NAVO-top moet triomf Reagan-politiek worden Bankwezen op dun ijs Groen, groener, groenst Bactei GASUNI1 DE STEM de Stem co goedkope Boter op hoo DINSDAG 29 ME11984 ACHTERGROND PAGINA, DINSDAG 29 ME11! NEDERLANDSE KRUISRAKETTEN MOGEN WESTERS FEEST NIET BEDERVEN. Meer verzet Nederland Later zorg Miserabel Vaste aanhang POLITISERING MILIEUWERELD MET VALLEN EN OPSTAAN Groen slijm Sektenstrijd Van Zeil: meer Schrijven en minder kletsen Nu ook een videoclip van 'Joep' Haags hoogstandje Agenda Kandidaat abonnee-tv op kooptoer T5 Door Mare de Koninck, WASHINGTON - In de Amerikaanse hoofdstad Washington komt van daag de halfjaarlijkse 'top' van NAVO-minis- ters van Buitenlandse Zaken bijeen. Het gast land Amerika zal probe ren van de vergadering een show van Westerse eensgezindheid te maken, waarin de in november aanstaande herkiesbare president Reagan de ster moet worden. De politieke NAVO-lei- ders - met voor ons land mi nister van Buitenlandse Za ken Van den Broek - zullen in het Witte Huis niet alleen aanzitten aan een diner van het presidentiële echtpaar Nancy en Ronald maar ook nog een meer zakelijke ont moeting hebben met het Amerikaanse staatshoofd in de kabinetszaal. Verder zal Reagan een hoge Ameri kaanse onderscheiding uit reiking aan vertrekkend NAVO-secretaris-generaal Josef Luns. Voor het overige zullen de ministers zich een etmaal lang in vergaande afzonde ring terugtrekken op een oud-koloniaal buitenverblijf (de Wye-plantage aan de Atlantische kust, honderd kilometer van Washington) Door Louis van de Geijn AMSTERDAM - „Kwaadaardige geruchten" over en kele Amerikaanse banken waren eind vorige week voldoende om beurzen en wisselmarkten over de hele wereld van hun stuk te brengen. Ongeacht het gehal te van die geruchten is weer even duidelijk geworden hoe dun het ijs in feite nog is. De sluimerende financiële crisis, voortvloeiend uit de be talingsproblemen van een reeks ontwikkelingslanden, ge draagt zich sinds 1982 als een veenbrand: er is soms weinig van te merken maar dan laait het vuur plotseling weer er gens op. Vorige week gebeurde dat dus in de Verenigde Staten. Daar gaan wel eens vaker banken failliet (in 1983 zelfs 48 stuks), maar als er een grote als Manufacturers Hanover Trust in het geding is, stijgt de bloeddruk van effecten- en valutahandelaren op slag. De negen grootste banken in de V.S. hebben ruim het dub bele van hun eigen vermogen (reserves en aandelenkapitaal) uitgeleend aan ontwikkelingslanden buiten OPEC. Het leeu wendeel daarvan bevindt zich in Latijns-Amerika. In het toch al nerveuze financiële klimaat van het ogenblik, met een kwetsbaar economisch herstel, torenhoge overheidste korten en dito rente, is dan een half woord genoeg om alle stoppen te laten doorslaan. Daar komt bij dat onder leiding van de Argentijnse rege ring nu aanstalten wordt gemaakt tot de vorming van een 'debiteurenkartel'. Omdat de Spartaanse economische pro gramma's maatschappelijk niet meer worden verteerd, groeit in die landen de neiging om de schuldpositie als druk middel aan te wenden om meer dragelijke regelingen af te dwingen. Onder de schuldenlanden rijst steeds meer verzet tegen de heersende financiële orde. Een land als Argentinië moet meer aan rente en aflossing betalen dan de waarde van de export. Bij de huidige ontwikkeling van de rente en de dol larkoers is er al helemaal geen uitzicht op een verbetering van de situatie. Eén procent rente meer betekent voor de groep van ontwikkelingslanden buiten OPEC een toename van de jaarlijkse lasten met twee miljard dollar. Als de dol larkoers 10% stijgt, verzwaart dat de lasten voor die landen met hetzelfde bedrag. Voor zo ver er betalingsregelingen zijn- getroffen, komen die er op neer dat de schuldenlanden nieuwe leningen heb ben