Oudged spoorw< Recordpoging schoolzitten is gelukt lerarenc met prem Pastoor De Munck overleden Qverslag-Z 'FNV en De Schelde willen broodroof plegen 'Zwarte Piet' niet alleen voor oud- minister Westerterp Biervliet bezorgd om woningbouw Gezellige dag bij Rapide Motor van f 32.000 gestolen Gewonden bij ongeluk Zandstraat 4Liefkenshoek-tunnel tolvrij' r— Grace Schou (20) Miss Twee dagen keuring van politie- honden te Clinge PLEIDOOI BELGISCHE SENATOR: CDA over extra kosten pijlerdam: LIJN MECHELEN-T VOLVO 340 WINNER 1.4 3-DEURS MAANDAG 28 ME11984 VANZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 1 Laat Van onze correspondente EEDE - Zaterdagmorgen is de Eedese pastoor O.C.M. de Munck in het 56e jaar van zijn pries terschap vrij plotseling overleden, nadat hij de laatste vijf jaar getroffen was door invaliditeit als gevolg van een ongeval. De heer De Munck werd geboren te West- dorpe op 23 augustus 1903 en tot priester van het bisdom van Breda gewijd op 2 juni 1928. Hij was als legeraalmoezenier en als kapelaan van het bisdom Breda werkzaam in di verse parochies. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij aalmoezenier van de gevangenis De Koepel te Breda waar hij diverse ter dood veroordeelde verzetsstrijders terzijde heeft gestaan voor hun executie. In april 1956 werd hij als pastoor in Eede geïn stalleerd. Als grootste verdienste voor de Eedese gemeenschap vermelden wij zijn grote inbreng bij de totstandkoming van het multifunctionele cen trum Hof van Eede. Hij verleende zijn volle me dewerking aan de ver koop van de benodigde grond voor de Hof van Eede, welke eigendom van het Eedese kerkbe stuur was en hielp als voorzitter van het Eedese schoolbestuur actief mee aan de overdracht van deze grond aan de ge meente Aardenburg. Woensdag vindt de uit vaart plaats in de paro chiekerk Maria ten He melopneming te Eede. De begrafenis vindt plaats op de begraafplats De Verrijzenishof te Eede. Van ome correspondent NIEUWVLIET - Een mo tor van 32.000 gulden was buit bij een diefstal op camping Wilgenhof in Nieuwvliet in de nacht van zaterdag op zondag tussen 's morgens half vijf en acht uur. De mo tor, een Harley Davidson, stond achter de kantine van camping De Wilgen hof op het stuurslot en was eigendom van L.J.H. uit Nieuwvliet. Yoorman CP klaagt over hetze SAS VAN GENT - Bij een verkeersongeval nabij de buurtschap Zandstraat (ge meente Sas van Gent) is me vrouw V. uit Terneuzen zwaar gewond geraakt. Ze moest met inwendige kneuzingen en ge broken ledematen per ambu lance worden overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen. Haar man, A.V., werd aan het hoofd gewond. Het ongeluk gebeurde za terdagmiddag, toen het echt paar V. per auto richting Phi lippine reed en in de buurt van Zandstraat linksaf wilde slaan. Op dat moment naderde uit tegenovergestelde richting een vrachtwagen, bestuurd door W.S. uit Philippine. Mogelijk omdat deze de te genligger te laat opmerkte, ontstond een frontale botsing. Hierbij werd de personenauto van het echtpaar V. enkele tientallen meters weggeslin gerd om tenslotte op z'n kop in een sloot ter.es.ht te komen. De wagen werd totaal vernield. De vrachtauto liep schade op aan de linkervoorzijde. VLISSINGEN - De voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Centrumpartij en tevens lid van het landelijk hoofdbestuur, F. Schoenma kers, voelt zich 'kapot gemaakt' door een tegen hem gerichte 'samenzwering' tussen zijn werkgever De Schelde en de FNV, de organi satie waarvan hij al jarenlang kader lid is. „Er wordt momenteel een hetze tegen mij gevoerd met als doel mij brodeloos te ma ken", stelt Schoenmakers. „Sinds bekend is geworden dat ik lid ben van de Cen trumpartij blijk ik plotse ling geen rechten meer te hebben en wordt er legaal discriminatie op mij toege past". Schoenmakers zegt 'een zeer gewaardeerd kaderlid' van de Industriebond FNV bij De Schelde te Vlissingen te zijn geweest, totdat on langs bekend werd dat zijn naam prijkte op de kandida tenlijst van de Centrumpar tij voor de Europese verkie zingen. Nadere informatie leerde de vakbond dat de man niet enkel voorzitter is van de Zeeuwse afdeling, maar ook nog lid van het landelijk hoofdbestuur van deze omstreden organisatie en daardoor een naaste me dewerker van leider Jan maat. