Bacteriën tegen olievervuiling VVD niet eens met nieuwste 6 rake tv ar iant PINKSTER-AANBIEDING op alle artikelen Na drie jaar middenschool schakeljaar I )e$relHd Behalve op reeds afgeprijsde artikelen goedkoper dan oude methoden GASUNIE: MEER EXPORT MOGELIJK M 'vraagstuk onopgelost nodig voor aansl uiting op het ver volgonder wijs Eindcijfer met punt verhoogd Boter op hoofd T5 PAGINA o nlNSDAG 29 ME11984 Agenda Kandidaat abonnee-tv op kooptoer GRONINGEN - Ook zonder aanvullende im porten heeft Nederland de eerste halve eeuw aardgas genoeg. E STEM COMMENTAAR I Zelf verkeren de Arabische landen niet in de positie om als on- I afhankelijke scheidsrechters op te treden. Ze zijn allen anti- 'aans gezind. Doodsbang als ze zijn dat de islamitische revolutie ■an ayatollah Khomeiny naar hun landen zal overslaan. Het liefst lauden ze zien dat Amerika eigener beweging als politieagent I®uoptreden. Daarom vragen durven ze echter niet vanwege de pi-Amerikaanse gezindheid in de Arabische wereld als gevolg I au Washington's steun, aan Israël. Verlenging van de wet trendvolgers naar de Kamer Protest op het Binnenhof Bejaarden SPLIJTSTOF PSP wil over besmetting zee opheldering Van Doorne Kabel Medianota Wilton iUJMraiM! BINNENLAND T28 PAGINA 3 getuigenis worden. En economische top in Lon- n tenslotte moet een lof. ag worden op het 'Reago- misch herstel' dat thans nuit de Verenigde Staten ar de rest van de vrije we- d uitstraalt. Dat een reus- rvtige financiële schuld n de Derde Wereld op de r ligt om het internatio- le financiële systeem te springen is weer zo'n con- ?et probleem waarvan de ■reldleiders met zorgelijke woordingen hun onver- jgen zullen toedekken om t over een oplossing eens worden. Overigens vertoont de arlijkse economische we- ldtop steeds meer neiging n soort NAVO-vergade- ig te worden. Ook in Lon- n zal weer opgeroepen orden tot eenheid in optre- ;n jegens het Oostblok, zal en beraadslagen over de irlog tussen Irak en Iran i bevestigen dat Japan niet leen economisch, maar ook veiligheidsopzicht „tot het 'esten behoort." Bijbedoe- ig van deze hele sfeer van 'esterse militaire en econo- ische eendracht is zeker it een land dat uit de boot ilt - zoals Nederland met kruisraketten zou kun- -jn gaan doen - zich mise- ibel zou moeten gaan voe- :n. ntwikkeld heeft. „Maar ik /eet natuurlijk niet hoever ij willen gaan, bijvoorbeeld ls wij socialisering van be- rijven door willen drukken im ze daarna milieuvrien- lelijk te maken. Er ontstaan teel makkelijk monsterver- >onden tussen kapitalisti- che en milièubelangen, en ils je dan geen economisch >rogram hebt, word je ge laaid. Wij zijn er dan ook op lit de macht van de grote indernemingen aan banden e leggen, niet door veredel- le ondernemingsraden af te Iwingen, maar door inves- eringsbeslissingen weg te ïalen bij de kapitaalbezit- ;ers en die te onderwerpen lan democratische besluit- /orming. Nou, laat ik er naar niet omheen draaien, jve willen de zeggenschap jver kapitaalsaanwending weghalen bij die kleine ;roep, gewoon onteigening lus." Binnen het Groen Pro gressief Akkoord, geeft Van der Lek toe, heeft de PSP toch al wat water in de wijn moeten doen, want het is nog niet zo heel lang geleden dat de aanvoerder van Lijst 6 met zijn eigen fractievoor zitter in de Tweede Kamer, Fred van der Spek, vechtend over de vloer rolde over de indirecte erkenning van de Europese samenwerking die deelname aan de verkiezin gen natuurlijk inhoudt. Van der Lek, lachend: „Nee, dat soort discussies hebben