Psychedeli Furs: de magie van pop Indringende Waters met glansrol voor Eric Clapton rap Heilige vuur ontbreekt nog in Cannes §hago Echo Bunnymen alsmaar rijker amerikaa Politie W Voorverkoop voor Dylan ook in Breda Amstelpark weer vol beelden DINSDAG 15 ME11984 PAGINA GIDR? Suske en Wiske: Het Delta-duel Kaatje Appie Happie leest Marathonna En Het Brein Uit De TTR 24ste jaargang <0 EÉN MAN UIT NW.VOSSEMEER Valse dollar handelaren in Leiden gepakt Ab t schoon moet bel dan 045-7194 66. he schoon makers van Nederfc^ar Merijntje T3Z O9nrerhoopt DE BRITSE new wave van pakweg '78 tot '80 was veelal opmerkelijk frisse popmu ziek met lijnen naar de ja ren zestig. Opvallend daar bij was, dat de meeste groe pen indruk maakten met hun presentatie en eventue le boodschap en niet zozeer met hun muziek. Die muziek had immers niets virtuoos in zich. Sterker nog, er leek niet meer instrumentale vaardigheid aanwezig dan die die nodig was om het specifieke soundje te creë ren. Anno 1984 zien we dat veel van die groepen van toen met het verkrijgen van meer speelvaardigheid de span ning uit hun muziek hebben zien verdwijnen. De eerste platen lijken de beste te zijn geweest en het soundje lijkt niet langer een vrijwillig ge- kozen beperking, maar een dwangbuis. Bij Echo and the Bunny- men is dat niet het geval. Herhaling en voorspelbaar heid zijn woorden die niet op deze groep van toepassing zijn. Per elpee worden de in middels verworven vaardig heden overboord gezet om het geluid te verrijken. Niet dat het er op lijkt, dat de groep zijn draai niet kan vinden, nee, het is een na tuurlijk groeiproces, dat el ke zichzelf respecterende muzikant meemaakt. Stonden bij Echo and the Bunnymen op de vorige el pee 'Porcupine' de Indiase invloeden, ingebracht door violist L. Shankar, centraal, op de nieuwe plaat 'Ocean rain' zijn het vooral de op die vioolinvloed voortbordu rende orchestraties, die de elpee zo opmerkelijk maken. Enerzijds zorgt de inbreng van strijkers en piano voor franje, anderzijds is het be kende Bunnymen-geluid tot zijn meest elementaire waarden teruggebracht. Geen overdadige gitaarpar tijen meer, maar veel aan dacht voor de stem van Ian McCullough, die per plaat meer te zeggen lijkt te heb ben. Echo and the Bunnymen behoren niet tot de vrolijke tak van de popmuziek. De groep begon ooit als gedood verfde opvolger van Joy Di vision en hoewel de groep het doemdenken van toen inmiddels verlaten heeft, blijft er toch veel melancho lie in de muziek hoorbaar. Merkwaardig genoeg zit ten Echo and the Bunnymen soms dicht tegen het geluid van de Simple Minds aan. Net als bij Jim Kerr verto nen de teksten van McCul lough c.s. hier en daar reli gieuze trekjes. Maar waar het bij Simple Minds soms net iets te veel blijde bood schap is, daar gaat het bij Echo and the Bunnymen niet verder dan eventueel antwoord op grote levens vragen. Geen gepredik dus, maar troost op de eerste plaats. HET LEUKE van popmuziek is, is dat het beste uit het genre zich laat vangen in num mertjes van drie, vier minuten. Wie in staat is een gevoel of een idee in dat tijdsbestek over te brengen, weet wat popmuziek is en hoe hij een luisteraar kan laten genieten in zo'n korte tijd. Een figuur als John Hiatt is een meester in de beperking van een popsong en ook een groep als Split Enz weet precies die elemen ten samen te brengen, die een song onver woestbaar maken. In feite is er sinds de Beatles niks veranderd. Want al die moderne nummertjes met synthesizers en drumma chines zij n terug te brengen tot die essentie. The Psychedelic Furs zijn een groep, die die essentie constant voor ogen hebben ge had. Begonnen in de hoogtijdagen van de punk vielen de Furs destijds uit de toon door de zorg, die