D Revolutie ROMMELMARKTEN WEEKEND-VERTIER BIJ UITSTEK JANUS VOLDERS De rommelmarkt. Oord waar de dagjesmens van de tachtiger jaren zijn vertier zoekt. Er gaat geen weekend voorhij, of er worden in het zuid westen van ons land tientallen van die markten gehouden. Naar schatting worden ze elke week door duizenden belangstellenden bezocht. Het betaald voetbal is er jaloers op. Wat beweegt al die mensen elke zondag voetje aan voetje langs de etalage van onze weg werp-cultuur te schuifelen? Nostalgisch Monotonie Verordening mm Voor de club Rommel Gestudeerd M llllllllll minium E kwaliteit van voorwerp van aar genoeg blijkt diezor gezondheid van de verantwoordelijk zij met name de vijfti ZATERDAG 12 MEI 1984 W2 'Ze staan zich aan prullen te vergapen' Door Peter Schouten ROMMEL is volgens Kramers' Woorden boek ondeugdelijke waar. Het oordeel van de dictionnaire over het woord rommel markt is wat milder: markt voor oude of ge bruikte spullen. Niettemin trekken de ge zinnen elk weekeinde in drommen naar patronaats gebouwen en schoolpleinen om zich kitch en prullaria te laten aansmeren. Of om er alleen maar naar te kijken. „Want", zegt een ervaren rommel-kramer, „er komen ook hele volksstammen al leen maar kijken. Ze staan zich gewoon uren lang aan prullen te vergapen". Alleen in een plaats als Oosterhout al geven B en W zo'n slordige dertig a veertig vergunningen per jaar af. Wie in het weekend wil gaan snuffelen naar kunst, antiek of curiosa, zoals de bullen ook vaak misleidend ge noemd worden, heeft ruime keus. Binnen een straal van enkele tientallen kilometers kan men soms wel op twin tig grote en kleine rommel - marktjes terecht. Rommelmarkten zijn dus niet alleen maar zamelplaat- sen voor de nieuwe armen. Die. winkelen - als we het jaarverslag van de Bijenkorf moeten geloven - immers proletarisch. En dat is nóg goedkoper. Het zijn ook ze ker niet alleen kamerbewo ners en buitenlanders, die naar de markten komen om er hun karige boedel op te doen. De doorsnee-bezpeker is kennelijk op nog wat anders uit dan een koopje. Slechts een oppervlakkige bestude ring van de koopwaar leert namelijk, dat op de rommel markt uw en mijn daalder veel minder dan een gulden waard zijn. De meerwaarde van de spulletjes zit hem dus in de immateriële sfeer. In de nostalgie, heet dat met een platgetrapt woord. Die heimwee naar het ver leden speelt volgens de ken ners - en die zijn aan beide kanten van de kraam te vin den - een belangrij ke rol. Wie dankzij een goedgevul de portemonnee in staat is om zijn behoefte aan 'mooie- dingen-van-vroeger' bij de échte antiquair te bevredi gen, moet over de kleinbur gerlijke smaak van de ge middelde rommelmarktbe zoeker niet neerbuigend doen. Per slot van rekening heeft iedereen het recht om de verdrietige rechtlijnig heid van de hedendaagse rijtjeswoning te doorbreken. Of het nu een wasbord is of een houten kruiwagen- wiel, een gebloemde lampet kan of een groen uitgeslagen en gedeukte piston, op de schappen van de tegenwoor dige doorzonhuizen doorbre ken zelfs de meest wanstal tige snuisterijen de monoto nie net zo doeltreffend als een origineel bord van Delfts Blauw of een musket uit de Nostalgisch opzoek. zeventiende eeuw. „Lekker gezellig", verklaarde afgelo pen zondag een vrouwtje zielsgelukkig haar kersverse buit, een bestofte Chianti- fles met druipkaars. Smaken verschillen toch? Wie ont zegt mij het recht om mijn schoorsteen te tooien met een plastic piëta"! Wie wil mij verbieden om in de hoek van de kamer een arcadisch tafereel van imitatie-Limo- ge op een wankele piëdestal van waaibomenhout weg te zetten? Boeken kopen op de rom