gekregen waardoor althans de rentebetalingen op gang konden blijven. Van meer definitieve oplossingen, zoals het omzetten van kortlopende schulden in meer lange termijn leningen, is vooralsnog niet of nauwelijks sprake geweest. Ook de waardering voor het Nederlandse bankwezen had vorige week te lijden onder de internationale onrust. De Ne- derlandsche Bank suste vrijdag naar aanleiding van de on rust weliswaar dat het belang van de Nederlandse banken in Latijns-Amerika zo klein is dat ze daardoor geen gevaar lopen. Maar volgens nooit echt bestreden berekeningen die in maart door Vrij Nederland zijn gepubliceerd, hebben Amro Bank en ABN aan Mexico, Brazilië, Argentinië en Ve nezuela bedragen uitgeleend die dicht in de buurt komen van het officiële eigen vermogen van die banken. Afgezien daarvan, een crisis in het Amerikaanse bankwezen zou hoe dan ook ernstige gevolgen hebben voor de hele financiële wereld, de Nederlandse banken niet uitgezonderd. De Braziliaanse econoom Celso Ming parafraseerde in 1980 als volgt op een bekend gezegde van zijn beroemde col lega John Maynard Keynes: "Als ik een schuld heb van een miljoen dollar, dan ben ik verloren. Maar als ik een schuld heb van vijftig miljard dollar, dan zijn de banken verloren". Westerse banken (en hun regeringen) en schuldenlanden kunnen elkaar niet meer loslaten. Ze zitten in hetzelfde wankele schuitje. Wie dat negeert, heeft William Clark van de Wereldbank eens opgemerkt, kan net zo goed zeggen: "Volgens mij zinkt de boot alleen aan jouw kant". Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: f 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. teneinde „maximaal infor meel" van gedachten te kun nen wisselen. Dat gaat in wat de diplomatie 1+1 noemt, oftewel behalve de ministers zelf alleen ieders NAVO-ambassadeur en geen verdere ambtenaren en vooral geen journalisten voor de deur. Voor Neder land gaan dus alleen Van den Broek en NAVO-am- bassadeur mr. De Hoop- Scheffer naar de plantage. De bewindslieden zullen daar confereren over alles wat maar met internationa le (krachts-)verhoudingen te maken heeft. Ook dus over Nederland en Amerikaanse kruisraketten, een onder werp dat sedert enkele we ken ook tot Washington in volle omvang is doorgedron gen. VS-minister van Bui tenlandse Zaken George Shultz blijkt zich echter voorgenomen te hebben deze NAVO-top niet te laten be derven door de Nederlandse weigerachtigheid om 48 van de projectielen te bestellen. Wat Nederland ook doet, Washington gaat ervan uit dat West-Duitsland, Italië en Engeland gewoon door gaan met plaatsing van Euroraketten en dat het hele project (zelfs als ook de Bel gen nog zouden afvallen) daarom een groot succes is geworden. Het Sovjet-verzei tegen de kruis- en Pershing- raketten heeft gefaald en Moskou heeft daarmee niet de NAVO gespleten, maar zichzelf geïsoleerd, zo is thans de houding van de Reagan-regering. Een hou ding waarvan de voorbarig heid verraadt dat Washing ton toch nog wel inzit over een mogelijke anti-raket ten-epidemie vanuit Neder land in West-Europa. Moge lijk zal de NAVO-top in de Amerikaanse hoofdstad daarom nog wel een krach tige oproep laten horen aan ons land om de raketten te plaatsen. Maar als het aan Shultz ligt, moeten de geal lieerden een eventueel Ne derlands 'nee' niet bij voor baat opkloppen tot wat in Sovjet-ogen een beschadigd NAVO-gezicht zou kunnen worden. De nadrukkelijke erkenning, vorige week door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat ons land in feite nooit heeft ingestemd met 48 kruisra ketten, spreekt wat dit be treft boekdelen. Westerse eenheid dankzij Reaean. Dat moet de bood schap van de NAVO-top naar de Amerikaanse kie zers worden. Washington spreekt daarom inzake de kruisraketten reeds van