"Ziekenhuis Hulst maakt rekenfoutje' 6 Jaar geëist tegen Axelaar voor uitlokken van afpersing [FORD IEELPRIJS WK KERKEN ACHTER REGIONALE ZENDER EL:2.000,- IRDELIGE HEVEN 'Voor wè het weten zijn we gegijzelden van de bewapeningsindustrie' j.795,- Langdurige verkeershinder door gekantelde tankauto llVD-STATENFRACTIE OVER ALTERNATIEF PLAN: pterke daling poningbouw I in Zeeland DE STEM Fernando Bos: jongste garagist van Nederland VRIJDAG 11 ME11984 de extra's: enstijl buiten en dagkilometer- Ueeland legt onder leiding van Wim Kok het werk stil: s, 1,3 liter, 44 kW de extra's: sndeling rend glas verstelbare are bestuurders- ra's v.a. f27.395,-- v.a. f25.395,- nbent bekend met Punt is, waar ïn zo aantrekkelijk 39- it de maand mei V.A.G dealer Audi kan u enkele 3anbiedingen-op- Bejaarde na ongeval in ziekenhuis HOGER BEROEP RIJENSE MOORDZAAK: pe*s 076 877850-223611 RÜTTCHEN GROEP YAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers I jLOOSTERZANDE - De VVD-sta- I lenfractie is er van overtuigd dat het I juister ziekenhuisbestuur een flinke I reltenfout heeft gemaakt en dat het al- I rnatiet plan niet goedkoper, maar I ]Uist duurder is dan het plan van GS. Gezondheidsspecialist Van Zwieten I van de VVD zei dat gisteren na afloop I van het bezoek door VVd-statenleden i Hontenisse. Behalve een bezoek aan de betonfabriek Belijko en Moute rij Menu werd daarbij met het Honte- nisser college ook van gedachten ge wisseld over de ziekenhuiskwestie. „Je kunt dat toch op je vingers na tellen dat het exploiteren van twee ziekenhuizen een stuk duurder is dan één ziekenhuis", aldus Van Zwieten, die overigens ook niet precies kon aangeven waar de rekenfout dan wel zit. En dat zou volgens economisch di recteur Lockefeer van het Hulster zie kenhuis ook een moeilijke klus zijn. „Wij hebben dezelfde cijfers ge bruikt als die het college van zieken huisvoorzieningen hanteert. Onze be rekening klopt als een bus. Als we fout zouden zitten dan had dat al lang iemand ontdekt, maar ik heb nog nie mand gehoord. En waarom niet, om dat de cijfers in ons plan goed zijn". Zoals bekend zou het alternatief zie kenhuis plan jaarlijks 4 miljoen gul den goedkoper zijn en een eenmalige besparing van kapitaalsvernieting op leveren van 7 miljoen gulden. Hoe het ook zijde WD-statenfrac- tie is in ieder geval niet van plan de actie om behoud van het Hulster zie kenhuis te steunen. Men schaart zich achter het plan van GS voor een nieuw ziekenhuis in Terneuzen. In be roep gaan vindt men „zonde van de tijd. Het ziekenhuisbestuur heeft geen schijn van kans. Door in beroep te gaan laat men de kans liggen om te proberen alles eruit te peuren wat er in zit". Steun voor Omroep I' Wim Kok laat de vredesduivenlos. - FOTO'S WILLEM MIERAS '-'in onze Haagse redactie HEN HAAG - De woning- touw in de provincie Zee luid vertoont een sterk da- 'fflde tendens. Dat blijkt uit recente cijfers van het fentraal Bureau voor de Statistiek. Over heel 1983 werden in «eland 1383 woningen in ianbouw genomen, 6 tinder dan het jaar daar- ïoor. Voltooid werden in periode 1661 woningen, minder dan het jaar "aarvoor. Het aantal wo- ®igen dat eind '83 in aan- douw was, lag 17% onder "a'van eind '82. Landelijk gezien nam aantal woningen dat in aanbouw werd genomen "nt toe. Het aantal wo- 'ngen dat eind '83 in aan duw was kwam nagenoeg 'Ween met het aantal in anbouw zijnde woningen and '82. £?*DV00R ZUOWEST «DE RL AM) 'totoren Terneuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- 'sop pagina 2. «ningstijden: 10-12 30/13.30-17.00 uur. ''neuzen: Rein van der .,.rn (editie-chef), Jan Jan- (Plv chef), Frank Dey, sj de Schipper, Cor de '(foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver eten Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. ^'""epunten ^terzande: mevr. Neve, Ikn nderstr. 