J 6In jeugdwerkloosheid zit stuk vero9 I ffEE BOEKEN RUIM 700 PAGINA'S UNIEKE ATTRACTIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN pastoor Lamswaarde schreef lijvige familiegeschiedenis T ALLURE VAN ZEELAND ieite. grote resultaten. I jaMSWAARDE - Pastoor C. cnipscheer uit Lamswaarde heeft zij" boek voltooid over Je stamboom en geschiedenis 1 (an ,je familie Oomen. een mens 'Gewoon expo nu in Axel Commissie Axel over bouwgrond CITROEN^ W. DE BLOCK WISSE B.V. Nogmaals fietsen in Dullaertwijk Axel Graauw Heikant Noordstraat V rou wengilde Hulst op reis RELIGIEUZEN ACTIEF BEZIG MET JEUGDIGE WERKLOZEN Schietingen Tafeltennis toernooi in Lamswaarde Inzameling kleding in Hulst _A12 IpiNSDAG 15 ME11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 1172 1423 IENSTREGELING IUN11984 3 juni wordt voor het gehele tbied een nieuwe jaardienst- euring van deze dienstrege- tspecteur van het Verkeer in tl gedateerd staan op 1 juni 3900 en 3901. zal bij onze chauffeurs, op ations. op postkantoren, bij tekwinkels a 3.75 het BUSBOEKJE o.m. opgenomen lusdiensten op de Zuid-Hol landen voornaamste wijzigingen ten e dienstregelingjaar. lOsendaal-Vlissingen v.v. en over de Westerschelde tariefinformatie enz. De Directies n vakje benutten, irtentie wordt in een groter met het belangrijkste woord, tdig. nnummer in de advertentie op. gemakkelijk en snel. IIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat ling van brieven onder nummer n. Als contante betaling kunt u een ilauwe girokaart (dus géén giro- ol vangt u een acceptgirokaart administratiekosten in rekening n Dagblad De Stem, Postbus 3229. irieksadvertenties. vakje overslaan, ién vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW - 5,10 6,80 8,50 10,20 11,90 ƒ13,60 Telefoon: yan een onzer verslaggevers Het zijn uiteindelijk twee omvangrijke boekwerken ge loofden, van alles bij elkaar 740 bladzijden. Een enorm karwei, waarmee de pastoor vijfjaar is bezig geweest. De eerste exemplaren zijn van de pers gerold en worden zaterdag door drukker Oomen uit Breda officieel aan de pas toor overhandigd. De familie geschiedenis (Oomen was de familienaam van Knipscheers moeder) gaat 19 generaties te rug tot de geboorte in 1383 van ene Jan Oomen. Niet alleen zijn de stambomen nauwkeu rig uitgeplozen, maar ook heeft pastoor Knipscheer ge tracht vele wetenswaardighe den over de verschillende fa milieleden te vertellen. Via een door hem zelf uitge dacht ingenieus nummerings systeem kan uit de duizenden namen in een wip het gezochte familielid worden opgedui keld. In de afgelopen vijf jaar heeft de pastoor een corres pondentiebestand opgebouwd van meer dan 2.000 adressen. Nog steeds stuit de pastoor op nieuwe informatie over de families Oome, Oomen, Oom- ens en Oomes, waardoor hij tot op het laatste moment ac tuele toevoegingen aan het boek heeft gedaan. De familie geschiedenis is geïllusteerd met 600 foto's. In totaal laat de pastoor van dit omvangrijke werk duizend exemplaren drukken in eigen beheer. Speelgoedmuseum gaat half juni open SINT-JANSTEEN - Als al les goed gaat heeft Zeeuwsch-Vlaanderen er binnenkort een unieke at tractie bij, want half juni opent de Stichting Zeeuws vlaams Speelgoedmuseum 'Be Kindertijd' de deuren. De verbouwing van het voormalig gemeentehuis van Sint-Jansteen nadert zijn