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - De Liefkenshoek-tunnel onder de Schelde bij Antwerpen, het Belgische alternatief voor de VOW, moet tolvrij worden. Dat is de conclusie van de Vlaamse senator De Bondt, neergelegd in een rapport dat is aangeboden aan ljet Belgische minister je van Openbare Werken. „Mocht er tol worden gegeven, dan is Liefkenshoek de enige tunnel waarvoor men op een dergelijke manier probeert uit de kosten te geraken", schrijft De Bondt. „Dat alleen al maakt het bouwwerk tot een onding". Volgens de senator zullen tolgelden ook een niet te onder schatten invloed hebben op het gebruik van de tunnel. In zijn vi sie zal dat zeker de helft lager komen te liggen dan bij een gratis doortocht. Tevens maakt tol, zo wordt het in rapport gesteld, de bouw van een spoorwegkoker problematisch, omdat aan treinen nu eenmaal geen doorgangsgeld kan worden opgelegd. Op deze ma nier zouden spoorreizigers worden bevoordeeld boven het weg verkeer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De huidige VVD-minister van Verkeer en Waterstaat (Smit-Kroes) geeft de oud-CDA-minister Wester terp van datzelfde departe ment té veel de schuld van de kostenoverschrijdingen bij de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde. De oud-WD- minister Tuinman heeft daar evenveel 'schuld' aan. Dat liet het CDA-Kamerlid Eversdijk zaterdag voor de VARA-radio weten. Volgens Eversdijk begon de 'forse' kos- tenoverschrijding bij de bouw van de pijlerdam pas in de pe riode dat minister Tuinman het departement van Verkeer en Waterstaat leidde. Eversdijk vind dat Smit- Kroes de laatste tijd „te veel klappen" aan oud-minister Westerterp geeft. Vanaf dat moment wor den er, aldus Schoenmakers, 'smerige spelletjes' gespeeld om hem zowel uit de FNV als uit zijn betrekking te werken. „De methoden die daarbij worden gehanteerd zijn heel wat fascistischer dan hetgeen onze partij al tijd wordt aangewreven", aldus de Zeeuwse CP-voor- zitter, die overigens vol houdt dat zijn lidmaatschap nog maar van recente datum is. „Wegens mijn ervaringen in de politiek heb ik echter heel snel carrière gemaakt". Het stoot Schoenmakers vooral dat men binnen de vakbond niet van zins zou zijn zakelijk met hem in dis cussie te treden over het programma van de Cen trumpartij. „Het is mij juist gebleken dat de topfiguren binnen de Zeeuwse FNV dat programma niet eens ken nen, maar daarentegen er wel een onwrikbare mening over de CP op nahouden. Wij zouden allemaal fascis ten zijn en daarom worden we vogelvrij verklaard. Be roepsverbod, broodroof, het is plotseling allemaal toege staan. Wanneer je CP-lid bent, dan mag je zonder meer gediscrimineerd wor den en krijg je geen enkele kans je te verweren". Districtsbestuurder W. Waumans van de Industrie bond FNV, speciaal belast met De Schelde, weigert in eerste instantie commentaar te geven, maar gaat even la ter toch op de zaak in. Vol gens hem is Schoenmakers geen FNV-kaderlid in die zin, dat hij door de leden zou zijn gekozen. „Hij is het en kel op papier. Omdat hij op De Schelde contactman is voor de veiligheid, is hij automatisch in onze kader administratie opgenomen, zodat hij over de benodigde informatie zou kunnen be schikken". Waumans stelt 'in het ge heel niets af te weten' van de door Schoenmakers aange dragen beschuldigingen. „Van een hetze is mij niets bekend. Als De Schelde van die man af wil, dat is dan hun zaak, maar wij zullen er nooit aan meewerken om iemand uit z'n betrekking te stoten". Of een CP-lid aan de FNV verbonden kan blij ven is, volgens de districts bestuurder, geen zaak die door de Zeeuwse Industrie bond kan worden uitge maakt. „Daar zullen onze le den zich over uit moeten spreken". Waumans ontkent dat hij een gesprek met Schoenma kers zou hebben geweigerd. „Hij heeft vrijdag een on derhoud aangevraagd en ik heb toen gezegd dat ik me op zijn verzoek zou beraden". Verder beoordeelt de FNV- bestuurder de kwestie als 'voor ons onbelangrijk. Van een onzer verslaggevers BIERVLIET - Het Contactor gaan Biervliet maakt zich zor gen over de woningbouw in het dorp. Het zou volgens het orgaan mogelijk moeten zijn om ook kleine hoeveelheden huizen te bouwen, zo liet men onlangs weten aan B en W van Terneuzen. De kwestie kwam aan de orde tijdens het perio dieke overleg tussen deze in stanties. 