^d/ÊÊ A f erneuzenaar wil muziek in binnenstad Terneuzen herschapen in 'schoone vesting3 N^-vv m N^iiÉ St. Albert winnaar superstarwedstrijd Zeeuws-Vlaamse successen in de zeventiende nacht van Zaamslag Massale opkomst inspraakavond ruilverkaveling Eigen mobiele infocaravan VVN Zeeuwsch-Vlaanderen 9 9 9 9 9 TERNEUZEN SCHRIJFT OUDERS SCHOLIEREN Professie- feest van zuster Baecke DINSDAG 15 ME11984 VAN ZEELAND ■AUDITIE' OP ZATERDAG 23 JUNI krant. Sas van Gent Terneu zen Westdorpe Lezing over tuinen in Terneuzen School 6Op de Hoogte' Terneuzen tien jaar Terneuzense kunstenaars exposeren in Duitsland Sluiskil Aflevering 41 Veldwerken Boterham T16 PAGINA ZEELAND 3 #1 ,\V Van onze correspondent TERNEUZEN - Nico van Leeuwen is momenteel volop in de weer om een gezellige middag en/of avond te maken met allerlei mensen die mu- ziek willen maken of groepjes die iets ten gehore willen brengen. Nico van Leeuwen, in het dagelijks leven bloemenver koper met een stand in de Ter- neuzense Noordstraat, kent het nog van vroeger: gezellig op de hoek of midden op straat een muziekje erbij van onbe kenden die misschien ooit be kend kunnen worden. Zijn opzet is om op zaterdag 23 juni iedereen de gelegen heid te geven iets van zich te laten horen. De ruimte die be schikbaar zal zijn, is het pleintje voor het kantoor van de centrale stichting voor so ciaal en cultureel werk in de Terneuzense Nieuwstraat. Behalve dat er muziek zal zijn denkt Van Leeuwen ook aan kraampjes die het geheel kunnen opsieren. Op een po dium midden tussen de kraampjes kunnen de ama teurs van zich laten horen. „Ik hoop dat het een gezellige dag zal worden", aldus Nico van Leeuwen. De beste van deze dag gaat natuurlijk niet zonder prijs naar huis. Er ligt een aantal waardebonnen gereed. Ieder een die wil meedoen aan deze dag kan zich opgeven, of bij het bloemenkraam van Van Leeuwen of telefonisch. Vet en olie tegen vernieling daken Van onze correspondent WESTDORPE - Niet, zoals te verwachten viel, St.-Sebastiaan, maar de bowlingclub Sint-Albert heeft de titel veroverd in de Sasse superstarwedstrijden. Voordat het laatste onderdeel, het boogschieten op de staande wip afgewerkt werd, gingen beide ploegen met evenveel punten aan de leiding. Omdat de specialiteit van St.-Sebastiaan nog op het programma stond, was bijna iedereen ervan overtuigd dat die ploeg eindwinnaar zou worden. Met die conclusie was men vergeten dat ook de eindstand van hetvogelpieken, dat als een rode draad door dit superstargebeu- ren heen liep, pas op de laatste dag bekend werd. En juist door dat onderdeel te winnen veroverde de bowlingclub de titel. Het boogschieten werd, zoals verwacht, gewonnen door de organise rende vereniging St.-Sebastiaan. Individueel winnaar van deze superstarwedstrijden werd Jo Bruggeman van St.-Sebastiaan. Eindstanden per ploeg en individueel: Boogschieten: 1. St.-Sebastiaan, 2. St - Albert, 3. karabijnsclub Sas van Gent en Het Groene Laken, 5. Corn Boys. Individueel: 1. Ton Smulders, 2. Jo Bruggeman, 3. Walter de Vrieze. Vogelpieken: 1. St.-Albert, 2. St.-Sebastiaan, 3. Het Groene Laken, 4. Corn Boys, 5 karabijnclub Sas van Gent. Individueel: 1. Nico Souwen, 2. Mie] »an Eetveldt, 3. Jo Bruggeman. Eninstand per ploeg: 1. bowlingclub St.- Albert 13 punten, 2. St.-Sebastiaan 14, 3. Het Groene laken en Corn Boys 11,5. karabijnclub Sas van Gent. Individueel: 1. Jo Bruggeman 48 punten, 1. Joop van der Vliet 49, 3. Leo Herman 67, 4. Hans van Oosten 72, 5. Nico Souwen 79 punten. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Consistentvet en afgedraaide olie. Met die paardemiddelen gaat de gemeente Terneuzen de vernielingen aan daken van openbare scholen te lijf. B en W hebben per brief aan de ouders van alle leerlingen laten weten dat 'deze substantie' rond de komende zomervakantie zal worden aangebracht. De dakranden en de boven ste gedeelten van regenpijpen zullen met het goedje worden bewerkt. In hun brief waar schuwen B en W de ouders dat de substantie bijzonder moei lijk is te verwijderen van han den en kleren. 