Bevrijder op zoek naar oude vrienden De laatste pintjes van Moeke Snelders De eerste wielerkoers Sasse Poort-De Knol Raadsl Oud-strij heemkui naar Aar NIEUWE EIGENAAR TERUGHOUDEND: 'WERKEN IS DE BESTE REMEDIE' n benwoc Oppositie- beraad in Aardenburg „400 JAAR TERNEUZEN" STRAKS IN BOEKVORM? ZATERDAG 26 ME11984 BESTEM VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND J ZATERDAG 26 MEI BRIT SPEURT IN TERNEUZEN Jan Eijkelboom en Ed Leeflang in Porgy Bess politierapport Plaatselijk nieuws Terneuzen Westdorpe Trap Door Aflevering 50 Voetbal Nood lenigen Bowlingclub Sas sloot seizoen I N S C H R IJ F B 0 N BENW BE Dauwtrappen in Zuidzande T16 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Oud-strijder Leslie Bold, die in 1944 met de Britse troepen betrokken was bij de bevrijding van Terneu- zen, is in de Scheldestad op zoek naar vrienden van toen. Bold schakelde bij zijn speur tocht zelfs het gemeentebe stuur in, dat besloten heeft hem behulpzaam te zijn. Uit de brief van Leslie Bold blijkt dat hij was ingelijfd bij de eerste geallieerde troepen die in september 1944 Terneu- zen binnen marcheerden. De bevrijders hadden daar vol gens hem 'heel wat op te rui- men', maar ze lasten er ook een rustpauze in: 'Wij verble ven in een oude Duitse bunker aan de oever van de Schelde, vlakbij de stad', zo schrijft de oud-strijder aan het gemeen tebestuur. Met zijn relaas belandt hij dan bij 'twee kleine meisjes van ongeveer 14 jaar oud en zij neetten Maqorie en Margaret. Ze kwamen naar ons toe om onze was op te halen'. Volgens Leslie Bold had Margaret een broer die de soldaten hielp bij het koken. 'Deze vrienden woonden in huizen tussen het strand bij de Schelde en de Axelsestraat' aldus de brief. De Britse bevrijder doet een dringend beroep op 'uw vrien delijke welwillendheid' om al het mogelijke te doen deze vrienden te vinden en zoveel mogelijk informatie door te geven. B en W hopen met Leslie Bold op zoveel mogelijk be trouwbare tips. Wie denkt dergelijke inlichtingen te kun nen verschaffen, kan contact opnemen met het bureau Voorlichting van de gemeente in het stadhuis, telefoon 01150- 17980. Plan voor overdekt zwembad Braakman TORNEUZEN - De Werk groep Poëzie Terneuzen ïoudt op vrijdag 1 juni een joëzie-avond met de dich- crs Jan Eijkelboom (uit Dordrecht) en Ed Leeflang uit Amsterdam). Deze laat ste poëzie-avond van het seizoen vindt plaats in (lite rair) café Porgy Bess en begint om negen uur. De dichters J. Eijkelboom =n Ed Leeflang hebben ge meen dat ze bijna gelijktij dig in 1979 debuteerden bij ie Arbeiderspers. Beide dichters waren op dat mo ment rond de vijftig, het geen hun uitgever ertoe ver leidde hen te afficheren als de 'echte' vijftigers. J. Eii keiboom debuteerde met de gedichtenbundel „Wat blijft komt nooit te rug." Hij beschreef in deze bundel een aantal autobio grafische elementen, die voornamelijk teruggaan op zijn woon- en geboorte plaats Dordrecht. Hij eta leert in zijn poëzie vooral het 'menselijk tekort', met bijna altijd de entourage van de stad Dordrecht. Eij kelboom liet ook Angelsak- siche poëzie in vertaling, zo als Yeats en Larkin, in druk verschijnen. Ed Leeflang debuteerde enkele jaren geleden met de gedichtenbundel „De hazen en andere gedichten," waar voor hij de Jan Campert- prijs verwierf. In deze bun del vindt men een thematiek die vaak teruggaat op facet ten van het leven op het Zeeuwse platteland (Lee flang werkte jarenlang als leraar in Zierikzee). Zijn bundel ('80) is getiteld „Be woond als ik ben" en gaat net als zijn laatste bundel „Op Pennwips plek" vooral over zijn ervaringen in het onderwijs. Van Ed Leeflang verschijnt binnenkort een bundel gedichten met Zeeuwse 'impressies' bij het Zeeuws