ontkent variant Bosch P. de Boer niet gerust op afwikkeling carillon-zaak WS-BESTUURDER DIJKSTRA IN GOES: J 'Afbraak van wapenwedloop nu in Nederlandse handen Franse gesneuvelden herdacht in Kapelle Geslaagde muziekdag in Clinge MAANDAG 14 ME11984 Toch nog landelijke fietsdag TWEEDE-KAMERLID UBBELS (EVP): FKIES WIL INZICHT IN PLANNEN AARDENBURG politierapport RUSTHUIS TERNEUZEN Scheldeoord bestaat vijftig jaar Welzij nsraad Sas maakt bezwaar tegen slakkenbedrijf B. Luijten koning De Westerschelde Zweedse organist ook naar Terneuzen C. Houmes beste bij africhten Duitse herders cht p noemde dit ook zeer emd omdat destijds 1 gedacht aan een an- mogelijkheid. Hier- doelde hij op de zoge- amde crisisvariant. Vol os deze optie wordt de bis in Woensdrecht in Jreedheid gebracht en J>rden de kruisraketten lar Nederland gevlogen 1 tijden van internationa- l spanning. De premier fees er overigens op dat de :-directeur het gesprek et als journalist voerde J dat hij daarbij geen Intekeningen heeft ge laakt. Ivolgens oppositie-leider fcn Uyl .zaterdagmiddag lor de VARA-radio, dat Ij wel degelijk met de jurnalist van 'Die Zeit' eft gesproken. „Ik heb en enkele reden om aan waarheid van het inter- ^ew te twijfelen", aldus ?n Uyl. "Ik heb met de be- effende journalist ge- Iroken en hij heeft me ferteld over het gesprek pt hij met Lubbers heeft fchad." VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 1 'GS wijzen regionale omroep te vroeg af de raketten te ver- fn. tellingen blijkt dat afgelopen week 4600 jiteiten zijn geweest in [ilaatsen. Tevoren re- men op zeker 2000 maar vooral het ie aantal kerkwakes dit cijfer aanzienlijk floeveel mensen bij de betrokken zijn ge- is bij het kkn onbe- Het comitée houdt Ir wel op dat afgelopen lerdag 900.000 mensen len meegedaan aan de londerbreking. ■aaikont van een Stemer- nk hoeft van mij ook niet'. Maar Bram komt toch, als :n van de deelnemers aan ;t forum over de aktuele ilitiek. Jan Nico en Mient in ook. Die laatste komt at later en neemt onder ïmatigd applaus plaats :hter de tafel. Mient Jan aber moet de zaal nog eens tleggen, waarom hij he- elsnaam die crisisvariant an het CDA aan het omar en is. Zijn uitleg komt erop eer, dat het een kwestie an realisme is, je moet pak" en wat je pakken kan bij t CDA. De zaal is niet erg vertuigd. Ook niet als hij og nadrukkelijk zegt als rige variant te aanvaar- en: niet bouwen en niet iaatsen op Woensdrecht en n kernwapenvrij Europa. feer applaus, maar niet verweldigend. 's Avonds lijkt uit het NOS-journaal at het een voorgebakken erhaal was. In Soerster- erg vertelt hij precies het- ?lfde in precies dezelfde be woordingen. Trouwens die andere des- undigen in de forums pra- ?n net zo veel en zeggen ook weinig. De begaan de al lang ilat getreden paden en stor- sn over de aanwezigen een woordenbrij uit, die niet be- eid is op een heilig vuur. Wie wel wat los maakt is lerard Maasakkers, een envoudige, Brabantse trou- adour zonder kapsones. Jjn met een licht Oostbra- lants accent gezongen tek- ten zijn erg poëtisch en oms romantisch, maar tocb lirect en onverbiddelijk. aal geniet, zingt en klapt nee. Van het liedje, dat hij ver de Dodenherdenking ingt, wordt iedereen stil- lij krijgt een ovatie als hl] s uitgezongen en zingt sa- nen met een klappende zaa log een toegift. In Braban s de vonk nog niet gedoold, lat is duidelijk. Van onze correspondent TERNEUZEN - Afgelopen zaterdag konden de Zeeuws- vlaamse fietsliefhebbers toch nog meedoen aan de landelijke fietsdag. Eerst zag het er naar uit dat de fietsdag in Terneuzen dit keer niet door zou gaan, maar op het laatste moment werd toch het besluit genomen om de vaste deelnemers niet teleur te stellen. De fietslustigen mochten een wat oudere route rijden uit de beginjaren zeventig, die werd aangepast. De jaarspeldjes en