Jan Raas weer op zijn troon T oernooiwinst van Corn Boys De Bruyn gaat langs afgrond DE STEM lOEfiAfr AL 65. Geld Open brief aan Frans Derks Beestenspul Beestenspul (2) Tijd Merijntje ZEEUW PAKT IN LAGE ZWALUWE EERSTE SEIZOENZEGE Jan Verdonck verlaat IJzendijke KNVB-team in Lewedorp tegen Heerjansdam Clinge kampioen van Groot Hulst Wim de Waal mogelijk weer amateur ZEEUWSE TITEL KADER 38/2 124ste jaargang (èSnt°ming VS door Jacques Eestermans CAGE ZWALUWE - De ko ning zit weer op zijn troon. De tweede profronde van Lage Zwaluwe, die zaterdagmiddag voor enkele duizenden toe schouwers werd verreden, koos Jan Raas uit om zijn ver trouwde ftekkie opnieuw in te nemen. Ruim twee maanden na zijn dramatische val in de finale van Milaan-San Remo stak hij daar zijn eerste zege van het seizoen op zak. Jan Raas had het er op staan in Lage Zwaluwe, daar was geen twijfel over moge lijk. Hij koerste honderd kilo meter lang uiterst attent, zon der zich echter bovenmatig in te spannen. Door die taktiek ha<} hij nog genoeg lucht over om zijn medevluchters Gerrie Knetemann, Johan Lammerts en Bert Oosterbosch in een spurt af te troeven. Gemakkelijk werd het de latere winnaar in de finale, die tien kilometer voor het einde werd ingeluid door Gerrie Knetemann, niet gemaakt. Om beurten sprongen zijn concur renten in de laatste ronden over het 2400 meter lange par koers weg en het was steeds Jan Raas, die de tegenaanval moest leiden. De Zeeuw kweet zich evenwel voortreffelijk van die taak en werd daarvoor dan ook beloond. Het tempo lag in Lage Zwa luwe voortdurend erg hoog. Niettemin ondernamen vele renners pogingen een afschei ding tot stand te brengen. Na speldeprikken van Jan Jon kers, Henri Manders in sa menwerking met Peter Hee- ren en Walter Planckaert pak ten vijf renners een voor sprong, die perspectief leek te bieden. Phil Anderson, Heddie Nieuwdorp, Jacques Hane- graaf, Wies van Dongen en Teun van Vliet konden het goed met elkaar vinden, maar hun aanval strandde door ma- teriaalpech van Hanegraaf en het wegvallen van Nieuwdorp. Voor het overgebleven trio was het vervolgens ondoenlijk het jagende peloton voor te blijven. Hetzelfde gold voor andere aanvallers, zoals Ludo Pee- ters, Ad Tak, Peter Winnen en Bert Oosterbosch, de winnaar van de eerste uitgave van het profcriterium in het dorp aan het Hollandsch Diep. Echt in teressant werd het weer op ruim 25 kilometer voor het einde. Het viertal Jan Raas, Eddy Planckaert, Jan Jonkers en Eric Vanderaerden kreeg even lucht van de groep, maar de samenwerking was - be grijpelijk overigens - niet zo optimaal, dat de vlucht kans van slagen had. Pas toen Ger rie Knetemann het vuurtje nog eens op stookte, gaf het peloton zich gewonnen. Raas sprong onmiddellijk in het wiel van de Huijbergenaar en achtereenvolgens sloten ook Bert Oosterbosch, Ad Wij- nands en Johan Lammerts aan. Voor Ad Wijnands, die de Zeeuw goede diensten had kunnen bewijzen, duurde de finale niet lang. Een defect aan zijn fiets was er de oor zaak van, dat hij al wat eerder de douches kon gaan opzoe ken. Het wegvallen van zijn ploegmakker deerde Jan Raas echter niet. Hij had de afgelo pen weken voldoende kracht verzameld om het ook in zijn eentje te kunnen rooien. Bij de amateurs reden twee Australiërs, Lesley en Tro- well, beiden uit de Olympische