MOEDER VAN 'MAASTRICHTSE' VIJFLING: pirat Er zijn dagen dat ik t niet zie zitten ^?Aeoio^ce own fëeyuutena 0NDANB Hypotheekrente per 22 mei 1984 in west-a maandag Westduitse s ZATERDAG 26 ME11984 BI :EXTRA OP ZATERDAG5 Eén tarief BTW ■«'SSgss? PAPIER^ VOOR UW PEN Is AVO wel bona fide? Positief Springplank LOSSE FLODDERS ^ATERPAG 26 ME Estel moet 5,5 min. boete betale Eindhoven hoort acht jaar eisen El Salvador: politie naar Tl 1 De muren van haar zieken huiskamer zijn behangen met de gebruikelijke felici- tatiekaarten. De schreeuwe rige letters van 'Proficiat' schitteren je in alle kleuren tegemoet. Alleen als je dich terbij komt zie je dat er ach ter 'dochter' en 'baby' een 's' is gekriebeld en dat 'zoon' is herschreven tot 'zonen'. Uit het hele land hebben mensen met deze felicitatie- kaarten gereageerd op de geboorte van de nu drie we ken oude Lonneke, Koen, Martijn, Noortje en Maaike: „Mia en Jan, jullie kennen me niet, maar ik heb zeven jaar in Boxtel gewoond. Sinds '82 woon ik in Maas tricht. Ik voel me een beetje trots op wat Mia gepresteerd heeft." Zeker vijftig mensen hebben gevraagd om een geboorte kaartje. „Voor hun verza meling van kaartjes van prinsenkinderen," zegt een verbaasde 26-jarige Mia Brands. Als voormalige kleuterleid ster is ze wel gewend om met meer kinderen om te gaan, maar dat is wel wat anders dan in één klap de zorg te krijgen voor een ouderwets gezin van zes kinderen. Zij en Jan hadden al een zoontje van twee: Roel. Ze hebben een paar voor zorgsmaatregelen kunnen nemen: een groter huis ge kocht en bovendien had Jan de mazzel dat hij een andere baan kon krijgen. Hij is ver pleegkundige en verruilde het ziekenhuis voor een be jaardentehuis. Een baan met minder nachtdiensten en meer regelmaat. Maar wat heeft Mia de afgelopen tijd meegemaakt? En hoe moe ten ze dat straks - persoon lijk en financieel - bolwer ken? „Ik heb nog steeds dagen dat ik het niet zie zitten, maar er zijn ook dagen dat ik denk: het zal wel gaan." En: „Het klinkt misschien wel idea listisch, maar ik heb me voorgenomen om elke week ook eens een keer met Jan uit te gaan. Maar dan heb ben we wel twee oppassen nodig." Donderdag mocht Mia Brands naar huis. Voor zij vertrok sprak ze uitvoerig met onze verslaggeefster. Mia Brands met op de achtergrond enkele van de honderden felicitatiekaarten. „Ik heb geen idee hoe we het allemaal moeten gaan bolwerken. We zien wel." Van links naar rechts: Noortje, Martijn, Lonneke, Koen, Maaike: „Ik wil dat het allemaal eigen persoontjes worden." F0t0'swilnilwik 6Ik ben me rotgeschrokken door Engelien Beker „Ik moest rusten omdat ik enkele vochtblaas- jes had in de baarmoeder. Toen die weg waren bleek ik zwanger te zijn. Eerst waren het twee vruchtjes, later drie en toen vier. Een maand voor de bevalling bleken het er vijf te zijn. Je kunt wel zeggen dat je met zoiets rekening kunt houden na een hormoon-behandeling, maar die heb ik met Roel ook gehad. Je denkt: we willen er nog één en dat is dat. Ik wilde ook weer gaan werken, invallen op de kleuterschool." „Ik heb het best zwaar gehad. Lichamelijk, maar vooral ook geestelijk. Die onzekerheid, de spanning. Alles bij elkaar heb ik wel zeven maanden moeten rusten. Eerst thuis, toen in het ziekenhuis van Boxtel en de laatste weken in Maastricht. Met de zwangerschap van Roel werkte ik nog en had ik helemaal niet de tijd om er bij stil te staan. Nu was ik er 24 uur per dag mee bezig. Ik voelde me ook veel zieker: misselijk, overgeven, soms de hele dag door. Omdat het hor moongehalte veel hoger is, is alles veel erger. En je krijgt alle kwaaltjes eerder. Ik had al last van kortademigheid en maagzuur en pijn aan m'n rib ben toen ik 20 weken was. Dat