oen! MODE krant >een pelaar 170 kinderen op spelendag Nederlands enige professionele hostiebakkerij staat in Hulst N VVD-STA TENLID: 'ONONTWARBARE KNOOP II betaalbaar Staf Rode Kruis Hulst uitgebreid met 3 artsen VANZEELAND Schietingen S?.DorPE - De Herberg 31 sen us' ^ste hoogvogel E. Jan- van'v rbeke' ^^t zij vogel L. ^efkhoven, en tweede zij vogel Wier^egh' beiden Heikant. Axel ne vo8els (5) J. Bracke, Jiddorpe I ING. A. DE BAKKER AL TWINTIG JAAR IN 'GEWIJDE ZAKEN' Graauw Heikant Hengstdijk Huist Kloosterzande Koewacht Kruispolder Sint-Jansteen Pascal Neve clubtitel Al 2 M&S m1 Zonnehemels met hruinlngsgirai)- tie (in alle prijsklassen). Bitot) onze speciale zonne-showroom. Volop keuze, goede voorlichting. Zonnewinkel Zondag. Stadhuis plein 350 (dus bij bet siadhulsl) Tilburg-Centrum 013-358899/363383 De reis naar Tilburg méir dan et uw reklameboodschap adressen het onderste uit de kan! Inlichtingen: Dagblad De Stem DINSDAG 29 ME11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondent CLINGE - Zaterdag hield de Clingse gymnastiekvereniging CGV, welke deel uitmaakt van je regio Zebra (Zeeland en West-Brabant), voor de twee de maal de jaarlijkse spelen- dag voor de jeugd van 6 tot 13 jaar in het bosrijke gebied van je waterleidingmaatschappij. Ruim 170 kinderen, van de gymnastiekverenigingen Sas van Gent, Hulst, Hoek, Bres- leens en Clinge, namen deel aan deze dag. Bij de aanvang waren er en kele moeilijkheden met leden van de politiehondenvereni ging Saaftingen, die op hun oefenterrein bezig waren met hondenkeuringen. Daarna werden de kinderen per vere niging in twee groepen ver deeld, waarvan de ene groep op het verzamelpunt bleef en de andere groep een mooie wandeling maakte door de Op het verzamelterrein, waar een tentje met snoep was opgesteld, moesten de kinde ren diverse behendigheidsspe len uitvoeren, zoals hockey, ring-werpen, tweeling-voet ballen, teamwork en andere spelen. Door de aanwezige lei ding werd alles in punten ge waardeerd. Ook de groep die een wandeling maakte, moest onderweg opdrachten uitvoe ren zoals koekhappen, blik- gooien, figuren omgooien en andere spelletjes. Halverwege kregen de kinderen een appel. Na de lunchpauze wisselden de groepen en werden de spel letjes en opdrachten uitge voerd. Tijdens de lunchpauze kregen de kinderen limonade en aan het einde werden ze ge trakteerd op een ijsje. De uitslag: 1. THOR (Sas van Gent) 197 punten, 2. DIO (Breskens) 193, 3. V en K (Hoek) 177, 4. RKHAV (Hulst) 174,5. CGV (Clinge) 168. Ook met de bal werd gespeeld tijdens de regionale spelendag in Clinge - fotowimkoovman AXEL-Ons Vermaak 79 schutters. Wip 1: eerste en tweede hoogvogel R. de Depper, Temse, eerste zij vo gel H. van de Hemel, Axel, tweede zijvogel R. Lijsens, Temse, derde zijvogel E. Savoye, St-Jansteen, vierde zijvogel M. Tieleman, St.- Gillis. Wip 2: eerste hoogvogel M. Gijsel, Koewacht, tweede hoogvo gel J. Dinsel, Watervliet, eerste zij- vogel J. Bogaert, St.