ant :en :laar degelijk f Jeugdwerk Nieuw-Namen vraagt gemeente subsidie 6Voor Omroep Zeeland, tegen omroep-tientje' VOOR BONNIE ST. CLAIR LIET LANCE Z'N VROUW LOPEN. Liefst geen ambras Zeeuwse studenten de weg wijzen naar Open Universiteit STATENCOMMISSIE OP BEZOEK IN ZIEKENHUIS Muziek festival Heikant Ook Axelse' raad tegen Omroep Zeeland tin de brouwerij, Lx y gen. VAN ZEELAND I Kortestraat in Graauw wordt geopend HULST - Gedeputeerde Staten van Zeeland mogen niet volstaan met een eenvoudig 'nee' op het alternatieve plan, waarmee men in Hulst probeert het plaatselijk ziekenhuis te behouden. VARA-AFDELING: Spui TAAK BEGELEIDINGSCOMMISSIE: Aspirine ®A-Hulst vergadert in Graauw Draften Blues morgen in Vogelwaarde BOEK BIJ DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Aia \tem, 076-236911 I teklameboodschap en het onderste kan! btingen 1 De Stem It invullen van uw belas- fcr organiseert het CNV al van plaatsen in het hele directe werksfeer, ladevergoeding of huur- in kunnen rekenen op r het belang van ieder daarnaast ook voor de in van alle aangesloten fat door stevig te onóer- uitkeringen, rechtspositie En door direct invloed uit bedrijfsleven en regering- «IV 75 jaar. Een jubileum wijze vieren in een tijd stale en economische nst' is daarbij ons motto. ;h kritisch maar positief p het CNV komen wij ook Stuur de bon in en word 30-941041. iformatie. «OENSDAG 30 ME11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 m/v I inder postzegel Antwoordnummer 109°^ Viin een onzer verslaggevers HULST - De vrijwilligsters ?ie bereid zijn in het dorp aieuW-Namen kinderclub werk op te starten, hebben de gemeente Hulst om steun ge- vraagd. In een brief wordt geïnfor- eerd naar de mogelijkheid om voor subsidie in aanmer king te komen en naar onder steuning in de vorm het ber- schikbaar stellen van mete- riaal. Men denkt daarbij aan een oude kantoorkast die kan dienen als materiaalkast. Het groepje vrijwilligsters is geformeerd met medewer king van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk. Het kinder clubwerk dat men op touw wil zetten is bedoeld voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar. Ge dacht wordt aan fietstochten, bosspelen, knutsen, bezoeken brengen aan bezienswaardig heden in de streek, speurtoch ten en spelletjesmiddagen. Uit een behoeftepeiling is geble ken dat zo'n 25 kinderen be langstelling hebben. Het is de bedoeling in september met de activiteiten te starten. In feite is de start van het kinderclubwerk in Nieuw-Na men het eerste feitelijk resul taat van het nog prille jeugd- en jongerenwerk in Hulst, dat wil bevorderen dat er in alle kernen jongerenactiviteiten komen. Veelal is er niet veel te doen voor de jeugd. Activitei ten die er in het verleden wa ren zijn in de loop der jaren ter ziele gegaan wegens ge brek aan kader en ook huidige activiteiten worden om die re den met opheffen bedreigd. De oprichting van een vrijwilli- gersgroep in Nieuw-Namen is wellicht een aanwijzing dat het tij aan het keren is. Dat er toch weer meer mensen ge vonden kunnen worden, die bereid zijn er hun tijd en am bitie in te stoppen. GS moeten 'nee' tegen Hulst verduidelijken Van een onzer verslaggevers GRAAUW - Met enig ceremo nieel vertoon wordt volgende week zaterdag 9 juni de geheel gereconstrueerde Kortestraat in Graauw officieel heropend. Een door de bewoners ge vormd feestcomité heeft het Graauwse gemeenteraadslid A Bruggeman gestrikt om de openingshandeling te verrich