Terneuzen schrikt van opstand Belgen Speciale school De Kring open Vandaag start 17e Nacht van Zaamslag Bijna 6 min voor verbetering vestigingsklimaat Staten ai Staten achter Nepal-actie Dorpsraad bepleit opnieuw aanleg ües van Jrfammiv voorlopig sle ZATERDAG 12 ME11984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 Opstandelingen Aflevering 40 Jan van Erp ju. v.*'#*'" Commissie Herdenking militaire oorlogs slachtoffers Sas van Gent Pinokkio Sas brengt nieuw theaterstuk politierapport Plaatselijk nieuws Zaamslag ANTIEKE GRENEN MEUBELEN Terneuzen, Sas en Breskens profiteren mee startsein gedeputeerde Opening Zeeuwse fietsroutes m Sluis en Cadzand Jeugdbelang treedt op in Frankrijk T16 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse staten zijn gisteren unaniem akkoord gegaan met de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Er is twee ton uitge trokken om de actiekosten te dekken. Bij iedere gulden die de actie oplevert legt de provincie verder een kwartje bij. De actie gaat twee jaar duren. Enkele fracties, waaron der die van WD en D'66, lieten wel doorschemeren dat ze de actie-kosten hoog vinden, maar dat weerhield ook hen niet van harte voor te stemmen. L. Elenbaas (WD): „Ik hoop dat de re sultaten een veelvoud zullen zijn van de kosten, die wij ervoor maken". De gerefor meerde fracties plaatsten enkele kanttekeningen van principiële aard. J. Dupré (PSP/CPN) vroeg blijvend met dit soort acties door te gaan. Voorzit ter C. Boertien zei daar niet alleen oog voor te hebben, maar die wens wellicht ook in het hart te zullen meedra gen. C. van Zandten-Leijssen (PvdA), die de stoot tot de actie gaf, sprak er waarde ring voor uit dat de actie- kosten helder zijn weerge geven. „Het zou ook moge lijk geweest zijn kosten te versluieren door die ten las te van het griffie-apparaat te brengen". De Zeeuwse staten trok ken gisteren 5,7 ton uit voor herstel en onderhoud van het PSD-dienstgebouw in Vlissingen. De uitgave wordt ten laste gebracht van de veerbotenexploitatie. De staten gingen ook akkoord met een uitgave van 10 mille voor opvang en ontvangst van de deelnemers aan een jaarvergadering van de Ne derlands-Duitse kamer van koophandel. Alleen J. Dupré (PSP/CPN) stemde tegen. 'DEN 25 sten dezer zijn te Brussel ernstige onlusten losgebarsten. Reeds eenige dagen te voren had men on der het gemeen aldaar vrij wat gisting bespeurd, doch eerst in den laten avond van dien dag is hetzelfe in bewe ging gekomen, na de verto ning van het bekende zang spel La Muette di Portici'. Zo begon de Staatscourant op 30 augustus 1830 het be richt waarin melding wordt gemaakt van het begin van de Belgische opstand, die in 1839 zou uitmonden in het nieuwe koninkrijk België. Na de nederlaag van Na poleon besloten de Europese mogendheden, bijeen op het Wener Congres, dat Frank rijk voortaan omringd moest worden door sterke landen. In het noorden was Frankrijk slechts begrensd door de (zwakke) zuidelijke Nederlanden. Men besloot de Zuidelijke en de Noordelijke Nederlanden te verenigen tot één koninkrijk onder het bestuur van koning Willem I. Het ging niet lang goed. De Zuidelijke Nederlan ders, we zullen ze voor het gemak nu alvast maar Bel gen noemen, lieten bij hun 'opstand in 1930 een begerig oog vallen op Staats-Vlaan- deren, door hen Les Fland- res du Nord genoemd. Groe pen opstandelingen onder namen strooptochten in de (huidige) grensstreken en trachtten de bevolking over te halen zich bij de opstand aan te sluiten. Op 19 oktober trokken opstandelingen, on der leiding van Ernest Gre goire Sas van Gent binnen. Vooral doordat de opstan delingen al in Sas waren ge signaleerd