ie eens w plan II Sas e: Sas oemen G°es 'Leefklimaat rond Sloe in gevaar door GS-besluit' Bejaarden uit Amsterdam naar Vlaanderen Wemeldingse brandweer wint Gouden Straalpijp Hedenesse wil weer steun van Zeeuwse kerken \H'al)etiseriiigs- roject afgesloten Inzage in notulen college Aardenburg weer mislukt KOrt MIDDEN-ZEEUWS ONDER DRUK BEZUINIGINGEN OUD-STRUDERS IN AARDENBURG: rERNEUZEN" BOEKVORM? CITROËNA Blaaskapellen 1 IJ F B 0 N VAN RIE DITMAAL TE SNEL MET BEZWAAR Commissie B EN WBORSELE IN BEROEP bijeen Spelendag voor deutergym in jroot-Oostburg zoeken Aardenburg en Sluis Vrouwen W. DE BLOCK WISSE B.V. markten politierapport Groede Lamswaarde GINA ZEELAND ondent vreden adviescommissie gisteravond in het Sasse 'Ag uit over het aanee- II'. 8 'ncie als gemeente zitting ebben, is veel bescheiden® an aard dan het oorspronke- "ke plan. J. Willemkens van de ge. eente Sas van Gent schetste isteravond voor de commissie e nieuwe uitgangspunten- -n 23 kleiner bouwgebied dan et oude plan, een dichtere be- -uwing, smalle snelheidsbe- -rkende wegen, centrale par- eerplaatsen, woonerfkarak- r en meer beperkte groen- oorziening. „Al met al een lan waarvan de ecnomische aalbaarheid nu duidelijker angetoond is", aldus Willem- ens. Het nieuwe plan 'Laureyne I' behelst zo'n 90 woningen. In ezelf de vergadering moest de asse adviescommissie zich isteravond eveneens uitspre ien over een aanvraag voor kamperen bij de boer'. M. van oecke-de Smet had de aan vraag bij de gemeente inge diend om op een boerderij in 'e Mosselpolder bij Philippine n kampeerterrein te begin nen op kleine schaal. De commissie verleende gis teravond goedkeuring aan dit 'nitiatief met dien verstande dat het aantal kampeerplaat sen de vijf niet te boven mag gaan. In verband met de wijzi ging van het bestemmingsplan in deze kwestie stelde PvdA- er A. de Wolde voor reeds nu al rekening te houden met een toekomstige uitbreiding van de camping: „Als er toch ach teraf gewijzigd moet worden, waarom dan nu al niet mee werken? zo vroeg hij zich af. De commissie achtte dit echter van later zorg en wilde nog niet vooruit lopen op de feiten. Mevrouw Van Poecke werd de vereiste vergunning toegezegd. spondent e middenstand houdt ko- e braderie, die in het teken se centrum zal dan ook een mdat de deelnemende be> els met bloemen versieren. Zaterdag 2 juni vervolgt de braderie vanaf tien uur 's morgens. Naast een kinder rommelmarkt en de paarden tram is er op de promenade een demonstratie schaapsche ren. Autoverzamelaar Johnny Mijnsbergh uit Sas van Gent stelt een aantal oude auto's ten toon op het braderieterrein. Harmonie De Vereenigde Vrienden houdt vanaf half drie 's middags een blaaska- pellenfestival waarbij blaas kapellen zullen optreden bij de deelnemende horecabedrijven en tussendoor verschillende rondgangen maken door het Sasse centrum, 's Avonds houdt de Sasse harmonie een groot bal in clublokaal zaal Engelenroos. Tijdens de afsluitingsdag van de braderie is de harmo nie wederom te beluisteren. Tussen twee en vijf uur s middags wordt samen met harmonie Veronica uit Zuia- zande een concert op de Mant gegeven. Op de Westkade ïshfl rookwarenhandelaar Be" Everse een sigarenmaker zien, die het rollen van sigare zal demonstreren. Hoogtepunt van de dag is het Zeeuw Vlaams kampioenschap ring- rijden met oude rijtuigen, D ze attractie is georganiseeroi m samenwerking met Sas et motion en wordt verreden P de Oostkade. 