'Netter met mandaat omgaan' Cees Schelling, de hordenloper Maakmeervanuw vakantiegeld. UITBL 'Vrouwei betalen r Nederlam Weinig uil ontwikke Hibiscus Dixie Belle D'66-LIJSTTREKKER DOEKE EISMA: Kiezen verenigde spaarbank RSV-enquêteco WIMKQCK ACHTERGROND Gemakzucht Kangoeroe's Nee toch niet weer één? De Koning der dieren Lubbers en de Zentrumpartei Agenda Groenevelt Meer winst VOORZITTER VOEDINGSBOND FNV TREEDT VANDAAG AF Basisinkomen OM OVER KOLE. Kabinet houdt BU ECHTSCHE BIJNA half proce De hibiscus 'Dixie Bel le' moet blijkbaar niets hebben van de grond in mijn achtertuin. Vijf heb ik er in het najaar geplant en niet één lijkt wortel te hebben gescho ten. Trouwens van de vijf zilverdistels is ook geen spoor meer te bekennen. Van het wildemanskruid hebben maar twee van de vijf plantjes de winter overleefd en ook de lychnis arkwrightii heeft verlie zen geleden. Dat ik ook nog een rijtje maskerbloemen langs het tuinpaadje had gezet was ik zelfs al vergeten tot ik afgelo pen weekeinde mijn reorganisa tie-schema en lijst van bestel lingen van vorig najaar toeval lig weer terugvond. Masker- bloemen dus ook weg. Van de 'hoge klokjesbloe- men' daarentegen hebben vier van de vijf polletjes het over leefd. De kerstrozen zijn er alle vijf nog - drie ervan hebben zelfs al gebloeid - en ook de rudbeckia's purpurea staan er redelijk goed bij. Een andere groep van vijf gele rudbeckia's, waarvan ik de koosnaam nu vergeten ben, is spoorloos ver dwenen. Misschien heb ik de jonge scheuten daarvan uitge trokken met het onkruid. Er stónd ontzettend veel on kruid dat plant voor plant uit de grond moest worden getrok ken. Die was droog en hard zo dat de meeste wortels bleven zitten. Dat ergerde me af en toe zozeer dat ik in drift wat ruimer om me heen begon te graaien, het malse groen met bossen te gelijk uitrukkend. Nou, bij zo'n driftbui kun nen de gele rudbeckia's best ge sneuveld zijn. Hoewel: al die andere nieuwelingen had ik vóór het wieden weten te loka liseren en er zonodig een waar schuwend stokje bij gestoken. Tóen heb ik die rudbeckia's ook niet gevonden. De hibiscus wel. De dunne, houten steeltjes staken nog zichtbaar boven de grond uit. Ik heb ze laten zitten want je kunt nooit weten. Zure regen Zoveel onkruid als dit jaar heb ik nog nooit gehad. Veel gras was erbij. Van de soort die plat op de grond ligt, al vanaf dat het boven de grond komt zaadjes produceert en zoveel wortels heeft dat je een flinke kluit meetrekt. Is de grond door droogte te hard dan scheurt het gras los en blijven de wortels zitten. Mos vond ik ook meer dan in andere jaren. „Zure regen!" denk je dan en je kijkt naar de blauwe lucht of de witte stoomwolken van de he melsbreed niet zo verre Amer- centrale soms over je huis trek ken. Waarschijnlijk is dat alle maal flauwe kul. De grond in mijn tuin had al de neiging te verzuren lang voor ik van zure regen had gehoord. Nu is die zure regen er natuurlijk al heel wat langer dan wij er over ho ren en lezen, maar ook zonder zure regen was er altijd al zure grond. Het is de oververtegenwoor diging van slechts twee of drie soorten onkruid die me ver baast én de dichtheid ervan. „Als haren op 'nen hond", zou mijn tuinierende oom en advi seur zeggen. Het kan niet an ders of het moet van het vogel huisje afkomstig zijn. Daar strooien we 's-winters vogel zaad in en we hangen er pin- dasnoeren en met zaad gevulde vetbollen aan. Zaterdagmiddag was de ver nietigingsslag tegen het on kruid bijna gestreden. Ik maak te me op voor de laatste aanval CVC11..1 toen het plotseling tot me door drong dat het al 19 mei was; moederdag, de geraniummark- ten