we nu gehad. Hoe kritisch we ook staan tegen over de EG en de door kapi talistische belangen over heerste samenwerking bin nen de EG, we zijn het er nu over eens dat wegblijven daar toch het stomste is dat je kunt doen. Want daarmee speel je alleen rechts maar in de kaart." Eerdere afleveringen in deze se rie verschenen op 19, 22 en 25 mei. Aanstaande vrijdag CDA- Lijsttrekker Bouke Beumer: „Wij onduidelijk? Geen sprake van!" zies hij niet met zijn 12-jari- ge dochter had gekregen als hij niet had meegewerkt en vrolijk besluit hij, na een aangevertje van Ati Dijck- meester, dat het ook voor 'Joep' (den Uyl) niet zo gek zou zijn, bijvoorbeeld samen met 'een dansgroep, aan zo n videoclip mee te werken. „En voor Thatcher? vraagt Ati. „Die heeft het al te druk met de film," reageert Km- nock. „De film? Welke dan? En Kinnock, onverstoor baar: „Brides of Dracula! Den Uyl vertelde de wei nige partijgenoten in R° terdam nog hoe hoogmoe g het van het kabinet is het steeds schildert we ramp Nederland zou °ve komen als de coalitie z springen, maar daar lach verder niemand om. was overigens ook niet bedoeling. De Tweede Kamer heeft de ze week maar twee verg derdagen. Die korte wordt benut voor wat nere wetswijzigingen, betrekking hebben °P werking van gemeens pelijke regelingen en de fingen in het kader v Wet Verontreiniging vlaktewateren. „t De Eerste Kamer g verder met de begroting handelingen: deze wee ciale Zaken en Nederlan Antilliaanse Zaken. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN - Er dient zich een afdoende en goed kope oplossing aan voor de bestrijding van olieveront- reiniging in de grond. Het Instituut voor Cul tuurtechniek en Waterhuis houding van Landbouwho geschool in Wageningen werkt momenteel aan een methode waarbij vooral in de grond zittende bacteriën de strijd tegen olievervui ling moeten aanbinden. Volgens het ICW belooft de nieuwe methode het niet alleen beter te gaan doen dan eerder beproefde tech nieken, maar is deze ook goedkoper. 'Wageningen' maakt ge bruik van de wetenschap, dat bacteriën in staat zijn om organische vervuiling van grond ongedaan te ma ken. Zonder extra maatre gelen gaat het proces van afbraak van olieproducten echter erg langzaam. Door nu op landbouwkun dige wijze de grond te be werken kan dat proces wor den versneld. De bacteriën verbruiken bij het 'eten van de oliekoek' vooral zuurstof, die door regelmatig ploegen van de verontreinigde grond optimaal wordt aangevoerd. De afbraak van oliepro ducten kan, volgens het ICW, ook worden versneld door bemesting met stikstof en fosfaat. Resultaat van de afbraak is het ontstaan van een soort humus-laag, die de vergelijking met de humus van afgestorven planten kan doorstaan. Volgens het ICW is het nu zaak een terrein aan te wij zen waar de nieuwe metho de beproefd kan worden. Tot nu toe heeft de milieu-in spectie zich echter tegen dergelijke proefnemingen gekant. Het ICW schat dat de kos ten van de methode onge veer ƒ25 per ton zullen be dragen. Dat is minder dan een vijfde van de kosten, die met verbranding zijn ge moeid. Gas genoeg voor zo'n halve eeuw HAARLEM (ANP) - De Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven in Haarlem (VNU) gaan als een van de gegadigden voor abonneetelevisie in ons land samenwerken met United International Pictures. Er is een voorlopige joint-venture overeen komst getekend waar door VNU straks films kan uitzenden van Ame rikaanse filmmaatschap pijen als Paramount, MCA/Universal en MGM. VNU heeft dit maandag bekend ge maakt. Het Haarlemse bedrijf onderhandelt nog met Nederlandse film producenten over Neder landse films. Van een onzer verslaggevers Er is ruimte voor nieuwe export en het is ook niet langer nodig om super-grootverbruikers aardgas te ontzeggen. Dat concludeert de Gasunie uit de nieuwste gegevens over aanbod en afzet van aardgas in de komende 25 j aar. Het totale verzekerde gas- aanbod bedroeg op 1 januari 1984 ruim 1900 miljard kubieke meter, bijna 400 miljard ku bieke meter meer dan een jaar eerder. 