ëvën UITBLAZEN Van kortingen, daglonen en achteruitgang „Energiebeleid Van Aardenne is pure waanzin De vlag kan uit examens Ruding: d met bezui In België Wonderen der wereld ZATERDAG 12 ME11984 ACHTERGROND Poging Ingewikkeldst WAO CHAAMSE INGENIEUR BLIJFT VECHTEN TEGEN KERNCENTRALES üj Revanche Lekkerkerk V'\ ft Verzinsels Lbo Mavo Vwo Havo ZATERDAG 12 ME11 Vogels houden geeft meer kans op kanker Het nationale kruisra ketten -debat wordt steeds levendiger. „Beter een Gazelle onder je kont dan een kruisraket met lont." (werknemers van een fietsenfabriek in Dieren). „Geen kruisra ketten maar kabels" (werknemers van NKF in Delft). „Kolere, nou mot ik lo pen voor die kruisraketten" (een Amsterdammer op de tot stilstand gekomen tram van lijn 9). De Volkskrant heeft het over een Hollands kwartiertje. Knus ser kan het eigenlijk niet. Op school scheiden zich de geesten. De ene leraar loopt naar buiten. Hij allicht! Als hij niét gegaan was dan zou de ver warring pas echt hebben toege slagen. Een andere leraar blijft aan het werk, maar wil nie mand die naar buiten wenst te gaan tegenhouden. Er gaan er maar weinig. Weer een ander verbiedt zijn leerlingen de klas te verlaten. Als je degenen die binnen zijn gebleven hoort praten dan zijn ze voornamelijk vóór plaat sing omdat die anderen tegen zijn. Hoe lager de klas hoe meer tegenstanders er blijken te zitten. „Hollands kwartiertje vooral populair bij scholieren" meldt De Volkskrant die echt z'n best heeft gedaan uit de ac tie „Vijf voor twaalf' te halen wat erin zat. Het was 10 mei. Op de Grebbeberg herdachten men sen de doden van 1940, dege nen die sneuvelden toen een neutraal, vredelievend en slechts summier gewapend land onder de voet gelopen werd. „Hitier brengt tenminste werk", zeiden berustend de voorgangers van degenen die nu beweren dat ze liever een Rus in de keuken hebben. Ik geloof dat ik het contact met het nationale debat begin te ver hezen. De Engelsen beleefden van de week weer zo'n gloriedag toen hun koningin de nieuwe water kering in de Theems in gebruik stelde. Het waterbouwkundige werk werd door de pers meteen uitgeroepen tot achtste wereld wonder. Zelfs de anders zo nuchtere NOS-correspondent Peter Brusse het zich meeslepen toen hij in z'n tv-verslag zei te veronderstellen dat zelfs Mi- chiel de Ruyter de lust zou ver gaan de Theems op te zeilen, verdedigd als die werd door een rij 'ridders van wie alleen de reusachtige, glanzende helmen dreigend boven het water uit steken.' De glanzende ridderhelmen zijn roestvrijstalen koepels die, naar verluidt, geen echte func tie hebben doch voornamelijk zijn aangebracht om het bouw werk mooier te maken. De Theems-waterkering is een indrukwekkend staal wa terbouw, maar valt in het niet als een soort windtunnelmodel bij wat in de Oosterschelde wordt verricht. Dat weerhield de Engelse kranten er niet van de gebeurtenis te behandelen met het soort opwinding waar* mee ze twee jaar terug de over winning op de Falklands be schreven. Alleen koningin Koningin Ehsabeth herinnerde in haar toespraak aan het belangrijke aandeel dat Nederlanders heb ben gehad in de totstandko ming van dit achtste wereld wonder. Noblesse obhge. Kunt u overigens de overige wereldwonderen - de zeven wonderen der wereld dus - nog uit het blote hoofd opnoemen? Een snelle enquête op de redac- WIMKOCK T5 PAGINA; tie leerde dat de meesten er nog wel een aantal wisten op te 5 sommen, maar niemand had het_volledigë rijtje paraat, laat g staan in de