en de ijsheihgen achter de rug waren, dat ik er het komen de weekeinde niet zou zijn en dat het derhalve de hoogste tijd werd om de gaten op te vullen, vooral het nogal grote en in het oog lopende gat dat de falende hibiscus 'Dixie Belle' had over gelaten. Ik liet de rest van het onkruid voor wat het was en reed naar het tuincentrum. Zomermargrieten Daar is het net zo druk als in een warenhuis in de Sin- terklaasweek. Mensen in de rij voor de kassa. Karretjes vol sal via's, begonia's, ijsbloemen, leeuwebekken, lobelia's, petu nia's, viooltjes en allerlei afri kanen. Een kennis vertelt al twee uur op zoek te zijn naar 'Oostenrijkse' geraniums. Hij heeft verschillende kwekerijen en tuincentra gehad, maar ner- gen Oostenrijkse geraniums. Ik besef net op tijd dat hij mijn advies om dan eens in Oosten rijk te gaan kijken waarschijn lijk niet leuk zal vinden. Na twee uur vruchteloos zoeken in een drukte die je op het platte land niet zou verwachten, ver dampt ieders gevoel voor hu mor. Een Belgisch echtpaar ('hoe komen dié hier?') maakt aan stalten zich tegoed te doen aan het karretje waarop ik mijn planten al bijeen heb gebracht. Ze hebben het gemunt op de zomermargrieten. Misschien dat ze het toch wat raar vinden, zo'n kar met bloemen naast de gewone schappen en tafels. Ze kijken nog eens rond, vangen mijn humorloze blik op, begrij pen direct wat er aan de hand is en keren zich blozend af. Zó nijdig had ik nu ook weer niet naar ze hoeven kijken. Ik ga naar ze toe en wijs hen vriende lijk waar de zomermargrieten staan. Ik had er zelf ook naar moeten zoeken. Garantie Zomermargrieten - zo noemt het tuincentrum ze - groeien flink en bossig uit. Het zijn prima gatenvullers en ze bloeien tot het weer gaat vrie zen. Vijf planten zijn genoeg om het Gat van de Hibiscus te vullen. Ik zet er wat vuurrode boerengeraniums tussen. In ge dachten zie ik het rood al sche meren tussen het wat ijle zilver grijs en wit van de zomermar grieten. Zaterdagnacht. Ik hoor de regen tegen de ruiten kletteren en ik ben dubbel tevreden. „Jij krijgt altijd regen als je zegt dat je het nodig hebt voor de tuin", klaagt mijn vrouw wel eens. Dat is overdreven, maar nu komt het mooi uit. Ik schenk nog eens in en besluit geen aan spraak te maken op de garantie dre het Noordhollandse ver zendhuis heeft gegeven op de over de post verzonden hibis cus „Dixie Belle", rudbeckia's, maskerbloemen en al dat ande re goed. Wat koop ik daar nü nog voor? Ik ga voortaan weer zelf naar het tuincentrum. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326, Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14,®01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rjinlf rpl^itioQ' Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DINSDAG 22 ME11984 T5 pagina Door Frans Boogaard en Max de Bok DEN HAAG - Volgens de poli's nog twee zetels in de Tweede Kamer, heeft het voor D'66 nog zin mee te doen aan Euroverkiezingen? Doeke Eisma, Europees equivalent van Maarten Engwirda, trekt behoedzaam aan zijn pijp: „Het zijn maar poli's, hè?" Een kor te pauze. Dan, heel resoluut: „Voorzover ik die poli's begrijp, is er geen rekening gehou den met de floating votes, de kiezers die nog alle kanten uitkunnen. En buiten dat: wij moeten ook onze campagne nog beginnen." Doeke Eisma (44), alweer één van die ge zichten uit de vroeger zo grote familie van Ideale Schoonzoons. Een beetje meer rimpels, wat vermoeider ogend, maar uit zijn eigen persmapje weet hij toch snel een foto te voor schijn te toveren, waarvan zijn CDA-collega Bouke Beumer nog diezelfde avond zal zeg gen: „Ik wou dat er van mij zo