'Seoel' ter discussie Rus wint Yredeskoers Jaspers Europees juniorenkampioen Vrije val van 4Les Verts' Herera wint in Columbia Gouden FIFA-spelden KNVB wil 1,5 miljoen Hoop geld voor SVV Russen en Amerikanen willen Spelen behouden Ook Cuba bij wegblijvers ISV contracteert Schot Mc Ghee irote zege voor Feyenoord Problemen voor Derwall Brom weg bij PEC Zwolle oeite van een bezoek men Bath de best gian' stad van hun fraaie straten en ge- daag veel beter tot dan vroeger omdat oongemaakt en ge- den. Bath wil in de opnieuw een echt Het aantrekkelijke hiervoor een bedrag gulden. De drie 18e ke badinrichtingen n gebruik zijn en in erval verkeren, wor- oderniseerd en her inhuldiging van deze s (er komt ook een winkelgalerij) zet in 1986 voorop. m, de Spa-stad van Gloucestershire, valt beleven. Cheltenham promenade, talrijke en, gezellige parken least, een fabelachtig nagecentrum dat de- de internationale kij- edrennen voor paar- uam zijn zeer geliefd, en. In het paardensei- lt de bevoling van t zijn glorieuze Spa- dje echter alleen een en over. De ene kraan et raadhuis, de ande- euze Pitville pomp- 1 eind buiten het cen- d. he bronwater van aakt vies en werkt la- erd bijzonder goed behandeling van le- het plaatselijke kerk- ham liggen echter en- Britten, die naar de eert eraan dood zijn '~am werd in 1788 po- t door koning Geor- koningin, die daar ge- eken een waterkuur gin van de 19e eeuw ulariteit van Chelten- toppen nadat de Her- gton er genezing ge- r zijn leverkwaal. De erover zodanig in de al zijn officieren er 'e raad gaf zijn voor- en zich naar Chelten- om van het laxerende inken. e zich in Cheltenham en de tijd doden met in eving de schilderachti ge bezoeken. Een korte ~ch Spa, in het graaf- "rshire, loont eveneens in de jaren zestig stond atsnaam Droitwich op al van praktisch elke onderhoudt daar im- k zenderpark dat nog meter in de ether komt. eede Wereldoorlog was beluisterde golflengte de Duitsers gestoorde) programma's uit En- is van oudsher een d. Het bronwater dat in de grond komt, bevat ram zout per liter. Dat eer zou dan de zee. Al- ehalte van de Dode Zee van het - uiteraard brij nwa ter van Droit- meinen noemden deze een plaats in de nabij- t. De zoutwinning van pas stilviel in het begin w, dateerde uit de oer- een Saksisch woord. Het ts in de nabijheid van 'Droit' (het Franse) ut. tot kort na de Tweede was Droitwich een ar de patiënten zonder verdrinken in het zoute en drijven. Droitwich plannen van een nieuwe uwe brijnwaterinrieh- n de bouw echter min- r jaar zal vergen. De ge- twich (18.000 inwoners) plaatsje met erg vrien- n en uitstekende hotels, gespecialiseerd in grote n. De landelijke omge- itwich biedt talrijke mo- oor wandelingen en uit- ets of per auto. delijk, in het graafschap n dus weer dichter bij gt Buxton, nog een ande- a-stad die met diverse cties haar vroegere glo- erwinnen. In de tijd van was Buxton en vakan- oor legioensoldaten. Het hoogst gelegen Spa-stad. ruimschoots van het feit olen ligt in het zogeheten ct, een Nationaal Park ~n naar hartelust kunnen immen, fietsen en auto- ft een heuse opera, een ol kristalhelder bronwa- ek Micrarium waarin de nder meer wriemelende inen begluren onder spe- copen met zelfbediening, arken en plantsoenen en ge pubs. De Victoriaanse ïg van Buxton, die sinas n is (rheumalijders wer- ïouten banken in het ge- ge water gedompeld), ;bouwd tot een modern ei ixueus winkelcentrum dat ïwenoude spa-stadje op- p aantrekkelijk vakan- maken. LOS ANGELES (DPA) - In het bestuur van