ten. Dat gebeurt om 14 uur. Op het programma staat ook de huldiging van Wies Roels, die zijn 40-jarig schuttersjubi- leum viert. Deze zal tevens het eerste schot lossen voor de schieting die gehouden wordt. Tenslotte is er ook nog een barbecue. Om de dorstige ke len te laven laat het feestcomi té een mobiele bar aanrukken. Het geheel wordt muzikaal opgeluisterd door de fanfare Nooit Gedacht. Plaatselijk nieuws. Axel Rommelmarkt - Zaterdag 2 juni is er voor de jeugd in Axel een rommelmarkt, als onder deel van de Schepenmarkt. Jongeren die hun spulletjes willen verkopen, krijgen een plaatsje op de stoep rondom de Schepenmarkt, die plaats vindt voor het Axelse stad huis. Clinge Viswedstrijd - De visclub de Clingse Hengelaars hield op de Westerschelde de eerste vis wedstrijd van het seizoen. Er werd maar weinig gevangen. De uitslag: 1. René Bertram, Clinge, 2. Gilbert Vercammen, De Klinge, 3. Leon de Blijzer, Clinge, 4. H. de Cock, Clinge. Alleenstaanden - Op zaterdag juni houdt de soos voor al leenstaanden weer een gezelli- 8e avond in zaal de Trouba dour. Er is gelegenheid om te dansen op disco-muziek. Ook oudere paren zijn welkom. Aan het eind van de avond wordt ook nog een snelloterij gehouden. De bijeenkomst be gint om 20 uur. Sint-Jansteen Bejaardenreis - De r.k. Bond "an Ouderen maakt woensdag wjuni een dagreis naar het natuurgebied de Veluwezoom. De reis voert via Antwerpen (n Breda naar Oosterhout, waar een koffiestop wordt ge houden. Vandaar gaat men "aar de Veluwezoom en het «steel Amerongen wordt be- Wit en waar een koffietafel 'I staat te wachten. Dan gaat ®en verder via de Grebbeberg het pretpark de Wester- oouwing, om uiteindelijk via Arnhem in Tiel uit te komen. wn diner wordt weer koers W richting Sint-Jansteen. Het college zal de kritiek op het Hulster alternatief beter moeten onderbouwen. Van een onzer verslaggevers AXEL, - De afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Vara vindt dat er een Omroep Zeeland moet komen, zonder dat de Zeeuwen daarvoor een extra 'omroep-tientje' betalen. Het bestuur schrijft dit in een brief aan provinciale staten, met het oog op de behandeling van de regionale omroep in de statenvergadering van 15 juni. Een Omroep Zeeland kan volgens de Vara-afdeling een 'zeer gewenste en noodzakelij ke aanvulling zijn op de nieuwsvoorziening'. „Een ra dio Zeeland zou een zeer grote rol kunnen spelen bij het ver delen van ons cultureel erf- Dat laatste moet in de loop van dit jaar gebeuren tijdens de bijstelling van het zoge naamde regio-advies over de ziekenhuisvoorzieningen in Zeeland. Het is overigens (nog) niet erg aannemelijk dat de Zeeuwse staten zich door de Hulster argumenten zullen la ten overtuigen. Die mening was gisteren te beluisteren bij leden van de statencommissie voor het wel zijn, die maandag een bezoek brachten aan het Hulster zie kenhuis. Het intitiatief voor de bijeenkomst ging uit van het commissielid B. Groot (PvdA), nadat van het ziekenhuisbe stuur een uitnodiging was binnengekomen. Commissie-voorzitter R. van Ommeren (SGP) ging gis teren niet in op de vraag of het ziekenhuisbestuur de commis sieleden tot andere gedachten heeft kunnen brengen. Hij zei: „Hetgeen ons is voorgehouden zal bij onze standpuntbepaling worden betrokken". Zoals bekend schaarde de commissie zich eind vorig jaar tijdens een besloten bijeen komst unaniem achter de zie kenhuisplannen van Gedepu teerde Staten (o.a. bouw van een centrumziekenhuis bij Terneuzen