ringen kunnen de deelnemers voor zover ze die nog niet hebben deze week afhalen bij het Terneuzens ANWB-kan- toor, dat zaterdag niet de hele dag open bleef om de speldjes en j aarringen uit te reiken. Van een onzer verslaggevers GOES - „Het besluit van het Zeeuws college van Gedeputeerde Staten om de stichting van een regionale omroep in Zeeland af te wij zen, js te vroeg genomen. Zolang de omroepwet nog niet gewijzigd is, is de fi nanciering van Omroep Zeeland een zaak van de overheid en daarom begrijp ik niet dat de gedeputeer den nu al beslist hebben dat de tien gulden extra hef- op de omroepbijdrage een te zware belasting is voor de Zeeuwen. De Provinciale Staten moe- ai de gok durven wagen een Èitentieverklaring af te geven, jan kan Omroep Zeeland be- linnen". Zo luidde het betoog van 4s, M. Dijkstra, lid van de van Beheer van de NOS jdens de zaterdag gehouden [formatie- en discussiebij- «ntomst van Omroep Zee land in de Prins van Oranje in Soes. Van een echte discussie ras evenwel geen sprake; de was gevuld met aanhan- jers van de regionale omroep de tegenstanders, de gede- piteerden drs. R. Barbé, E. Slaris-Koster, J. Ventevogel a J. de Voogd, schitterden door afwezigheid. Vice-voorzitter B. Gonlag van de Adviesraad Omroep Wand deelde in haar ope- ingtoespraak mee 'verbij- I' te zijn door de beslissing van GS. Gonlag: „Ik noem het ngenuanceerde uitspraken. Ze praten wel over dat tientje verhoging van de omroepbij- fage maar gaan voorbij aan t twintig tot vijfentwintig irbeidsplaatsen die er in Zee- and bij komen". Gonlag besloot met een fagend beroep op Provincia- Staten: „Helpt ons de regio nale omroep van de grond te nijgen, het is nu of nooit!". Dijkstra zei over die tien Men verhoging van de om roepbijdrage dat een dergelijk g erg goedkoop genoemd an worden voor een jaar lang regionale informatie en hij be twijfelde zelfs of dat alleen rekening van de Zeeuwen «komen. Dijkstra: „Als de regionale ®oepen binnenkort het hele ®dgaan bestrijken, nog voor •'gewijzigde omroepwet van jheht is geworden, dan gaat 'Tweede Kamer misschien gaten over een centrale hef- r-g Trouwens, de Zeeuwen •"alen nu natuurlijk al mee aan regionale omroepen elders in het land". Die laatste opmerking was voor districtsbestuurder Ma- thieu Strous van de vakcen trale FNV aanleiding om te reageren'. Strous merkte onder meer op dat heel Nederland momenteel met argusogen naar Zeeland kijkt in de kwes tie van de financiering van de regionale omroep en dat ook de FNV geen voorstander was van lastenverzwaring voor mensen die het toch al moei lijk hebben. „De Zeeuwen kennen al ge noeg heffingen op andere ge bieden", zei Strous die echter te kennen gaf dat de FNV de Omroep Zeeland om die reden niet afwijst. Een andere spreker was Muus Groot, hoofd van de re gionale omroep Radio Oost. Hij vond het argument van het college van Gedeputeerde Sta ten dat er in Zeeland geen be langstelling voor een dergelij ke medium zou bestaan, niet relevant in die zin dat de luis- terdichtheidscijfers de popu lariteit van de regionale om roepen in den lande al lang hebben bewezen. Democratie „Verder is het natuurlijk een onverteerbare zaak dat het grootste deel van de Zeeu wen voor de regionale bericht geving is aangewezen op maar een dagblad en een handjevol nieuwsbladen. Een gefundeer de meningsvorming is op deze wijze niet mogelijk. Deze mo- nopolide structuur is geen goede zaak in een democratie". Na nog enkele vragenstel lers de gelegenheid te hebben gegegeven, sloot forumleider J. Oggel de bijeenkomst af met de conclusie dat er van een echte discussie geen sprake was geweest en dat de wijze van financiering van Omroep Zeeland voorlopig nog een open vraag zal blijven Aan de stille tocht door Goes namen ongeveer 500 mensen deel - foto willem mieras Van een onzer verslaggevers GOES - „Het pure begin van de afbraak van de wereld wijde wapenwedloop rust momenteel in Nederlandse handen en die kans moeten wij ons niet laten ontnemen. En nu een definitief keihard nee zeggen, betekent geen eenzijdige ontwapening, maar is een eerste stap tot de totale ontmanteling van deze waanzin". Met deze woorden ver tolkte het Tweede-Kamerlid Cathy Ubbels (EVP) in haar hoedanigheid van lid van het Komitee Kruisraketten Nee zaterdag de gevoelens van velen in de Maria Mag- dalenakerk in Goes. Ubbels sprak tijdens de provinciale slotmanifestatie van de ac tieweek tegen de plaatsing van kruisraketten op de vliegbasis Woensdrecht. Een week, waarin door het vredesplatform De Be- velanden allerhande activi teiten op touw werden gezet. De slotmanifestatie begon zich te vormen op het Goese Molenplein, waarna de on geveer 500 deelnemers in een stille tocht door de stad trokken. Er werden liederen gezongen, duiven losgelaten en toespraken aanhoord. Tussen die sprekers was ook de districtsbestuurder Ma- thieu Strous van de vakcen trale FNV die onder meer betoogde dat 'Nederland de wereld nu een teken moet geven'. Van onze correspondent KAPELLE - In het kader van de jaarlijkse herdenking van Franse gesneuvelden in 1940 heeft de Franse ambassadeur Kémoularia samen met de Zeeuwse commissaris van de ko ningin dr. C. Boertien, zaterdag een krans gelegd bij het mo nument voor gesneuvelde Franse soldaten op de militaire begraafplaats in Kapelle. Bij de plechtigheid waren verder afgevaardigden van de gemeente Kapelle, een veertigtal oud-strijders, enkele geestelijken en de Franse consul uit Rotterdam aanwezig. Na een bijbellezing en een gebed werden de vlaggen van Frankrijk en Nederland onder de tonen van de Marseillaise en het Wilhelmus in top gehesen. Daarna volgde de officiële kranslegging. Later toog het gezelschap naar het gemeentehuis, waar nog enkele redevoeringen werden gehouden. Van een onzer verslaggevers JARDENBURG - De hoogbejaarde Pie- 'je Boer uit Drachten is er niet gerust Nat de gemeente Aardenburg bezig is e tariUon-zaak af te wikkelen conform gerechtelijk vonnis van 8 februari ''o dit jaar. J*) dit vonnis wordt bepaald dat Aar- nburg het klokkenspel op eigen kosten '/Drachten moet heroprichten en terug gen in de staat waarin het verkeer- I toen het in 1979 aan de Zeeuws- amse gemeente werd geschonken. Dit moet gebeuren vóór 23 j uni. e Boer schrijft in een brief aan mr. jJ1 Ier Weel, de raadsman van Aar ten van ^et gemeentebestuur te jachten dat dit hem 'exact aangeeft men zich herstel en oprichting van WriHon voorstelt'. Nadat dit gebeurd V f6 ?ries °P korte termijn laten we- j', hij zich met de voorgestelde han- wijze kan verenigen'. aan B en W van Aardenburg niet op ïtu'°0rStel in' ^an vreest De Boer 'dat i-i^'-e geschillen tussen partijen onver- 4t zullen zijn'. Wanneer hij op s. termijn een beschrijving van de (i, "aamheden ontvangt, dan hoeft een ter ~aldus de 89-jarige Drachte- r" niet tot vertraging te leiden. Het wantrouwen van De Boer komt voort uit het feit dat noch vertegenwoor digers van de gemeente Aardenburg, noch die van de klokkenfabriek Eys- bouts BV te Asten (de onderneming die de laagste offerte op tafel heeft gelegd en derhalve de hoogste ogen gooit om de op dracht te verwerven) in staat zijn geble ken de Fries 'een zodanig inzicht te ge ven in de wijze waarop het carillon wordt hersteld en opgericht' dat deze er alle vertrouwen in heeft dat dit conform het gerechtelijk vonnis zal geschieden. „Er zijn enorm veel vaagheden", zo lichtte mevrouw De Boer dit weekeinde de brief van haar man toe. „Er kwamen hier mensen van Eysbouts aan de deur met het verhaal dat ze de opdracht al binnen hadden. Ze hebben diverse be langrijke onderdelen van het carillon meegenomen, maar vlak daarna hoor den we dat men in Aardenburg nog