hel internationaal Olympisch Comité leeft je gedachte dat de keuze van de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel voor de Olympische Spelen van 1988 niet de gelukkigste is ge vast. De Indische vice-voorzitter van het IOC, Ashwini Kumar, heeft in een gesprek- met de Los Angeles Times verklaard dat ge jacht wordt aan een andere Olympiche Het IOC overweegt dat het na twee spelen met boycotacties (Moskou en Los Angeles) gewenst is een plaats te vinden, die niet bij voorbaat voor een groot aantal landen niet of nauwelijks aanvaardbaar is. Vertegenwoordigers van de Sovjet Unie hebben, sinds Seoel de voorkeur kreeg, ver klaard dat het lang niet zeker is dat een ploeg uit de Sovjet Unie naar Seoel zal af reizen. Grote internationale toernooien in de Zuidkoreaanse hoofdstad, zoals het wereld kampioenschap basketbal dames en de we reldkampioenschappen schieten, hebben het in het nabije verleden zonder vertegen woordigers van de landen, die zich met de Sovjet Unie en Noord-Korea verbonden voelen, moeten doen. Juan Arttonio Samaranch, de voorzitter van het IOC, die deze week in Praag nog een laatste poging doet de afzeggers voor Los Angeles tot andere gedachten te brengen, heeft ook indicaties gegeven over de ge dachten, die er binnen zijn organisatie be staan over de volgende Spelen. „Het is niet goed Olympische Spelen te houden in een gebied waar politieke spanningen heersen". Door Hein Groothuis MADRID/BREDA - De 18-ja rige Willebrorder Dick Jas pers is gisteren in Madrid Europees juniorenkampioen in het libre-biljarten gewor den. In de voorlaatste ronde van het toernooi verzekerde de Westbrabander, die na twee dagen de maximale winst heeft, zich van de titel. Hij troefde toen de Westduitser Blondehl, een van zijn concur renten, in één beurt af. Later op de avond viel de definitieve beslissing ten gunste van Jas pers, doordat de Fransman Mare Massé, die al een verlies- partij op zijn conto had, ge deeltelijk in de fout ging. Massé won wel, maar ge bruikte te veel beurten om nog in aanmerking te komen voor de eerste plaats in het Euro pees kampioenschap. Hij kon namelijk het moyenne van Jaspers (69.23, veruit het hoog ste van alle deelnemers) met geen mogelijkheid meer over treffen. Zelfs niet indien Mas sé de finalepartij tegen Jas pers in een beurt zou uitma ken en de Willebrorder niet zou scoren. Voortreffelijk Dick Jaspers startte het evenement zondag met over winningen op de Zwitser Lohs (12 beurten), de Oostenrijker Horvath (1 beurt) en de Belg Ellemans (4 beurten). Gisteren bracht hij zijn aantal match- punten op 12 door af te reke nen met de Deen Bargiesen (5 beurten), de Spanjaard Marti nez (3 beurten) en Blondehl (1 beurt). „Het is voortreffelijk ge gaan", vertelde Dick Jaspers vanuit het koude Madrid. „Al leen de start was slecht. Een eerste partij in 12 beurten is natuurlijk niet om over naar huis te schrijven. Op Massé na speelde overigens iedereen de openingspartij zwak. Het was een kwestie van wennen aan het materiaal, dat overigens van uitstekende kwaliteit is. Toen ik mijn volgende partij in 1 beurt uitmaakte, had ik mijn zelfvertrouwen echter direct terug. Het is daarna steeds goed blijven gaan". Lekker Zonder speciale voorberei ding was de Willebrorder naar de Spaanse hoofdstad afge reisd. „Ik heb er niks extra's voor gedaan. Ik heb niet meer gedaan dan een uurtje per dag trainen. Ik ging er vanuit dat dat voldoende moest zijn, om dat ik er het hele seizoen al lekker inzat". Madrid is Dick Japers eer ste Europese