ze aan de nummers besteedden. Anno 1984 behoort de muziek van de Psy chedelic Furs tot het meest schitterende, dat de Britse pop op dit moment te bieden heeft. Op de nieuwe elpee 'Mirror moves' zijn de songs uitgekristalliseerd tot ontwapenende juweeltjes. Voorman Richard Butler heeft een stemgeluid, dat in de verte aan iemand als Graham Parker doet denken en zijn songs hebben dat tijdloze, dat van een bandje een waardevolle groep maakt. Het psychedelische van de groepsnaam komt veelvuldig tot uiting in dromerige mu ziek, die in de verte aan Traffic doet denken, maar ook bijvoorbeeld aan David Bowie is zijn Hunky Dory-tijd of genoemde Split Enz. Niettemin hebben de Furs een eigen geluid, dat weldadig aandoet als je er op uit bent om warme popmuziek te horen. The Psychedelic Furs weten je twee platenkanten lang mee te sleuren in hun wereldje. De muziek is van een indringende schoonheid en oprechtheid waar je niet omheen kunt. Nummers als 'There come cowboys', 'My time' en 'Alice's house' nestelen zich in je hoofd om je de eerste tijd niet los te laten. De rest van het materiaal is prachtig genoeg om 'Mirror moves' uit te roepen tot een van de beste platen van dit jaar. Het is wellicht niet origineel wat de Psychedelic Furs doen, maar het heeft iets ontwapenends en onontkoom baars. Iets wat je de magie van popmuziek zou kunnen noemen. HET MOOIE van popmu ziek is, dat iedere luisteraar hem zo kan beleven zoals hij zelf wil. Hij kan er met an deren op dansen, hij kan er bij ouwehoeren in het café of hij kan er zich mee afzon deren per walkman of op een kamertje. Ik heb Pink Floyd-platen altijd eenpersoonsmuziek gevonden. Muziek, waarbij je alle aandacht nodig hebt om alles te volgen en mu ziek, die je in een soortement trance of zo je wilt andere wereld brengt. Muziek ook om jezelf mee af te zonderen of om in gezelschap zo hard te draaien, dat er naast luis teren en ondergaan niets an ders mogelijk is. Oppervlakkig beluisterd zijn platen als 'The Wall' en 'The Final Cut' niet meer dan platen met wat aardige songs en een hoorbare rode draad erin. Intensief aange hoord zijn het indringende elpees en als je aangespro ken wordt door de thema tiek, die op die platen ge bruikt wordt dan zijn die el pees regelrechte avonturen. Dat kan ook gezegd wor den van Roger Waters' solo project 'The pros and cons of hitch hiking'. Onder het mom van lifters-avonturen schetst Waters de chaos van het mensenlijk denken; lief de, sex, waanzin, nachtmer ries en verbitterdheid; alles wat er tussen half vijf en elf over vijf 's ochtends maar door iemands hoofd wil spo ken, komt ter sprake. De teksten zijn gezet op het soort muziek, dat ook 'The Wall' en 'The Final Cut' kenmerkte. Gedragen, iet wat orchestrale stukken worden afgewisseld met vlijmscherpe rock. Een hoofdrol is daarbij weggelegd voor of opgeëist door Eric Clapton. Zijn gi taarspel maakt 'The pros and cons of hitch hiking' zelfs voor de doorgewinter de Floyd-hater zeer geniet baar. Clapton laat in allerlei gitaar-miniaturen horen, dat hij nog steeds onnoeme lijk goed gitaar kan spelen. Doordat de plaat fantasti sche goed geproduceerd en geperst is, is het intensief luisteren naar de plaat zo nu en dan een haast trip-achti- ge ervaring. Voor wie gevoelig is voor psychedelische muziek, is 'The pros and cons of hitch hiking' een regelrechte sen satie. Waters laat zich van zijn kwetsbaarste kant zien en dat is zo nu en dan aan grijpend. 