voorrang op veerdienst Vlissingen-Breskens Tweede Zeeuwse kerkendag in Cadzand Mario Willaer Heikant nationaal kampioen drumstel FNV herziet mening over omroep Zeeland GS blijven azen op nieuwe dienst Rij ks water staat Uen directe uitbreiding werkgelegenheid Th. de Kort wint Orleans DINSDAG 22 ME11984 mmmm Man uit Terneuzen bedreigt stadgenoot met alarm pistool Gevarieerd programma Pastorale raad onderzoekt kerk en samenleving Frans-Belgische vereniging koopt bron van Schelde Beroep op Kamerleden T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - In bijzon dere omstandigheden zal binnenkort bij het veer Vlis- singen-Breskens voorrang worden gegeven aan vee transport. Daartoe zal een regeling worden ontworpen. De Zeeuwse veren-gede- puteerde J. de Voogd (WD) legde dit gistermiddag toe aan de statencommissie voor verkeer en waterstaat. Op het verlenen van voor rang is aangedrongen door de Gezondheidsdienst voor Dieren en het Landbouw schap. Beide instanties we- zen daarbij onder meer op problemen die op warme da gen ontstaan tijdens langdu rig wachten. Het is nu de bedoeling van geval tot geval te bekijken of voorrang gerechtvaardigd is. De Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland is van plan bij minister Van Aardenne (Economische Za ken) aan te kloppen met het verzoek de aanpassingswer- ken bij de veerhavens in Vlissingen en Breskens, ge pland in de periode 1 februa ri tot 8 juni van het volgend jaar, zoveel mogelijk te be korten. Daarbij zal de suggestie worden gedaan de aannemer in meer-ploegendienst te la ten werken. De kamer vindt dat dit kan worden verwe zenlijkt met uitkeringsgel- den (inschakeling van werk lozen via de 'terugploegrege- ling'. Zoals bekend laat minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) momenteel bekij ken of het mogelijk is de werkperiode met drie weken te bekorten. De kamer vindt dat niet genoeg. Tijdens de werkzaamhe den kan geen vrachtverkeer op het veer worden toegela ten terwijl andere gebrui kers hinder zullen ondervin den. De kamer heeft bere kend dat dit bij een werk- duur van 18 weken voor het bedrijfsleven een schade van 2,5 miljoen gulden met zich meebrengt. CPC investeert 100 inln in fabriek Sas Van onze correspondent TERNEUZEN - De 45-jarige Terneuzenaar A. van W. smeet zondagavond in een bar aan de Dijkstraat in een kwade bui een bierflesje naar het hoofd van zijn stadgenoot H.B. Het 'projectiel' raakte de man aan het linkeroor, waar door deze zich onder behande ling van een arts moest stellen. Van W., die onder invloed verkeerde, bedreigde B. met een - naar later bleek - alarm pistool. De inmiddels gewaar schuwde politie nam de ver dachte mee naar het politiebu reau waar hij werd ingesloten. Tijdens een verhoor gister morgen gaf Van W. de hem ten laste gelegde feiten, voorzover hij het zich nog kon herinne ren, toe. Met een proces-ver- baal op zak wegens mishande ling en overtreding van de vuurwapenwet kon hij daarna vertrekken. Van een onzer verslaggevers De Provinciale raad van kerken houdt komende za terdag de tweede Zeeuwse kerkendag. Dat gebeurt in samenwerking met vormingsinternaat Hedenesse te Cadzand, waar de kerkendag plaatsvindt. Rond het thema 'Getuige- nis-gerechtigheid-vrede' is een gevarieerd programma opgesteld, dat duurt van 10.00 uur 's ochtends tot 17.00 uur 's middags. In gespreksgroepen zal daarover worden gespro ken. Dr. A. Houtepen zal het thema inleiden. Hij is mede werker van het interuniversi tair instituut voor missiologie en oecumenica aan de Rijksu niversiteit te Utrecht en bui tengewoon hoogleraar (christelijke ethiek) aan de Er- asmusuniversiteit te Rotter dam. Er zijn optredens van caba- rettier Rein Jan Hoek, de in terkerkelijke gospelgroep 'or Tamim uit Terneuzen. De kerkendag wordt beslo ten met een vesperdsienst, waaraan ook de Schola Canto- nun West-Zeeuwsch-Vlaan- deren meewerkt. Tijdens deze dienst houdt ds. Mpho Ntoane uit Zuid-Afrika een inleiding. Hij promoveerde vorig jaar aan de theologische