lelijk De achterkant van het supportersleed Dinsdagavond trok de NAC- supporterschare naar Venlo. De Stem trok met hen mee en constateerde hoe spelen zonder brood tot problemen leiden. De autoriteiten zijn echter gematigd tevreden: Het had erger gekund'. Vanavond gaat de NAC-schare opnieuw op pad. Dit keer naar De Graafschap. Of het opnieuw 'meevalt' hangt er wellicht ook vanaf of er voor de luttele prijs van f 18.75 behalve een treinkaartje en een toegangsbewijs ook een overwinning wordt geleverd. Onderdeel Gezellig B-side Afstand Gedrag Succes yr Bert van Velzen t is maar goed dat we een e/oon in huis hebben. Me- je verwerpelijke gedachte rdt in de kiem gesmoord nkzij dit spongat op de psy- e. Ik zat allerhande gruive- ks te bedenken (paters die ncarneren als harde ferni- iten, hondjes die in een eer- r bestaan kampbeul zijn ge test, Marcel van Dam die zh in een vroeger en lager staan manifesteerde als de ard van King Lear in een rijs theater) toen de telefoon ng. ;t was een middelbaar en ■eng klinkend wijfje. Ze be- l me mevrouw Van der Vel- •n naar het toestel te bren- n. Ze klonk een tikje bits, j het dunne stemmetje ver- eldde ik me een tanig ■ouwtje. Ik vertelde haar dat bij ons geen mevrouw Van •r Velden woonde; zij echter eende van wel. Ze had het nslotte op papier, de straat, >t adres, het telefoonnum- er. Mevrouw Van der Velden iu haar vrijdag ophalen voor •n reisje naar Beek. ïcht mevrouw, we hebben ier geen Van der Velden", zei „Jammer, maar waar." doe heet Udan?", vroeg ze, sof ze me in een leugen wilde zrstrikken. Ik aarzelde even i zei, naar waarheid: „Van elzen.„Juist", zei ze, „die is et." 'r volgde een lang en weinig ruchtbaar gesprek tussen het itse wijfje en mijn vrouw, die lij later verweet dat ik het rouwtje had beloofd dat zij aar vrijdag naar Beek zou rengen. „Ze zegt dat ik lid en van de Unie van Vrouwe- jke Vrijwilligers."Het rouwtje belde die avond vier eer. Zij weigerde te geloven at mijn vrouw na twintig aar studie van de Nederlandse aal nog steeds gebroken En- els spreekt. Het was een truc m haar uit de bus naar Beek e houden. Ze verklaarde bij ijd en wijlen dat ze gehandi- apt was en ik vond daardoor le moed niet meer om het ge- prek bruut te beëindigen. We laven haar uitvoerige ad- neen, maar ze bleef vragen: ,Hoe moet dat nou?", alsof ik le bus had besteld. Je volgende dag belde ze al yroeg. We hadden klaarblijke lijk voldoende bedenktijd ge- iad. Met een slaperig hoofd lezwoer ik haar 008 om hulp te rragen. Daarna pas kreeg ik iet benul om eens in het tele- 'oonboek of er in mijn straat vellicht ook een Van der Vel len woonde. Ik werd lyrisch van vreugde toen ik het zag ttaan: W. van der Velden. Een eindje verderop in de straat. Ik draaide het nummer en zo heb ik leren kennismaken met de heer Van der Velden, wiens vrouw vaak met gehandicap ten op pad gaat. „Ja", zei hij, „het is een buitengewoon las tig wijfje. Maar ja, er viel een plaatsje open in de bus. Zo doende. Als ze weer belt zegt b dan maar dat ze vrijdag in ieder geval wordt gehaald. De telefoon ging opnieuw en er meldde zich een dame van de PTT. Ze hadden daar een lastig vrouwtje aan de lijn ge had, dat beweerde dat er op mijn adres een mevrouw woonde die haar zou begelei den naar Beek, vrijdag, voor een uitje, dat die mevrouw daar nu geen zin meer in bleek te hebben en net deed alsof ze geen Nederlands kon spreken. Niet zonder trots meldde ikae telefoniste dat ik deze zaak tot op de bodem had uitgezocht en dat het lastige wijfje vrijdag zou worden gehaald. „Zegt V maar dat ze rustig kan 9aa" slapen", zei ik nogal gedragen, hoewel de dag pas net was be gonnen. Ik wilde iets aardigs zeggen. De telefoniste was blij Even later ging de telefoon. Het wijfje. „Ik ben gehandi capt", zei het stemmetje, „maar ziet U nou dat ik toe gelijk had? Ze hebben me op gebeld van de PTT en me v te ld dat die mevrouw me vrij dag komt halen. Had U irf n nou niet ineens eerder kun vertellen?" „Ja mevrouw", zei ik, „neem Ume niet kwalijk." Ik neem aan dat ze onderweg naar Beek aan mevrouw van der Velden gevraagd heeft oj ze dat mooie Engelse accem nog eens wil nadoen 9 *- K Jonge NAC-spelers onprofessioneel Sd voorwerpen te vinden. 