'Verzekerd' wil zeggen: er is een kans van tien procent dat het tegen valt. De schatting van het 'verwachte aanbod' (een 50-50 kans op hogere of lagere uitkomsten) komt met bijna 2250 miljard kubieke meter lager uit dan eerst. Dat komt mede doordat er geen re kening meer is gehouden met nieuwe importen. De hogere cijfers zijn niet het gevolg van nieuwe vond sten, maar van de toepassing van meer verfijnde statisti- iNde nu al bijna vier jaar durende Golfoorlog hebben zowel Irak ais Iran ranzige boter op het hoofd. Irak is de strijd begonnen; tan blokkeert de oplossing van het conflict. De oorlog is een uit- I i.ttingsslag geworden waarbij beide partijen door aanvallen op I buitenlandse tankschepen een situatie hebben doen ontstaan, se een lokaal geschil van de ene dag op de andere tot een inter- 'atonale politieke crisis kan doen uitgroeien. Supermogendheden als Amerika en Rusland zouden de eerst Ijeroepenen moeten zijn om zo'n escalatie te voorkomen, maar lie uiterst koele betrekkingen tussen beide landen staan een ge zamenlijke tussenkomst in de weg. Bovendien voelen de meeste Arabische olielanden er heel weinig voor om de Russen bij hun soblememen te betrekken. Als ze de Russen te hulp roepen is I "almaar de vraag of ze hen weer kwijtraken. I Als president Reagan vrijelijk zijn gang zou kunnen gaan, zou IAmerika waarschijnlijk al als vrederechter zijn opgetreden. Het I -Wool heeft de president echter nadrukkelijk te verstaan gege- IW dat aan een Amerikaanse interventie pas gedacht kan wor- I den indien andere westerse landen als Frankrijk en Engeland be- zijn mee te doen. "«agan heeft met dit standpunt rekening te houden. Na een '!ete van miskleunen op het gebied van de buitenlandse politiek ®hij zich, met de presidentsverkiezingen vlak voor de deur, I Sen conflict met het Congres veroorloven. Wel probeert hij nu I 3ll9s indirecte weg bevriende Arabische landen als Saoedi-Ara- I's een handje te helpen namelijk door de levering van Ameri- l'3ar|setankvliegtuigen, die Saoedische gevechtsvliegtuigen in de I «ntkunnen bijtanken, waardoor ze de Iraanse luchtmacht beter Ijgaten kunnen houden en door de Saoedi's en anderen I «uwe anti-luchtdoel raketten te 'lenen'. Het probleem is echter, I We Amerikanen bij die tankvliegtuigen ook de bemanning zou Peten leveren. De Saoedi's zelf kunnen er niet mee overweg. I «ar dat zou betekenen dat de Amerikanen toch direct bij de I«|°g betrokken zouden worden. I Jnmiddels mijden steeds meer rederijen de Perzische Golf. De pzekeringspremies zijn 'duizelingwekkend' gestegen en de risi- l:;s voor de bemanningen worden steeds groter. Er gaan nu ™men op om het gevaarlijkste (noordwestelijke) deel van de 1 maar helemaal te mijden. Iran zou zijn oorlogvoering dan 1 meer kunnen financieren. Daar staat echter tegenover dat fedi-Arabië, Koeweit en de Verenigde Emiraten, die voor hun I.Wisten eveneens volledig afhankelijk zijn van olie-export, bin- glands voor grote problemen zouden komen te staan. u°k