Kiwanis Club opgericht in Zeeuwsch-Vlaanderen Commissie eens met nieuw plan Laureyne II Sas Braderie: Sas in de bloemen Bejaarde Amsterd, W-Z-Vla; Johan de Vries krijgt zesde Terneuzense munt Kippen liepen vrij in de Kerkhof laan „400 JAAR TERNEUZEN" STRAKS IN BOEKVORM? Vll'abetise project al Aflevering 51 Schelde-symposium in Zuidlandtheater NSCHRIJFBON^W Inspectrice over samenwerking binnenstad: Welzij nsraad Sas: te veel stank van Suiker Unie TERNEUZEN - Het gisteren geïnstalleerde bestuur van de nieuwe samenwerkingsschool in Terneuzens binnenstad moet oppassen 'dat het geen grijze school wordt'. Onderwijs-in- spectrice mevrouw M. de Kroon waarschuwde daarvoor in haar toespraak tijdens de installa tie in de burgerzaal van het stadhuis. Sluiskil Sas van Gent PAGINA ZEELAND Schorsings- verzoek Beauprez wordt niet ingewilligd DINSDAG 29 ME11984 0UD-STRIJ1 Blaaskapellen Spelendag voor kleutergym in <Groot-Oostburg Bezoeken Aarden DINSDAG 29 ME11984 beemm VANZEELAND Maximum 20 Omzeilen Von een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In het Ter- neuzense stadhuis wordt 23 juni de Kiwanis CLub Axel Zeeuwsch-Vlaanderen ten doop gehouden, de eerste Ki wanis CLub in Zeeland. Jacques Fontaine, gouver neur van het Kiwanisdistrict Benelux/France/Monaco zal dan de 'charter', een soort oor konde aan de voorzitter van de Kiwanis Club Axel Zeeuwsch- Vlaanderen, notaris Fred Vroome uit Hulst overhandi gen ten teken dat de Zeeuws- Vlaamse afdeling officieel toe gelaten is tot de internationale Kiwanis-organisatie. Als proeve van bekwaamheid heeft de Kiwanis Club Axel Zeeuwsch-Vlaanderen de or ganisatie op zich genomen van een Schelde-symposium dat op zaterdag 22 september in het Terneuzense Zuidland- theater (aanvang 16.30 uur) wordt gehouden. Kiwanis is een internatio nale organisatie van autono me serviceclubs, waarvoor in 1915 in het Amerikaanse De troit de grondslag werd ge legd. Thans omvatten de Ki- wanisclubs, verspreid over de gehele wereld bijna 300.000 le den. De Kiwanis Club Axel zeeuwsch-Vlaanderen zal het aantal gecharterde Neder landse clubs op 18 brengen. Voorzitter Fred Vroome: „Kiwanis is afgeleid van het Indiaanse woord Nunc Kee- manis, dat zovele betekent als 'laat zien wie of wat je bent'. Het houdt ook in respect heb ben voor anderen, verdraag zaamheid, onbaatzuchtige hulpverlening, het opbouwen van een betere samenleving. Ongeveer een jaar geleden na men enkele leden van de Ki wanis Club Breda de Baronie het initiatief tot de oprichting van een Zeeuws-Vlaamse af deling". ...Organisatorisch behoren we tot de divisie Zuid-West Nederland van het Kiwanis district Benelux/France/Mo naco. In Nederland, waar de eerste Kiwanis Club in 1965 werd opgericht zijn nu onge veer 500 a 600 mensen lid van een Kiwanis Club. De nadruk van de activiteiten van een Kiwanis Club valt op de zelf werkzaamheid van de leden om projecten op te zetten". „Als voorbeelden van pro jecten die door Kiwanisclubs zijn georganiseerd noem ik het samenstellen van een inter- programma voor een bejaar dencentrum, het organiseren van een vakantie voor gehan dicapte kinderen, het verza melen en verzenden van medi cijnen naar Sahel-landen in Afrika, een actie voor het re gelmatig bezoeken van zelf standig wonende bejaarden en het opzetten van telefonische hulpdiensten". De zetel van de Kiwanis Club Zeeuwsch-Vlaanderen is Axel vanwege de centrale lig ging in het gewest. Het be stuur bestaat naast voorzitter Vroome uit secretaris Huub Mulders, bankdirecteur te Axel en penningmeester Toon Biesbroeck, taxateur te Hulst. Als beheerders van het project Schelde-symposium treden op de Terneuzenaars Hans Hoek man en Pierre Eijsackers. Voor het symposium zal een viertal op hun gebied gespe cialiseerde inleiders worden uitgenodigd, die zullen spre ken over verleden, heden en toekomst van de Schelde en de betekenis van deze waterweg voor scheepvaart, industrie en visserij. Aan het symposium