het „post-initiële plaatsingstijd perk." Aan de orde is dus eigenlijk al de volgende stap en dat wordt de versterking van de conventionele bewa pening in West-Europa. Nu de kernwapens (bijna) zijn gemoderniseerd moet het niet-nucleaire arsenaal dringend vernieuwd, zodat conventionele afschrikking de oorlog, c.q. kernoorlog blijft voorkomen. In de slot verklaring van de NAVO- top mogen een paar zinsne den ter zake - door de Ame rikanen opgesteld - worden verwacht. Dat het aloude probleem van de scheve wa penhandelsbalans tussen de Amerikaanse en de Europe se industrie eerder verder van, dan dichter bij een op lossing zal geraken, zal eens te meer iets wat later zorg worden. De NAVO-ministers zul len deze week in Washing ton ook discussiëren over een „alomvattende studie over de huidige Oost-West verhouding", die de afgelo pen maanden in NAVO- kring is uitgevoerd op ini tiatief van Belgisch minister van Buitenlandse Zaken Leo Tindemans. De VS zullen proberen de partnerlanden achter een eensluidende conclusie te krijgen dat de NAVO zich steeds heeft ge houden aan het „dubbel- principe" van militaire kracht tegenover, maar te gelijk samenwerking en dia loog met het Oostblok. Washington wil het zo vast gelegd zien dat er sprake is van „een Sovjet-besluit om de relaties met het Westen af te breken", zoals zou blij ken uit het Russische weglo pen van de nucleaire onder handelingstafel in Genève, het wegblijven van de Olympische Spelen in Los Angeles, de weigering om de gemoderniseerde rode tele foon (hot line) met het Witte Huis officieel in gebruik te stellen en de behandeling van dissident Sacharov. De NAVO-top in Wash ington fungeert voor de Amerikanen voorts als een voorspel op de reis van pre sident Reagan, volgende week, naar Europa. Reagan gaat naar Ierland, naar Frankrijk om er op de Nor- mandische stranden de 40ste verjaardag van D-Day te herdenken en vervolgens naar de „economische we reldtop" in Londen van de zeven rijkste Westerse de mocratieën (inclusief Ja pan). Ook die reis moet een zegetocht voor Reagan als politiek leider van het Wes ten worden. Ierland is het land van Reagan's voorou ders en dus symbolisch voor de Amerikaans-Europese onlosmakelijkheid. De D- Day-herdenking moet daar van een nog veel indringen der getuigenis worden. En de economische top in Lon den tenslotte moet een lof. zang worden op het 'Reago- nomisch herstel' dat thans vanuit de Verenigde Staten naar de rest van de vrije we reld uitstraalt. Dat een reus- achtige financiële schuld van de Derde Wereld op de loer ligt om het internatio nale financiële systeem te bespringen is weer zo'n con creet probleem waarvan de wereldleiders met zorgelijke bewoordingen hun onver mogen zullen toedekken om het over een oplossing eens te worden. Overigens vertoont de jaarlijkse economische we reldtop steeds meer neiging een soort NAVO-vergade- ring te worden. Ook in Lon den zal weer opgeroepen worden tot eenheid in optre den jegens het Oostblok, zal men beraadslagen over de oorlog tussen Irak en Iran en bevestigen dat Japan niet alleen economisch, maar ook in veiligheidsopzicht „tot het Westen behoort." Bijbedoe ling van deze hele sfeer van Westerse militaire en econo mische eendracht is zeker dat een land dat uit de boot valt - zoals Nederland met de kruisraketten zou kun nen gaan doen - zich mise rabel zou moeten gaan voe len. Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Ach, eigen lijk waren ze vooral bang voor de beeldvorming. Het programma hadden ze al goedgekeurd. En een beetje had het ook wel te maken met persoonlijke tegenstel lingen binnen het Groene Platform. Wat moet ik er verder van zeggen? We vin den het jammer en politiek heel dom - hou het daar maar op." Bram van der Lek (53), PSP-senator en lijstaan voerder van het Groen Pro gressief Akkoord, draait nog maar eens een shagje. Zijn werkkamer in het statige Eerste Kamergebouw ziet uit over de Hofvijver, waar de regen in dichte vlagen neerslaat. Geduldig legt hij uit hoe het gekomen is dat nu voor het eerst de milieu beweging en de als vanouds sterk milieu-gerichte klein- linkse partijen aan de Euroverkiezingen deelne men, dat meteen met twee lijsten moet: die van zijn Groen Progressief Akkoord (Lijst 6), een samenwer kingsverband van PPR, PSP, CPN en de Groene Partij Nederland, en de Europese Groenen (Lijst 7), een verzameling milieustrij ders die niet uit de politiek, maar rechtstreeks uit de mi lieubeweging voortkomt. Het begon allemaal zo mooi in Norlands groene wereldje. Om te voorkomen dat gevestigde politieke par tijen (en met name de Cen trumpartij) moeiteloos de winst zouden opstrijken van de hausse in belangstelling die 'Groen' vorig jaar plotse ling genoot (tot 12 in de Nederlandse opiniepeilin gen), besloot de godfather van Groen Nederland, de besnorde PPR-senator BaS de Gaay Fortman, al in een vroeg stadium de Groene Partij Nederland bij de Kiesraad te laten registre ren. De Grünen in West Duits land groeiden als kool en ook in andere Westeuropese landen kreeg 'Groen', zij het minder spectaculair dan in de Bondsrepubliek, duide lijk voet aan de grond. Het hele vorig jaar werd druk overlegd tussen de klein- linkse partijen en de groene beweging, maar net toen de partijraden van PPR, PSP en CPN en het Groen Plat form een programmatisch akkoord hadden, trad een deel van het platform terug. Na die tijd zagen vertegen woordigers van beide groe pen elkaar vooral nog bij de Kiesraad en voor de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, waar met de wet in de hand werd uitgemaakt wie het groenst was en zich met de meest groene naam mocht tooien. De Gaay Fortman zelf be treurt deze ontwikkeling achteraf zeer, maar hij is er van overtuigd dat tegen de 14-de juni de kiezer toch wel de weg naar de juiste groene lijst zal weten te vinden. „De Europese Groenen lijden aan totale zelfoverschatting. Zij gaan er ten onrechte vanuit dat mensen zullen stemmen op een groep waarvan ze verder niets we ten. Ik voorspel ze dat daar niets van terecht komt." En hoewel Van der Lek nog maar een paar uur eer der noodgedwongen heeft moeten toegeven dat de ver warring rond 'Groen' opti maal is, schetst De Gaay Fortman in korte bewoor dingen een veel optimisti scher beeld van de gedach- tenwereld van het modale electoraat. „Voor de kiezer is er alleen klein rechts, dat zijn vaste aanhang heeft die goed is voor één zetel; ver- Bas de Gaay Fortman. - FOTO ANP der CDA en VVD, die beoor deeld zullen worden op hun huidige beleid. Dan de PvdA, en links daarvan - D'66 komt er deze verkiezin gen niet aan te pas - een progressieve groep naast de PvdA. Wel, dat is het Groen Progressief Akkoord." Deze woorden van De Gaay worden in het andere groene kamp uiteraard met weinig begrip en enthou siasme ontvangen. Vic Lan- genhoff, woordvoerder van de landelijke stichting Na tuur en Milieu en stuwende kracht achter Lijst 7: „Bas is op dit moment op een heel ondemocratische manier be zig. Met zijn Groene Partij Nederland - een vereniging van twee leden nota bene - heeft hij geprobeerd de ont wikkeling van Groen te blokkeren en nu wij ons toch 'Europese Groenen' mogen noemen, valt hem dat na tuurlijk vies tegen. Hij dacht dat hij alle troeven in han den had; het is een wan hoopsgebaar van de PPR, die verder op sterven na dood is." Langenhoff kan zich wel voorstellen dat uit electorale overwegingen bij 'klein links' plotseling een aantal mensen met de groene vlag is gaan zwaaien, maar zijn opvatting is datje alle groe ne kiezers (bijvoorbeeld on tevreden