niet eens een offerte van deze fabriek binnen had". Spoedvergadering Deze is inmiddels wel gearriveerd, wat afgelopen vrijdagavond leidde tot een spoedvergadering van B en W. Dit college beschikt nu ook al over offertes van klokkengieterij Petit Fritzen te Aarle Rixtel en van een bedrijf uit Drachten dat de klus wil uitvoeren in samenwerking met medewerkers van de voormalige klokkenfabriek Heiligerlee. Om welke bedragen het in deze offertes gaat is niet bekend, wel dat Eysbouts be duidend lager zou zitten dan zijn con currenten „En dat vinden we vreemd", aldus me vrouw De Boer. „Natuurlijk wil Aarden burg er zo goedkoop mogelijk van af ko men, maar dat moet niet betekenen dat er knoeiwerk geleverd gaat worden. Daarom willen we precies weten welke werkzaamheden er uitgevoerd gaan worden, zodat te controleren valt of het allemaal wel goed gebéurt. Want op goed vertrouwen met Aardenburg in zee gaan durven we niet meer. Daarvoor zijn we te vaak bedrogen". Beschadigd Volgens mevrouw De Boer is na een controle van het terugbezorgde klokken spel gebleken dat -naast de vele roest- vorming- het pronkstuk van het monu ment, de twee meter hoge klok met de beeltenis van koningin Wilhelmina, rondom is beschadigd. In hoeverre dit van invloed is op de klankkleur moet nog worden onderzocht. CLINGE - Zaterdagmiddag reed de fietser d'O. in de Gra venstraat tegen de geparkeer de auto van T. van den B. uit Hulst. De fietser liep verwon dingen aan het gezicht op. Eerste hulp werd verleend door dr. Schulte. Fiets en auto liepen schade op. GRAAUW - Zaterdagmiddag om 14.00 uur reed E.v.d.B. uit Hulst met zijn personenauto over de Meloweg van Kruis polderhaven richting Graauw. Op een gegeven moment kwam zijn auto in de berm te recht. Van de B. raakte hierbij de macht over het stuur kwijt en zijn auto belandde op de kop in de sloot. De auto was total-loss. De bestuurder kwam met de schrik vrij. TERNEUZEN - Dit jaar be staat het rusthuis Scheldeoord vijftig jaar. Reden voor bur gemeester Ockeloen de evene mentencommissie de Vliegen de Hollander en het promotie team vergezeld van wijnam bassadrice J. van Henegouwen om afgelopen zaterdag een be zoek te brengen aan het rust huis. Met showband Irene voorop kondigde het gezelschap zich aan bij directrice mevrouw Vink. Deze zei zeer vereerd te zijn met het hoge bezoek. SAS VAN GENT - De Wel- zijnsraad van Sas van Gent verzoekt het college van B en W de door Roberg BV ge vraagde hinderwetvergun ning niet te verlenen. Zoals bekend wil Roberg slakken, afkomstig van onder meer vuilverbrandingsinstal laties, gaan zeven en reinigen op een terrein te Stroodorpe. TERNEUZEN - De handboog maatschappij De Westerschel de te Terneuzen hield voor de 96e keer in successie voor haar leden de jaarlijkse konings- schieting, waaraan door vrij- men. Iedere deelnemer had het recht een drietal schoten te richten naar de alleenstaande koningsvogel. Het was B. Luijten die in de vierde ronde de vogel naar beneden deed tuimelen en zich daardoor voor dit jaar koning van de Westerschelde mocht noemen. Door het behalen van dit succes is hij nu gerechtigd deel te nemen aan de keizers- en koningsschieting van de Ne derlandse Bond van Hand boogschutters. Deze wedstrijd wordt zaterdag 23 juni in Westdorpe gehouden. Zater dag 28 juli mag hij in het strijdperk treden voor de Zeeuwsch-Vlaamse titel. Naast genoemd evenement werd nog een prijsschieting gehouden. De uitslag hiervan was als volgt: hoge vogel: D. Donze; zijvogels: B. Luijten, A. Hoogstraten en J. Fopma. Na afloop werd in het clublokaal een gezamenlijke maaltijd ge nuttigd. Van onze correspondent TERNEUZEN - Woensdag 16 mei zal in de Grote Kerk van Ter neuzen de Zweedse organist Henrik Cervin een orgelconcert verzorgen, aanvang 20.00 uur. Cervin is organist van de Domkerk te Göteborg, hetgeen