voltooiing. De initiatief nemers, het echtpaar Vlot- tes, zijn volop bezig met het afwerken van de vitrines. Eind van de maand komt het glas en dan moeten de kas ten klaar zijn.' Sinds het vorig jaar via De Stem bekend werd dat er in Zeeuwsch-vlaanderen een speelgoedmuseum zou komen, maar dat daar spon sors voor werden gezocht, is er al heel wat veranderd. Mevrouw Vlottes, die het toezicht van het museum gaat houden, vertelt dat er nog maar weinig kasten te 'adopteren' zijn (nog één grote en vier kleine kasten). uit Hulst, Terneuzen, Axel, Westdorpe en zelfs Meche- len. Het museum zal geopend zijn op vrijdag, zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. De intree is bepaald op een rijksdaalder en voor een ge heel gezin maximaal een tientje. Het tentoogestelde speelgoed zal regelmatig wisselen, aangepast aan het seizoen, en in de kleinste zaal kunnen partikuliere verzamelaars korte tentoon stellingen houden. De eerste expositie is er een van me vrouw Vlottes zelf. Zij heeft een collectie met vele hon derden kikkers in allerlei soorten en maten. Enquete 'Adoptie' „Na dat kranteartikel is het goed gaan lopen. Bedrij ven kunnen een vitrinekast 'adopteren', ze betalen dan de materiaalkosten en wij; maken ze. Er zijn ook ver-i schillende bedrijven en in-i stellingen die ons op andere manieren helpen". Zo stelde een plaatselij kp timmerman zijn werkplaats en gereed schap beschikbaar, hielp een firma uit Sas van Gent bij het maken van de kasten en stede de gemeente Hontenis- se oude schoollampen be schikbaar voor de zaalver lichting. De initiatiefnemers willen het museum op poten zetten zonder een cent subsidie. Dat neemt overigens niet weg dat de gemeente Hulst wel een kast heeft geadop teerd. De rest van de kasten is voornamelijk bekostigd door bedrijven. Niet alleen uit Sint-Jansteen, maar ook Onder de bezoekers zal ook een enquête worden ge houden om te kijken naar welke onderwerpen de meeste belangstelling uit gaat, zodat men daarmee re kening kan houden bij het opnieuw inrichten van de kasten. De binnenkant van het voormalig gemeentehuis heeft weliswaar een ge daanteverwisseling onder gaan, maar daarmee is de zaak niet af. „De buitenkant moet nog geschilderd en op geknapt worden", zegt me vrouw Vlottes. „Dus als er in Zeeuwsch-Vlaanderen nog Schildersbedrijven zijn die daar iets voelengraag. En mocht er nog iemand zijn die een klok heeft. Er is hier een prachtige toren, maar geen klok. Ach, eigenlijk is er nog zoveel wat we nodig hebben, maar aande andere kant: over niet al te lange tijd kan men naar het speel goed komen kijken en daar is het allemaal om begon nen, dat je verzameling niet in dozen hoeft te blijven. Dat andere mensen er ook ple zier aan kunnen hebben en daardoor misschien minder snel dingen weggooien, 't Kan altijd naar het museum gebracht worden". De verbouwing van het voormalig gemeentehuis tot speelgoedmuseum nadert zijn vol tooiing - FOTO WIM K00YMAN Van een onzer verslaggevers - De expositie 'Gewoon mens' van het regionaal «wrlegorgaan zwakzinnigen- (ROZ) in Zeeuwsch- laanderen gaat deze week in Axel van start. Na Terneuzen en Sas van IJ5n' te hebben aangedaan, I '«dt de tentoonstelling over I ^akzinnigen en de voorzie- I ;®gen daarvoor in Zeeuwsch- I -aanderen, op vrijdag 18 mei ,n Axel geopend door loco- "fgemeester