-Gillis, tweede zijvogel L. Vermeulen, Nieuw-na- men, derde zij vogel J. Dankaert- Van Eykeren, IJzendijke, vierde zijvogel J. de Smet, Axel. Wip 3: eerste hoogvogel M. Suy, Zuiddor- pe, tweede hoogvogel H. van Qua- tum, Koewacht, eerste zij vogel P. Martens, Koewacht, tweede zij vo gel A. Hermans, Axel, derde zijvo- gel M. Suy, Zuiddorpe, vierde zij- vogel J. Vermeulen, Nieuw-Na- men. BOSCHKAPELLE - J. van Schaik 32 schutters. Eerste hoogvogel R. Boon, Kloosterzande, tweede hoog vogel P. Maas, Terneuzen, eerste zijvogel P. Boeter, Vogelwaarde, tweede zij vogel P. de Kort, Osse- nisse. Meeste kleine vogels (4) R. Hermans, Ossenisse. Wip 2: eerste hoogvogel R. Boon, eerste zij vogel R. Verschoten, tweede zij vogel J. Verschoten, allen Kloosterzande. Meeste kleine vogels A. van Dijk, Vogelwaarde (5). HULST - O.Z.O.-velden 46 schut ters. Wip 1: eerste hoogvogel A. Verdunnen, Graauw, eerste zij vo gel R. Herwegh, Heikant, tweede zijvogel P. Boeter, Boschkapelle. Meeste kleine vogels (6) A. Leer- aert, Graauw en J. Koemans, Ter- neuzen. Wip 2: eerste hoogvogel A. Roels, Graauw, eerste zij vogel A. Verdurmen, Graauw, tweede zij- vogel mevrouw Visser, Boschka pelle. Meeste kleine vogels me vrouw Dobbelaar, Boschkapelle (6). HULST - De Kroon 30 schutters. Eerste hoogvogel J. Verstiggel, Hulst, eerste en tweede zij vogel A. Verdurmen, Graauw. Meeste klei ne vogels (5) P. van de Branden, Hulst HULST - Bejaardenschieting De Blaauwe Hoeve 46 schutters. Eer ste hoogvogel J. Maas, Hulst, eerste zijvogel J. van Kerkhoven, St.- Jansteen, tweede zij vogel P.d'Hondt, Kloosterzande. Meeste kleine vogels (5) R. de Rijk, Hulst en J. Burm, Kloosterzande. HULST - W. Blommaert 45 schut ters. Eerste hoogvogel E. de Bak ker, St.-Jansteen, eerste zij vogel H. de Vos, Heikant, tweede zij vogel A. Verdurmen, Graauw, Meeste klei ne vogels (5) M. Bill, Terneuzen. KLOOSTERZANDE - Bejaarden schieting De Kastanje 38 schutters. Eerste hoogvogel P. Poppe, St.- Jansteen, eerste zij vogel P. Schelf hout, Hulst, tweede zij vogel F. Jansen, Kloosterzande. Meeste kleine vogels (6) P. Vonk, Boschka pelle. KOEWACHT - Bejaardenschie- jng G. van Rumste, Koewacht (B.) y schutters. Hoogvogel A. van de wanden, St.-Jansteen, eerste zij- vogel J. van Kerckhoven, St.-Jan- steen, tweede zij vogel G. Gijsel, Koewacht. Meeste kleine vogels (4) R Poppe, St.-Jansteen. KOEWACHT - G. van Rumste, Koewacht 36 schutters. Hoge vogel SjSntet, Koewacht, eerste zijvo- 861 E. Fierens, Lokeren, tweede zij- JJgel J. Bolleman, Axel. Meeste Jieine vogels (5) E. Fierens, Loke- ren. KOEWACHT - G. van Rumste, Koewacht 35 schutters. Hoge vogel F V7 man> Axel, eerste zijvogel Martens, Nieuwdorp, tweede ijvogel p. Martens, Koewacht, queeste kleine vogels (4) P. Mar- Jns, Koewacht. fOEWACHT - Café De Oude Mo- n, 30 schutters. Hoge vogel J. de iïï^wacht, eerste zij vogel F. pel Koewacht, tweede zijvo- de Smet, Zelzate. Meeste vogels (5) R. Baert, Koe vacht. JSTDORPE - St. Sebastiaan 70 w uttes. Wip 1: eerste hoogvogel vo i?aet> ZsLzate, tweede hoog- Ver berkmoes, Terneuzen, «rste zijvogel R. Roeland, St.