één was." Maar terzake: Eisma acht de kans op een nieuwe Democratenzetel in Straatsburg echt niet zo klein. „Wij hebben een sterk pro- Europese achterban. Altijd gehad. Die laat ons ook 14 juni niet in de steek." Een goeie campagne, veel werkbezoeken in de regio en ondersteuning van het landelijk, partij kader doen volgens Eisma de rest. En terecht, vindt de lijsttrekker zelf, want het verwijt van Nord (WD) dat het De program als twee druppels water lijkt op het zijne en dat van Dankert dat D'66 „bijna al tijd met ons mee-stemt" houden volgens de Democraat geen steek. Sterker nog, als Eisma zulke verhalen hoort, komt hij ernstig in de verleiding zelf ook maar eens wat vuile was buiten te han gen. Die blijkt er volop te zijn, want afgezien van het feit dat enerzijds de WD steeds be drijfsbelangen steunt en een zeer milieu-on vriendelijk beleid voert en anderzijds een fractiegenoot van Dankert zich eens in zeer afgunstige bewoordingen over de D'66-land- bouwparagraaf heeft uitgelaten, stoort Eis ma zich bijzonder aan de gemakzucht waar mee grotere fracties en met name de Neder landse liberalen en Europese christen-demo- heb ik de liberalen eens het verwijt tot de communisten en socialisten horen richten dat zij zo massaal waren opgekomen bij een stemming, dat daardoor de liberalen verlo ren. Ronduit Schandalig! Ik vind dat het Europarlement echt wat netter met zijn mandaat moet omspringen. En dat zeg ik niet alleen omdat een resolutie van mij over zelf hulp in de gezondheidszorg ooit met 28 tegen 35 verworpen is." Een teleurstellende ervaring, dat spreekt, maar gelukkig, zo haast Eisma zich eraan toe te voegen, niet maatgevend voor de rol van D'66 in het EP. „Er zijn nogal eens dingen waar de liberalen en christen-democraten niet opkomen, maar die met hun hulp wel kunnen worden gerealiseerd. In het alge meen maken wijzigingsvoorstellen van ons een grotere kans te worden aangenomen dan die van links of rechts. Die van ons worden meer op hun inhoud beoordeeld. Dankzij dat soort dingen is de eigen rol van D'66 in het EP toch vrij duidelijk waarneembaar." Doeke Eisma wijzigingsvoorstellen van ons maken meer kans era ten Europese politiek bedrijven. „Nord heb ik eens letterlijk horen betogen dat het parlement aan een bepaald voorstel van de Commissie maar niets meer moest veranderen, omdat per slot de Commissie toch het best de haalbaarheid van haar voor stellen kon bepalen. Nou, op dat moment kun je natuurlijk het parlement wel afschaffen," aldus de Democraat, die zich zo mogelijk nog meer ergert aan de afwezigheid van dezelfde groep bij stemmingen, vooral op vrijdagoch tend. „Ik weet dat dat zwaar is, je moet soms vier a vijf keer per week, een enkele keer uren achtereen, dan vóel je je armspieren wel. Maar het minste wat toch van je mag worden verwacht is dat je gaat stemmen, analoog aan je program. In plaats daarvan In zijn jeugdig enthousiasme hield partij voorzitter Jacob Kohnstamm zijn sterk ge slonken achterban kort geleden nog voor dat D'66 de enige partij is die pro-Europa én pro gressief is. Eisma, aanvankelijk grinnikend: „Ja, dat was voor het congres. Ik geef toe, zo als het er staat klinkt het wat arrogant. Maar de combinatie klopt. Die vindt je nog steeds niet in de PvdA, waar men altijd eerder geneigd is nationale oplossingen te zoeken dan Europese. Het CDA is wel pro-Europa, maar niet progres sief; het zit met de arrogantie van de macht overal tussenin en dat leidt niet tot een vaste lijn. De WD is pro-Europees, maar politiek conservatief. Dat geldt voor haar standpunt over democratisering van het bedrijfsleven, de herverdeling