y Fela Kuti Izinderenc EXTRA De klompenindustrie wordt volwassen. Binnen anderhalf jaar zullen de nu nog met de handbediende machines worden vervangen door hypermoderne, computergestuurde ma chines. Volgens de Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten zullen van de totaal 60 fabrieken er uiteindelijk nog maar 20 deze renovatie overleven. De kleine eenmansbe drijfjes verdwijnen en het ambacht van het klompenmaken sterft uit. Had vroeger elk gehucht wel een klompenmaker, tegenwoordig vind je ze enkel nog op braderieën en ambachtenmarkten en dan is het nog maar de vraag of we met een echte klompenmaker te doen hebben of met een klungelaar die fabrieksklompen verkoopt. u feu Geschiedenis van de klomp \frx- S, J 1 Uitzet Kaasmes r êm i Export Kletsnat ïuske en Wiske: I yy: l ^Ppie Happie lees H'f'i DINSDAG 29 ME11984 De echte O I|MSPAG 29 ME11984 IEDERE nieuwe plaat Chicago besef ik, dat >3" mUzikanten een dagje Kpr Kunnen worden zon- „er meteen het spelen aan seven. '17' is de titel van kt nieuwste Chicago-pro fit en die titel zegt eigen- if veel over de fantasie, die •jde band aanwezig is. ■ne muziek op de nieuwe ,„at wijkt nauwelijks af pakweg de laatste vier Rago-platen. De stijl Fat al jaren vast en het ge- PH wordt met de volgende laat gepolijster. De band klompenmaker is uitgestorven Met de schuine bijl wordt het hout ontschorst. De klomp dankt zijn onstaan aan de platte sandaal met een stevige houten zool, die in de middeleeuwen trip of platijn werd genoemd. Het woord 'clomp' staat voor het eerst vermeld in de Arnhemse stadrekening van 1487. Hoe de houten sandaal zich heeft ontwikkeld tot de klomp die wij nu kennen, is niet meer na te gaan. Geschiedschrijvers vonden klompen kennelijk te onbenullig om over te schrijven. Bovendien stonden klompenmakers bekend als arme lieden die zich geen knecht konden veroorloven. Klompen werden ook vooral gedragen door de minder draagkrachtigen, kortom 'armoei-schoeisel', voor mensen die ruw en smerig werk verrichten zoals stoepmeiden, veenarbeiders en boeren. De vaak erg vuile klompen moesten voor de deur of in de (school)gang uitgedaan worden. Zo wist je precies hoeveel mensen er binnen wa ren en vooral ook wie! Het gebrek aan lerenschoeisel brengt in en vlak na de Tweede Wereldoorlog een opleving van de klompenindus trie te weeg. In 1942 gingen zo'n 5.550.000 klompen van de hand. Daarna ging het bergafwaards met de klompenver koop. Door het image van 'armoei-schoeisel' wilden veel mensen er niet mee gezien worden. Toch is de klomp nooit echt weg geweest. Nu, in 1984, is de klompenindustrie weer goed voor zo'n 3.000.000 paar klompen per jaar, waarvan 1.200.000 paar aan Nederlandse voeten. 5" j'',J'l< :'vtx 'J," - f trA'; Tèck-y fa Door Jacqueline Leenders DUSSEN - In een dijkwoning aan de Korn in Dus- sen woont een man die het vak van het klompen- maken nog verstaat. Piet van Gennip, al meer dan vijftig jaar klompenmaker. Behalve een echt snij- paardje, een soort werkbank waarop de klomp wordt gemaakt, staan er in zijn schuur ook machi nes voor het snijden en boren van de klomp. „Als ik al m'n klompen met de hand zou maken, dan viel er geen droog brood te verdienen. Ik zou dan minstens ƒ125,- per paar moeten vragen". Alhoewel de eerste ma chines al in het begin van deze eeuw uit Frankrijk en Duitsland werden geïmpor teerd, heeft Van Gennip het handwerk toch nog van zijn vader geleerd. Arbeids krachten waren toen veel goedkoper dan machines. „Ik doe het nog weieens voor groepen schoolkinderen die hier in mijn schuur komen kijken. Ook word ik regel matig uitgenodigd door ho tels om aan buitenlanders te laten zien hoe de klompen vroeger gemaakt werden". Op verzoek gaat Piet van Gennip achter zijn snij- paardje staan om een de monstratie te geven. Er blijkt nog heel wat gereed schap voor nodig te zijn. Voor klompen worden wil gen of populieren gebruikt. De populieren zijn nog volop in Brabant te krijgen. Vroe ger was het namelijk de ge woonte dat de vader van een pasgeboren baby een aantal populieren plantte. Als het kind ging trouwen werden de bomen gerooid en van de opbrengst werd de uitzet aangeschaft. Het gebruik is