!-5 4 X f o ZWITSERLAND STEMT OVER OPHEFFING BANKGEHEIM: jVoG beroemder dan zijn kaas en horloges is \lxnitserlands bankgeheim. Miljarden zijn naar de kleine Alpenrepubliek met zijn zwijgzame bankiers I gesluisd. Het bankgeheim heeft het land tot het safeloket van de wereld gemaakt. Maar hoelang nogHet protest tegen de !'q[ van de Zwitserse banken wordt steeds luider. Op 20 mei moeten de Eedgenoten naar de stembus om zich uit te I preken over de opheffing van het bankgeheim. Een reportage uit het land van Willem Teil. n Gevangenisstraf Anoniem Droogte Wennen Cavaliersdelict Bedroefd I7ATËRPAG 12 MEi 1984 W5 me via affiches. ir dat zou 'Lulug' zijn. Heel :egd: wie de zakelijke om- i bijvoorbeeld de Liga-koe- asi-artistieke wikkels rond •eens van dit exposerende Roosendaal bekijkt, beseft en voor kunstenaars liggen, ok, als voorganger Lefèvre- artistieke toekomst halen, directie heeft plannen om wat te gaan doen. Kunste- eletWe zijn benieuwd. ky Channel of welke andere ir maand voor de huur van raat om het Sky Channel- decoderen. De CAI Ruc- ft 9 tv-kanalen. Het dage- aur van de woningstichting :e maand de voelhorens uit itelliet-tv en binnenkort zal foorstel aan het Rucphense bestuur volgen. Daarnaast verkt aan een renovatie van van Etten-Leur hebben de nnemer' voor de CAI op geven om de kosten van de Sky Channel' te berekenen, is het geen probleem, zeker e CAI is gerenoveerd en uit- an 9 tot 30 tv-kanalen. Wel -Leur ook kijken naar even- olgers in het satelliet-wezen, innel is nu toevallig de eer als je er voor kiest, blokkeer et mogelijke nakomers?Die iet ook worden bekeken", al- gemeentelijk zegsman van ur. it kan de gemeente nog wei- delen over het toekomstig na-aanbod via het kabelnet, het Hulster kabelnet wordt eerd door Kabel Televisie ld (een dochter van Caserna). instantie stippelt KTN het if uit en wordt de gemeente betrokken als het financiële n de hoek komt kijken, zoals sverhogingen voor de kabel algemeen blijkt uit de reac- het voor abonnees van naa ng kleine kabelnetten we ae wens zal blijven °m nnel-programma (en ander fgevuurde satellietprogram- inenkort al op de beeldbuis Immers, om de ontvangst mogelijk te maken moet® at kosten gemaakt word igen over de abonnees v n kabelnet zou uitbreiding stijging van de tarieven En dat kan weer betekenei wat mensen bedanken y ïlaansluiting. Al met al blij e van de abonnee bij al de F omende ontwikkelingen ker. h0. samenstelling van het g ket (kanalen op radio en abel) heeft de abonnee g i moet het totale Pakkel"n- e aansluiting opzeggen- wens van de minister o ninst voor te zorgen da (ook bij de komst van a ;en minimumpakket kan kabel krijgt aangebod^ iten is de abonnee, de mee i dus, volstrekt afhank beleid dat de exploitant :t in samenspraak me ,us) inghouder, de gemeent t. De abonnee raakt ken i in de discussies over iring op de kabel. Door onze correspondent in Bonn, Gerard Kessels Bijna niemand kent ze bij naam, ook in Zwitserland niet. Het zijn hardwerkende, onopvallend geklede, heren die 's morgens in alle vroegte de lift betreden en naar de be- stuursetages van de bankpa leizen in Zürich suizen. Maar deze mannen, de chefs van de vijf grote Zwitserse banken „hebben een macht zoals geen keizer, geen paus in de ge schiedenis van de mensheid gehad heeft", zegt de Zwitser se socialist Jean Ziegler. Een beetje overdreven misschien, maar feit is dat er nauwelijks grote internationale financië le transacties worden afge wikkeld zonder dat de geld- priesters van Zürich er bij zijn. Daar aan de Bahnhofstrasse in Zü rich klopt het financiële hart van het land. Als de gnomen, zoals de presi denten van de vijf grote banken in Zwitserland genoemd worden, vanuit hun hooggelegen kantoren met mil jarden schuiven, doen ze dat in de comfortabele wetenschap dat zich on der hun voeten een onmetelijk ver mogen heeft opgestapeld. In