19 Juni komt Roger Wa ters samen met o.a. Eric Clapton naar Ahoy in Rot terdam voor een concert. Dat concert bestaat uit twee delen. De eerste helft bestaat uit een soort 'best of' van 15 jaar Pink Floyd. Daarna wordt 'The pros and cons of hitch hiking' integraal ge speeld. SPI AAK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST WIE geen kaartje heeft kun nen krijgen voor het concert van Bob Dylan en Santana in Ahoy kan wellicht nog in het stadion van Schaerbeek bij Brussel terecht. Voorver koop voor dat concert op 7 juni is er bij Spronk in Bre da. Spronk heeft ook voor verkoop voor de concerten van Barclay James Harvest (31 mei) en Stevie Wonder (2 juni) in het stadion van Schaerbeek. Camel, 15 mei in Utrecht (Vre- denburg) en 16 mei in Rotterdam (Doelen) Mink DeVille, 15 mei in Tilburg (Noorderligt) Bo Diddley, CCC Inc., Jack Bru ce, Mink DeVille, Waanzin en Clint Eastwood en General Saint, 31 mei op Lochem-festi- val. Roger Waters met Eric Clapton, 19 juni in Rotterdam (Ahoy) Talk Talk, 26 mei in Rotterdam (Arena) Chris Rea, 18 mei in Tilburg (Noorderligt) Nick Cave, 17 mei in Rotterdam (Lantaren) en 25 mei in Eindho ven (Effenaar) Spear of Destiny, 18 mei in Rot terdam (Arena) Nico en Gregory Corso, 23 mei in Tilburg (Noorderligt) Barclay James Harvest, 28 mei in Amsterdam (Carré) Yes, 1 juli in Rotterdam (Ahoy) Wang Chung, Marillion, John Hiatt, Pretenders, Ronnie James Dio, Big Country en Jimmy Cliff, 11 juni in Geleen (Pinkpop) Joe Jackson, Lou Reed, Simple Minds, Paul Young, Nona Hen- dryx en The Alarm, 7 juli in Torhout en 8 juli in Werchter. Shriekback, 8 juni in Tilburg (Noorderligt) Catherine Deneuve en Gérard Depardieu in Cannes bij de presentatie van de film 'Fort Saganne'. - foto ap Door Jos Kessels CANNES - Het heilige vuur ontbreekt nog op het 37ste filmfestival van Cannes. Na enige kille dagen kwam in de Franse badplaats pas dit weekend het zonnetje door en lieten horden Fransen zich verleiden tot een bezoek aan het strand, waar rolschaatsers en break- dancers demonstraties geven. Het festival moet duidelijk heerst en de mensen leven als nomaden, temidden van de resten uit de moderne tijd. Hoewel deze debuutfilm soms wat geforceerd en clichématig aandoet, bevat hij wel een reeks prachtige, bizarre sce nes, die je niet snel vergeet. Marek Kanievska, een Brit met Poolse wortels, stelt in 'Another country' de onvrij heid en starheid van de dure Engelse kostscholen in der dertiger jaren aan de kaak. Het draait allemaal om een begaafdejongeman, die door zijn homofiele geaardheid in conflict komt met zijn medes tudenten. Deze sobere film ontleent z'n grootste charme aan de uitstekende vertolking van de jonge Britse acteur Ru pert Everett. 'Fort Saganne' van Alain Corneau, die het festival vrij dagavond opende, betekende een forse tegenvaller. Dit am bitieuze projekt vertelt de ge schiedenis van een jonge Franse avonturier, die aan het begin van deze eeuw furore maakt in de door de Fransen gekolonialiseerde Sahara. Het resultaat is een stoffige, pom peuze draak van drie uur, waarin de kamelen nog het leukst zijn om naar te kijken, ondanks de aanwezigheid van Gerard Depardieu, Catherine Deneuve en Philippe Noiret. Op het laatste moment is er overigens toch nog een Neder landse film in een kleinere competitie opgenomen, name lijk 'De grens' van Leon de Winter. Deze produktie beleeft volgende week maandag zijn wereldpremiere. GOES Grandtheater - 20 u. Ciske de Rat, a.l. HULST Koning van Engeland 20 u. Ciske de Rat, a.l. 20 u. Night warriors, 16 j. 20 u. Risky business, a.l. 20 u. Sex vlucht no. 69,18 j. OOSTBURG Ledeltheater - 20 u. Stoute schoolmeisjes, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 u. Ciske de Rat, a.l. 20 u. Homework, 16 j. VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. Breathless, 16 j. Alhambra 2 - 20 u. Ciske de Rat, a.l. ANTWERPEN Rex - 11.45,14,16.30,19en 21.30 u. Silkwood. Rex-Club - 12,14.20,16.45, 19.10en 21.30 u. Le bal. Metro I - 12,14,16,18, 20 en 22 