juiste volgorde. Ik kon het zelf ook niet. De dikke Van Dale en de WP boden ech- ter uitkomst. Hier heeft u ze: de piramide van Cheops (Van Dale: de priamiden van Egyp- te) de hangende tuinen van Ba- bylon de tempel van Artemis te Efe- ze de tronende Zeus van Phidias te Olympia (Van Dale: het beeld van de Olympische Jupi- g ter) het mausoleum te Halicarnas- sus (Van Dale: het mausoleum van Artemesia) de Colossus van Rhodos de vuurtoren op het eiland 5 Pharos bij Alexandrië. Het zijn bouwwerken en monumenten die al in de oud- heid beroemd waren om hun indrukwekkendheid of schoon- heid. Achtste wereldwonderen zijn er sindsdien maar genoeg S geweest, vooral in de niet door bescheidenheid gekenmerkte negentiende en twintigste eeu- wen: de IJzeren Brug van Iron- bridge in Shropshire (Enge- s land), het Empire State Buil- ding in New York, de Afsluit- dijkElk westers land zal wel zijn eigen achtste wereld- wonder hebben gekend. Wij zijn er zelf ook weer een aan het bouwen in de Oosterschei- 5 de. Monumenten die volgens velen ook sinds jaar en dag 5 aanspraak maken op de titel wereldwonder zijn de Aya So- 5 fia te Istanboel, de Tadj Mahal in India en de Boroboedoer op Java. En dan was er ook nog iemand die de Eiffeltoren 5 noemde. S Van de tien populairste vakan- tielanden is Denemarken het duurst en Joegoslavië het goed- koopst. ANWB en Consumen- g tenbond hebben dat op verzoek van Veronica uitgezocht. Ver- S geleken werden de prijzen van een pakket consumptiepakket voedingsmiddelen, dranken en brandstof. Daarin zaten: een li- ter melk, een liter bier, een liter cola, een liter superbenzine, een pond tomaten, een half pond 5 koffie, een kilo kip (diepvries), een krop sla, een brood, een ki- lo suiker en tien eieren. De volgorde van goedkoop naar duur is als volgt: Joegosla- g vië (18,58), Spanje (20,33), Griekenland (24,36), Italië (28,08), Duitsland (29,05), Bel- 1 gië (32,54), Frankrijk (33.00), Nederland (34,31), Engeland (34,49), Oostenrijk (35,15) en Denemarken (41,68). Als u vandaag of morgen bij andermans auto een 'bobbeltje' opmerkt op de voorruit, vlakbij de achteruitkijkspiegel dan is dat vermoedelijk een stoplicht- kijker. Als het werkt (ik moet het nog uitproberen) is het een ingenieus hulpmiddel in die ge- vallen waarin je met je auto zo g dicht bij de verkeesüchten staat dat je, met een kromme nek achter het stuur zit om die in de gaten te kunnen houden. Het S bolle kunststoflensje, dat je zo tegen de ruit plakt, vangt vol- gens de fabrikant het groene lichtsignaal op en geeft hét het j§ op gewone ooghoogte weer. flIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlK Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveid 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: f 22,10 per maand; f 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezepding geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Het deze week door staatsecretaris Lou de Graaf naar de kamer ge stuurde deel van het zo genoemde 1 juli-pakket - de nieuwe korting van 3 op de daglonen, waarover de uitkeringen WW, WWV en WAO worden berekend - mag de eenvoud zelve lijken, veel mensen die een uit kering hebben komen niet uit de rekensommen. Ooit spraken we af dat de sociale wetgeving eenvoudi ger moest worden. Er kwam een dure commissie, de staatscommissie Vereenvou diging en Codificatie van de sociale zekerheidswetge ving. De voorzitter, oud-mi- nister Veldkamp, lanceerde het idee een sociale super markt in te richten, waar