'In verband hiermee verzoeken wij u uw kind(eren) hiervan in kennis te stellen, zodat u bespaard blijft van mogelijk omgemak'. Volgens wethouder W. van Walraven is de maatregel af gekeken van de katholieke la gere school Op de Hoogte in de wijk Serlippens, waar olie en vet een zeer doeltreffend af weermiddel bleken. Het plan om in navolging daarvan alle openbare scholen dezelfde be handeling te geven, is tot stand gekomen na overleg met de gemeentepolitie. Van Walraven schat de jaarlijkse schade aan de daken van openbare schoolgebouwen door vandalisme op enkele tienduizenden guldens. Vooral platte daken moeten het ont gelden. Juist de nieuwste scholen zijn door hun lage bouwvorm het vaakst het doelwit van vandalen. De gemeente laat overigens niets aan het toeval over om er zeker van te zijn dat de maat regel bekend wordt bij ouders en kinderen. Behalve met de brief zijn de leerlingen ook via de scholen op de hoogte ge bracht van het 'olie- en vet- plannetje'. De suggestie om hetzelfde te doen doorgeven aan het bijzonder onderwijs is volgens wethouder Van Wal raven niet nodig. „Want daar hebben we het juist van af ge keken". Van onze correspondent ZAAMSLAG - In de zeven tiende nacht van Zaamslag, een kaartleesrit, meetellend ook voor het kampioenschap van RAC-zuid, boekten deelnemende Zeeuws- Vlaamse equipes goede suc cessen. In de zwaarste klasse kwam na een nachtelijke rit van ca. 180 km. de equipe Ivens/Broekhoven uit Sluis kil-Hoek met 301 strafpun- ten op de eerste plaats. Verdere uitslag: 2. équipe Van Rij ckevoorsel/Lips uit Breda met 350 strafpunten, 3. Van Soest/Stappen uit Boxmeer 360, 4. D. Hendrik- se/E. Voerman uit Hulst 381, 5 H. Cornelis/G. Verbeke uit Uzendijke met 420 strafpun ten. In de B-klasse eindigde de équipe Moorthamer/ Op peneer uit Axel als zesde. In de C-klasse ging de winst naar de Terneuzense équipe, bestaande uit de heren Slootweg/Schraub voor Ku- pers/Willemsen uit Vlissin- De équipe Dooms/De Vries uit Terneuzen hier aan de start op het plein in Zaamslag. - FOTO WIM KOOIJMAN gen en Mol/Hamelink uit Zaamslag. Van de ongeveer 150 deel nemende equipes startten de meesten in de toerklasse. In deze klasse vielen dan ook de meeste uitvallers te note ren, maar toch wisten zich 81 deelnemers te klasseren. Hier ging de overwinning naar de équipe Elegeert uit Koewacht voor Van de Put te/ Kerckhaert uit Terneu zen en De Pooter/Dieleman uit Zaamslag. Alle klassen werden verreden in twee trajecten met daartussen een rustpauze van een uur. De finish was gelegen nabij restaurant De Braakman te Hoek waar zondagmorgen omstreeks zeven uur de winnaars bekend werden gemaakt. Plaatselijk nieuws "Oiling - Bolclub Ons Genoe- 8® hield een clubbolling. Uit- slag: 1. W. de Caluwé, Axel 40 Wnten; 2. A. de Maesschalck, 'enreuzen 40; 3. R. Warrens, «ndstraat 37; 4. A. Verschel en, Sas van Gent 37; 5. Th. de aluwé, Sas van Gent 35 pun- on. De volgende clubbolling is bandag 11 juni. N'KV-vrouwen - Vandaag n°udt de vrouwenbeweging 'an het NKV afdeling Sas van Gent de jaarvergadering in ®al Engelenroos, aanvang "30 uur. Op de agenda staan Wder meer het jaarverslag 'an de secretaresse, het finan cieel verslag van de penning wees teresse en mededelingen. Jan het huidige bestuur tre inde dames Van de Calseijde tn Hemelsoet af. Zij worden JPgevolgd door respectievelijk dames De Coene en Ver- Jast. Tijdens de koffie wor sen loten verkocht. Eveneens staat een gezellige bingo op Pot programma. Gevi onden voorwerpen - Bij de sonieentepolitie kan men in gingen