christen-democra ten) niet zomaar kunt ver plichten meteen ook rood te stemmen. „Je zult dat na de verkie zingen snel merken. Kijk, toen we nog aan een geza menlijk programma werk ten, heeft klein links heel wat dogma's laten vallen; dat verklaart de program matische overeenkomst. Daarom werd het concept door het PSP-congres ook weggehoond als overdekt met groen slijm. Maar al die klein-linkse uitgangspun ten, die diep ingrijpen in het persoonlijk leven van ieder mens, komen natuurlijk straks weer terug - ik denk bij de eerstvolgende natio nale verkiezingen al." De Duitse Grünen, zegt Langenhoff, hadden op Europees niveau die ontwik keling nog wel mee willen maken, maar de Britse, Franse en Belgische Groe nen, alsmede een aanzienlijk deel van de Nederlandse, passen er volgens hem voor te stemmen op een Groen Progressief Akkoord dat in fractieverband wil gaan sa menwerken met communis ten en radikalen. „Nog afge zien van het feit dat het GPA toch in hoofdzaak voortkomt uit de noden en problemen van gisteren en wij antwoord geven op de wereldproblemen van van daag - dat lukt zo niet." Van der Lek is aan die conclusie nog niet toe, want hem staat voor ogen onmid dellijk na de verkiezingen in Brussel alles wat groen en rood is bijeen te roepen om de levenskansen van een ge zamenlijke fractie te analy seren. „Laten we asjeblieft ophouden met die sekten- strijd, want dat wordt echt veel te flauw. We moeten er samen voor zorgen dat we daar in Straatsburg êen aansprekende alternatieve politiek naar voren brengen. Alle nieuwe bewegingen van de laatste tijd - vrou wen, vredesgroepen, milieu beweging - moeten daar een eigen vertegenwoordiging hebben. Die is er nu niet en dat geeft de grote rechtse partijen een enorme voor sprong." De Europese Groenen, weet Van der Lek, zijn als het erop aankomt toch ver oordeeld tot samenwerking met zijn Groen Progressief Akkoord, omdat die per slot van rekening in twee decen nia concrete beleidsanalyses ontwikkeld heeft. „Maar ik weet natuurlijk niet hoever zij willen gaan, bijvoorbeeld als wij socialisering van be drijven door willen drukken om ze daarna milieuvrien delijk te maken. Er ontstaan heel makkelijk monsterver bonden tussen kapitalisti sche en milièubelangen, en als je dan geen economisch program hebt, word je ge naaid. Wij zijn er dan ook op uit de macht van de grote ondernemingen aan banden te leggen, niet door veredel de ondernemingsraden af te dwingen, maar door inves teringsbeslissingen weg te halen bij de kapitaalbezit ters en die te onderwerpen aan democratische besluit vorming. Nou, laat ik er maar niet omheen draaien, we willen de zeggenschap over kapitaalsaanwending weghalen bij die kleine groep, gewoon onteigening dus." Binnen het Groen Pro gressief Akkoord, geeft Van I der Lek toe, heeft de PSP toch al wat water in de wijn moeten doen, want het is nog niet zo heel lang geleden dat de aanvoerder van Lijst 6 met zijn eigen fractievoor zitter in de Tweede Kamer, Fred van der Spek, vechtend over de vloer rolde over i' indirecte erkenning van de Europese samenwerking die deelname aan de verkiezin gen natuurlijk inhoudt. Van der Lek, lachend: „Nee, dat soort discussies hebben we nu gehad. Hoe kritisch we ook staan tegen over de EG en de door kapi talistische belangen over heerste samenwerking bin nen de EG, we zijn het er nu over eens dat wegblijven daar toch het stomste is dat je kunt doen. Want daarmee speel je alleen rechts maar in de kaart." Eerdere afleveringen in deze se rie verschenen op 19, 22 en 25 mei. Aanstaande vrijdag CDA- Lijsttrekker Bouke Beumer: „Wij onduidelijk? Geen sprake van!" „Ja, we wachten nou maar weer even af, maar ik be twijfel sterk of het geholpen heeft. Het zit een beetje in die man, hè? Dan doe je daar ook weer niet zoveel aan." Nora Salomons (PvdA), voorzitter van de vaste Ka mercommissie voor het Mid den- en Kleinbedrijf, maakt zich nogal zorgen. Piet van Zeil, de staatssecretaris voor het MKB zoals dat in jargon heet, en ook van Toerisme, lijkt in die zin slecht in het no-nonsense-kabinet van Lubbers te passen, dat er geen besluit uit zijn vingers komt. Of zoals Nora dat zegt: „Hij is doodsbang om knopen door te hakken." Toch lijkt Van Zeil één van de actiefste staatssecre tarissen die dit kabinet telt. 