de kel ders aan de Bahnhofstrasse bevindt zich onder meters dik beton een laby rinth van gangen met duizenden en duizenden safeloketten. Groten en minder groten der aarde hebben hier hun waardepapieren, deposito's, goud en sieraden naar toegebracht. In de kluizen aan de Bahnhofstrasse ligt een vermogen van naar schatting 600 miljard Zwitserse franken, ofwel zo'n 830 miljard. Brazilië's bisschop Dom Helder Ca- mara probeerde in 1971 het geweten van de Eedgenoten wakker te schud den. „In jullie banken liggen, goed be schermd, de vermogens van enkele rijken uit de arme landen. Beseffen jullie dat aan dit geld de tranen, het zweet en het bloed van de massa's kleven?" Dom Helder Camara sprak die woorden in het hol van de leeuw: in Zürich. 'Aan jullie geld kleeft het bloed van de massa's' De sleutel tot deze macht en rijkdom is het Zwitserse bankgeheim, dat zijn gelijke in de westerse wereld niet kent. Een loslippige" bankier moet re kenen met een gevangenisstraf van een half jaar. Sterker nog: wie pogin gen doet informatie los te peuteren over cliënten hangt dezelfde straf bo ven het hoofd. Dat geldt ook voor de Zwitserse belastingdienst. Alleen als de belastingdienst aan kan tonen dat er sprake is van pure fraude, van op lichting, willen de banken iets zeggen. Wanneer het om belastingontduiking gaat, dus het niet opgeven van in komsten of vermogen, blijven de lip pen van de bankiers verzegeld. Ont duiking is in Zwitserland immers niet strafbaar. „Maar uit onderzoek is gebleken dat er slechts in één op de honderd gevallen sprake is van regel rechte fraude. In 99 procent van de gevallen gaat het om ontduiking", zegt Tobias Bauer, secretaris van de actiegroep 'Zwitserland-Derde We reld'. Dat is ook de reden voor de aan trekkingskracht van Zwitserland voor buitenlands geld. De Zwitserse autoriteiten geven buitenlandse be lastingdiensten geen assistentie in geval van belastingontduiking. Rechtshulp wordt pas verleend, zon der enig enthousiastme overigens, als het buitenland aan kan tonen dat er sprake is van bedrog. „Dat is juist het probleem", zegt Tobias Bauer, „want om te bewijzen dat er gefraudeerd is moeten de buitenlandse regeringen of belastingdiensten vaak eerst inzage hebben in de rekeningen hier. Maar dat mag dus niet. Het is de kat die zichzelf in de staart bijt." Ook in Zwitserland zelf leidt dat tot scheve situaties, zegt Rudolf Strahm, algemeen secretaris van de Zwitserse Socialistische Partij. „Werknemers moeten de belasting dienst hun loonstrook geven. Zij be talen belasting over hun volledige loon. Zelfstandigen waarvan het in komen niet precies bekend is, hebben veel meer mogelijkheden tot ontdui- Alleenheersers uit de Derde Wereld brachten hun kapitalen onder in Zwitserland: Somoza van Nicaragua, de Sjah van Iran, Moboetoe van Zaïre en Bokassa van de Centraal Afrikaanse Republiek. - foto's archief de stem king." Hij schat dat de Zwitserse kantons zodoende jaarlijks één mil jard aan inkomstenbelasting mislo pen. Iedereen kan in Zwitserland een bankrekening openen. Je hoeft er zelf niet eens naar toe. Het kan ook via een advocaat of een vertrouwensman. De klant krijgt een anonieme cijfer- of lettercode. Maar drie of vier chefs van de bank weten wie er achter de codes schuilgaan. Dat maakt de kans op uitlekken zeer klein. De gegarandeerde anonimiteit en de geringe bereidheid buitenlandse belastingdiensten en regeringen de helpende hand toe te steken bij hun speurtochten naar verdwenen gelden, hebben het land tot een internationa le geldmetropool gemaakt. De Sandi nisten, die in Nicaragua aan de macht zijn, kunnen daar een lied van zingen. Het land is 45 jaar lang uitgezogen door de Somoza-clan. Toen zij door de Sandinisten verdreven werden had den Somoza en zijn tranwanten een vermogen vergaard van meer dan vijfhonderd miljoen dollar. Een be langrijk deel daarvan zit