uitkeringsgerechtigden met hun vragen terecht zouden kunnen. Sinds echter de bezuini- gingsgolf ook over de sociale zekerheid is heen gespoeld, zijn de regelingen alleen maar ingewikkelder gewor den. Wee de krant, die de blote cijfers van het minis terie van Sociale Zaken pu bliceert. De telefooncentrale staat er roodgloeiend. Daarom een voorzichtige poging om uit te leggen wat er op 1 juli (mits de Kamers akkoord gaan) staat te ge beuren en welke gevolgen dat heeft voor mensen die van een WW-, een WWV- of Staatssecretaris De Graaf. - FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP een WAO-uitkering moeten leven. Mèt overigens de me dedeling vooraf dat de cij fers die genoemd worden niet altijd toepasbaar zijn op de persoonlijke omstandig heden van elke uitkerings gerechtigde en dat dè in stanties die informatie kun nen geven, uitgaande van die omstandigheden, de be drijfsvereniging of de ge meentelijke sociale dienst zijn. Door de korting op de daglonen komt de feitelijke uitkering WW (de uitkering waarop men na niet-vrij willig ontslag gedurende een half jaar recht heeft mits men in het jaar voorafgaan de aan de werkloosheid ten minste 130 dagen heeft ge werkt) op 75,5 van het laatstverdiende loon. De fei telijke uitkering WWV uit sluitend voor kostwinners na de WW-periode en voor maximaal 2 jaar) bedraagt dan 70,2 van het laatstver diende loon. De CDA-fractie over weegt een stokje te steken voor de korting op de WWV. Achtergrond daarvan is dat het CDA zo enigszins moge lijk in de pas wil lopen met de eis van het CNV, dat de feitelijke uitkeringen niet beneden de 75% mogen da len. Per 1 januari 1985 wordt de zogenoemde stelselwijzi ging doorgevoerd. In het ka der daarvan wil het kabinet de uitkeringen naar 70 brengen. Zou nu al de WWV-uitkering op 70,2 gebracht worden, zo rede neert het CDA, dan wordt het gat dat overbrugd moet worden om per 1 januari op 75 te komen, te groot. Verreweg het ingewik keldst zijn de regelingen die voor de WAO-uitkering gel den. Recht op een WAO-uitke ring onstaat nadat men eerst 52 weken recht heeft gehad op ziektegeld (of wanneer men in die periode een WWV-uiitkering kreeg). De hoogte van de uitkering hangt samen met zowel de mate van arbeidsonge schiktheid als de hoogte van het laatstverdiende loon. Begin 1983 werd besloten het minimum-dagloon, waarover de uitkering werd berekend, in fasen af te schaffen. Dat gold ook voor de WWV. Daarmee verviel een belangrijke bescher ming voor mensen met een laag inkomen. Het mini- mum-dagloon diende er im mers toe té voorkomen dat uitkeringsgerechtigden on der het minimum zouden zakken. De bescherming van het minimum-dagloon geldt nu alleen nog voor uitkerings gerechtigden die een huwe lijkspartner hebben met geen of een zeer laag eigen inkomen of voor ongehuw- den met kinderen jonger dan 18 jaar. Anderen kun nen dus een lagere uitkering krijgen. Juist deze week de den woordvoeders van CDA en WD uiterst verrast over de effecten van deze maat regel. Veel WWV-ers en WAO'ers hebben hierdoor in het afgelopen jaar een inko mensdaling van zo'n 100 tot 300 gulden moeten incasse ren. „We wisten het wel in ons achterhoofd, maar niet in ons voorhoofd", aldus CD A-ster Kraaijeveld- Wouters, die daarmee het bewijs leverde dat ook voor Kamerleden de sociale wet geving nauwelijks meer te behappen is. Een ernstige zaak, als volksvertegen woordigers niet meer weten welke effecten wetgeving kan hebben. Dat geldt te meer als de ene bezuiniging op