-Gil- Gii, zijvogel A. Goethals, Xlivf* vogel Th. Tieleman, oosterzande, vierde zij vogel J. jyman, Westdorpe. Wip 2: Www h°°gvogel W. de Vrieze, GiS?0rpe' ^eede hoogvogel R. dpi i,eerste vogel P. Baart, bei- Wf wacht> tweede zij vogel R. VoXj^ten, Lembeke, derde zij- Jg h Tieleman, Kloosterzande, 2 t$vogel R. Gijsel, Koe- do fu 'P 3: Eerste hoogvogel J. L vilderSas van Gent, tweede J^gel W. de Vrieze, eerste zij - a L. van Waes, tweede zij vogel dó,? eir' allen Westdorpe, der- vjPrT0gel A- Mey, Zuiddorpe, vogel W. de Vrieze, West- - Bejaardenschie- ite k Kei*berg 25 schutters. Eer- 8- n°°gvogel M. Hamers, West- iie ïw rs*® zijvogel J. van Dam- de^ Jfrbeke, tweede zij vogel J. Verzekering weigert koeien V erschueren WIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU ®®1, Zuiddorpe. Meeste kleine J. Simon, Moerbeke. HULST - De enige profes sionele hostiebakkerij van Nederland staat in Hulst. Die wordt gedreven door Technisch Bureau De Bak ker, dat de voor de RK ere dienst zo belangrijke ouwels op moderne wijze fabriceert en aan een wereldwijde 'klantenkring' levert. Niet voor iedereen is het in eerste instantie wellicht zo vanzelfsprekend, dat er mensenhanden aan het tast bare stukje symboliek te pas komen. Maar zo gewijd als de hostie tijdens de eucha ristie is, zo profaan is de oorsprong van de ouwel. En zo eigentijds de fabrikage. Die 'mensenhanden' beho ren toe aan ing. A. de Bak ker, die ook de apparatuur die bij de produktie wordt gebruikt ontwerpt en con strueert. Een kleine twintig jaar zit hij nu in - wat men zou kunnen noemen - 'ge wijde zaken'. Het begon met het ver zoek van de priorin van het Hulster klooster De Carmel. In 1965 benaderde zij De Bakker met het verzoek een hostiesnijmachine te ont werpen. De moeder-overste stond een apparaat voor ogen dat zowel priester- als lekehosties kon snijden uit een grote stapel deegkoeken. Zij had slechts de beschik king over gereedschap waarmee één hostie per keer uit het deeg kon worden ge stanst. De Bakker ging aan het werk met de steun van zr. Palmira, die de leiding over de hostiebakkerij van De Carmel had. En het ge wenste apparaat kwam er, al zou het een primitieve voorganger blijken van de huidige machines, die (af hankelijk van de dikte van het hostiebrood) 45 tot 90 deegkoeken per keer uit stansen. Ing. De Bakker raakte pas goed bij het produktieproces betrokken, toen er in de ja ren zeventig een verbeterde vorm hakijzer moest komen. Daarvoor waren heel wat proefnemingen nodig. Om De Bakkers kostbare re search te kunnen bekosti gen, moesten mogelijkheden tot een regelmatige afzet ge creëerd worden. Die werd o.m. gevonden in kringen van groothandelaars in ker kelijke artikelen. En zo deed de moderne bedrijfsvoering zijn intrede in het hostie bakkersbedrijf. Temeer om dat Technisch Bureau De Bakker inmiddels tot ver over de grenzen is gaan le veren. Behalve vader De Bakker, heeft ook diens zoon Ing. A. de Bakker en zijn zoon Martien aan het werk in hun hostiebakkerij te Hulst. Achterin de bakplaten, op de voorgrond de stansapparatuur Martien zijn werk gevonden in dit bedrijf. De ouwel wordt gebakken in apparatuur die in de ogen van een leek veel van wafel ijzers weg heeft. Het deeg, dat op pauselijk voorschrift slechts uit bloem en water bestaat, wordt tussen twee ronde (bak)platen geplet en tot een dunne doorgaans ronde - koek van 30-34 cen timeter doorsnee gebakken. De verhouding van de twee ingrediënten is afhankelijk van de kwaliteit van de bloem, die per seizoen ver andert. Het bakken lijkt een sim pel werkje, maar is dat niet. De hostiebakker moet se cuur te werk gaan en door geregeld keuren en experi menteren proberen de kwa liteit van de ouwel te verbe teren. „Het bakmengsel mag bijvoorbeeld absoluut niet aan de bakplaat blijven hangen," vertelt De Bakker. „Daartoe experimenteren wij veelvuldig. Vanuit de missiegebieden bereiken ons ook nog weieens verzoeken om proeven te doen, die men daar zelf niet kan verrich ten." Na het bakken worden de koeken gedurende plm. een halve dag in een zgn. 