verkeerden de Terneuzenaars in grote spanning. Men vreesde het ergste. Het stadsbestuur be sloot manmoedig de eed aan de koning en op de grondwet niet te herroepen en Zijne Majesteit te smeken Staats- Vlaanderen niet af te schei- Op 20 oktober kwamen hier 70 tot 80 Belgische op standelingen aan wal. Deze punt werd later doorsne den door de vestinggracht waardoor het bekende eilandje en de Vluchthaven ontstonden. naar P.J. Baert den van de provincie Zee land. De volgende dag arriveer den Belgische opstandelin gen per boot bij de draai brug van het zogenaamde separatiepunt. Zij werden begroet door Terneuzenaar Jan van Erp, aanhanger van de 'nieuwe orde'. Van Erp trachtte het gemeentehuis binnen te dringen om het stadsbestuur, dat op dat mo ment vergaderde, te kunnen spreken. Dat werd verhin derd door stadsbode Abra ham van den Berg, waarna Van Erp zijn Belgische vrienden in de herberg van Adriaan Donze opzocht. Burgemeester Steenkamp maakte later een verslag van de gebeurtenissen op deze dag. Onder leiding van Gregoire waren 70-80 op standelingen Terneuzen binnengedrongen. Hij had bevel van het Provisioneel Belgisch Gouvernement om Les Flandres du Nord in be zit te nemen. Om 14.00 uur vertrok hij richting Axel. Er werd geen geweld gepleegd, wel werd de stadskas ge licht, verloor de schutterij 25 geweren en 4 sabels, werden bepaalde belastingen als af geschaft beschouwd en wap perde van de Terneuzense toren de 'Brabantsche vlag'. Direct na het vertrek van de Belgen werd Jan van Erp gearresteerd door de Ter neuzense burgerij en later overgebracht naar Goes waar hij werd berecht. In Staats-Vlaanderen werden Hollandse troepen gelegerd, overigens niet tot onverdeeld genoegen van de plaatselijke bevolking, want deze heren hielden nogal huis. Zo schreef landbouwer Nicolaas Bakker uit Drie wegen over deze troepen dat de legering zuur opbrak. 'Want troepen waaren wij niet gewoon, en bovendien zij vielen niet aantzaam, daar zij vermeenden tot on ze redding te bestaan, be geerden zij niet weinig eer, en te willen eten wat hun mond maar zoude gelusten'. Die toestand duurde tot 1832, toen kreeg Terneuzen iets wat op een kazerne ge leek, raakte de burgerij de ongewenste gasten kwijt en was er de aanzet tot wat la ter de vestingstad Terneu zen werd. JU '-r~ /t r>»-« fijt t «-if t. 7Z+0 J**' Kans op subsidie voor fietspad Hoek Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De gemeenten Sas van Gent en Terneuzen maken kans op 90 procent provinciale subsidie als ze het snel eens worden over het plan om langs de weg Hoek-Philippine een fietspad aan te leggen. Het geld kan komen uit een WUW- potje (wet uitkering wegen) van de pro vincie. In een brief aan beide ge meentebesturen, het provin ciebestuur en het waterschap de Drie Ambachten bepleit de dorpsraad Philippine een sneile aanleg van het fietspad. In het verleden sprong de raad al enkele keren op de bres voor de fietsers op de weg Hoek- Philippine, die met gevaarlijk langsrazend verkeer te maken hebben. In 1980 leidde dat tot een dodelijk ongeval. Hoewel het er nog niet van gekomen is, hebben de ge meenten Sas en Terneuzen in middels niet stilgezeten. Op hun verzoek maakte het wa terschap Drie Ambachten, als neutrale instantie, een plan voor een fietspad, waarvan de kosten bijna een miljoen gul den bedragen. Ook als de pro vincie 90 procent subsidie toe kent, blijft er voor de gemeen ten een forse investering over. Daarover zullen eerst de ge meenteraden zich moeten uit spreken, voor het plan naar Middelburg kan worden door gestuurd. De kwestie van het fietspad komt in ieder geval al aan de orde in een vergadering van de adviescommissie