de andere lastenverzwa ring wordt gestapeld, zoals het geval was bij de afschaf fing van de minimum-be scherming en de belasting verzwaring voor tweever dieners. Terug naar de WAO per 1 juli. Enige verwarring bij uitkeringsgerechtigden is ontstaan vanwege de publi catie door het ministerie van Sociale Zaken van de inko menseffecten, die optraden per 1 januari (toen ook 3% gekort werd) en te verwach ten zijn per 1 juli. In die pu blicatie werden de bedragen van het bruto maandloon genoemd. Gemakkelijk kon het misverstand ontstaan, dat het ging om de uitke ringsbedragen. Bovendien ging het om de bedragen die golden per 1 juli 1983 (dus v o o r de januari-kortingen). Voor degenen die de be scherming van het mini mum-dagloon nog genieten gold per 1 juli 1983 de vol gende situatie. Het mini mum-dagloon bedroeg toen 126,23. Dat leidde tot een bruto maandloon van 21,75 (het gemiddeld aantal werk dagen per maand) maal 126,23 2745,50 (inclusief vakantietoeslag van 7,5 Bij een arbeidsongeschikt heid van 80 wordt de bruto uitkering 80% van 100/107,5 van het dagloon. 100/107,5 maal ƒ126,23 117,42. Daarvan 80 is 93. Dat be drag maal het gemiddelde aantal werkdagen per maand (21,75 maal 93) leidt tot een bruto uitkering van 2043,16 per maand. Alles uitgaande van het maxi mum uitkeringpercentage: 80%. De WAO rekent met verschillende percentages arbeidsongeschiktheid. Bij een lager percentage wordt de uitkering dus lager. Per 1 januari werd de bruto uitkering volgens de zelfde rekensommen, met een minimum-dagloon van 122,57, enkele tientallen guldens lager: 1983,81. per 1 juli a.s. daalt de bruto maand-uitkering, bij een minimumdagloon van ƒ118,90, naar 1924. In deze uitkeringsbedra gen zit nog de vakantietoe slag van 7,5 Die wordt van de maandelijkse uitkering afgetrokken. Het bedrag wordt gereserveerd en bij de uitkering van mei ineens uitgekeerd. Relatie met het laatstver diende loon is er bij alle an dere WAO-uitkeringen. Het maximum bedraagt in alle gevallen 262,28. Daarop en op alle andere dagloonbere keningen (altijd uitgaande van 21,75 werkdagen per maand) wordt per 1 juli 3% gekort. Bij berekeningen moet dus uitgegaan worden van een korting van 3 op bruto maandloon van ƒ3060 (modaal per 1 januari) en ƒ5534 (maximum per 1 ja nuari). De nieuwe bedragen worden dan 2968,20 en 5367,98. Hoe de berekeningen ook uitpakken, één ding is zeker: WAO'ers en WW'ers gaan er per 1 juli weer vele tientjes per maand op achteruit. Of dat ook voor WWV'ers zal gelden hangt, zoals gezegd, van het CDA af. Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Van Aar denne gaat volstrekt voorbij aan de praktijk. Dit lijkt op RSV. Toen wist de rijksoverheid ook al dat het fout zat, en toch werden er nog mil jarden ingepompt. Als die politici even bereid zouden zijn hun ogen open te doen, dan zouden ze zien dat ze er helemaal naast zitten." Ir. Jan Willem Storm van Leeuwen (43) kan maar wei nig begrip opbrengen voor de plannen van Economi sche Zaken voor nog vier kerncentrales van elk 1.000 MegaWatt, die samen met nieuw kolenvermogen Ne derland tot ver in de jaren negentig van stroom moeten voorzien. Zelf kwam hij al in 1980 tot de conclusie, dat atoom- stroom niet alleen zeer mi lieu-vijandig is (omdat er nog steeds geen oplossing is voor het kernafval), maar ook economisch verre van aantrekkelijk. Storm van Leeuwen, do cent aan het stedelijk gym nasium in Breda en woon achtig in Chaam, werkte zich vier jaar geleden al in de publiciteit met