H. de Mul. j Sebeurt om 16 uur in de I jy van het stadhuis. De I -^Positie is vervolgens in Axel 1 »°s k ^wonderen tot en met I ®mei. I De gemeentelijke I "unissie financien in Axel I ?')re^kt morgen een aantal ?r°tingswijzigingen. belangrijkste is die van I Grondbedrijf, waarmee de I ™ieente concreet uitvoering I laan het plan om de prijs I !an bouwgrond schappelijk te I "ouden. hat is een miljoenenopera- I „lWaarv°or Axel een fiks be- I Toet doen op de reserves. I \Cornmissievergadering be- om 20 uur in de B en W- (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 Van onze correspondente HULST - De fietstocht van 3 mei die georganiseerd was door de buurtvereniging Den Dullaert is volledig uitgeregend. De weer goden waren de 40 fietslustigen die avond niet welgezind. Ondanks de veie plensbuien volbracht men toch de geplande route en maakte meteen de afspraak om nogmaals gezamenlijk een andere route met het stalen ros te verkennen. Aanstaande donderdag start men voor en tocht rondom Hulst bij Den Dullaert. De tocht duurt ongeveer een uur en de veertig enthousiastelingen nodigen iedereen in de Dullaertwijk, maar ook daarbuiten, uit om dit fietsfestijn mee te maken. De deelna me is gratis. Jon en oud die zin hebben in een avondje fietsen zijn donderdagavond welkom om 19 uur bij het gemeenschaps centrum Den Dullaert. Plaatselijk nieuws Jubileum - Tijdens een niet zo best bezochte jaarvergadering besloot de supportersclub Oranje Wit Axel het feest er ere van het 10-jarig bestaan 26 mei in cultureel centrum De Halle te houden. Verder wer den op deze bijeenkomst Leon van Swaal en Johan vn Goe- them als bestuurslid uitge zwaaid. Hun plaatsen worden ingenomen door Rinus Gazan en Cor van Hecke. Schrijfavond - Elke derde woensdag van de maand wordt in Axel een schrijf avond van Amnesty Interna tional gehouden. De eerstvol gende data zijn 16 mei en 20 juni. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig. Iedereen is welkom tussen 20.00 en 22.00 uur in de Nedelands hervormde kerk. Bingo - In het gemeenschaps huis werd een bingo-avond gehouden waaraan 160 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. Joost Mangnus, Graauw; 2. Vera Thijs, Hulst; 3. Jean- Paul de Caluwé, 4. Alexander d'haens, 5. Rob Durinck, allen Graauw. Eucharistieviering - Aan de eucharistieviering van zater dag in de parochiekerk verle nen medewerking het Jonge renkoor en Combo uit Hulst, onder leiding van Adrie van de Bogaert. Voorganger is pastoor A. Ruijloft. De alge mene leiding is in handen van de dames van de KPJ. Aan vang 19 uur. Zeehengelen - Zeehengelclub De Knorhanen hield in de Westerschelde tussen het Oude Gemaal en Zeedorp te Ossenisse de derde clubwed strijd. De vangsten van de 27 deelnemers waren slecht. Na deze wedstrijd ziet de stand om het kapioenschap er als volgt uit: 1. R. Pieters, Hei kant, 2. J. Morcus, Klooster- zande, 3. J. van de Broeck, Clinge, 4. E. Morcus, Klooster- zande, 5. Th. van de Broeck, Clinge. De volgende wedstrijd wordt gehouden op zondag 27 mei wan 12.30 tot 15.30 uur op dezelfde plaats. Gaaiboiling - In zaal A. Men- heere werd een gaaiboiling ge houden, waaraan 48 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: F. van Bellen, Vogelwaar de; linker zijvogel: G. Dan- kaert, Hengstdijk; rechter zij vogel: H. Linting, Hulst; grootste aantal (10): Mario Mattens, Dordrecht. Van onze correspondente HULST - Vandaag en donder dag houdt het Katholiek Vrouwengilde uit Hulst het jaarlijkse voorjaarsreisje. Telkens vertrekt er een bus met ongeveer vijftig dames via Belgie naar Noord-Bra bant, waarna men na een kof- fiestop in Oosterhout de tocht voortzet naar Lunteren op de Veluwe. Daar brengt men een bezoek aan de oude hofstede Nieuw Zeggelaar, waar Rob Herwig, schrijver van boeken over tui nieren en kamerplanten, uit leg geeft aan de dames. BBo- vendien leidt hij hen rond in zijn modeltuinen, waar men veel nieuwe ideeën kan op doen. if Na het middagmaal volgt een bezoek aan het Tegelmu seum in Otterloo aan de grens van de Hoge Veluwe, waar 7000 tegels en tegeltableaux van het jaar 1300 tot heden te bezichtigen zijn. Vandaaruit rijdt men naar Arnhem waar de dames kun nen kiezen tussen een bezoek aan het openlucht museum of het dierenpark of gewoon ge zellig winkelen in de stad. Men aanvaardt de terugreis om 18 uur. de lunchonderbreking te Oosterhout inbegrepen hoopt men rond 21.30 uur weer in Hulst te arriveren. Door René van der Velden OUDENBOSCH - „We doen dit vanuit de christelijke op dracht 'helpen waar nood is'. Jeugdwerkloosheid is een stukje nood omdat er een veroordeling in zit. Omdat de maatschappij de jeugd werklozen buitenspel zet". Zo motiveert de Ouden- bossche zuster Madeleine Rijk de inzet van haar en enkele andere Westbrabant se religieuzen voor jeugdige werklozen. Voornamelijk een praatgroep weliswaar, maar, verzekert zuster Ma deleine ons, „een heleboel dingen worden gefinancierd uit de noden die er zijn. Er zijn dingen die heel concreet, daadwerkelijk gebeuren met vrij grote bedragen, maar wij hangen dat niet aan de grote klok". Wat er aan projecten voor jeugdige werklozen zoal uit gegeven wordt door de Westbrabantse religieuzen wil ze niet kwijt. Behalve dan het in sep tember vorig jaar gestarte baanlozenproject met be roepskrachten in Dongen en Zuidzande, dat drie jaar be taald wordt door vrouwelij ke religieuzen in het bisdom Breda. Medeleven Naast die financiële steun is er wat zuster Madeleine noemt 'het concrete medele ven'. Dat laatste heeft gere sulteerd in een aantal stu diedagen over werkloze jon geren. De studiedagen rie pen vooral vragen op en daarom is een 'onderzoek' gehouden onder jeugdige werklozen in West-Brabant en Zeeland. „Wij wilden niet zelf invullen wat zij willen, maar de jeugd zelf aan het woord laten", verklaart zus ter Madeleine het rapportje dat het resultaat is van ge sprekken van leden van de werkgroep met zo'n honderd Westbrabantse werklozen van 20 tot 22 jaar, waarvan het merendeel al een tijdje zonder werk zit. Verrassingen Voor de groep is er een aantal verrassingen uitge komen. „Zo klopt het hele maal niet dat werkloze jon geren contactloos zijn. Dat valt best mee. Sommigen willen niet eens contact met werklozen. Velen willen het gewoon niet weten. Daarom kom je ze ook niet als groep tegen", vertelt de Oudenbos- sche zuster. Voor haar is vast komen te staan dat 'de meesten niets liever willen dan betaald werk omdat ze pas meetellen als ze werken'. Het is haar opgevallen dat de werkloze jeugd er kriti sche gedachten op na houdt. „De mening over vrijwilli gerswerk is over het alge meen negatief omdat ze vin den dat het een baan ver- De zuster Madeleine Rijk: „Maatschappij zet jeugd werklozen buitenspel" - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN vangt en leidt tot verborgen werkloosheid. 