kwam omdat de baarmoeder toen al de stand had van 40 weken." „Maar van het getrappel in de buik heb ik bijvoorbeeld maar weinig gemerkt. Daar hadden ze niet genoeg ruimte voor, natuurlijk. Alleen als er eentje zich wilde omdraaien dan voelde ik het, want dan draai den ze alle vijf." „Op het laatst kon ik niets meer: niet meer lopen, niet meer eten, niet meer slapen. Dat laatste was het ergste. Je blijft piekeren over wat er al lemaal mis zou kunnen gaan. Hoeveel er zullen blijven le ven. Ik heb altijd gehoopt dat in ieder geval eentje het zou redden. Dat dit in ieder geval niet allemaal voor niks is ge weest." Zou 't lukken? „De weeën begonnen al met 20 weken. Vanaf het moment dat ik in Maastricht lag kreeg ik een infuus om de weeën te remmen en steeds als ik 't in fuus omhoog zag gaan dacht ik: Zou het lukken? Ik was bang dat dat ze het niet meer zouden kunnen tegenhouden. Dat dan alle kinderen dood zouden gaan. Want op 'n gege ven moment gaat de natuur toch zijn gang. Daarom heb je ook last van het infuus: omdat het helemaal tegen je lichaam inwerkt." „Toen het begon was het een opluchting. Ik was lichamelijk èn geestelijk echt helemaal op. Al hadden ze me helemaal opengesneden, 't interesserde me niks meer. Zover was ik al. Maar ze hebben me een hoop laten meemaken. Toen ik al die mensen op de operatiekamer zag dacht ik wel even: wat gaat er nou ge beuren. Het was een gek ge zicht: al die mensen moesten precies zo blijven staan als ze stonden. Ze mochten geen stap verzetten. Dat was allemaal zo in het draaiboek opgenomen om botsingen te vermijden. Ik heb een snee overdwars ge kregen, tot aan m'n navel, om dat mijn spieren toch al zo op gerekt waren. De eerste ge dachte als je bijkomt is na tuurlijk hoe zal het zijn afge lopen. Maar dan is die span ning nog niet weg. Eerst lagen ze allemaal aan de beademing. Als dat voorbij is ga je lichter denken, maar het is toch niet dat alle spanning van je af valt." „De eerste keer dat ik de kin deren zag was het allemaal heel onwerkelijk. Ik had niet het idee dat ze van mij waren. Ik schrok ook heel erg. Dat is natuurlijk normaal: ze hadden eigenlijk nog twee maanden in de baarmoeder moeten blijven zitten. Het zijn allemaal botjes en peesjes, er zit geen gram metje vet aan. Ik vond het in het begin ook heel akelig om ze vast te houden. Maar daar word je natuurlijk ook handi ger in. Het gevoel dat 't mijn kinderen zijn, begint nu pas een beetje te komen." Moe „In het begin was ik heel moe. Ik kon niet eens zitten, was al duizelig als ik overeind kwam. Er stond ook meteen een fysio therapeute bij mijn bed om me opnieuw te leren lopen. Nou: en je ziet hoe het nu gaat. Mijn spieren hebben flinke knak ken gehad. Ik moet straks echt therapie gaan doen. Maar wat zal dat wel niet allemaal gaan kosten?" „Ik heb geen idee hoe we het financieel moeten bolwerken. We willen een echte goede hulp zoeken, die verstand heeft van kinderen. En bij Jan thuis hebben ze zeven kinde ren, die ook weer kinderen hebben, dus daar kunnen we wat van overnemen. En bedjes en wagens leen ik wel. Dat hoeft niet allemaal nieuw te zijn. Maar je wilt toch ook wel eens wat leuks voor ze kopen. In het begin is het misschien leuk om ze dezelfde kleren aan te doen. Maar niet te lang. Als ze zo oud zijn als Roel is het al niet meer nodig. Gelukkig dat het geen eeneiige vij fling is. „Iedereen denkt dat we over stroomd worden door aanbie dingen, maar dat is niet zo. Wat de kranten schrijven over de 6000 die we van De Tele graaf hebben gekregen klopt ook niet. Dat was nog niet de helft. Het gemeentebestuur van Boxtel heeft ons op de eer ste plaats van de urgentielijst van huurhuizen gezet. Maar dan heb je toch een