zal tevens een tentoonstelling worden verbonden. Over het lidmaatschap van de Kiwanis Club Axel Zeeuwsch-Vlaanderen zegt voorzitter Vroome tenslotte: „We streven naar een aantal van 25 tot 30 leden. Die kunnen uit de meest uiteenlopende be roepen komen. Voorwaarde is echter wel dat de leden een verantwoordelijke functie in het openbare leven of in de particuliere sector bekleden of hebben uitgeoefend. Onze vas te plaats van bijeenkomst is café-restaurant Zomerlust in Axel". (ADVERTENTIE) Bij voldoende belangstelling laten wij de artikelen en fotos als boekje herdrukken. U kunt er voor inschrijven wanneer u voor 9 juni 10.- aan ons overmaakt. U kunt dan het boekje v.a. half juli op ons rayonkantoor Terneuzen af komen halen. Wilt u het boekje thuisgestuurd hebben dan 10 - 2.50 verzendkosten overmaken. Stuur de bon plus betaalcheque aan: De Stem afd. promotions, Postbus 3229,4800 MB Breda Of afgeven op ons rayonkantoor Temeuzen. Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: Van onze correspondent ^RDENBURG - Drieën- ien Amsterdamse bejaar- Van ij za*®rdag naar het bu Ee8henhuis in Aarden- iBaii tornen om er kennis te Vu.0®, met West-Zeeuwsch- eren en Vlaanderen. i^.^Smiddag bestond het nj. w Programma-onderdeel llurgzelfeXCUrsie Aardcn- Na Het een inleiding over de 'r,e van Aardenburg en Eeghenhuis leidde Van 'n hitr de gasten rond w °ude stadje en wist heel He Menswaardigheden over CiUmenten en oudheid- 's Alge vondsten te vertellen. ^m, ,ds werd de west- Mraafa :ïmse film 'Joant3e' ito u. 3ls kennismaking Ma» 5egionale dialect. Sa» pnda§ stond een bezoek Htoero nt en Deurlo op het mma met onder andere 4 Voorkom dat het grijze school wordt' Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Sas- se Welzijnsraad trekt bij Provinciale Waterstaat aan de bel om haar veront rusting uit te spreken over de stankoverlast uit de zinkvijvers van de Suiker Unie. Sas van Gent zou de laatste maanden (al naar gelang de windrichting) diverse malen geteisterd zijn geweest door flink wat stank. De Welzijnsraad verzoekt Provinciale Wa terstaat als controlerend lichaam in dit verband te onderzoeken of de water kwaliteit nog aan de ge stelde eisen voldoet. Te vens acht de raad de stan koverlast gezien de wet luchtverontreiniging on toelaatbaar. Verder wijst de raad op de gebrekkige communica tie tussen de Zeeuws- Vlaamse klachtendienst en de Waterstaat. Klachten neergelegd bij de dienst zouden in deze zaak niet doorgespeeld zijn. De Wel zijnsraad zegt tevens dat de waterkwaliteit van de suikerfabrieken in de regio wel degelijk beheersbaar is: „In schril contrast tot de Suiker Unie, bewijst CSM dat dit wel kan". Van een onzer verslaggevers „Het moet voor u een uitda ging zijn om iedere levensbe schouwing tot z'n recht te la ten komen", aldus mevrouw De Kroon, die zich wel ingeno men toonde met de 'stichting voor basisonderwijs in samen werkingsverband in de bin nenstad'. Na jarenlange voorberei ding kwam het nieuwe be stuur vlot tot stand. „We heb ben het in veertien dagen ge klaard", zei de nieuwe voorzit ter H. Magermans gister avond, eraan toevoegend dat het verschijnsel 'bloedgroepen' onder controle is. Zijn nieuwe bestuur telt vertegenwoordi gers van openbaar, katholiek en protestants onderwijs. De nieuwe school is een sa mensmelting van de openbare lagere Zonneschool en de daarmee verbonden kleuter school de Springplank, de ka tholieke lagere H. Familie- school en de RK Mariaschool (kleuters), en tenslotte de voormalige protestantse kleu terschool aan de Schoolweg. De basisschool neemt met in gang van het volgend school jaar z'n intrek in het gebouw van de H. Familieschool. Voorzitter Magermans en burgemeester C. Ockeloen be nadrukten het belang van de samenwerking voor de bin nenstad. „Een wijk zonder school is een dood iets", zei Magermans. Ockeloen ver trouwde erop dat, dankzij re novatie, de binnenstad ook weer jongeren zal gaan aan trekken. „En dan hoort een school erbij. Je mag kinderen niet beroven van onderwijs in hun eigen omgeving". Hij was enerzijds gelukkig met het samenwerkingsver band, maar bepleitte ander zijds behoud van de eigen identiteit van de deelnemende groeperingen. 