lakt. Omgeving molen Groenendijk wordt verfraaid AEN THUIS. De Scheldegalm bezig met nieuw dialectstuk 4Dag van verplegingin sportieve sfeer nieuwe poging Hontenisser raad te overtuigen Showband Axel start druk seizoen HET EINDE* Winnaars kleurwedstrijd Hulst naar dierentuin Film over oud Hulst VAN ZEELAND ilINGEN EN ETSEN KSKEN \)u it se nop groep L OJC I Hulst I Lezing over I natuur geneeskunde |in Hulst 'Open dag' |inolen Hulst Plan frites- fabriek Clinge gaat door Jan Lockefeer 25 jaar priester Axel Kloosterzande Hulst Graauw Sint-Jansteen Clinge Al 2 ZATERDAG 12 ME11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 m te zoenen rticulieren ikje, jubileum, receptie, rerloving, overwinning, iraham, openbare dank, lag best eens in de krant ma familieberichten, n duur hoeft het niet te istên nog geen tient|e). >lom 1,75. Eén grote !5. Voor het plaatsen van ig met een formaat van nwijf 12,50 toeslag, op aanvraag. Bij niet irdt 2,50 adm.kosten den niet geretourneerd ief uw tekst 2 dagen vóór n van onze kantoren. in stuurt u eveneens 2 ng naar Postbus 3229, UIB Breda het recht voor, teksten redenen te weigeren. Ingsnieuws rolom op donderdag. Hallo CHRISTIAN Proficiat met je Eerste Communie. Papa, Ma ma, Harald en Alexan der. LING tor E. en W. Blanckaert en zondag 6 mei en za- :ondag 13 mei in ■LFCENTRUM 5 - Kloosterzande an 14.00 tot 20.00 uur. to gek als het er soms even uitziet- Uw kind. I Aankruisen wat m*r u van Miptvoinu us f 1,60 aan postzegels sturen aan ing,Koningslaan 19, 3583 GD trec^ enwerking mei de Stichting Ideele Reclame gekakt er sontóU^^L. Gezondheidsdienst weer ter discussie Van ome correspondent AXEL - Er staan in het ko mende seizoen weer vele op tredens voor Showband Axel op het programma. De agenda is al bijna volge boekt met optredens in Ne derland, België en Frank rijk. Ook het pas afgesloten voorseizoen moest de Axelse showband vele optredens verzorgen. Deze begonnen met de carnavalsoptredens in Moerbeke, Stein (L.), Tor hout en Halle en eindigden met het winnen van een pa radefestival in het Franse Denain. Aan dit festival werd door miet minder dan 17 korpsen deelgenomen uit Frankrijk, België en Nederland. Door als eerste uit de bus te ko men, mocht de Axelse show band de beker van de stad Denain in ontvangst nemen. Ook in het „echte" seizoen staan belangrijke optredens op het programma. Zo on derneemt men direkt na de zomervakantie een vier daagse reis naar het Franse lie de Ré, een eiland even ten noorden van Bordeaux. Men zal echter niet alleen in het buitenland optreden, ook in de eigen streek staan di verse optredens op het pro gramma. Zo is de showband te zien in Sluis op 3 juni, in Clinge op 30 juni en in Sas van Gent op 20 oktober waar wordt meegedaan aan een KNF-concours afdeling showwedstrijden. Op 17 no vember staat er een muziek- en showavond te wachten in de Dullaert in Hulst in sa menwerking met de fanfare Heikant. schrikaanjagend uitzien, ving nu maar met ver- sageert, valt er met epi- .Want dankzij moderne de meesten er weinig iemand met epilepsie in (of vermoedt; ze lopen p) raden we aan onze e is niet zo gek als t er :e lezen. huis als u Sire belt, iuur) of de bon opstuurt. Van onze correspondent I Hl'LST - Vanavond (zater- Lg) treden in het Hulster I Open Jongeren Centrum Kon- [3sttwee groepen op, waarvan rtn afkomstig is uit Hamburg. Het dubbelconcert begint Let de Brabantse formatie bach und Stack, geïmprovi seerde jazz rondom de wonde- I ren der