titelstrijd en te vens zijn laatste. „Ik kan vol gend jaar mijn titel jammer- genoeg niet verdedigen, omdat ik dan te oud ben om mee te doen. Ik word op 23 juli 19 jaar. Zou ik na 1 augustus jarig zijn, dan had ik nog wel een keer kunnen deelnemen. Maar ja, ik mopper niet. Ik ben blij dat ik het toch een keer heb mee gemaakt en dan met zo'n re sultaat". Bondscoach Tonie Schrau- wen, als begeleider in Madrid, roemde het spel van zijn pupil. „Hij heeft zeer sterk gespeeld. Hij heeft zich uitstekend aan-* gepast aan voor hem andere omstandigheden en een voor treffelijke wedstrijdmentali teit getoond. Hij is trouwens een groot talent, dat in alle disciplines verder moet kun nen komen". 4. Jaspers hoeft zich voor wat betreft de verwachtingen van bondscoach Schrauwen alleen maar te spiegelen aan een paar voorgangers. Immers, ook Christ van der Smissen en Jan Arnouts behaalden aan het begin van hun succesvolle carrière een eerste plaats in het Europees libre-junioren- kampioenschap. FREULER BLUNDERT IN GIRD HEXICO-STAD (DPA) - Cu- la zal zich woensdag terug trekken als deelnemer aan de Olympische Zomerspelen in Los Angeles. Dat verklaarde German Rieckenhoff, voorzit ter van het sportcomité voor Hden-Amerika en de Cari- ïe zone, maandag in Me- nco Stad na een gesprek met it voorzitter van het Cubaan- Olympisch Comité, Manuel Gonzalez Guerra. Rieckenhoff ai voorts, dat Nicaragua het .oorbeeld van Cuba en de Sovjetunie niet zal volgen. HAMBURG (SID) - De ont- ie Westduitse voetbal kampioen HSV heeft maandag de27-jarige Schotse voetballer Mark McGhee voor drie jaar gecontracteerd. Voor McGhee, spits van Aberdeen, werd ongeveer 1,1 miljoen mark longeveer 1 1/4 miljoen gul len) betaald. McGhee wordt lij de HSV de opvolger van Dieter Schatzschneider, die voor ongeveer hetzelfde be naar Schalke04 zal ver- ïekken. McGhee, die vijf jaar m Aberdeen heeft gespeeld n driemaal het nationale Schotse tricot droeg, scoorde n het afgelopen seizoen 24 voor zijn club. DJAKARTA (ANP) - Feyen- heeft de Indonesische nip geopend met een grote ze- (5-0) op het Westiriaanse Mandala. De landskampioen Plaatste zich door de overwin- "8 voor de finale van het In- ®esia-toernooi. In de eerste wedstrijd op In- Giesische bodem heeft •Pycnoord maandag Mandala Geklasseerd. De Rotterdam mers hoefden daarvoor slechts °P halve kracht te spelen en <et meer dan drie kwartier wuik te maken van de dien en van Johan Cruyff, die pas '■ce uur voor het duel in Dja- jPrta arriveerde. Toen Cruyff M rust door Jeliazkov werd ervangen, had de landskam- hn zich reeds met 3-0 van Indonesische kampioen erwijderd door doelpunten j® achtereenvolgens Brard, «man en Gullit. reyenoord heeft voor niet *er dan 3000 toeschouwers T^S minuten op de ope- ®gstreffer van Brard moe- wachten. Na de vervan- van de snel vermoeide Pekstra door Been kwam er Hjn in het Rotterdamse en werd de voorsprong «pel uitgebreid. Na de her- ittflg brachten Been en Je- j®kov de eindstand op het Coach Libregts gebruikte hoge temperatuur vier '"is. Cruyff, last van een j, -'n spierscheuring, en "°°st werden gespaard voor anale op vrijdag tegen Prschijnlijk Queens Park "®gers. NUMANA - Een grove blunder heeft Urs Freuler de zege in de vierde etappe van de Ronde van Italië ge kost. De rappe Zwitser waande zich maandag in Nu- mana aan de Adriatische Zee meters voor de streep al winnaar, stak triomfantelijk zijn rechter hand om hoog en werd links gepasseerd door zijn voluit sprin tende landgenoot Stefan Mutter, die zijn voorwiel