gelde Ontzwaveling kolencentrales moet doorgaan 'Opvang hoogbegaafden noodzaak' iTorenhoogstudentenprotest Staatssecretaris breidt vrijdom belastingen uit Sjam Chatterpal eist smartegeld )e>reiyci AMBTENAREN: NIEUWE KORTINGEN OP UITKERINGEN ONVERKOOPBAAR Economie herstelt MINISTER VERZET ZICH NIET; KAMER VINDT: SER tegen toporgaan sociale verzekering Afhankelijk Onevenwichtig I BINNENLAND PAGINA 2 I DINSDAG 15 ME11984 BINNENLAND PRINCIPIEEL 0 PRAKTISCH Grote order Ivoor Philips en AT and T STAATSSECRETARIS: TALENT MAG NIET VERLOREN GAAN DE STEM COMMENTA AR Tweemaal levenslang voor moord op meisje De Vries: geen variant voor crisisvariant vJOiN (te.?aSLfofecW3i®'' I 'teun I markt. Het zijn trouwens juist deze'bed'rijven, die kunnen I J 9en voor enige groei van de werkgelegenheid. Als officieel WANGen Éfcnppkz dealer zijn wij niet de eerste-de-beste DHTHmEX Ö.U. ATV TEGEN CYPR US-CONSTR UCTIE WEGENS VRIJHEIDSBEROVING ft ft ft Scholier gewond bij ME-oefening Moedermelk Raketten Trendvolgers Unilever T5 T28 PAGINA 3 koming van het vereni- recht bij elke groep een invulling gekregen en ing van buitenstaan- als procespartij krijgt veral dezelfde omvang, echter met name de iging voor procesrecht ran het onderwerp heeft ter gemaakt, mag wor- verondersteld, dat de nde stap niet kan uit- ;n. Mr. Haardt hield zijn ar zeven criteria voor e hand waarvan de ver ende soorten tuchtrecht lkaar werden vergele- hoe werkt de berechten- stantie, is er sprake van en wederhoor, krijgt de :r rechtsbijstand, is er te van een openbaar :s, wat zijn de rechts- ielen, wat zijn de sanc- en welke positie neemt ager in? rechtservaring leert, een aanpak als die van Haardt binnen korte of e tijd toch resulteert in verschuiving binnen de tspraktijk. Nu binnen jaar -aldus de secreta- ;eneraal van justitie bij pening van het congres verschijnsel tuchtrecht een complete chaos sformeerde naar iets met r lijn, kan verdere struc- ring niet uitblijven. politieke macht die de lezingen D'Aubuisson >en opgeleverd, maakt des te twijfelachtiger of uur van de doodseska- zijn tweede machtsba- echt heeft geslagen, gstwaarschijnlijk is het ndeel het geval. De nieu- president van El Salva- Duarte, zou met zijn oor verklaring aan de dood- aders afgelopen week je wel eens zijn eigen dvonnis kunnen hebben ;esproken, zeker als hij nog de daad bij het ird gaat voeren. Een zelf- ot hangt stafchef Blandon en het hoofd. En wat zal te vriend Washington nu ;maal kunnen uitrichten het voor de voldongen fei- van een paar executies dt gezet! Zoals de situatie is, lijkt er voor de Vere de Staten maar één moge heid om zich te ontdoen 1 uiterst rechts in El Sai lor en dat is direct ingrij- i. En juist daar komt niets 1 in huis, bezweert presi- ït Reagan de hele wereld. dus zal D'Aubuisson met ïhang in niet geringe mate jven profiteren van de ge- ~euze steun van Washing- I dat nog altijd een grotere :eer heeft van vermeend nmunisme dan van feite- te moordeskaders. lelfs met de Verenigde ten aan zijn zijde is de ichtsbasis van de nieuwe Ivadoraanse president dus ■t bijster sterk. Wil in dit id de politiek de plaats van kogel gaan innemen, dan Duarte tot een vergelijk eten komen met D'Au- sson. Dat houdt dan per 'initie in dat voor een (Ot deel van het Salvado- anse volk geen nieuwe toe- nst is aangebroken, in het ïeel geen toekomst zelfs. irvoor hoeft men slechts lijken naar de lotgevallen d de grote landhervor- ig. Enkele jaren geleden am er die onder