het ge ruchtmakende boek 'Tussen kernenergie en kolen', waarin hij aantoonde dat de kilowattuur-prijs van atoomstroom ver boven de door Economische Zaken ge hanteerde nucleaire stroom- prijs ligt. Een door minister Van Aardenne inderhaast gefor meerde werkgroep van vooraanstaande energiedes kundigen bracht een vernie tigend tegenrapport uit. Storm van Leeuwen vroeg een revanche, en kreeg die in het kader van de Brede Maatschappelijke Discussie over het Energiebeleid: op voorspraak van Van Aar denne stelde de stuurgroep van De Brauw Storm een ton beschikbaar voor nader onderzoek. Een jaar lang zegde de Chaamse ingenieur zijn on derwij zersbestaan vaarwel om bij het Centrum voor Energiebesparing in Delft zijn stellingen nader uit te werken. Begin dit jaar was dat eindresultaat een onder deel van de meter papier die De Brauw aan het slot van de energiediscussie aan Van Aardenne overhandigde. Een roemloos einde voor al die research in Nederland, maar in het buitenland be gint nu pas de belangstelling voor Storm's ideeën te ont waken: maandag mag hij in Hannover een gepopulari seerde versie van zijn rap port in het Duits ('Atoms- trom, ein Energiedarlehen') presenteren en later dit jaar verschijnt een samenvatting in het gezaghebbende Britse Energy-policy. De Duitse versie van zijn BMD-bijdrage wijkt nau welijks af van het oorspron kelijke rapport, vertelt Storm, alleen heeft hij nog meer benadrukt dat in zijn visie het gebruik van kern- J - v 1 W '1 i X N 1 1 'i Vm» Ir. J.W. Storm van Leeuwen: pure waanzin. energie een lening is zoals Lekkerkerk dat was: daar ging het om een goedkope manier van afvalverwijde ring, die achteraf heel duur bleek te zijn; in de energie wereld om lage nucleaire stroomprijzen, die als je straks de hele atoomcyclus werkelijk gaat kapitalise ren, nog gigantische investe ringen zal vragen. „Als je alleen al kijkt hoe de bouwkosten van een kerncentrale zich ontwikke len, dat is enorm. Voor een centrale van 1.000 MegaWatt (dat is ruim tweemaal Bors- sele - FB) betaal je nu al 1,2 tot 5,6 miljard dollar, dat is 15 miljard. Alleen op grond van die cijfers durf ik de stelling al aan dat kernener gie onrendabel is." - FOTO DE STEM Van Aardenne komt tot heel wat gunstiger uitkom sten omdat hij de bouwkos ten van kerncentrales lager inschat, maar vooral omdat hij de verdere kosten van de atoomsplijtingscyclus sterk bagatelliseert, zo zegt Storm. Te denken valt dan vooral aan zaken als de uranium- winning, de opwerking van de splijtstof, de afvalver werking en de sloop van uit gewerkte centrales en op werkingsfabrieken. „Als ik de kosten van een centrale die tien jaar continu draait (in de praktijk is dat bij voorbeeld een kerncentrale die gedurende twintig jaar - bedrijfstijden van gemid deld 50 maakt) kom ik op een stroomprijs van 18 cent tot 1.20 per kilowattuur, dat is zeker twee- a drie maal de prijs van conventio nele stroom," aldus Storm, die daarmee inderdaad heel wat hoger uitkomt dan het dubbeltje waarover Van Aardenne het vorige week in de Kamer nog had. Storm: „En we zijn er nog niet. In feite geeft iedereen nu wel toe dat kernenergie een doodlopende weg is, dat we hoogstens nog maar voor enkele decennia makkelijk winbaar en dus goedkoop uraan hebben, maar daar worden nog geen conse quenties aan verbonden. Ja, de snelle kweekreactor, is dan het antwoord. Maar die staat nog maar in de kinder schoenen. We hebben nog tientallen jaren nodig voor dat dat een volwassen tech nologie is." Een