen Terneuzen-Gent en Terneuzen-Sint Niklaas. De Axelse PvdA heeft dit standpunt verwoord in een brief aan GS van Zeeland en EHBO - Onder leiding van dr. Ter Burg sr., Jolanda Freyser, Rita Hemelaar en Gerda Pie ters van de EHBO-vereniging Terhole slaagden negen jeug dige leden voor hun A-diplo ma. Het zijn: Danny Aerts, Antonietta Aru, Erwin Du- cheine, Patrick van Delft, Mir- jam Nieland, Franklin de Sil- va. Tamara Vermeulen, Mike Vermeulen en Patrick Ver meulen. V HULST - De Hulster gemeen schapscentrum Den Dullaert viert dit jaar het vijftienjarig bestaan van de sporthal en het tienjarig bestaan van het ge meenschapscentrum. Evenals vijf jaar geleden wordt ook nu weer deze gele genheid aangegrepen om zich met een feestelijk activiteiten programma te presenteren als hét gebouw voor de Hulster gemeenschap. De culturele commissie on der voorzitterschap van me vrouw R. Sanderse heeft een twee weken durend program ma opgesteld, waarin de vele mogelijkheden van deze mul tifunctionele accommodatie tot uitdrukking komen. „Voor al ook de eigen inbreng van de gebruikers" hebben we willen benadrukken", zegt directeur H. de Gucht. Een van de grootste pu bliekstrekkers van deze jubi leumviering moet de gezins handels-beurs worden, die van donderdagavond 6 sep tember tot en met zondag 9 september doorgaat in de Zuidhal. Een kleine vijftig standhouders uit allerlei branches zullen deze beurs be volken. Bedrijven en organi saties uit Hulst en omgeving krij gen de voorkeur. De jubileumactiviteiten starten zaterdag 1 september met een basketbaltoernooi, Veronica's drive-in-show voor de jeugd en een lezing met dia's door het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vor ming. Het ZIKV, een van de oudste gebruikers van Den Dullaert organiseert daar naast ook nog veertien dagen lang een tentoonstelling van werk dat gemaakt is door de cursisten. Doen we verder een wille keurige greep: Zondag 2 sep tember is er een sportinstuif, waarbij belangstellenden enerzijds kunnen kennisma ken met allerlei sporten en waarbij de clubs van hun kant kunne proberen nieuwe leden te werven. Voorts is er een ta feltennistoernooi. De vaste gebruikers van Den Dullaert worden vrijdag avond 7 september vewrwacht bij een dansavond die hen wordt aangeboden door het Dullaertbestuur. De slotdag van de jubileum viering, zaterdag 15 septem ber, is er een speciale jeugd voorstelling en een volleybal toernooi. Naast de al genoem de activiteiten zullen tijdens die twee weken in september ook het Maatschappelijk Werk en de Bibliotheek nog met ac tiviteiten naar buiten treden. de Zeeuwsvlaamse college va® BenW. Deze instanties onderstel»'I den het initiatief van de Ajw'j se mevrouw H. Hendriks-tt die een spoorverbinding tiS'l sen Zeeuws-Vlaanderen België onder de aanda bracht van minister Snjj'l Kroes. Die actie had van M11 PvdA-afdelingsbestuur actl'l terwege mogen blijven. Het spoor zou volgen® brief een rampzalig hebben op de buslijnen op M I zelfde tracé. „Voorbeelden I den lande geven aan' treinverbindingen naast 6 1 lijnen in dunbevolkte ge® I den de buslijn onrendabel m l ken", aldus de Axelse socia P Als het openbaar vervof,t I Zeeuws-Vlaanderen "e I moet, vraag dan de ITu®S j. I om extra faciliteiten (de ta I bus) bij het wegvallen v»- buslijnen. Verder pleit de 6 I voor verlenging ('s av0 van de dienstregeling van Zeeuwse veerboten en meerdering van de overt ten in het weekend. n „Dit alles bij verlaging» I de tarieven, want, geachte leges, in plaats van 0Ple l nii van nostalgische ge^ I over twee weinig J21 spoorlijnen, ware het bete weest de goeie ouwe fijo I de vrije veren in de ^er I ring van de minister op te I pen", zo besluit de brief v PvdA-Axel. Toen de schepen van de PS met een vrachtschip van Hoet GING HET ontstaan van Terneuzen gepaard met oor log en geweld - het was im mers aan de Tachtigjarige Oorlog te danken dat het kleine vlekje aan de Wester- schelde stadsrechten kreeg - de nu 400-jarige havenstad kreeg ook in de 20e eeuw haar portie. Toen op 10 mei 1940 de Duitsers onverhoeds het kleine, neutrale Neder land aanvielen, moest Ter neuzen al de eerste slachtof fers tellen. Bij een bombardement op de fabriek van de l'Azote verloor een Terneuzenaar het leven en bij de aanval op de veerboot Luctor et Emer- go in de Vlissingse haven vielen vier Terneuzense slachtoffers. Op de eerste oorlogsdag al trokken Franse troepen Zeeuwsch-Vlaanderen bin nen. De Franse commandant begon op 11 mei met het stel selmatig vernielen van ha venfaciliteiten. Ponton en steigers werden vernield en door het opblazen 'werden er aan en in de nabijheid van de Scheldekade vele en dure glasruiten vernield' zo staat in een officieel rapport te lezen. Op 14 mei schoot een Frans zee-officier Terneu zenaar G. de Zeeuw dood, toen die geen gehoor gaf aan een bevel tot staan. 17 Mei schoot een krankzinnig ge worden andere Franse offi cier de plaatselijk militair commandant, een Neder landse rivierloods en diens vrouw en twee of meer Bel gische militairen dood. Tus sen de bedrijven door vielen bommen zowel door de En gelse als de Duitse lucht macht gedropt. Nadat op 17 mei de Neder landse troepen zich terug trokken verschenen Belgen in Terneuzen. De Fransen vertrokken 18 mei. Toen de Belgen op 20 mei bekend maakten dat Terneuzen een (ADVER1 W'1 laten de artikelen en fotos als u-- „l er voor inschrijven wan v r 'r, ?Jun' U0 - aan ons overm; naif juli op ons rayonkantoor vu ^et boekje thuisgestuurd I endkosten overmaken. De«» de bon Plu* betaalcheque Oi a,d' promotions, Postb a,9even op ons rayonkantoor Naam: Adres. dstcode:Woonplaa

de Stem | 1984 | | pagina 16