en sluiting van het ziekenhuis in Hulst). De commissieleden kregen maandag de apparatuur in het ziekenhuis te zien en luister den naar een uiteenzetting over het alternatieve plan, waarmee men het Hulster zie kenhuis hoopt te kunnen red den. Er was met name aandacht voor het Hulster betoog dat centralisatie in Terneuzen niet of nauwelijks kan bijdragen aan uitbreiding van de ver scheidenheid aan specialismen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Commissieleden als B. Groot (PvdA) en J. Roose (CDA) wil len daar van GS wel eens een uitgebreid antwoord op horen. Dat geldt ook voor de cijfers, waarmee het Hulster alterna tief is onderbouwd. Roose: „Er kan niet worden volstaan met alleen te zeggen: jullie cijfers deugen niet". Groot zei de indruk te heb ben dat de Hulster cijfers zijn gebaseerd op een onjuiste ma nier van vergelijken. Oplap pen van het bestaande zieken huis in Terneuzen, zodat daar geen nieuwbouw hoeft plaats te vinden, lijkt volgens hem voor de lange termijn onhoud baar. Hij zei dat er rekening mee moet worden gehouden dat de staatssecretaris het aantal ziekenhuisbedden in Zeeuwsch Vlaanderen op een gegeven moment nog verder zal willen reduceren. „Telers gevraagd voor teunisbloem, tuinkers- of spinazie- zaad." Zo'n advertentie, kijkt U daar nu ook naar, of zegt u gewoon: „Niks voor mij, doorbladeren maar?" Ja, waarvoor tuinkers- en spinaziezaad vermeerderd moet worden, be grijpen we nog wel, maar teunisbloemen? Zou 't voor de sier zijn, voor de tuin? Als je via de dammenroute naar Rotterdam rijdt, zie je op Schouwen en vooral op Flakkee ook perceeltjes met Afrika nen, Violen, Leeuwebekken en nog wat van dat sierspul. Teunisbloem krijgt als tuinplant wel wat belangstelling, maar toch niet veel hebben we de indruk. Goed, als je 't dan weten wilt, vraag je 't maar. Veel wijzer zijn we er niet van geworden. Het wordt verbouwd voor medicinale doeleinden. In de zaden, die overigens niet kiemkrachtig schijnen te mo gen zijn, zit een of andere stof, die in 'n preparaat verwerkt kan worden dat iets doet bij menstruatie-stoornissen of zo. Onze zegsman wist er ook het fijne niet van: „verbouwen doen wijzei hij„verwerken doet een ander." En zo is het. Of 't geweldig opgang maakt, durven we niet zeggen; we hebben 't nog niet gezien in de polders, maar wellicht zal het pas opvallen als het gaat bloeien. Misschien wordt het 'n nieuw en blijvend landbouwgewas. Misschien ook niet. Eieren op sap. FOTO ERIK OSSEWAARDE .orgen - Zaterdag 2 «u is er voor de kleuters en r® lagere schooljeugd een ®atselmorgen in het buurt- De Drie Gehuchten te Pui. De jeugd van Spui, Mar- sfette en Schapenbout kan «19.30 uur tot ongeveer 11.30k "aar creativiteiten uitle- "en. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het bestuur van de Open Universi teit te Heerlen is akkoord met de oprichting van een begeleidingscommissie voor een Zeeuws studiecen trum. De commissie zal echter niet, zoals de bedoeling was, kunnen worden ondergebracht bij de Zeeuwse Onderwijs Raad (POR). Als scheikundigen er in slagen de chemische samenstel ling van die werkzame stof op te sporen, dan gaan ze stug proberen die na te maken. Uit steenkool, aardolie, aardgas of zoiets. Heel vaak lukt dat. Zo kwam het eerste aspirine uit wilgenbast, later toen het op grote schaal geproduceerd werd, uit steenkool. En heel precies hoeft het nagemaakte product niet altijd t zijn. Als 't er in grote lijnen op trekt, heeft 't toch soms