grote ,k van Washington. Die dhervorming is onder lei- g van D'Aubuisson van- ig de dag volledig onge in gemaakt. Zo gaat dat. pEN HAAG - De Sociaal Eco nomische Raad (SER) voelt om principiële en praktische rede gen niks voor een onafhanke lijk toporgaan voor de sociale verzekeringen zoals het kabi net heeft voorgesteld. pat toporgaan, een sociale -ekerheidsraad bestaande uit vijf onafhankelijke deskundi gen, zou belast moeten worden met' de uitvoering en coördi natie van de sociale zekerheid. Pe SER is er principieel te gen omdat voorbij wordt ge gaan aan de gezamenlijke ver antwoordelijkheid van de cen- •raie werknemers- en werkge versorganisaties. Deze organi saties zouden hun medever antwoordelijkheid niet meer «aar kunnen maken. Als praktisch wordt aangevoerd dat het toporgaan maatschap pelijk kennelijk niet aan vaardbaar is, waarbij de SER dan afgaat op de felle, afwij zende reacties van het hele ge organiseerde bedrijfsleven. Een en ander staat in het 1 ntwerp-advies over vereen voudiging van de uitvoering van de sociale verzekering dat SER vrijdag zal behande- len. Op basis van de de geza- I menlijke verantwoordelijk- leid van werkgevers, werkne mers en overheid kiest de SER voor een uit die drie partijen samengestelde Sociale Verze keringsraad (SVR). De SVR kent thans al zo'n samenstel ling. HILVERSUM (ANP) - Philips heeft samen met haar Ameri kaanse partner AT and T de eerste echt grote opdracht bin nengekregen na vorming van de joint venture een aantal maanden geleden. Het gaat om de digitalise ring van het telefoonnet in de Zuidamerikaanse staat Co- lumbia. De totale digitalisering van I het Columbiaansde telefoon net omvat 100.000 lijnen en over de tweede fase worden thans onderhandelingen ge voerd. In verband met de con currentie wil Philips berichten over de grootte van de order (circa f 100 miljoen) niet be vestigen. Dick Dolman rer de tegemoetkoming in orhuiskosten voor mensen e op gifgrond wonen en rer internationale samen- erking op het terrein van rrorisme-bestrijding e tn debatje over de super- effing op zuivelproducten. De Eerste Kamer behan- elt deze week de wijzig1"® an de Wet Sociale WerK- oorziening en de begrotms an Landbouw en Visserij- e behandeling van de on erwijsbegrotlng worpt oortgezet, te beginnen m et antwoord van de re®. ng op de eerste termU an de Senaat. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG - De maatschap pij kan zich niet veroorloven begaafdheden verloren te la ten gaan. De overheid heeft daarin een taak en bespreekt daarom met de Binetstichting hoe' hoogbegaafden die door hun capaciteiten moeilijkheden ondervinden, kunnen worden opgevangen en bpgeleid. Staatssecretaris Ginjaar- Maas van Onderwijs zei dat maandag toen zij van de Bi netstichting het boekje 'Hoog begaafd' had ontvangen. De stichting is genoemd naar een grondlegger van testmethodes en de uitvinder van het I.Q. (intelligentie quo tiënt) Alfred Binet. De stichting bestaat vijf jaar. In het boekje zijn de ge gevens gebundeld die de stich ting heeft verzameld en die een antwoord inhouden op de meeste vragen die belangheb benden hebben gesteld. Ge concludeerd wordt, dat het hoogbegaafde kind vaak niet als zodanig wordt herkend. Is het herkend, dat blijft speciale begeleiding op school vaak uit. Uit de gegevens van de stich ting is afgeleid, dat de hoogbe gaafden lang niet altijd van zelf hun weg vinden. De stichting constateert dat het probleem van de hoogbe gaafdheid