een fractie eerder over de finishlijn duwde. Johan van der Velde werd achtste en was daarmee de beste Neder lander. Het gepruts van Freuler, die zaterdag al ritwinnaar was, maakte een einde aan de saaie, 238 kilometer lange rit tussen Bologna en Numana, waarin de vedetten zich kalm hielden. Alleen Karl Maxon trok de aandacht. De 24-jarige Ameri kaan, die in eigen land vijftien overwinningen op zijn naam heeft en dit seizoen de over stap naar Europa maakte, trok na twaalf kilometer op avon tuur. Hij bouwde een voor sprong op, die maximaal 22 minuten bedroeg. Na een vlucht van 215 kilometer werd hij elf kilometer voor het ein de, 2500 gulden, aan premies rijker, ingelopen. In de algemene rangschik king veranderde er niets. Lau rent Fignon behield de rose leiderstrui. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Mutter (Zwi) 238 km in 6.04.33 (20 sec. tijdvergoeding) 2. Freuler (Zwi) (15 sec. tijdvergoeding) 3. Mantovani (Ita) (10 sec. tijdvergoe ding) 4. Van Calster (Bel) 5 sec. tijdvergoeding) 5. Pedersen (Noo) 6. Rosola (Ita) 7. Bruggmann (Zwi) 8. Van de Velde (Ned) 9. Berto (Ita) 10. Bontempi (Ita) 15. Koppert (Ned) allen in dezelfde tijd als de win naar. Het algemeen klassement na de vierde etappe is: 1. Fignon (Fra) 13.07.26 2. Visentini (Ita) op 31 sec. 3. Moser (Ita) op 35 4. Mottet (Fra) op 38 5. Van de Velde (Ned) op 51 Ar- gentin (Ita) op 51 7. Gayant (Fra) op 54 8. Battaglin (Ita) op 59 9. Van Impe (Bel) op 1.09 10. Chevalier (Fra) op 1.10 132. Koppert (Ned) op 8.24 142. Havik (Ned) op 11.08 148. Pirard (Ned) op 13.14 ^RENNEN - De Span ks Ju^an Gorospe heeft de L e van de Mij valleien ge- ,<*n. Zijn landgenoten tJs ^aston en Jesus Blanco üfrt n tweecie en derde. De G en laatste etappe, van la Laviana naar Turon kilometer), ging naar t" ns naar een Spanjaard, 6 Luis Laguia. ZURICH (DPA/SID) - Bonds coach Jupp Derwall van het Westduitse voetbalelftal heeft zijn aanvoerder Karl-Heinz Rummenigge als noodoplos sing op het middenveld gepos teerd voor de wedstrijd van vanavond tegen Italië. De leider van de aanval van Bayern München vervangt de geblesseerde Bernd Schuster, De opengevallen plaats in de voorhoede wordt overgeno men door Klaus Alloffs. In zijn 75e interland weet Rumme nigge op het middenveld Gui- do Buchwald van VfB Stutt gart als debutant naast zich. De wedstrijd in Zürich wordt gespeeld als revanche van het wereldkampioenschap van 1982 in Spanje. In de finale won Italië twee jaar geleden met 3-1. De wedstrijd zal om tien over acht rechtstreeks worden uitgezonden door de Westduitse televisie op het eerste net (ARD). BOGOTA (AFP/RTR) - Luis Herrera, die enkele weken ge leden ook de Classico RCN op zijn naam schreef en daarbij concurrenten als Tourwinnaar Laurent Fignon en wereld kampioen Greg Lemond ver sloeg, heeft ook de Ronde van Columbia gewonnen. De Columbiaanse wielren ner legde de in totaal 1.745 ki lometer lange etappewedstrijd af in 42 uur 13 minuten en 41 seconden. Herrera heeft in het eindklassement een voor sprong van ruim vier minuten op zijn landgenoot Francisco Rodriguez. De vijftien buiten landers, die meereden in het veertien dagen durende zware evenement, eindigden allen in de achterhoede of gaven op. Peter Schroen, de enige Ne derlander die de eindstreep bereikte, werd 63e. De neo- prof in FYanse dienst en ploeg maat van Sean Kelly liep een achterstand op van 3 uur en 39 minuten op winnaar Herrera, die als kopman van de Colum biaanse wielerploeg aan de Tour de France begint. De laatste etappe