groot verschil in de kostenbenadering ligt ook in de bedrijfstijden van kern centrales. Aan de hand van ervaringen met nucleaire centrales verspreid over na genoeg de hele aardbol komt Storm niet boven de 60%. Storm wil in dit verband wel kwijt dat de nog jonge cen trale in Borssele, gerekend naar de ervaringen tot nu toe, een „uitzonderlijk goed" exemplaar is. „Maar dat doet aan mijn stellingen niks af. Ik baseer me niet op verzinsels, maar op degelij ke cijfers," zegt hij fel. Juist daarom begrijpt hij niet dat met name de Neder landse milieubeweging in haar strijd voor een 'groene' economie zijn werk niet meer als wapen heeft ge hanteerd. „De Duitsers zijn daar sneller ingesprongen." En nog minder begrijpt hij waarom Van Aardenne nu overweegt zulke grote nieuwe centrales te bouwen. „Afgezien van mijn bezwa ren tegen kernenergie - die dingen zijn te groot voor Ne derland. Als één zo'n centra le uitvalt, valt er meteen een kwart van je productie weg. Om dat weer te ondervan gen heb je een groter basis vermogen nodig. Zo maak je de energie onnodig duur," aldus Storm, die zelf het meeste ziet in het alternatief dat het Centrum voor Ener giebesparing van Theo Pot- ma heeft ontwikkeld: voor lopig nog gas- en oliestook, en alle research richten op verdere ontwikkeling van zonne- en windenergie en kolenvergassing: „Op die manier komen we een heel eind." Wat Storm vooral be treurt is dat het vraagstuk van wel of geen kernenergie zó in de politieke sfeer is ge trokken, dat wetenschappe lijke argumenten er nauwe lijks nog toe doen. Enerzijds heeft dat de Chaamse inge nieur zo moedeloos gemaakt dat hij zijn ideeën althans in Nederland niet verder zal propageren („Dan richt ik me liever op iets nieuws; zonne-energie of afvalbe- strijding of zo"), anderzijds zal hij toch weer wel van de partij zijn als Van Aardenne medio september zijn nieu we energiebeleid aan de Ka mer presenteert. „Dat OGEM-syndroom van hoe groter, hoe mooier, daar moeten we toch van af. En vroeg of laat zal men mij dat ook toegeven." De vlag kan uit. Het zit erop. En het werd tijd ook, al was het alleen maar omdat zo'n kleine twee weken toch wel aardig wat adem vragen en er vooral op zo'n laat ste middag niet veel puf meer over is. Trouwens het aantal kandidaten dat het tot het laatst toe vol houdt is dan nog slechts klein. Het zijn de 'exclusievelingen' die Russisch, Spaans of filo sofie doen. Niet dat deze vakken niet interessant zijn. Neem nou Russisch voor vwo. Daar was een aardige, maar wel moei lijke, tekst over voetballen en de vernieuwingen die zich tijdens kampioenschappen en olympische spelen open baren. In de tekst kwamen de Brazilianen aan bod die in 1958 gingen spelen met vier verdedigers. Ook het Neder landse voetbal kwam aan de orde. Daarover staat in dit stukje uit een Russisch weekblad geschreven: de Ne derlanders speelden in 1974 totaal voetbal. Daardoor leek het alsof er twee keer zoveel mensen op het veld liepen als in werkelijkheid. Ze waren overal tegelijk. Andere stukken, waarover 50 meerkeuzevragen werden gesteld, betroffen een inter view met de directeur van het Moskouse poppentheater over nieuwe woorden en uit drukkingen in de Russische taal; de anarchist Bakoenin én een boekbespreking over de geschiedenis van een aan het begin van de 17e eeuw ge stichte stad in noord-west Si berië, een belangrijk cen trum van de bonthandel. De meest interessante tekst vonden de kandidaten een ingezonden stuk uit de Literatoernaja Gazeta. Hier