EN THUIS. SCHOOL DE ARK BESTAAT 25 JAAR Twee missiezusters met verlof in Kloosterzande Bouw landhuizen in Hulst is weer mogelijk me te partij. aken van nst? Gemeenschapshuizen Hulst houden zich aan de regels Pedro van Wolvelaer Zeeuws kampioen accordeon Ben WHulst in reactie op commissie: er soms uitziet. Raad Hulst vergadert Tentoonstelling 6Energie Anders9 in Hulst ZATERDAG 26 ME11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND n en in de brouwerij 99 rm van gekte' zoals ders dan een korte ;el signalen ineens, van. niet zo gek als 't er J krijgt 'm thuis ge- (9-12 uur). SIRE \enshuis zijn we 't wel de rechten. Want ze 's trouwens bij de wet is immers ook arbeid. eerlijk te verdelen. Twee mille schade aan bosje Vogelwaarde Werkzaam in verpleging en onderwijs in Indonesië Hulst 15 jaar verbroederd met Michehtadt Fiets tweedaagse Heikant trok 160 deelnemers Wandelaars in Hulst met muziek binnengehaald Plaatselijk nieuws Graauw Sint-Jansteen Lamswaarde A12 eStem, 076-236911 e leven...als de om- :rt. Stichting Ideele Reclame Stichting Ideële Reclame. SIRE Management Management Assistente Middle Management Voorbereidend Hoger Management Management voor Non-Profit organisaties Hoger Management voor Non-Profit organisaties Hogere Bedrijfsleiding Directie-Secretaresse m/v Persoonlijke vorming e Presentatie Personeel eri Organisatie Leergang Personeelszaken Organisatiekunde Communicatie Public Relations Praktische Journalistiek Openbaar bestuur Management in Overheidsorganisaties Rechten Bedrijfsrecht Makelaardij Makelaar in onroerende goederen Repetitiecursus Makelaar o.g- De opleidingen starten m september. uden en BA) ktijk Ijk ting >op nt leider) mager iensten dan vrijblijvend het complete I I BST402 tren naar: RAVENHAGE INGEN VENHAGE J Van een onzer verslaggevers HULST - De gemeenschapshuizen in de ge meente Hulst snoepen de cafébazen niet het beieg van het brood. Zij houden zich aan de stilzwijgende afspraken om niet concurren- tentievervalsend te werken ten aanzien van de horeca. Dat kan worden afgeleid uit een schrijven van voorzitter C. van Leuven van het Over- Centrale Accommodaties Hulst, waarin de° gemeenschapscentra zijn vertegenwoor- ligd. In de brief wordt gesteld dat alle gemeen schapscentra hun buffettarieven hebben aangepast aan de prijzendie de plaatselijke kroegbazen in rekening brengen. Met betrekking tot de verhuur van ruim- te(n) ten behoeve van familiefeesten, per soonlijke jubilea en dergelijke wordt, aldus Van Leuven, een zeer terughouden beleid ge voerd. Daarbij wordt met name gelet op de plaatselijke horeca-omstandigheden. Ver huur of uitleen van inventarisgoederen aan particulieren, zo besluit het schrijven, komt normaal gesproken niet voor. Jeugd hakt illegale crossbaan Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - Baldadige jeugd heeft in Vogelwaarde voor zo'n 2.000 gulden schade aangericht in het bosje bij het parkeerterrein voor de kerk in Boschkapelle. Er is in totaal ongeveer 170 vierkante meter bos uitge- trokken en afgekapt. Dat alles om in de bosaanplant een ille gaal crosscircuit te realiseren. De vernielingen duren al een week. Aanvankelijk had de dienst gemeentewerken er goede hoop op, dat verder onheil kon worden voorkomen door het bedreigde groen met prikkel draad af te zetten. Dat werd echter meteen weer doorge knipt. De ravage in het bosje is aanzienlijk. Bomen en strui ken zijn ontworteld en andere met een hakbijl bewerkt. Van de vernielingen is inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Verwacht wordt dat de daders snel in de kraag kunnen wor den gegrepen. 