'Waar dat prak tisch en nodig is', hoopte hij op soortgelijke constructies el ders in de gemeente. Scouting - Scouting Sluiskil gaat op 1 en 2 juni erop uit voor het jaarlijkse 'Heitje voor een karweitje'. De opbrengst van de actie is bedoeld om een deel van de kosten van het zo merkamp te bekostigen. Optreden - Dinsdag 5 juni treedt in of bij hotel De la Bourse voor de eerste keer de dixielandband van de Beetcity Swingband op. Bij goed weer is het optreden op het terras. Het evenement begint om 20.30 uur en duurt tot ongeveer half elf. T16 Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een tevreden adviescommis Ruimtelijke Ordening sprak gisteravond in h"* gemeentehuis zijn goedkeuring uit over het paste ontwerpplan 'Laureyne II'. Zoals bekend was de pro vincie niet akkoord gegaan met het oorspronkelijke plan en was de gemeente gedwon gen naar een alternatief te zoeken. Het nieuwe structuur plan voor het Philippinse woongebied, opgesteld door een commissie, waarin zowel vertegenwoordigers van pro- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De afdeling Rechtspraak van de Raad van State ziet geen aanleiding de bezwaren van W. Beauprez uit Sluiskil tegen zijn verblijf op het Sluiskilse woonwagencen trum in te willigen. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde uitspraak van de Raad van State. Beauprez diende zijn verzoek in bij de afdeling Rechtspraak nadat B en W van Terneuzen hem had den aangemaand binnen 48 uur zijn toenmalige verblijf plaats aan de Reuzenhoekse- dijk te verlaten. Omdat Beauprez en zijn ge zin inmiddels ook het terrein in Sluiskil alweer voor een an dere standplaats hadden ver wisseld (wel vlakbij het Sluis kilse centrum), vond de afde ling Rechtspraak het niet meer nodig nader op de be zwaren van Beauprez in te gaan. vincie als gemeente zittin» hebben, is veel bescheiden® van aard dan het oorspronke. lijke plan. J. Willemkens van de meente Sas van Gent gisteravond voor de commissi) de nieuwe uitgangspunten een 23 kleiner bouwgebieddat het oude plan, een dichtere be! bouwing, smalle snelheids!» perkende wegen, centrale pat- keerplaatsen, woonerfkarak. ter en meer beperkte groer, voorziening. „Al met al ee'r. plan waarvan de ecnomisctis haalbaarheid nu duidelijks aangetoond is", aldus Willem, kens. Het nieuwe plan 'Laureym II' behelst zo'n 90 woningen, fe dezelfde vergadering moest de Sasse adviescommissie gisteravond eveneens uitspre ken over een aanvraag voor 'kamperen bij de boer'. M. vat Poecke-de Smet had de vraag bij de gemeente inge diend om op een boerderij it de Mosselpolder bij Philippine een kampeerterrein te begin nen op kleine schaal. De commissie verleende gis teravond goedkeuring aan dil initiatief met dien verstande dat het aantal kampeerplaat sen de vijf niet te boven gaan. In verband met de wijzi ging van het bestemmingsplat in deze kwestie stelde PvdA- er A. de Wolde voor reeds nt al rekening te houden met eet toekomstige, uitbreiding vat de camping: „Als er toch ach teraf gewijzigd moet worden, waarom dan nu al niet mee werken? zo vroeg hij zich af, De commissie achtte i echter van later zorg en wilde nog niet vooruit lopen op feiten. Mevrouw Van Poeckt werd de vereiste vergunnini toegezegd. Van onze co UZENDIJKE - Het alfabetist Vlaanderen heeft een project ai gevraagd voor de stadjes en dor ne ruim 15 cursisten moesten 'ver hun woonplaats. Ook werd spelletjes gedaan over hetzelfde nrie weken achtereen zijn de leidsters, met het project bezi] L maal dat begeleidsters en c mengewerkt", aldus Jeanne He! werk Ter afsluiting werden in dia's vertoond, die betrekking h: wordt met een nieuw thema van 4 Jeu verz info G. Claeijs: ..."uit het hart gegrepen'... - foto archief