'Graag', 'bijzonder graag' of 'met voldoening' neemt hij uitnodigingen aan voor de opening van braderie zus en winkelgalerij zo. Per week komen er al gauw een stuk of tien speeches binnen, waarin Van Zeil, altijd in grote kapitalen, uiteenzet hoe vereerd hij is weer eni gerlei officiële handeling te mogen verrichten. „En jullie - ja, ik veralge meniseer nou misschien even, maar ik maak me écht kwaad - jullie trappen daar iedere keer nog in ook! Want de startersregeling voor be ginnende ondernemers, om maar eens wat te noemen, heeft Van Zeil al zes keer aangekondigd en dat komt dan al gauw zes keer in de krant - maar hij is er nog steeds niet," aldus Nora, die nu inderdaad overdrijft, omdat menig parlementair redacteur zijn belangstelling allang beperkt tot de achter kant van Van Zeii's speeches - die uitstekend blijken te voldoen als kladpapier. De commissie heeft intus sen Van Zeil een paar brie ven gestuurd, hem eenmaal persoonlijk op het matje ge roepen en heeft vervolgens de beleidsvoornemens opge teld die Van Zeil heeft be loofd, maar nog steeds niet gestuurd. Dat zijn er veer tien, variërend van de nota toeristisch beleid, de star tersregeling en de 'Evaluatie management ondersteu ningsregeling tot stukken over de huur- en verhuur van bedrijfspanden', de vas te boekenprijs, de privatise ring van het middenstands- onderwijs en de uniforme ring van de BTW-tarieven. Zes van deze nota's, heeft Van Zeil nu beloofd, zullen nog deze week naar de Ka mer worden gestuurd. Nora: „Dat wacht ik nu maar even af. En als Van Over minder dan drie we ken worden in de tien EG- lidstaten de Europese ver kiezingen gehouden, dus zo langzamerhand beginnen links en rechts de campag nes op gang te komen. De VVD toerde vorige week met een speciale trein door de lage landen, CDA en PvdA gaven zaterdag het startschot. De socialisten hadden daarvoor hun Britse Piet van Zeil...meer woorden dan daden - FOTO DE STEM/ JOHAN VAN GUHP Zeil dan eens even niet voor elk nieuw winkelcentrum het land ingaat, kunnen we misschien voor het zomerre ces ook nog een paar beslui ten nemen." „Op de vraag 'Waar sta je?', antwoordde je vroeger waar je je auto had geparkeerd. Tegenwoordig moet je dan zeggen of je voor of tegen plaatsing van kruisraketten bent." (D'66-senator Hans van Mierlo) Ati Dijckmeester- niet tactisch - FOTO ANP Nora Salomons..echt kwaad - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP strijdmakker Neil Kinnock naar Rotterdam gehaald en dat was geen misgreep: tus sen de tamelijk vlakke spee ches van Den Uyl en Dan- kert viel zijn sprankelende spreekbeurt in zeer positieve zin op. „Ja, hier in Nederland bent u natuurlijk al heel be kend," zo sprak VARA-pre- sentatrice Ati Dijckmeester de Labourleider na afloop dankbaar aan. „Iedereen kijkt hier weieens naar Top- pop en dus kennen we u al lemaal van de videoclip met Tracy Ullman." Kinnock, die geen spoortje woede vertoont over deze toch niet zó tactische opmer king, begint daarna enthou siast uit te leggen welke ru zies hij niet met zijn 12-jari- ge dochter had gekregen als hij niet had meegewerkt en vrolijk besluit hij, na een aangevertje van Ati Dijck meester, dat het ook voor 'Joep' (den Uyl) niet zo gek zou zijn, bijvoorbeeld samen met 'een dansgroep, aan