'DGD niet koppelen aan behoud van ziekenhuis' Pedro met zijn accordeon. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER I j. Van een onzer verslaggevers OEWACHT - De 14-jarige Pedro van Wolve- er uit Koewacht is Zeeuws kampioen accor- neon spelen geworden. Tijdens de titelstrijd op het concours in Wil- "Wnadorp kwam Pedro in de tweede cate- 8 ne als eerste uit de bus. Hij moest het opne- en tegen zeven andere titelkandidaten. De mpioenstitel leverde hem een beker, een di- een prima beoordelingsrapport en een "edaille op. irri ^r° Van Wolvelaer speelt nu vier jaar ac- 1 ?°n en wordt in dit instrument onderwe- I d°or Cor Reminse uit Axel. In zijn jeugdi ge loopbaan is dit overigens niet het eerste succes. Tijdens een concours in België sleepte hij al een eerste prijs in de wacht en vorig jaar tijdens het Nederlands kampioenschap werd hij derde. In november zal Pedro zich opnieuw mengen in de nationale titelstrijd, die dan in Nijmegen wordt gehouden. Het accordeonspel van de jeugdige Koe wachtenaar is tot nu toe alleen te bewonderen geweest tijdens concoursen. Pedro treedt bij voorbeeld niet op in een orkest of groep, al wordt tijdens familiefeestjes en dergelijke de accordeon nog wel eens uit de koffer gehaald. Van een onzer verslaggevers HULST - Dit jaar is het 15 Jaar geleden dat vertegen woordigers van Hulst en het ll'tse Michelstadt de oor konden tekenden, waardoor J* verbroedering tussen bei- 116 gemeenten officieel werd. Sedertdien hebben uit alle agen van de bevolking vele Parsonen een bijdrage gele ed aan deze jumelage. aaruit zijn heel wat duur- ame contacten ontstaan, zo- als jaarlijkse uitwisselings programma's van middelba- a scholen, gezamenlijke op- tredens van de brandweer korpsen, banden tussen koorleden, fanfares en sport clubs. Vandaar dat b en w het 15- jarige bestaan van de ver broedering niet ongemerkt voorbijwillen laten gaan. Zo zal in het laatste weekend van augustus (tijdens de bra derie) een delegatie uit Mi chelstadt een bezoek brengen aan Hulst. Men is druk bezig daarvoor een programma uit te werken. Daarnaast wor den de Hulstenaren in het weekend van 22 september in Michelstadt verwacht, om er de verbroederingsherden king bij te wonen. In Michel stadt is die herdenking inge past in het jaarprogramma ter gelegenheid van de vie ring rond het 500-jarig be staan van het stadhuis. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst vinden het niet juist als de gemeente raad de toetreding tot de Districts Gezond heids Dienst (DGD) zou laten afhangen van het al of niet open blijven van het Hulster zie kenhuis. Het college zegt dit naar aanleiding van de vergade ring van de financiële commissie, waarin verschillen de commissieleden deze twee zaken aan elkaar wilden koppelen. Met name R. Eeman raadde het college aan het DGD-voor- stel terug te nemen, zolang de ziekenhuiskwestie niet is op gelost. Eeman vroeg zich af „waar de provincie de brutali teit vandaan haalt" om nu voor de tweede maal met zo veel nadruk met het verzoek tot toetreding te komen, nadat GS het besluit hebben geno men het Hulster ziekenhuis te doen sluiten. Hij zei bovendien niet in te zien wat zal worden gemist, als Hulst niet toetreedt. Voorts stelde hij niet te begrijpen, dat het college in dit stadium be reid is met dit voorstel te ko men. Hiermee wordt naar zijn mening hun positie inzake de ziekenhuiskwestie ondergra- Bijval Eenman kreeg in zijn stand punt bijval van A. de Booij. GS