van arbeid, het milieubeleid en de emancipatie." Per saldo is Eisma niet somber over de toe komst van Europa. „Het parlement is het zwakste orgaan. Het heeft nog niet de macht die we willen, maar we vechten ervoor. An dere parlementen hebben er honderd jaar over gedaan om hun macht te bevechten. De besluiteloosheid in Europa, die eigenlijk het beeld bepaald, is de schuld van de minister raad. Maar toch, er zit een stijgende lijn in de samenwerking. Zelfs de mislukte top jn Athene toonde dat aan. Een bijna-akkoord over de verruiming van de middelen, een bij. na-landbouw-akkoord. In Brussel kwamen we alweer verder, en straks in Fontainebleau zal de Britse bijdrage wel worden geregeld Zelfs de Britten vinden nu dat Thatcher zich te rigide opstelt, soepeler moet worden." Overigens vindt Eisma dat de aandacht in het algemeen teveel geconcentreerd is op de toppen. „Die mislukken nogal eens, en dat wekt dan de indruk: het is allemaal niks. En soms slagen ze op een enkel onderdeel na, en worden ze toch afgeschilderd als een totale mislukking." Daarnaast, aldus de D'66-lijsttrekker, kan het parlement het zijne bijdragen aan een positiever beeldvorming door meer eigen ini tiatieven. „Als Stanley Johnson indertijd niet had gezegd: we moeten iets aan die zeehondjes gaan doen, dan was er misschien nooit iets van gekomen. Ik ben nu zelf bezig met een invoerverbod voor kangoeroeproducten, ben daar kort geleden voor naar Australië ge weest. En dan merk je ook nog eens hoeveel meer impact het EP buiten Europa heeft." Het ontzag dat de Europese samenwerking met name in derde wereld-landen geniet is de modale Europarlementariër natuurlijk ruimschoots bekend, maar in Australië werd het Eisma toch even vreemd te moede toen hij zag dat maar liefst vijf tv-stations klaar stonden om zijn persoonlijke opinie over het lot van de Australische spinghaas te registre ren. „Ze hadden echt de overtuiging: wat die meneer van het Europees Parlement zegt, dat gaat gebeuren." Lachend: „Ik heb ze toen maar uitgelegd welke procedures er nog moeten worden af gewerkt voordat er een besluit is. En dat het dus ook nog heel anders kan uitvallen dan ik persoonlijk zou willen - ja, wel met tegenzin natuurlijk. Maar het moest tóch." De eerste aflevering in deze serie verscheen 19 mei. Aanstaande vrijdag WD-lijsttrekker Hans Nord: „We hebben geen onvoldoende verdiend." EVEN werden de afgelopen week de kruisraketten in het geruchtencircuit een beetje terzijde gedrukt door een ander gerucht: de opvolging van drs. J. M. den Uyl door het Nijmeegse Kamerlid Hans Alders, 31 jaar en dus nét iets te oud om 'opa' tegen zijn Buitenveldertse fractie genoot te kunnen zeggen. De aanleiding tot de gerucht vorming was een éénregeli ge gedachtensprong van een parlementair opinievormer die met Alders nimmer meer dan een 'hallo' heeft gewis seld, maar dat even terzijde. Vandaag twee weken ge leden vroeg Den Uyl, die de fractievergaderingen van 's lands grootste oppositiepar tij tegenwoordig altijd laat presideren door zijn rech terhand Wim Meyer, even het woord voor een plechtige verklaring. Die betrof toen het feit dat Jos van Keme- nade niet langer beschik baar was als zijn opvolger. Toen dus Den Uyl afgelo pen week opnieuw na de opening het woord vroeg was de hilariteit niet van de lucht, en één fractielid riep luid: „Nee, je gaat toch niet vertellen dat Alders ook niet wil?" Den Uyl hield de spanning er nog even in door kennis te geven van het vertrek van een lid „dat reeds lang in ons midden verkeert", maar de naam was achteraf eenieder bekend: Schelto Patijn, die immers commissaris van de koningin