Hoge school in Kampen en is mo menteel nauw betrokken bij een project 'kerk en racisme' in Rotterdam. Tijdens de dag vindt een in formatiemarkt plaats met kramen van onder meer de provinciale werkgroep vre deswerk, DISK, Amnesty In ternational, Vrouwen voor Vrede, de wereldwinkels uit Breskens en Terneuzen en de stichting 'Spelend kan het be ter'. De deelnemers kunnen 's middags gezamenlijk lunchen. De hele dag is kinderopvang aanwezig. Van een onzer verslaggevers AS VAN GENT - Tegenover een investering an 100 miljoen gulden bij CPC in Sas van nt, staat geen directe uitbreiding van de werkgelegenheid. Wel is met het groene licht dat de raad van bestuur tan CPC International vorige week gaf, de continui- leit van het Sasse bedrijf voor jaren gewaarborgd. Inde indirecte sfeer - toele- sering, bouw van de nieuwe fabrieken - zal de investering ie werkgelegenheid wel ten komen. Volgens een CPC-woordvoerder is het de bedoeling om bij nieuwbouw tnvervanging zoveel mogelijk bedrijven uit de regio in te schakelen. Behalve voor een complete tervanging van de glucosefa- briek, is het bedrag van 100 miljoen gulden bestemd voor ie bouw van een geheel nieu we tarwezetmeelfabriek. Tot ui toe produceerde CPC in Sas alleen maïszetmeel. De over schakeling op tarwe is een di rect gevolg van het overschot landeze graansoort op de EG- urkt. Een belangrijk neven- produkt is het zogenaamde vi- ïle tarwe-eiwit dat wordt ftgevoegd aan tarwebloem. CPC hoeft in Sas van Gent grond aan te kopen om de uitbreiding mogelijk te ma ft Van het beschikbare be- irijfsterrein is op het ogenblik ®ar zo'n 25 procent in ge bruik. Overigens liet het bedrijf Bisteren nog maar mondjes- Bat nadere gegevens los over nieuwe investering. Over werkgelegenheid merkte »n woordvoerder op dat de uitbreiding in principe moet 'orden bemand met het hui- personeelsbestand (450 Bnsen). Dat is mogelijk •ankzij een vergaande auto matisering, waarmee overi- bisal een begin is gemaakt. Verder is het de bedoeling ®i de werknemers bij en om scholen, zodanig dat hun *tie 'breder en interessan- wordt. In het bedrag van Jj miljoen gulden zit volgens WC wel een hoog arbeidsloon. Jngeveer de de helft gaat ■aar 'indirecte werkgelegen- W. Met de bouw van fabrie- en apparatuur zijn onge- 'aet 1000 manjaren gemoeid. VOOR ZUCNVEST NEDERLAND Kantoren erneuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- 'SoP pagina 2. .klingstijden: '«-12.30/13.30-17.00 uur. factie geuzen: Rein van der ;!lm (editie-chef), Jan Jan- J (Plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- °ostburg: Co Meertens. I'ndcepunten 'bosterzande: mevr. Neve, <5G Alexanderstr. 4, 01148- 'ertentie-expl. Jecteur Zeeland: C. Me- Wvé 01150-95839. CPC International heeft de investering toegewezen aan Sas van Gent, vanwege de ideale ligging van het bedriji aan het kanaal Gent-Terneu- zen en omdat er de laatste ja ren al erg veel is geinvesteerc' in energie-besparing. CPC Sas won daarmee zelfs een lande- Ui ke energieprijs. BREDA - Doet het bisdom Breda er beter aan de gespe cialiseerde pastorale werkers voor kerk en samenleving af te stoten en dit type pastoraal geheel bij de parochies onder te brengen? Zo niet, hoe zou den deze specialisten in de verdere toekomst dan gefi nancierd moeten worden? Deze vragen staan ter dis cussie op de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bisdom Breda op vrijdag 25 mei in de volks abdij Onze lieve Vrouw ter Duinen in Ossendrecht. De DPR onderwerpt het ge hele pastorale werkveld 'kerk en samenleving' aan een kriti sche beschouwing. In vele pa rochies bestaat een werkgroep kerk en samenleving, maar de onderlinge verschillen zijn nogal groot, zowel wat betreft aard als werkwijze. Welk type werkgroep verdient echter voorkeur? De DPR krijgt de keuze uit vier mogelijkheden. Het type van de basisgroep, dat op veel terreinen aktief is, dat vaak wat afstand neemt van de pa rochie, dat zich op een breder publiek richt en vooral pro beert op een nieuwe wijze kerk te