'Een zoethou dertje' werd het door een van de jongeren genoemd en meerderen lieten weten dat ze het er moeilijk mee heb ben om naast betaalde krachten voor nop hetzelfde werk te doen. Onderwijs Kritiek is er ook uitgeko men op de regering en op het onderwijs, dat volgens ver schillende gesprekspartners zeer slecht zou voorbereiden op werkloosheid. Zuster Ma deleine, die zelf les geeft op de MHNO in Oudenbosch en in Roosendaal, erkent dat laatste. „Als ik in leerboeken de ontwikkelingsfasen van de mens bekijk, dan steiger ik. Alles is afgestemd op een beroep. Je bent pas iemand als je een baan hebt. Jonge ren hopen terecht dat men nu eens ophoudt met ze 'luie sodemieters' te noemen, ter wijl ze er niets aan kunnen doen dat ze geen werk heb ben. De maatschappij is te prestatiegericht. De mens op zich is al zinvol en waarde vol", vindt zuster Madeleine. De kritiek op het onder wijs heeft de werkgroep als eerste taak ingegeven te proberen de jeugdwerkloos heid meer aandacht te geven in het onderwijs. Hoe moet nog worden 'ingevuld', maar de middelbare scholen in West-Brabant en Zeeland gaan er vast wat van horen. Volgens zuster Madeleine is er bij veel religieuzen een bewustwording ontstaan over het arbeidsethos. Een mentaliteitsverandering wordt nodig gevonden. „Het is iets wat Christus ook deed. We streven naar een verdeling waarbij iedereen gelukkig is. De zaken wor den op zijn kop gezet en daar moet je iets aan doen", zegt zuster Madeleine strijdbaar. Basisinkomen Mogelijke oplossingen van de jeugdwerkloosheid zijn van haar niet te verwachten. „We zijn wel bezig geweest over deeltijdarbeid en basis inkomen, maar we zijn niet overtuigd geraakt en hebben er niets mee gedaan", aldus de zuster, die met haar groep het accent legt op de poging om mensen minder negatief te laten denken over werkloosheid. De volgende maandelij kse bijeenkomst van de groep religieuzen vindt plaats op dinsdag 15 mei. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 53 schutters: Wip 1: eerste hoge en tweede zij vogel: J. de Waal, Koewacht; tweede hoge en eerste zij vogel: A. Verhoeven; grootste aantal (6): B. Visser, bei den Kloosterzande. Wip 2: eerste hoge vogel en grootste aantal (7): J. de Waal, Koewacht; tweede hoge vogel: A. Verhoeven; eerste zij vo gel: J. van Meelen, beiden Kloos terzande; tweede zij vogel: A. van Meelen, Ossenisse. GRAAUW - Koningsschieting, zaal Van Grol, De Friezen, 16 schutters: koning: A. Bruggeman, Graauw; eerste prins: G. Buysrog- ge, Hulst; tweede prins: A. de Baar; eerste minister: P. Steyaert; tweede minister: E. de Caluwé, al len Graauw. HEIKANT - Bejaardenschieting 't Heike. Hoge vogel Th. de Caluwe, Koewacht, eerste zij vogel: C. Her- wegh, Sint-Jansteen, tweede zij vo gel: niet afgeschoten, meeste kleine vogels (4 stuks)A. Beulaert, Hulst. HULST - Zaal W. Blommaert, 35 schutters: hoge vogel: P. Maas, Kloosterzande; eerste zij vogel: F. van Swaal, Hulst; tweede zij vogel: L. de Burger, Zandberg; grootste aantal (5): P. van Gassen, Prosper- polder en Ch. de Boeye, Zuiddorpe. HULST - Zaal W. Blommaert, 31 schutters: hoge vogel: R. Herwegh, Heikant; eerste zij vogel: W. Blom maert, Hulst; tweede zij vogel: A. Cocqheyt, Absdale; grootste aantal (8): H. de Vos, Heikant. HULST - OZO-velden, 2y scnut- ters: hoge vogel: J. van Kerkhoven, St.