u. The evil that men do. f Metro II - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Scandalous. Odeon - 14,16,18, 20 en 22 u. Hot dog. Rubens - 12,15,18 en 21 u. Yentl. Slnjoor - 12,14.20,16.45, 19.10en 21.30u. Zware jongens. Vendome - 14.20,16.45, 19.10 en 21.30 u. The chosen. Quellln I - 12,14,16,18,20 en 22 u. Schatjes. Quellln II - 14,16,18, 20 en 22 u. Les morfalous. Quellln III - 12,14,16,18,20 en 22 u. White dog. Astra - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Shame of the jungle. Astrld - 12, 14,16,18, 20 en 22 u. Merlijn de tovenaar. nog op gang komen. Niet al leen wat de entourage betreft, maar ook qua programma. Op een enkele uitzondering na zijn de vertoonde films van zeer redelijke kwaliteit, maar de echte hoogtepunten ontbre ken nog. De Franse cineast Bernard Tavernier heeft tot nu toe nog de meeste indruk gemaakt met 'Een zondag op het platte land'. De film handelt over een oude schilder, die om de week bezoek krijgt van zijn saaie, plichtsgetrouwe zoon en diens gezin. De onverwachte komst van de levendige dochter van de schilder doorbreekt de sleur van die zondag. Met kleurrijke Renoir-achtige beelden roept Tavernier heel knap de nood zakelijke, landelijke sfeer op en verdiept het portret met een laagje subtiele humor en ironie. 'Na de repetitie' van Ingmar Bergman heeft uiterlijk en in houdelijk veel meer met toneel dan met film te maken. Berg man draagt zijn visie op het toneel, maar natuurlijk ook op het leven, uit via een oudere toneelregisseur (gespeeld door Erland Josephson), die na een repetitie napraat met een jon ge actrice. In 'The element of crime' vermengt de Deen Lars von Trier elementen uit de hard boiled thriller, film noir en science fiction. De hoofdfi guur, een Philip Marlowe- achtig type, keert na een aan tal jaren terug in Europa, waar alleen nog duisternis AMSTERDAM (ANP) - In het Amstelpark wordt dit jaar voor de vierde keer de ten toonstelling Amstelpark 84 ge houden. Het heeft een andere opzet ge kregen dan de voorgaande ke ren (1975,1978 en 1981). De bin- nenbeelden zijn nu niet meer in het park opgesteld maar in de gerestaureerde Zuiderkerk in het hart van de stad. Uit het werk dat ruim 190 kunste naars hebben ingezonden heeft een commissie een selec tie gemaakt van in totaal 74 werken van 62 beeldhouwers. De Nederlandse Kring van Beeldhouwers heeft de exposi tie georganiseerd met finan ciële steun van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en de gemeente Amsterdam. Er was voor de expostie een budget van 210.000 gulden. Nieuw is ook dat in een groot aantal tentoonstellings centra in het gehele land in dezelfde periode ook exposi ties van beeldhouwkunst zijn, die de Nederlandse Kring van Beeldhouwers heeft georgani seerd, onder meer Apeldoorn, Arnhem, Delft, Gouda, Dor drecht, Leeuwarden, Maas tricht, Nijmegen, Rotterdam, Tilburg en Winschoten. Capltole - 12,14,16,1»,. en 22 u. The mad foxes Savoy - 12,14,16,18,20.„ 22 u. Joy sticks. 6r Ambassades - 12 1420 16.45,19.10 en 21.30u.J chamber. Ambassades-Club l - 1, 14.20,16.45,19.1 Oen 21.30 a Un amour de swann. Ambassades-Club l| 1, 14,16,18, 20 en 22 u. Risky»' siness. Ambassades-Club lil 14,16,18, 20 en 22 u.Twool» kind-Second chance. Ambassades-Club IV - 15 14,16,18, 20 en 22 u. Class Festa - 13,15.30,18 en 201» u. The day after. 4 Brabo - 12,14,16,18,20en 22 u. Children of the corn TIJI - 12.14,16,18,20en22 u. Rue Barbare Wapper - 12,14,16,18,20 en 22 u. Private school. BRUGGE Komplex Zwart-Huls Gulden Vlies 1 20 u. Gorky park. 22.30 u. Moritz lieber Moritz Gulden Vlies 2 20 u Screwballs. 22.30 u. Ik, ChristiaeneF. Gulden Vlies 3 20 en 22.30 u. Terms of endearment. Memllng 20 u. Zware jongens. Rembrandt 20 u. Cannibal ferox. GENT Decascoop 1 - 15,17.30, 20 en 22.30 u. Terms of endearment. 