bestaat, terwijl er voor hoogbegaafden plaats is in de samenleving. Moeilijk op te lossen zijn de vraagstuk ken: hoe de bevoorrechten op te vangen, te begeleiden, te sti muleren, en hoe zij zichzelf een plaats kunnen verwerven in hun omgeving, waarin zij zich wel kunnen voelen. De Binetstichting verleent onder meer psychologische consulten en geeft adviezen aan hoogbegaafden. Het eerste gebied waaraan zij aandacht besteedt, is de oprichting en het stimuleren van verrij kingsklassen. Ze richt ook ge- sprekscentra op voor ouders van hoogbegaafde kinderen en informeert leerkrachten. De belangstelling en het be grip voor hoogbegaafde kinde ren en jongeren groeien. De Hugo de Groot-stichting en de vakgroep Ontwikkelingspsy chologie van de Kastholieke Universiteit in Nijmgen heb ben als uitvloeisel van de be langstelling een studiebijeen komst georganiseerd die deze week wordt gehouden. De Bi netstichting levert er ook een bijdrage aan. Sociale dienst in verzet Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ambtenaren van de Gemeen telijke Sociale Diensten in Nederland zullen zich verzetten tegen de nieuwe kortingen op de uitkeringen. Ze vinden dat de sociale uitkeringen absoluut niet meer verlaagd kunnen worden. 'De grens is allang bereikt wij kunnen nieuwe kortingen niet meer verkopen en zullen daarom er tegen in verzet gaan', aldus de woordvoerders Marja Bijlsma, Hans Mooren en Henk van Gameren maan dag op een persconfertentie in Amsterdam. Momenteel circuleert onder de GSD-ambtenaren een 'aan klacht' waarin wordt geëist dat de voorgenomen kortingen in het kader van het 1-juli- pakket van de regering niet zullen doorgaan en dat de kor tingen die per 1 januari al zijn ingevoerd ongedaan worden gemaakt. Het is de bedoeling dat de handtekeningen die on der deze 'aanklacht' worden verzameld, aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De 'aanklacht' staat ook centraal op een tribunaal dat op 29 en 30 juni in Amsterdam zal plaatsvinden. Een reeks vooraanstaande Nederlanders en deskundigen is inmiddels voor dit tribunaal uitgeno digd. Volgens de GSD-ambtena- ren zijn talrijke mensen na de invoering van de kortingen van 1 januari in grote moei lijkheden geraakt. Deze men sen zijn vaak niet meer in staat om hun vaste lasten, zo als de huur van de woning, te betalen, zo hebben zij kunnen constateren. De problemen waarin de mensen met een uitkering terecht zijn geko men, worden niet serieus ge- TVEE zaken vallen op in het gisteren verschenen Centraal Eco nomisch Plan, op de basis waarvan het kabinet de begroting voor •olgend jaar gaat opstellen. Dat is allereerst de grote onzekerheid ut de in gang gezette groei van de Nederlandse economie wel blijvend is. Professor Van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau flat het CEP heeft opgesteld, waarschuwt voor overtrokken opti misme. Nu is Van den Beid een notoire 'zwartkijker', die de toe- 'omst altijd somberder voorspelt dan die in werkelijkheid is. Toch «an niemand, ook de vakbeweging niet, heen om de conclusie, flat de invloed van de Nederlandse overheid op de economische ontwikkeling beperkt is. Een land met een open economie als de coze is sterk afhankelijk van wat er in de Verenigde Staten ge- I Deurd. En dat is, alle gunstige voorspellingen ten spijt, niet erg opti- mistisch. Het enorme Amerikaanse begrotingstekort zorgt voor i stijgende rente en maakt van het bepalen van de dollarkoers I ;sn roulettespel. Voorspellingen