krijgen over de vol- snde gevonden voorwerpen: aisdoek, gouden halsketting, l/P' blauw/grijs jack, bruine sch1 srijze hand- n°en, gouden kinderarm band, 2 fietstassen met inhoud, 1 fietstas met inhoud, zilveren ketting, medaille, trainings broek, vest, sjaal met hand schoenen, medicijnen, witte knipportemonnee met inhoud, zwarte portemonnee, bruine portemonnee met inhoud, rode portemonnee met inhoud, zwaard van surfplank, surf plank-onderdelen, 2 parkieten, diverse sleutels. Bridge - Leden van de bridge club Emergo speelden in res taurant De Milliano de voor laatste wedstrijd in de tweede helft van de wintercompetitie. Uitslag: A-lijn: 1. dames Hoo- genboom-De Heus, 2. dames Sandrini-Van de Dries, 3. he ren KrameivIJsebaert, 4. he ren Sandrini-Visser, 5. me vrouw Biesbroeck-de heer Van Dijk. B-lijn: 1. echtpaar IJsebaert, 2. heren Van de Casteel-Pel, 3. heren Burm- Van Walraven, 4. mevrouw IJsebaert-de heer Van de Heijden, 5. echtpaar Van Al phen. Bejaardenschietingen - Door het SKW in samenwerking met de bejaardenbond is een aantal bejaardenschietingen op de liggende wip gepro grammeerd. Deze zijn telkens de derde donderdag van de maand in verenigingsgebouw Concordia. De data zijn: 17 mei, 21 juni, 19 juli, 16 augus tus, 20 september, 18 oktober, 15 november en 20 december. Van onze correspondent OSSENISSE - Verenigingsge bouw Hof der Nesse in Osse- nisse was gisteravond tot de laatste plaats bezet door geïn teresseerden in en belangheb benden bij de aanstaande ruil verkaveling in de Nijs- en Hooglandpolder. De voorbereidingscommis sie onder voorzitterschap van dijkgraaf Collod d'Escury pre senteerde het voorontwerp voor de ruilverkaveling in dit gebied. Aan dit voorontwerp was door de commissie die be staat uit voornamelijk plaat selijke agrariërs en admini stratief wordt ondersteund door de landinrichtingsdienst, twee jaar gewerkt. Voordat met de inspraakronde begon nen werd, gaf de heer De Kos ter van het kadaster een pre sentatie over de op handen zijnde ruilverkaveling. Hij gaf aan dat nog tot 9 ju ni inspraak mogelijk is en dat daarna alleen nog maar be zwaar gemaakt kan worden. Uiteindelijk zal dit in decem ber 1985 leiden tot een stem ming. Doel van de ruilverka veling is het vergroten van de kavelgrootte (van 4,3 ha. naar 8 ha.) en meer kavels bij het bedrijf (van 45 naar 75 procent van de kavels). Verder zal ervoor gezorgd worden dat elk perceel twee evenwijdige zijden krijgt en ieder perceel een ontsluiting op de openbare weg. Als alles volgens plan verloopt zal de ruilverkaveling achter de rug zijn in 1992. Uit de presentatie van de heer Heeman van de landinrichtingsdienst bleek dat voor dit plan, dat totaal 4,3 miljoen gulden kost, een rijks subsidie beschikbaar is van 2,6 miljoen. De resterende kosten, 1,7 miljoen, worden verdeeld over het waterschap Kloosteram bacht (vijf ton), de gezamenlij ke eigenaren (zes ton) en de in dividuele eigenaren (zes ton). Na de pauze werden de men sen in de zaal in de gelegen heid gesteld om vragen te stel len. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-België van Groei en Bloei is erin geslaagd de gere nommeerde all-round tuinar chitect Arend Jan van der Horst te engageren voor een lezing. Op woensdag 16 mei komt deze tuindeskundige bij uit stek in het Zuidlandtheater dia's vertonen van vele bin nen- en buitenlandse tuinen. Aanvang 19.30 uur. Alle tuin- liefhebbers zijn welkom. Tuinliefhebbers kunnen overigens als ze dat willen iedere zondagochtend talloze ideetjes opdoen in de Kaysers- hof, Voorthoekstraat 65 te Ste- kene. Daar wordt iedere zon dag van 09.00 tot 12.00 uur 'open tuin' gehouden. Van onze correspondent WESTDORPE - Zuster Irene Baecke van de orde der Cla rissen uit het Brabantse Nue- nen, maar afkomstig uit West dorpe, heeft het