dezelfde uitwerking. Een aantal jaren geleden was er veel vraag naar Vinger hoedskruid. Niet het gewone Digitalis pupurea, maar een ander soort de Digitalis lanata. Ook daaruit werd een medi cijn gemaakt en wel voor hartpatiënten. Ofschoon de plant het hier redelijk goed deed, hebben we ze nooit verbouwd gezien. Of er nu nog vraag naar is, is ons onbekend. Voor de vernieuwers in de landbouw wellicht de moeite om er eens navraag naar te doen. Want blijf je steeds hetzelfde produ ceren, alleen maar meer ervan, dan krijg je problemen. Dat ondervinden de veeboeren nu met hun superheffing. Overi gens is het niet hun schuld: in welke bedrijfstak moet men niet steeds meer van hetzelfde maken om een inkomen te be houden? Vandaar de speurtocht naar nieuwigheden. Teunisbloem, maar ook op 't land gekweekte 'lamsoor' (eigenlijk zee-aster of zulte. Het gewas is prima, de naam is fout) en sinds kort enkele kilo's zeekraal. En vandaar ook dat we 't wagen bijgaande foto te plaatsen. Al bijna twee jaar geleden maakte Erik Ossewaarde ze op ons verzoek. Maar we durfden ze niet plaatsen. Daar krijgen we ambras mee, was 't gedacht. Waarom? Wat stelt 't voor? Hardge kookte, gepelde eieren in glazen potje. Eieren op sap zoge zegd. Geen kippe-eieren maar van Japanse kwartels. Diertjes ter grootte van een merel met een onvoorstelbare eierproductie. Op veertigdaagse leeftijd geslachtsrijp en van dan af gedurende langere tijd wordt er dagelijks een ei ge produceerd. Broeden doen ze in gevangenschap niet of nau welijks en ze zijn niet duur in onderhoud. Ze kunnen dus voor ons niet bruikbare producten omzetten in dierlijk eiwit en vet, hetzij in eivorm hetzij in vlees. Naar men zegt zijn er in Japan talrijke kwekerijen die zich bezighouden met de vermeerdering van deze diertjes. Dat blijkt ook wel uit dat potje op de foto: die eieren zijn er niet door kwartels in ge legd. Dus naast kwekerijen zijkwartel-bio-industrieën te pro pageren. Met alle mogelijke gevolgen van dieronwaardige toestanden. En dat is het laatste wat we willen. Maar langs de andere kant: als er mogelijkheden zijn voor mensen die gedwongen niets om handen hebben en die daaruit een uit weg zoeken. En de kweek van kwartels op aanvaardbare manier zou hen die uitweg bieden.... Er is, dachten we, een hemelsbreed verschil tussen voeding en huisvesting van kistkalveren of kalfjes in de wei, tussen kettingzeugen en scharrelvarkens, tussen.... En er van uitgaande dat 't ook op dierwaardige wijze kan gebeuren, wagen we 't er dan maar op en gaat de prent hierbij. De begeleidingscommissie moet gaan bevorderen dat po tentiële studenten in en nabij Zeeland optimaal gebruik ma ken van het onderwijsaanbod van de Open Universiteit. Men zal verder zorg moeten dragen voor goede relaties van het Zeeuws studiecentrum van de Open Universiteit met Zeeuw se onderwijs-, bibliotheek-, research- en stagevoorzienin gen. Daartoe mag de commissie zelfstandig adviezen uitbren gen aan de Open Universiteit, de Zeeuwse Onderwijs Raad, Gedeputeerde Staten en de Zeeuwse Bibliotheek. De begeleidingscommissie zal worden damengesteld door Gedeputeerde Staten van Zee land en het bestuur van de Open Universiteit. Tal van organisaties mogen een vertegenwoordig(st)er aanwijzen. Dat zijn Gedepu teerde Staten, de Open Uni versiteit, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, de Zeeuwse Onderwijs Raad, de afdeling hoger onderwijs van deze raad, de Commissie Uni versitaire Contacten, het