wildernis, bekend van L hedendaagse jungle van 1 koilektief café Plexat. De ver haarde slagwerker Jan ISmagge tikt de maat. Hoofdact is het optreden Ivan het geïmporviseerde Jazz I Workshop Koilektief van Frits hrümmer. Dit koilektief trad lopinOost-Duitsland en geniet |;n West-Duitsland grote be- liendheid. De Nederlanders lWillem van Manen en Willem lüreuker speelden vorig jaar lak bij deze formatie. De aan vangstijd is niet zoals eerder [aangekondigd 22 uur, maar |430 uur. Het concert vindt in het Houtenkwartier lende toegangsprijs is vier gul- Iden. I Kontrast maakt ook nog be llend dat de voorverkoop voor liet concert van Drs. P. deze week begonnen is. Drs. P. i op 30 juni op het podium ii Kontrast. Van een onzer verslaggevers |!ULST - De Zeeuwsvlaamse I patiëntenvereniging Samen I Beter heeft voor donderdag 17 lmei een lezing over natuurge- lieeskunde op touw gezet in Itaal Tiffany te Hulst. Aan lang 20 uur. Mevrouw J. de Groot, er- ikend natuurgeneeskundige |van de W.P.N., zal spreken |aver onder andere begrippen m de algemene natuurgenees kunde en uitgangspunten en mogelijkheden van onder lmeer homeopathie, kruiden, |voeding, reflexologie, irisdiag- en mineralen. Na de in- tiding kunnen de aanwezigen ['ragen afvuren. Van een onzer verslaggevers llll'LST In de Hulster Stads- I Buien is het vandaag 'open 1 ig1. In het kader van de lan- I -fiijke molendag kunnen be- tagstellenden er van 12 tot 17 w terecht om eens een kijkje |t< komen nemen. Stadsmolenaar Willy Baert, l.e volgende maand tien jaar polenaar is in Hulst, is aan- I "-dg om de nodige uitleg en I-Monstra ties te geven. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Burgemeester en wet houders van Hontenisse hebben besloten een nieuwe poging te wagen om de gemeenteraad alsnog over de streek te trekken, inzake toe treding tot de Districts Gezondheidsdienst (DGD). Zoals bekend besloot de raad in oktober vorig jaar niet aan deze gemeenschappelijke regeling mee te doen, omdat er naar het oordeel van de ver schillende fracties nogal wat onduidelijke haken en ogen aan zaten. Na overleg met colleges van gemeenten die de regeling vooralsnog niet zagen zitten, heeft de bestuurlijke werk groep DGD-Zeeland het huis werk overgedaan en een nieuw werkstuk gepresen teerd. In de gewijzigde rege ling zijn ondermeer aanvul lende bepalingen opgenomen, die het in de hand houden van de kosten waarborgen. Uitstel Verder is de begroting van de DGD sluiitend gemaakt en heeft de staatssecretaris van WVC nader aangegeven welke posten van de begroting voor vergoeding in aanmerking ko men. WVC heeft voor de op richting van de DGD uitstel gegeven tot 1 juli, ook al omdat men al een voorschot van 1,25 miljoen gulden heeft ver strekt. Tot de genoemde da tum wordt op de begroting van het ministerie rijkssubsi die voor deze dienst gereser veerd. Daarna kan men in Zeeland naar het geld fluiten en worden de middelen ge bruikt voor andere witte vlek ken in Nederland. Gelet op die fatale datum stellen B en W voor om nu maar snel toe te treden. Commissie Voordat de g'emeenteraad zich erover buigt, wordt het DGD-voorstel woensdag eerst besproken in de financiële commissie. Daarin komen ook wat voorstellen op onderwijs gebied aan de orde, zoals een zonwering voor de lagere school in Vogelwaarde, een co- pieerapparaar en wandklok voor de lagere school in Hengstdijk en nog eens drie copieerapparaten voor de la gere scholen in Kloosterzande en Lamswaarde. Tenslotte stellen b en w voor een kleine 5.000 gulden be schikbaar te stellen voor een automatische. chloordose- rings-installatie voor het zwembad in Kloosterzande. Nu moet de badmeester dat ieder uur met de hand doen, met als gevolg dat er telkens vier a vijf minuten geen toe zicht is. Bovendien verwacht men een besparing van het chloor- en waterverbruik. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De verfraaiing van de omge ving van de molen te Groe nendijk gaat 122.000 gulden kosten. B en w verwachten van het rijk echter een flinke subsidie, zodat er voor de gemeente nog 57.500 gulden over blijft. Dat geld wil het college halen uit het potje voor dorpsontwikkeling. De hoogst kostenpost is de aankoop en sloop van een loods. Daardoor kan de molen bij iedere windrich ting in bedrijf worden ge steld. Tevens wordt de mo lenberg in zijn oorspronke lijke staat teruggebracht en beplant. Het aanbrengen van groenvoorzieningen op het Poolsplein en de wijziging van het kruispunt Cloos- terstraat, Poolsplien- Groenendijk en de bocht Cloosterstraat-Poolsplein completeren dit aardige plannetje. Inmiddels is ook bekend dat de eerste oplevering van de pas gerestaureerde molen binnenkort zal plaatsvinden. Ook is al een molenaar gevonden in de heet G. van Waterschoot. Het is de bedoeling dat de molen gemiddeld één uur per week in bedrijf wordt gesteld. (ADVERTENTIE. 'erdeling van arbeid jn we 't wel eens. Man oen dezelfde rechten 1n recht op gelijke kan- ns bi/ de wet geregeld, thuis vers ook arbeid, om ook dat werk eerlijk ële Redame. SIRE De afstand tussen een middelbare schooloplei ding en een goede baan lijkt steeds moeilijker te overbruggen. Het bedrijfsleven vraagt in de eerste plaats om praktijkervaring en dan pas om diploma's. Daarom moetje er als schoolverlater voor zorgen datje het laatste hebt en datje het eerste opdoeL Het InterCollege kan je daarbij helpen. Het InterCollege verzorgt praktijkgerichte opleidingen die een brug slaan tussen het middelbaar onderwijs en de snel veranderende arbeidsmarkt De InterHostess School. Beroepsopleiding voor contactuele functies. De InterHostess School heeft als doel leer lingen op te leiden voor de functie van project manager, sales(promotion)functionaris of public-relations-assistenL De InterOflïce School. Beroepsopleiding voor informatie-management. De InterOflïce School heeft als doel leerlingen op te leiden voor de functie van secretariaats medewerker, office-manager of management assistent De InterManagement School. Beroeps opleiding voor manager in de dienstensector. De InterManagement School biedt een beroepsopleiding die gericht is op de functie van directie-assistent met de mogelijkheden om van daaruit door te groeien naar een managersfunctie. Geïnteresseerd? Bezoek de informatie-bijeenkomst. De eerstvolgende informatie-bijeenkomst is op woensdag 16 mei a.s. in Motel Breda, Roskam 20 te Breda, aanvang 19.30 uur Bel of schrijf ons even als je hieraan deel wilt nemen, dan sturen we je meteen onze uitgebreide brochure toe. InterCollege, Anna Paulownastraat97,2518 BC DEN HAAG •Tel. 070-652945 Inter College. Brug naar de praktijk. Een beeld van de sportieve driekamp. - fotowimkooijman Van onze correspondente HllLST - Vandaag is het de dag van de verpleging. Deze dag is gisteren in het bejaardencentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst alvast op originele wijze gevierd. Terwijl men voorgaande jaren meestal deze dag door bracht met een gezellig samenzijn, liet men