afgelopen weekeinde haar gouden pro- fessiefeest gevierd. Tijdens een plechtige eucharistievie ring in de parochiekerk te Westdorpe werd haar lof toe gezwaaid door celebrant Jos Thiellier. De feestelijke kerkdienst werd door een groot aantal fa milieleden van de jubilerende zuster en andere belangstel lenden bijgewoond. De gezan gen werden uitgevoerd door het Westdorpse parochiekoor. Ook enkele kinderen van de familie Baecke verleenden een verdienstelijke muzikale bij drage aan de dienst. In fami liekring werd het feest voor zuster Baecke tijdens een ge zellig samenzijn voortgezet. Van onze correspondent TERNEUZEN - De RK lagere school Op de Hoogte in de Ter neuzense wijk Serlippens sluit zaterdag 19 mei de viering van het 10-jarig bestaan af. Dat gebeurt met medewerking van vrijwel alle leerlingen en lera ren in de mts/meao in Terneu zen. Vanaf 14.00 uur worden en kele mpsicals opgevoerd en verder wordt de middag ge vuld met muziek, dans en sketchjes. Er is voor deze af sluitingsdag de laatste maan den hard gerepeteerd en ook gewerkt aan een decor dat vijftien bij vier meter groot is. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Negen Ter neuzense kunstenaars expose ren in de maand juni in 'Gale rie Am Werk' in het Duitse Leverkusen. Het thema van hun werk is *Werk, stad, che mie, water'. De negen zijn Liesbeth Hu- ser, Ernst Joachim, Wim Krull, Horst de Blaere, Peter Clijsen, Frans Stoffijn, John Verschuren, Berg Begijn en Frank van de Berg. De ten toonstelling gaat van start op 5 juni om 20.00 uur en loopt tot en met 28 juni. Hengelen - Zeehengelclub Sluiskil (ZCS) hield de derde hengel wedstrijd in het seizoen meetellend voor het clubkam pioenschap. Er waren 45 deel nemers. Uitslag: 1. A. van de Bie, Zaamslag; 2. P. Leir, Oos tende, 3. K. Lierman, Gent; 4. A. van Dam, Sluiskil; 5. J. Cousin, Philippine. Het veldwerk, dat in verband met de invallen van Belgische opstandelingen werd her steld. De vestingwal werd later de Herengracht en op de plaats van het naar rechts lopen de water (restant van de Oude Vaart) kwam de De Jongestraat. In het midden de Pelmo len aan de Lange Kerkstraat. WAREN DE burgers niet zo tevreden over de inkwartie ring die men opgelegd kreeg toen Staats-Vlaanderen ver dedigd moest worden tegen de opstandige Belgen, de mi litairen op hun beurt waren bepaald niet blij met de ka zernering die volgde op de inkwartiering. In Terneuzen was in 1834 een detachement gelegerd van de Overijsselsche Schutterij. De commande rend officier, een kapitein, schreef op 4 februari 1834 aan de burgemeester over de toestand van de 'kazerne': 'Nopens den liederlijken en verwaarloosden staat waarin de kazerne alhier is bevonden, heb ik aan u doen toekomen eene opgave der defecten en benoodigdhee- den in dat locaal, en verzoek ik u bij deze nogmaals met den meesten spoed in al het ontbrekende te willen doen voorzien; inzonderheid ver lang ik echter dat een twee de Kookketel in de Keuken worde geplaatst, zoodanig dat daarvan reeds heden morgen om 12 uren gebruik kan worden gemaakt, dewijl de eenige IJzeren pot welke zich nu aldaar bevindt op verre na niet toereikende is om daaruit des middags alle mijne manschappen te voe den. Voorts dringe ik op nieuw aan op de volledige verstrekking van twee de kens en de verwisseling van die gene als mede dier Stroozakken welke met lui zen zijn geinfecteerd, of wel zoodanig smerig vuil zijn dat men niet dan hoogst on gaarne van dezelfve gebruik zoude maken'. Dat loog er naar P.J. Baert zogezegd niet om. De troepen die naar Ter neuzen gezonden werden om de stad te verdedigen bleven niet onledig. Ze wierpen voorlopige veldwerken op om tegen een overrompeling door de Belgen beveiligd te zijn. Zo had in 1831 burge meester Steenkamp op last van de hogere overheid 'ten