de stem Vdn onze correspondent SAS VAN GENT - De Sasse middenstand houdt ko' mend weekend de jaarlijkse braderie, die in het teken staat van bloemen. Het Sasse centrum zal dan ook eet fleurig aanzicht bieden, omdat de deelnemende be drijven hun kramen of gevels met bloemen versieren. De Sasse braderie is vroeger dan voorgaande jaren. Vol gens middenstandsvereniging Sas '70 bestond duidelijk be hoefte de braderie nu eens buiten de vakantieperiode om te organiseren. Bovendien kon nu een beroep gedaan worden op diverse plaatselijke vereni gingen. Hoogtepunten in het brade rieprogramma zijn een grootse sportmanifestatie met Sasse verenigingen op vrijdag, het Blaaskapellenfestival op za terdag en het in samenwer king met Sas Promotion geor ganiseerde ringrijderskam- pioenschap met oude rijtuigen tijdens de afsluitingsdag. Ge durende de gehele braderie verzorgen de diverse winke liers, maar ook verschillende verenigingen, diverse attrac ties. De braderie start vrijdag 1 juni om 13.00 uur. Vrijdagmid dag staan ezelrijden voor kin deren en een kinderrommel markt op het programma. Ook de paardentram is (evenals op de andere braderiedagen) weer present. De sportmani festatie begint vrijdagavond om zeven uur op het braderie terrein. Een aantal Sasse vere nigingen komt dan tegen el kaar uit in een wedstrijd op een hindernisbaan, waarvan de hindernissen tot op het mo ment van starten geheim ge houden zullen worden. L. Marquinie zal die avond de prijzen uitreiken. Zaterdag 2 juni vervolgt de braderie vanaf tien uur 's morgens. Naast een kinder rommelmarkt en de paarden tram is er op de promenade een demonstratie schaapsche ren. Autoverzamelaar Johnnj Mijnsbergh uit Sas van Gent stelt een aantal oude auto's ten toon op het braderieterrein. Harmonie De Vereenigde Vrienden houdt vanaf half drie 's middags een blaaska pellenfestival waarbij blaas kapellen zullen optreden bij de deelnemende horecabedrijven en tussendoor verschillende rondgangen maken door hel Sasse centrum, 's Avonds houdt de Sasse harmonie een groot bal in clublokaal zaal Engelenroos. Tijdens de afsluitingsdag van de braderie is de harmo nie wederom te beluisteren Tussen twee en vijf uur s middags wordt samen mei harmonie Veronica uit Zuid- zande een concert op de Mark; gegeven. Op de WestkadeïsbU rookwarenhandelaar Ben Everse een sigarenmaker zien, die het rollen van sigaren zal demonstreren. Hoogtepun van de dag is het Zeeuws- Vlaams kampioenschap nng' rijden met oude rijtuigen, ue- ze attractie is georganiseerd samenwerking met Sas W motion en wordt verreden P de Oostkade. Van onze correspondente NIEUWVLIET - De vier kleu- tergym-groepen uit de ge meente Oostburg hebben af gelopen zaterdag het seizoen afgesloten met een gezellige sport- en speldag in Groede en Nieuwvliet. De 40 kleuters, afkomstig ,lut Oostburg, IJzendijke, Schoondijke en Hoofdplaat, brachten 's morgens eerst een bezoek aan het Hertenkamp te Groede, waarna men naar re creatiecentrum De Pannen- schuur te Nieuwvliet ging. Na een gezamenlijke brood maaltijd in de recreatiezaal aldaar werd een strandwan deling gehouden, omgeven met activiteiten zoals schelpen zoeken en zandkastelen bou wen. Vervolgens werd de speeltuin van De Pannen- schuur aangedaan en werden w strandspelen gehouden. Tot slot kregen alle kinderen een lisje. naar P.J. Baert Johan de Vries heeft gisteravond de zesde en tevens laatste Terneuzense munt ontvangen. Johan de Vries, onder andere ereburger van Terneuzen, bekend verteller, boekenschrijver en oprichter van de vereniging Oud-Terneuzen, kreeg de laatste penning van Mien Wijffels, voorzitster van de stichting Noordstraat Promenade Terneuzen. De stichting heeft de zes mun ten, ieder met een waarde van 8'/s schelling (de tegenwaarde van een rijksdaalder) uitgege ven. De laatste munt heeft als afbeelding de Terneuzense muziektempel die tot 1962 op de Markt heeft gestaan. De munten blijven gelden tot 29 september. De laatste