een zeer vooraanstaande positie is in Zweden. Hij geldt dan ook als een der grote organisten van Skandinavië. Behalve organist is hij ook dirigent van het Domkoor en le raar orgel aan de muziekacademie in zijn stad. Hij gaf vele con certen in Zweden en de rest van Europa. In Terneuzen speelt hij onder meer werk van Zweedse com ponisten zoals van Sven Eric Johanson de toccata Lobt Gott im Himmel en van Herman Asplóf de koraal improvisatie Wir Lo- ben Dir Gott. Verder van Scarlatti een sonate, drie Poëmes mu- siques van Gigout en vier Spielstücke van Distier. Hij besluit met het koraalvoorspel Christ unser Herr zum Jordan kam en de Prelude en Fuga in a-moll van Bach. Van onze correspondent CLINGE - In het gemeenschapscentrum te Clingen werd giste ren de jaarlijkse jeugdmuziekdag gehouden met medewerking van de Westbrabantse en Zeeuwse muziekbond. In totaal namen 67 jeugdige muzikanten uit Zeeuwsch-Vlaan deren en Zuid-Beveland deel aan deze muziekdag, die in zijn ge heel stond onder leiding van muziekleraar G. Pilaet. Reeds 's morgens om 09.00 uur verzamelden zich de muzikan ten, die de marsen Aerobic en Gossauermars alsmede het Con certstuk en het nummer Théme Varié gedurende de dag moes ten instuderen, 's Avonds was er een volle zaal belangstellenden, waarbij de vier ingestudeerde nummers ten gehore werden ge bracht. Dit werd voorafgegaan door een optreden van het jeugd orkest de Vliegende Hollander uit Terneuzen. In het studieprogramma waren twee play-ins ingelast. De ochtend play-in werd verzorgd door een blokfluitensemble van docenten van de muziekschool. Hierbij werden verschillende blokfluiten getoond en bespeeld. Nog interessanter was de play- in van twee solotrompettisten van de marinierskapel Frank van der Poel en Jos Curfs. Met de nodige humor toonden zij de jeug dige muzikanten tientallen instrumenten, beginnende van de meest eenvoudige tot de meest gecompliceerde. De jeugdmuziekdag werd besloten door de voorzitter van de Zeeuwse afdeling G. de Deckere, die buitengewoon tevreden was over deze muziekdag. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Onder gro te publieke belangstelling vonden afgelopen zaterdag op het terrein van kringgroep de Westerschelde in Sas van Gent de Zeeuwse africhtingskam- pioenschappen voor Duitse herdershonden plaats. Hieraan namen in totaal 19 herdershonden deel, waarvan het grootste aantal (14) in de kampioensklasse (VH 3). Als kampioen van Zeeland 1984 werd de hond van C. Houmes uit Oost Souburg uitgeroepen. Deze herder, Mike von Oeterhaus geheten, behaalde tevens het hoogste aantal pun ten in de afdeling speuren. De heer B. Gillahr uit Oost Sou burg behaalde met zijn hond Barry een goede tweede plaats en wist tevens de titel in de af deling pakwerk in de wacht te slepen. De heer A. Broekhuizen uit Poortvliet werd met zijn hond Caddix derde in het Zeeuws kampioenschap. De africh- tingskampioenschappen wer den gestreden in drie klassen waarvan de VH 3-klasse de belangrijkste is. De herders kwamen uit op de onderdelen gehoorzaamheid, pakwerk en speuren. Voor dit laatste onderdeel werd uitgeweken naar het zweefvliegterrein te Axel, waar de honden in een vers spoor drie voorwerpen moes ten zoeken. In Sas van Gent vervolgde men 's middags met het kijk stuk van de dag, waarin met name het pakwerk bij de toe schouwers spectaculair over kwam. Onder hen bevonden zich ook vele niet Duitse her- dershondbezitters. In de klas sen VH 1 en VH 2 werden res pectievelijk kampioen M. van de Jacht uit Oud Vossemeer met Oscar en B. Durinck uit Sas van Gent met Barco. De prijsuitreiking werd ge daan door de voorzitters van het provinciaal en landelijk bestuur van de Vereniging Duitse Herdershonden. Wet houder Marquinie van sport zaken reikte de kampioensbe ker uit aan de heer Houmes.

de Stem | 1984 | | pagina 5