Politie is grootscheepse fraude in bouw op spoor Irak meldt in brand schieten van acht tankers DEK DE HILLEN VS leggen zich neer bij 'nee' tegen kruisraket Kabinet wil ontslag recht versoepelen GERUCHTEN OVER AMERIKAANSE BANKEN; FONDSEN KELDEREN Lubbers kapittelt staats secretaris over nieuwe btw Actievoerders stelen helft van voordeur stadhuis Breda VANDAAG Kroon houdt deur dicht voor V0W Fraude-onderzoek bij stichting werkloze managers Verstekelingen dreven twee dagen in zee Weer zege van UrsFreuler PAGINA Bimmelen VACANTIE AANH BELGIË Bekeuring betalen of pnders lopen Merijntje 0 S S X N G INVALLEN IN VEERTIG PLAATSEN; MISBRUIK ZEKER VIER MILJOEN GULDEN BRIEF AAN KAMER STEEDS MEER REDERS MIJDEN GOLF ZATERDAG 26 ME11984 BINNENLAND BUITENLAND Vierde kerncentrale Doel wordt getest België: zeven doden bij brand Paramaribo verbiedt kapitaals-betalingen GlDSj <URG adsschouwburg - 20.15 u 3rab. Orkest udio - 20.30 u. Vanrunxt |DA s Bei jerd, Boschstr. 'Makom 1 Dani Karavan' ■overzichtstentoonstelling ■werken van Dani Karavan lp. di. t/m vrij. 10-17 u.za en p 3-17 u. (t/m 3 juni), alerie Segeren, Raadhuisslr i - Tekeningen van Yvon ■der Weerd. Geop. di. t/m 10-18 u. (tot 17 juni). Jjksmuseum voor Volken- de, Kasteelplein 13 - Ten- listening getiteld 'Vier eeu- Nederland-Japan, Kunst, enschap, Taal, Handel'. Ge. ■ma. t/m vrij. 10-17 u. zon-en ltd 13-17 u. (t/m 14 okt.). redelijk en Bisschoppelijk aeum, Grote Markt 19 - Ex- litie getiteld 'Piano en Jazz' pp. zond. en dins. 13-17 u. fens, t/m zat. 10.30-17 u. (t/m juni). ovotel, Dr. Batenburglaan |- Freddie van Cotthem met pschappen in olieverf en Han rnawa met kleurtekeningen krijt. Geop. dag (tot 30 juni), fealerie Geer Pouls, Dieststr. Tekeningen van Jo Hey- Geop. vrij. za. en zo. 14-17 hot 17 juni). 4GEN OP ZOOM Markiezenhof - 'De Brabant- Ichorren tussen zout en zoet' 1 tentoonstelling over flora en Ina in en bij het Markiezaats- pr. Geop. dag. 14-17 u., and. gesloten, (tot 23 juli), '•tichting Etcetera, Steenberg- fitr. 8 - Marian v.d. Molen met amiek en Else Kommers met lilderijen. Geop. dag. 13 30-17 na. gesloten (t/m 24 juni). liesbosch Bezoekerscen- Jn - Tentoonstelling 'Bijen ■bijenteelt'. Geop. di. t/m zo 1-17 u. (tot 2 juli). |ertruidenberg Salerie Kersten, Markt - Mik Marien en Cornel npo met etsen en Karei v.d. bak met bronzen beelden Ge- I di. t/m do. 10-17 u„ vrijd 10- |30, za. 10-16 u zo. 11 -16 u. PSTERHOUT Galerie Micro - Olieverfschil- |rijen en Ans Markus. Geop di. i vrijd. 10-12 u. en 14-17 u ld. ook 19-21 u. en zond. 14- [u. (t/m 25 mei) JDENBOSCH Gemeentehuis - Werken van lop van Rijsbergen. Geop. ma. lm vrij. 9-12.30 en 13-17 u. zo. p mei 14-17 u. (t/m 1 juni,). klNSENBEEK Gemeentehuis - Arthur en Beonore Le Mire met aquarel- In, schilderijen, tekeningen en sen. Geop. ma. t/m vrijd. 9-12 114-17 u., zo. 14-17 u. (t/m 25 ei.). AAMSDONKSVEER Galeriedee, Elftweg 2 - Mie- i Duterloo met werken op pa- er. Geop di. t/m zo. 12-18 u. /m 25 mei.). ILLEMSTAD Galerie Icon-Ceramisch Mu- sum, Voormalig Raadhuis - Danielle Roche met etsen, iel Roche met kopergravures, eronick Remus met ingekleur- etsen en Sylvie Daflon met ihilderijen op zijde, shawls. Ge- woe.t/m zo. 10-12 en 13-1 7 (t/m 31 aug.). Kunt u met een gerust hart via De Stem doen met een ..Kleintje" onder de rubriek Av ..Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke ..Kleintjes"-rubriek. DE STEM ^GBL4£ Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers 1.