groot huurhuis nodig en betaal je gauw ƒ700. Dus hebben we maar een woning gekocht. We hebben nu op advies van de voorlichter en een arts van het ziekenhuis een publiciteits- man in de arm genomen om te kijken of hij iets kan doen bij firma's voor luiers of baby voeding. Zeker die blikken voeding ziin ontzettend duur. Het is echt niet zo dat we er grof geld aan willen verdie nen. Het is puur uit nood zaak." „Wat ik jammer vind is dat al le kritiek zich tegen de Boxtel- se gynaecoloog heeft gekeerd. Het had hier ook kunnen ge beuren. Tja, een een-of een tweeling was misschien wel beter geweest, want met vijf moet je wel veel inleveren. Bij de couveuse van Koen. „Vanaf het prille begin doet hij het 't beste.' Volgens staatssecretaris Ko ning (Financiën) vallen de nadelen voor de laagstbe taalden erg mee. Het wordt tijd, dat de heren dan 'ns achter het bureau vandaan komen en het land intrek ken, niet om reclame voor zichzelf te maken, maar om zich op de hoogte te stellen van de werkelijkheid van de situatie. Dit is nl. niet zo maar een maatregel, maar de zoveelste brutale daad, die nu onderhand de beken de druppel gaat worden. Waarom moeten de fouten en de onachtzaamheden in clusief de twijfelachtige ma nipulaties reeds kabinetten lang, waar al dikwijls ge noeg voor gewaarschuwd is in het verleden, over onze rug opgelost worden Het is toch al te gek dat wij door die onkunde en interessant gekrakeel nu moeten boeten, omdat jullie het vak boek houden met negatieve resul taten alleen verstaan. Dit stabiele netwerk van hoog- ontwikkelden geeft hiermee toe, dat ze de huidige proble men machteloos, onkundig, maar vooral moraalloos op lossen. Iedereen kan nl. de problemen zo oplossen. Maar als hoogontwikkelde in maatschappijstructuur en economische verhoudingen haal je toch schande op je hals, al je niet meer weet te doen dan met 14% BTW aan eerste levensbehoeften scha ven en snijden. Dit is mens onwaardig. De filosofie is wel duidelijk: Eerste levens behoeften móet je kopen, lu xe artikelen daar bezuinigt men op en die krijgt door de BTW-verlaging een koopin jectie. Jullie, stabiel kabinet, maken niet gezond, maar rot. En zo worden wij opge fokt en begerig gemaakt naar goed en materiële heb zucht. Ons geweten, ons in nerlijk wordt steeds meer in de luren gelegd onder in vloed van ...van alles. Vindt u het gek, dat wij ons erge ren aan filosofische be- 'QgggSSt» schouwingen op de tv over voor ons van belang zijnde zaken met al uw lolbroeke rij, kwinkslagen, hoonge lach, persoonlijke scrupules en aantijgingen ter verho ging van eigen eer, belang of populariteit U kunt i.p.v. 'de economie trekt meer aan' beter zich realiseren: 'de laagstbetaalde trekt meer uit'. Maar wat, als die niets meer uit te trekken heeft Oosterhout A. v. Gooi De vereniging AVO is deze week weer bezig een beroep te doen op de goedgeefsheid van de gemeenschap. Daar is niets op tegen ware het niet dat er bij mij ernstige twijfels gerezen zijn over het doel waarvoor de gelden door AVO worden aange wend. Voorbeeld: Ik heb een vriendin, een bijstandsmoe der. Zij heeft een dochtertje van 17 die vanaf haar ge boorte doofstom is. Nu zou een teletekstapparatuur haar grotendeels uit een verschrikkelijk isolement kunnen verlossen. Daar ik dacht dat AVO zich om der gelijke gevallen bekommer de raadde ik mijn vriendin aan met deze vereniging contact op te nemen, hetgeen zij deed. Enige tijd later kwam er iemand op bezoek maar wie schetst mijn ver bazing toen hij vaststelde dat een dergelijke appara tuur wel gegeven kon wor den, mits mijn vriendin de bijstandsmoeder eerst zelf een nieuwe televisie zou aanschaffen. Dat is zoiets als om een aangepaste auto vragen: Wij