melmarkt, daar stel ik me telkens weer te veel van voor. Als ik maar enigszins in de gelegenheid ben, loop ik de deur plat bij De Slegte. Dus als zich nóg dichterbij een kansje voordoet, ben ik er als de kippen bij. Dat loopt dus opgelegd pandoer uit op een teleurstelling. Soms liggen er Bloot voor de loop en Naakt over de schut ting broederlijk naast el kaar. Maar meestal kom je op de rommelmarkt toch niet veel verder dan Cissy van Marxveldt of een van haar ontelbare epigonen. Maar ik wil - het zij herhaald - nie mand verbieden om die lec tuur mooi te vinden. Op de rommelmarkt kun je van alles vinden. En nog veel meer. Want de malafide handel heeft natuurlijk al snel sjoege gekregen van de grote populariteit van de se- cond-hand-beurs, zoals de rommelmarkt onder, het re giem van de tijdgeest ook al is gaan heten. Louche va rianten worden frequent ge presenteerd onder noemers als vrije markt, snuffel- markt, witte markt, maar ook zwarte markt. Het is juist die ontwikke ling, die vroedschappen her en der ertoe heeft aangezet het vergunningenstelsel voor rommelmarkten wat strakker aan te trekken. De bonafide handel hoeft daar van geen last te hebben. „Marktjes, die door vereni gingen worden opgezet om er de clubkas weer gezond mee te krijgen, kunnen op onze medewerking rekenen", zegt ambtenaar W. van der Made, die op het Oosterhout- se stadhuis de verlening van vergunningen voor het colle ge van burgemeester en wet houders voorbereidt. Hij heeft daarbij de be schikking over enkele spiks plinternieuwe artikelen in de apv (algemene politiever ordening), die B en W alle ruimte geven om de goed aardige rommelmarkt toe te staan en de kwalijke varian ten te bestrijden: „Het is 'V-1— zonder vergunning van bur gemeester en wethouders verboden op of aan de weg of op andere plaatsen, voor zover vanaf de weg zicht baar, of - zij het al dan niet met enige beperking- voor het publiek toegankelijk, een standplaats in te nemen met een voertuig, kraam, tent, mand, tafel of dergelijk voorwerp ter uitoefening van straathandel, of om an derszins op de weg of op een plaats als hiervoor bedoeld, goederen uit te stallen, aan publiek aan te bieden, te verkopen of te verstrekken". En hoe worden de uitwas sen dan bestreden? Artikel 146 sub 4 zegt: „Een vergun ning als bedoeld in lid 1 en 2 kan worden geweigerd in het belang van de openbare orde, de verkeersveiligheid, de milieuhygiëne, de zorg voor het uiterlijk aanzien van de gemeente, het ge meentelijk marktwezen en de zorg voor een evenwichti ge brancheverdeling in de gemeente of een deel van de gemeente". Wie de hond wil slaan vindt hier allicht een stok. Van der Made: „Het gaat ons juist om die witte of vrije markten, waar bijvoorbeeld video's en autoradio's wor den aangeboden". Hij drukt zich voorzichtig uit. Video en audiorommel zouden bes+ - FOTO DE STEM BEN STEFFEN eens van diefstal afkomstig kunnen zijn, bedoelt hij mis schien?- In de kramen en op de grondzeilen van de rommel markten die met de zuiver ste oogmerken worden ge houden, zul je niet zo ge makkelijk geheelde waar aantreffen. Integendeel, de spulletjes daar zijn vaak ten koste van bloed, zweet en tranen bijeengebracht. De leden van de drumband gaan weken lang 's avonds met een platte kar de wijk in om artikelen in te zamelen, die dan vervolgens tijdens het marktweekend weer ge kocht worden door bijna de zelfde mensen. Het ging per slot van rekening om de clubkas. En zo kan het gebeuren dat in het zelfde gezin, waar de zoon of dochter dankzij de opbrengst van de markt op een schitterende nieuwe trompet mag gaan blazen, het afgedankte exemplaar - zonder mondstuk - boven de open haard wordt gehangen. Maar dat oude instrument heeft intussen wél honderd vijftig piek gekost. Want zo veel doet een oude en in on bruik geraakte trompet te genwoordig nog op de rom melmarkt! 