-Jansteen; eerste zij vogel: P. Boeter, Boschkapelle; tweede zij- vogel: A. Verhoeven, Kloosterzan de; grootste aantal (6): A. Verdur- men, Graauw, A. de Nijs en C. de Cauwer, beiden Hulst. HULST - Zaal De Kroon, 33 schut ters: hoge en eerste zij vogel: J. de Schrijver, Kapellebrug; tweede zij vogel: R. Boon, Hulst; grootste aantal (6): W. Keyzer, Hulst. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 37 schutters: eerste hoge vogel: E. de Waal, Antwerpen; tweede hoge en eerste zij vogel: F. Trappeniers, Moerbeke; tweede zij vogel: J. Hoop, Kloosterzande; grootste aantal (4): L. Rijsdijk en R. hermans, beiden Kloosterzande. KLOOSTERZANDE - Bejaarden schieting, zal De Reizende Man, 34 schutters: eerste hoge vogel: F. Kouyzer, Kloosterzande; tweede hoge en eerste zij vogel: J. van Kerkhoven, St.-Jansteen; tweede zij vogel: P. Vonk, Boschkapelle; grootste aantal (4): W. Kuyper, Terneuzen. LAMSWAARDE - Zaal Tonny, 25 schutters: hoge vogel: P. Neve, Groenendijk; eerste zij vogel: C. van Driessche, Lamswaarde; tweede zij vogel: Th. Asselman, Groenendijk; grootste aantal (5): Th. Boon, Lamswaarde. STOPPELDIJK - Zaal 't Karre- wiel, 21 schutters: hoge vogel: C. Stallaert, Vogelwaarde; eerste zij- vogel: F. de Rijk, Kloosterzande; tweede zij vogel: J. van Dijk, Vo gelwaarde; grootste aantal (7): W. Kuyper, Terneuzen. TERNEUZEN - Staande wip, Wes terschelde, 39 schutters: eerste ho ge vogel: M. Wisse, Terneuzen; tweede hoge vogel: J. Bruggeman, Westdorpe; eerste zij vogel: P. Martens, Koewacht; tweede zij vo gel: F. Michielsen, Zuiddorpe; der de zij vogel: W. de Vrieze, Westdor pe; vierde zij vogel: J. de Vilder, Zelzate. LAMSWAARDE - De Werk groep Sportieve Rekreatie Hontenise houdt samen met de tafeltennisclub S.A.R., zater dag 19 mei een tafeltennistoer nooi in Lamswaarde. Dit sportieve evenement vindt plaats in De Luifel en al le belangstellenden kunnen eraan meedoen. Er wordt ge speeld van 11 tot 18 uur. De deelnemers worden verdeeld in drie leeftijdsklassen en voor de drie besten in iedere klasse is er een beker beschikbaar. Iedere deelnemer krijgt bo vendien een gratis consump tie. Deelname kost 2 gulden per persoon. Voor meer infor matie kan men terecht bij de sportambtenaar van de ge meente Hontenisse, bereik baar via 01148-1851. HULST - De Stichting K1CI (Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen) komt vrijdag 18 mei weer kleding inzamelen in de gemeente Hulst. Uit de opbrengst worden de Stichting 'Hulp aan Landgenoten in Indonesië' en de Stichting 'Nederland-Lesotho' gesteund. In Indonesië worden 1370 gezinnen met een maandelijkse>gift ge holpen. Het zijn families die tussen wal en schip zijn geraakt eii geen Nederlands paspoort hebben. De Stichting 'Nederland-Lesotho' helpt onder meer met scho len, opleidingen en ander onderwijs, steunt ziekenhuizen met apparatuurt en voertuigen, landbouwcoöperaties en dergelijke projecten. Er worden in de gemeente plastic zakken verspreid, die dan een paar dagen later weer worden opgehaald. De bewoners wordt verzocht de zakken vrijdag voor 9 uur buiten te zetten. I

de Stem | 1984 | | pagina 11