Sa menwerkingsverband Zeeuws Hoger Beroepsonderwijs, de Zeeuwse Bibliotheek, het Con tactcentrum Onderwijs Ar beid Zeeland, het Economisch Technologisch Instituut Zee land, het provinciaal opbouw- orgaan Stichting Zeeland en de Erasmus Universiteit Rot terdam. De commissie mag zelf een 'onafhankelijk' voor zitter voordragen. ""i een onzer verslaggevers - Het CDA-Hulst L d'ftsdag 5 juni een open- vergadering in het ge- "vnschapshuis te Graauw. Na de afhandeling van wat Jrt'jke zaken is er een door Th. Baert, lid e Provinciale staten van H and. Ook beklimmen nog leden van CDA-fraktie uit de Hulster gemeenteraad het spreekgestoelte. Het is de be doeling dat zich naar aanlei ding van wat de sprekers te berde hebben gebracht een discussie ontspint, waarbij be stuur, raadsfraktie en wet houder vragen zullen beant woorden. De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. (ADVERTENTIE) VOGELWAARDE - De be kende Oost Zeeuwsvlaamse popgroep Draften Blues treedt morgen (Hemelvaartdag) op uitnodiging van de Stichting Walhalla op in het Dorpscen trum te Vogelwaarde. Aan vang 20 uur. Rond Draften Blues is het een tijdje wat stil geweest, maar dat was slechts schijn. Achter de schermen is druk gewerkt aan een nieuw reper toire en de muziekliefhebbers kunnen daar morgen mee kennis maken. De vijfmansformatie be staat uit Ronald Platjouw (synthesizer), Kees van Hoof (zang), Charles Heiszier (gi taar), Willem Rijn (drums) en Peter de Maat (basgitaar). Bonnie St. Clair bezweek in één oogopslag voor Lorenzo Lamas (Lance uit Falcon Crest). De acteur bleek op zijn beurt ook bijzonder gesteld op Bonnies gezelschap. Weekend zat eerste rang bij een zeer romantische ontmoeting. EN VERDER IN WEEKEND: Moeder Duys onthult: "Vroeger was Willem een heel stil manneke". Dreigementen drijven Danny de Munk naar 't buitenland. Schoonheden verdringen zich voor een plekje in Prins Albert's geheime liefdesnest. WEEKEND. 'T IS HAAST NIET TE GELOVEN DAT HET ALLEMAAL WAAR IS. (ADVERTENTIE) Indonesië. 19-Daaese reis met bezoek aan de hoogtepunten van Sumatra, Java en Balt. Volledig verzorgd, /j India. 8-Daagse rondreis langs de "Parelsvan het noordwesten. Incl. vluchten, halfpension, excursies, begelei- ^*7 CA ding. P.p. Z I A \J Thailand. 17-Daaese reis naar dit sprookjesachtige, oosterse land. Excursies en volledige verzorging inbegrepen. 4350 Egypte. 15-Daagse rondreis door de wondere wereld van farao's, py- ramides en tempels. Incl. vluchten en halfpension. P.p. A1 v.a. Hs4475,-Ls 11-7 J China. 8-Daagse kennismaking met dit onbekende land, Peking en de Chinese muur. Tevens wordt Moskou bezocht. ^^95 Mexico. 17 Dagen onvergetelijke indrukken van de oude Indiaanse beschavingen. Incl. vluchten y™'" 4850,- U.S.A. 15-Daagse vlieg/busreis langs de beroemde nationale parken in het "WestenIncl. logies en begeleiding. P.p. A 'TQC v.a. Hs 4998,-Ls i Sri Lanka. 15-Daagse rondreis door een paradijselijk land. Incl. vluchten, logies, maaltijden, excursies, reis- 9/I leiding. P.p. OH" J A Canada. 19-Daaese vlieg/busreis van kust tol kust. Incl. logies en begeleiding. ïtm-u 4298,- Kenia. 10-Daagse combinatie van safari door de mooiste wild parken en strand- rt""- 3775,- ANWB-Breda. Wilhelminapark 25. tel. 076-223232 ANWB-Terneuzen. Markt 11-13. tel. 01150-17960. ANWB-Be reen op Zoom. Westersingel 75-81. tel. 01640-43850. ANVvffll UW VLIEGVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM 'M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (Hs Hoogseizoen. Ls Laagseizoen). 