équipe, een opmerkelijke wed strijd. Hun krachtsinspannin gen in de kopgroep met verder Anjo van Loon, Ton van Oor schot en Jan Hogervorst wa ren evenwel niet toereikend om Anjo van Loon van de overwinning af te houden. De tegenwoordig in Sint-Wille- brord woonachtige coureur bleef zijn medevluchters jn de spurt vrij gemakkelijk de baas. Uitslagen: Profs: 1. Jan Raas ('s Heerenhoek) 100 km in 2.20.14, 2. Gerrie Knete mann (Huijbergen), 3. Johan Lam merts (Putte), 4. Bert Oosterbosch (Oudenbosch), 5. Fons van Katwijk (Oploo), 6. Vester Aarts (Kruinin- gen), 7. Fred van Dongen (Breda), 8. Phil Anderson (Australië). 9. Ni co van Hest (Alphen), 10. Ad Tak (Oud-Gastel), 11. Johan van de Linden (Tilburg), 12. Walter Planc kaert (België), 13. Theo Appeldoorn (Zegge), 14. Wim de Ruyter (Kwa- dendamme), 15. Teun van Vliet (Maasland), 16. Arnold van Hooft (Kerkdriel), 17. Wies van Dongen (Breda), 18. Peter Heeren (Sprun- del), 19. Paul Haghedooren (Bel gië), 20. Eddy Planckaert (België), 21. Henri Manders (Drunen), 22. Adri van Houwelingen (Zaltbom- mel), 23. Jan Jonkers (Oud-Gastel), 24. Jos Lammertink (Wierden), 25. Ad Oprins (Gilze), 26. Ad Prinsen (Oosterhout), 27. Leon Nevels (Stein), 28. Co Moritz (Amsterdam), 29. Gerrit Solleveld (De Lier), 30. Ad Polak (Heinkenszand); Amateurs: 1. Anjo van Loon (Sint- Willebrord) 100 km in 2.18.49, 2. J. Lesley (Australië), 3. T. van Oor schot (Prinsenbeek), 4. G. Trowell (Australië), 5. J. Hogervorst (Pij- nacker), 6. J. Sienders (Zwijn- drecht), 7. L. Gödde (Hendrik-Ido- Ambacht), 8. R. Sienders (Zwijn- drecht), 9. J. van der Toorn (Zeven bergen), 10. P. Uytdewilligen (Kruisland), 11. H. Akkermans (Ze venbergen), 12. J. van Trijp (Putte), 13. K. Hopmans (Hoogerheide), 14. J. Heeren (Breda), 15. L. Suyker- buyk (Nispen), 16. A. Jouvenaar (Den Haag), 17. A. Overbeeke (Dor drecht), 18. R. van Hooydonk (Roo sendaal), 19. M. van de Berg (Prin senbeek), 20. T. Kayen (Zevenber gen). Tweede plaats voor Johan Scheele Van onze motorsportmedewerker AXEL - Op het zware motorcrosscircuit van Axel is Johan Scheele er in de organisatie van zijn club, de M.C. Samen Sterk uit Wachtebeke, eindelijk in ge slaagd om een plaats op het podium te veroveren bij de 500 cc internationalen. yan onze spörtmedewerker HOEK - Het vierde Bram de Groot-toernooi, dat de voet balvereniging Hoek hield, is evenals de voorgaande edi ties een sportief evenement geworden. Winnaar werd Corn Boys, dat slechts twee doelpunten maakte. Daarmee is het duidelijk dat er te weinig doelpunten vielen. Enige uitzondering vormde Zaamslag, dat, in de vier duefe, die elk team moest spelen, acht maal raak schoot. In dé finale tegen Corn Boys slaagde Zaamslag er ech ter niet in te scoren. Aangezien de mannen uit Sas van Gent wel een keer de juiste richting vonden, wonnen ze het toernooi. Sluiskil werd derde door in het duel om deze plaats Hoek met 1-0 te verslaan. Daarmee kwam Sluiskil tot een totaal van twee treffers. Hoek bleef op slechts een goal steken. Teneuzense Boys schoot eveneens slechts een keer raak. Dat was in het duel met Terneuzen, met als inzet de vijfde plaats. Terneuzen scoorde in het geheel niet. Het zelfde deed Philippine, dat zevende werd door Biervliet op 0-0 te houden. Daarna nam het de strafschoppen beter dan Biervliet. De zijspart-combina- ttes in