'Goede relatie tussen spoorweg - politie en NAC-supporters. rU pl Enen een plasje plegen. B-side op oorlogspad FOTO'S DICK DE BOER TEKST WILLEM REIJN „Ik hoop uit de grond van mijn hart dat NAC promo veert", moppert een oude VVV-supporter. „Dan zien we die supporters tenminste ook nooit meer terug". Het beeld dat de gemiddelde Venlo- naar na het bezoek van de NAC-aan- hang van dinsdag heeft, is niet be paald positief. De rustige Limbur gers, die de lente-avond benutten om hun ploeg te zien verliezen, waren ge schokt door het optreden van de NAC-fans, en speciaal de B-siders, die een deel van de omheining bewerkten tot sloopschroot en zich met houten stokken probeerden te meten met de met lange latten gewapende Herman dad. En menig fietser op de toegangs weg zal de blauwe plekken nog voe len, die hij opliep toen met geel-zwar- te sjaaltjes getogen jongelieden, ge wapend met een stevige alcohol-ke gel, hem van het rijwiel aftrokken en de kracht van de Bredase ploeg fysiek duidelijk maakten. Wie de incidentjes optelt en zich daarover verbaast, zal inderdaad wei nig waardering kunnen opbrengen voor de NAC-aanhang. En zeker niet als daarbij nog rap wordt vermeld dat er op het station van Eindhoven in de speciale NAC-express zes of zeven keer aan de noodrem werd gehangen (ge lukkig in één keer, zodat de vertra ging tot acht minuten beperkt bleef), vijf zitbanken werden opengesneden, drie rugleuningen hetzelfde lot on dergingen, vijf asbakken van de trein werden verwijderd evenals één pa pierbak, op straat enkele auto's be krast zijn en een winkelruit werd ver nield. Waarbij aangetekend moet worden dat die laatste incidentjes niet zijn geregistreerd als Bredase wapen feiten. Daarmee is de gemiddelde bedaarde voetballiefhebber volledig op zijn ge mak gesteld, want zijn depreciatie van de fanatici is bevestigd en, zo fluistert een oudere bezoeker, zou het dus niet gek zijn als de politie de ver velende mannekes even 'apart' zou ne men achter de ME-bus. Zoals gewoonlijk is de werkelijk heid gecompliceerder. Ten eerste al omdat de NAC-supporter niet bestaat. En ten tweede omdat de reeks strafba re feiten of feitjes slechts een onder deel vormden van de hele trip van het NAC-legioen. De reis Breda-Venlo vv stond voor de officiële instanties in het kader van het experiment rond het combi kaartje. Het veiligheidsintituut van de KNVB is bezig dit project, dat tot doel heeft de supporters bij elkaar te krijgen, waardoor er minder aanhan gers vooruit reizen om moeilijkheden in de binnensteden van de te bezoeken plaatsen te veroorzaken. Zoals Breda zelf aan het niet zo vege lijf heeft kun nen merken, toen honderden Feyen- oord-fans een dag jazz-festival ver ziekten. De krachten eendrachtig bundelend hebben de voetbalverenigingen VW, De Graafschap, NEC en NAC, de KNVB en de Nederlandse Spoorwegen voor het Trein-Toegangsbiljet ge zorgd. Echt Hollands is gekozen voor een zeer aantrekkelijke prijs: voor het luttele bedrag van f 18.75 kan de koper zowel de trein (normale retourprijs f35) als het stadion (f9,-) in. Het eer ste doel, het tegengaan ran 'verken ners' lijkt de eerste keer gelukt, want slechts tien tot twintig jongelui gin gen al eerder naar de Noordlimburgse provincieplaats en zij wisten zich con stant omringd door agenten, zodat het een vrij rustige middag werd. De belangstelling voor de NAC-ex press was eveneens naar verwach ting, want ongeveer 350 Brabanders, onder wie vier begeleidende Bredase politiefunctionarissen in burger en vijftien spoorwegpolitiemensen, reis den mee. De Brabantse gezelligheid staat zeker op de heenreis voorop. De stemming is prima, de verhouding tussen supporters en hermandad uit stekend: plagerijtjes over en weer