40748 goed", schrijft het bestuur ook, waarbij men denkt aan mua ziek- en toneeluitvoeringen. Over de voorlopige finan ciële opzet van de regionale zender is de Vara-afdeling heel wat minder enthousiast. De gemiddelde Zeeuw kan dan misschien het extra tientje hiervoor nog wel opbrengen, maar dat geldt niet voor dë groeiende categorie van men sen die van een minimum-in komen rond moeten komen. „Vele bejaarden, werklozen, invaliden en andere groepen zullen dan gedwongen worden hun tv en/of radio weg te doen. En dit mag nooit het ge volg zijn van de invoering vafl radio Zeeland. Het luisterge not van de ene Zeeuw mag niet ten koste gaan van het kijk- en/of luistergenot van de andere Zeeuw", aldus de brief. De afdeling doet dan ook een dringend beroep op pro vinciale staten om de minister zover te krijgen dat een Zeeuwse omroep niet met Zeeuws, maar met Nederlands geld wordt betaald. „Gezien het grote belang van een eigen omroep en de onmogelijkheid de omroepbijdrage voor de Zeeuwen te verhogen, zou een zware druk op de minister om van zijn financieringsplan af te zien, wenselijk zijn", zo be sluit de brief. Van onze correspondent HEIKANT - Het tweedaagse muziekfestival van de RK Muziekvereniging Heikant, wordt zaterdag 2 juni geopend met een rondgang van de or ganiserende vereniging, sa men met de showband Jeugd- belang uit IJzendijke. Die begint om 14.30 uur en de muzikanten volgen de route Polenlaan, Magdalenastraat, Ellestraat, Vlasstraat, Vylain- laan, Ellestraat en School straat. Om 1930 uur vindt op het sportterrein een taptoe plaats, waarbij zullen optre den De Vossen uit Hulst', Kloortje uit Kloosterzande, Irene en St. Joris uit Oost- Souburg. majoretten en drum band St. Jan uit Sint-Jan steen, majoretten den drum band Heikant, EMM uit Koe wacht en De Vliegende Hol lander uit Terneuzen. De deelnemende verenigin gen worden ondergebracht iri 't Heike en de horecabedrijven van Th. de Block en Alb. Bo- gaert. Vooral voor liefhebbers van drumbands en majoretten is de taptoe een evenement dat men niet mag missen. Op zondag 3 juni wordt het muziekfestival voortgezet mei concertuitvoeringen in 't Hei- ke.Vanaf 14.30 uur treden er op de Scheldezonen uit Nieuw- Namen, Nooit Gedacht uit* Graauw, Excelsior uit Terho le, St. Cecilia uit Kloosterzan de en de RK Muziekvereniging Heikant uit Heikant. Van een onzer verslaggevers AXEL - De Axelse gemeente raad heeft gisteravond het voorbeeld gevolgd van Ter neuzen en zich door middel van een motie uitgesproken tegen de Omroep Zeeland. Al leen PvdA-raadslid J. Jonge pier stemde tegen. De argumenten in de door A. van Harn (CDA) ingediende motie leken ook afgekeken van Terneuzen: de behoefte aan een regionale omroep is zeer twijfelachtig. Van de be volking mag dan ook zeker geen extra bijdrage in de vorm van het omroeptientje worden gevraagd. PvdA-er Jongepier was het met dat laatste eens maar ver zette zich tegen de uitspraak van Van Harn dat 'behalve een aantal hobbyisten nie mand hierop zit te wachten'.1 „Er is wel degelijk behoefte aan, zoals ook elders is aange toond", meende Jongepier: Van Harn hield echter vol dat de luisterdichtheid vrijwel overal heel klein is en kreeg bijna het hele gezelschap mee. Dat hij zichzelf tegensprak door eerst te zeggen dat er geen behoefte is aan een regio nale omroep en vervolgens dat 'de behoefte nooit is onder zocht', veranderde daaraan niets.

de Stem | 1984 | | pagina 17