in Zuid Holland wordt. De PvdA-fractie zelf gin negapt nog rustig verder over de in de publiciteit zo snel gerezen ster van Alders. Elske ter Veld zei vorige week: „Als Alders het doet, trek ik mij terug." Waarna Henk Vos zich een grapje permitteerde ten koste van een Limburgse fractiegenoot, die wel tot de young, maar niet tot de bright young men van de fractie behoort. Zijn reactie: „Dan probeer ik er Rein Hummel wel van te overtui gen dat hij het ook niet moet doen." EEN leuke happening was 't zaterdag in de Rotterdamse dierentuin Blij dorp, waar Democraten uit alle hoeken van de wereld (dat mogen we wel zeggen sinds Lau- rens-Jan B. in Tokio bivak keert) naar deze centrale plek waren gekomen om hun Euro-lijsttrekker Doeke Eisma de broodnodige pu bliciteit te geven. D'66 doet dat altijd met dieren: velen zullen zich nog herinneren hoe het latere Kamerlid Ernst Bakker, eertijds publiciteitschef van Jan Ter louw, de lijsttrekker bij een in de sloot gevallen koe posteerde, waarna hij eerst het NOS-Journaal en Ruud Lubbers. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Hans van Mierlo. - FOTO ANP vervolgens de plaatselijke politie alarmeerde. Zaterdag had de campag neleiding top-Democraten uit vroeger en tegenwoordi ge tijden bij onderscheiden diersoorten gezet om daar ten overstaan van de kiezer een referaat af te steken over 'het dier en de politiek'. Zo leerden we van de Euro lijsttrekker dat kangoeroes slechte partijgangers zijn 'omdat ze zulke lange tenen hebben', van Tweede Ka merlid Mik dat uilen dezelf de eigenschap hebben als sommige politici, namelijk dat ze hun nek 360 graden kunnen draaien, en van Eer ste Kamerlid Nuis dat giraf fes altijd reiken naar het schier onbereikbare. Kort om, het leukste verhaal moest toch weer van Hans van Mierlo komen. Hij stond bij de zeeleeu wen, maar dat was in zijn sterk politiek getinte praatje nauwelijks te merken. Na afloop verontschuldigde hij zich dan ook voor het serieu ze karakter ervan, om ver volgens nonchalant te vra gen: „Weet eigenlijk iemand waarom de leeuw de koning der dieren is?" „Ik heb het kort geleden, gehoord. De leeuw loopt door de jungle, en komt een zebra tegen. Hallo, zegt de leeuw, vertel mij: wie is de koning der dieren? De zebra knielt in het stof, en zegt: U, majesteit, wie anders? Goed geantwoord, zegt de leeuw, en loopt tevreden verder. Tot hij een giraffe ont waart: 'Hé lange, vertel mij wie is de koning der dieren?' De giraffe knikt door de knieën: U, majesteit, wie an ders? Uitstekend geantwoord, zegt de leeuw, en loopt door tot hij een olifant ziet 'Hé bolle, vertel eens: wie is de koning der dieren?' De olifant trompettert luid, grijpt de leeuw, zwaait hem heen en weer, zwiept hem 20 meter de lucht in en laat hem vallen. Vervolgens zet hij zijn massieve voor poot er bovenop. De leeuw richt versuft de kop op, en brengt met moeite uit: 'Kalm maar, je hoeft toch niet meteen zo kwaad te worden als je het ant woord niet weet?' Doorzetten, zo luidde de booschap aan de omstan ders, en boeren-slim zijn. Van D'66 horen we nog. „ZIJN taal is de onze, zijn opvattingen zijn de onze! En zijn beleid is het onze! Ik heet u hartelijk welkom, Ruud Lubbers!!!" Een donderend applaus in het bijna tot aan de nok ge vulde Antwerpse sportpa leis. Want eerlijk is eerlijk: als de Belgen een feeslje vie ren doen ze het goed. Lubbers en zijn Westduit- se collega Helmut Kohl wa ren zondag niet zozeer van wege de geuzekriekjes naar het zuiden uitgeweken, als wel om hun vriend Martens een vliegende start te geven voor de Euro-campagne, die ook in België grote nationale betekenis