Toch nieuwe LPG-pomp bij Driekwart Terneuzen had zijn eigen pont tot 1972 DU ANWB TERNEUZEN EN VVV AXEL BOTSEN Sas zaterdag in teken van herdershonden Solo Festival Zeeland met ruim honderd deelnemers REMORTEL OPTIEK JUBILEUM VAN ZEELAND ZEEUWSE KAMPIOENSCHAP: Klapstuk Overhaast Brief Jammer BEZWAREN VERWORPEN Plaatselijk nieuws Terneuzen Aflevering 38 markten Katholieke Kring-gebouw is verkocht DONDERDAG 10 ME11984 PAGINA ZEELAND a nnNPERDAG 10 MEI Conflict om organisatie landelijke fietsdag '85 Een pakwerker in actie met een herdershond: altijd een spectaculair onderdeel van de hondenwedstrijden - foto henk hommers pioenschappen. Rond vijf uur volgt de prijsuitreiking van het gebeuren. Publiek is van harte welkom. De en treeprijs, inclusief catalo gus, is 2,50 en kinderen be neden de 14 jaar gratis. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Liefheb bers van Duitse herdershon den kunnen zaterdag 12 mei weer eens hun hart ophalen. Op het terrein van kring groep De Westerschelde aan de Schapersweg (De Valcke) te Sas van Gent worden dan voor de zevende keer de Zeeuwse af richtingskam pioenschappen gehouden, een hoogtepunt in het af- richtingsgebeuren van Duit se herders als sport. De Sasse kringgroep staat voor de tweede keer borg voor de organisatie. In totaal 20 deelnemers van vijf Zeeuwse kringgroepen strij den die dag in drie klassen voor de hoogste eer. Het kampioenschap in de klasse VH3 (verdedigings hond, red.), waaraan 14 hon den deelnemen, is hier het belangrijkste. In alle klassen worden de honden beoor deeld op de onderdelen ge hoorzaamheid en pakwerk. Voor de klasse VH3 komt hier ook nog het onderdeel speuren aan te pas. Hiervoor moeten de deelnemers ech ter uitwijken naar het ter rein van de zweefvliegclub in Axel, waar een geregle menteerd uitgezet spoor mo gelijk is. Intussen strijden tussen 8.00 en 12.00 uur de VH1- en VH2-honden in Sas van Gent. 's Middags komen tussen 13.00 en 17.00 uur alle deel nemende honden weer sa men op het Westerschelde- terrein, ongetwijfeld het klapstuk van de dag. Titel verdediger voor het kam pioenschap in de klasse VH3 is de herder van C. de Vries van kringgroep De Wester schelde. Keurmeesters zijn W. Lensen uit Harderwijk en H. Gerards uit Helmond, terwijl het pakwerk ver zorgd wordt J. Vinck uit Noordwijk en J. Geerards uit Oudenbosch. Verder zullen vertegen woordigers van het kring groep-, provinciaal-, lande lijk en gemeentebestuur de ze dag aanwezig zijn. De winnende hond gaat door naar de landelijke kam- Voorzitter H. Slee en se cretaris Mark Dhooge van kringgroep De Westerschel de willen bij gelegenheid van de kampioenschappen nog wel het een en ander kwijt over de africhtings- sport. „Het africhten van honden is zonder meer een prachtige en veelzijdige be zigheid. Echter veel mensen gaan te snel over tot de aan schaf van een Duitse herder en dat is jammer. Men koopt bijvoorbeeld geen raszuivere hond met stamboom of men onder schat de tijd die je aan het beeest moet besteden. Voor al het africhten vergt een speciale band van hond en begeleider. Je moet echt le ren werken met een hond. De voldoening echter bij re sultaat in de africhting is dan ook groot. Mensen die dan ook van plan zijn een Duitse herder aan te schaffen, of die de af- richtingssport willen gaan beoefenen, willen we dan ook aanbevelen beter eerst eens contact op te nemen en te informeren bij een vere niging. Komt gerust eens kijken naar een training. Wij zijn bereid alle informa tie te geven". Bij de Sasse kringgroep kan men hier voor terecht bij secretaris Mark Dhooge, Frisostraat 14 in Sas van Gent. Van onze correspondent TERNEUZEN/AXEL - Er dreigt (nu reeds) een conflitct te ontstaan over de organisatie van de in 1985 te houden landelijke fietsdag in de regio Zeeuws-Vlaanderen. Aanleiding hier toe is het feit, dat aanstaande zaterdag 12 mei in Zeeuws-Vlaanderen geen fietsdag in dit ka der wordt gehouden. De ANWB te Terneuzen, die dit al tien jaar voor haar rekening nam, ziet er dit jaar geen heil in. Reden, volgens directeur Van Meulenbroek, de toch al vele activiteiten die in Terneuzen plaatsvinden in verband met het 400-jarig bestaan van de Scheldestad. Het bestuur van de VW te Axel voelt zich nu danig geno men. Ook al omdat men erg laat op de hoogte werd gesteld van het ANWB-besluit te Ter- neuzen. De VW te Axel, die bij dit jaarlijkse evenement nauw samenwerkte met de ANWB in Terneuzen, kreeg in Axel ook een startpunt toege wezen en diende verder als controlepost voor die deelne mers die in Terneuzen en/of Hulst waren gestart. Ook voor zaterdag 12 mei had men daarop gerekend en de presentjes