1TENTIE) sten wij de artikelen en lotos als er voor inschrijven wanneer u rermaakt. U kunt dan het boekie oor Terneuzen af komen halen jrd hebben dan 10 - 2.50 sque aan: ostbus 3229, 4800 MB Breda itoor Terneuzen. plaats: MSPAG 29 ME11984 BigraM VANZEELAND T20 PAGINA STAD EN STREEK 4 Van onze correspondent iWENDHKE - Het alfabetiseringswerk in West-Zeeuwsch- il anderen heeft een project afgesloten, waarin aandacht werd jvraagd voor de stadjes en dorpen in de streek. neruim 15 cursisten moesten verhalen vertellen of schrijven rhun woonplaats. Ook werden er collages gemaakt en taal- over hetzelfde thema. Drie weken achtereen zijn de cursisten, gesteund door vijf be leidstere, met het project bezig geweest. „Het was voor de eer- ifLaal dat begeleidsters en cursisten zo intensief hebben sa- jneewerkt", aldus Jeanne Helfferich van het alfabetiserings- t Ter afsluiting werden in de openbare school te IJzendijke J a's vertoond, die betrekking hadden op het project. Binnenkort „ordt met een nieuw thema van start gegaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Aarden- burgse gemeenteraadslid Herman van Rie (D'66) is er opnieuw niet in geslaagd via een beroep bij de Raad van State inzage te krijgen in de notulen van een aantal B en W-vergaderingen in Aar denburg. Dat blijkt uit een nieuwe uitspraak van de Raad van State. Eerder werd Van Rie niet ontvankelijk verklaard omdat hij niet tijdig de grif fierechten had betaald, nu omdat hij te snel was met zijn bezwaarschrift. B en W mogen namelijk 30 dagen over een verzoek tot inzage nadenken. Als ze een commissie inschakelen om hen over een desbetref fend verzoek te adviseren (hetgeen in Aardenburg het geval was) hebben ze daar voor 60 dagen de tijd met de mogelijkheid van een maand verlenging. Van Rie wachtte die volle dige periode niet af, en is daardoor in het geweer ge komen tegen een weigering tot inzage die er formeel nog niet is. Dat houdt overigens in dat Van Rie na afloop van die drie maanden alsnog in beroep kan gaan. De notulen van de college vergaderingen waarop Van Rie de hand wil leggen heb ben betrekkingen op de pe riode september tot en met december 1982. HEINKENSZAND - Door het maar gedeeltelijk goed keuren van het bestemmingsplan Haven- en indus trieterrein Sloe 1982, heeft het college van GS het woon- en leefklimaat van de dorpen rondom het Sloe- gebied in gevaar gebracht en dit besluit moet dan ook door de Kroon worden vernietigd. Van een onzer verslaggevers GOES - De Goese commissie voor Welzijnszaken vergadert vandaag in het stadhuis onder meer over het beroepschrift van dat de Stichting Zeeuws Landschap bij de gemeente heeft ingediend tegen de af wijzing van het subsidiever zoek voor 1984. Verder buigen de commis sieleden zich over de begroting 1985 van het Theaterbureau Zeeland, de vaststelling van de Emancipatienota Goes en de toetreding tot de Districts Ge zondheidsdienst Zeeland. De aanvang is 19.30 uur. Dat is de opvatting van het dagelijks bestuur van de ge meente Borsele die de ge meenteraad de komende ver gadering van 5 juni voor zal Jeugd over verzetswerk informeren' Van onze correspondente AARDENBURG - De afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Bond van Oud-Strijders/ Veteranen Legioen Nederland is van plan om in navolging van een landelijk initiatief regio nale cursussen te gaan houden om daarmee de jeugd voor te lichten over verzetswerk en we reldvrede. Dit deelde afdelingsvoorzitter G. Claeijs afgelopen zaterdag mee tijdens de eerste reünie van het voor malig verzet Zeeuwsch-Vlaanderen in het Aarden- burgse gemeentehuis. G. Claeijs: ...'uit het hart - FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze correspondente MEUWVLIET - De vier kleu- togym-groepen uit de ge- mtente Oostburg hebben af gelopen zaterdag het seizoen gesloten met een gezellige sport- en speldag in Groede en Meuwvliet. 