heeft. Maar veel zin hadden Lubbers noch Kohl erin, zo bleek wel uit het feit dat het gehalte van hun speeches dat van die van Martens niet overtrof. Kort daarvoor hadden Kohl, Lubbers, Martens en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Leo Tindemans in een apart ver trek al hun borrelpraatje gehad. Kohl zeer ongeduldig („Leo, ich hatte schon zehn Minuten... Wann fangen wir an?"), Martens met zijn eigen problemen (hulpeloos tot Lubbers: „Wie sagt man das auf Deutsch?") en Lub bers met het laatste nieuws over de deelgemeenteraads verkiezingen in Rotterdam. Waarbij de Nederlandse premier zijn Westduitse ambtgenoot wel even iets moest uitleggen, want het CDA, dót was toch de 'Zen trumpartei'? Andermaal doet de Tweede KAmer het deze week met een uiterst mager agen- daatje: de bestrijding van de muskusrat alsmede de voortgang van het Integraal Structuurplan Noorden des Lands. De Eerste Kamer rondt deze week de behandeling van de landbouwbegroting af. Te vens begit zij de behande ling van de defensiebegro ting. Door Louis van de Geijn UTRECHT - „Cees Schelling is net een hor denloper. Hij zal 't eerste aan het eind komen, maar dan liggen wel alle horden om". Dat zei Sa ke van der Ploeg, de voorganger van Schel ling in de Voedingsbond FNV, toen hij in 1973 zelf door Schelling omver was gelopen. Vandaag op de tweede dag van het jaarlijkse congres van de Voedingsbond FNV, treedt Schelling af als voor zitter. Zijn laatste horde heet 'basisinkomen'. De gedachte om een recht op inkomen in te voeren, los van de plicht tot werken, is één van de agendapunten in Noordwij- kerhout. Schelling zelf trekt zich als 58-jarige met een 'arbeids loos inkomen' terug op een boerderijtje in het Groningse Pieterburen, om 'in de grond en in mijn hersens te spitten', zoals hij zelf zegt in een boekje naar aanleiding van zijn afscheid. In dat geschrift laat de voormalige PPR- voorzitter Herman Verbeek Schelling ongehinderd uit weiden over zijn immer hef tige zieleroerselen en zijn wereldomvattende ideeën over een rechtvaardige sa menleving. In de acht jaar dat Cees Schelling het hoogste woord had in de Voedingsbond FNV, is deze qua ledental be scheiden organisatie (nu 46.000 van de bijna één mil joen FNV-leden) steeds dui delijker de horzel geworden in de pels van de vakcentrale FNV. Het moment van Schel- lings doorbraak lag in feite drie jaar eerder. Er was een staking op handen en Sake van der Ploeg probeerde, buiten Schelling om, alsnog een compromis te bereiken. Het eind van het liedje was dat de staking niet door ging en dat Van der Ploeg er uit lag. Halverwege de jaren ze ventig was de Industriebond FNV nog de radicale speer punt van de vakbeweging. In nota's als 'Fijn is anders' en 'Breien met de rode draad' tekende de bond van Groene velt de contouren van een nieuwe, socialistische toe komst. Maar toen in die kring een meer gematigde visie veld won, nam de bond van Schelling dat vaandel met verve over. Het gezelschap achter dat vaandel is echter sterk ge slonken. Schelling, de goed gebekte, luidruchtige zoon van een landarbeider uit de Hoekse Waard, heeft niet willen inbinden terwille van de eenheid van optreden in de vakbeweging. In niet mis te verstane woorden neemt hij afstand van de gematigde koers, van de 'meedenk- bond' van Dick Visser. Schelling deelt niet de re denering die met name onder Cees Schelling ar beid straks geen basis meer voor een massa organisatie. - FOTO ANP leiding van de omgeturnde Industriebond FNV opgeld doet, dat de vakbeweging moet meewerken aan het herstel van de industrie en dat er daarna weer uitzicht is op iets dat in