verdwenen, maar de bomen staan er nog. Piet van Gennip: „Het kost minstens twee uur om een paar klompen te maken. Eerst moet je de boom in stukken zagen en daarna probeer je uit die plakken minstens vier blokken te hakken. Elke blok moet een klomp worden. We gebrui ken nat hout, omdat daar het beste mee te werken is. Droog hout scheurt of barst te vlug". V Na het ontschorsen krijgt het blok hout met de schuine bijl een ruw model. De stuk ken hout vliegen in het rond. Met het blokmes, een lang en smal soort kaasmes, wordt deze vorm verfijnd. Van Gennip geeft een klap op het snij paardje en een blok hout valt eruit. „Hierdoor kan ik er een boorpaardje van ma ken". Door de klomp tussen houtblokken te klemmen zit de klomp muurvast. Dit is nodig omdat de klomp nu moet worden uitgeboord. Met een dopbeitel wordt de klomp uitgehold. Van Gen nip steekt er een lineaaltje in en meet na of de klomp diep genoeg is. Nu pakt hij de lepelboor voor het fijnere werk. De lange, smalle staaf met een lepeltje aan het uit einde holt de klomp verder uit. Voor al deze handelingen zijn maar een paar machi nes nodig. Een machine maakt de buitenkant en de andere zorgt voor het uit hollen van de klomp. Deze klompen moeten wel telkens op de machine gelegd wor den. Het schuren van de klomp gebeurt nog helemaal met de hand. De knecht van Piet van Gennip houdt de klomp tegen een snel draai end schuurlint. Deze ouder- wedse en arbeidsintensieve machines worden in bijna alle klompenfabrieken ge bruikt. Nu er, na jarenlang zoeken, een automatische schuurmachine is uitgevon den, zal de klompenindus trie snel moderniseren. De verwachting is dat over tien jaar nog maar 20 van de to taal 60 klompenfabrieken over zullen zijn. Voor Van Gennip is mo derniseren niet zo van be lang: „Een echte opvolger heb ik eigenlijk niet. Enkele jongens heb ik het klompen maken wel geleerd, maar of die de zaak ook werkelijk voort willen zetten, is nog maar de vraag". Ondertussen komt een man de schuur binnen die een paar klompen wil kopen. Een vaste klant, hij heeft ze zo gevonden. Fabrieksklom pen, maar met de hand be schilderd. Hij moet er ƒ19,- voor neertellen. „Regelmatig komen er mensen naar mijn schuur om een paar klom pen aan te schaffen. Laatst had ik hier zelfs een deftige dame met privé chauffeur. Ze was helemaal uit Wasse naar gekomen om mijn handgemaakte klompen te kopen voor haar verzame ling", vertelt Van Gennip. Volgens hem hadden klompenmakers het nooit erg breed. „Maar wie had dat wel, zo vlak voor de oor log? In de dertiger jaren Tt&As. i m „Als ik elke klomp met de hand zou maken, dan kostte een paar klompen minstens f125,-". - fotosde stem/johanvangup.p j verdiende ik ongeveer ƒ13,- per week. Maar de klompen kostten toen ook maar ƒ0,60 per paar". Uit een in 1910 ge houden onderzoek van het Departement van Land-' bouw, Nijverheid en Handel blijkt ook dat het klompen maken geen vetpot is ge weest. In Noord-Brabant werkte de klompenmaker van 's morgens half zeven tot 's avonds zeven. De 'schaft' nam anderhalf uur in beslag. Gemiddeld kwam de klompenmaker aan een werkweek van zo'n 66 uur. De verdiensten: ƒ5,50 tot ƒ7,- per week. Het maken van één paar klompen duurde ongeveer twee uur. Mansklompen kostten toen ƒ0,50 per paar en voor vrou wenklompen moest ƒ0,40 be taald worden. Ter vergelij king: een brood kostte toen ƒ0,13, een liter melk ƒ0,10 en een pond suiker ƒ0,30. De onderzoekers hebben ook de werkruimte van de klompenmaker bekeken. De meesten bleken in het bezit van een schuurtje, maar het kwam ook voor dat de klom penmaker de woonkamer tot werkplaats had omgedoopt. Deze kamer deed dan ook nog dienst als keuken en slaapvertrek. Het beschilderen van de klompen doet Van Gennip ook zelf. Hij heeft een eigen motiefje, een soort schoen wordt op de klomp getekend. „Ik ga met de seizoenen mee. In de winter donkere kleu ren en in de zomer weer wat lichtere". De klomp is met blokken hl vastgeklemd. ut tegen het snijpaardje Inmiddels heeft de klomp het gewenste model gekre gen. Alleen de afwerking moet nog gebeuren. Aller eerst worden de kletsnatte klompen één of twee weken gedroogd in een droogka- mer. Na het drogen