in Zwitser land. Toen de Sandinisten in 1979 pro beerden de Somoza-schat terug te krijgen vingen ze bot bij de Eedgeno ten. „Alle dictators brengen hun geld naar Zwitserland", klaagt de priester Ernesto Cardenal, minister van Cul tuur in Nicaragua. Inderdaad. Via hun dochteronder nemingen in Panama transferreren de Zwitserse banken miljarden van uit Zuid-Amerika naar de Alpenre publiek. In 1981 speelde een legeroffi cier een Braziliaanse krant een lijst toe van de Amerikaanse geheime dienst CIA. Op de lijst stonden 152 ho ge militairen en politici, waaronder vroegere presidenten en ministers, die rekeningen in Zwitserland had den met een totaalbedrag van 14 mil jard dollar. Een voorbeeld uit vele. De beruchte Trujillo's, die van 1930 tot 1960 de Dominicaanse Republiek terroriseerden, zijn waarschijnlijk de kampioenen uit de regio. Nadat ze waren weggejaagd probeerde de nieuwe regering 500 miljoen dollar uit Zwitserland terug te halen. De processen in Genève stokken al ge ruime tijd. Ook in Afrika zijn de 'Zwitserse bankmissionarissen onderweg om te wijzen op de zegeningen van hun banksysteem. De onafhankelijkheid van tal van Afrikaanse staten heeft er een nieuwe klasse regerenden doen ontstaan. In 1971 liet een verontwaar digde president Julius Nyerere van Tanzania een brief in de kranten van zijn land afdrukken. De afzender: een bank in Chur, die Nyerere een gun stig aanbod deed om zijn 'persoonlij ke spaargelden' in Zwitserland te be leggen. Meer schuld hadden de Zwitsers bij ex-keizer Jean Bedel Bokassa van de Centraal Afrikaanse Republiek en vooral bij president Moboetoe van Zaïre, die het land al bijna twintig jaar met onbeperkte macht regeert. Volgens de actiegroep 'Zwitserland- Derde Wereld' zou Moboetoe vier miljard dollar op geheime rekeningen in het land hebben. Dat bedrag komt overeen met de totale staatsschuld van Zaïre. De actiegroep zegt zich te baseren op uitspraken van de voor malige premier Nguza Karl Bond van Zaïre en van het Internationale Mo netaire Fonds. Een reuzeschat in Zwitserland had Ethopië's potentaat Haille Selassie. Terwijl de droogte in zijn land hon derdduizenden de ,dood in dreef, liet de Negus jaarlijks ongeveer vijfhon derd kilo goud in Zwitserland depo neren. De 83-jarige monarch, die het land 44 jaar regeerde, stierf in 1975 in gevangenschap. Hij zou in totaal on geveer 15 miljard dollar in het bui tenland hebben belegd. Na hun staatsgreep vonden de kolonels in het paleis van Haille Selassie een brief waarin een Zwitserse bank de Negus vroeg voorlopig vroeg geen goud meer te sturen. De reden: in de klui zen van de bank was geen plaats meer. Ook de sjah van Iran wist van wanten. De pauwetroon kon hij niet redden, maar de dynastie van de Pahwlawi's slaagde er sinds zijn ves tiging in 1925 om een vermogen te verzamelen dat voorzichtige finan ciële experts op 20 miljard dollar schatten. Toen Khomeiny de sjah verdreef publiceerde personeel van de Iraanse Centrale Bank een lijst van begunstigden, die 2,4 miljard dollar het land uitgebracht hadden op rekeningen in Parijs, New York, Zü rich en Genève. Voor de Derde Wereldlanden bete kenen deze geldtransfers een gevoelig verlies. Vaak hebben ze strenge de- viezenbepalingen om het geld dat ze voor hun eigen ontwikkeling brood nodig hebben, in het land te houden. „Het is duidelijk dat kapitaal vlucht ontwikkelingslanden destabiliseert", zegt Rudolf Strahm. Maar de Zwit serse banken, die zweren bij vrij geldverkeer, hebben een broertje dood aan dergelijke bepalingen. „Wij vinden het juridisch, economisch en ook moreel niet te verdedigen dat le gaal verworven geld uit ontwikke lingslanden principieel afgewezen jnoet worden. Buitenlandse deviezen- voorschriften zijn voor ons niet bin dend. Ze zijn vaak willekeurig en een uitdrukking van onbekwaamheid of corruptie", zo zeggen de banken in een