leverde een zege op voor de Colum- biaan Rafael Tolosa. Hij had voor de 80 kilometer lange rit naar Bogota 2 uur 7 minuten en 58 seconden nodig. Gutier rez werd op bijna anderhalve minuut tweede. Bijna op de finish verschalkt Stefan Mutter zijn landgenoot Urs Freuler. Van onze sportredactie ZÜRICH (DPA/SID) - Zeven grootheden uit de voetbalsport zijn dinsdag onderscheiden met de gouden speld van verdienste van de FIFA, de wereldvoetbalorganisatie. Het zevental kreeg zijn onderscheiding uitgereikt tijdens het 80-jarig jubileumfeest van de FIFA in Zürich. De onlangs ingevoerde onderscheiding werd door FIFA-voor zitter Joao Havelange opgespeld bij de voormalige bondscoach van West-Duitsland Helmut Schön, de Joegoslaaf prof. dr. Mi- hailo Andrejevic, voor zijn verdiensten als bestuurslid, de En gelsman Sir Stanley Rous, de 89-jarige erevoorzitter van de FI FA, en de ex-voetballers Pele (Brazilië), Bobby Charlton (Enge land), Dino Zoff (Italië) en Franz Beckenbauer (West-Duits- land). Nederland kreeg een aparte vermelding als een van de zeven oprichters van de FIFA. WARSCHAU (AFP/SID) - De Rus Sergei Soekhoroetsjenko heeft voor de tweede keer in zijn fraaie carriëre de Vredes- koers op zijn naam gebracht. Na zijn overwinning in 1979 hield de 27-jarige staatsama- teur maandag in de elfde en laatste etappe zijn krappe voorsprong op de Bulgaar Staikov intact. De etappe werd gewonnen door de veruit snel ste sprinter in het peloton, de Oostduitser Olaf Ludwig, die daarmee zijn aantal ritover- winningen op vier bracht. Jean-Paul van Poppel werd voor de tweede opeenvolgende dag tweede, Nico Verhoeven derde en Jos Alberts tiende. In het algemeen klassement was Hans Daams de beste Neder lander met de twaalfde plaats. De 37e editie van de Vredes- koers, de zwaarste amateur ronde in de wereld, werd be heerst door de renners uit de Oostbloklanden. De Oostduit sers, met Ludwig voorop, na men de meeste dagprijzen voor hun rekening, de Russen schoven op het juiste moment hun sterkste rijdernaar voren voor de eindoverwinning. Soekhoroetsjenko, in 1980 Olympisch kampioen, ver overde drie dagen voor het einde de leiderstrui en verde digde met hulp van zijn ploeg genoten het tricot bekwaam. De uitslag van de elfde en laatste etappe is: 1. Olaf Ludwig (DDR) 154 km in 3.55.09 2. Jan-Paul van Poppel (Ned) op 4 sec. 3. Nico Ver hoeven (Ned) op 7 sec. 4. Peter Bec ker (Wdl) op 10 sec. 5. Werner Wül- ler (Wdl) 6. Mieczyslaw Korycki (Pol) 7. Andrej Mierzejewski (Pol) 8. Anton Novosad (Tsj) 9. Adam Zagajewski (Tsj) 10. Jos Alberts (Ned) allen zelfde tijd als Becker. Het eindklassement is: 1. Sergei Soekhoroetsjenko (Sov)41.51.43 2. Nentscho Staikov (Bul) op 15 3. Olaf Ludwig (DDR) op 22 4. Pjotr Oegroemov (Sov) op 26 5. Olaf Jentzsch (DDR) op 48 6. Uwe Raab (DDR) op 1.05 7. Ludek Styks (Tsj) op 1.27 8. Sergei Oeslamin (Sov) op 2.15 9. Sergei Voronin (Sov) op 2.32 10. Thomas Barth (DDR) op 2.50. Van onze sportredactie ZEIST - De schuld van het Be taald Voetbal is in één seizoen ('82/'83) met vijftien miljoen teruggebracht naar een nega tief saldo van 28 miljoen gul den. Slechts vijf van de 34 clubs hadden het afgelopen seizoen geen sluitende begro ting. Toch bleek drs. Joop van der Reijden, de staatssecreta ris van Volksgezondheid, Wel zijn en Cultuur, als aanvoer der van de externe geldgevers niet tevreden over het uitge voerde beleid. Tijdens de Algemene Ver gadering Betaald Voetbal van maandag in Zeist memoreerde Jacques Hogewoning, de vice- voorzitter van de