moeten wat deze kwestie betreft naar zijn mening maar even in de wachtkamer zitten. Ook W. de Brouwer bleek er voorstander van te zijn het voorstel voorlopig terug te ne men om zich te beraden. Ook hij zou de ziekenhuiskwestie eraan vast willen koppelen. Dit in tegenstelling tot R. Scheele die de koppeling van deze twee verschillende zaken erg gevaarlijk zei te vinden. Volgens hem moet ervoor ge zorgd worden, dat de gemeen schap ook nog niet een belang rijke voorziening mist, na een andere al bijna verloren te hebben. Ook B en W blijken er dus niet voor te voelen de twee ge noemde zaken aan elkaar te koppelen. Zij zeggen niet in te zien op welke wijze zij daar mee hun positie inzaken de ziekenhuiskwestie zouden kunnen versterken of ver zwakken. Het college merkt bovendien op dat bij niet toe treding tot de DGD een on werkbare situatie zal kunnen gaan optreden. „Denk bijvoorbeeld aan de schoolartsendienst, die men ook op wil nemen in de DGD". Komende woensdag zal de dis cussie worden voortgezet, als het voorstel tot toetreding tot de DGD aan de orde komt tij dens de raadsvergadering. Van onze correspondente HULST - De Christelijke School De Ark in Hulst bestaat dit jaar 25 jaar. Met de kinderen wordt dat gevierd op 14 juni, maar voor de ouders en kinderen is volgende week dinsdag 29 mei een puzzeltocht op touw gezet. De deelnemers kunnen kiezen uit een voettocht of een fiets tocht. Beide tochten duren ongeveer een uur. Vanaf 18.30 uur zijn de ouders en kinderen welkom op school. Na afloop is er iets te drinken en zijn er wafels. Van een onzer verslaggevers HULST - Vanwege Hemel vaartsdag wordt de maande lijkse vergadering van de Hul ster gemeenteraad niet vol gende week donderdag, maar woensdag gehouden. Aan de orde komen voor stellen om geen subsidie te ge ven aan het Seniorenorkest Zeeland en de patiëntenvere niging Samen Beter, een voor stel om alsnog toe te treden tot de Districts Gezondheids dienst, het gratis in bruikleen geven aan de clubs van de ten nisbanen, de financiële toe stand van de gemeentekas, en kele grondverkopen en een rijtje voorbereidingsbesluiten om op verschillende plaatsen bouw en verbouw mogelijk te maken. Ongetwijfeld zal ook dit maal weer de ziekenhuis kwestie aan de orde komen. De raadsvergadering wordt gehouden in het Hulster stad huis en begint zoals gewoon lijk om 19 uur. Van onze correspondent HEIKANT - De natuurfietst- weedaagse, op touw gezet door de trimclub Heikant, trok in totaal een 160 deelnemers. De fietstochten werden ge houden langs mooie uitgestip pelde routes op Belgisch en Nederlands grondgebied. Een bezemwagen met muziekin stallatie vergezelde de fietsers. Behalve een paar lekke banden verliep alles vlot. Na afloop kregen de deelnemers in 't Heike een vaantje uitge reikt. De oudste fietsers, P. Adriaansens (78) en mevrouw Pierssens (75) kregen bloemen. Zuster Celien, mevrouw Van Kruisem en zuster Godelieva. Door Gé van Berkel KLOOSTERZANDE - Sa men groeiden zij op aan het 'Blokkesepaadje' in de Pau- luspolder bij Stoppeldijk, waar hun ouderlijk huis stond. Beiden traden ze toe tot de Dochters van Onze Lieve Vrouw van 't Heilig Hart in Tilburg en beiden gingen ze ook ais missiezus ter naar het voormalig Ne- derlands-Indië, respectieve lijk Indonesië. Samen zijn ze nu voor een vakantie van drie maanden terug in Ne derland. We hebben het over de zusters Martha (80) en Celina de Blok (77), die respectieve lijk met de kloosternamen zuster Godelieva en zuster Celien door het leven gaan. In de woning van hun 