over de te verwachten economi- I 9roei ziin daardoor niet erg nauwkeurig, erkent Van den Bovendien zijn er tekenen die er op wijzen dat de economische 8'oei in Amerika over het hoogtepunt heen is. Het Planbureau •florspelt die stagnatie pas volgend jaar, zonder overigens exact aan te geven welke invloed die zal hebben op de Nederlandse I economie. nomen door de regering en daar moet volgens de ambte naren van de sociale diensten een eind aan komen. Het initiatief tot de actie is uitgegaan van Amsterdamse GSD-ambtenaren, die zich via een advertentie in dagbladen hebben gericht tot hun colle ga's overal in het land. Dit heeft er toe geleid dat niet al leen GSD-ambtenaren in de grote steden maar ook in tal rijke kleine gemeenten zich bij de actie hebben aangesloten. GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft de 34-jarige A.P. en zijn 26-ja- rige echtgenote J.P. uit die stad veroordeeld tot een le venslange gevangenisstraf wegens het vermoorden van de negen jaar oude Digna van der Roest in juni 1982. Deze straf had de officier van justitie op 1 mei ook tegen de twee geëist. De rechtbank acht beiden schuldig aan het plegen van de moord op het 9-jarige meisje. Verder acht de rechtbank de man schuldig en de vrouw me deplichtig aan het verkrach ten en het plegen van ontucht met een kind beneden de 12 jaar. De rechtbank nam in het vonnis de conclusie van het Pieter-Baancentrum over dat de twee als volledig toereke ningsvatbaar kunnen worden beschouwd. •'AAR dat laat zich raden. Want de tweede opvallende conclusie p net Centraal Economisch Plan is de onevenwichtige ontwikke- "9 van het Nederlandse bedrijfsleven. Aan de ene kant een sterk 3'oeiende export, die overigens nauwelijks voor meer werkgele- aenheid zorgt, en aan de andere kant het op de binnenlandse ^arkt gerichte bedrijfsleven, dat niet of nauwelijks profiteert van fleeconomische opleving. Van den Beid voorspelt dat op den duur die op de binnenland se markt gerichte bedrijven ook zullen profiteren van de groeien de export. Dat kan wel zijn, maar de waarde die aan die uitspraak voet worden gehecht is niet erg groot, als Van den Beid zelf even aier constateert dat de Amerikaanse economische groei in 1985 'ai stagneren. Dat namelijk zal de Nederlandse export nadelig ^invloeden en een eventueel profiteren van het binnenlandse wijfsleven van die exportgroei doorkruisen. We zijn het dan ook niet eens met zijn opvatting, dat het kabi- niets mag doen om de afzetmogelijkheden voor die binnen- nase bedrijven te vergroten. Van de kant van die ondernemers and" herhaaldelÜk aangedrongen op vergroting van de binnen- wdse consumptie, waardoor die onevenwichtige ontwikkeling in v economie wat wordt tegengegaan. Dat kan via lagere belastin- -n en premies voor de burger (wat het Planbureau sterk afwijst) I p|Vla de inkomenskant: minder inleveren. Maar ook dat wijzen I anbureau èn kabinet van de hand. I „i eruststellende verklaringen van de minister-president uit een =nrtndere ver a,9ele9en hoofdstad, dat de koopkracht in Neder- "c volgend jaar met zeker 2 procent zal groeien (en dus meer „cr>t zal geven aan de binnenlandse bedrijven) verwijst Van den Beid naar het rijk der fabelen: de modale werknemer levert vol- i im.'aar minstens een procent in en ambtenaren en uitkerings- I trekkes 3 procent. uaar moeten de binnenlandse bedrijven het dus niet van heb- <ah esteert de miljarden guldens aan lastenverlichting, die het 2* de komende iaren v00r