'Als er niet gebouwd wordt, komen er ook geen belangstel lenden die zich als gegadigden opgeven' aldus het Contactor gaan. B en W konden de Bier- vlietenaars niet al te veel hoop geven. De bouwkosten zijn hoog en woningbouwvereni gingen willen de huren laag houden en zijn beducht voor leegstand. 'Men begint er niet aan als er geen serieuze gega digden zijn' zo gaf het college te verstaan. Helemaal zonder vooruit zicht lieten B en W het Con tactorgaan niet achter: 'Als hard gemaakt kan worden dat er serieuze gegadigden zijn, dan zal het gemeentebestuur hierover zeker met de woning bouwvereniging van gedach ten wisselen'. TERNEUZEN - Zo'n 4 oud-medewerkers Van de in 1948 opgehe sen spoorlijn Meche- "-Terneuzen zijn af gelopen zaterdag in erneuzen bijeen ge- Weest voor een reünie. De oproep daartoe was ^gegaan van C. Poppe en O' Hesselink, de schrijver an het boek 'Geschiedenis er spoorwegen Mechelen- eTOeuzen en Terneuzen- De reünie was be- oeld om nieuw historisch "iateriaal te verzamelen als aanvulling op het boek. riP6 bijeenkomst werd ove- h™ ?s maar het op tijd ge- o "den, gezien de gemiddel- rtp-i^Dd (80 jaar) van de vnr. rs, samen goed hetF ruim 650 dienstjaren bij Een van de schoonheden laat zich keuren Van een onzer verslaggevers GROEDE - Het Hulsterse meisje Grace Schou (20) is zaterdag avond in hotel-restaurant Het Vlaemsche Duyn te Groede uit 13 finalisten verkozen tot Miss Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze wint daarmee een reis naar Engeland, terwijl ze tevens dit jaar door de regionale middenstands-organisaties zal worden ingeschakeld bij de opening van festiviteiten en eve nementen. De finale van de Zeeuwsvlaamse miss-verkiezing was een spannende aangelegenheid, die werd bijgewoond door enkele honderden toeschouwers. Als goede tweede kwam de 18-jari- - FOTO WIM KOOYMAN ge Astrid van der Slikke uit Driewegen (bij Biervliet) uit de bus. De derde tot en met vijfde plaats werd ingenomen door achtereenvolgens Ursula Goedhart (14) uit Groede, Carien Vermeulen (18) eveneens uit Groede en de 18-jarige Jacqueli ne Lippens uit Driewegen (Biervliet). Wegens het grote succes wordt deze eerste Miss Zeeuwsch- Vlaanderen-verkiezing - georganiseerd door Het Vlaemsche Duyn in samenwerking met een aantal sponsors - geprolon geerd. „Het is onze bedoeling er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken", aldus een woordvoerster van Het Vlaemsche Duyn. „Mede bedoeld om een steentje bij te dra gen aan de promotie van Zeeuwsch-Vlaanderen". 1 Na 31 uur zagen de leerlingen er niet al te fris meer uit. Van onze correspondente JANSENIUS SCOORDE 62 UUR HULST - De veertien eind examenkandidaten VWO van de Jansenius scholenge meenschap zijn er in ge slaagd het Zeeuwse record 'schoolzitten' te verbeteren. Gisteravond om 18 uur ging de vlag in top. Dit was het moment dat de 57 uur van het Petrus Hondius lyceum met één uur werd verbeterd. Ondanks de grote vermoeidheid gingen de scholieren, die 's ochtends nog enthousiast de slogan: 'Jansenius, de school waar je 62 uur voor terugkomt' in troduceerden, door. Het re cord dat hen in het Guiness Book of Records zou bren gen, moest nog bereikt wor den. Na twee dagen en twee nachten was de vermoeid heid overduidelijk zicht baar. Toch verliep heel de poging volgens de deskundi ge begeleiders de heren Bakker en Cuelenaere als verwacht. „Het eerste diep tepunt kwam zaterdagnacht rond drie uur. De eerste hoofd-, maag- en darmklachten werden ge- constateerd. Rond vijf uur was iedereen er weer door en pas in de namiddag kwam de vermoeidheid dui delijk naar voren". In de