KNVB, een bestraffend optreden van de staatssecretaris in de onder handelingen. Van der Reijden gaf blijk van zijn voornemen de subsidies aan het betaalde voetbal te willen stoppen. Duidelijk was dat de geld kraan van buitenaf naar de voetbalbond toe een stuk wordt dicht gedraaid. De voet balbond ontving gedurende tien jaar 5,6 miljoen gulden uit de toto/lotto-gelden. De op brengst van de Nederlandse kansspelen is zo drastisch te ruggelopen, dat in totaal twaalf miljoen gulden bezui nigd zou moeten worden door de totale Nederlandse sport wereld. De KNVB zou 36,5 procent terug moeten. Dat zou op 5,6 miljoen gulden 2,04 mil joen gulden betekenen. In het kader van het veelbesproken gezondmakingsproces zou dit een ramp betekenen. Binnen de KNVB bestaat er optimisme over de toekomst van het betaalde voetbal. Me de door invoering van de shirtreclame en de toegeno men toeschouwersaantallen (120.000 minder in de eredivi sie, 200.000 meer in de eerste divisie) was er een batig saldo van 1,3 miljoen gulden. Van onze sportredactie ZWOLLE - Cor Brom, de oefenmeester van PEC Zwolle, is maandag met onmiddellijke ingang ontheven van zijn functie. De eigenaar van PEC, Eibrink, heeft dit aan Brom laten weten. Sinds de nederlaag in de be kerwedstrijd tegen Blerick be stond er al een gespannen ver houding tussen de twee. Brom had zich na het niet verwachte verlies nogal denigrerend uit gelaten over de capaciteiten van zijn spelers. Nu de compe titie is afgelopen heeft Eibrink besloten de samenwerking met Brom te beëindigen. Een nieuwe technische man is nog niet aangetrokken. SCHIEDAM (ANP) - De 'Vriendenclub SVV', waarin zich een aantal bedrijven in Schiedam en omstreken heeft verzameld, gaat de financiële problemen van de eerste divi sieclub rigoureus aanpakken. Dat bleek maandagavond tij dens een bijeenkomst waarin de belofte werd gedaan de eer ste divisieclub financiële rug gesteun te verlenen. WASHINGTON (RTR/AFP) - De nationale Olympische co- mite's van de Verenigde Sta ten (USOC) en de Sovjet-Unie hebben, volgens USOC-direc- teur F. Don Miller, tijdens de Door Bob van Huët PARIJS - Stervoetballer Michel Platini vernam het trieste nieuws zaterdag avond via de radio, tijdens de trainingsstage van de Franse nationale ploeg in het Zuidfranse Font Romeu. Twee doeltreffende uithalen van de Parijzenaars ökland en Ekéké hadden het lot van zijn oude vereniging beze geld. De beslissingswed strijd AS Saint Etienne-Ra- cing Club de Paris resulteer de in de degradatie van de eens zo roemruchte 'verts'. „Jammer, heel jammer", zuchtte de populairste voet baller van Frankrijk. Het was nog maar acht jaar ge leden dat hij het groen van St. Etienne had gedragen in de onverdiend verloren Europa Cup I-finale tegen Bayern München. Na een laatste stuiptrek king in een slopende na- competitie is St. Etienne dan toch afgedaald naar wat hier 'de hel van de tweede divisie' wordt genoemd. Zelfs in de over het alge meen heel weinig sport nieuws bevattende krant Le Monde stond het uitgebreid te lezen: „De Groenen naar het vagevuur". De jammer lijke degradatie doet veel denken aan een vrije val. In 1981 stond St. Etienne op zijn kop bij de viering van het tiende kampioenschap in de hoogste afdeling, drie sei zoenen later heerste er on der de 40.000 in het stadion Geoffrey-Guichard een grafstemming. St. Etienne, ooit de club waarvoor Kees Rijvers voet balde, mag een klassiek voorbeeld heten van de val die na de hoogmoed komt. Het is niet de eerste keer dat de Stéphanois terug