Hing, loper r van uw ^geld. 'Vrouwen en staat [betalen rekening' I Zelf sigaretten draaien neemt toe Pijlerdam tweemaal heroverwogen P^OjNA? I diNSDAG 22 ME11984 gaf te Nederland weinig uit aan ontwikkelingshulp 'WAT AL TE OPDRINGERIG Verplichting voor plaatsing 5 procent wao-ers vervalt Kabinet voelt niets voor lenen aan Europese Commissie |RSV-enquêtecommissie mogelijk naar Amerika Schelling wil verbond voor arbeiders en studenten BINNENLAND \SBOND FNV ïisinkomen 0 OVER KOLENGRAVERS TE PRATEN Kabinet houdt vast aan verlaging inkomen [BU ECHTSCHEIDING: I tilJNA HALF PROCENT ONDER RAMING Geen verbod op neven-functies van huisartsen KABINET WIL ONDERNEMERS VRIJE HAND GEVEN POST ONVOORZIEN 25 VAN WAT NODIG WAS Europese Investeringsbank leent 300 min. I )e^e|yd Geen appèl aan Reagan op top zeven grote landen Ziekenfondsraad: Wachttijd tegen oneigenlijk gebruik awbz Geld van alle lagere overheden voor podiumkunsten Bioscoop-oorlog T5 T28 PAGINA 3 een stijgende lijn in de de mislukte top in kn. Een bijna-akkoord In de middelen, een bij- li. In Brussel kwamen raks in Fontainebleau wel worden geregeld, i nu dat Thatcher zich Ier moet worden." |;ma dat de aandacht in reconcentreerd is op de l en nogal eens, en dat liet is allemaal niks. En enkel onderdeel na, en Ichilderd als een totale D'66-lijsttrekker, kan Ijne bijdragen aan een ïng door meer eigen ini- bon indertijd niet had lts aan die zeehondjes fr misschien nooit iets I nu zelf bezig met een I ngoeroeproducten, ben lor naar Australië ge le ook nog eens hoeveel ^iten Europa heeft." ropese samenwerking |lereld-landen geniet is pmentariër natuurlijk naar in Australië werd reemd te moede toen l vijf tv-stations klaar- onlijke opinie over het spinghaas te registre- jle overtuiging: wat die Parlement zegt, dat toen maar uitgelegd kog moeten worden af in besluit is. En dat het Jrs kan uitvallen dan ik 1 - ja, wel met tegenzin hoest tóch." i serie verscheen 19 mei. !)-Iijsttrekker Hans Nord: de verdiend." elling in feite al jaren en afscheid genomen, economisch herstel als vaarde voor nieuwe gelegenheid heeft hij illusies. Ondernemers eren in machines, meer betekent juist minder Ji, is zijn redenering. „Je er niet aan denken dat conomie weer gezond llings antwoord is het [inkomen. Iedereen heeft op een uitkering, des- :nst aan te vullen met len uit arbeid. De ar- >r wordt bevrijd van de id. de vakbeweging dan? iaarover heeft Schelling de Voedingsbond nage- Arbeid zal straks geen meer zijn voor een ia-organisatie. Hij ziet Volksbond' groeien, een tie van bewegingen van 'lei pluimage, zoals de le Wereld-beweging, de ivenbeweging, milieu- >en, minderheden, stu- sn. En de vakbeweging. LE) rite. opzij totdat u het echt andere doeleinden, laar bij uitstek geschikt (momenteel 53/»% Per .000,- per maand, it is pas echt makkelijk Van onze redactie binnenland nr\ HAAG - Leden van de parlementaire en- „cteconunissie die de ondergang van het ngV-concern onderzoekt zullen mogelijk een Loek brengen aan Amerika. Zij zullen daar gesprekken voeren met per- ,onen die betrokken zijn geweest bij het kolen- s aafavontuur van RSV. Een voorstel hiertoe ,an het driemans presidium van de RSV-com- tnissie zal vandaag in een vergadering van de voltallige commissie worden besproken, aldus gisteren een woordvoerder. Het kolengraafavontuur vormt een belang rijke factor in de ondergang van het concern. Aan het eind van de jaren zeventig stortte RSV zich hierin met desastreuze gevolgen. Via de financiële kruisverbanden verdween geld dat van andere concernactiviteiten afkomstig was naar het kolengraafproject. Tot dusver is ove rigens nog geen enkel exemplaar van deze reusachtige graafmachines verkocht. Laatste bod medische specialisten Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister De Koning van Sociale Zaken heeft de medische specialisten een laat ste 'bod' gedaan over verlaging van de inko mens. Weigeren de specialisten opnieuw op dit bod in te gaan dan dreigt het kabinet de spe cialisten een vast dienstverband op te leggen. Staatssecretaris Van der Heijden (Volksgezondheid) herhaalde dit dreigement gisteren in de Tweede Ka mer. Zijn collega De Koning rept in zijn briet aan de Landelijke Specialisten Vereniging, die op 7 juni ver gadert, nog met geen woord over de gevolgen van een weigering van de specialisten. Het laatste voorstel ver schilt nauwelijks van de voor stellen die de specialisten in (ebruri van dit jaar werden aan. Verschil is alleen dat de overheid nu heeft overlegd met de Wetenschappelijke Verenigingen. De minister blijft bij zijn voornemen de inkomens van de omzet van alle specialisten (particulier en ziekenfonds) te binden aan een bepaald maxi mum. Komt de omzet boven deze grens, dan wordt de ver goeding lager. Medische specialisten zullen daardoor korter gaan werken, waardoor er geld en arbeid vrijkomt voor jonge, werkloze specialisten. Bovendien zullen de spcialisten niet langer overbelast zijn en dat zal, al dus De Koning, de kwaliteit van de medische hulp alleen maar ten goede komen. Minister De Koning doet een dringend beroep op de specia listen mee te werken aan in voering van deze maatregel. Hij doet een beroep op hun ge voel van solidariteit voor jon gere vakgenoten voor wie de toekomst er somber uitziet. Eerder dit jaar heeft het ka binet als tegenprestatie be looft een fonds te vormen voor afkoop van de zogenaamde 'goodwill', het bedrag dat jon ge opvolgers moeten neerleg gen om een praktijk te kunnen overnemen. Ook het fonds zou gevoed kunnen worden met het geld dat vrijkomt na ver laging van de salarissen van de specialisten. In een eerste reactie zegt de LSV geen heil te zien in de voorstellen. De specialisten zelf vinden hun bijdrage in de onderhandelingen - bevrie zing van alle tarieven tot en met 1986- al heel vergaand. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - De wetgeving bij echtscheiding werkt slecht voor vrouwen. Zij komen er slechter af dan vol lens de wet mogelijk is. De huidige wet houdt ook een aanzienlijke rechtsonge lijkheid in. Zo geldt bij toe kenning van alimentatie nog 'ltijd de norm dat mannen fi nancieel meer armslag nodig hebben dan vrouwen. Alimen tatie is moeilijk te krijgen, maar nog moeilijker te hou den. Tot deze bevindingen ko ten drie vrouwen, die een on derzoek uitvoerden naar de si tuatie van gescheiden vrou wen. Voor het onderzoek zijn "rouwen van alle leeftijden en sociale afkomst in Noord- en Midden-Limburg onder- faagd. De Nijmeegse Weten schapswinkel bemiddelde hierbij. Volgens het onderzoek werkt het stelsel van alimen taties nauwelijks meer, en le vert het voor vrouwen veel problemen op. De belastingre gels werken in het voordeel van mannen. Ook blijken er na verloop van vijf jaar nog maar fracties over van wat door de rechter aanvankelijk aan alimentatie werd toege kend. Dit betekent dat de staat die financiële zorg steeds meer op zich moet nemen. Verder noemt het rapport 'Vrouwen in scheiding; de ju ridische procedure' de om gangsregeling, die steeds va ker door de rechter wordt vastgesteld, voor vrouwen eerder een last dan een gemak. Van onze redactie binnenland IJ HAAG - De omvang van de Nederlandse ont wikkelingshulp, uitgedrukt in een percentage van het 't° nationaal inkomen, bedroeg vorig jaar 1,13. De doelstelling van het ka- is anderhalf procent aan wikkelingshulp uit te ge- h Over 1982 bedroeg de hulp '^Procent. Minister Schoo (Ontwikke- ^samenwerking) ant- cordt dit op vragen van het '[■Kamerlid Aarts. Die DEN HAAG (ANP) - Er komt geen verbod op het uitoefenen door huisartsen van neven functies. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) acht een dergelijk verbod 'te ver gaan'. Hij zei dat gistermiddag tij dens een mondeling overleg met leden van de commissie voor de Volksgezondheid uit de Tweede Kamer over de be roepskrachtenplanning in de gezondheidszorg. Vanuit de commissie werd aangedrongen op verminde ring van de neven-activiteiten door huisartsen. De staatsse cretaris kondigde nota's aan over de personeelsvoorziening in de gezondheidszorg en in de maatschappelijke dienstverle ning. Een centrale overheids- planning binnen de betrokken instellingen staat hem niet voor ogen, zo bleek uit het overleg. Vervolg van pagina 1 Ook de NSO (Nederlandse Organisatie van Sigaren winkeliers) klaagde gisteren tijdens haar jaarcongres in Berg en Dal steen en been. „De sigarettenomzetten lopen nu zo sterk terug, dat de geplande hogere belas tingopbrengst zeker niet wordt gehaald", zei NSO- voorzitter H. Hulsman. De accijnsverhoging op sigaret ten en shag begin dit jaar moest de schatkist zo'n klei ne 250 miljoen opbrengen. Het alarmverhaal van Hulsman wordt bevestigd door grossier en winkeliers. De laatste categorie onder vindt vooral bij stijgende prijzen de druk van de con currentie uit België. Direc teur Haas van de 'Westbra bantse' in Roosendaal: „Ik houd mijn hart vast. De ta- baksomzet in België stijgt Z elf sigaretten draaien..razend populair. - foto de stem johan van gurp reusachtig door Nederlandse klandizie. Vooral hier in het zuiden gaat de klant mas saal de grens over. Een pak je shag kost in België nu al 1,50 minder dan bij ons. Wij krijgen gevoelige klap pen". Woordvoerder mr. R. Toet van de Stichting Sigaretten industrie daarentegen denkt niet, dat het koopverkeer in de grensstreek - Westbran ders en Zeeuwen, die sloffen sigaretten in België kopen tegen zeventig cent per pak je minder dan in ons land- van grote invloed is op de omzetdaling in de sigaret- tenbranche. „De aanstaande prijsverhoging op het pakje sigaretten zal natuurlijk al tijd wel een zekere negatie ve invloed hebben op het koopgedrag, maar dat tikt niet echt door. Het koopver keer Nederland-België heeft nooit een erg grote omvang gehad, maar winkeliers die pal aan de grens wonen zul len het in de beurs wel mer ken", aldus de heer Toet. De Stichting Sigaretten industrie heeft overigens de regeringsplannen om het pakje sigaretten met 15 cent te verhogen, met gemengde gevoelens ontvangen. De heer Toet: „Die vijftien cent zijn broodnodig om onze kostenontwikkeling even wichtig te houden na de for se accijnsverhoging van vo rig jaar, maar elke prijsver hoging is slecht voor onze industrie, omdat de omzet ten daarna altijd weer even extra dalen". EEN zwaan verdedigt "hanigzijn nest tegen wat al te opdringerige en nieuwsgierige koeien. In een weiland bij Groot Ammers had de zwaan met zijn eega een nest gebouwd. Gis teren werden de koeien van de boer, van wie het land is, in de wei gezet. De nieuwsgierige beesten gingen onmiddellijk "buurtenmaar dat ging slechts onder uitdrukkelijk protest van het zwanenechtpaar. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet wil bedrijven niet langer verplichten 5 van hun ar beidsplaatsen te reserveren voor gehandicapten. De on dernemers kunnen voorlo pig bun gang gaan. Maar als na een periode van pakweg drie jaar blijkt dat zij te weinig gedeeltelijk arbeidsongeschikten in dienst hebben genomen, zal het kabinet alsnog met maatregelen komen. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgele genheid) deelde dit gisteren mee tijdens de presentatie van een onderzoek naar her plaatsing van gedeeltelijk arbeidsongeschikten in Ne derland. Het onderzoek werd uitgevoerd door het GITP in Nijmegen in op dracht van de Sociaal Eco nomische Raad (SER). Het kabinet is van plan deze maand nog de SER ad vies te vragen over het aan gepaste ontwerp van de Wet Arbeid Gehandicapte Werk nemers. De Graaf noemde het wetsontwerp „uiterst belangrijk". Niet alleen om de arbeidskansen voor ge handicapten te kunnen uit breiden, maar ook voor 's lands schatkist. Het aantal arbeidsonge schikten (waartoe gehandi capten die slechts gedeelte lijk arbeidsongeschikt zijn ook horen) is de laatste jaren fors gestegen. Vorig jaar leefden 728.000 mensen van een aaw- of wao-uitkering. Bij de huidige werkloosheid blijkt hun terugkeer in het arbeidsproces bijzonder moeizaam te zijn. Het onderzoek van het GITP werd verricht in 159 ondernemingen. Een tiental bedrijven dat werkelijk iets aan herplaatsing van ge handicapten doet, is nader onderzocht. Geconcludeerd wordt dat ondernemingen wel degelijk maatregelen kunnen nemen om te voorkomen dat men sen volledig arbeidsonge schikt raken en hun ar beidsplaats verliezen. Maar herplaatsen blijft maatwerk en dat op het niveau van el ke aparte onderneming zelf. iN BREDA CATHARINASIg^ 1ARKT 40, TEL.: 01100^308^ ae zijn vragen naar aanlei- van het jaarverslag van Nederlandsche Bank, I l),ar'n. wordt geconstateerd Jer in de uitgaven in '82 en I een verschil is van 662 mil- ,n Lulden. In de voorlopige "ening die minister Ruding begin dit jaar publiceerde, werd gesproken over een ver schil van 435 miljoen. Volgens Schoo wijken de ge gevens in beide stukken van elkaar af, omdat de Neder- landsche Bank een andere be rekeningswijze hanteert. In de voorlopige rekening komt het verschil tot uitdrukking tus sen wat in een begrotingsjaar mag worden uitgegeven en wat er werklijk in dat jaar wordt besteed. De Nederland se Bank vergelijkt de uitgaven in een bepaald jaar met die van het voorgaande jaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Zowel minister Zeeval- king (Verkeer en Waterstaat in het kabi net Van Agt II en III) als zijn opvolgster Smit-Kroes, de huidige minister van Verkeer en Waterstaat, hebben overwo gen af te stappen van het besluit van het kabinet-Den Uyl de Oosterschelde met een halfopen pijlerdam af te sluiten. Dat blijkt uit de antwoorden die Smit- Kroes gisteren de vaste Kamercommis sie voor de Rijksuitgaven stuurde. Deze commissie bereidt een parlementair de bat voor over het rapport dat de Alge mene Rekenkamer heeft opgesteld over kostenoverschrij dingen op de Ooster- scheldewerken. Uit een korte inleiding op die ant woorden blijkt dat minister Westerterp, onder wiens primaire verantwoordelijk heid het coalitiekabinet van Den Uyl in 1976 van de geheel gesloten Oosterschel de afstapte, maar met twee mogelijkhe den heeft willen rekenen: ofwel een halfopen ofwel een geheel gesloten Oos terschelde. De opvolger van deze KVP-minister in het kabinet Van Agt, Danny Tuijn- man, heeft in het geheel de tlosterschel- dewerken niet heroverwogen, maar zijn D'66-opvolger in de kabinet Van Agt-II en -III, de Democraat Henk Zeevalking, heeft aan het begin van zijn ambtsperio de een reeks alternatieven op een rijtje laten zetten. Alleen de geheel gesloten Oosterschelde was voor hem (om politie ke redenen) geen reële mogelijkheid. Toen na de verkiezingen van september '82 Zevalking plaats maakte voor Smit- Kroes, liet ook zij weer een reeks alter natieven op een rijtje zetten, inclusief de geheel gesloten Oosterschelde. Maar po litiek èn financieel kon zij niet meer te rug. Geforceerd De Kamercommissie, inmiddels rijke lijk voorzien van technische en financië le gegevens, heeft van de huidige be windsvrouwe ook een aardig stukje poli tieke en bestuurlijke geschiedenis voor geschoteld gekregen. Nadat de halfopen dam door het milieuvriendelijke kabi net-Den Uyl min of meer was geforceerd (PPR en D'66 speelden daarin