de buurt van volledige werkgelegenheid komt. Schelling heeft van die doelstelling in feite al jaren geleden afscheid genomen. Over economisch herstel als voorwaarde voor nieuwe werkgelegenheid heeft hij geen illusies. Ondernemers investeren in machines, meer winst betekent juist minder banen, is zijn redenering. „Je moet er niet aan denken dat de economie weer gezond wordt". Schellings antwoord is het basisinkomen. Iedereen heeft recht op een uitkering, des gewenst aan te vullen met inkomen uit arbeid. De ar beider wordt bevrijd van de arbeid. En de vakbeweging dan? Ook daarover heeft Schelling van de Voedingsbond nage dacht. Arbeid zal straks geen basis meer zijn voor een massa-organisatie. Hij ziet een 'Volksbond' groeien, een coalitie van bewegingen van allerlei pluimage, zoals de Derde Wereld-beweging, de vrouwenbeweging, milieu groepen, minderheden, stu denten. En de vakbeweging. (ADVERTENTIE) 5% rente. Zet uw vakantiegeld even opzij totdat u het echt nodig hebt, voor uw vakantie of andere doeleinden. Onze Girospeciaakekêning is daar bij uitstek geschikt voor. Die biedt u een hoge rente (momenteel 53APer jaar) en de mogelijkheid om f 3.000,- per maand, zonder kosten, op te nemen. Dat is pas echt makkelijk sparen. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA CATHARINASTjff 15. TEL. 076-22 24 33 GOES GROTE MARKT 40, TEL.: (fflOOjgjüb- DINSDAG 22 ME11984 Van onze redactie binne „EN HAAG - Leden van de par uétecommissie die de onder, osV-concem onderzoekt zullei bezoek brengen aan Amerika. Zij zullen daar gesprekken v< sonen die betrokken zijn gewees eraafavontuur van RSV. Een v van het driemans presidium var missie zal vandaag in een verga Laa mee spe< Van onze Haagst DEN HAAG - Minister Zaken heeft de medisch ste 'bod' gedaan over mens. Weigeren de sped bod in te gaan dan dre cialisten een vast diens' Staatssecretaris Van der herhaalde dit dreigement i mer. Zijn collega De Konii Landelijke Specialisten Ve gadert, nog met geen woon weigering van de specialist Het laatste voorstel ver schilt nauwelijks van de voor stellen die de specialisten in februri van dit jaar werden gedaan. Verschil is alleen dat de overheid nu heeft overlegd met de Wetenschappelijke Verenigingen. De minister blijft bij zijn voornemen de inkomens van de omzet van alle specialisten (particulier en ziekenfonds) te binden aan een bepaald maxi mum. Komt de omzet boven Van een onzer vei NIJMEGEN - De wetgevii slecht voor vrouwen. Zij ka gens de wet mogelijk is. De huidige wet houdt ook een aanzienlijke rechtsonge lijkheid in. Zo geldt bij toe kenning van alimentatie nog altijd de norm dat mannen fi nancieel meer armslag nodig hebben dan vrouwen. Alimen tatie is moeilijk te krijgen, maar nog moeilijker te hou den. Tot deze bevindingen ko men drie vrouwen, die een on derzoek uitvoerden naar de si tuatie van gescheiden vrou wen. Voor het onderzoek zijn wouwen van alle leeftijden en sociale afkomst in Noord- en Midden-Limburg onder- Waagd. De Nijmeegse Weten schapswinkel bemiddelde hierbij. Van onze redactie i ÖEN HAAG - De omvang wikkelingshulp, uitgedrukt netto nationaal inkomen, b< T>e doelstelling van het ka- '*)®t is anderhalf procent aan ontwikkelingshulp uit te ge- i o?' °ver 1982 bedroeg de hulp L34 procent. lin ter Schoo (Ontwikke- J'Sssamenwerking) ant en?^- dit op vragen van het A-Kamerlid Aarts. Die 'de zijn vragen naar aanlei- j n8 van het jaarverslag van Nederlandsche Bank, d ,arin wordt geconstateerd >o, er in de uitgaven in '82 en it»660 verschil is van 662 mil- r.,h gulden. In de voorlopige lening die minister Ruding

de Stem | 1984 | | pagina 2