4, 01148- '''erlentie-expl. "Pecteur Zeeland: C. 'Pri"é 01150-95839. Me- Door Henk Postma VLISSINGEN - „Niet tegen de Russen, niet tegen de Ameri kanen, maar tegen het bar baarse oorlogstuig", kraakt een luidsprekerwagen in de richting van de menigte op het Vlissings stadhuisplein. In stevige pas kondigt een stoet werknemers van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde zich aan. Het zijn er nog geen honderdvijftig -de oproep tot werkonderbreking bij het Vlissings bedrijf vond nu niet bepaald massaal ge hoor-, maar eenmaal aange komen krijgen ze een warm onthaal. „Applaus voor de makers van de raket", roept FNV-dis- trictsbestuurder Mathieu Strous in de microfoon, doe lend op het kartonnen vernie- tigingstuig, dat als symbool van onvrede met de stoet wordt meegevoerd. De camera van de VARA, comfortabel ge ïnstalleerd op een stellage midden op het stadhuisplein, zwenkt naar buiten om het ta fereel de Nederlandse hulska mers in te brengen. De FNV demonstreert tegen de kruis raket en een kleine 3.000 men sen doen mee. Voor muzikale intermezzo's zorgt de Brabantse folkgroep Werktuig. Ook het zangkoor 'Links Kollektief', het culture le paradepaardje van progres sief Walcheren, manifesteert zich. De voorzitter van Neder lands grootste vakorganisatie, Wim Kok, laat enkele tiental len duiven opfladderen naar het het vrije zwerk. Een groep kinderen dromt om hem heen. Ook zij willen wel eens op tv. 'Gegijzelden' „Voor we het weten", maakt Kok de toegestroomde demon stranten duidelijk, „zijn we - werknemers en werjdozen- de gegijzelden van de bewape ningsindustrie". Ook andere sprekers zinspelen op het drei gend atoomgevaar. Districts bestuurder Strous houdt -'ik zal nu een toepasselijk lied la ten horen'- een casetterecor- der voor de microfoon. „Vluchten kan niet meer", luidt één van de strofes. Zijn muzikale bijdrage blijft daar toe overigens niet beperkt. Wanneer vijf minuten stilte moet worden voorafgegaan door een claxonconcert zet hij de saxofoon aan de mond en blaast geducht zijn partijtje mee. Aanwezig is ook Vlissings burgemeester Westerhout. Zijn waarschuwing grijpt te rug naar de tweede wereld oorlog. Strous bij de aankon diging: „Deze burgemeester heeft in deze zaak nu eens wel duidelijk partij gekozen". NSM Dat hebben ook enkele werknemers van de NSM in Sluiskil, die hun afkeer van de kruisraket op eén van de vele tientallen spandoeken, duide lijk maken. Het is het enige zichtbaar neergeschreven pro test, waaruit betrokkenheid vanuit een Zeeuws bedrijf blijkt. Om te weten hoezeer het verzet in het Zeeuws be drijfsleven is verankerd, is in zage nodig van de duizenden verspreide kaarten, die vol gens Strous, ingevuld met een resoluut 'nee', zijn teruggeko men. Namens het Walchers Vre- desplatform, op hetzelfde mo ment ook rondom de week markt te Middelburg actief, spreekt FNV-vertegenwoor digster Yvonne Becks. Ze roept op tot deelname aan ver dere uitingen van protest, zo als aan de 'stilte kringen' in Zoutelande en Biggekerke, aan een discussie-avond in Westkapelle en een vesper- dinst in de Kapel van Hoge- lande. „Iedereen sterkte in de strijd", wenst ze de menigte toe, „Zorg dus dat jullie ten al len tijde jullie stem laten ho- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Bij het Zeeuws provinciebe stuur komt nu ook steeds meer steun binnen voor de oprichting van een Omroep Zeeland. De provinciale raad van de kerken in Zeeland heeft het provinciebestuur laten weten achter zo'n regiona le zender te staan. Eerder deze week al lieten de Zeeuwse sportraad en de Zeeuws afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) een posi tief geluid horen. De Provinciale raad van kerk is verbaasd over het af wijzend standpunt van de meerderheid van Gedeputeer de Staten, een