actie tijdens de motorcross in Axel, - FOTO WIM KOOYMAN Van onze spörtmedewerker TERNEUZEN - De hoofd macht van de voetbalvereni ging IJzendijke zal volgend seizoen met een andere doel man aantreden. Jan Verdonck, die jarenlang de IJzendijke-veste verdedig de, verrruilt zijn shirt voor een Terneuzense Boys-uitrusting. Voor Verdonck betekent deze overstap een klas hoger spe len. Van onze spörtmedewerker TERNEUZEN - Morgen speelt het Zeeuwse KNVB-team in Lewedorp tegen de zaterdag club Heerjansdam. Het tref fen, ter voorbereiding op de ontmoeting met de Poolse club Piast op eerste Pinksterdag in Axel, begint om 19.30 uur. Van onze spörtmedewerker GRAAUW - Ter afsluiting van het voetbalseizoen hield de voetbalvereniging Graauw een toernooi voor standaard teams uit 'Groot' Hulst. Winnaar hiervan werd Clinge voor STEEN 2, het eer ste speelde een promotieduel, HW'24, Hulsterloo en Graauw. De arbitrale leiding was in handen van het trio Penning, Asselman en Van Rattingen. In de openingsreeks leken de kansen op een succes nog gering, want daarin moest de Zeeuwse mororcrossveteraan nog genoegen nemen met een vijfde plaats. De tweede reeks zat Scheele echter steeds voor in en streed met de Belg Dirk Claus een verbeten strijd om de tweede plaats achter Willy van Baelen. Claus trok uitein delijk aan het langste eind, maar de derde plaats voor Scheele bleek voldoende te zijn voor de tweede plaats in de eindstand. Eduard van de Klooster, de getipte favoriet had een pech- volle dag. In de eerste reeks moest hij na een val in de eer ste ronde vanuit de achterhoe de aan een achtervolging be ginnen die hem uiteindelijk op de zevende plaats deed belan den. In de tweede reeks leek hij zich aanvankelijk onbe dreigd naar een reekszege te sturen doch opnieuw werd hij door een valpartij ver terug geslagen en werd uiteindelijk nog vierde wat tevens zijn eindstand werd. In de overige klassen wer den er talrijke successen be haald maar jammer genoeg mocht niemand het hoogste schavot beklimmen. Een op vallende prestatie leverde Ad Colijn uit Axel, die zijn gas toptreden in de B.L.B. beloond zag met een tweede plaats. Hiermee onderstreepte hij an dermaal een beloftevolle toe komst tegemoet te gaan. Ook Ronnie Walhout had grote kansen op de eindzege, een overwinning in de eerste reeks leek ook gevolgd te worden door een zege in de tweede reeks, maar pech wierp hem uit de strijd waardoor hij te rugviel naar de dertiende plaats in de eindstand. Gino de Jonghe maakte een succesvol le rentree in de junioren 250 cc categorie, met twee derde plaatsen in de reeksen bewees hij er na negen weken van af wezigheid weer helemaal bij te horen. Uitslagen: Debutanten 125 cc: 1. Leslie van Puyvelde (België), 2. Ad Colijn, Axel, 3. Marlon Hemelsoet, West- dorpe, 8. André van Espen, Axel, 9. Steven Mangnus, Vogelwaarde, 10. Jan Janssen, Hoek. Debutanten 250 cc: 1. Van Clapdorp (België), 3. Frank van Kruyssen, Kloosterzan- de, 6. Herman van den Bos, Koe wacht, 11. Jan Pierre de Bleijzer, Heikant, 13. Ronnie Walhout, Sluiskil. Junioren 250 cc: 1. Dhau- we (België), 3. Gino de Jonghe, Axel, 7. Erwin Adam, Westdorpe, 10. John Christiaans, Koewacht, 15. Sam Jansen, Sluiskil. Junioren 500 cc: 1. Deckers (België), 12. Chris de Pooter, Axel. Nationalen 250 cc: 1. Marco Hopmans, Ossendrecht, 2. Martien