in beklaagt een vrouw zich over het slechte beleid op een staatslandbouwbedrijf en de slechte behandeling die zij er ondergaat. De kandidaten vonden het een stukje inte ressante roddel over corrup tie en slecht beleid. Het lbo had gistermorgen evenals vwo en mavo C en D wiskunde II (open vragen). Er zij aangetekend dat het examen voor mavo C hetzelf de was als dat voor het lbo. Dit lbo/mavo C-examen bestond uit vier opgaven. De eerste had betrekking op de parabool, de tweede ging over vermenigvuldigen in de wiskunde, de derde over ro tatie en de vierde en laatste betrof de bekende kubus. De meeste lbo-kandidaten die de ter beschikking staan de tijd van twee uur nauwe lijks nodig hadden vonden dit wiskunde Il-examen goed te maken. Ook de mavo C-kandidaten hebben het ervaren als een normaal examen, ofschoon opgave vier (de kubus) wat gecompliceerd werd gevon den. De docent merkte op dat dit examen voor mavo C in ieder geval gemakkelijker is dan het vroegere examen voor mavo 3. Wiskunde II (open vragen) voor mavo D was voor de leerling die zijn of haar zaakjes kent aardig te ma ken. In zo'n geval moet er een voldoende uit te slepen zijn. De vier opgaven bestonden elk weer uit drie vragen. De laatste van deze drie vragen bij elke opgave vroeg van de kandidaat een origineel, vin dingrijk antwoord. Met name was dat het geval bij twee van de vier opgaven. Toch kunnen een aantal leerlingen dit examen best als erg lastig hebben ervaren met name ook omdat vanaf het begin alle aandacht werd gevraagd. De eerste de beste vraag ging over het bereke nen van de coördinaten van twee snijpunten, waarbij men lastig werd gevallen door breuken als uitkomst. Volgens een docent zit wis kunde veel te veel achterin het examenschema. Voor vrijwel alle leerlingen is het het laatste examen en is er na bijna twee weken exa mensfeer geen puf meer om er eens flink voor te gaan blokken. Sommige leerlingen uiten dat met de opmerking dat ze nauwelijks nog in staat zijn om te denken. Maar er zal, aldus deze docent, wel een goede reden zijn waarom wiskunde zo achteraan zit. Wiskunde II voor vwo be stond zoals gebruikelijk uit drie opgaven, die weer in drieën waren onderverdeeld. Traditioneel hebben de kan didaten alle tijd - de volle drie uur dus - nodig. Nie mand was dan ook voortijdig vertrokken. Volgens de docent waren het allemaal vragen die de kandidaten konden ver wachten, maar de kandida ten waren het daar niet zo mee eens. Zij vonden dit exa men toch wel erg moeilijk. Kreten als 'verschrikke lijk', 'afschuwelijk' en 'balen' waren niet van de lucht. Daarbij speelt ook mee dat dit het laatste examen is en dat de laatste indruk het langste blijft hangen. Tot overmaat van ramp was op gave drie ook nog de moei lijkste. Terwijl de lbo, mavo en vwo gistermorgen wiskunde had den had havo muziek op het examenprogramma. Volgens de docent was het goed te maken. Ook de kandidaten vonden bij het napraten dat ze er toch heel wat van te recht hadden gebracht, ook al dachten ze aanvankelijk dat dat niet het geval was. Het examen bestond mt een leuke spreiding van ver schillende muziekperiodes. Niet alleen de klassieke mu ziek kwam aan bod, maar ook bijvoorbeeld The Beatles Er waren vragen over de herkenbaarheid van muziek instrumenten; men diende een fuga van Bach te 'ontra felen' en muzikale structuren te herkennen. Ook mochten ontbrekende noten in stuk van Strawinsky worden ingevuld. De docent, die het examen zelf meemaakte, vond he best een