- Van onze correspondent Mare de Koninek WASHINGTON - Aan de vooravond van de Navo- top van ministers van buitenlandse zaken, vol- sende week in Washing- I ion, lijkt de Amerikaanse regering zich te hebben I neergelegd bij de even tuele weigering van de Nederlandse regering om 48 kruisraketten in ons land te plaatsen. Het standpunt van de VS is nu dat Nederland het formele recht heeft om nee tegen de Kuroraketten te zeggen en dat een dergelijke houding nau welijks schade kan berokke nen aan de Navo-solidariteit. Washington benadrukt thans dat het hele kruisraket- en Pershing-projekt in West- Europa een groot succes is ge worden, dat het Russische verzet ertegen heeft gefaald I en dat een en ander de Navo- I Sondgenoten eerder nader tot elkaar heeft gebracht dan uit eengedreven. I Een hoge beleidsfunctiona- I r:s van het Amerikaanse mi- 1 msterie van buitenlandse za- sen verklaarde gisteren tij dens een vooruitblik op de ko- I mende Navo-ministerraad, I dat een Nederlands besluit om 1 seen kruisraketten te plaatsen 1 een vrij onbelangrijk effect' I zou hebben op de Navo als ge- I p.eel. „Onthoudt, dat de Neder landers nooit hebben inge stemd met de plaatsing van 48 I raketten. Zij hebben in 1979 I een voorbehoud gemaakt. De iwestie is niet of zij op een be- I sluit terugkomen, de vraag is I of zij zich aansluit bij de con- I snsus van de anderen", aldus regeringszegsman in I Washington. Gevraagd of het niet door gaan van de kruisraketten in I Nederland geen ernstige stra- I tegische gevolgen voor de NA- I VO zou hebben, antwoordde hij: „Het is belachelijk te den ken dat 48 raketten meer of minder de toekomst van de ïld zouden veranderen. I Het gaat niet om een militaire I maar om een politieke beslis- Zie ook pagina 3 I Belgische grens 11Ü0R het vervoer van goede- |wi waarvoor accijns ver- I tiuldigd is zullen vanaf 1 juli I Ü84 bij overschrijding van de gisch-Nederlandse grens I minder formaliteiten nodig I Jjn. Dit wordt mogelijk door- I iit het kabinet gisteren ak- I koord ging met een ontwerp I Kluit tot wijziging van het I «sluit douane en accijnzen. i den HAAG/BRUSSEL IWP) - Automobilisten en an- Ifire verkeersdeelnemers die I'winti een bekeuring krij- i die boete zeer bin- onmiddellijk aan de Taliserende gendarme be- De Nederlandse ambassade Brussel heeft gisteren ver kiert dat de datum waarop •r nieuwe maatregel in wer- 'S treedt nog niet is vastge- maar zeker is dat het Jvoor de zomervakantie zal A Wie om wat voor reden niet meteen kan betalen, iet verder lopen, want de J;:,s'sche politie is gerechtigd |,;™ijk beslag te leggen op brommer of fiets van de loeder. squq SooqalP'O] 8 'snuit puBJ 'i 'sjqoaJ P n uiaq s 'uaAoqsqqoaJ ba puBJ z 'uappi111 Ook ik heb problemen in mijn beurs Van onze redactie binnenland VENLO - De rijkspolitie heeft gis teren op veertig plaatsen in Neder land, in de arrondissementen Roer mond, Den Bosch, Utrecht en Maas tricht, alsmede in het Belgische en Duitse grensgebied, huiszoeking ge daan bij bouwondernemers. Ook zijn administratieve beschei den op bouwplaatsen in beslag ge nomen. Aan de actie namen ruim 150 politiefunctionarissen deel. Mr. J. van den Hark, officier van justitie in Roermond, deelde mee dat de ac tie slechts de start vormt van een omvangrijk onderzoek naar ver meende fraude in de internationale bouwwereld. Arrestaties zijn niet verricht, maar worden op langere termijn niet uitgesloten geacht wanneer specialisten de boekhoud kundige bescheiden van een groot aantal mogelijke koppelbazen heb ben nageplozen. Aan de actie is een informatief onderzoek van een jaar vooraf ge gaan. Aanleiding daartoe vormden herhaaldelijk voorkomende faillis sementen in de bouwnijverheid. Die kwamen kort achter elkaar en ver toonden een soort systeem waar achter mogelijk een groep personen schuilgaat. Een vast rechercheteam van 15 man zoekt met assistentie van de fiscus, de loontechnische dienst en de bedrijfsverenigingen de zaak verder