willen wel de zittingen geven maar dan moet u eerst de auto kopen. Toen mijn vriendin enige weken later - een vriend had haar een nieuwe televisie toegezegd - toch wel geïnte resseerd te zijn in AVO's be lofte hoorde zij taal noch te ken meer. Dit heeft mij aan het denken gezet. Waar blijft het geld dan wat de gemeenschap aan AVO geeft In hun blad las ik dat er vorig jaar zo'n 1.2 miljoen werd opgehaald dat bedrag gevoegd bij de legaten die men ontvangt alsmede de subsidie denk ik dat ik de plank niet ver missla als ik schat dat men zo'n inkomen heeft tussen de drie en vier miljoen gulden. Als ik dan lees in hun periodiek van 1 februari dat er van al dat geld in 1983 in totaal 570.000 werd uitgekeerd aan men sen met een handicap dan wordt het m.i. tijd om ons af te vragen of AVO wel bona fide is Foster Parents Plan kwam om heel wat minder in de negatieve publiciteit terecht. Breda Maartje van der Heyden Medio november/eind no vember van 1983 heb ik mijn afkeuring laten blijken m.b.t. uw, m.i. ongenuan ceerde, standpunt t.a.v. de ambtenarenacties. Na tijde lijk uw krant verlaten te hebben, ben ik nu toch weer geabonneerd en wil ik niet nalaten ook eens een positief geluid te laten horen. Uw hoofdredactioneel commen taar van donderdag 17 mei '84 geeft de feiten, voorzover ik het kan beoordelen, juist en genuanceerd weer. Ook de conclusies die u daaruit trekt, m.n. de één na laatste alinea, onderschijf ik volko men. In Nederland loop je al gevaar aangehouden te wor den wegens verboden wa penbezit bij het lopen met een 'waterpistooltje'. Deze 'BVD'-man was in het bezit van granaten; toch laat men de man gewoon naar het buitenland ontsnappen. Ik vind dit ongehoord (nog af gezien van de schade die de vredesbeweging is aange daan). Huijbergen J. van Koot In een alliantie zal steeds dat land als springplank ge bruikt worden, dat het slechtst verdedigd wordt. In 1940 was de omtrekkende beweging door Nederland de kortste weg voor de geal lieerde nederlaag. Het is dus onjuist te zeggen dat het on belangrijk is of Nederland zijn verdediging op peil brengt. Het is laf tegenover de bondgenoten, want het brengt hen in het grootste gevaar. Dat was ten tijde van Michiel de Ruyter, het rampjaar 1672, in '40 niet an ders. Het niet stationeren kan wel eens de inleiding worden voor een rampperio de waarvoor een nieuwe 80- jarige bevrijdingsoorlog no dig is, zelfs voor heel Euro pa, waarvoor Nederland dan weer de schuld zal dragen. Het siert geen enkele partij uit een bepaald soort paci fisme munt te slaan voor nog enkele jaren dat zij vrij kan ageren. Om misbruik te maken van de angst die zij voor eigen doel opwekt. Ne derland is niet laf. Het is een dappr volk. Dat bleek in '40- '45. Wat heeft het geleden om haar zwakke leiders van voor '40. En wat hebben ze Europa aangedaan. Gaat dit weer gebeuren? Den Haag C.D. Noorderwier Dat er zonaer Gods wil geen mus van het dak valt kunnen we lezen in de Hei lige Schrift, maar hoeveel bijbellezers weten voor hoeveel geld er dan van het dak valt? Wat weten ze van de prijs waartegen mussen werden verkocht in de da gen van het Nieuwe Testa ment? In The Listener van 2-4-'84 las ik dat men ook in die dagen er verstandig aan deed prijsbewust te ko pen, want de prijs van een mus verschilde van verko per tot verkoper. Het arti kel noemde de bronnen ■waaruit ze die informatie geput hadden e ik besloot het na te trekk n in mijn antieke statenbijbel met de koperen sloten. Het klopte. In Mottheus X;29 las ik: „Worden niet twee musch- kens verkocht om één pen- ninkske?" m.a.w. vier voor twee penning. In Lukas XII,-6 las ik: „Woorden niet vijf muschkens verkocht voor twee penninkskens?" Een mus meer voor de zelfde