5e 40 kleuters, afkomstig Oostburg, IJzendijke, Schoondijke en Hoofdplaat, tochten 's morgens eerst een tooek aan het Hertenkamp te Groede, waarna men naar re- treatiecentrum De Pannen- touur te Nieuwvliet ging. Sa een gezamenlijke brood maaltijd in de recreatiezaal «aar werd een strandwan- ®ng gehouden, omgeven met activiteiten zoals schelpen n en zandkastelen bou- *tn. Vervolgens werd de Mtuin van De Pannen- *wur aangedaan en werden !,randspelen gehouden. Tot "'kregen alle kinderen een Een oproep om tot deze wij ze van voorlichten over te gaan werd tijdens de bijeen komst gedaan door burge meester W. Lockefeer van Aardenburg, die vond dat de hedendaagse jeugd een totaal verkeerd beeld heeft van de verzetsman of -vrouw. „Men vergelijkt hen met een stri pheld, een soort Lucky Luke", aldus Lockefeer, die bena drukte dat verzetsmensen ge wone mannen en vrouwen waren met gewone menselijke angsten, die ondanks dat toch hun leven in de waagschaal stelden omdat ze dat noodza kelijk vonden. Ook meende de burgemees ter dat de door het verzet be vochten vrijheid tegenwoordig vaak wordt misbruikt. Vooral de media kregen er van langs, omdat deze de vrijheid van meningsuiting 'nogal eens misbruiken om degenen waar over ze rapporteren te kwets en'. Tenslotte stelde Lockefeer dat de term fascisme een uit gehold begrip aan het worden is. „Te veel en te vaak ge bruikt door mensen die menen elkaar te moeten verketteren", vond de burgemeester, die het zei te betreuren dat het woord fascisme nog niet zolang gele den ook in de Aardenburgse '■'an onze correspondent j^öENBBRG - Drieën- Amsterdamse bejaar- zaterdag naar bet L k'khenhuis in Aarden- u 8e'tomen om er kennis te 11 ®et West-Zeeuwsch- Meren en Vlaanderen. JMU-C bestond het lil J, pro8ramma-onderdeel eea excursie in Aarden- "ïzelf, ,een inleiding over de van Aardenburg en k. Eeghenhuis leidde Ou ^ierick de gasten rond stadje en wist heel ^tenswaardigheden 0ver t«°numenten en °udheid- '86 vondsten te vertellen. v»nds werd de West- 1^ 's"Naamse film 'Joantje' v,ai|i als kennismaking *101 j. i?9ant! Gent en Deurlo op het 'regionale dialect. andag stond een bezoek h ent '"""nrna met onder andere een bezoek aan de Sint Baafs- kathedraal. Dinsdag spreken vertegenwoordigers van de Stichting Welzijn voor Oude ren West-Zeeuwsch-Vlaande ren met de Amsterdamse be jaarden en deze bijeenkomst wordt gevolgd door gesprek ken met mensen die dienstver lenend bezig zijn ten behoeve van ouderen. Ook Sluis wordt bezocht. Dat gebeurt op woensdagmor gen en daar wordt het gezel schap ontvangen op het stad huis door Anton van Beijster- veldt. Na bezichtiging van het Belfort gaat men naar Het Zwin. Op Hemelvaartsdag wordt Brugge bezocht en het uittrekken van de H. Bloed processie meegemaakt. Die zelfde dag voert Avogro Aar denburg volksdansen uit in het Van Eeghenhuis. Zaterdag eindigt de West-Zeeuwsch- Vlaanderenweek die onder leiding staat van Toni Lam- mers. raadszaal