dat dit jaar vooraf gaan door een sportieve driekamp tussen de ploe gen van de verpleging, verzorging en de civiele dienst. Alle drie ploegen kwamen met zo'n twaalf mannen en vrouwen tegen elkaar in het strijdperk op het terrein voor het tehuis. Hierdoor konden de bewoners alle ver richtingen van de zwoegende teams via de ramen volgen. Men begon om 15 uur. Het programma voorzag onder meer in doelschieten, waarbij geprobeerd moest worden om in drie beurten de bal zoveel mogelijk in een roos met gaten te schieten. Het zaklopen met hindernis bleek goed voor de lachspieren, waarbij men als het mislukte een bak water over het verhitte hoofd kreeg. Een ander wa terfestijn vormde het flesvullen en als laatste krachtme ting stond touwtrekken op het programma. De wisselbe ker werd geschonken door de personeelsvereniging de DITO (Door Inspanning tot Ontspanning). Van onze correspondente HULST - Het koopcentrum Trefpunt in Hulst trak teert de 30 winnaars van de kleurwedstrijd op een gratis reisje naar de dierentuin van Antwerpen. In de maanden maart en april hadden de winkeliers van het Trefpunt 1200 kleur platen uitgedeeld. Dit ter gele genheid van het tienjarig be staan van het koopcentrum. Slechts 170 ingekleurde platen kwamen er retour. En uit de inzenders zijn nu de 30 beste gekozen. De jury heeft rekening ge houden met de leeftijd en de fantasie van de kinderen. De tekeningen zijn momenteel te bezichtigen in het Trefpunt. De 30 winnaars zijn afkomstig uit Hulst, Sint-Jansteen, Vo gelwaarde, Axel, Clinge, Kui taart, Spui, Nieuw-Namen en Sinaai (B). Dit duidt er volgens de winkeliers op dat het win kelcentrum door bewoners uit geheel Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren en het Waasland wordt bezocht. De 30 winnaars gaan samen met hun ouders en belangstel lenden naar de Antwerpse Zoo op woensdagmiddag 6 juni. De winnaars uiteraard gratis en de anderen tegen een schappe lijk prijsje. Van een onzer verslaggevers CLINGE - De komst van het aardappelverwerkingsbedrijf International Frozen Foods naar Clinge gaat zeker door. Bemiddelaar Fr. Ferket uit Clinge benadrukte dat giste ren met klem, naar aanleiding van de geruchten die de ronde doen dat de plannen van de baan zouden zijn. Het is de bedoeling dat nog deze maand wordt begonnen met de sloop van een gedeelte van de voormalige Clitexfa- brieken. Dit ter voorbereiding van de noodzakelijke verbou wing van het gebouwencom plex. Zoals bekend zou de fri- tes-fabriek werk gaan bieden aan zo'n 100 mensen. Van een onzer verslaggevers HULST/ETTEN-LEUR Oud-inwoner van Sint-Jan steen Jan Lockefeer viert op 23 mei zijn 25-jarig priesterjubi leum. Hij werd in 1931 in Sint- Jansteen geboren. Na de lage re school ging hij naar de broeder van Huijbergen. Zijn verdere opleiding kreeg hij gedurende 4 jaar in Dongen, 2 jaar in IJpelaar en 6 jaar Groot-Semenarie in Hoeven. Lockefeer werd in 1959 tot priester gewijd en begon als kapelaan in Aardenburg. Ver volgens kwam hij in Breda te recht en daarna in Etten-Leur, waar hij momenteel pastor is in de H. Hartparochie. Daar naast is hij ook nog rector bij de zusters van de Nieuwstraat in Breda, waar hij al jaren woont. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De Kloosterse toneelvereniging „De Scheldegalm" is volop be zig met de voorbereiding van haar nieuwe toneelstuk, geti teld: „De gouwe bruiloft." Het zal niemand verwonderen dat ook dit keer weer gekozen is voor een dialectstuk. „De gouwe bruiloft" is tot stand gekomen na de enorme successen van „Gelijk een vlam" en „Den vrimden kost ganger." Dit waren succes stukken (van dezelfde schrij ver), die de publieke belang stelling nauwelijks konden verwerken. „De gouwe bruiloft" is door auteur Jo Eggermont speciaal voor deze toneelvereniging ge schreven. Het zal dan ook geen verwondering wekken, dat ook dit werk in het verleden (omstreeks de jaren dertig) speelt in het Land van Hulst, dat het geschreven is in het dialect van die streek en in die streektaal zal worden opge voerd. Het is bekend, dat de schrijver de aard en het ka rakter van de bewoners in dat gebied kent. Hij weet die ken nis uit te buiten om op een verrassende wijze de streekei gen humor en de verborgen gevoelens van tederheid en verdriet in conflictsituaties vorm te geven, wat èn lach èn ernst een diepere inhoud geeft. De Scheldegalm stelt met enige trots dat juist het spelen van dialect de drijvende kracht is geweest, die het mo gelij k maakte de toneelstuk ken van Jo Eggermont te ver tolken, zoals deze bedoeld zijn. Dat is dan ook de reden, waar om deze toneelvereniging de opvoeringen van dit nieuwe stuk met vertrouwen tegemoet ziet. Muziek Opmerkelijk is, dat in „De gouwe bruiloft" muziek en zang een nieuw element vor men in de dialectische toneel werken van de schrijver. Voor diegenen, die hem gekend heb ben in zijn Zeeuwsvlaamse periode, is dat niet zo'n enor me verrassing; zij weten, dat naast toneel ook muziek altijd zijn interesse had. In zijn jongste toneelwerk vormen de teksten van de liedjes en de muziek een onderdeel, dat een gevoelig element vormt in het totale toneelgebeuren. Kort geleden was de heer Eggermont nog eregast bij het jubileum van de harmonie van Heikant, waarvan hij de op richter en eerste dirigent was. „De Scheldegalm", die de ere titel kreeg: „Ambassadeur van het Zeeuwsch-Vlaamse dia lect," werkt tevens ook nauw samen met de leden van de dialectenvereniging, die thans overwegen om het gezelschap naar Walcheren te halen om speciaal een uitvoering te ge ven voor de leden van deze vereniging. Inzet Regiseuze Nelly Boogaart- de Bakker en auteur Jo Egger mont hebben reeds een eerste werkbespreking achter de rug. Hieruit is al komen vast te staan, dat het toneelwerk veel inzet vergt van alle medewer kenden. Niettemin heeft ze er alle vertrouwen in, dat ze sa men met regisseur L. van Goe- them „De Scheldegalm" naar het gestelde doel zal kunnen leiden. De naam „Schelde galm", die verweven is met de typische dialectwerken, zal een stimulans betekenen om deze hoog te houden. Voor 1985 is al een aantal data van uit voeringen vastgelegd. Voorgaande jaren moesten verschillende verenigingen en instellingen teleurgesteld worden, omdat ze te laat wa ren met een aanvraag voor een opvoering van het toneelstuk van „De Scheldegalm." Geïn teresseerden, die een opvoe ring van „De gouwe bruiloft" willen vastleggen, dienen tij dig contact op te nemen met Wies Boogaart te Hengstdijk. Plaatselijk nieuws Rommelmarkt - Vandaag, za terdag 12 mei, houdt de drum fanfare Hosanna uit Axel een grote rommelmarkt. Tevens zal er een Vlaamse kermis zijn en zullen er deze dag wafels worden verkocht. De rommel markt is achter het stadhuis in Axel en begint om 9.30 uur. K.V.O.-reisje - De leden van de K.V.O.