'kli maatkast' soepel gemaakt, vervolgens gestapeld, waar na het stansen van de hos ties kan beginnen. Die wor den per duizendtal in netjes opgevangen, gaan de droger in en worden op kwaliteit gecontroleerd, voordat ze verpakt en verzonden wor den. Het 'geoliede' produktie proces dat het eertij dse langzame 'monnikenwerk' vervangen heeft, is ook fy siek een stuk minder zwaar dan vroeger. De zware hos tie-ijzers van weleer zijn vervangen door (min of meer) lichtgewicht appara tuur. Niet alleen wat dat be treft werkt De Bakker mo dern. Als directëur van het technische bureau dat be halve hosties te bakken, ook technische adviezen ver strekt, reist hij ook weieens zelf naar de missiegebieden. En daar, zo vertelt hij, repa reert hij echt niet alleen hostie-ijzers. „Vaak heeft men in de binnenlanden zo weinig technische know how, dat ze de meest onmo gelijke klusjes laten liggen, totdat een westerling kan komen repareren. WALSOORDEN - De verzekering wil geen en kele koe van veehouder J. Verschueren uit Walsoorden verzekeren, zolang uit onderzoek niet duidelijk is geworden, wat de oorzaak is van de raadselachtige ziekte die nu al jaren de veestapel van Verschueren treft. Dat bleek gisteren tijdens het werkbezoek van WD-statenlid dr. ir. C. van Beekom aan het veebe drijf. Zoals bekend kampt de fa- ontwarbare knoop", maar milie Verschueren al meer dan bleelc niet de mening van de vijf jaar met sterfgevallen on- familie Verschueren te delen, dat de provincie Bleijko de hand boven het hoofd houdt. „Bleijko heeft nu toch wel zeer strenge voorwaarden opgelegd gekregen voor dat coaten". Van Beekom heeft er dan ook goede hoop op dat met de komst van de nieuwe loods, waarin voortaan gecoat moet worden, de problemen wel licht opgelost zullen zijn. „Maar we kunnen natuurlijk pas zien of deze voorziening voldoet als er in gewerkt wordt". „Als de provincie er zo van overtuigd is dat met die loods alles in orde is, waarom verze keren zij ons vee dan niet", vraagt Verschueren zich af. „Waarom moeten wij als proefkonijn fungeren?" Gisterochtend werden met een ook nog maar eens de ge ruchten ontzenuwd, als zou Verschueren de ziekte moeten zoeken in zijn eigen bedrijfs voering. „Het ziet er prima verzorgd uit", concludeerde Van Beekom na de rondlei ding over het bedrijf. „Alles is erg schoon en zeer hygiënisch, dat kan niet beter". der de koeien en doodgeboren kalveren. Daarbij is het opval lend, dat juist die dieren ge troffen werden, die graasden in de directe nabijheid van het naburige betonbedrijf Bleijko, of kuilvoer aten dat van de wei naast Bleijko afkomstig was. Regelmatig zijn al ver moedens geuit, dat er een mo gelijk verband is tussen het teren (coaten) van betonbuizen bij Bleijko en de zieke koeien. Onderzoeken hebben aange toond dat het weiland en kuil- gras zwaar verontreinigd