Kunstenaars Cen trum. HOEK - De nieuwe eigenaar van het recrea tiegebied De Braakman heeft -nog prille- plannen om in het gebied een overdekt zwem bad te bouwen. Het voornemen blijkt uit een verslag van de bespre king die B en W van Terneuzen onlangs hadden met het Contactorgaan Hoek. Braakman-directeur J. van den Bosch ontkende gisteren het bestaan van de plan nen niet. Gevraagd wanneer het zwembad er zal komen toonde hij zich echter uiterst terug houdend: 'Te zijner tijd'. An dere aanpassingen van en nieuwe voorzieningen in de Braakman hebben volgens Van den Bosch op het ogenblik duidelijk voorrang. Zeker is ook dat het bouwplan voor een overdekt zwembad aan De Vogel bij Hengstdijk, ook eigendom van de familie Van den Bosch, in een veel verder stadium is. De veranderingen in de Braakman, gevolg van de overname door de familie Van den Bosch, kwamen in het ge sprek tussen B en W en het Contactorgaan ruim aan bod. De Hoekse bevolking kijkt er niet zonder zorgen tegenaan. Zo vond men de kostenstijging voor het surfen op de Braak man 'veel te hoog' en werd ge vreesd dat in het zwembad voortaan toezicht zal ontbre ken. B en W wezen er op dat de accommodatie voor surfers flink uitgebreid wordt. Er komt veel meer ruimte en Van den Bosch laat kleedgelegen heid en douches bouwen. Voor bezoekers van het dagrecrea tie-terrein uit de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent is er bovendien het grote voor deel dat hun een gratis abon nement is aangeboden. Er zijn er al 5.500 uitgereikt. Uiteraard onderstrepen ook de nieuwe eigenaars die voor delen. Van den Bosch, teleur gesteld omdat het Contactor gaan niet rechtstreeks contact met hem heeft gezocht, laat verder weten dat er wel dege lijk toezicht zal zijn in het zwembad. „Ik begrijp niet waar men dergelijke verhalen vandaan haalt", aldus de nieu we eigenaar. Moeke Snelders: „ik weet zeker dat ik het zal missen. Door Jan Jansen SAS VAN GENT - „Als je acht kinderen hebt, gaat je leven niet over rozen. De beste manier om over de problemen heen te komen is werken, hard werken. Ik ben er achter gekomen dat er geen betere remedie is". Daarom begon Moeke Snel ders op haar 55-e nog een café in Sas van Gent en daarom heeft ze 24 jaar later nog altijd weinig zin eruit te stappen. Dat ze volgende week toch haar laatste pintjes tapt is dan ook vooral een gevolg van de druk die haar kinde ren uitoefenden. Omdat ze de laatste tijd wat slechter ter been werd, heeft ze er maar aan toegegeven. „Maar ik weet zeker dat ik het zal missen. Sinds acht jaar heb ik een eindje verderop een eigen huis, waar ik 's woens dags altijd heenging. Je kunt niet geloven hoe blij ik iedere keer was weer terug te kunnen naar het café". Moeke Snelders' etablis sement, zaal Reseda, is fa meus vanwege de duiven sport en het biljarten. Dui zenden duiven uit de wijde omgeving werden er inge- korfd, en Reseda kreeg tien tallen belangrijke biljart- toernooien toegewezen. Het is geen toeval dat zoon Peter een crack is geworden in die sport. Jeugdd room De bazin bouwde het zelf allemaal op. Haar man werkte nog toen ze in 1960 de zaak aan de Sasse Noord weststraat overnam. Het ca fé had een half jaar leeg ge staan, maar met hulp van de kinderen loodste Moeke Snelders al gauw duiven melkers en biljarters bin nen. „Mijn man was zelf duivenmelker. Dat was na tuurlijk mooi meegenomen". Menigeen keek er van op dat ze op een leeftijd, waar op veel werkenden nu naar de VUT uitkijken, nog café houdster werd. Zij zelf het minst. „Van kinds af aan heb ik thuis -in Utrecht- al tijd gezegd dat ik later een winkel zou beginnen. Dat is het dan wel niet geworden, maar toch in die richting hè. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Ja, dat trok me aan, met mensen omgaan". Interesses Van duiven weet ze alles. Haar prognostieken voor een wedvlucht zijn betrouw baar. En op het groene laken doorziet ze de ingewikkeld ste patronen. „Alles interes seerde me. Ik hield ook ja renlang de boeken bij van de clubs die we hier hadden. Allemaal geen probleem. Als we een biljarttoernooi had den, dan mocht het nog zo druk zijn, maar ik maakte altijd even tijd om naar de stand te kijken. Dat soort dingen wordt gewaardeerd. Inderdaad, je moet van mensen houden". Moeke Snelders zal het wel merken op de afscheids receptie, dinsdag 29 mei van 19.30 tot 21.30 uur, uiteraard in Reseda. Drukke dagen wachten. Na de receptie moet ze donderdag voor de allerlaatste keer nog duiven inkorven. Zelf is Moeke Snelders altijd matig ge weest met drank, maar dan heeft ze wel een glaasje 'bes sen' verdiend. Proost. Playback - Leerlingen van la gere school De Zeemeeuw en kleuterschool De Paddestoel geven vanmiddag voor ouders en andere belangstellenden een mini-playbackshow in de aula van hun school. De aan vang is 13.00 uur. De Kreekcrossers - Vijf jeug dige leden van de fietscross- club De Kreekcrossers uit Westdorpe hebben met succes deelgenomen aan internatio nale wedstrijden in het Belgi sche Oosteekloo. De Westdor pe club, die op uitnodiging van het organiserend comité aan de start verscheen, wist in alle categorieën eervolle plaatsen weg te slepen. Aan de wed strijden te Oosteekloo werd door 155 fietscrossers deelge nomen. Bij de categorie 13-ja- rigen plaatste Jurgen Ramme- loo zich vijfde, Eswin van den Abeele werd bij de 12-jarigen derde, Derk-Jan Franse haal de bij de 11-jarigen een mooie vierde plaats, Jimmy van der Goes werd vijfde bij de 7-jari- gen en Crosby van den Abeele wist zich bij de jonste deelne mers (5-jarigen) als vierde te plaatsen. GOES - In de rijksmiddelbare agrarische school aan het Ra velijn de Groene Jager is inge broken. Er werden een compu ter met toebehoren, een cas setterecorder en een bandre corder weggenomen. In het gebouw van het so ciaal centrum werd eveneens ingebroken. Hier wordt een geldkistje met een vrij grote som geld vermist. Bij de Agrimarkt in de drankwinkel werden bij een inbraak 243 literflessen drank weggenomen. De recherche van Goes heeft de zaak in on derzoek. IJZENDIJKE - Op de kruising rijksweg - Komsestraat kwa men twee personenauto's, be stuurd door P. J. H. uit Bier vliet en H. A. F. uit Terhole, met elkaar in botsing. Dit ge beurde toen H. linksaf wilde slaan en ingehaald werd door F. Er was materiële schade. SLUISKIL - Namens de aan nemersmaatschappij Van N. de Kockengen werd gisteren bij de gemeentepolitie te Ter neuzen aangifte gedaan van diefstal van een zogenaamde poliep. De waarde van dit werktuig, dat vaak wordt ge bruikt bij het lossen en laden van oud ijzer en ander ruw materiaal, bedraagt 25.000 gul den en het heeft een gewicht van 1.000 kg. De diefstal, ge pleegd op het Kanaaleiland te Sluiskil, werd gistermorgen ontdekt. TERNEUZEN - Op de krui sing mr. Haarmanweg-Mid- denweg 2 verleende gistermid dag de automobilist P.K. te Terneuzen geen voorrang aan een personenauto bestuurd door mevr. M.Z. te Zoeter- meer. Bij de botsing die volgde werden beiden gewond en moesten per ambulance wor den overgebracht naar het Ju- lianaziekenhuis te Terneuzen. Beide voertuigen werden ge heel vernield. De Terneuzense wielerbaan werd op 2 april 1934 aan de Molendijk geopend. Begin 1938 verdween de baan weer. Op deze plaats werd later de Zuidland-school gebouwd DOOR VIJF leden der Vé- locipéde-club alhier werd j.l. Zondag gereden om het ka piteinsschap der vereeni- ïing. De weg hiervoor geko zen was door den regen niet al te gunstig. Men reed van