Jansen, Sluiskil. Nationa len 500 cc: 1. Sierens (België), 3. John Fijnaut, Oostburg, 12. Peter van de Ree, Zaamslag, 11. Jan Ver- hage, Cadzand. Internationalen 250 cc: 1. Marc van der Meersche (Bel gië), 6. Kees Sep, Vlissingen, 10. Adwin Cortvriendt, Axel, 14. Jo han Schelleman, Axel, 19. Ko Wal hout, Sluiskil. Internationalen: 1. Willy van Baelen (België), 2. Johan Scheele, Zaamslag, 4. Eduard van de Klooster, Hulst, 9. Jack Lensen, Axel, Roger Vink, Axel, 18. Rudi Walhout, Terneuzen. Van onze sportredactie AXEL - Wim de Waal keert mogelijk weer terug naar de rijen der amateurs, ondanks het feit dat de Axelaar eerder in dit seizoen liet weten ge woon bij de trimmers te blij ven. Op de deelnemerslijst van de amateurkoers in Hulst prijkt reeds z'n naam. „Maar dat wil nog niet zeggen dat ik daar start. Ik stap over indien ik genoeg koersen kan rijden. Zo niet, dan blijf ik bij de WA- OD", aldus De Waal. „Ik wil nog wel eens die sfeer proeven", zegt Wim de Waal. Zoals bekend is De Waal geen voorstander van voorinschrijvingen. De Axe laar heeft nu al weer heel wat koersen met 'vol geboekt' te rug in de bus gekregen. „Als ik erg veel 'vol'-boekingen krijg, is het niet de moeite om terug naar de amateurs te komen", stelt De Waal. De mogelijke rentree van De Waal wordt door veel ren ners al met een scheef oog be keken vanwege uitlatingen, die de Axelaar aan het adres van de jonge Zeeuwse wiel renners onlangs deed in een interview in De Stem. VOETBAL - Wereldkampioen Italië heeft zaterdag in Toron to een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Canadese voetbalteam met 2-0 gewon nen. De 18.000 toeschouwers zagen doelpunten van Altobel- li (30) en Battistini (84). Van onze spörtmedewerker TERNEUZEN - Na een zinde rende finalepartij is Jean- Paul de Bruyn uit Hulst kam pioen van Zeeland kader 38/2 geworden. In een bomvolle Ja- rinohal etaleerde hij grote klasse in die slotpartij. Aanvankelijk leek De Bruyn op een nederlaag af te stevenen tegen een sterk star tende Johnny Rottier. De spe ler uit Kloosterzande sloeg al in de eerste beurten een grote kloof. Maar via een ijzersterke slotserie van 174 pakte Jean- Paul de Bruyn alsnog de titel. Daar werd na vijf beurten voor gevreesd. Toen-viel er een enigszins onzekere Jean-Paul de Bruyn te aanschouwen. Het was bij Johnny Rottier anders. Die opende direct sterk en vooral via een risicoloos en op grote zekerheid gespeeld ka- derspel liep hij na vijf beurten op grote voorsprong. Toen wees het scorebord de stand 140-26 aan in het voordeel van de Rottier en zelfs de meest fervc Bruyn werd door twijfel over mand. Het liep goed af voor De Bruyn. Het gezegde: als de nood het hoogst is, is de red ding nabij, was zeker van toe passing op deze slotpartij. Bij de eerder gememoreerde stand van 140-26 sloeg Jean Paul de Bruyn genadeloos toe. Via een vrijwel perfect gespeelde serie op de lijn, vooral de eerste honderd caramboles werden fraai gespeeld, bouwde hij met grote overtuiging naar de par tij zege en de titel toe. Even kwam hij nog in de problemen maar met een knap uitgevoer de massé werd de basis gelegd voor de laatste tien zekere ca ramboles. Dat bracht de eind stand 140-200 na vijf beurten op het bord en iedereen in de volgepakte biljartzaal was het er roerend over eens dat de fi nalisten voor