zijn met Poly Aromatisch Koolwa terstoffen (PAK's), die, ook Van Beekom bleek daar giste ren van overtuigd, afkomstig zijn van dat coaten. De hele zaak is tot nu toe keer op keer vastgelopen op het feit, dat er geen bewijs te leveren is dat PAK's verantwoordelijk zijn voor de koeienziekte. „Dier proeven zijn de enige manier om het bewijs te leveren", zegt Verschueren, „maar daar wil men bij de provincie blijkbaar niet aan". Van Beekom omschreef de kwestie gisteren als een „on- HULST - Terwijl men in heel Nederland moeite heeft met het aantrekken van een arts als colonnecommandant, is het Rode Kruis in Hulst er afgelo pen weekeind in geslaagd de staf tot vier artsen uit te brei den. Een constructie die volgens bestuurslid Rob de Theye re delijk uniek te noemen is in Nederland. Dokter C. van der Mee, de Hulster colonnecommandant, heeft zijn collega's Lips en De Bakker uit Hulst en Hopmans uit Lamswaarde bereid ge vonden hun medewerking te verlenen. Ook vijf extra nieu we verpleegkundigen meldden zich aan. In het kader van de lande lijke Rode Kruiscampagne zijn gisteren in Groot Hulst 79 vrijwilligers op pad gegaan met de collectebus. Het be stuur heeft grote verwachtin gen. De afgelopen jaren was er een progressieve trend in de opbrengsten. De afdeling Hulst groeit volgens De Theye flink. „Tweeduizend dona teurs en 200 actieve leden is toch niet mis, en de mensen doen het graag, ze weten dat ze bij een organisatie horen die goed loopt en waarin velen volledig vrijwillig en belange loos ontzettend veel goed werk doen". De opbrengst van de collecte gaat voor de helft naar het hoofdbestuur in Den Haag, dat dit gebruikt voor de interna tionale hulp en de nationale begeleiding. De rest blijft in Hulst. „Dit geld is hard nodig voor de colonne, het welfare- werk en de vakantiereizen voor gehandicapten. We heb ben dit jaar grootse plannen voor de opbouw van het totaal werk van het Rode Kruis in Hulst. In augustus bestaan we 30 jaar en dan organiseren we een aantal activiteiten". Behalve de al genoemde Co lonne heeft de afdeling Hulst een goed team welfarehelp sters. Deze helpen bejaarden en hulpbehoevenden. Volgens De Theye neemt de aanvraag steeds toe en stelt men het werk enorm op prijs. Boven dien heeft Hulst een bloeiende afdeling Jeugd Rode Kruis. Deze week bijvoorbeeld ver zorgt men de verzending van gebruiksvoorwerpen, speel goed en kleding voor het Rode Kruis in Polen. Tenslotte zijn er nog de alom bekende activi teiten zoals het lketuurhuisje op de Houtmark waar men boeken en tijdschriften in kwijt kan, de bloedtransfusie dienst met 460 donors en de vakantiereizen voor gehandi capten. Wie meer wil weten over het Rode Kruis of lid wil worden kan bellen naar P. Hageman, 01140-12439. Plaatselijk nieuws Gaaibollen - Zaterdag 2 juni wordt in het sportcentrum Aloy een gaaibol- en pierwed- strijd gehouden. Aanvang 20.00 uur. Zeehengelen - Aan de vierde clubwedstrijd van de zeehen- gelclub de Knorhanen deden 24 hengelaars mee. Er mocht alleen met zeewormen (leeglo pers) worden gevist. Er werd gedurende drie uur gehengeld in de Waesterschelde tussen het oude en nieuwe gemaal te Ossenisse. De vangsten waren zeer slecht. De eerste prijs werd gewonnen door G. Jonk man uit Terneuzen, die 1 visje wist te verschalken. 