en een tik voor de billen van een wulpse De 'B-side' van Tribune bezweken. blondine uitgedeeld door een spoor wegagent, terwijl een NAC-er, die wettelijk als meerderjarig mag wor den beschouwd op zolder tussen zijn speelgoed had gezocht, daar een in- dianenvedertooi had gevonden en sa men met zijn kameraden zich nu met de geel-zwarte oorlogskleuren sminkt. Op het Venloos station doet zich het eerste probleempje voor, als een krul- lebol vervelend doet en bijna wordt aangehouden. Bemiddeling van om standers zorgt ervoor dat de geüni formeerde overheidsdienaren hem de gunst van de twijfel geven: hij mag gaan. Ondanks de chaotische begelei ding van de Venlose politie, die het NAC-legioen zonder afdoende escort naar het knusse stadion De Koel laat lopen, gebeurt er weinig. Ondanks een NAC-puber die vervaarlijk zwaaiend met een oranje paraplu het Venlose publiek op onparlementaire wijze uitdaagt voor een duel. De Lim burgers halen de schouders op. In het stadion is er een apart vak voor de NAC'ers opengehouden. Dat gebeurt niet op initiatief van de poli tie, noch door een idee van het VW- bestuur, maar is een gevolg van in grijpen door het bestuur van de stich ting B-side, die zijn pappenheimers kent. De politie had namelijk de rus tige competitiewedstrijd nog in ge dachten, toen slechts een honderdtal aanhangers was meegekomen. „Met de veel grotere schare vallen meer problemen te verwachten, omdat de randfiguren dan vanuit anonimiteit kunnen klieren", zegt Wiet Kerkho ven, penningmeester van de B-side, al in de trein. En het blijken later in derdaad die figuren te zijn, die sto ken. Er zijn nog meer wensen kenbaar gemaakt, zowel door de B-side als door Rob Klement van de Bredase politie. De belangrijkste is dat er bij het vak drank en broodjes te koop zijn: de supporters hebben immers door het vroege vertrek (kwart over vijf) niet normaal kunnen eten en na een treinreis van anderhalf uur en een klein half uurtje lopen en wach ten is er behoefte aan het versterken van de inwendige mens. Het is beter dat de NAC-supporters daarbij niet tussen het Venlose publiek komen, want de controle wordt zo bemoei lijkt. Al tijdens de eerste helft bekoelt de relatie politie-supporters, als blijkt dat het van het uiterlijk van de sup porter afhangt of hij al dan niet het urinoir mag bezoeken. Tijdens de rust wordt het echt onrustig. Er zijn geen drank of broodjes. Ze mogen ook niet worden gehaald. Zelfs een jongen die iemand buiten de omheining geld had gegeven, mag de daarvoor gekochte waar niet ontvangen. „De man die de broodjes zou verkopen durfde niet meer", zegt adjundant Flink van de Venlose politie later. Maar de NAC- supporters zien wel een karretje pas seren om een vak verder aan de VW-aanhangers etenswaar te ver schaffen. Ze proberen via de bosjes om de barricade van politiebusjes te komen. Met de wapenstok worden ze teruggejaagd, één agent houdt een pistool angstvallig maar dreigend bij de hand. Van achter uit de groep wordt met grint gegooid. Boven staan jongens te spuwen, vrijwel alle sup porters laten zich ondiplomatiek uit. de irritatie groeit over en weer. De positie van de NAC-supporters is benard. Zij staan met zo'n hon derdvijftig man vlak voor de deur van hun vak, twee meter breed. De politie dringt op om hen weer in hun kooi te drijven. „We werden geschopt en geslagen", zeggen beide partijen over de aanleiding. Maar wie is be gonnen is nauwelijks te zien. Alleen valt op, dat de eerder genoemde krul- lebol toevallig weer net vooraan staat en dat daar in ieder geval een vonkje van de vlam in pan slaat. De politie slaat er vervolgens op los. De lange lat gaat erover, ook als jongens op de grond vallen gaat men door. Een ge brek aan beheersing dat we eerder van supporters dan van getrainde po litiemensen verwachten. En opnieuw wordt er gegooid van achter de linies. De generaals staan immer op veilige afstand. De veldhe ren zetten nu hout en stenen in vanuit de anonimiteit