uit. TI Hoeveel geld met deze fraudezaak gemoeid is valt op dit moment nog niet te zeggen. Aan toonbaar is wel reeds, dat er sprake is van vier miljoen gulden aan ont doken belasting en sociale premies. Beurs in problemen Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ontslag krijgen en nemen zal in de toe komst een stuk eenvoudiger worden. Het kabinet heeft dit gisteren in een brief aan de Kamer aange kondigd. Het kabinets wil die vereen voudiging op een aantal ma nieren bereiken. De behandeling van een ont slagaanvrage bij het arbeids bureau wordt aan een termijn gebonden (vier weken maxi maal). De opzegtermijn gaat in op het moment dat de procedure bij het arbeidsbureau is be gonnen. Nu gaat die termijn lopen op het moment dat het arbeidsbureau de vergunning heeft verleend. De directeur van het ar beidsbureau wordt alleen nog ingeschakeld als deze een aan gezegd ontslag wil verhinde ren, hetzij na bezwaar van de werknemer, hetzij op eigen initiatief. Arbeidsovereenkomsten die voor een beperkte duur zijn aangegaan mogen in de toe komst een keer worden ver lengd, waarna bij beëindiging van de arbeidsovereenkomst geen opzegging en geen ont slagvergunning van het ar beidsbureau nodig is. Voorts zal de maximale duur van de proeftijd worden ver lengd van twee naar drie maanden. Het rapport, dat van de mi nister De Koning (Sociale Za ken) en minister Van Aarden- ne (Economische Zaken) af komstig is, bevat de resultaten van een onderzoek naar de mogelijkheden om wettelijke regels op het gebied van ar beidsmarkt en inkomensvor ming te verminderen of te stroomlijnen. Brandweerlieden proberen de woning te redden. - foto harhie kok Van een onzer verslaggevers ETTEN-LEUR - Bij een felle brand in Etten-Leur is de 62-jari ge h. Mol om het leven gekomen. De heer Mol was alleen thuis, toen de brand rond kwart voor zes 's middags uitbrak. Het slachtoffer, dat zich in een rolstoel voortbewoog, heeft de brandende woning niet meer kunnen yer- laten. Toen de brandweer en politie twee minuten na de melding van de brand bij het pand in Etten-Leur arriveerde, was bekend dat er zich nog iemand in de hoekwoning bevond. Volgens een politiewoordvoerder was het echter door het om zich heenslaan de vuur onmogelijk de woning te betreden. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, was het vuur binnen een half uur meester, maar kon niet voorkomen dat de woning door de brand volledig werd verwoest. Van onze redactie binnenland HILVERSUM - De invoering van één btw-tarief van 14 tot 15 procent wordt door het kabinet niet serieus overwogen. Dat zei premier Lubbers gisteravond in een televisie-uizending van KRO's Brandpunt. Staatssecretaris Koning (Financiën) zei eerder deze week tij dens een bijeenkomst in Scheveningen van de Bond van Fris drankenfabrikanten en Groothandelaren in Dranken dat hij geen gegronde reden zag om niet een eerste stap in de richting van één BTW-tarief te zetten. Lubbers zei dat het „wel serieus is in technische zin, dat het zou kunnen", maar dat het niet echt wordt overwogen door het kabinet. Over de uitlatingen van staatssecretaris Koning, waar op diverse organisaties ongerust hadden gereageerd, zei Lub bers dat dat wellicht „niet zo verstandig" is geweest. Van een onzer verslaggevers BREDA - Een klein groepje actie voerders heeft gisteren de helft van de voordeur van het Bredase stad huis gestolen. Dat gebeurde terwijl het marktdag was en dus zeer druk op de Grote Markt. Aanwezige gemeentebodes en po litieagenten konden niets uitrichten tegen de actie. Die was uitgevoerd uit protest tegen het kabinetsplan op de uitkering van de zogeheten 'voordeurdelers' een extra korting te plegen. Die 'voordeurdelers' zijn mensen