brochure. „Kapitaalvlucht is al tijd het symptoom van een crisis, die in het betreffende land zelf opgelost moet worden." Dat is duidelijk: ont- Heinrich Schneider van de Zwit serse Bankiersvereniging: „Niets verplaatst zich sneller dan geld. - fotoaudet wikkelingslanden moeten eerst zelf maar eens orde op zaken stellen. Het is even wennen in Zwitserland. Als ik het land binnenkom heb ik in West-Duitsland de strijd om de 35- urige werkweek op de voet gevolgd. Zo ver is Zwitserland nog niet. Hier wordt gemiddeld bijna 45 uur per week gewerkt. Heel voorzichtig, want in Zwitserland is iedereen voorzich tig, willen de vakbonden naar en 40- urige werkweek toe. Niet in een keer, maar in vijf jaar tijd. Ze werken lang en ze werken allemaal, de Zwitsers. De werkloosheid is minder dan één procent. Stakingen komen er niet voor. Harmonie wordt hier met hoofdletters geschreven. Dat zijn, naast het bankgeheim, natuurlijk al lemaal bijkomende redenen die als een magneet werken op buitenlands kapitaal en die Zwitserland zo'n unieke positie hebben verschaft. Sinds 1959 wordt het land gere geerd door een coalitie van alle grote partijen, de socialistische SPS en de drie burgerlijke partijen. De vrouwen hebben sinds 1971 algemeen kies recht, maar toen vorig jaar de socia listen de euvele moed hadden een vrouw op een van hun twee zetels in de regering te posteren, vielen ze op hun bek. De andere partijen weiger den Lilian Uchtenhagen te accepte ren. Ze kozen een mannelijke collega uit Uchtenhagen's SPS. In de meeste andere democratiën zouden de socia listen het met hun regeringsdeelname voor gezien houden. Zo niet in het land van Willem Teil. De socialisten zijn gewoon mee blijven doen. Met twee mannen. Het is ook een zuinig volkje. Bij al mijn gesprekken in Bern en Basel komt er zegge en schrijve één keer een kopje koffie op tafel. Die prettige onderbreking doet zich voor bij de ac tiegroep 'Zwitserland-Derde Wereld' van Tobias Bauer. De actiegroep huist in een kleine kelderruimte in een zijstraat in het centrum van Bern. Een schril contrast met de im posante bankpaleizen, vanwaaruit de tegenstanders van de opheffing van het bankgeheim hun strategie bepa len. De actiegroep wil een verdere uit breiding van de rechtshulp aan het buitenland. Vooral ook bij belastin gontduiking. Verder moet de publici- teitsplicht van de banken belangrijk worden uitgebreid. Bauer en de zij nen maken zich geen illusies. Ze zijn er van overtuigd dat ze het referen dum gaan verliezen. Ze worden uit sluitend gesteund door de socialisti sche partij en door de vakbonden. De regering en het parlement, waarin de almachtige bankenlobby sterk verte genwoordigd is, hebben de bevolking geadviseerd alles bij het oude te la ten. Bauer: „Wij beschouwen het al als een succes als we 30 a 35 procent van de stemmen halen. De banken hebben miljoenen franken uitgegeven aan advertenties en televisiereclame. Ze hebben een campagne gevoerd waar in ze speculeren op de angst, dat de staat straks inzage krijgt in alle spaartegoeden en dat alle gegevens van de klanten naar buiten komen. De banken hoeven niet bang te zijn voor de uitslag, maar deze hele dis cussie maakt krassen op hun indruk van vriendelijke, menselijke, ban ken." De banken, daar is Bauer van over tuigd, willen het referendum ook tot een demonstratie van hun politieke macht maken. „De banken bepalen hier het beeld. Ze zijn belangrijk voor de werkgelegenheid en het zijn de toonaangevende dirigenten van de economie. De banken bezetten 2200 commissariszetels bij Zwitserse bedrijven. Ze zijn vast van plan het initiatief tot opheffing van het bank geheim totaal kapot te maken, zodat er jarenlang niet meer over het on derwerp gepraat wordt." Bij Rudolf Strahm van de socialisti sche partij is het een komen en gaan. De buitenlandse pers blijkt een le vendige belangstelling te hebben voor het