Zeeuwse om roep kan, aldus de raad, goede diensten bewijzen en positieve bijdragen leveren aan een veelzijdiger informatie van de Zeeuwse bevolking. „Een re gionale omroep biedt, als spe cifiek medium naast de pers, goede mogelijkheden aan dacht te besteden aan de vele facetten van de Zeeuwse sa menleving. Daarin kan ook doorklinken wat leeft en werkt in de Zeeuwse kerken". De raad betreurt het dat de Zeeuwen voor een eigen om roep tien gulden extra op de omroepbijdrage moeten beta len, maar uiteindelijk vindt men dat het nut van een regio nale omroep dient te prevale ren boven de 'op zichzelf ge ringe' kosten. De NVJ en de sportraad be- andrukken, afgezien van de behoefte die aan een Zeeuwse omroep zou bestaan, het ont staan van extra werkgelegen heid, namelijk ruim 20 ar beidsplaatsen en werk voor free lance-journalisten. Uit breiding van werkgelegenheid kan volgens de NVJ alleen tot stand komen wanneer de re- .gionale omroep niet wordt ge financierd door reclame. Dat zou namelijk ten koste gaan van werkgelegenheid bij de kranten.De NVJ vindt verder dat een omroep Zeeland de veelzijdigheid van de bericht geving kan vergroten. De sportraad vindt een re gionale omroep van groot be lang voor sportminnend Zee land. Men constateert dat de afwijzende houding van GS in schril contrast staat met de eerdere opstelling en de ge loofwaardigheid van de Zeeuwse politiek 'op niet mis te verstande wijze' aantast. Eerder liet de Zeeuwse Cultu rele Raad zich in die zin uit. Afwijzend Zoals gemeld hebben orga nisaties als de FNV, CNV, de Zeeuwse raad van ouderen en woordvoerders van enkele ge meenten zich afwijzend opge steld. Ze vinden dat een om roep Zeeland de Zeeuwen geen tientje mag kosten. De initiatiefgroep Omroep Zeeland, die zaterdag in Goes een informatie en discussiebij eenkomst houdt, heeft laten weten dat van de Zeeuwse sta ten voorlopig slechts een 'prin cipe-uitspraak' nodig is. In de periode tot aan de start van omroep Zeeland (men denkt dat met de voorbereidingen zo'n anderhalf tot twee jaar gemoeid is) zou dan nog ge probeerd kunnen worden om Den Haag af te brengen van de voorwaarde dat de Zeeu wen uit eigen zak meebetalen. Fernando Bos met zijn diploma: van jongs af aan verzot op het vak FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een di ploma vakbekwaamheid voor het autobedrijf op zak, maar geen rijbewijs. Twee zaken die ogenschijnlijk niet samen kunnen gaan. Afgelopen woensdag be wees de 17-jarige Fernando Yastrxembiec Bos uit Sas van Gent echter dat dit toch de mogelijkheden behoort. In Voorschoten slaagde hij voor het diploma vakbe kwaamheid autobedrijf, waarmee hij - gezien zijn jonge leeftijd - tevens de jongste garagist in Neder land is geworden. Reden voor de familie Bos om feest te vieren. Temeer omdat opa zelf een autobedrijf in Sas voert en in zijn kleinzoon een potentiele opvolger krijgt voor zijn bedrijf. „Fernando is eigenlijk al van jongs af aan verzot op het vak", vertelt zijn moe- der. „Wanneer hij van school kwam verdween hij onmiddellijk in de garage en zag ik hem niet meer totdat hij moest eten. Al van kleins af aan interesseerde hij zich in alles wat er in en rond de garage gebeurde. Kwamen er klanten of werden er auto's afgeleverd, Fernando was er bij, samen met zijn opa, die hij min of meer op de voet volgde. Men noemde hem al snel de 'schaduw van zijn opa'", zo vertelt moeder. Fernando zelf beaamd de woorden van zijn moeder. Op de vraag wat hij nu met het diploma gaat doen ant woordt hij„Het liefst wil ik verkoper-bedrijfsleider worden, maar ik zal echter van onderaf moeten begin nen". De jonge garagist werkt momenteel in het be drijf van opa, waar hij de nodige praktische ervaring opdoet in alles wat met de autobranche te maken heeft. Na zijn Havo-opleiding is hij