die samenwonen maar wel beide een volledige uitkering krij gen. De regeling maakt deel uit van het 1 juli-pakket van het kabinet. De Bredase actievoerders eisten in een 'ultimatum' aan de gemeente Breda, dat die weigert aan de uit voering van de regeling mee te doen. Pas als Breda dat toezegt, zo lieten de actievoerders weten, krijgt de gemeente de deurhelft terug. Loco-burgemeester Van Dun van Breda zei er niet over te denken op het 'ultimatum' in te gaan. De Bre dase politie is inmiddels een speur actie naar de deurhelft en de actie voerders begonnen. Een gemeentebode sluit de over gebleven helft van de voordeur van het stadhuis. De andere helft werd gisteren provisorisch gebar ricadeerd. - foto de stem/ johan van gurp Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De Amsterdamse effecten beurs heeft gisteren hevig verontrust gerea geerd op geruchten dat behalve de Continental Illinois Bank ook Manufacturers Hanover Trust en Chase Manhattan Bank in de proble men zij n geraakt door de schuldenlast van een aantal ontwikkelingslanden. De Amerikaanse beurs was daardoor donderdag fors lager, hoewel de opening gisteren weer enigszins meeviel. De beurzen in Londen, Frankfurt, Zürich en Sydney zagen met name de bankaandelen scherp da len. In Amsterdam kwam de al gemene ANP/CBS-beursin- dex op 154,8, de laagste stand van dit jaar en 5,1 punt lager dan donderdag. Hoewel de banken het meest in de nagatieve belangstelling van de beleggers stonden kre gen vrijwel alle fondsen een forse tik mee. ABN sloot op 333, een verlies van 10. Am- ro was 3 lager op 58,50 en NMB sloot met een verlies van 2 op 134,50. Deze koersen duiden op enige herstel in de loop van de dag nadat zij in de ochtenduren nog flink lager waren. De internationale fondsen holden met guldens tegelijk achteruit. Met de hypotheek banken en de verzekeraars stond het er al even somber voor. Ook hier smolten de gul den weg als sneeuw voor de zon. Het ergst was Amev er aan toe, die ruim 9 verloor op 141,90. De dollarkoers werd aan vankelijk ook meegesleurd in de misere. Ten opzichte van donderdag werd bijna zes cent verloren, maar gisteren sloot de dollar af op 3,06, nagenoeg gelijk aan de opening. De geruchten over de Ame rikaanse banken kunnen ge volgen hebben voor de positie van de Nederlandse banken, aangezien de financiële insti tuten over de hele wereld nauw verweven zijn. Onze correspondent in Washington Mare de Koninek meldde dat gisteren de ergste 'beurskoorts' op Wallstreet wat geweken was, nadat daar don derdag nerveus werd gerea geerd op de geruchten over Chase Manhattan en Manufac turers Hanover Trust. NEW YORK/ BAGDAD - Irak heeft gisteren gemeld dat het zes schepen in de Perzische Golf in brand heeft geschoten. Na de aanvallen van don derdag zouden nu acht sche pen in nood verkeren. Boven dien zouden nog eens twee schepen op mijnen zijn gelo pen in de Straat van Hormoes. De Iraakse staatsradio maakte dat gisteren bekend, maar het bericht kon niet door onafhankelijke bronnen wor den bevestigd. Inmiddels blijkt dat steeds meer schepen de Golf mijden als gevolg van de risico's. Ook besluiten reders in toenemen de mate schepen niet meer het Golfgebied in te sturen, omdat Lloyds de verzekeringspremie van 3 naar 7,5 procent heeft verhoogd. De Saoedische olie minister Yamani waarschuw de tegen een te strak verzeke- ringsbeleid bij Lloyds. Dat heeft volgens hem hetzelfde effect als een daadwerkelijke afgrendeling van de Straat van Hormoes. Gisteravond debateerde in New York de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over het conflict tussen Iran en Irak. De zes Golfstaten, onder leiding van Saoedi-Arabië, dienden een resolutie in waar in op beëindiging