nacht van zaterdag op zondag kwam een tweede inzinking, die men moei zaam maar verbeten te bo ven kwam. De leerlingen werden door de vele begelei ders en de vrijwillige lesge vers over de dieptepunten heen getild. Een van hen verklaarde na 48 lange uren: „We zijn gek, we hebben de zaak toch wel wat onder schat, alle van te voren be sproken, mogelijke gevolgen zijn uitgekomen. Niemand is nog honderd procent bij zijn positieven, onze reacties ne men af en de zintuigelij ke waarnemingen vertonen on regelmatigheden, maar we gaan door". Allen vonden de groeps sfeer zeer goed, de onderlin ge verstandhouding was vrijwel ideaal. Zondag na 15 uur begon elk uur lood zwaar te tellen. De leraren die de lessen verzorgden en de verzorgingsploeg die dag en nacht in de weer is ge weest, deden er alles aan. Om 22 uur viel het doek. Het gekkenwerk was voorbij. De 'Jansenisten' zijn een boel ervaring rijker èn een re cord van 62 uur. - FOTO WIM KOOYMAF HULST - Gisteren gaven de leri Hulst een concert voor 70 belangt van het programma dat enerzijds steld, doch anderzijds enkele zeer pretaties en combinaties bevatte. Zo hoorde men een orgelwerk v klarinet en piano van Von Weber ken die alle zeer goed gespeeld en Veel succes oogstte het werk dat van Eric Buyle voor dwarsfluit er suggestief geschreven is en waarl met bijzondere klankkleur maar o Uit de spontane reacties van h dergelijk gevarieerd uur muziek slist de moeite van een herhalen w HULST - Zaterdag sloot de hockeyclub Rapide uit Hulst het seizoen af met een traditionele familie dag. Twaalf ploegen hebben ln een sportief onderons je de bal over het hockey veld doen rollen. Er was een redelijke belangstel ling en een zeer sportieve sfeer. De deelnemers va rieerden in leeftijd van tussen de 3 en 60 jaar. De jeugd kreeg volop de ge legenheid om mee te doen en dat leverde bovendien extra punten op. De finale werd ge speeld tussen de families Van Vugt en Roest. Het leverde een 1-0 ze ge op voor de ploeg Roest, die hiermee een eerste plaats behaalde. Na de tamilie Van Vugt kwa men de families Fassaert en Van Putte op de res pectievelijk derde en vierde plaats. Om 17 uur werd de dag besloten met een barbe- que. CLINGE - Op het oefenterrein langs de Bisschoppendreef had gedurende twee dagen een keuring plaats van dertien po- litiehonden - alle honden wa ren Mechelse herders - voorde certificaten van bewakings hond en de certificaten van politiehond I en II. Aan de hand van de bereik te resultaten spoorde de voor zitter van de afdeling Zeeland, C. Minderhoud, de hondenbe zitters aan om deel te nemen aan de landelijke keuring in het najaar te Den Bosch. Reeds op vrijdagmorgen werd met de keuring voor be wakingshond een aanvang ge maakt. Al spoedig moest een van de zes honden afhaken vanwege spierkrampen. Aan het einde van de jurering kon de voorzitter Somers uit Uli- straten de uitslag bekend ma ken. De hond Arras van J. Moer- landt uit Tholen (334 punten), evenals de hond Kora van een bewakingsbedrijf uit Middel burg (327) kregen een certifi caat voor bewakingshond met lof van de jury, terwijl de poli tiehonden Marco (331), Ringo (318) en Maro (318) het certifi caat van bewakingshond kre gen. Op de tweede dag waren er zeven honden te jureren, waarvan drie voor politiehond I en vier voor politiehond II. De eisen voor het laatste certi ficaat zijn zwaar gesteld, om dat het voor een groot gedeelte bestemd is voor de praktijk. Zo werd ditmaal een smokkel- drama nagebootst en een overval op een kassier. Alle zeven honden kregen het be wuste certificaat met lof van de jury. 1 De uitslagen waren: A politiehond I: B. Mathijs (Scharendijke) met Jolan (422 punten), K. Koster ('s Graven polder) met Racky (421), A. Boon (Rilland-Bath) met Cas tor (404). B politiehond II: P. de Bak ker (Hulst) met Ringo (463), A. Boone (Kloosterzande) met Arco (430), R. Pardon (St. Jan steen) met Donar (428), C. Vael (Graauw) met Cindy (452). VOLVO-DEALER H.F.VAN OOSTERHOUT Stationsweg 6 - Hulst Tel. 01140-13191-11489 Van onze correspondent (ADVERTENTIE)

de Stem | 1984 | | pagina 4