een spectaculai re en kwalitatiegf sterke slot partij gezorgd hadden. Op de andere tafel eiste Frits Bakker gemakkelijk de derde plaats voor zich op door De deelnemers aan de Zeeuwse titelstrijd kader 38/2: v.l.n.r. Frits Bakker, Jean-Paul de Bruin, Rinus Oostdijk, Johnny Rot tier, Peter Snelders, Tonnie van Iwaarden en Rinus Lems. - foto wim kooyman ten met groot verschil, 200-85, te verslaan. Jean-Paul de Bruyn dus ongeslagen kam pioen in deze tweede titel strijd, die door biljartvereni ging KOT georganiseerd werd. Maar deze titelstrijd leverde op. De hoogste reeks die hij in de slotpartij scoorde, daarvoor scoorde hij ook al twee series van 162 en 164, maar ook de kortste partij was voor hem. In slechts twee beurten maak te hij de 200 caramboles vol te- zichten een erg geslaagd kam pioenschap voor De Bruyn maar ook Johnny Rottier en Frits Bakker kunnen met te vredenheid terugblikken op een goed moyenne. De eindstand, opgemaakt door Frans van der Hulst was (match- punten, algemeen moyenne en hoogste serie): 1. Jean-Paul de Bruyn 14-37.84-174, 2. Johnny Rot tier 12-23.93-128,3. Frits Bakker: 1- 25.15-95, 4. Peter Snelders 7-12.02- 91, 5. Tonnie van Iewaarden 7-10- 27-58, 6. Koos Zwanink 4-12-71-65, 7. Rinie Oostdijk 2-12.26-67, 8. Ri- waarvan u vindt, dat er e advertentie voor geplaatst Kleintje" dan beslist in De S advertentie gelezen won gtem-lezers en lezeressen onze .,Kleïntjes"-rubrieken tienduizenden k T9 PAGINA SPORT 7 voor mot MAANDAG 28 ME11984 EINDREDAKTIE: ROB VAN PEURSEN Beste Frans Wij van 'Toegift' zijn een beetje verbaasd. Dat zullen we even uitleggen beste Frans. Het gaat om de af gelopen weken, dat begrijp je wel. Regelmatig liet je weten dat het huidige be stuur van NAC niet zo best is. Dat is jouw goed recht. Daarom vond je en vind je wellicht nog dat dit be stuur weg moet. Dat riep je onlangs nog voor de radio. Heel duidelijk. „Dit be stuur moet wijken. Als dat niet gebeurt, ga ik". En zeg nou niet dat het niet waar is. Want dat zou een beetje kinderachtig zijn. Vorige week vrijdag moest het dan gebeuren. Tim Meeüs, Guus Roffelsen en Wicher Nijkamp schreven een bijeenkomst uit. Wel kom waren de sponsors, die destijds op het gala in Bosschenhoofd 5000 gulden hadden betaald en be stuursleden van NAC. Fransje, jij was daar ook. Als vertegenwoordiger van het schoonmaakbe drijf dat die 5000 gulden keurig betaald had. Het was een lange vergadering. Jullie kwamen er allemaal met een brede glimlach uit. Ook jij. In het spoor van Frans Bayings. Nog altijd de voorzitter van NAC. Een beetje vreemd. Want had jij niet geroepen dat je weg zou gaan als dit be stuur zou blijven zitten. O ja, voor we het vergeten, Ton van der Meer mocht blijven zitten. Maar goed, daar gaat het nou niet om. Het gaat om dat bestuur. Die mensen, die sinds vrij dagavond nog allemaal rond die bestuurstafel van NAC zitten. En Frans, jij vindt dat goed. Jij blijft ook. Dat vinden wij, van 'Toegift' best hoor. Maar roep dan niet telkens dat je weggaat. Trouwens, je doet net of NAC dan in elkaar stort. Dat zal dus heus wel mee vallen denken wij, nog al tijd van 'Toegift' dus. Die 5000 gulden minder zal NAC echt niet in grote pro blemen brengen. En zeg nou niet dat het om zoveel duizenden guldens gaat. Wij van 'Toegift' weten be ter. Al moeten we onmid dellijk toegeven