Openbare Werken in Sas van Gent, op dinsdag 15 mei om 19 uur in het gemeentehuis. Behalve het plan van het waterschap, ligt daar de brief van de dorps raad ter tafel. Dezelfde commissie buigt zich ook over mogelijk nieuwe lokaties voor volkstuintjes in Sas van Gent. Vanuit de be volking is daar herhaaldelijk om gevraagd. Op maandag 14 mei verga dert in Sas van Gent de com missie financien. Het belang rijkste agendapunt vormt een nader onderzoek naar moge lijke verontreiniging van de bodem achter de Vlaanderen- hal, een terrein waar woning bouw is gepland. Het onder zoek dat gebeurt op verzoek van de provincie, die het ter rein 'verdacht' vindt, kost bij na 30.000 gulden. Deze door opstandelingenleider Ernest Gregoire ondertekende eis werd op 20 oktober 1830 aan burgemeester Steenkamp ter hand gesteld. Joeri Kole biedt op een kussentje de sleutel voor De Kring aan. De heren Hofstra (links) en Beerendonk kijken belangstellend toe. - fotowillem mieras GOES - Onder grote be langstelling is gisteren de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kin deren De Kring in Goes geopend. De inspecteur voor het buitengewoon onderwijs in Breda J. A. M. Beerendonk verrichtte de openingshan deling door, nadat hem op een kussentje de sleutel was aangeboden, kleurige ringen door te knippen die de kinderen voor de deur hadden gehangen. De laat ste barriëre was een laken met het vignet van de school, zes kinderen in een kring, waar de inspecteur doorheen moest breken voordat hij de deur kon ontsluiten. Na de officiële opening volgden er binnen toespraken van enkele aanwezigen. Hierbij was ook een redevoering van het hoofd van De Kring P. F. Jooss, die zeven jaar ge leden nog onderwijs gaf aan een drietal slechtho rende en spraakgebrekki ge kinderen. Nu zijn dat er 107. Van onze correspondent KAPELLE - De jaarlijkse plechtigheid ter herinnering aan de in Nederland gesneu velde Franse soldaten tijdens de meidagen van de tweede wereldoorlog, zal vandaag om 10.30 uur op de militaire be graafplaats te Kapelle worden gehouden. De Franse ambassadeur in Nederland zal hierbij aanwe zig zijn en een toespraak hou den, evenals de commissaris der koningin in de provincie Zeeland. Ook dit jaar zal een 20-tal oud-strijders van mei 1940 ac te de presence geven om eer te bewijzen aan de gevallen ka meraden en tevens leden van de commandotroepen, die deel hebben genomen aan de be vrijding van Walcheren in 1945. Plaatselijk nieuws Koordienst - Zondag 13 mei wordt de eucharistieviering in de rk kerk opgeluisterd door een optreden van het koor Oration Cantabilis (zingend geloven) onder leiding van Theo van den Berg. Het koor, dat uit ongeveer 20 personen bestaat, zingt vanaf het ok saal. Het brengt onder meer ten gehore de Nicilai Messe van Joseph Haydn. De mis be gint om 11.00 uur. Van onze correspondent ZAAMSLAG - In de nacht van zaterdag 12 mei houdt de Zeeuwsch-Vlaamse Automobielsport Club (ZEVAC) de jaarlijkse kaartleesrit Nacht van Zaamslag. Het is voor de 17e keer dat dez rit wordt gehouden. Ook dit jaar telt de Nacht weer mee voor het RAC-zuid-kampioenschap en uiteraard voor het eigen clubkampioenschap. De rit is onderverdeeld in vier klassen: A-klas: Lengte circa 160 kilometer, systeem enkele pijlen, start van de eerste equipe om 21.01 uur. B-klas: lengte 140 kilometer, syteem en kele pijlen, start eerste equipe om 21.21 uur. C- klas: lengte circa 130 kilo meter, systeem ingeteken de lijn met barricades, start eerste equipe om 21.46 uur. Toerklas: lengte 110 kilometer, systeem ingete kende lijn met herken ningspunten. Programma: Zaterdag 12 mei om 18.30 uur ope ning van het startbureau aan de Bedrrij venstraat te Zaamslag met een techni sche keuring van de deel nemende auto's. Om 20.01 uur start van de eerste deelnemer in de toerklas. Om 22.30 uur ravitaillering in restaurant De Braak man te Hoek. Zondag 13 mei: van 02.30 tot 05.00 uur aankomst van de deelne mers in restaurant De Braakman aan de Patrij- zenlaan te Hoek. Circa 06.00 uur bekendmaking van de ideale kaart van al le klassen gevolgd door de prijsuitreiking. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Vandaag gaat in cultureel centrum De Speye de nieuwste produktie van poppentheaer Pinokkio uit Sas van Gent officieel in première. Het nieuwe theaterstuk heeft Buster en Benjamin en is bedoeld voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar. Het stuk handelt over Ben jamin, een jongetje dat een beer krijgt. Echter geen gewo ne beer, maar eentje die kan praten, vliegen en zingen. Sa men beleven ze dan ook veel spannende avonturen. Het ge heel wordt gebracht met leuke liedjes in mooie decors met een fijne belichting. Het bijzondere van het stuk is dat sommige poppen levens echt zijn en dat ze bewogen worden door poppenspelers die geheel in het zwart gekleed zijn. Naast paoppen spelen er ook acteurs mee in het ver haal. Het theaterstuk wordt ver wezenlijkt door Bea van der Plas, Laetitia Kleuskens, Francois Vervaet en Peter Notschaele (licht en geluid). De toegang bedraagt 2,50 en de kinderen krijgen na afloop nog een kleine verrassing mee naar huis. Het theater begint om 14.30 uur. KOEWACHT - Gistermorgen werden op de Wouterijweg te Koewacht twee personenau to's bij een frontale bo geheel vernield. Het ongeval gebeurde toen de automobilis te A.H. te Koewacht een bocht in de weg te ruim nam. Op dat moment naderde uit te overgestelde richting een per sonenauto bestuurd door me vrouw L. van N. te Koewacht Niemand liep ernstig letsel op. WESTDORPE - Gistermorgen verleende op de kruising Tractaatweg-Provinciale weg te Westdorpe de vrachtwagen- bestuurder H. van G. te Hulst bij het linksaf slaan voorrang aan een personenau to bestuurd door W. van D. te Terneuzen. Fietsdriedaagse - De werk groep Zaamslag van de com missie sportieve recreatie houdt van maandag 14 tot met woensdag 16 mei e avondfietsdriedaagse. De start is aan de Sportlaan. Inschrij ven voor deelname is mogelijk maandag 14 mei vanaf uur in de kantine van de voet balvereniging Zaamslag. B wordt elke avond ongeveer 2S kilometer gefietst, starttijd 18.30 uur en de kosten voor deelname bedragen vier gul den per persoon. ADVERTENTIE kunstnijverheid EIGEN IMPORT - EIGEN RESTAURATIE Weststraat 68 AARDENBURG 01177-1271 „TIERELANTIJN" Axelsestraat 3 TERNEUZEN 01150-12237 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Acht Zeeuwse projecten komen dit jaar in aanmerking voor een subsidie uit de rijkspot voor 'voorwaardenscheppend be leid' (verbetering van het ves tigingsklimaat voor het be drijfsleven). Dat blijkt uit een keuzelijst, die Gedeputeerde Staten, aan de staatssecretaris mogen voorleggen. Bovenaan de lijst staan pro jecten, waarvoor in 1983 al verplichtingen zijn aange gaan. Het betreft de verlen ging van de Zevenaarhaven in Terneuzen (kosten 14,7 mil joen, subsidie 1 miljoen) en aanleg van de Kaloothaven in Vlissingen-oost (kosten ruim 28,2 miljoen, subsidie 2,5 mil joen). Op de lijst komen verder voor: - Verplaatsing van de Vitrite- fabriek in Middelburg (kosten ruim 30,9 miljoen, subsidie 1,8 miljoen). - Herinrichting van de vis- sers/landbouwhaven in Brui- nisse (kosten ruim 6 ton, subsi die 2 ton). - Ontsluiting van het indus trieterrein Burenpolder te Verseke (kosten 5 ton, subsidie 1.4 ton). - Ontsluiting