munt is vanaf morgen verkrijgbaar in de Terneuzense binnenstad. - fotodestem/corj.deboer IN DE zomer van 1900 richt te een zevental bewoners van de Kerkhoflaan een verzoek aan het gemeente bestuur om hun kippen op de openbare weg te mogen laten lopen. Aanleiding tot het verzoek was een verbod van de politie de kippen vrij te laten rondscharrelen op de straat. Veel verkeer was er kennelijk in die tijd niet want b. en w. willigden het verzoek van de bewoners in. Het verkeer eind vorige en en begin deze eeuw be stond voornamelijk uit kar ren, wagens, sjeezen. Maar de nieuwe tijd diende zich aan. Er werd reeds een aan tal Velocipèdes gesignaleerd (tenslotte had Terneuzen zelfs een sportclub voor be zitters van deze voertuigen). En in 1899 deed de eerste auto zijn intrede. Het was de heer Hombach uit Hulst die Gedeputeerde Staten vergunning vroeg 'tot het berijden der wegen met een voertuig, welke door mechanische kracht wordt voortbewogen, wegende 350 kilos, van pneumatische banden voorzien, met een 3 pk motor van het type Voi- turette merk Vivius, waar mee als maximum snelheid met 2 volwassen personen geladen, 25 kilometer per uur kan worden gereden'. De gevraagde vergunning werd verleend op voorwaar de dat het voertuig aan de voor- en achterzijde moest worden voorzien van het nummer Z 1. Hombach mocht niet harder rijden dan 20 kilometer per uur. Die snelheid moest tot 8 ki lometer worden terugge bracht 'bij het afgaan der hellingen, nabij of in boch ten, nabij of in de bebouwde kommen, bij het kruisen of oversteken van wegen, over bruggen of langs gebouwen welke onmiddellijk aan de weg staan', zo stond in de vergunning te lezen. De eerste wielrijder in Zeeuwsch-Vlaanderen (1862). Was de auto een volslagen nieuw element in het toen malig verkeer, ook aan het in zwang raken van de vélo- cipèdes zaten haken en ogen vast. En wel bij het innen van tolgelden. De weg tus sen Terneuzen en Axel was een voor die tijd zeer be langrijke verbinding, die in 1849 werd bestraat. De ge bruikte keien en het werk loon moesten wel worden opgebracht door de wegge bruikers zodat besloten werd op een drietal plaatsen tol te gaan heffen: bij Axel, bij Spui en bij Terneuzen. Voor de laatste tol werd een verplaatsbare tolgaar- derswoning in gebruik ge nomen zo ongeveer ter hoog te van het begin van de late re Kerkhoflaan. Tolgaarder werd Pieter Meeusen Jz., die behalve vier gulden per maand ook 5 procent van de tolgelden ontving. Toen de eerste tweewielers versche nen (meester-wagenmaker A.P. du Pree presenteerde op 14 februari 1869 zijn 'veel verbeterde Velocépèdes'), bleken die niet in de tolver ordening te zijn opgenomen. Met alle gevolgen vandien. De Terneuzenaars zelf waren ook niet zo verzot op tolbetaling. Zo bleek al in 1850 dat veel grondeigenaars toestemming gaven om via hun landerijen de tol te om zeilen. Ook werd het on rechtvaardig gevonden dat tol betaald moest worden bij begrafenissen. In het alge meen vond men de tol te dicht bij Terneuzen liggen zodat eigenlijk lokaal ver keer toch moest betalen. In 1877 werd de tol dan ook, na veel aandrang uit Terneu zen, door GS van Zeeland verplaatst naar 't Zwaantje. Wat betreft de verkeers- voorzieningen kon Terneu zen op 15 februari 1901 een heuse primeur begroeten. Als eerste gemeente in Zee land ging Terneuzen over op elektrische straatverlich ting. Daartoe werd tussen de Grenulaan en de Tholens- straat de bekende elektri sche centrale gebouwd. Dat nu alle problemen rond de openbare verlich ting uit de weg geruimd wa ren, is te veel gezegd, want de verlichting betrof maar een aantal straten. In een in gezonden stuk in de krant van 13 augustus 1901 kapit telde een boze treinreiziger het gemeentebestuur omdat de weg tussen het station en de draaibrug onverlicht was. De Kerkhoflaan, waar in 1850 een tolhuis werd geplaatst en waar de bewoners in hun kippen op straat mochten laten scharrelen. 1900

de Stem | 1984 | | pagina 14