prijs. Was nu de pen ning gedevalueerd of ver giste zich een van die twee wijze, oude joden die het evangelieverhaal opteken den? Stel je nu voor dat een kind onder de godsdienstles z'n vinger opsteekt en die vraag stelt, wat moet dan zo'n onderwijzer antwoor den? Kinderen vragen de dolste dingen. Wijs is der halve het besluit van Mon seigneur Gijzen van Roer mond om het godsdienst onderwijs op de lagere school weer te laten geven door de parochiegeestelij ken. Dat voorrecht heb ik niet gekend. Ik kreeg op mijn lagere school gods dienstles (fakultatief nog wel) van dezelfde onder wijzer die mij het lezen, schrijven en rekenen bij bracht. Dat deed hij goed, meneer Kwaaitaal, maar ik heb reden te twijfelen aan zijn vakmanschap op ge bied van de godsdienstken nis en wel door een vraag die Max Overheem hem stelde. Max was de onge kroonde aanvoerder van onze zesde klas en Max stel de namens ons altijd alle vragen. Meneer, mag fa raam open? Meneer, mag het licht aan? Toen meneer Kwaaitaal boeiend vertelde over de ark van Noach was het dan ook Max die vroeg of er ook ijsberen in de ark waren. „Ja", zei meneer Kwaaitaal, „waarom waan je dat?" „Nou", zei mm „het is een hele ivandeling van de Noordpool naar Pa. lestina en het hoefde niet, want verschil in water- stand maakt niet veel uit als je leeft op een drijvende ijswereld". Tot onze verba zing werd hij de klas uitge stuurd als zijnde een bruta le vlegel. Mijn zoons heb ben op hun school in 't Ginneken al wel het voor recht genoten godsdienst onderwijs te krijgen van een parochie-geestelijke Weliswaar geen pastoor maar toch 'the next best thing', een kapelaan en die heet in Vlaanderen onder pastoor. Deze kapelaan ver stond zijn vak. De meest ondoorgrondelijke geloofs mysteries loste hij op met een doosje lucifers. Tijdens de les over de Heilige Drie vuldigheid ruim hij drie lucifers uit dat doosje, stuk voor stuk: God de Vader, God de Zoon en God de Heilige Geest. „Drie", zei hij dan, greep ze alle drie tussen vinger en duim en streek ze alle drie gelijk aan". Drie lucifers en toch één vlam". Mijn zoons vertelden me dat onder tafel en waren vol lof over hun gods dienstleraar, reeds jong doordrongen van de wijs heid die ons nu via STER- spots wordt opgedrongen: Vakmanschap is Meester schap. beta lings wijze rente vast gedurende af- sluit- provi- siein rentepercentages met gemeente garantie zonder gemeente garantie opgave bank werke lijk opgave bank werke lijk Annuilelten- hypotheken A.B.N. M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7,4 8.2 8,7 7,82 8,69 9,24 7,6 8,4 8,9 8,04 8,91 9,46 Amro bank M/A M/A M/A var. 2 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7,3 8,1 8,6 7,71 8,43 9,13 7,5 8,3 8,8 7,93 8,64 9,35 Centrale Volksbank M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 Direktbank/ NCB bank M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1,5 1.5 1,5 7,6 8,0 8,4 8,14 8,57 9,01 7,8 8,2 8,6 8,36 8,79 9,23 Grenswissel- kantoren/CDK M/A M/A HJ/A HJ/A 1 jr. 5 jr. 1 jr. 5 jr. 1 1 1 1 7,9 8.4 8,1 8,6 8,31 8,85 8,38 8,90 7,9 8,4 8,1 8,6 8,31 8,85 8,38 8,90 Hypotheekf. Noord-B. gemeenten M/A M/A M/A 5/10 jr renterust 15 jr. 1,25 1,5 1,25 8,75 8,6 8,875 9,36 9,23 9,48 8,75 8,6 8,875 9,36 9,23 9,48 Van Lanschot/ Woonfonds Holland* KW/A M/V M/V M/V M/V M/V var. var. 1 jr. 2 jr. 3 jr. 5 jr. 1.5 1,5 1.5 1,5 1,5 1,5 7,2 7.6 8,1 8.7 8,7 7,77 8,21 8,76 9,43 9,43 7,5 6.9 7,3 8,2 8,7 7,88 7,34 7,79 8,77 9,33 NMB M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7,3 8,3 8,7 7,71 8,80 9,24 7,5 8,5 8,9 7,93 9,02 9,46 Postg./RPS M/A M/A 2 jr. 5 jr. 1 1 7,9 8,4 8,31 8,85 8,1 8,6 8,52 9,07 RABO (adv.) M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A