dienste van den Lande en bijzonderlijk voor de Genie' het oude bolwerk benoorden de Axelsebrug beschikbaar gesteld. De burgemeester verzocht Waterstaatsop zichter Immink op dat ter rein, dat later de Heren gracht zou worden, dadelijk de vereiste werkzaamheden aan te vangen om aan de op dracht te voldoen. Het bezoek van Grégoire en zijn opstandelingen ves tigde de aandacht op de be langrijke ligging van Ter neuzen van waaruit men een belangrijk deel van het Land van Axel onder water kon zetten. Begin 1831 be sloot de regering daarom van Terneuzen een vestings tad te maken en bij Konink lijk Besluit van 1833 werd de versterking van Terneuzen bevolen. De gemeente stond hiervoor kosteloos gronden af die later (als de vesting werken zouden zijn ge slecht) moesten worden te ruggegeven. In de Staatscourant van 10 september 1835 stond te le zen dat de werkzaamheden aan de Terneuzense vesting bouw spoedig vorderden. „Dit kleine stadje, in vroeger eeuwen tot een fort aan de zee gebouwd, doch sedert lang van alles wat hetzelve een krijgskundig aanzien gaf, beroofd, ziet zich thans in eene schoone vestingher- schapen. De werkzaamhe den daartoe zullen nog een geruimen tijd voortduren, alzoo men na de geheele vol- tooijing der vesting, tot het daarstellen van artillerie magazijnen, kazernen en kapitale kaaimuren zal overgaan.' De aanleg van de vesting werken betekende bedrij vigheid en een boterham voor vele Terneuzenaars. Pieter Kielman, de man die op zijn 100ste verjaardag in 1913 nog veel over vroeger tijden wist te vertellen, ver haalde toen van de 50 cent per dag die hij als opperman bij de bouw van de muren had verdiend. „Daarvan moest ik wel 10 cent uitge ven voor koffie", zei hij nog. De vesting Terneuzen, die tussen 1833 en 1839 werd aangelegd, bestond uit negen bas tions. Van onze correspondent TERNEUZEN - In de Opstal- lingskerk te Terneuzen heeft VVN regio Zeeuwsch-Vlaan deren gisteren een bijeen komst gehouden. Besloten werd dat er vijf afdelingen, te weten Kloosterzande, Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, Sas van Gent, Groot Terneuzen en West-Zeeuwseh-VLaanderen actief zullen zijn. Het mobiele informatiecentrum zal 21 juni officieel in gebruik genomen worden. De zaterdag daraop trekt men door Zeeuwsch-Vlaande ren. De caravan wordt ge bruikt voor informatiever strekking, men kan een gratis ogentest laten doen en is er een diapresentatie. Men is overgegaan tot de huidige ver deling van de diverse afdelin gen om slapende afdelingen weer actief te maken, aldus districtbestuurder J. Koetsen- ruyter. Volgend schooljaar zal er daadwerkelijk gestart kunnen worden met een bromfietscur sus voor het voortgezet onder wijs. In juni is WN actief met a's thema 'vakantie en ver keer' waarbij de caravancon trole een belangrijk onderdeel vormt. In november is het the ma 'kijk hem'. .Verder is men actief in de tour de flic en be zoekt men diverse braderieën. Na de vakantie start men weer met de cursus verkeerscode. Knelpunten in het Zeeuwse verkeer vormen thans het ille gaal oversteken bij de Kraag- brug in Terneuzen, de Trac- taatweg nabij Westdorpe en het te snel rijden en overste ken in de gemeente Zaamslag. Het illegaal oversteken bij de Kraagbrug is indertijd aange kaart door de rector van het Zeldenrustcollege. Rijkswaterstaat bekijkt thans de mogelijkheid om de oversteek daar af te sluiten. Langs de Tractaatweg in Westdorpe is inmiddels be groeiing aangebracht. Over de problemen in Zaamslag heeft WN contact met de lagere scholen aldaar om volgens schooljaar een aantal ver- keerslessen te geven met be hulp van dia's van de plaatse lijke situatie en standaardma teriaal. Tevens is er een visue le wegversmalling aange bracht en zijn er boven de VOP's lichten aangebracht.

de Stem | 1984 | | pagina 13