worden de klompen geschuurd. Van Gennip: „Vroeger, toen iedereen nog op klompen liep, werden de klompen met een stuk glas mooi glad ge schraapt en de klomp was klaar. Vuile klompen wer den schoongeschuurd met kalk of schelpenzand. Alleen bruids- of feestklompen werden beschilderd of be sneden". Met de komst van de toe risten zijn ook de beschil derde klompen gekomen. „Alleen bruids- of feestklompen werden nog wel beschilderd of uitgesne den. Nu schieten boeren hier uit de omgeving snel hun beschilderde klompen aan als ze even naar de bank of naar de winkel moeten. Op het land dragen ze nog ge woon blanke klompen". De toeristen zijn belang rijk, want Jan van Gennip verkoopt ook veel klompen tijdens de demonstraties in hotels en af en toe op mark ten. Van de Nederlandse (fa- brieksjklompen verdwijnen er jaarlijks vele naar het buitenland, rechtsteeks ge ëxporteerd of via de verkoop aan toeristen hier in Neder land. Het gaat dan meestal niet om draagklompen, maar om souvenierklompen. Van Gennip maakt zelf ook kleine klompjes, die hij vuurrood beschildert. Met een mesje kerft hij er de naam van een bonbonwinkel in. „Die geven ze aan buiten landse klanten, als aanden ken". Toch worden er ook nog wel blanke klompen aan het buitenland verkocht. Vooral Denemarken wil ze graag. Al heel wat lange Deense winters werden doorgebracht met het schil deren van traditionele Deense motieven op Neder landse klompen. Van Gennip heeft een kleine verzameling verschil lende klompen. „De Bra bantse zijn stomp van voren, maar de Overijsselse klomp daarentegen heeft een lange, puntige neus. Dat zijn ty pisch vrouwenklompen. De boerin kon daar de kinderen een schop mee verkopen als ze lastig waren", grapt Van Gennip. „De puntige klom pen werden ook wel ge bruikt door nettenknopers Met de punt van de klomp werd het net vastgehouden". „Vooral boeren hebben al tijd op klompen gelopen. Maar voor de veehouders was dat toch niet zo handig omdat ze in de mest behoor lijk diep wegzakten. Daar om sloegen ze een stuk rub ber of leer bovenop de klomp en maakten er zo een soort laars van", zegt Van Gennip. Tegenwoordig zijn vooral de houders van een volks tuin en mensen met een ca ravan klompendragers. De klompen zijn immers ge makkelijk aan en uit te schieten. Je hoeft met je vui le voeten niet naar binnen. Van Gennip verkoopt steeds meer klompen aan kinderen. „Dat wordt ze aangeraden door artsen en specialisten. Klompen heb ben een prima voetbed en de belangrijke vijfteensneus. Als ik ooit nog eens in de vierdaagse mee loop, zal J dat zeker op klompen doen V. I. n. r. Een Overijsselse, een Brabantse en eet Zeeuwse klomp. Achter een exemplaar uit Gelderland- 1 Fel a Anikulapo Kuti:.o; militante teksten. IK HEB de laatste tijd wat swingende concerten be zocht en het is me opgeval len, dat gemiddelde blanke concertganger hooguit drie verschillende bewegingen heeft om op de muziek te dansen. Negen van de tien keer staat hij maar wat hou terig van het ene been op het andere te wippen, allang blij, dat hij enigszins de maat kan houden. Wat dat betreft leren we het nooit. Negers en kleur lingen swingen zeker twee keer zo hard en dat is ook 1 aan de muziek te merken. Blanke dansmuziek is im mers niet meer dan aange paste zwarte muziek, die ook voor een gewone westerse I sterveling te volgen is. Zo dra de muziek echt zwart wordt, staan we onbeholpen met handen en voeten in het luchtledige te maaien. Desondanks mag ik graag luisteren naar alles wat zwart is. Lichamelijk kan ik het dan wel niet overal vol- I gen, maar mijn hart stroomt I over bij het horen van authentieke soul of R B. j En sinds ik ook Afrikaanse platen ben gaan beluisteren j is de beleving alleen maar rijker geworden. Zo ben ik al tijden kapot van Fela Anikulapo Kuti en 1 elke nieuwe of oude, hier eindelijk verkrijgbare plaat (M dit hdbeliduw eruitEen v<j \js ter teveel Jf rim nob nnnri nei men whti 'ffn mist mauR% beien o uMfn Uit oe bnint worn is weer Puffed itr vroeger mdeTJPX PP se/ia/éerd Aeó, versta /tr o óeecje rg zegt {ptrte rr&n met '6 Óaan/je /S Met het vlijmscherpe blokmes krijgt de klomp het gewenste model.

de Stem | 1984 | | pagina 18