HJ/A var. 3 jr. 5 jr. stabiel var. 3 jr. 5 jr. stabiel 1,25 1,25 1,25 1,25 1.25 1,25 1,25 1,25 7,9 8,2 8,4 8,75 8,1 8,4 8,6 8,95 8,33 8,66 8,88 9,26 8,41 8,72 8,94 9,48 8,1 8,4 8,6 8,95 8,3 8,6 8,8 9,15 8,55 8,88 9,10 9,48 8,62 8,94 9,14 9,70 RABO (hypo) M/A M/A HJ/A HJ/A 3 jr. 5 jr. 3 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 1,5 8,2 8,4 8,4 8,6 8,69 8,91 8,75 8,96 8,4 8,6 8,6 8,8 8,91 9,13 8,96 9,17 Verenigde spaarbank M/A M/A M/A Vi jr. 3 jr. 5 jr. 1 1 1 7,6 8,2 8,4 7,98 8,63 8,85 7,8 8,4 8,6 8,20 8,85 9,07 Westl. Utr. st. standaard standaard no-risk interim 2e kw. '84 budg M/V M/V M/V M/V M/V M/V 2 jr. 5/10 jr. 11/15 jr. 5 jr. 1jr. var. 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 8,2 8,8 9,2 op 7,4 8,7 8,87 9,54 9.98 aanvr. 7.99 9,43 8,4 9,0 9,4 op 7,4 8,7 9,09 9,76 10,21 aaiw- 7,99 J43_ Leven- hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10 jr. 8,3 8,62 8,3 i Jf2_ Levensverz. aangesl.bij NVL KW/A M/A 5/10 jr. 5/10 jr. - 8,3 8,62 8.4 8,3 8,67 W2, Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie M/A maandbetaling achtera! M/V maandbetaling vooruit Woonfonds Holland Van Lanschot HJ/A huiijaaiuciaiiny KW/A kwartaalbetaling achtera Ondanks de minder optimistische berichten over de in,ernA nale rente-ontwikkeling is de hypotheekrente nagenoeg °o anderd gebleven. Slechts het Woonfonds Holland vert1 haar tarieven voor hypotheken met gemeentegarantie 0,2%. Met een verhoging over de gehele linie mag 'eKe worden gehouden. Copyright „Vereniging £igen Huis AMSTERDAM (ANP) - van piraterij, aanvallen Den, in West-Afrika en he afgelopen twaalf maande n»en. Daar staat tegenover da voorkomen op schepen in Dit heeft E.F. Ellen va Maritime Bureau Maritim zegd op de conferentie lucht- en zeehavenpolitie 1982 vonden er in West-A Monrovia, Lagos en Niger schepen plaats tegen slech tot april dit jaar. In de wateren tussen Ind werden in 1982 44 schepen eens 22 in de eerste drie Vanaf juni van dat jaar tot het nog maar zeven keer. Verder zijn er volgens nengekomen van drie geva Ree kof LUXEMBURG (ANP/DPA) Het vroegere staalconce Estel, dat werd gevormd d de Nederlandse Hoogovens de Westduitse Hoesch, m een boete van ongeveer miljoen gulden volledig bet len. De Europese Commiss heeft deze boete opgelegd o dat de onderneming de toeg wezen produktiehoeveelhe in het vierde kwartaal v" 1981 heeft overschreden. Van onze correspondent BARCELONA - De openba aanklager van de rechtbank i de Catalaanse provincie Ger~ na heeft 8 jaar gevangeni- straf geëist tegen de 23-jarig Eindhovense schilder M. V omdat hij in maart vorig jaa tijdens een vechtpartij in Bla nes, bekend toeristenoord aai de Costa Brava, een 15-jarigi Spaanse jongen met een me: heeft doodgestoken. SAN SALVADOR/TEGUCK hoofd van de Salvadoraanse Carranza, is als militair attacl land. Dit heeft de stafchef van h( meegedeeld. De naam van Carranza is in doodseskaders die in El Salvai malig hoofd van de financiël heidstroepen in El Salvador. 1 re functionaris vond Carranza Blandon kondigde aan dat i nis Moran, de voormalige mili we La Paz, zal worden overgej don wil rechtse officieren die c ren, zo hebben hoge militairen Salvadoraanse troepen ga; Hondurese militaire oefening! zijn. Dit is vrijdag uit militaire Vandaag komen 1.300 Salvado I zullen met 1.800 Hondureze Mdoefeningen houden waarii roerbestrijding. fJJVïTGART/HAMBURG J"PA/UPï) De Westduitse metaalvakbond IG MetaU eft vrijdag de verwachting 'gesproken dat circa 200.000 metaalarbeiders zullen deel- men aan de betoging die '««staande maandag in Bonn borden gehouden. j dag worden ook in Buhr^elstaten in de Bondsre- en solidariteitsstakingen ■manifestaties gehouden.

de Stem | 1984 | | pagina 4