Geringe dee name acties Woensdrecht Lubbers ontkent nieuwste variant Muizend vredesmanifestanten in den Bosch Brabant blijkt klaar wakker P. del afwikk 'MET Z'N ALLEN NAAR DE BRABANTHALEN IN DEN BOSCH' MAANDAG 14 ME11984 EXTRA FRIES WIL INZ T47 Van onze verslaggevers WOENSDRECHT - Ruim 150 demonstranten namen zaterdag deel aan de acties rond en op de vliegbasis Woensdrecht. Volgens Peter van den Ouden van de organiserende actiegroep 'Brabant gastvrij, forget it' is de actie 'redelijk geslaagd', gezien het 'beheerste optreden aan beide kanten, enkele irritaties uitgezonderd'. „Ons doel is bereikt", aldus Van den Ouden, „Hoewel we wel wat meer mensen hadden verwacht, stond Woensdrecht toch weer in de belangstelling. Bovendien is de actie van onze kant uit geweldloos verlopen". De deelname aan de acties in Woensdrecht viel flink tegen. Vrijdagavond werd nog ge sproken over de komst van duizenden demonstranten en voorspeld werd toen dat de vliegbasis massaal zou worden bezet. Ook op de vliegbasis Woensdrecht en bij de rijkspo litie was men tevreden over het verloop van de actie. „Het is meegevallen", zei achteraf adjudant G. Ketellapper, groepscommandant van de rijkspolitie. De actie bij de vliegbasis was georganiseerd uit onvrede met het feit dat de vredesac- tieweek in Roosendaal en niet in Woensdrecht werd afgeslo ten. Met een officieel uitziende uitnodiging had de actiegroep 'Brabant gastvrij, forget it' de monstranten uitgenodigd de beveiliging van de basis te tes ten en de basis te bezichtigen in het kader van een 'open dag'. In de gaten gehouden door twee helicopters (de lucht macht had er nog drie achter de hand) trokken de demon stranten gewapend met beton- scharen in groepjes naar ver schillende plaatsen rond de basis, waar getracht werd door het prikkeldraad te ko men. Dat lukte volgens Peter van den Ouden 'tussen de 20 en 40 actievoerders', van wie enke len in het bosrijke gedeelte meerdere malen het terrein van de vliegbasis betraden. Bij de luchtmacht zelf had men de indruk dat er veel minder de monstranten op de basis wa ren geweest. De meeste acti visten, die de basis opkwamen, werden meteen door het gat in de omheining naar buiten ge duwd. Ladders, scharen en an dere hulpmiddelen werden in beslag genomen. Van de actievoerders wer den er volgens Van den Ouden vier tot zes mensen aangehou den en korte tijd vastgehou den. De marechaussee deelde mee maar één man te hebben aangehouden en de rij kspolitie hield twee mannen aan. Alle drie voor het vernielen van het draad rond de basis. Bij de confrontatie tussen demonstranten aan de ene kant en rijkspolitie, lucht machtbewaking (geassisteerd door militairen uit Steenwijk) en marechaussee aan de ande re kant, onstond weinig ge weld. Wel was er aan beide kanten sprake van irritatie. Demonstranten gooiden met stenen en bomen. Hierbij wer den enkele auto's van de ma rechaussee beschadigd. En te rug in het Vredes Actie Kamp, sprak een opgepakte actie voerder van een 'schofterige behandeling', daarmee doe lend op het 'trekken aan ha ren, schoppen en wat verbaal geweld'. Een van de weinige inciden ten van belang vond rond drie uur 's middags plaats langs de Kooiweg. Daar werd een jon gen door de marechaussee op gepakt toen hij draad aan het vernielen was. Volgens mede standers werd de jongen vanaf de openbare weg door het messcherpe draad heen de ba sis opgetrokken. Het werd een levensgevaarlijke handeling van de luchtmachtbewaking genoemd. De marechaussee ontkende later dat dit zo gegaan was. De man was aangehouden omdat hij al op het terrein van de ba sis was. En van een gevaarlij ke situatie was geen sprake, zo was de lezing van de mare chaussee. Een tweede incident was er eind van de middag toen een vrouw probeerde haar man te ontzetten, die op het terrein van de basis door de bewaking was gegrepen. De vrouw liep een hoofdwond en een hersen schudding op en diende later een aanklacht wegens mis handeling in bij de mare chaussee. De bewuste bewakingsman vertelde tijdens het eerste on derzoek in verband met deze klacht dat hij uit noodweer had gehandeld. Men wilde hem in het scherpe Navodraad trekken en toen verweerde hij zich, zo was zijn versie van het gebeuren. Zaterdagochtend bleef het overigens lange tijd rustig. Pas rond twaalf uur begonnen de vredesactivisten te basis te omsingelen en te trachten over het prikkeldraad te komen. Rond drie uur 's middags ga ven de meesten de moed op en gingen terug naar het Vredes Actie Kamp, van waaruit de actie was gestart. Kleine groepjes gingen echter nog ge ruime tijd door. Zo werd in de nacht van zaterdag op zondag met rotjes gegooid vanuit na burige waterwingebied naar de bewakingsmensen. Hierbij werd een vrouw aangehouden en na korte tijd werd ze weer vrijgelaten. Zondag was het in en rond de vliegbasis rustig. 