zo'n videoclip mee te werken. „En voor Thatcher? vraagt Ati. „Die heeft het al te druk met de film," reageert Kin nock. „De film? Welke dan?" En Kinnock, onverstoor baar: „Brides of Dracula!" Den Uyl vertelde de wei nige partijgenoten in Rot terdam nog hoe hoogmoeoJS het van het kabinet is f' het steeds schildert welke ramp Nederland zou over komen als de coalitie zou springen, maar daar lacht verder niemand om. Da was overigens ook niet a bedoeling. De Tweede Kamer heeft de- ze week maar twee veI?o derdagen. Die korte w wordt benut voor wat w nere wetswijzigingen, betrekking hebben °P werking van gemeensch P pelijke regelingen en de n fingen in het kader van a Wet Verontreiniging OpP0 vlaktewateren. De Eerste Kamer g verder met de begroting handelingen: deze week ciale Zaken en Nederlan® Antilliaanse Zaken. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN - Er c zich een afdoende en g kope oplossing aan voo bestrijding van oliever reiniging in de grond. Het Instituut voor tuurtechniek en Waterhi houding van Landbouw geschool in Wagenin, werkt momenteel aan methode waarbij vooral de grond zittende bactei Gas zor HAARLEM (ANP) - De Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven in Haarlem (VNU) gaan als een van de gegadigden voor abonneetelevisie in ons land samenwerken met United International Pictures. Er is een voorlopige joint-venture overeen komst getekend waar door VNU straks films kan uitzenden van Ame rikaanse filmmaatschap pijen als Paramount, MCA/Universal en MGM. VNU heeft dit maandag bekend ge maakt. Het Haarlemse bedrijf onderhandelt nog met Nederlandse film producenten over Neder landse films. IN de nu al bijna vier jaar dure als Iran ranzige boter op het Iran blokkeert de oplossing vai puttingsslag geworden waarbi buitenlandse tankschepen eei die een lokaal geschil van de e nationale politieke crisis kan dc Supermogendheden als Am geroepenen moeten zijn om z de uiterst koele betrekkingen t zamenlijke tussenkomst in de Arabische olielanden er heel v problememen te betrekken. Al net maar de vraag ot ze hen we Zelf verkeren de Arabische li afhankelijke scheidsrechters iraans gezind. Doodsbang als van ayatollah Khomeiny naar h zouden ze zien dat Amerika t zou optreden. Daarom vragen anti-Amerikaanse gezindheid ii van Washington's steun aan Isr Als president Reagan vrijelijl Amerika waarschijnlijk al als v capitool heeft de president eet v®n dat aan een Amerikaanse aan indien andere westerse lan ad zijn mee te doen. ,Q ,9an heeft met dit standf eeks van miskleunen op het g< «an hij zich, met de president geen conflict met het Congres angs indirecte weg bevriende 'e een handje te helpen nam i,™n®e tankvliegtuigen, die Sac ent kunnen bijtanken, waardo de gaten kunnen houden e ,yve anti-luchtdoelraketten t ai de Amerikanen bij die tankv oeten leveren. De Saoedi's z aar dat zou betekenen dat c wi°g betrokken zouden worde v„ "'h'ddels mijden steeds mee «keringspremies zijn 'duize stom00r de bemanningen wc Rrlf en op om het gevaarlijk! mot maar helemaal te mijden. S'").eer kunnen financieren. inknÜ?l~Aral:,i®' Koeweit en de nencTSten eveneens volledig afl stands voor grote problemer vooiu, de 9eïndustrialiseerde If alien 6 tik kr'jgen, war|t ze|fs e om H F,a's 9evol9 van een ver H ae huidige economische oj crisis uycotten van de G°" zou c rr kunnen leiden waarvoor ie mnnJT de 9e9even omstandig nu cle Arabische landen, de n„ jk ze|f eens voor zorge ^aken wordt gesteld. Het en het betreft hier ir lnkr\ ar" aann^ften en ne' betrett hu onJ®le9enheid. Ze missen, zo< beviv!'9e vredesstichters ge, lane,!!! n wel over voldoende zien I? Zelf te behartigen. De tijd anttrouT 'sraël en Libanon, aa het wf. n en steeds maar de e,Vuur te laten halen.

de Stem | 1984 | | pagina 2