2 - 15,17.30, 20 en 22.30 u Unfaithfully yours. 3 - 15,17.30, 20 en 22.30 u. Footloose. 4 - 15,17.30, 20 en 22.30 u. To be or not to be. 5 - 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Mesrine. 6 - 15,17.30, 20 en 22.30 u. Viva la vie. 7 15,17.30 en 20 u. Raiders of the lost ark. 8 - 15,17.30 en 20 u. Dead zone. 9 - 15,17.30 en 20 u. Gwendoline. 10 - 15,17.30 en 20 u. Merlljn. 11 - 15 en 20 u. Scarface. 12 15 en 17.30 u. Morfalous. 13 20 2n 22,30 u. Liquid sky 14 - 22.30 u. Brainstorm. 15 - 22.30 u. Hiroshima mon amour. 16 - 22 .30 u. The hunger 17 - 22.30 u. An officer and a gentleman. 18 - 23 u. Never cry wolf. KOEWACHT G.v. Rumste - 13.30 u. schieting voor bejaarden LAMSWAARDE Café bij Tonny - 13.30 u. schieting voor bejaarden. AXEL 'Het Land van Axel', Noords!/ 11 - Olieverfschilderijen van Dick Bakker. Geop. woe.t/m.a 13.30-17 u. en vrij. ook 19-21 u (t/m 26 mei). ST. ANNA TER MUIDEN Voormalig Gemeentetiula- Aquarel-etsen van Horst de Bias re, lino's van Liesbeth Huser. sen van Ernest Joachim, (otogra fieken van Wim Krull en etsen van Dietmar Noworzyn, onder het motto 'Wa stelt dè noevoot', Geop. tijd. kantooruren. NIEUW-NAMEN Roland van Damme - Foto tentoonstelling van Willy Blanc- kaert uit Kloosterzande. (tot 2]® ni). Jeromih heh j rimmen impietelk- 'm fch gezien1 hehen Beter wolh tem zl verkennen hom mee Bk oorverdovende muüèh.\Blut dthtermu! lp Om pim te uoróen dus verder n/et\ ~?F//n ddt' Oegr/p toorrt conddc- fpnr remand die de o/ymp/sc/te Spelen wif redden, reist bij mij g/stisA &/e> J'n vöcrtv/acAtigê door de tne/n deen en deer te rennen, Laat dat dan even weten via een ..Kleintje" inOe Sten hobt dan een goede Kans dat di vinder 66n van de vele tienduizenden Stem lezers ii die regelmatig onze ..Kleintji rubriek ..Gevonden-Verloren" na! Ka: Van een onzer verslaggevt WOENSDRECHT - Vanaf termiddag wordt John Paul diner officieel gezocht doe politie te Woensdrecht. Op 22 april brachten bewr van het Vredes Aktie I (VAK) 13 granaten naar de tie in Hoogerheide, die zij caravan van Gardiner ha aangetroffen. Gardiner was kele dagen tevoren spoo verdwenen, na bekend te he dat hij voor een Amerika dienst gewerkt zou hebben week wordt er in de Tweedf K Ells is o Van onze corre BRUSSEL - „Elke va sluit van 12 december de middellange afstanc onbespreekbaar binner Dat is de mening van d< taris voor Buitenlandse Za ter van de Special Consult gaan binnen de NAVO. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De politie in Leiden heeft vijf personen, waaron der een man uit Nieuw-Vosse- meer aangehouden op verden king van handel in vals geld. Dat gebeurde maandagmid dag bij een actie bij het Holi day Inn hotel in Leiden. Een van de verdachten mannen bleek in in het bezit van 2.000 valse 100-dollarbil- jetten met een totale waarde van ongeveer 600.000 gulden. Het geld was in bundeltjes verpakt en verborgen in een schoudertas. De politie in Lei den heeft dit gisteren bekend gemaakt. De aangehouden personen zijn twee mannen (24 en 41) uit Leiden,een 49-jarige man uit Nieuw-Vossemeer, een 34-ja- rige man uit Vlaardingen en 60-jarige man uit Schiedam. Een Leids recherche-team onderzoekt op dit moment de herkomst van het valse geld en of er nog meer biljetten in omloop zijn gebracht. Voorals- log zit er weinig schot in het onderzoek. (ADVERTENTIE) •gajeq '0ï 'si[uii ufnJ00^s t,pj -ui jauuni '8 'jous 'i 'sspin a^apEM35 3 -j ui ua}SBA\}f g 'jazajapRips lood J 'P° -oq uaats g 'ispiiapittps dapt 'Z 'U3A<X' Hago Nederland B V. I Vestigingen te Amsterdam Rotterdam - Groningen - Almelo Apeldoorn - Eindhoven - Maastricht Heerlen. Beneden pijl

de Stem | 1984 | | pagina 18