de geïndustrialiseerde landen zouden daardoor een ge- ™9e tik krijgen, want zelfs een bescheiden verhoging van de Vijs als gevolg van een verminderde produktie is voldoende l,„ae huidige economische opleving meer dan teniet te doen. Pboycotten van de Golf zou dus ook tot de grote internationale I ^kunnen leiden waarvoor iedereen zijn hart vasthoudt. .wcler de gegeven omstandigheden lijkt er maar één oplossing gelijk: (je Arabische landen, Saoedi-Arabië voorop, moeten er LJMelijk zelf eens voor zorgen, dat er in de Perzische Golf or- r."0P zaken wordt gesteld. Het is hun gebied; het gaat om hun L ^ten en het betreft hier in eerste instantie een Arabische gelegenheid. Ze missen, zoals gezegd, het vermogen om als "tijdige vredesstichters geaccepteerd te worden, maar ze ukken wel over voldoende militaire middelen om eigen be- 'Jen zelf te behartigen. De tijd is voorbij om zich, zoals ten aan- Van Israël en Libanon, aan eigen verantwoordelijkheid te L'wken en steeds maar de westerse landen de kastanjes uit Uur te laten halen. sche methoden. Daardoor kan met grotere zekerheid worden vastgesteld hoe groot bestaan de voorraden zijn. De Gasunie is op basis van het nieuwe beleid met buiten landse afnemers gaan praten over verlenging van lopende exportcontracten. De Gasunie denkt aan nieuwe exporten, vanaf 1995, gedurende tien jaar, met aansluitend een af bouwperiode van 5 jaar. Hoe veel gas de Gasunie wil verko pen, wilde de directie gisteren niet zeggen. Het zou tot het jaar 2010 om 300 tot 400 miljard kubieke meter kunnen gaan. De nieuwe hoofddirecteur van de Gasunie, drs. A. Grotens, toonde zich optimistisch over de kansen voor de Gasunie om haar plaats op de Europese energiemarkt te behouden. De verwachtingen voor de binnenlandse afzet in de ko mende 25 jaar zijn sinds vorig jaar niet veel veranderd. Af hankelijk van de economische groei en de industriële pro duktie zal het energieverbruik in aardgas uitgedrukt in het jaar 2000 78 tot 87 miljard ku bieke meter bedragen. Nu is dat verbruik ongeveer 75 mil jard kubieke meter. Het aan deel van aardgas blijft onge veer 45%. Dat resulteert in een bin nenlands verbruik van aard gas in de komende 25 jaar van een kleine 900 miljard kubieke meter. Daarbij is rekening ge houden met een forse bespa ring van het verbruik. Met het restant van de al vastgelegde export (405 miljard kuub) mee komt de totale afzet aan het eind van de planperiode (het jaar 2008) uit op ongeveer 1300 miljard kubieke meter. Van het 'verzekerde aanbod' blijft dan 600 miljard kubieke meter over, goed voor nog 16 jaar binnenlands verbruik. Van het 'verwachte' aanbod van 2250 miljard kuub resteert in 2008 nog 1000 miljard kuub, zeker goed voor 25 jaar binnenland se afzet. Dat brengt de Gas unie tot de conclusie dat er, zelfs bij enige aanvullende ex port, vooralsnog geen gas meer behoeft te worden inge voerd. Er is nog 35 miljard ku bieke meter Noors gas onder contract maar met andere le veranciers is Gasunie niet meer in gesprek. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft maandag een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend, dat de werkingsduur van de Tijdelijke Wet Arbeidsvoor waarden Collectieve sector verlengt tot 1 april 1985. Onder deze wet, die per 1 ju- li'84 zou aflopen, vallen de trendvolgers. In het tegelijkertijd aan de Kamer toegezonden advies van de Raad van State wijst dit adviesorgaan op de bezwa ren die de commissie-Wind- muller van de ILO (de Inter national Labour Organisation) tegen de tijdelijke wet heeft. Met de Tijdelijke Wet Ar beidsvoorwaarden Collectieve sector, die dateert uit 1979 en herhaaldelijk is verlengd in afwachting van een blijvende regeling, kan de overheid er voor zorgen dat de arbeids voorwaarden van de trendvol gers (de werknemers in ge zondheidszorg, welzijn en openbaar vervoer) zoveel mo gelijk overeenstemmen met die van Rijksambtenaren. De ILO deed in april de uit spraak dat Nederland het ver drag schendt dat aan vakbon den onderhandelings vrijheid toekent en strikte voorwaar den stelt aan looningrepen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De WD-top in de Tweede Kamer is het niet eens met de nieuwste 'raketvariant' die premier Lubbers op tafel heeft gelegd en die volgens de minister-president zou moeten leiden tot een compromis binnen zijn kabinet. De WD vindt dat die, nog steeds onbekende, oplossing 'geen recht doet aan de bena dering en de opties van de partij'. Dat is de strekking van het standpunt dat WD-aan- voerder Nijpels aan Lubbers heeft meegedeeld tijdens poli tiek overleg het afgelopen weekend. En dus is de WAD pessimistisch over de oplos sing van het probleem. De partij is het volstrekt on eens met de bewering van Lubbers dat 'een mogelijk compromis tegemoet zou ko men aan zowel de herken baarheid van de opvattingen die binnen de WD leven als die van de Navo'. Aan het poli tiek overleg dit weekend werd deelgenomen door de meest betrokken ministers en frac tieleden van CDA en WD. WD-minister Korthals Altes (Justitie) keerde zelfs hals over kop terug uit Spanje, waar hij deelnam aan een EG- conferentie van justitie-mi- nisters. Omdat hij te laat terug was, kon hij alleen telefonisch meedoen aan de gesprekken. Het gezaghebbende Duitse weekblad Der Spiegel gelooft dat premier Lubbers zijn ka binet wil redden door een be slissing over de plaatsing van 48 kruisraketten 'tot in het on eindige' uit te stellen. Volgens het blad bestaat er in Neder land een soort stilzwijgende afspraak tussen alle partijen en groeperingen zó lang over de plaatsing te discussiëren totdat de andere Navo-landen murw zijn en Nederland als stationeringsland afschrijven. In dat licht moet ook de niet aflatende stroom varianten gezien worden, die in Den Haag ontwikkeld worden. OP HET Haagse Binnenhof werd maandag gedemon streerd door 'kinderbe schermers'. Ze protesteer den tegen de voorgenomen bezuinigingen, die zullen leiden tot sluiten en in krimping van internaten. Dat gebeurde tijdens de vergadering van de vaste Kamercommissie voor Jus titie. Met enig succes, zo leek het, want via de com missie bleek de Kamer meer duidelijkheid te eisen over de taken van de kin derbescherming. Staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justitie) zal binnen zes maanden een nieuwe noti tie moeten opstellen, waar in zij haar visie geeft op de taken van de Raden voor de Kinderbescherming. De Kamer vindt dat de staats secretaris in een onlangs verschenen notitie te wei nig recht heeft gedaan aan de kritiek uit het jeugd- werk op de dubbele functie van de raden. Die houden zich zowel bezig met justi tiële taken als met hulp verlening. Volgens het jeugdwerk heeft die ver menging van functies een fuikwerking' tot gevolg. De raden kunnen een rech terlijke uitspraak uitlok ken als ouders bij de opvoe ding van hun kind in ge breke blijven en adviseren de rechterlijke macht wan neer een minderjarige met justitie in aanraking komt. Maar zij treden ook op als hulpverlenende instantie wanneer er binnen een ge