en herverkave ling van het industrieterrein Sas van Gent-Noord (kosten 3.5 ton, subsidie 1,25 ton). - 'Aankleding' van de omge ving van de gemeentelijke jachthaven in Breskens (kos ten ruim 2 ton, subsidie 75 mil le). - Ontsluiting van het bedrij venterrein Braamweg te Kou- dekerke (kosten bijna 1,5 ton, subsidie 60 mille). Als reserve-project is aange wezen de aanleg van een nieuw bedrijventerrein W* tenhaven II te VlissingenJK» ten bijna 1,8 miljoen, subs ruim 7 ton). De lijst moet voor i J Voor lijst naar de staatssecretaris die tijd geven de statenc z3. missie voor economische ken en de Sociaal-Econo"» sche Consultatiegroep Zee er nog een oordeel over. 7ATERDAG 12 ME1191 Van onze correspondent iiZENDIJKE - Vandaag de drie musea in West- uvvsch-Vlaanderen cen" U\ tijdens een speciaal pro- cranima- In het streekmu- tum te IJzendijke wordt een '-positie van ZIKV-cursisten Jeopend, terwiï1 daar tevens L drie museum-fietsroutes Jan start gaan en eindigen. ne tentoonstelling, die om .„00 uur wordt opengesteld, vat tekeningen en schilde ken door cursisten van het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming. De werken kn gemaakt tijdens de in maart gehouden trekpaarden- Sèuring te IJzendijke. Omdat meeste ZIKV-activiteiten SLUIS/CADZAND - Zee land krijgt er zes toeristi sche fietsroutes bij. Ze lig gen in het kustgebied. De officiële opening vindt donderdag 24 mei plaats in ffest-Zeeuwsch-Vlaande ren. Gedeputeerde J. Vente- vogel geeft dan het start sein voor de ingebruikna me. Centraal staat de nieu we 'Schansenroute', een 48 kilometer lange trip die begint in Cadzand-Bad De nieuwe routes zijn een initiatief van Provin ciale Waterstaat en de ANWB. Het rijk, de pro vincie en de betrokken ge meenten betalen de be wegwijzering. De Schansenroute in West-Zeeuwsch-Vlaande ren kan in twee delen van 30 en 35 kilometer worden gereden. De tocht voert vanuit Cadzand-Bad langs het Zwin naar het zuiden. Achtereenvolgens worden daarna Retranchement, de Belgische grens, Sluis, Aardenburg, Oostburg en Nieuwvliet aangedaan. Eindpunt is ook weer Cad zand-Bad. Op enkele plaatsen rijdt de fietser langs schansen, historische verdedigings werken, kenmerkend voor dit uiterst zuidwestelijke deel van Nederland. Er zijn verder fietsrou tes uitgezet op Schouwen- Duiveland (twee) en Wal cheren (drie). De ANWB heeft de zes fietsroutes opgenomen in een vouwblad, waarin ook informatie wordt gegeven over de plaatsen en be zienswaardigheden. Het openingsprogram- ma begint 's ochtends om 10 uur met een bijeen komst in het stadhuis van Sluis. De genodigden wor den van daaruit per bus near Cadzand-Bad ver voerd. Daar begint even na half twaalf een fietstocht langs het Zwin. Onderweg zal de gedeputeerde een in- tormatiepaneel over dit natuurgebied onthullen. IJZENDIJKE - Showdrum- and Jeugdbelang uit IJzen- Jhe reist zondag 3 juni af p Franse plaatse Vetry 'fancms in de champagne- te*- °m aldaar een aantal Pkedens te verzorgen. Jeugdbelang heeft in de af- •open jaren internationaal aan de weg getimmerd. /Bastoptreden in Frankrijk mogelijk het begin van een buiteni r^'cs concerten in het rnJ°°r belangstellenden is het te deze triP naar Vetry Ma ancois mee maken, j. r 18 mei kan men zich mn„"'°°r °Pgeven bij H. Du- onsau, 01176-1732. De kosten drager! 25 gulden. Van een onzer verslaggevers - De Zeeuwse aanju k'jk®11 noS wat vreemd "«gen de nieuwe, voorlopi- subsidieregeling voor de Olie y o - n,. reeuwse vormingsinter- i.,n (Cadzand," Aardenburg TL?emuiden). rin0 s He statenvergade- 'wirVerd gisteren besloten de val 'nS alleen voor dit jaar toepassing te verklaren.

de Stem | 1984 | | pagina 18