het gehele bedrijfsleven in petto gericht te besteden. Waarbij vooral die bedrijven voor Uit protest tegen de nieuwe Wet op het We tenschappelijk Onder wijs (WWO) hebben studenten maandag in zeven verschillende universiteitssteden kor te tijd een hoog gebouw bezet en voorzien van een spandoek. In Utrecht werd de Dom toren 'genomen'. De an dere acties speelden zich voornamelijk af in uni versiteitsgebouwen in Groningen, Wagenin- gen, Nijmegen, Ensche de, Delft en Eindhoven, aldus een woordvoerder van de Landelijke Stu denten Vakbeweging (LSVB). - FOTO ANP ASSEN (ANP) - Het is niet eenvoudig voor het kabinet op korte termijn met een besluit over de plaatsing van de kruisraketten te komen nu de zogeheten crisisvariant zo vierkant door de WD is afge wezen. CDA-fractieleider De Vries zei dat maandagavond op een spreekbeurt in Assen. Hij voegde er aan toe dat uit deze inschatting niet mag worden afgeleid dat het kabinet wat hem betreft de beslissing moet uitstellen. Volgens De Vries was de crisisvariant (raketten naar ons land vliegen in tijden van ernstige internationale crisis) zo slecht nog niet. De Vries noemde de 'stoere taal' die WD-leider Nijpels dit weekeinde in Leuven ge bruikte om het belang van plaatsing in ons land te onder strepen 'platvloers'. (ADVERTENTIES) Je zet het prima op papier met een BmynzeeT in aanmerking komen, die afhankelijk zijn van de binnen- We hebben aan de wieg van de personal computer gestaan, ook de kinderziektes meegemaakt, en kunnen U daarom van volwassen advies dienen. Datamex levert software pakketten voor vrijwel elke markt,nu ook voor: OPTIES: - Selecties - Rendementsberekeningen - Spreads - Kosten/winst/waarden overzichten We informeren U graag over de nieuwste ontwikkelingen. Bel 076-225264. Datamex b.v. automatisering Nijverheidssingel 311 48U ZW Breda Het Centraal Planbureau stelt vast dat Nederland dankzij een verder verbeterde concur rentiepositie volop profiteert van het herstel van de wereld economie. Wat Nederland in de jaren 1976-1978 aan markt aandeel in de wereld kwijt raakte, is in 1983 volledig inge haald. In 1984 leidt dat ook weer tot herstel van investe ringen, met name in de indus trie. Er worden 3% meer inves teringen verwacht. De koopkracht van de mo dale werknemer daalt in 1984 met 1%, die van ambtenaren en trendvolgers met 3%. Men sen met een minimumloon of een uitkering gaan er reëel 3 tot 3,5% op achteruit. Het Planbureau heeft bere kend dat het inleveren van loon voor arbeidstijdverkor ting in 1983 minder dan 10.000 arbeidsplaatsen heeft opgele verd. In 1984 zal de oogst 15.000 arbeidsplaatsen bedragen, bij een herbezetting van 25%. Bij het bedrijfsleven loopt de werkgelegenheid niet verder terug, bij de overheid nog wel (-10 a 15.000). Het Planbureau stelt vast dat de vooruitzichten van het exporterende bedrijfsleven beter zijn dan die van bedrij ven die het van de binnen landse markt moeten hebben. Het corrigeren van dat scheve beeld door middel van een be lastingverlaging wijst het Planbureau echter af. Als zo wel in 1985 als in 1986 de loon- en inkomstenbelasting 5 mil jard zou worden verlaagd, zou dat in 1987 slechts tot 40.000 minder werklozen leiden. In 1990 is dat effect weggeëbd tot 20.000 extra arbeidsplaatsen. Dat komt doordat het tekort van de overheid met zo'n 10 miljard per jaar zou oplopen en dat zou de rente opdrijven. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders die in landen werken waar geen belasting wordt geheven, moeten eveneens aanspraak kunnen maken op vrijstelling van de Nederlandse loon- en inkomstenbelasting. Dat is de strekking van een wetsontwerp dat door staats secretaris Koning van Finan ciën bij de Tweede Kamer is ingediend. Koning wil met de ze handreiking voorkomen dat Nederlandse bedrijven met projecten in het buitenland (met name Saoedi-Arabië) ge bruik blijven maken van de zogenaamde 'Cyprus-con- structie'. Een van de belangrijkste voorwaarden is dat een werk nemer, wil hij van deze vrij stelling gebruik maken, ten minste drie maanden achter een in dat land werkt. Boven dien zal alleen het loon dat hij gedurende die periode heeft verdiend, vrijgesteld worden van Nederlandse belasting heffing. AMSTERDAM (ANP) - De veertienjarige Surinaamse jongen Sjam Chatterpal, die in maart van dit jaar tien dagen in Amsterdam heeft vastgeze ten wegens illegaal verblijf in Nederland, heeft van justitie een schadevergoeding van tussen de 100 tot 150 gulden per dag geëist. Dit heeft zijn advocate, mr. A. Vosman uit Leiden, maan dagmiddag meegedeeld. De eis tot schadevergoeding als com pensatie voor vrijheidbero ving van de jongen zal op 1 ju ni voor de rechtbank in Am sterdam worden behandeld. Het plan tot uitwijzing van Sjam Chatterpal in maart ging op het laatste nippertje niet door omdat het justitie niet was gelukt zijn vader in Suriname te vinden, waardoor er voor Sjam geen passende opvang in Suriname was. Op het moment dat de poli tie de familie Chatterpal wilde aanhouden was alleen Sjam thuis, zijn moeder en beide zusjes waren afwezig. Na de aanhouding van Sjam dook zijn moeder met de twee meis jes onder. De vrouw weigerde zich bij de politie te melden en is met haar dochters nog steeds ondergedoken. Sjam verblijft momenteel bij een pleeggezin en moet zich een maal per week bij de politie melden. JS CJ 15 Wat betreft die kruisraketten zijn er tientallen mogelijkhe den. Om de discussie nog wat onduidelijker te maken, laat ik er hier een paar volgen, ft We plaatsen 40 van de 48. Maar als de Russen echt niet naar de Olympische Spelen gaan, zetten we er nog 6 neer. En als een Amerikaanse film wint in Cannes, komen die laatste 2 er ook. We plaatsen 36 van de 48. Maar daarvan zijn er 8 defect. Dat hoeven de Russen niet te we ten, dat houden we stil. We doen gewoon alsof we die laat ste 12 vergeten. We plaatsen 24 van de 48. We maken Little John Gardiner commandant in Woensdrecht en Sienie Strikwerda mag zijn secretaresse worden. Die an dere 24 worden gewone raket ten, zonder kruis dus. We plaatsen 12 van de 48. De WD stapt uit de regering. We zeggen: die nadere 36 worden geplaatst, als de WD weer in de regering komt. En dat ge beurt niet voor het jaar 1990. We plaatsen 8 van de 48. We beloven via de tv-satelliet de Nederlanders kruisraket-be wust te maken binnen 8 jaar en weten dat dat nooit zal luk ken. ft We plaatsen 0 van de 48. We zeggen gewoon dat de wet die vuurwerk buiten oudejaar ver biedt, ook van toepassing is op de kruisraket. Jammer, maar helaas, geen raketten. We zetten 48 mini-kruisra- ketjes in Madurodam, ge maakt van karton. De Russen kunnen uit de lucht toch niet zien dat ze niet echt zijn. MERIJN ALMELO (ANP) - Justitie heeft de rijksrecherche op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het incident bij een oefening van de Mobie le Eenheid, vorige week Har- denberg, waarbij een school werd ontruimd en leerlingen als bezetters fungeerden. Hierbij kreeg