83- jarige zuster Maria van Kruijssen-de Blok in Kloos terzande halen ze zo nu en dan schaterend van de pret jeugdherinneringen en mis sie-ervaringen op. Zuster Godelieva ging in 1928 in het klooster. Drie jaar later ver trok ze naar Tjilatjap, een vissersplaatsje aan de zuid kust van Midden-Java. Daar zette ze een polikli niek op die in de loop der ja ren werd uitgebreid met een kraamkliniek, een operatie kamer en een consultatiebu reau. „Bij Tjilatjap bevond zich een zeekampong en daar voeren we iedere week naar toe om zieken te verzorgen. Tjilatjap, het wordt nu als Cilacap geschreven, is geen klein dorp meer maar uitge groeid tot een belangrijke haven. De Shell heeft er bij voorbeeld een grote olieraf finaderij". Kampen Tijdens de Japanse bezet ting verbleef zuster Godelie va in twee Japanse interne ringskampen. Zij is ondanks haar hoge leeftijd nog steeds in de verpleging werkzaam. „Ik zou niet weten wat ik an ders zou moeten doen", zegt ze. Zuster Celien ging in 1929 in het klooster en volgde in 1947 het voorbeeld van haar zus als missiezuster. „Ik wil de al van het begin af in de missie, maar moest toch nog 18 jaar wachten voordat ik naar Oost-Indonesië werd uitgezonden". Zuster Celien werkte als onderwijzeres in Nieuw-Guinea en de Kei eilanden om tenslotte in Am- - FOTOWIM K00YMAN bon te belanden, waar ze nog steeds woont. Na de overdracht van de soevereiniteit aan de Indone sische republiek moest zij, om les te mogen blijven ge ven, de Indonesische natio naliteit bezitten. „Omdat ik graag op school wilde blijven heb ik die aangevraagd en ook gekregen. In feite ben ik dus nu als vreemdelinge in Nederland. Later als ik voor goed naar Nederland terug keer zal ik wel weer de Ne derlandse nationaliteit aan vragen". Zuster Celien vertelt ver der dat er op Ambon nauwe lijks meer Nederlands wordt gesproken. „De mensen daar praten ook bijna niet meer over hun onafhankelijke re publiek van de Molukken". De twee zusters vinden dat er in Nederland enorm veel veranderd is. „Zulke schone wegen als hier zie je toch in Indonesië niet. En wat is er in Kloosterzande veel bijge bouwd". Zuster Celien wil met haar 80e definitief naar Nederland terugkeren. Haar zuster zegt het nog niet te weten. „Ik houd pas met werken op als God mij roept", zegt ze eenvoudig. Van een onzer verslaggevers HULST - In de gemeente Hulst wordt het weer moge lijk om landhuizen te bouwen op aardige plekjes in het buitengebied. Tot nu toe kon dat niet, om dat De Kroon de regeling voor landhuizen uit het bestem mingsplan Buitengebied heeft geschrapt. Men vond namelijk dat die het te gemakkelijk maakte om her en der land huizen neer te zetten. Bij de eerstvolgende herzie ning van het bestemmingsplan willen b en w nu een nieuwe regeling opnemen, die naar verwacht wordt wel door de beugel kan. Daarin wordt bepaald dat de oppervlakte van het stuk grond minstens twee hectare moet zijn, dat minstens de helft van het terrein moet worden beplant en dat de wo ning minimaal 25 meter vanaf de bezijden perceelsgrensen moet worden gebouwd. Ook moet de afstand tussen woningen en eventuele bijge bouwen minstens tien meter bedragen en mag van het tota le terrein maximaal 3 procent worden bebouwd, ofwel hoog uit 600 vierkante meter. De regeling zal ook van toe passing zijn op landhuizen die indertijd in de gemeente zijn gebouwd, voordat De Kroon er een streep doorheen zette. Vooruitlopend op de nieuwe regeling willen b en w alvast meewerken aan de bouwplan nen voor een landhuis in de Heerstraat te