zin conflicten zijn en bij de toewijzing van een voogd tijdens echtscheidingspro cedures. FOTO ANP DE verschuiving van de premie voor de bejaarden verzekering tegen ziektekosten van gehuwde naar ongehuwde bejaarden die oorspronkelijk op 1 januari 1984 van kracht zou worden, zal pas op een nader te bepalen tijdstip ingaan. (ADVERTENTIE) 10% KORTING w a 4 MODEHUIS BREDA-TILBURG-ROOSENDAAL-GOES Van onze onderwijsredactie DEN HAAG - Er komt na de driejari ge middenschool of VBaO (school voor voortgezet basisonderwijs) een scha keljaar om de leerlingen 'bij te wer ken' voor de toelating tot middelbaar beroepsonderwijs (MBO) en voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs (VWO). Dat blijkt uit de concept-beleidsno titie die minister Deetman van Onder wijs en Wetenschappen de organisa ties in het onderwijs heeft voorgelegd, samen met een 'Proeve van een con cept-wetsontwerp ontwikkelingswet voortgezet onderwijs'. De nadere profilering van de kennis van de leerling na de middenschool dient in het vervolgonderwijs plaats te vinden. Niet uitgesloten is, dat dit schakelend programma voorlopig wordt uitgevoerd in de middenschool of het vbao. Deetman vindt dat als een school zich wil ontwikkelen tot middenschool of school voor voortgezet basisonder wijs (VBaO) de aansluiting met het vervolgonderwijs moet zijn geregeld. En dat gebeurt dan via dat zogenaam de schakeljaar. De leerlingen mogen na de middenschool evenwel niet naar een school voor lager beroepsonder wijs (LBO) of middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (MAVO). Het VBaO zal elf leergebieden ken nen: Nederlandse taal, wiskunde, na tuur, moderne vreemde talen (Engels, Frans en Duits), mens en maatschap pij, techniek, verzorging, informatica, kunstzinnige vorming, lichamelijke oefening en geestelijke stromingen. Het kan ook nog godsdienst of levens beschouwelijke vorming omvatten, wat niet in de plaats mag komen van het voorgeschreven gebied geestelijke stromingen. Voor leerlingen met een niet-Ne- derlandse culturele achtergrond kan onderwijs worden gegeven in de land staal, wat niet ten koste mag gaan van de lessen in Nederlandse taal. Op de scholen in Friesland kan ook onder wijs worden gegeven in de Friese taal. Ter afsluiting van het vbao worden tenminste algemeen getoetst: Neder lands, Engels, wiskunde, natuur en mens en maatschappij. De scholen zijn ook verplicht jaarlijks zichzelf te be oordelen. Bestaande scholen kunnen zich omvormen tot de nieuwe school typen. Dit geldt ook voor het vervolgon derwijs. Het kent een beperkte ver blijfsduur en bestaat uit beroepson derwijs en voorbereidend hoger on derwijs (VHO). Dat onstaat door inte gratie van VWO en HAVO of het is een gymnasium dat dan alleen opleidt voor het wetenschappelijk onderwijs. Op basis van deze opzet wil minister Deetman een ontwikkelingsbeleid gaan voeren. Hij hoopt in juni tot een principe-akkoord te komen met de on derwijsorganisaties. Zij hebben zich daartoe bereid verklaard. Nog dit jaar zou dan de ontwikkelingswet voortge zet onderwijs bij de Tweede Kamer worden ingediend. In de tweede helft van de jaren tachtig kan dan definitief worden besloten over het al dan niet invoeren van een nieuw stelsel van voortgezet onderwijs. De concept-no titie en de proeve van wet zijn ook naar de onderwijscommissie van de Tweede Kamer gestuurd. Wat minister Deetman wil, grenst aan het onaanvaardbare. Het is een kwalijke ontwikkeling waaruit blijkt dat de bewindsman zijn ideeën over nieuw onderwijs met