'Ik had zelf al schatrijk kunnen zijn' Door Peter Schouten Bakker Janus Volders (49) uit Dorst organiseert de zer dagen zijn 65e rom melmarkt. Dat jubileum moet op 3 juni plaatsvin den. Hij is er merkbaar van in feeststemming. „Natuurlijk. Ik heb er al die jaren verschrikkelijk veel plezier aan beleefd". Volders doet zijn verhaal in een schuur aan de Rijksweg, waar de voorraad spullen allengs groeit. Hij zit tussen de Beierse bierpullen, olielampen, strijk ijzers, droogkappen, naaimachi nes, bascuuls, kolenkitten, rol schaatsen en lampekappen, spul len die ten faveure van de ge handicaptenvereniging DOVO op 3 juni allemaal aan een nieu we eigenaar worden geholpen. Allemaal, want Volders blijft een optimist door dik en dun. Toch is volgens hem de rom melmarkt al lang niet meer wat die geweest is. „De spoeling is dun geworden. De economie doet er geen goed aan. De mensen gooien duidelijk veel minder weg dan ze ooit gedaan hebben. Was dat vroeger dan anders? „Zie je tegenwoordig nog wel eens een behoorlijk bankstel op straat staan? Nee toch. Een paar jaar geleden kon je gewoon langs de kant van de weg nog zeer be hoorlijke meubels vinden. Ge woon voor het uitzoeken, je had ruime keus. Dat is even anders gaan liggen, sinds de mensen al enkele jaren flink moeten inleve ren. Ik herinner me, dat ik een paar jaar terug ergens een nog bijna nieuwe bank oppikte. Tus sen de kussens vond ik nog voor zevéntieneneenhalve gulden klein geld en twee prima balpen nen. Kom daar tegenwoordig nog eens om". Janus Volders: ik ben eraan verslaafd Volders 'organiseerde' jaren lang rommelmarkten voor nood- ruftige verenigingen. „Voor de gehandicapten, voor de fanfare, voor supportersclubs van motor crossers, voor de buurtvereni ging, voor Polen, je kunt het zo gek niet verzinnen of ik ben er wel voor in touw geweest. Ik weet nog goed, hoe het met mijn eerste ging. In dat weekend werd net het wereldkampioenschap schaatsen in Heerenveen gere den. Met Ard en Keesie. Dus iedereen zat aan de buis. En ik moest zo nodig een rommelmarkt organiseren. 'Ge bent hardsdtik- ke gek, Janus', zei het hele dorp. Maar ik haalde bij een scharre- mm FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP laar in Breda voor achthonderd gulden drie mudvolle VW-bus- sen en twee afgeladen aanhan gers met oude bullen op. Die brachten toch nog een bedrag op van ƒ4200. Dat waren nog eens gouden tijden". Volders maakte zich al die ja ren niet alleen nuttig tijdens de voorbereidingen van de rommel markten. „Ik zorg voor de inza meling van de goederen, ik regel het vervoer, zorg dat de spul letjes behoorlijk uitgestald lig gen en haal de mooie stukken er uit voor de 'veiling-bij-opbod'. Dat veilen doe ik dan ook nog zelf. Hele wagonladingen rom mel heb ik verhandeld. De hemel weet hoeveel zolders ik in de loop der jaren heb leeggeruimd. Als ik het al die tijd voor mezelf had gedaan, was ik nu schatrijk ge weest". Valt er nog wel eens iets aar digs te halen op de rommel markt? „Wat bedoel je met iets aardigs?" vraagt hij bijna arg wanend. Iets van waarde, vul ik aan. „Vroeger wel, nu niet meer", mijmert Volders hardop. „Kijk, mijn eigen huis hangt ermee vol". Hij wijst naar een keuken muur vol wandborden. „Maar te genwoordig zit er van mijn eigen gading weinig of niets meer bij. Vroeger stonden de antiquairs vooraan in de rij. Die haalden op onze rommelmarkten heel wat mooie spullen weg. Maar dat is echt