vorig najaar met de cur sus begonnen. Gedurende 7 maanden ging hij hiervoor 2 avonden per week naar Goes. Temidden van vooral oudere meer doorgewinter de rotten in de autobranche, zag hij hij deze week zijn moeite beloond. Dit najaar hoopt Fernando zijn rijbe wijs te behalen, iets waar hij - gezien de voorgeschiedenis - wel niet veel moeite mee zal hebben. Van onze correspondent ZUIDDORPE - Bij een ver keersongeval is gistermiddag omstreeks half vier de 85-jari- ge C. B. uit Zuiddorpe zodanig gewond dat hij per ambulance moest worden overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Sluiskil. De man stak zonder voor rang te verlenen de weg over en werd toen aangereden door een personenauto, bestuurd door J. M. uit Gent. Van een onzer verslaggevers 's HERTOGENBOSCH - De procureur-generaal bij het ge rechtshof in 's Hertogenbosch heeft zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de 27-jarige P. de V. uit Axel wegens zijn be trokkenheid bij de roofoverval in Rijen, waarbij in januari vorig jaar de 24-jarige P. van Dongen om het leven werd ge bracht. De V. werd vorig jaar juli, evenals zijn plaatsgenoot C.V., door de Bredase rechtbank - na een eis van de officier van justitie van eveneens zes jaar - tot vier jaar cel veroordeeld wegéns het uitlokken van af persing. Tegen dat vonnis ging De V. bij het gerechtshof in beroep, omdat er naar zijn mening geen sprake was ge weest van het uitlokken van afpersing, maar van het uit lokken van diefstal. De twee uur durende zitting bracht weinig nieuwe gege vens aan het licht en was in feite een herhaling van de zit ting van de Bredase rechtbank in juni vorig jaar. De V. bleef erbij, dat er bij de voorberei dende besprekingen er nooit gesproken zou zijn van het plegen van een overval, maar alleen van het weghalen van de brandkast. Dat 'weghalen' lieten P. de V. en C.V. over aan twee Fransen met wie zij via de Belg W.B. in contact waren gekomen. De fatale afloop daarvan is bekend. De procureur-generaal mr. Wetzels liet in zijn requisitoir duidelijk merken, dat hij een ruimere schuldigverklaring dan die van de Bredase recht bank op zijn plaats achtte. De raadsman van De V., mr. Verhagen, stond uitvoerig stil bij het feit, dat zijn cliënt na zijn aanhouding zeven weken in een cel van het Rijense poli tiebureau heeft gezeten, voor dat hij naar het Huis van Be waring in Breda werd overge bracht. Hij vond dat dit juridisch gezien 'niet helemaal door de beugel kon'. „Voor de recheche is het dan misschien wel prachtig wanneer een ver dachte na zeven weken ver blijf op het politieburea uit eindelijk doorslaat, maar ons hele rechtssysteem is erop ge richt, dat de verdachte niet hoeft mee te werken aan het onderzoek en dat er geen pres sie mag worden uitgeoefend. Gebeurt dat wel, dan is er sprake van onrechtmatig ver kregen bewijs en in die rich ting neigt het in dit geval heel sterk", aldus mr. Verhagen. Het gerechtshof doet over veertien dagen uitspraak. De gekantelde vrachtwagen Van een onzer verslaggevers GOES - Een gekantelde tankauto, waar zeer licht ontvlambare chemi sche stof uit lekte, heeft gisteren gedu rende zeven en een half uur op het viaduct boven rijksweg A58 bij de af slag Heinkenszand, het overige ver keer ernstige hinder bezorgd. De combinatie kantelde door een noe onbekende oorzaak. De chauffeur raakte licht gewond en de tank sloeg lek. In verband met mogelijk ontplof fingsgevaar sloot de politie aanvanke lijk het hele viaduct voor alle verkeer; later werd dat over de andere viaduc thelft geleid. - FOTO WILLEM MIERAS De inhoud van de tankauto is in de loop van de dag overgepompt in een andere tankwagen. Om kwart over drie donderdagmiddag was de zaak opgeruimd en kon het verkeer weer gebruik maken van beide rijstroken.

de Stem | 1984 | | pagina 13