1 - Er deden zich. tijdens de manifestatie in Woensdrecht enkele incidenten voor. Op deze foto wordt een demonstrant van de basis weggesleept. - FOTO ANP Voor de bewaking in Woensdrecht wer den zaterdag ook twee helicopters in gezet. Op de vliegba sis werden nog eens drie helicopters ach ter de hand gehou den. - FOTO DICK DE BOER RIAD - Premier Lubbers heeft zaterdag ontkend dat hij ooit de mogelijkheid heeft geopperd om dit jaar te besluiten in 1988 alle 48 kruisraketten in Neder land te plaatsen. Hiermee reageerde hij op een arti kel in het Westduitse blad „Die Zeit", dat deze week schreef dat Lubbers dit idee heeft geopperd.. De premier verklaarde tijdens zijn bezoek aan Sa- oedi-Arabië, dat de inhoud van het artikel in Die Zeit niet j uist is en dat hij nooit met journalisten van dit blad heeft gesproken. Hij zegt te vermoeden dat de informatie afkomstig is van een ex-directeur van het Institute for Strategie Studies in Londen, met wie hij en minister Van den Broek van buitenlandse zaken enkele weken gele den een „achtergrondge- sprek" hebben gehad. Lubbers zegt dat hij deze variant niet naar voren heeft gebracht in het ge sprek met de ex-directeur. Hij noemde dit ook zeer vreemd omdat destijds werd gedacht aan een an dere mogelijkheid. Hier mee doelde hij op de zoge naamde crisisvariant. Vol gens deze optie wordt de basis in Woensdrecht in gereedheid gebracht en worden de kruisraketten naar Nederland gevlogen in tijden van internationa le spanning. De premier wees er overigens op dat de ex-directeur het gesprek niet als journalist voerde en dat hij daarbij geen aantekeningen heeft ge maakt. Volgens oppositie-leider Den Uyl .zaterdagmiddag voor de VARA-radio, dat hij wel degelijk met de journalist van 'Die Zeit' heeft gesproken. „Ik heb geen enkele reden om aan de waarheid van het inter view te twijfelen", aldus den Uyl. "Ik heb met de be treffende journalist ge sproken en hij heeft me verteld over het gesprek dat hij met Lubbers heeft gehad." Een agent van de rijkspolitie verhin dert dat een demon strant vernielingen aan het prikkeldraad aanricht - FOTO'S ANP DEN BOSCH - Een kleine vijfduizend Brabanders namen zaterdag deel aan de grote vredesmanifesta- tie in de Brabanthallen in Den Bosch die de afslui ting vormde van de vre- desweek in deze provincie. De organisatoren, het Overleg van Brabantse Vredesgroepen en het Co mité Brabant (n)een tegen Kruisraketten, toonden zich bijzonder ingenomen met deze hoge opkomst. Aanvankelijk was het de bedoeling de manifestatie in het provinciehuis te houden maar het college van GS weigerde daarvoor echter toestemming te ge ven. PvdA-gedeputeerde Ton Brugman, aanwezig tij dens een forumdiscussie in de Brabanthallen, hekelde zaterdag de houding van GS ten aanzien van van Woensdrecht. Bij elke ge legenheid, zo zei Brugman, blaast het college van GS van de hoogste toren, maar rond Woensdrecht ver schuilt het zich achter het beleid van de rijksover heid. „Een dergelijk beleid is ronduit schandalig", al dus Brugman. Aan de discussies rond de actuele politiek, de acti viteiten die in Brabant werden ontplooid in deze vredesweek en 'democratie en kruisraketten' werd on der andere ook deelgeno men door kamerlid Mient Jan Faber, Ria Beckers (PPR) en oud CPN-kamer- lid Marcus Bakker. Gewonde Het Comité Brabant (n) een tegen Kruisraketten is van plan de komende we ken actie te blijven voeren en op grote schaal een klein raamaffiche in de provincie te verspreiden met de tekst „wij zeggen neen tegen kruisraketten". Verder wil het comité een verklaring, waarin een honderdtal Brabantse be stuurders zich keert tegen