ie Sassche Poort tot de Knol, keen en weer, een afstand van plus minus 5750 meter. Alzoo ongeveer een groot uur gaans. De uitslag was als volgt: ie heeren J.R.H. de Smidt 17 minuten, K.A. Heijblom 19 minuten, J.C. Heijblom 2014 minuut, F.A. Suzijn 2314 mi nuut en A.C. van Altena 30 minuten. Als men bedenkt iat weer en wind (dit laatste vooral voor een hoog rijwiel) niet gunstig waren, moet men verklaren dat er „sterk" gereden is'. Bovenstaand verslag ver scheen in de krant van 1890. De Vélocipède-club was op gericht in 1889 en toen zag het er niet naar uit dat de wielersport in Terneuzen zo'n grote vlucht zou nemen dat de Scheldestad in de dertiger jaren zelfs een eigen wielerbaan kreeg. De baan verrees nabij de Mo lendijk. Het was een betonbaan, 200 meter lang en ze had een overdekte tribune. Er was binnen en rond de baan plaats voor 5500 toeschou wers. Bij de opening op 2 april 1934 (Tweede Paasdag) verdrongen zich 4000 toe schouwers. Terneuzen was toen in de ban van de wie lersport en snel werd na de ze geslaagde première de wielerclub 'Trap Door' op gericht. De belangstelling voor de baan bleef overwel digend. Na afloop van de wedstrijden bewoog zich één gestage stroom toeschou wers vanaf de baan tot de Moffenschans. Het enthousiasme doofde echter snel. Op 14 juli 1937 werd de laatste wedstrijd op naar P.J. Baert de Terneuzense baan gere den en het definitieve eind werd aangekondigd in een advertentie waarbij een partij houtwaren afkomstig van de baan te koop werd aangeboden. Beter verging het de voet balsport. Op 26 augustus 1905 werd de voetbal- en athletiekclub Hercules op gericht. Aanvankelijk speel de men op de voormalige vestingterreinen bij de late re zeehaven. Bekender werd het voetbalveld aan de Nieuwe Sluis, waar gespeeld werd tot de verhuizing naar het terrein bij de Loodsen- wacht. Dit veld en het veld bij de Molendijk waar eer der de wielerbaan lag, wa ren aanwinsten voor Ter neuzen, mits je niet door een bril anno 1984 kijkt. Toen het veld bij de Nieu we Sluis in gebruik werd ge nomen heette de voetbalclub inmiddels Voetbalvereni ging Terneuzen. In de derti ger jaren speelde de club een belangrijke rol in de Zeeuw se voetbalsport. Naast de V.V. Terneuzen werd later de Terneuzense Boys opge richt. Een derde voetbalver eniging was de 'Javaansche Voetbalvereniging J.V.V.' opgericht op 15 juli 1931. De naam spreekt voor zich: de bekendste woonbuurt van oud-Terneuzen had zijn eigen club. Als in de winter voetbal I en wielrennen onmogelijk was bleef de nationale sport schaatsen over. Water was I er genoeg en op 10 juli 1893 werd een ijsclub opgericht en een bestuur gekozen. Dit l bestuur koos als plaats voor I de ijsbaan de bedekte weg, I ongeveer vanaf De Hoop tot 1 de Axelsestraat. 1 December I 1893 was deze 400 meter lan-1 ge baan gereed en de nieuwe club viel met de neus in de boter: de winters van II 1894 en 1895 boden volop schaatsplezier. Niet voor iedereen overi gens, want bij diverse wed strijden in 1895 werd 'de I nood der armen gelenigd door het uitreiken van le vensmiddelen als te winnen prijzen bij wedstrijden', Naast de ijsbaan beschikte Terneuzen nog over de Veste en de vestinggracht van de Zuidbeer. De zeer strenge winter 1928/1929 viel samen met de bouw van de Ribben- sebrug over de middensluis. I De sluis was tijdens de bouw gesloten. De middenkana- alarm vroor dicht en zo ont stond een prachtige ijsbaan I tussen middensluis en tram- brug. Er werd een nieuwere, grotere ijsbaan aangelegd I en met spoed weer een ijs- club opgericht. De nieuwe baan kwam achter de cen trale, nabij de Sasse Poort. Daarnaast was de Veste be schikbaar. Toen in 1960 werd I begonnen met de bouw van de nieuwe binnenvaartsluis