dat je er wel voor kan zorgen dat er leven in de brouwerij komt. Zeker, dat ontken nen we niet. Er is iets op gang gebracht. Roffelsen, Nijkamp en ga zo maar door. Goede sponsors, die bij een promotie van NAC naar de eredivisie voor een face-lift zullen zorgen. Prima. Breda kan best een volwaardige eredivisieclub met perspectief gebruiken. Maar wij, van 'Toegift', beste Frans hebben een beetje de indruk dat je iets anders wilde. Je bent nu al een heel eind in de vijftig. Je ziet er nog prima uit. Je bent bekend. Als die oud- scheidsrechter, als die ma nager, voorzitter van de Bredase volleybalclub Brevok. Maar dat weet in middels iedereen. Daarom werd het wellicht tijd voor iets anders Frans. NAC dus. Je rook je kans. Met een aantal mensen pro beerde je zo snel mogelijk op de hoogste stoel te klim men. Weliswaar riep je dat jij geen voorzitter hoefde te worden, maar toch. Je voelde je dermate sterk dat je bleef roepen dat dit be stuur weg moest. Maar op het moment dat het moest gebeuren, kreeg je te wei nig steun. En toen begreep je dat snel moest aanpik ken. Anders was de publi- citeitstrein weg. Dat vinden wij niet zo erg Frans. Dat mag allemaal. Want Breda heeft nu een leuke volleybalclub. Bij NAC is er inderdaad wat gebeurd. Klopt allemaal. Jij was er bij. Maar niet flauw gaan doen als je la ter woorden moet gaan in slikken. Als je even pas op de plaats moet maken. Niet gaan roepen 'waar staat geschreven dat ik conse quent moet zijn?' Woorden van wijlen Cor Kieboom, in de beginjaren zestig dé legendarische voorzitter van Feyenoord. Je hebt ge lijk hoor. Dat staat nergens geschreven. Tenminste, wij weten van niets. Wij vinden namelijk datje niet zo consequent bent. Als je eerst gaat roepen dgt je vertrekt als het bestuur blijft zitten en dus ook ge woon blijft zitten als er niets aan de hand blijkt te zijn, kun je moeilijk zeg gen dat het te rijmen valt. Wij, van 'Toegift', denken dat we het wel een beetje begrijpen. Want als je nu afgehaakt was, Frans, wat dan? Dan waren de radio interviews heel wat min der geworden. Veel minder telefoontjes van de pers die je, dat moeten we toege ven, altijd smakelijk te woord stond. En dat zou je missen. Logisch toch. Daarom, Frans, begrijpen wij het wel. Je zegt zelf dat dergelijke dingen gezegd worden in emotionele buien. Mag best. Vinden wij van 'Toegift' met erg. Welnee Frans. Straks, als NAC hopelijk promoveert, drinken we weer een glas. Woorden, die jij ook altijd bezigt na een felle strijd. De uitslag doet er dan niet eens toe. Wij van 'Toegift' zijn het daar wel mee eens, maar: hol je zelf niet voor bij. Sans rancune Wij van 'Toegift'. China zorgt voor een aar dig stuntje tijdens de Olympische Zomerspelen van Los Angeles. Nu Russen wegblijven sturen de Chinezen twee reuze panda's naar de Spelen om aandacht te vragen voor het feit, dat deze beren be dreigd worden in hun voortbestaan. De reuze panda's komen alleen in China nog in het wild voor. De introductie van de die ren bij de Spelen gebeurt volgens de Chinese autori teiten op verzoek van het Amerikaanse volk en atle ten uit verscheidene lan den. Twee herdershonden uit West-Duitsland, gespecia liseerd in het zoeken naar explosieven, zullen worden ingezet tijdens de Olympi sche Spelen van Los Ange les. De speurhonden Rex en Dragula, met een