verleden tijd". Volders meent dat de rommel markt van tegenwoordig veel meer een 'Winkel van Sinkel' is. „Wie een gebruikt gascomfoor nodig heeft, kan bij ons nog te recht. Als er van een plafonnier met vijf lampen eentje kapot is, heb je kans bij ons onderdelen voor de vervanging te vinden. Maar echte klapstukken? Antiek of bij na-antiek? Nee, dat is afge lopen. Er ligt tegenwoordig al leen nog echte rommel op de rommelmarkt". „Het was vroeger ook veel ge zelliger", zegt hij. „Echt sfeer. En veel lachen. Ik stond een keer een naaikistje te veilen, glimmend zwart gelakt en met parelmoer ingelegd. Een vrouwtje biedt twee tientjes, en ik roep 'Ver kocht!', terwijl ik het doosje iets té enthousiast dichtklap. Het kistje had kennelijk zijn beste tijd gehad. Want daar stond ik ineens met lege handen. Niets was er meer van over. Helemaal total loss. Kijk, dat was nog eens lachen". „Een andere keer staat er een dametje met een wit poedeltje vooraan in de rij. Ik trek dat beestje uit haar handen en roep 'Wie biedt er wat?' Ze kocht haar eigen hondje voor vijf gulden te rug. Maar ja, het was voor een goed doel, hè". Wat voor mensen zijn dat, die rommelmarkten bezoeken? Vol ders: „Je hebt ze in alle geuren en kleuren, alle rangen en alle standen. En heus niet alleen bui tenlanders en kamerbewoners. Die zijn er natuurlijk wel veel bij, maar er komen ook gestu deerde mensen. Ik heb voor mijn eerstvolgende markt bijvoor beeld een grote doos vol met prachtige Franse boeken klaar staan. Iemand die Frans stu deert, die kan daar een aardig koopje aan hebben!" Gaat bakker Volders nog door met de rommelmarkten? „Het is mijn hobby. Ik geef toe, een maf fe liefhebberij, maar ik ben er aan verslaafd geraakt. Zolang er nog animo voor is, ga ik ermee door. Ik denk dat mét het opleven van de economie straks ook de rommelmarkt weer popula# wordt". Janus Volders kan het weten. Bovenin de eerste boekenkist in zijn schuur ligt, nog in gave staat, in linnen band en fraai in genaaid Van Zwijndrecht's 'Be knopt leer- en leesboek der Eco nomie'. De veertiende en onge wijzigde druk. Éénmaal, ander maal, verkocht. Door Bert van Velzen De revolutie is over, procla meerde het weekblad Time in de eerste week van april. Be doeld werd de sexuele revolu tie. Ik dacht dat die revolutie nog maar net was begonnen Maar ik heb klaarblijkelijk niet voldoende opgelet. Een begaafd feministe, Anja ge naamd, vertelde in het pro gramma van Sonja Barend dut een door haar geschreven ex plosief boek 'De Schaamte Voorbij' al jaren geleden ge boren werd „in de nadagen van de sexuele revolutie."Zeer oude koek dus. Volgens sommigen is er in Amerika al reeds een sexuele contrarevolutie op gang, die volgens een zeer bezorgd Plcy. boy het werk is van „erotofo- ben die het oude puritanisme proberen te herstellen."Het werk dus van erotiek vrezende zielen. Er blijken overigens ook nog heel wat gezagheb bende figuren te zijn die beto gen dat de sexuele revolutie nooit en te nimmer heeft plaatsgevonden. We zouden slechts te maken hebben met een door de media opgeblazen randverschijnsel. De inhuldi ging van verschijnselen als 'De Nieuwe Kuisheid' moet men dan ook met een korreltje zout nemen. Wat de 'oude kuisheid' toas weten alleen de geteisderde ouderen onder ons die in het ijzertijdperk hebber, geleefd en die nog tevreden kunnen monkelen bij het le zen van een tedere beschou wing over 'gereformeerd lief desleven' en de 'openbare schuldbelijdenis' in 'Trouw', de aardige man onder de Ne derlandse dagbladen. Er wordt nogal wat afgeschre ven over de revoluties rond het liefdesleven. Germaine Greet, een van de versleten