een toon aangevende rol), was er de bewindslie den alles aan gelegen de kostenkant zo rooskleurig mogelijk voor te stellen. Met financiële tegenvallers werd onvoldoen de rekening gehouden, de gekozen opzet, toch een technisch hoogstandje van de eerste orde, met veel optimisme beoor deeld. Tekenen die wezen op forse kos tenoverschrij dingen, en die waren er ook in een vroeg stadium al, werden gezien als incidenten. „De wens om succes te boeken met dit werk is een belangrijk motief geweest, maar achteraf gezien geen rechtvaardiging," aldus de minis ter, die niet verheelt dat zeer lang ook politieke overwegingen de 'boekhouding' van dit onderdeel van de Deltawerken sterk hebben beïnvloed. Dat blijkt onder meer uit het feit dat Westerterp het ad vies van zijn dienst een post onvoorzien van 10% in te bouwen (dat was ƒ250- miljoen) halveerde. Achteraf blijkt een post onvoorzien, en dan nog gecorrigeerd naar inflatie en extra-personeelskosten, van zeker 20 nodig. Die zou, zo is uit de dienst al opgemerkt, ook halverwege de rit nog zijn gevraagd aan de politieke top, maar volgens Smit-Kroes bestaan er geen documenten waaruit dat valt af te leiden. Mondeling De schuldvraag, die politiek natuur lijk altijd bij de achtereenvolgende be windslieden thuishoort, is volgens Smit- Kroes in het geval van de Oosterschelde- werken moeilijk te beantwoorden, om dat op grond van documenten onvol doende valt na te gaan in welke mate de politieke top van Verkeer en Waterstaat is geïnformeerd over de feitelijke situa tie. Deels is dat een gevolg van slechte archivering, deels van het feit dat de laatste contacten tussen departements leiding en politieke top vaak onder grote druk en mondeling hebben plaatsgehad. Op zich vindt Smit-Kroes dat de Ka mer niet mag klagen over onvoldoende informatie. De halfjaarlijkse voort- gangsrappporten hebben - zij het in toe nemende mate - flink wat informatie geboden, daarnaast is het parlement voortdurend in de gelegenheid geweest nadere informatie te vragen. Overigens erkent Smit-Kroes dat de achtereenvol gende ministers pas laat overschrijdin gen aan de Kamer hebben gemeld, vol gens haar omdat het steeds lang duurde voordat 100% zeker was dat die over schrijdingen door besparingen elders niet meer ongedaan waren te maken. AMSTERDAM (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB), de financieringsinstel ling van de Europese gemeen schappen, geeft een 8,75 pro cent tienjarige obligatielening van 300 miljoen op de Neder landse kapitaalmarkt uit. Dat heeft de Amro Bank als leidster van het emissiesyndi caat gisteren meegedeeld. De groep banken waarborgt de plaatsing. De EIB zal de op brengst, van de lening gebrui ken voor kredietverlening. V <V 15 Merijn is met vakantie. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regering voelt er weinig voor, andere EG-landen voor te stellen dat de Europese Gemeenschap op de economische topconferentie die van 7 tot 9 mei in Londen wordt gehouden, bij president Reagan aandringt op maatre gelen om de negatieve gevol gen van de tekorten op de Amerikaanse begroting en de betalingsbalans te verminde ren. Minister Ruding (Financiën) verklaarde gisteren in de Tweede Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken dat grote landen als Frankrijk, Enge land, West-Duitsland en mo gelijk Italië dit toch wel zullen doen. De minister ziet niets in een appèl, omdat het al te laat is om in EG-kader nog in structies op te stellen voor de voorzitter van de Europese Commissie, die op deze top als vertegenwoordiger van de de Gemeenschap optreedt. De PvdA-afgevaardigde Wöltgens had een motie inge diend waarin ook werd voor gesteld dat tegelijkertijd, na mens de Gemeenschap, wordt aangekondigd dat de EG-lan- den op een gecoördineerde wijze overgaan tot een meer stimulerend beleid, waarin Nederland, Engeland en West- Duitsland het voortouw ne men. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regering voelt weinig voor het voorstel van de Europese Commissie, het tekort op de EG-begroting dat dit jaar circa 5,8 miljard gulden zal bedragen, te dekken door leningen bij de EG-landen. „Voorlopig moet de koninklijke weg van extra bijdragen uit de nationale begrotingen worden bewandeld", zo verklaarde minister Ruding (Financiën) gisteren in de Tweede Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken. D'66-fractieleider Maarten Engwirda had de regering in een motie gevraagd zich positiever op te stellen tegenover de Com missievoorstellen, en zich te verzetten tegen verdere bezuinigin gen op de uitgaven die niet voortvloeien uit eerder genomen be sluiten en waarover het Europees Parlement een bepaalde, ge ringe mate van zeggenschap heeft. Van onze redactie binnenland NOORDWIJKERHOUT - Studenten en arbeiders zouden een verbond moeten sluiten om de maatschappelijke positie van bei de groepen te verbeteren. Studenten en academici zouden hun 'geestelijke bagage in de strijd moeten gooien' om zichzelf in hun omgeving te helpen. De vakbeweging zou aan een dergelijke aanpak vorm moeten geven. Dit pleidooi hield de scheidende voorzitter van de Voe dingsbond FNV, Kees C. Schelling, gisteren op het Bondscongres in Noordwijkerhout. Schelling gaat na acht jaar voorzitterschap met VUT. Het verbond tussen studenten en vakbeweging zou 'niet op dezelfde manier als in de roerige jaren zestig' tot stand moeten komen. Schelling haalde op het congres nog eens fel uit naar het kabi net en de werkgevers, die er volgens hem op uit zijn om de posi tie van de laagstbetaalden, de uitkeringsgerechtigden, nog meer onder druk te zetten. AMSTELVEEN - De Zieken fondsraad ziet niets in een idee van staatssecretaris Van der Reijden (WVC) om oneigenlijk gebruik van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten tegen te gaan door mensen die in het buitenland gaan wonen in staat te stellen, vrijwillig een awbz-premie te blijven beta len. Volgens een commissie van de raad schept dat te veel pro blemen. Zij blijft erbij, dat een wachttijd voor mensen (al dan niet met de Nederlandse na tionaliteit) die zich in Neder land vestigen beter is. Zo'n wachttijd heeft de Zieken fondsraad vorig jaar al gead viseerd. De staatssecretaris vreest, dat mensen die in het buiten land wonen en die dus niet krachtens de awbz verzekerd zijn, zich in Nederland vesti gen om zich langdurig of per manent te laten opnemen in een awbz-inrichting (ver pleeghuis, gezinsvervangend tehuis voor gehandicapten en dergelijke). Iedere ingezetene heeft namelijk onmiddellijk recht op awbz-verstrekkin- gen. DEN HAAG (ANP) - Provin cies en gemeenten steunen mi nister Brinkman van Cultuur in zijn streven een einde te maken aan het systeem van subsidies voor podiumkunsten in de regio, waarbij de ene subsidie afhankelijk wordt gesteld van de andere. Het geld van de lagere over heden voor podiumkunsten dient wel te worden overgehe veld naar de subsidiepot van het Rijk. Hiertoe wil Brink man een algemene korting toepassen op de uitkeringen aan het gemeente- en het pro vinciefonds. In het Bestuurlijk Subsidiënten Overleg kreeg Brinkman hiervoor gisteren ook brede steun, aldus het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. DE Nederlandse Bioscoopbond is niet gelukkig met het plan van de Rotterdamse bioscoop Kriterion om de prijs van het filmkaartje met ingang van donderdag voorgoed te halve ren. Directeur J. Engels van Kriterion (300 zitplaatsen) kondigde deze prijsverlaging gisteren aan.De bioscoopbond acht de stap van de Rotter damse bioscoop onverstandig.

de Stem | 1984 | | pagina 3