verdween de plaats van de ijsbaan hierin. De Veste ver dween in de buitenhaven en Terneuzen was twee fraaie schaatsplekken definitief kwijt. f' In 1893 werd in de droge vestinggracht bij de Bedekte Weg een 400 meter lange ijsbaan aangelegd. Op de achtergrond de huizen van de Dekkerstraat. Ongeveer op deze plaats kwam later de Tramstraat te liggen. SAS VAN GENT - De bow- lingclub Sint Albert in Sas van Gent hield ter afsluiting van het seizoen de kampioen schappen. De uitslag: Dames: 1. Y. Smole- naars gemiddeld 174,5 pins.Heren: 1. H. Wolff gemiddeld 180,7. Algemeen kampioen competitie en kampioenschap Y. Smolenaars 176,2 pins. Jeugd: 1. R. van Delden gem. 164,1 pins, 2. H. Wolff 160,1, 3. C. Andriessen. Algemeen jeugd kampioen H. Wolff gem. 155,2 pins. De eindstand in de competitie die Sint Albert het afgelopen sei zoen hield: Dames A-ploeg: 1. Y. Smolenaers gem. 173,2 pins, 2. N. Mannee 151,6, 3. M. van de Hooft 148,5. Heren A-ploeg: 1. G. van Del den 168,2 pins, 2. A. Sartain 164,1, 3. W. Andriessen 161,1. Jeugd: 1. H. Wolff 153,5 pins, 2. R. van Delden 135,3,3. C. Andriessen 123,4. (ADVERTENTIE) Bij voldoende belangstelling laten wij de artikelen en lotos als boekje herdrukken U kunt er voor inschrijven wanneer voor 9 juni 10 - aan ons overmaakt. U kunt dan het boeK| v.a. half juli op ons rayonkantoor Terneuzen at komen halen. Wilt u het boekje thuisgestuurd hebben dan 10 - 25 verzendkosten overmaken. Stuur de bon plus betaalcheque aan: De Stem aid. promotions, Postbus 3229, 4800 MB Breda Of afgeven op ons rayonkantoor Terneuzen. Naam: Adres: Postcode Van een onzer verslaggevers ^RDENBURG - De Aardei burgse raadsfracties va Woonplaats: yyp, PvdA en D'66 distantie ren zich volledig van het be leid, dat door het college van i en VV wordt gevoerd met be trekking tot de heroprichtin van het carillon 'Ons Natie naal Monument' in de tuin va pieter de Boer te Drachten. „Gezien de laatste ontwik kelingen bent u nog steec Bou Sch doo Van onze correspondent ZUIDZANDE - Op Hemel vaartsdag (donderdag 31 me kunnen alle vroege vogels te recht in Zuidzande, waar wee het traditionele dauwtrappe wordt gehouden. Om zes uur 's ochtends i het verzamelen geblazen o het Dorpsplein voor de kerl vanwaar men via polderwe gen naar café Parkzicht ii Nieuwvliet wandelt. Daar i gelegenheid om een kop koffi of een andere verfrissing t gebruiken. Na deze rustpauze voert de wandeling terug naar Zuid zande. De totale lengte van de tocht bedraagt ongeveer tien kilometer. Rond de klok van half tien verwacht men weer in de thuishaven te arriveren. AARDENBURG De opposi tie-fracties in de Aardenburg- se gemeenteraad (WD, D'66, PvdA en Lijst Standaert) hou sen maandag een openbaar beraad in café 's Lands Wel varen bij Pierre Blondeel te Aardenburg. Aan de orde komen dan de voorstellen van B en W voor dinsdag te houden raads vergadering. Het oppositie- oeraad begint om 20.00 uur. Van onze con AARDENBURG - Vanda; p uwsvlaamse afgevaard ond van Oud-Strijders ei fanen Legioen de gemeen do0n?str.eeks 14 00 "ur vindt °fficiële ontvangst plaats va°riet Aardenburgse college n B en W in de raadszaal u n het stadhuis. Na het wel- WOOrd door burgemees ter Loekefeer, zal gemeen- taf°retaris van Vooren een dj ng houden over de bevrij- Da 8 Van Zeeuws-Vlaanderen. arna zal hij de bezoekers Wa den door de raadszaal, alle 1 °P herscheiden schaal Danfif' documentatie zoals petten en illiegale blaad- de betrekking hebben op tweede wereldoorlog, ten- bgesteld zullen worden. Sa erv°lgens is er een gezellig eer„en?ijn gepland in de bur- ste„fa'- Omstreeks 16.00 uur toe. V?? bezoek aan het ge- tj, 'Uehjk oudheidkundig gev °P het programma, 'gd door een rondleiding

de Stem | 1984 | | pagina 20