zijn; het type doe- groep dat zich beperkt tot een bepaald werkterrein als zie kenbezoek of Vastenaktie; het type bewustmakings- en doe- groep dat de hele parochie aanspreekt op problemen in de samenleving; het type motor- groep dat allerlei mensen in de parochie aktiveert. Op het katholieke erf hield de caritas zich traditioneel be zig met maatschappelijke nood. De relatie tussen de ca ritas, die vaak over vermogen beschikt, en werkgroepen kerk en samenleving is ook voorwerp van discussie, met name of beide naast elkaar moeten blijven bestaan. Maar de meeste woorden zullen toch wel besteed worden aan de specialistische pastorale wer kers. Aan elk dekenaat is zo'n specialist verbonden en daar naast heeft het bisdom er en kele in dienst. Ze worden mo menteel betaald door drie in stanties: caritas, parochies en bisdom. Zoals destijds ook bij het jongerenpastoraat is nu de vraag of deze specialistenpas tores tot de financiële priori teiten moeten blijven behoren. bondsconcours. Hij heeft dus het vertrouwen in zijn af vaardiging ten volle waar gemaakt. Mario studeert al vanaf zijn tiende aan de Zeeuwse Muziekschool in Hulst onder leiding van Eric Buyl. Hij is lid van de Drumband Hei kant waar hij naast de trom ook de bugel bespeelt. De tweedeklasleerling van de St.Clemens-mavo in Hulst wil graag in de muziek ver der gaan. Het liefst zou hij later drummer in een dansorkest willen zijn, net als zijn groot vader Michel van Vlierberg- he die deel uitmaakte van het in Zeeuwsch-Vlaanderen eens zo befaamde dansorkest The Jolly Boys. Trouwens ook de ouders van Mario zijn erg muzikaal. Zijn moeder won bijvoorbeeld diverse prijzen op accordeoncon coursen en zijn vader is een goed gitarist. De vurigste droomwens van Mario is Mario Wllaert achter zijn drumstel. Hij wil later best drummer in een dansorkest worden. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER paukenist te worden in een groot orkest. Het stuk dat Mario in Te- gelen moest uitvoeren heet Straight Forward, een Ame rikaanse compositie. „Aan vankelijk had. ik met een an der stuk ingeschreven maar dat kon niet doorgaan omdat er geen pianist voor de bege leiding aanwezig was. Ge lukkig kreeg ik toen op dracht Straight Forward te spelen en dat stuk had ik net de vorige dag voor mijn exa men op de muziekschool ge speeld. Dat was dus een ge luk bij een ongeluk". Behalve in de muziek staat Mario Willaert ook op sport gebied zijn mannetje. Afge lopen winter werd hij name lijk bij de jongens tot 14 jaar Zeeuws zwemkampioen op de 100 meter schoolslag. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur heeft zich nog niet neerlegd bij het besluit van Rijkswater staat om de nieuwe dienst Getijdewateren in Den Haag te huisvesten. Men vindt dat aandrang op minister Smit-Kroes moet worden uitgeoefend om de dienst in Zeeland onder te brengen. Gedeputeerde Staten hebben de Zeeuwse kamerle den per brief gevraagd hun invloed aan te wenden. Gedeputeerde J. de Voogd (WD) maakte dit gisteren be kend tijdens een vergadering van de statencommissie voor verkeer en waterstaat. G.S. hebben het initiatief volgens hem genomen om 'het Zeeuw se vuur brandend te houden'. Men meent aanspraak te kunnen maken op vestiging van de dienst in Zeeland om dat Rijkswaterstaat verschil lende 'Zeeuwse' onderdelen gaat opheffen en gedeeltelijk onderbrengen bij de nieuwe dienst Getijdewateren. Ook een grote meerderheid van het betrokken personeel wil in Zeeland blijven. Van een onzer verslaggevers SAINT-QUENTIN - Een ver eniging van Belgische en Franse havenjournalisten heeft het afgelopen weekeinde de bron van de Schelde ge kocht in het Franse Saint- Quentin. De oorsprong van de Schelde omvat een gebied van 2500 vierkante meter. Op het gemeentehuis van het stadje Gouy-Le Chatelet verwisselde de Scheldebron zaterdag voor 12.000 gulden van eigenaar. De vereniging van havenjournalisten ESPA stelt zich ten doel; het ijveren voor een zuivere Schelde, van af de bron, de tot de monding bij