nieuwe doelen, eigenlijk heeft verlaten. Dit commen taar geeft E. de Jong, beleidsmede werker voor onderwijs van de Protes- tants-Christelij ke Onderwij svakorga- nisatie (PCO). Dat staat haaks op het commentaar van de Katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV), die verwacht met de minister tot een ak koord te zullen komen. A J As €7 V? Merijn heeft geen last van de regen. Bij aardrijkskunde Van een onzer verslaggevers ARNHEM - Het eindexamen- cijfer voor aardrijkskunde vwo is met een heel punt om hooggetrokken, dat voor aard rijkskunde havo met 0,7 punt. Was dat niet gebeurd, dan zou 60 procent van de VWO- kandidaten en 45 procent van de HAVO-kandidaten een on voldoende hebben gehaald, terwijl dat percentage nor maal tussen de 10 en 30 pro cent ligt. De 14,5 duizend VWO-kan- didaten en 19,5 duizend HA VO-kandidaten die dit jaar eindexamen aardrijkskunde deden kregen een moeilijk examen voorgezet. Er werden in de vraagstelling veel tus sen- en bijzinnen gebruikt en er waren geen (echt) gemak kelijke vragen bij, wat door gaans wel het geval is. Omdat na het examen bleek dat er buiten proportie veel onvoldoendes zouden vallen heeft de normeringscommissie besloten het aardrijkskunde- punt voor VWO en HAVO op te waarderen. Alle scholen zijn daar gisteren schriftelijk van op de hoogte gesteld. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het PSP-Ka- merlid Wilbert Willems wil binnenkort van minister Win- semius (Milieubeheer) horen wat deze denkt te doen aan de radio-actieve besmetting van grote delen van de Noordzee en Ierse Zee. Dat blijkt uit vragen waar op Willems van de minister een mondeling antwoord wil. De besmetting is volgens Willems veroorzaakt door de lozing van met plutonium en caesium besmet water uit de opwerkingsfabrieken bij het Britse Windscale en het Fran se Cap la Hague. In de eerste fabriek wordt splijtstof uit de Dodewaard-centrale opge werkt, in de tweede splijtstof uit de kerncentrale in Borsse- le. Volgens Willems zou Win- 'semius zich sterk moeten ma ken voor een lozingsverbod van dit soort stoffen, temeer daar de technieken er zijn om de lozingen in zee van opwer kingsfabrieken praktisch tot nul te beperken. Inmiddels heeft een aantal landen al voorstellen inge diend voor de zesde j aarverga dering van de zogenaamde Parijse Conventie (ter voorko ming van verontreiniging van de zee), die alle lidstaten ver plichten de bestaande technie ken toe te passen en radio-ac tieve lozingen in zee te mini maliseren. Willems wil van Winsemius tijdig horen of hij bereid is eind juni deze voor stellen te steunen. VAN DOORNE'S Transmissie zal per 1 juni 1984 haar indus triële transmissie-activiteiten overdragen aan Machinebouw Conrad Stork te Haarlem. De overdracht zal volgens Van Doorne geen gevolgen hebben voor het personeelsbestand. DE uitspraak van de Hoge Raad over het auteursrecht hoeft nauwelijks een verho ging van het abonnementsta rief voor de kabel tot gevolg te hebben wanneer de betalingen worden gekoppeld aan de kijkdichtheid. Dit zegt de Con sumentenbond in een reactie op die uitspraken. MINISTER Brinkman van WVC zal de komende week een stuurgroep instellen die wordt belast met de uitwer king van de in de Medianota genomen besluiten omtrent de toekomst van het Nederlandse omroepbestel. DE gemeenteraad van Schie dam heeft maandagmiddag besloten het onroerend goed van de werf Wilton Fijenoord aan te kopen. Daarmee is een bedrag gemoeid van 40 tot 45 miljoen gulden.

de Stem | 1984 | | pagina 3