plaatsing van kruisraket ten, officieel aanbieden aan de Tweede Kamer. In Soesterberg 'omsin gelden' enkele duizenden demonstranten zaterdag middag een deel van de vliegbasis. Volgens een schatting van de organisa toren deden ruim zeven duizend mensen aan de omsingeling mee. Mient- Jan Faber sprak daarna de demonstranten toe. Twijfel Het Komitee Kruisra ketten Nee vindt de opzet •van de actieweek tegen de plaatsing van kruisvlucht- wapens geslaagd. Volgens de voorzitter Sienie Stri- kwerda, is het gelukt het draagvlak van het verzet tegen de raketten te ver breden. Uit tellingen blijkt dat er de afgelopen week 4600 activiteiten zijn geweest in 361 plaatsen. Tevoren re kende men op zeker 2000 acties, maar vooral het enorme aantal kerkwakes krikte dit cijfer aanzienlijk op. Hoeveel mensen bij de acties beirokken zijn ge weest is bij het kkn onbe kend. Het comitée houdt het er wel op dat afgelopen donderdag 900.000 mensen hebben meegedaan aan de werkonderbreking. Door Frans van Mourik DEN BOSCH - Een kwartier voor wat het sprankelend slot moet worden van de vredesweek in Brabant, is het nog verschrikkelijk rus tig in de grote Brabanthal len in Den Bosch. In de Hertogzaal, plaats van het 'politiek café', speelt muziekgroep 'Malloot' voor anderhalve man en een paardekop. In tegenstelling tot wat de naam zou doen vermoeden, bestaat het re pertoire uit prachtige oude muziek, gespeeld op al even prachtige oude instrumen ten. Brabant is zo te zien nog niet toe aan actie, maar dat zal slechts schijn blijken te zij n. Een uur na de noen, het tijdstip waarop de vredesde monstratie begint, zijn de Meierij hal, de Kempenhal en de Hertogzaal vol met mensen, die zich rond stands en podiums verdringen. Brabant blijkt dan klaar wakker en tot half in de middag zullen de mensen binnen blijven stromen. Pas daarna gaat het in omge keerde richting. Bij de de monstranten ook een groep uit Woensdrecht. Hoewel er natuurlijk genoeg te demon streren was in de eigen woonplaats, vinden ze Den Bosch belangrijk genoeg om erbij te zijn. Van de zogeheten 'mat heid' is niks te merken. Het debat over dat 'fenomeen' slaat trouwens steeds een argument over, namelijk dat het veel gemakkelijker is om 'met 'n allen' naar Den Haag te gaan voor een landelijke demonstratie, dan lokaal ac tie te voeren en die dan ook nog flitsend af te sluiten in Den Bosch. Uit een van de drie fo rumdiscussies in het politiek café blijkt trouwens dat Brabant de afgelopen week driftig in de weer is geweest. Een enthousiaste zaal mag Vredesactivisten van de basis in Woensdrecht verkochten in Den Bosch stukjes prik keldraad Acrobatiek tijdens de bijeenkomst in de Bossche Brabanthallen FOTO GERARD DAMOISEAUX klappen voor de rapportage van de diverse actieleiders Er blijken tientallen bedrij ven, honderden kerken, dui zenden werknemers in fa brieken en onderwijs en duizenden scholieren in de slag te zijn geweest. Het valt dus best mee. Trouwens in Den Bosch zijn ze ook weer met duizenden bij elkaar. Het is weer, zoals dat heet een vrij vrolijk, gevarieerd gezelschap. Vrouwen met beschilderde gezichten, een lange, statige witte man met koffertje, die uren lang stoï cijns door de hallen schrijdt, - FOTO GERARD DAMOISEAUX vrouwelijke clowns en pier rots die met een vergulde raket zeulen, punks en veel 'normale' jonge en oude mensen. Ze luisteren naar het 'ge leerde', politieke gebabbel van de forums in het politiek café of naar toespraken en muziek vanaf de podiums in de andere zalen. Zich tus sentijds lavend in de vele eetkraampjes, conventioneel of macro-biotisch. In de Meierij hal treedt de Rotterdamse politieke thea tergroep 'Discus' op. Geen toneel ditmaal, maar mu ziek. Veel strijdliederen, ge zongen door een forse baar dige man met een orkaan van een stem. Er wordt flink gegniffeld om z'n liedje over de groenteteelt, waarin iedere groente model staat voor een partij. De PvdA blijkt een radijsje, van bui ten rood en van binnen wit. 'Een liedje uit 1926', zegt de zanger vergoeilij kend. 