Sint-Jansteen. HULST - Gisteravond werd de avondwandelvierdaagse te Hulst besloten. De 365 wande laars, die de afgelopen vier avonden een tocht van 7 of 15 km hebben gelopen, werden om half negen op het verza melpunt verwelkomd door het buurtorkest 'De Bareelen'. Daarna werden de laatste ki lometers met muziek afgelegd. In het gemeenschapscen trum 'Den Dullaert' ontvingen alle deelnemers een vierdaag- se-pet en een medaille met cij - feraanduiding. Een persoon liep voor de 16e keer mee. De buurtvereniging 'Den Dul- laertwijk', die deze wandel vierdaagse in samenwerking met de Nederlandse Wandel- bond organiseerde, was zeer tevreden met het resultaat. Het weer heeft dit jaar geen roet in het eten gegooid en er waren geen uitvallers. Maandag aanstaande om 19.00 uur wordt er nog een in- haalavond gehouden voor hen die een van de avonden ver hinderd waren. Van een onzer verslaggevers HULST - Onder het motto 'Energie Anders' loopt vanaf maandagmiddag in de hal van Den Dullaert in Hulst een tentoonstelling over alles wat met energie te maken heeft. De expositie, die praktische informatie geeft over de energieproblematiek, is op touw gezet door de Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit als voorproefje op de viering van het vijfjarig bestaan za terdag 2 juni. Daarbij maakt onder andere het Klein Orkest zijn opwachting. De tentoonstelling, die tot en met zaterdag te zien is, bestaat uit drie hoofddelen, ener giebesparing, aternatieve energievormen en het overheidsbeleid ten aanzien van de twee genoemde onderwerpen. Dit alles wordt geïllustreerd middels 28 panelen met stukjes tekst, tekeningen, grafieken en vooral veel foto's. Voetbaltoernooi - Op de voet balvelden te Graauw wordt zondag 27 mei gestreden om het kampioenschap van Groot Hulst. De deelnemende elftal len zijn Clinge, Graauw, Hul- sterloo, HW'24 en Steen II. De wedstrijden beginnen om 12 uur en er wordt een halve competitie gespeeld. De prijs uitreiking vindt na afloop plaats in de kantine van de VV Graauw. Supportersclub - De suppor tersclub van de voetbalclub Steen laat zondag 27 mei een autobus rijden naar Breda, waar Steen een promotiewed strijd speelt tegen Baronie. De bus vertrekt om 12.45 uur aan de kerk te Heikant en om 13 uur aan de kerk te Sint-Jan steen. Geslaagd - Aan de universiteit te Amsterdam slaagde cum laude voor medisch biologe oud-dorpsgenote mevrouw Carla Smet. Bridge - De leden van de brid geclub kwamen in het café De Vier Jaargetijden bij elkaar, waar allereerst de uitslag van de wintercompetitie werd be kend gemaakt. Er hadden in totaal 14 paren aan deze com petitie deelgenomen. De uit slag was: 1. dames Bies- broeck/Goossen, 2. mevrouw Van Waterschoot en de heer De Schrijver, 3. dames Pau wels/Staal, 4. Heren De Kerf/ Serraerens, 5. heren Pau wels/Van Cruyssen. Na deze bekendmaking werd er nog een vrije wed strijd gespeeld. Het was een draaiende mitchel, waaraan door 13 paren werd deelgeno men. De uitslag was: 1. dames Biesbroeck/Goossen, 2. dames Pauwels/Staal, 3. mevrouw Joossen/de heer De Booy, 4. heren Van der Wielen/De Waal, 5. mevrouw Van Water schoot/de heer De Schrijver. Bedevaart - Zo'n 45 leden van de R.k. Bond van Ouderen Lamswaarde hebben een be devaartreis gemaakt naar de oude Belgische plaats Dadize- le. Daar konden de bedevaart gangers kiezen uit verschil lende omgangen van 4 en 1 ki lometer en nog een kleinere. De deelnemers waren het er na afloop over eens dat een dergelijke trip zeker nog eens voor herhaling vatbaar is.

de Stem | 1984 | | pagina 19