in de mond was ge nomen. „Fascisme staat in relatie tot racisme en dictatuur", al dus Lockefeer. „Het wordt de hoogste tijd dat de jongeren gewaarschuwd worden, zodat ze alles in het juiste kader le ren zien". Hij deed dan ook een beroep op het voormalig ver zet het stilzwijgen te verbre ken 'en de werkelijke feiten bekend te maken'. De woorden van de Aarden burgse burgemeester bleken oud-strij ders-voorzitter Claeijs 'uit het hart gegrepen'. Deze bracht de bloedige ge vechten in de omgeving van Aardenburg in het najaar van 1944 in herinnering en onder streepte de rol die de vrouwen in het verzetswerk hadden ge speeld. „De Canadese infante rie, die tegenover een dubbel aantal Duitsers stond, kreeg slechts hulp van het verzet, terwijl het grootste deel van de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen rustig toekeek". Gemeentesecretaris G. van Vooren hield tot slot van de reünie een lezing over de be vrijding van Zeeuwsch- Vlaanderen en maakte daarbij gebruik van de inhoud van di verse oorlogsdagboeken. In de Aardenburgse raadszaal was tevens een kleine expositie in gericht van documenten die betrekking hebben op oorlog en bevrijding. Het bezoek van de oud-strijders werd afge rond met een rondleiding door de St.-Baafskerk. Het team van Heinkenszand in actie - FOTO WILLEM MIERAS Van onze correspondent WOLPHAARTSDIJK - Het gemeentelijk brandweerkorps van Wemeldinge is zaterdag winnaar geworden van de Gouden Straalpijp. Dit gebeurde tijdens in Woiphaartsdijk gehouden wedstrijden TAS HD (tank-autospuit hogedruk), waaraan 15 korpsen uit Midden-Zeeland deelnamen. De Zilveren Straalpijp was voor de ploeg van PZEM- Borssele, terwijl het bronzen exemplaar in de wacht werd gesleept door De Schelde 1 uit Vlissingen. De 'brandhaard' bevond zich in een kast in de woonkamer van een pand aan de Veerweg. Ook de trap stond in lichter laaie, zodat het 'slachtoffer', dat zich op zolder bevond, via een klein dakraampje moest worden gered. Vooral voor de ietwat gezette spuitgasten leverde het venstertje de nodige problemen op, toen ze voorzien van een perslucht-toestel er doorheen moesten kruipen. In De Stenge te Heinkenszand reikte de Goese burgemees ter W. Blanken later de prijzen uit, waarna een feestavond volgde. De uitslag: 1. Wemeldinge, 745 pnt; 2. PZEM-Borsse- le, 679; 3. De Schelde 1, 667; 4. Arnemuiden, 665; 5. Ovezande, 646. GOES - Terpwoningen - Het initiatief van enkele particu lieren om in 's-Heer Hen drikskinderen terpwoningen te bouwen is, tot verdriet van de gemeente Goes, definitief van de baan. Het plan was tegen het taluut van de pro vinciale weg 11, energie-zui nige woningen te bouwen die aan de achterzijde bedekt zouden zijn met een laag aarde. De gemeente Goes heeft onlangs bericht gekre gen dat het project geen doorgang vindt. De reden daarvan is onbekend. GOES - Verlies - Sociale werkplaats De Betho heeft in 1983 een verlies geleden van ruim 2,76 miljoen gulden. Dat is ongeveer 200.000 gul den meer dan het nadelig saldo over 1982, maar ruim een half miljoen gulden min der dan was geraamd voor 1983. Een en ander staat te lezen in het jaarverslag 1983. HEINKENSZAND - Ge meenteraad - De gemeente raad van Borsele buigt zich in de komende vergadering van dinsdag 5 juni onder meer over het voorstel van B en W om in de periode tot eind 1989 in Heinkenszand en 's-Gravenpolder in totaal 116 woningen te bouwen. De vergadering is openbaar