2. j. de Block, Koewacht, 3. R. de Wil de, Stekene, 4. E. Morcus, Kloosterzande, 5. H. de Roos, Kemseke. De volgende club wedstrijd wordt gehouden op zondag 24 juni. Bingo - In het recreatiecen trum De Vogel werd een bin go-avond gehouden, waaraan 200 personen deelnamen. De uitslag was 1. mevrouw Thijs- sen, Zwijndrecht, 2. mevrouiw Jonker, IJmuiden, 3. mevrouw De Potter, Sint-Jansteen, 4. <J. Verpalen, Hoeven, 5. mevrouw Bakker, Wijchen. Bingo - In de zaal De Bruijn werd een bingo-avond gehou den, waaraan 36 personen deelnamen. De uitslag was:;.l. P. van Stekelen, St. Gillis, 2. R. van Goethem, S.-Jansteen, 3. B. Wiersma, Axel, 4. C. Cornp- lissen, Stoppeldijk, 5. D. Ger ritsen, Philippine. Prijskaarting - Aan de prijS- kaarting bij Ron de Vilder dé den 47 kaarters mee. Uitslag: 1. mevr. Fruytier, 2. G. Gijsel, 3. P. de Rijk, 4. R. van Kruij- sen, 5. mevr. de Koek. Zeehengelen - De zeehengél- vereniging De Vogel houdt za terdag 2 juni de derde club- wedstrijd in de Westerschelcjle. Er wordt gevist van 16.30 tbt 19.30 uur aan het Zeedorp te Ossenisse. Inschrijving en prijsuiteiking vinden plaats in café De Kastanje te Klooster zande. Bond voor ouderen - In ije Vlaschaard werd een biljart wedstrijd gespeeld door leden van de Bond voor Ouderen uit Koewacht en St.-Jansteen. St.- Jansteen behaalde met 425 punten de eerste plaats en Koewacht haalde met 415 pun ten de tweede plaats. Voor Koewacht behaalde C. van de Bilt met 23 punten de hoogste serie en voor St.-Jansteen Fr. van Eek met 24 punten. Kaarting - In de zaal Dén Burtman werd een prijskaar ting gehouden, waaraan 28 personen deelnamen. De uit slag was: 1. L. de Vos, Ossenis se,, 2. A. de Koster, Paal, 3. C. de Deyne, Kruispolder, 4. P. Schelfhout, Lamswaarde, 5. Th. Vercauteren, Kloosterzan de. Rommelmarkt - De rommel markt op touw gezet door de Stichting Steens Carnaval kende een goede publiek be langstelling en het grootste deel van de aangevoerde arti kelen werd verkocht. De heer P. van de Veeken van de Stichting toonde zich uiterst tevreden met een opbrengst van ruim 1.500 gulden, wat re den genoeg is om volgend jaar ongetwijfeld weer eeen rom melmarkt te houden. Bejaardenschieting - De schuttersvereniging Groot Hulst houdt morgen, woens dag, in het café de Kroon de maandelijkse schieting voor bejaarden. De inschrijving be gint om 13 uur en de eerste pij len worden om 13.30 uur afge schoten. grijpt KLOOSTERZANDE - Ta feltennisvereniging SAR '72 hield in het gemeenschapscen trum het clubkampioenschap. Acht spelers wisten zich te plaatsen voor de finale-acht- kamp. Als winnaar kwam Pascal Neve uit de bus. Pascal Neve schreef zeven overwinningen op zijn naam. Mare Maas moest genoegen nemen met de tweede plaats. Hij won zes partijen. Club kampioen van de B-groep werd Hans de Block vóór Theo 't Hooft en Etienne van Acker. Pieter Buwalda greep de titel in de C-groep. De eindstanden luiden als volgt: A-groep; 1. P. Neve; 2. M. Maas; 3. J. 't Hooft; 4. J. Maas; 5. O. Egger- mont; 6. A. van de Vijver; H. de Block; 8. W. 't Hooft. B-groep: 1. H. de Block; 2. T. van 't Hooft; 3. E. van Acker; C-groep; 1. P. Buwal da; 2. J. van Acker; 3. C. Burton.

de Stem | 1984 | | pagina 13