van de massa. Hun broeders vooraan krijgen er de klap pen voor. Voor het inmiddels weer begonnen voetbal heeft de groep nog geen aandacht. Ondertussen ver plaatst het strijdtoneel zich wel naar de hekken aan het veld. Als enkele supporters aan het gaas gaan hangen, wiebelen de hekken al. Het materiaal sneuvelt dan ook snel. De andere toe schouwers spreken er schande van. Politiewoordvoerder Flink had echter al eerder opdracht gekregen een rap port op te maken voor een degelijke opvang van supporters. „Dit mate riaal is er niet op berekend", zegt hij. De onrust wordt ten slotte vrijwel weggenomen door een doelpunt voor NAC. De supporters herwinnen hun zelfvertrouwen en gaan weer over tot het voetbalkijken. Het zijn de spelers zelf, die uiteindelijk beslissen over het lot van de tribune: Ton van Een- ennaam en Ton Cornelissen gaan na de overwinning de uitzinnige menigte bedanken en zelfs handjes geven. Als driehonderd supporters tegen het gaas drukken, valt de omheining de finitief om. De supporters zijn geluk kig met de sensatie van de overwin ning verzadigd, want zij gaan niet het veld op, zodat een tweede grote con- fronatie uitblijft. Het is misschien een gedetailleerde beschrijving van de gebeurtenissen. Het beeld moet echter wel worden ge schetst om aan te tonen, dat de pro blemen niet eenvoudig zijn af te doen met het onbehoorlijk gedrag van de supporters of een onbeheerst gedrag van de politie. Het zijn verschillende factoren die tot dit soort vervelende incidenten leiden. Het lijken vooral de randfigu- TT-kaartjes: billijk geprijsd. ren, die beslissend zijn op de kritieke momenten. Zij onttrekken zich aan de sociale controle die de natuurlijke lei ders van B-side uitoefenen. Sociale controle, het was in de ja ren zestig en zeventig een besmet be grip. Het stond voor achter gordij nen glurende buren, die al snel in de ga ten hadden dat de buurvrouw vreemd ging en door middel van dorpsroddel de dame in kwestie weer het zorgvul dig bewaakte normenpatroon op kon den leggen. Sociale controle stond de vrijheid van de individuele burger in de weg en daarom werd die eenvou dig 'afgeschaft'. In de nuchtere jaren tachtig mag sociale controle weer. Het is een prachtig instrument om 'normafwij kend gedrag' te corrigeren zonder dat er een strafrechter aan te pas komt. Vandaar dat een Stichting B-side door de politie momenteel aan de borst wordt gekoesterd. Niet dat er altijd fraaie resultaten worden ge boekt, zo op het eerste gezicht. „Het gaat meer om de dingen-die niet ge beuren, maar dat kun je helaas nooit aantonen", zegt Wiet Kerkhoven. „Het is voor ons onmogelijk om de randfiguren, die we zelf vaak niet kennen, in toom te houden, Wij pro beren daarom met globale maatrege len de problemen te voorkomen". De anonimiteit is een geschikte schuilplaats voor hen, die kwaad wil len. Hoe groter de groep, hoe moeilij ker de beheersbaarheid. En dan is er ook de anonimiteit van het bezit. De trein is van iedereen en van niemand. BV de Staat der Nederlanden mag rouwig zijn om de beschadigingen, zolang er geen huilende schone bij het kapotte materiaal staat, wordt er geen gevoelige snaar bij de kleine groep raddraaiers geraakt. Vanuit die visie lijkt de TT-rege- ling toch een succes. Volgens een woordvoerder van de NS is ook eer der gebleken, dat de TT-regeling het concentreren van supporters heeft bereikt. „Het heeft voldaan aan de verwachtingen", zegt een man van de spoorwegpolitie ronduit. Adjundant Flink: „Door de concentratie van sup porters zijn de problemen minder ge weest dan anders het geval zou zijn geweest". Wiet Kerkhoven: „Het is zeker beter gelopen dan normaal". Rob Klement verwoordt het resultaat het best: „Het zou natuurlijk te zot zijn om te zeggen dat we tevreden zijn, na hetgeen is gebeurd. Maar je kunt zeggen: het is vervelend wat er is gebeurd, maar het had erger ge kund". politie dringt op met de wapenstok. ZATERDAG 26 MEM984

de Stem | 1984 | | pagina 27