'Maar nog steeds hetzelfde liedje', zegt een demonstran- te naast me. En haar buur man voegt eraan toe 'dié draaikont van een Stemer- dink hoeft van mij ook niet'. Maar Bram komt toch, als een van de deelnemers aan het forum over de aktuele politiek. Jan Nico en Mient Jan ook. Die laatste komt wat later en neemt onder gematigd applaus plaats achter de tafel. Mient Jan Faber moet de zaal nog eens uitleggen, waarom hij he melsnaam die crisisvariant van het CDA aan het omar men is. Zijn uitleg komt erop neer, dat het een kwestie van realisme is, je moet pak ken wat je pakken kan bij het CDA. De zaal is niet erg overtuigd. Ook niet als hij nog nadrukkelijk zegt als enige variant te aanvaar den: niet bouwen en niet plaatsen op Woensdrecht en een kernwapenvrij Europa. Weer applaus, maar niet overweldigend, 's Avonds blijkt uit het NOS-journaal dat het een voorgebakken verhaal was. In Soerster- berg vertelt hij precies het zelfde in precies dezelfde be woordingen. Trouwens die andere des kundigen in de forums pra ten net zo veel en zeggen ook weinig. De begaan de al lang plat getreden paden en stor ten over de aanwezigen een woordenbrij uit, die niet be reid is op een heilig vuur. Wie wel wat los maakt is Gerard Maasakkers, een eenvoudige, Brabantse trou badour zonder kapsones. Zijn met een licht Oostbra bants accent gezongen tek sten zijn erg poëtisch en soms romantisch, maar toen direct en onverbiddelijk. zaal geniet, zingt en klapt mee. Van het liedje, dat M over de Dodenherdenking zingt, wordt iedereen sul- Hij krijgt een ovatie als Ml is uitgezongen en zingt sa men met een klappende zaa nog een toegift. In Braban is de vonk nog niet gedooid, dat is duidelijk. om Van een onz GOES - „Het besluit van Gedeputeerde Stal een regionale omroep i is te vroeg genomen. Zolang de omroepwet no nanciering van Omroep overheid en daarom begrij den nu al beslist hebben di fing op de omroepbijdrage voor de Zeeuwen. De Provinciale Staten moe ten de gok durven wagen een intentieverklaring af te geven, dan kan Omroep Zeeland be ginnen". Zo luidde het betoog van drs. M. Dijkstra, lid van de Raad van Beheer van de NOS tijdens de zaterdag gehouden informatie- en discussiebij eenkomst van Omroep Zee land in de Prins van Oranje in Goes. Van een echte discussie was evenwel geen sprake; de zaal was gevuld met aanhan gers van de regionale omroep en de tegenstanders, de gede puteerden drs. R. Barbé, E. Maris-Koster, J. Ventevogel en J. de Voogd, schitterden door afwezigheid. Vice-voorzitter B. Gonlag in de Adviesraad Omroep Zeeland deelde in haar ope ningtoespraak mee 'verbij sterd' te zijn door de beslissing van GS. Gonlag: „Ik noem het ongenuanceerde uitspraken. Ze praten wel over dat tientje verhoging van de omroepbij drage maar gaan voorbij aan de twintig tot vijfentwintig arbeidsplaatsen die er in Zee land bij komen". Gonlag besloot met een dringend beroep op Provincia le Staten: „Helpt ons de regio nale omroep van de grond te krijgen, het is nu of nooit!". Dijkstra zei over die tien gulden verhoging van de om roepbijdrage dat een dergelijk bedrag erg goedkoop genoemd kan worden voor een jaar lang regionale informatie en hij be twijfelde zelfs of dat alleen voor rekening van de Zeeuwen zou komen. Dijkstra: „Als de regionale omroepen binnenkort het hele land gaan bestrijken, nog voor oo gewijzigde omroepwet van kracht is geworden, dan gaat de Tweede Kamer misschien Praten over een centrale hef- ,më- Trouwens, de Zeeuwen betalen nu natuurlijk al mee Van een onzer verslaggever AARDENBURG - De hoogbejaaJ Kr de Boer uit Drachten is er nie P, dat de gemeente Aardenburg o carillon-zaak af te wikkelen et gerechtelijk vonnis van 8 i Van dit jaar. j II? dit vonnis wordt bepaald d in rg het klokkenspel op eigei Drachten moet heroprichten e: engen in de staat waarin het oe, toen het in 1979 aan de I aamse gemeente werd geschon es moet gebeuren vóór 23 juni. De Boer schrijft in een brief donk Weel, de raadsman v; Urg, van het gemeentebes dachten dat dit hem 'exact i het ITlen zich herstel en opricht is C,aTUon voorstelt'. Nadat dit ten f Fries °P korte termijn ls doi 0 zócb met de voorgestel -wijze kan verenigen', dit 9an en W van Aardenburj voorstel in, dan vreest De B geschillen tussen partijei kort zullen zijn'. Wanneer Wpru termijn een beschrijving en U^oruheden ontvangt, dan h naar -aldus de 89-jarige I - niet tot vertraging te leidei

de Stem | 1984 | | pagina 4