en begint 19.00 uur. KRUININGEN - Zeeuwse driedaagse - Burgemeester H. Boer van Reimerswaal geeft donderdag 31 mei om acht uur in de morgen bij Ons Dorpshuis in Kruinin- gen het startsein voor de 21ste Zeeuwse driedaagse wandeltocht. De afstanden zijn 30, 40 of 50 kilometer per dag. MIDDELBURG - Videover toning - Mechanismen in de massa-media. Dat onder werp staat zaterdag 2 juni centraal bij de videoverto ning in de Middelburgse Vleeshal. De filmpjes van Ulises Carrion, David Garcia en Annie Wright kunnen vanaf 16.00 uur worden be keken. 'S-HEER ARENDSKERKE - Fietstocht - De Tourclub Arendskerke houdt zondag 3 juni een viertal toertochten met afstanden van 30, 50, 70 en 120 kilometer. Liefheb bers hiervoor kunnen zich van 9.00 tot 12.00 uur in schrijven bij café De Tol in 's-Heer Arendskerke. WAARDE - Brandweerwed strijd - Twaalf brandweer korpsen! komen zaterdag 2 juni naar Waarde om daar deel te nemen aan de ge westelijke brandweerwed strijd klasse I LD. Reeds om half negen in de morgen gaat het eerste korps de gesimu leerde brand te lijf. Burge meester H. Boer van Rei merswaal reikt de prijzen uit om ongeveer 18.15 in het Waardse dorpshuis. Van een onzer verslaggevers CADZAND - Als de Zeeuw se kerken vinden dat Hede- nesse moet blijven voortbe staan, dan zullen ze dit oecumenisch vormingscen trum weer financieel moe ten gaan steunen. De zeer ingrijpende bezui nigingen van het rijk op het vormingswerk in inter- naatsverband hebben er in middels voor gezorgd dat zo wel het werk als het aantal personeelsleden van Hede- nesse tot de helft is terugge bracht. Dit zei directeur Nico Pe- terse van de instelling zater dag tijdens de opening van de tweede Zeeuwse Kerken- dag, die op Hedenesse werd gehouden. Hij vroeg zich af of de kerkelijke instanties in het verleden niet al te ge- makkelijk hun bevoegdhe den hebben afgestaan aan de overheid in ruil voor sub sidies. „Het is nu hoog tijd ge worden dat de kerken in de ze provincie zich opnieuw gaan bezinnen op hun band met Hedenesse", aldus Pe- terse. „Het is noodzakelijk dat ze duidelijk maken hoe belangrijk het voor hen is dat het vormingscentrum kan blijven voortbestaan". De Zeeuwse Kerkendag, verzorgd door de Provincia le Raad van Kerken in Zee land, trok zaterdag ruim 100 belangstellenden naar He denesse, waar gesproken werd over het thema 'Getui genis, gerechtigheid en vre de'. Dit aan de hand van een brochure van de Raad van Kerken. Ter afwisseling werd op getreden door de gospel groep 'Or Tamim' uit Ter neuzen, het Krities Solo theater van de academie voor vrije expressie te Am sterdam en, tijdens de oecu menische vesperdienst, door het Gregoriaans Koor West- Zeeuwsch-Vlaanderen on der leiding van W. Dierick en W. de Vries. Ook konden de bezoekers terecht op een informatiemarkt, waar stands aanwezig waren van Amnesty International, Vrouwen voor Vrede, We reldwinkel en de Interker kelijke Vredeswerkgroep. Belangrijkste afwezige was ds. Mpho Ntoane uit Zuid-Afrika, die tijdens de vesperdienst had willen spreken over het onderwerp 'Vrede als vrucht van ge rechtigheid'. Zijn plaats werd nu ingenomen door ds. T. Rinkema, secretaris van de Zeeuwse Raad van Ker ken. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Wlr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 AMSTERDAM - Aardappelter- mijnmarkt. In Bintje 50mm werden 28 contracten voor levering novem ber verhandeld bij een prijs van 27,50 tot 27,00 per 100 kg en voor levering april 90 contracten tegen 31,90 tot 31,20. De stemming was nauwelijks prijshoudend. stellen beroep aan te tekenen bij de Kroon. In de oorspronkelijk vorm verbood het bestemmingsplan Haven- en industrieterrein -I Sloe 1982 het bouwen van nutsbedrijven (A-inrichtingen Wet geluidhinder en Wet luchtverontreiniging) binnen een straal van 1000 meter rondom de kern Borssele. Het college van GS was van me ning dat een dergelijke bepa ling te veel beperkingen gaf en keurde dat deel van het be stemmingsplan af. Ook voorzag het bestem mingsplan in de mogelijkheid dat B en W van Borsele het verlenen van een bouwver gunning in het Sloegebied zouden kunnen laten afhan gen van het advies van de in spectie van volksgezondheid voor de milieuhygiëne, zoals dat is gebeurd bij de kolencen trale van de PZEM en de hy- drocracker van Total. De Ge deputeerden vonden dat uit juridisch oogpunt niet juist en verwezen ook dit deel van het plan naar de prullenbak. „De negatieve gevolgen van dit uitgekleed plan voor de omliggende dorpen", zo schrijft het dagelijks bestuur van Borsele in de brief aan de Kroon, „zijn hoogstens qua omvang onvoorspelbaar en de rol van de gemeente Borsele in het Sloegebied en omgeving is grotendeels uitgespeeld. De provincie verleent de milieu vergunningen en geeft daar mee dan tevens aan hoe de ge meente dan nog een bouwver gunning mag afgeven". SCHOONDIJKE - De heer Q. uit Schoondijke, die een auto in bruikleen had van de heer M. Z. uit Axel, heeft de ze auto ontvreemd en door verkocht. Door de rijkspoli tie wordt een nader onder zoek ingesteld. SINT KRUIS - In de nacht van zondag op maandag is J.v.R. uit Eede door de rijks politie aangehouden in ver band met verboden vissen op het Grote Gat. Zijn visattri- buten werden in beslag ge nomen. Het water is eigen dom van waterschap Het Vrije van Sluis. SLUIS - Op het Molenend is een geparkeerd staande auto van de heer C. uit Sluis aan gereden. De veroorzaker is echter na de aanrijding doorgereden. TERNEUZEN - Van een aan de Herman Heyermans- straat geparkeerd staande personenauto van A.H. uit Terneuzen zijn in het afgelo pen weekend beide buiten spiegels, schade 200 gulden, vernield. Ook A. T. uit Terneuzen deed bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats aangifte van vernieling aan zijn aan de Burgemeester Geillstrat geparkeerd staande perso nenauto. Hier had men de ruitewisser aan de achter ruit van het voertuig ver nield, hetgeen een schade op leverde van 60 gulden. TERNEUZEN - In het afge lopen weekend zijn van twee bouwbedrijven in totaal zes accu's gestolen. Van de firma De F. in Biervliet werden aan een bouwterrein aan de Zweden- weg uit een zogenaamde laadschop vier accu's ont vreemd. Wellicht in dezelfde tijd werden uit een aggre gaat van de firma De B. te Terneuzen aan het Zuider dok twee accu's gestolen. Plaatselijk nieuws Dorpsraad - Woensdagavond 30 mei houdt de Dorpsraad een korte vergadering waarop be langstellenden worden inge licht over de gang van zaken rond het zwembad. Men begint om 19.00 uur in De Wulpen- hoek. Gaaibolling - In de zaal Tonny werd een gaaibolling gehou den waaraan 14 personen deelnamen. De uitslag was: hoge vogel F. Verschuren, Kloosterzande, linkerzij vogel L. van Rijswijk, Lamswaarde, rechterzij vogel mevrouw Ma- hu, Lamswaarde. Grootste aantal (8) G. Mahu, Lams waarde.

de Stem | 1984 | | pagina 15