een scholier van een middelbare school uit deze gemeente zo'n harde klap dat hij een jukbeenfraktuur opliep. Hij heeft inmiddels een geslaagde operatie ondergaan. VOOR de ambtswoning van premier Lubbers in Den Haag wordt sinds maandag gede monstreerd tegen de aanwe zigheid van PCB's in de moe dermelk. De vier demonstran ten zeggen voor het Catshuis te willen bivakkeren, totdat Lubbers op dit punt verandert. BIJ de Gereformeerde synode zijn op dit moment meer dan 70 verzoeken binnengekomen om het besluit van 7 maart over de plaatsing van kruisra ketten in Nederland te her- HET Ambtenarencentrum (AC), met 120.000 leden, heeft een vijfde sector ingesteld: de welzijns-, gezondheids- en be jaardenzorg. Dit heeft tot ge volg dat het AC zich nu ook gaat mengen in de problema tiek van de arbeidsvoorwaar den en de werkgelegenheid van trendvolgers. UNILEVER heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een net towinst behaald van 382 mil joen gulden, 15 pet meer dan de 333 miljoen van hetzelfde kwartaal van 1983. De omzet nam toe met 11 pet van 14.149 miljoen tot 15.753 miljoen gul den, aldus het concern. DEN HAAG - Minister Winse- mius (Milieu) heeft zich giste ren niet verzet tegen een vol ledige ontzwaveling van de kolengestookte electriciteits- centrales in ons land. Een Kamermeerderheid van PvdA en CDA wil die volledi ge ontzwaveling om daarmee de strijd aan te binden met het probleem van de 'zure regen'. De bewindsman wilde giste ren tijdens de vaste Kamer commissie voor Milieubeheer de volledige ontzwaveling niet geheel voor zijn rekening ne men, maar hij vond aan de an dere kant het niet juist de Ka mer de aanvaarding van de motie te ontraden. Wél maakte de minister de commissie dui delijk dat aanvaarding van een motie van CDA en PvdA voor behoorlijk wat extra kos ten kan zorgen. De minister noemde een bedrag van tussen de 50 en 100 miljoen, dat met het aanbrengen van installa ties voor ontzwaveling van de 'uitstoot' van centrales ge moeid zal zijn. Als centrales worden omge bouwd voor kolenstook leidt dat tot een extra 'uitstoot' aan zwaveldioxine. Die belasting van het milieu is te voorko men, maar dat kost wel forse investeringen in dure appara tuur. De ontzwavelingsproble- matiek speelt vooral bij de centrales in Geertruidenberg, Borssele en Nijmegen. Winsemius had eerder tij dens de beraadslagingen in de commissie wel bedenkingen geuit bij een verplichte ont zwaveling van de het proces van stroomopwekking. Toen een motie van CDA-Kamerlid mevr. Oomen enigszins werd afgezwakt en de mogelijkheid van het zoeken naar alterna tieven er werd ingelast, ver zette de bewindsman zich niet langer. De Kamercommissie be sprak gisteren de nota over de verzuringsproblematiek van minister Winsemius. Vrij al gemeen werd kritiek geuit op de - in de ogen van de Kamer - te lankmoedige houding van de minister. Weliswaar had die de ernst van de problemen geschetst, waarvoor het milieu en daarin werkende sectoren als de landbouw zich geplaatst zien, maar onvoldoende gaf de minister aan waar hij nu de problemen van de verzuring wil aanpakken. Dat leidde tot een stroom van moties. Eén daarvan be pleitte de aanpak van de grote olieraffinaderijen, die samen met bedrijven als DSM en Dow Chemical goed zijn voor zestig procent van de 'uitstoot' van zwaveldioxine. Die motie werd door de minister ontra den, omdat daarmee de indus trie voor te zware lasten ge plaatst zou worden.

de Stem | 1984 | | pagina 3