-afdeling Klooster zande maken maandag 14 mei hun voorjaarsreisje. Dit jaar gaan zij een bezoek brengen aan de koninklijke serres te Brussel. Na deze bloemen pracht bewonderd te hebben, zal in het Melipark de maal tijd gebruikt worden en volgt daarna een twee uur durende rondrit door de stad Brussel, waarbij de mooiste plekjes be zichtigd worden. Tot slot zul len de dames nog een paar uurtjes de gelegenheid krijgen om te winkelen in de Belgische hoofdstad. Koppelwedstrijd - Zeehengel- vereniging De Vogel houdt za terdag 12 mei de jaarlijkse koppelwedstrijd, waarbij al leen met leeglopers mag wor den gevist. De deelnemers mo gen niet vissen met hun echt genote of verloofde, maar worden door uitloting gekop peld aan een andere partner. De wedstrijd wordt gehouden in de Westerschelde op een nog nader aan te duiden plaats tussen 12.30 en 15.30 uur. Postzegelbeurs - De postzegel vereniging Het Land van Hulst houdt zondag 13 mei de maandelijkse postzegelbeurs in Den Dullaert Naast de nieuwtjesdienst van de vere niging zijn ook verschillende postzegel- en muntenhandela- ren aanwezig. Zoals gewoon lijk begint de beurs met een gratis loterij, gevolgd door een kwartjesloterij. Vanwege moederdag worden er taarten als prijs beschikbaar gesteld. De hoofdprijs is een serie Ne derlandse zegels. Tenslotte is er ook nog een veiling met vele kavels van Nederlandse ze gels. De beurs begint om 10 uur. Oud papier - De maandelijkse ophaling van oud papier door de voetbalclub is zaterdag 12 mei. Er wordt gevraagd het papier vanaf 8.30 uur zoveel mogelijk gebundeld op de stoep gereed te zetten. Ouderenvergadering - De Bond van Ouderen hield de jaarvergadering in het ge meenschapshuis. Na een eucharistieviering in de paro chiekerk opende voorzitter G. Buysrogge de bijeenkomst. Namens de bond van ouderen sprak ook de heer Remeijn uit Ovezande een woordje. De af tredende bestuursleden A. de Maat en R. Delforge werden herkozen. Afscheid werd ge nomen van mevrouw Van Im- merseel. Zij werd lovend toe gesproken door de heer Re meijn, die haar bedankte voor de 20 jaar dat ze zicht heeft in gezet voor het bejaardenwerk. Haar plaats in het bestuur wordt ingenomen door me vrouw Matthijsen-Goossen. De middag werd verder door gebracht met kaarten, dansen en bingo. EHBO - De EHBO-afdeling Sint-Jansteen heeft met 8 jeugd- en 2 seniorenploegen meegedaan aan de nationale wedstrijden in Gemert. De jeugd behaalde drie eerste, een tweede een drie derde prijzen. De eerste commandantenprijs ging naar Marianne van Hels- land. De senioren behaalden een tweede en een derde prijs. HULST - In de kantine van RKHAV in de Tabakstraat wordt vrijdag 18 mei een film vertoond over 'Hulst in 1953'. De voorstelling begint om 20 uur en iedere belangstellende is welkom. De toegang is gratis. De toeschouwers zullen kunnen genieten enkele van 'echte' Hulstenaars en velen zullen daaronder bekenden tegenkomen uit hun jeugdjaren. Te zien is hoe Hulst in 30 jaar tijd enorm veranderd is. Behalve de film wordt ook een video-opname ver toond van het Nederlands kampioenschap 25 kilometer hardlo pen, dat in 1983 in Hulst werd gehouden. Slagwerkgroep - De Slag- werkgroep Clinge doet 20 mei mee aan het landelijk solisten en ensembleconcours in Tege- len. Jozef van Overmeisren, Edwin van den Bergen, Eduard Ivens, Sandra de Vet, Werner van den Bergen en Gi- no Smet brengen het nummer 'Bossa Nova'. Met dit nummer haalden ze eind vorig jaar op het solistenconcours in Nieuw-Namen het hoogste aantal punten. Niettegen staande dat mooie resultaat trekken ze iedere avond naar de repetitie in zaal De Trouba dour en dat zal zo blijven tot 20 mei.

de Stem | 1984 | | pagina 17