Vlissingen. Van onze duivensport medewerker TERNEUZEN - Aan de eerste in dit seizoen gehouden pro vinciale wedvlucht vanuit Or leans werd door 4850 oude dui ven deelgenomen. De wed vlucht die voor zaterdag 19 mei op het programma stond, kon pas een dag later worden gehouden omdat de weersom standigheden zaterdag te slecht waren. Ook zondag moest tot 12.30 uur worden gewacht eer het convooi aan het luchtruim kon worden toevertrouwd en ook die dag ging het niet zo best. Door de westelijke windrich ting vielen zoals verwacht de kopprijzen in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Winnaar werd Th. de Kort te Kloosterzande wiens winnen de duif een bruto snelheid no teerde van 1355 meter per mi nuut en werd geklokt zondag middag om 17.34 uur. De verdere vroege meldingen kwamen van: gebroeders Thijs uit Sint-Jansteen 17.28 uur (1350 mpm), Johan van Spaandonck, Sint-Jansteen 17.31 uur (1336 mpm), M. Willaert te Clinge 17.33 uur (1330 mpm), A. van Bouchaut te Sluiskil 17.31 uur (1320 mpm), Ch. de Beule te Heikant 17.36 uur (1310 mppm), W. van de Bilt, Koe wacht 17.33 uur (1309 mpm), C. de Cock, Stoppeldijk 1742 (1300 mpm), O. Haers, Philippine 17.35 uur (1299 mpm), W. Muller te Wilhelmina- dorp 17.59 uur (1299 mpm), P. d'Hondt te Hulst 17.43 uur (1293 mpm), L. de BlaaijTerneuzen 17.43 uur (1290 mpm), R. van de Veke, Terneuzen 17.43 uur (1289 mpm), S. Neeteson, Kloosterzande 17.50 uur (1285 mpm), Verschuren-Andries- sen, Kloosterzande 17.51 uur (1282 mpm), R. Cappaert, Sas van Gent 17.38 uur (1572 mpm), G. Begijn, Sas van Gent 17.40 uur (1265 mpm). MIDDELBURG - De FNV- Zeeland heeft het negatieve standpunt ten opzichte van een omroep Zeeland herzien. De werknemersorganisatie vindt nu dat een regionale om roep voor Zeeland een goede zaak is, waarvoor een kleine extra bijdrage te billijken is. Of die bijdrage een tientje moet worden, zoals uit de me dianota van minister Brink man is af te leiden staat voor de FNV nog niet vast. Men vindt dat, zoals eerder een meerderheid uit de staten commissie voor het welzijn heeft bepleit, daarover nog overleg dient plaats te vinden met de minister. Daarna, al dus de FNV kan de principiële bereidheid tot het heffen van opcenten via de omroepbijdra ge worden uitgesproken. De FNV vindt wel dat dr heffing in het hele land gelijk moet zijn, dat Zeeland niet, zo als nu al het geval is, behoort mee te betalen aan regionale omroepen elders en dat een heffing niet anders mag wor den verhoogd dan met het jaarlijks inflatiepercentage. Aanleiding tot de herziening van het FNV-standpunt wa ren 'een aantal nieuwe gege vens', aan het licht gekomen tijdens de informatieve* bij eenkomst, die op 12 mei door de initiatiefgroep omroep Zee land werd gehouden. Daarbij werd de mogelijkheid geop perd dat bij de wijziging van de omroepwet, nodig om de extra heffing te kunnen opleg gen, tot een landelijk uniform tarief wordt besloten, zeker wanneer dan vrijwel overal in het land een egionale omroep zal bestaan. De FNV heeft verder hoop gevestigd op een mededeling als zou minister Brinkman te bevoegdheid hebben om -in geval van heffing van opcen ten- de omroepbijdrage van de Zeeuwen te verlagen met het bedrag dat de Zeeuwen nu al meebetalen aan de overige re gionale omroepen. HEIKANT - „Het ging lek ker. Van zenuwen had ik he lemaal geen last. Misschien kwam dat doordat ik de dag tevoren toevallig met het zelfde slagwerknummer met lof was geslaagd voor mijn examen op de Zeeuwse Mu ziekschool". Voor de zoveelste maal de grote gouden kampioenme daille bewonderend kijkt de 14-jarige Mario Willaert te rug op het zondag in het Limburgse Tegelen gehou den nationaal kampioen schap van de Federatie van Katholieke Muziekbonden in Nederland waar hij als jong ste deelnemer in de tweede divisie het kampioenschap drumstel behaalde. De uitzending naar Tege len heeft Mario te danken aan zijn goede prestatie op het in oktober vorig jaar in Nieuw Namen gehouden Van een onzer verslaggevers

de Stem | 1984 | | pagina 13