uitste kende staat van dienst bij de Duitse grenspolitie, ver sterken daar het legertje veiligheids-agenten dat belast is met de veiligheid van de Amerikaanse presi dent Reagan en andere, te verwachten hoge gasten Rex en Dragula gaan el kaar in Los Angeles afwis selen, omdat elk na een kwartier speuren dezelfde tijd nodig heeft, om op ad- me te komen. NAC-supporters boezemen tegenwoordig in den lande veel ontzag in. Dat moge bekend zijn. Maar valse o te late voorlichting word j een kwalijke zaak als die gebruikt wordt om de Bre dase aanhang zo snel mo- gelijk kwijt te raken, za terdagavond tijdens u Graafschap-NAC werd om elf minuten over negen vi de luidsprekers bekend g maakt dat om tien voo half tien (negen minuten later dus) de laatste tre naar Arnhem met aansl ting naar Breda zou ver trekken. Dat betekende voor het handle vol naars, dat op eigen ge genheid per trein n Doetinchem was gekom™ dat de afstand tot het s tion in recordtijd (er sta tien minuten lopen v moest worden afgelegd- dat bleek in vele gevalle onmogelijk. Van or DIEPENBEEK - Een geldb 2600 omgerekend - behore se-prijs is door hoofdreda maandblad 'Natuur en Te van de onlangs in Maastricl Dit gebaar maakte de he de collegezalen van het Lin in Diepenbeek bij Hasselt r tuur wetenschappelijk en Techniek'. Die redactie is o Grote Nederlandse Larous: van de Nederlandse editie v bekroning van belangrijke 1 de wetenschap. Hoofdredacteur Martens prijsgeld de gewenste en no< sche begeleiding van de Maa Vai dit Van onze re DEN HAAG - De heeft tot nu toe dit j a< tigen van bijna 65.0 bleken de ziekte te i dan 63.000 dieren als merkt. Het ministerie van Lai gedupeerde varkenshouc den schadevergoeding be Van dit bedrag kan het m: nisterie de helft verhalen b de Europese Gemeenscha] Een woordvoerder van het mi nisterie heeft dit maanda desgevraagd meegedeeld. D cijfers zijn bijgewerkt tot e met 15 mei. In Noord-Brabant gaat h« om zestien bedrijven met 16 zieke dieren, 11.178 verdacht en een schadebedrag van iet meer dan drie miljoen gulder Onderverdeeld naar de ver schillende Veterinaire Inspec ties in ons land is Gelderlani de onbetwiste koploper. Op 6 bedrijven is daar de ziekte ge constateerd; 980 varkens ble ken de ziekte te hebben, ter wijl nog eens 34.450 als ver dacht werden aangemerkt Het uitgekeerde schadebedraf bedraagt 8.437.585 gulden. Gedupeerden krijgen voo: varkens die de ziekte hebber de helft van de dagwaarde Voor de overige dieren is da de volledige dagwaarde. D< dieren gaan naar een destruc tiebedrijf en komen dus nie meer in de handel terecht. D( bedrijven van de gedupeerds boeren moeten grondig wor den ontsmet. Onv oorspelbaar Na een eerdere varkens- Pestexplosie begin vorig jaar hadden deskundigen eind vo- jjg jaar de hoop de ziekte on der controle te hebben. Onge veer tegelijkertijd deden zich Expeditie MINISTER Deetman van on- erwijs en wetenschappen en 6 Indonesische ambassadeur h iand, Waloejo Soegito, d! ,Tn maandag in Den Hel- v/L laatste tros losgegooid Nederlandse onder- JWWp Tyro, dat voor een evn jen maanden durende ar u- ie naar de Indonesische "chipel gaat. drom, mensen zijn ver als b>ij overstromingen bui gevo^ van zware regen- u„en die sinds zaterdag val- 'n Oklahoma, in het zuid- J^esten van de VS. Heerlijk, helder, Hermandad

de Stem | 1984 | | pagina 14