van de oor log op vreedzame basis wordt bepleit. Mocht Iran niet aan de oproep gehoor willen geven, dan zou de Veiligheidsraad over moeten gaan tot sancties. Die scherpere resolutie maakt volgens ingewijden geen kans, omdat de tekst de schuld te veel bij Iran legt. In Washington zei minister van Defensie, Weinberger, be vreesd te zijn dat het Golf con flict niet beperkt zal blijven en tenminste ook de andere Golf- landen zal treffen. Hij sloot Amerikaanse bemoeienis niet langer uit. De Amerikaanse regering besloot ook de geraf fineerde Stinger-raket aan Saoedi-Arabië te leveren. BlOfEM VAN ZEELAND DE Kroon houdt de deur dicht voor verdere planologische voorbereidingen ten behoeve van een Vaste Oeververbinding Westerscheide. De wijziging van een bestemmingsplan, waarmee de gemeente Hontenisse planologisch ruimte had willen maken voor de bouw van de brug-tunnel, blijft ongeldig. DE Rotterdamse politie gaat een onderzoek instellen naar mogelijke fraude bij de Stichting SIHO, een organisatie die tracht werkloze managers aan de slag te helpen. ZES Tanzaniaanse verstekelingen die door Griekse kapiteins in volle zee overboord waren gegooid, hebben dit overleefd. De zes dobberden twee volle dagen in een zwemvest op zee te midden van haaien. DE Zwitser Urs Fréuler haalde gisteren tijdens de ronde van Italië zijn derde rif-zege binnen. De 'Beer' versloeg een bijna voltallig peloton in de sprint bij stromende regen, het weertype dat Freuler het meest bevalt. De leider in het algemeen klassement, Francesco Moser, spronkelde via een derde plaats tien seconden winst op de concurrentie bijeen. Van een onzer verslaggevers DOEL - In Doel is de EBES vorige week begonnen met het uit testen van de vierde kerncentrale. De centrale is bijna klaar. De reactor zit erin en de motoren zijn geïnstalleerd. Hier en daar moet nog wat afgewerkt worden. Met het testen van de nieuwe centrale is een half jaar tot een jaar gemoeid. De tijd die men nodig heeft hangt af van de problemen die zich zul len voordoen. In ieder geval verwacht EBES dat de nieuwe centrale volgend jaar rond deze tijd zeker in bedrijf zal zijn. De energie in België wordt dan voor 60 tot 70 procent door de kerncentrales geleverd. Van onze redactie buitenland Bergen - Zes kinderen en-hun moeder zijn de afgelopen nacht in het Belgische dorp Paturages bij Bergen door verstikking om het leven ge komen bij brand in hun huis. Een gepensioneerde mijn werker, zijn vrouw en zeven kinderen leefden in een klein huis waar tegen middernacht brand ontstond. Oorzaak van de brand was vermoedelijk dat vergeten is de elektrische friteuse uit te schakelen. Slechts de vader en een van de kinderen wisten het huis te verlaten. Ze liepen ernstige brandwonden op. De andere tien kinderen van het gezin woonden niet meer bij de ouders. Illllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse autoritei- - ten hebben kapitaalsovermakingen naar het buitenland laten stopzetten. Dat heeft het ANP in goedingelichte kringen in Pa ramaribo vernomen. In een brief van 15 mei heeft het ministerie van Transport, Handel en Industrie de banken dat laten weten. In de brief wordt onder andere gesproken over overmaking van winsten, dividenden op aandelen, rente op hypothecaire vorderingen en huuropbrengsten. Als reden voor de maatregel wordt genoemd de 'precaire deviezenpositie'. Een financieel deskundige in Paramaribo verklaarde desge vraagd dat de maatregel zal inhouden dat winsten van dochter bedrijven in Suriname zullen moeten worden belegd of geherin vesteerd. Volgens de deskundige zullen ook in Nederland Woon achtige personen worden getroffen die onroerend goed in Suri name verhuren. niimmiiii

de Stem | 1984 | | pagina 1