inspannende beag' heid. De opdrachten kome via een geluidsband en a deze band eenmaal is aange zet mag hij niet meer gest°P worden. Men kan dus nie even 'overdoen'. iLMERE (ANP) - Jongeren T,nen totaal geen belangstel- •ng voor de HAT-eenheden Huisvesting voor Alleen- taanden en Tweepersoons huishoudens) die voor hen zijn «ebouwd. Almere raakt zijn tl VJ'-eenheden aan de straat stenen niet kwijt en ook Breda ermee in zijn maag. Dat bleek vrijdag op een studiedag van de landelijke vereniging voor huisvestings ambtenaren in Almere. De gredase wethouder voor volkshuisvesting, R.W. Wel- schen, zei dat zijn gemeente de Komende jaren de bouw van HAT-eenheden tot een mini mum gaat beperken. „Er is „auwelijks interesse voor bij Vee Huisarts vermoedt verband UTRECHT (ANP) - Men sen die vogels houden, lo pen mogelijk een ver hoogde kans op kanker aan de longen en de luchtwegen. Dat schrijft de Rijswijkse huisarts P. Holst in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde. Holst baseert die con clusie op een onderzoek in zijn eigen praktijk, waar hij tussen 1971 en 1982 het huisdierenbezit van zijn patiënten heeft geregistreerd. Van 1973 tot 1983 onderzocht hij vervolgens, wanneer bij een patiënt kanker werd ontdekt, of deze patiënt huisdieren hield en zo ja welke. Daarbij is komen vast te staan dat kanker aan longen en luchtwegen bij vogelhouders vaker voorkomt dan bij mensen die geen vogels in huis hebben, terwijl vogel houders gemiddeld niet meer roken. Wel ademen zij jarenlang meer stof in, in de vorm van verstoven vogelmest en huidschil fers. Die stofdeeltjes zijn vaak besmet met alle mo gelijke bacteriën. Vooral voor rokers houdt dit vol gens Holst een extra risi co in, omdat roken het zelfreinigingsmechanis me van de luchtwegen aantast. Vervolg van pagina 1 Evenmin voelt Ruding voor een verlaging van de loon-en inkomstenbelasting. Een enigszins omvangrijke verla- jj'ng om daardoor de koop kracht weer op te voeren en te voorkomen dat de consump tieve bestedingen inzakken noemde hij „desastreus" voor net financieringstekort. Maar de minister liet niet not achterste van zijn tong toen ^em gevraagd werd d i t.1 afschaffen van een tij delijke belastingverhoging (de ogenoemde solidariteitshef- iom ,van f 750 miljoen die in p do°r het kabinet Van Agt l *erd doorgevoerd en door l kabinet Lubbers werd ge- j aafd) ook gezien mag üchh^n 3*S een belastingver- «udmg meent dat het kahi li,,6®!1 van de doelstellingen nn zijn beleid - in 1986 een fi- anneringstekort van 7,5% - realiseren. „We zitten bij 0p schema; we zouden dit men °P 10'5% moeten uitko- it ^.verbetering van het te- stiio 1S ook het gevolg van de kri»rng van het nationaal in daag1 met 8 miljard. Mede ke 00r is ook de gezamenlij- Dr aruk van belastingen en mies, uitgedrukt in procen- mp Van het nationaal inko- iverH sterker gedaald dan 13* V?orzien: niet °>9 maar verni elke gulden die we gaat 54,5 cent (vorig Eon„ cent) naar belastin- A h Premies, kelin^e voordelige ontwik- de SO.Ot taal Hen lager uit (TO- ,50-000) en dat betekent 1 li vuuiuenge oniwiK- gen zijn: de raming van 50.O(in osheid in 1984 valt Personen lager uit (to- kiiliarü'°°9' en dat betekent 1 Sen ri minder aan uitkerin- af 6 overheidsschuld neemt 2 armate het tekort daalt, aan r er 879 miljoen minder den Ëntebetalingen kan wor- sehp Kgeb°ekt; de Nederland- üank heeft ƒ620 miljoen E e d si h d d a si d v h o ei r< si w C( b d te b d di al V ga P£ Pl tie ni A Of H

de Stem | 1984 | | pagina 2