moeten; het seizoen '62-'63 vertoefde men een moment in de twee de klasse. Maar toen kon dat als een vergissing worden afgedaan daar St. Etienne in datzelfde jaar de promotie bewerkstelligde en en pas sant beslag legde op de Franse beker. Een seizoen later was men weer lands kampioen. In de voortdurende jacht op succes werd de eigen kweek van St. Etienne ver waarloosd. Onder de ambi tieuze voorzitter Roger Ro- cher hadden kapitaalkrach tige supporters en sponsors voor een geldpot gezorgd waaruit de duurste spelers konden worden betaald. In de zomer van 1982 haalden de 'groenen' opnieuw alle voorpagina's, maar dit keer kwam de voorzet niet van Platini, maar van de Franse fiscus. Tenminste twintig miljoen franc zou de club 'zwart' aan zijn vedetten hebben uitgekeerd. De voorzitter werd in Lyon gevangen gezet omdat een van zijn medewerkers onthulde dat de heer Rocher ook wel eens geld van de club overmaakte op een re kening in Zwitserland. Met de zwarte kas verdwenen ook de helden van de groene mat. Platini stapte over naar Juventus en moest begin dit jaar in Lyon opdraven om te getuigen in de nog steeds niet afgeronde zaak van de zwarte kas. Intussen draaide de com petitie gewoon door en in een verre van optimale sfeer deed het nieuwe bestuur een beroep op de tot dan toe overgeslagen eigen jeugd de vereniging voor de hoogste klasse te behouden. Het jon ge team, met een gemiddelde leeftijd van 23 jaar, heeft het net niet gered. Ook de tus sentijdse aanstelling van een nieuwe trainer, Robert Philippe, kon het tij niet ke ren. De ploeg zat zonder ech te aanvallers, wat werd on derstreept door de acties van de verdediger Mahut, die de meeste goals scoorde. „Grote clubs gaan nooit dood", zei zaterdag een St. Etienne-supporter na afloop van de match tegen Racing Club de Paris. Uitgerekend die laatste vereniging lijkt zijn uitspraak te bevestigen, want de Parijzenaars keren na twintig jaar terug naar het hoogste plan. spoedvergadering in Lausan ne in principe afgesproken zich in te zetten voor het be houd van de Olympische be weging. De vergadering van het IOC was bijeengeroepen om te pra ten over het besluit van de Sovjet-Unie de Zomerspelen van Los Angeles te mijden, welk voorbeeld, naar schat ting van Miller, uiteindelijk zal worden gevolgd door 25 tot 30 landen. Hoewel de vergadering er niet in slaagde de Sovjet afge vaardigden op andere gedach ten te brengen, was de over eenkomst de Olympische Spe len in de toekomst zeker te stellen een lichtpuntje. Beide landen erkenden daarbij, dat de politiek is binnengedrongen in de Olympische Spelen. Zij spraken verder af atleten, coa ches, technisch kader en spor tartsen uit te wisselen. Miller zei dat het verdrag zo snel mogelijk naar Moskou zal worden gestuurd voor goed keuring en ondertekening. Ook gaf hij te kennen uit de woorden van Marat Gramov, de voorzitter van het Olympi sche comité van de Sovjet Unie, te hebben opgemaakt, dat er geen alternatieve Spe len voor de communistische landen zullen worden gehou den. De organisatie daarvan zou indruisen tegen de bepa lingen van het Olympisch handvest. Miller zei wel te verwach ten, dat er als compensatie door het Oostblok wedstrijden op de agenda zullen worden gezet voor de atleten, die niet in Los Angeles starten. De vraag of het Amerikanen is toegestaan daaraan mee te doen als ze worden uitgeno digd, beantwoordde Miller met: „Ik heb altijd het stand punt verkondigd, dat ama teursport wordt bedreven op vrijwillige basis."

de Stem | 1984 | | pagina 7