supergot- roe's van de libido, heeft de wereld geconfronteerd met de door haar be wonderde 'Tos- caanse methode', ontwikkeld door tot lange verlovingen ge dwongen jonge boeren, die ij zingwekkend lang in de kerk portalen kunnen ronddolen eer ze voor het zingen de wijk nemen. Greer was er diep van onder de indruk, maar als pe riodieke onthouding roulette is dan kan de Toscaanse on derbrekingstruc niet veel meer zijn dan een soort sexu- eel bingo, of blufpoker. De Sunday Times heeft de nieuwe ideeën van Germaine Greer, ook een poging tot het in kaart brengen van de nieu we deugdzaamheid, breed uit gemeten en heeft er nu twee geleerde ontboezemingen op laten volgen over de wijze waarop de Engelse vrouw de sexuele revolutie heeft door staan. Het met massa's statis tiek gefundeerd antwoord luidt: goed. Meer sex, betere sex, meer plezier, minder part ners. De studie brengt zelfs aan het licht dat 47 procent van ie Engelse vrouwen nooit zijn voorgelicht, dat linkshandige Engelse vrouwen bijna twee jaar eerder worden voorge licht dan rechtshandige en dat vrouwen die in de ban zijn ge raakt van de nieuwe Sociaal- Democratische Partij op sen- eel gebied heel vrat inventie ver en avontuurlijker zijn dan de getrouwe aanhang van Margaret Thatcher of de roou vrouwen van de Labour Partij. Time schreef over de virbra- torsmet 5 versnellingen (de zoemende obelisken van de se xuele revolutie), de masturba- tieworkshops (dat zijn volgens mij werkplaatsen voor het uitdeuken van auto-erotische blikschade en het opspuiten van afbladderende ego's) nieuw gevonden prikketzónes en andere verworvenheden „die hun allure lijken te ver liezen. Het verlangen schijnt uit te gaan naar de eenvoud. Wat moet ik hier mee, zult u zeggen. Dat vraag ik me ook af. De sexuele frequentie van linkshandige Engelse vrou wen is 1,69 maal per week, zegtdr. William James te Londen. Het gemiddelde van rechtshandige Engelse vrou wen ligt beduidend lager. Sei bloeit met de aandelen op de beurs, zegt een Amerikaans deskundige. De nieuwe deugd' zaamheid zou een gewoon cri sisverschijnsel kunnen zijn. ZATERDAG 12 ME119 Ver Door Jan TWEE verlege ben elkaar gev rijs en Dionne ontdekken bij verlegenheid, willen er iets poging de ha pakken kijken om zich heen, kennissen en eveneens behe zij in zichzelf Zo groeit de g men met an mensen de ha strijden, om e Verlegenheid o Luc Parijs vert verleden met zijn ging. In gezelschap ritair gedragen, voorste spelen en schetst hij zijn aut( een verhulling var den in de omgang haantje de voorste voort uit de wens r onaangenaamhede plaatst. Ziet een re, ste het onverwach hij niet de aangev het onverwachte sluiten? Dionne Verhoevi Door Fri De vijftiger in heeft het niet op weg naar hei ting VUT, WW geeft de man of fuseerde, room school in het Zu der eindstation hand: blijvend durig ziek thuis Dat is het weini oprijst uit het boek, wijzen op de basissr en Pieter Kamphu door H. Nelissen BV Drs. Jacques Jac zaam in het basison wijskunde en social me verbonden aan e ten. Drs. Pieter Kan tenschappelijk medi voor Gezondheidszc lieke Hogeschool ir projektleider aan sprojekten naar de basisonderwijs. Hoewel het boek; de onderwijzer te 1 word je beroerd va door Jacobs en Kar gen in de eerste twe< Ze putten daarbi zoeksgegevens van teriaal van de werk, ken en Welzijn van den. Ze hebben daa de beschikking geh die Leiden produce hun conclusies in moeten bijstellen. Om daarvan ee, Kamphuis en Jacc ziektepercentage in 1981/1982 met 4,1 he derwijs en bovendi zichte van het jaar e droeg. Het enige wa is dat het cijfer nc Maar het is in 1982 naar 5,1. Geen enkel

de Stem | 1984 | | pagina 22