referendum over het bankgeheim. Strahm: „Zojuist was hier een collega van u uit Amerika. Hij vertelde dat als uit zou komen dat hij belasting ontdoken had, hij onmiddellijk bij zijn krant ontslagen zou worden. In Amerika is belastingontduiking een misdaad, hier een cavaliersdelict." Ook Strahm gelooft niet dat een meerderheid van de Zwitsers de ban ken de duimschroeven aan wil draai en. Hij kijkt al verder. „Van de refe rendums zoals wij ze hier kennen, zijn er bijna geen aangenomen. Maar op langere termijn hebben ze vrijwel allemaal wat bereikt. Wij hopen dan ook dat de discussie verder gaat. Tien jaar geleden was het nog taboe om zelfs maar over de rol van de banken te praten. Nu kan het tenminste ter sprake worden gebracht." De partijsecretaris hoopt ook op het buitenland. Massieve druk van buiten kan helpen. Dat hebben de Amerikanen gedemonstreerd. Jaren lang deponeerden gangsterbazen en belastingontduikers zulke geldbedra gen aan de voet van de Alpen, dat de Amerikaanse justitie het Zwitserse bankgeheim als 'een gevaar voor de binnenlandse veiligheid van de Vere nigde Staten' bestempelde. Vier jaar lang werd onderhandeld over een uit breiding van de rechtshulp tussen beide landen. Maar pas toen de Ame rikanen dreigden met sancties tegen de Zwitserse kaas en horloges, gaven de Eedgenoten bij. De bepalingen van het akkoord, dat in 1977 werd geslo ten, worden door de Zwitsers 'echter zeer laks in de praktijk gebracht. Heinrich Schneider, plaatsvervan gend directeur van de Zwitserse Ban kiersvereniging is bedroegd over alle negatieve publiciteit. Achter zijn stoel in zijn kantoor in Basel hangt een groot affiche. „Geen inbreuk op de privésfeer. Tegen gesnuffel", zo staat er. „Dit referendum is gevaar lijk omdat het vertrouwen in het Zwitserse banksysteem erdoor ver minderd kan worden", zegt Schnei der. „Als het zou worden aangenomen zou Zwitserland de dag daarna niet tenonder gaan, maar het kapitaal zou verdwijnen. Niets verplaatst zich sneller dan geld. Veel landen staan aan de kant te lachen en hopen onze plaats in te nemen, zodra die vacant is." Het probleem van de kapitaal- vlucht uit de Derde Wereld wordt zo ,niet opgelost, meent Schneider. Hij brengt zelf het geval-Moboetoe ter sprake. „We moeten een onderschei ding maken tussen de legenden en de feiten. Hoe zou Nederland bij voor beeld willen voorkomen dat er geld van Moboetoe in het land komt? Als wij dat geld willen weigeren, op wel ke rechtsbasis moeten wij dat dan doen. Moboetoe wordt ontvangen door de paus en door staatshoofden. Onze rechters zouden over de toe stand en de politieke kwaliteit van een land moeten oordelen. Hoe moet dat met jaarlijks tien a twintig put- ches in de wereld? Dat zou de rechts onzekerheid toch bevorderen?" Dat Zwitserland een voorbeeld zou kunnen geven, lijkt de woordvoerder van de banken weinig zinvol. Hij ziet het bankgeheim als een groot voor deel voor de hele Zwitserse economie. Een kerngezonde economie die van internationale experts net zo'n hoog cijfer krijgt als die van Japan en de Verenigde Staten. Schneider: „Wij zijn aangewezen op onze export, onze arbeid. Wij hebben geen grondstoffen en geen havens, wij leven van het vrije handelsverkeer. Wij zijn aan trekkelijk door onze neutraliteit en onze onafhankelijkheid van de groot machten." „Het referendum", zo meent Schneider, „gaat niet om de honger in Nicaragua maar om de be scherming van het vermogen van on ze gepensioneerden." Kortom,. Zwitserland, dat al meer dan vierhonderd jaar geen oorlog meer gekend heeft, als een oase van rust en stabiliteit in een woelige we reld. Een oase waar geld, of het nu van eerbare burgers is of van misda digers, goed gedijt. Zo zien de Zwit serse bankiers het graag. Ook na 20 mei zal blijven gelden: koning, keizer, admiraal, geld in Zwitserland hebben ze allemaal.

de Stem | 1984 | | pagina 25