die de Axelse VW aan de deelnemers pleegt te geven, waren reeds besteld. Groot bezwaar van die zijde is ook, nu de tocht zaterdag niet doorgaat, dat trouwe deelne mers niet in het bezit kunnen komen van de zogenaamde jaarring 1984. Het bestuur van de Axelse VW heeft onlangs een brief gestuurd naar het hoofdkan toor van de ANWB te 's Gra- venhage met het verzoek, om voor de regio Zeeuws-Vlaan deren in 1985 als organisatie voor de landelijke fietsdag te mogen optreden. Ook zou vol gens de Axelse VW-bestuur der Ad de Feijter een afschrift van deze brief verzonden zijn naar het ANWB-kantoor te Terneuzen. Directeur Van Meulenbroek ontkent ooit een dergelijk schrijven te hebben ontvan gen. Van Meulenbroek: „Ik heb reeds in een vroeg sta dium de informatrice van de VW te Axel telefonisch op de hoogte gesteld waarom het dit jaar niet zou doorgaan, en nu doen ze net of ze van niets we ten. Ook de bedoelde brief heb ik niet ontvangen. De pers daarentegen kennelijk wel. Ik vind het niet juist dit via de kranten te moeten uitvech ten". En wat concreet het verzoek van de Axelse VVV betreft voor 1985: „Ik zal wel gek zijn om de organisatie uit handen te geven. Het is tenslotte een ANWB landelijke fietsdag. Laten we dit jaar eens een keer overslaan en het volgend jaar er weer een gezellige dag van maken", aldus Van Meu lenbroek die wel kwijt wilde, het jammer te vinden voor de mensen van buiten Terneuzen maar direct daarop weer, dat de ervaring heeft geleerd, dat de meeste deelnemers toch uit Terneuzen kwamen. Commentaar van het hoofd kantoor van de ANWB te Den Haag: „Jammer voor Zeeuws- Vlaanderen. Als we het eerder hadden geweten hadden we er mogelijk nog iets aan kunnen doen". Overigens is het, vol gens deze Haagse woordvoer der, zeer wel mogelijk, dat een VVV de organisatie van de landelijke fietsdag in haar re gio kan organiseren. Van een onzer verslaggevers ZANDSTRAAT - Zandstraat- bewoner R. Hemelsoet krijgt een hinderwetvergunning voor een nieuw pompstation (met LPG-verkoop) bij Drie kwart in de gemeente Sas van Gent. De Raad van State heeft wel de voorwaarden verscherpt uit de vergunning die de ge meente in 1981 gaf. De bezwa ren van 'toenmalig' buurtbe woner J. Vervaet zijn echter grotendeels verworpen, zo blijkt uit de beschikking van de Kroon. Deze uitspraak betekent volgens Hemelsoet zelf, dat hij binnen enkele jaren een nieuw pompstation in gebruik zal ne men. „Het kost allemaal erg veel tijd, maar als je genoeg geduld hebt lukt het toch", zei hij in een reactie op de Kroon- uitspraak. Wat nu zijn plannen nog in de weg staat is een noodzake- Van een onzer verslaggevers GOES - Voor het eerste Zeeuwse Solo Festival dat 19 mei voor amateurs en op 26 mei voor beroepsartiesten in de Prins van Oranje in Goes wordt gehouden zijn meer dan honderd deelnemers inge schreven uit heel Nederland. Het Solo Festival 1984 is geor ganiseerd door Uit in Zeeland. Voor de 70 amateurs op ve lerlei gebied wordt zaterdag 19 mei van 11.00-16.00 uur een voorselectie gehouden om de deelnemers aan het avondpro gramma te kunnen aanwijzen. De jongste deelnemer is 10 iaar en de oudste een Zeeuwse dame van 77 jaar. De presen tatie van het avondprogram ma is toevertrouwd aan Hans van Willigenburg. De winnaar of winnares ontvangt als prijs de Gouden Gans en een geldbedrag. Aan de hoofdprijs is tevens een uit nodiging voor een optreden verbonden op het Solo Festival van beroepsartiesten een week later. Onder de 30 beroepsdeelne- mers nn zaterdaer 26 mei be vinden zich bekende en min der solo-artiesten. Het eerste optreden begint om 11.00 uur. Het festival duurt tot 23.00 uur. Vanwege het grote aantal optredens en het beperkt aan tal ruimten in het gebouw hebben de organisators een zeer strak programmaschema moeten opstellen. Zo is het het publiek niet toegestaan tijdens de voorstellingen in en uit te lopen. Kinderen tot 12 jaar hebben uitsluitend toegang tot de drie kindervoorstellingen. Verder geeft het toegangsbe wijs recht op eenmaal toegang tot de Prins van Oranje. Wie het gebouw verlaat en later opnieuw binnen wil zal weer entreemoeten betalen. Op de deelnemerslijst van de beroepssolisten staan onder meer Ab Vissers met zijn pa pieren theater, Drs. P., Nel Kars met solotoneel, buikdan seres Samyra, marionetten- man Feike Boschma, meester verteller Willem de Ridder, pianist Rob Hoeke, Herman Finkers met zijn Diana Ross Show, Margreet Dolman, slag werker Pierre Courbois en ca baretière Brigitte Kaandorp. lijke wijziging van het be stemmingsplan dat het gebied bij Driekwart agrarisch noemt. Een versnelde proce dure om die wijziging door de voeren is door GS van Zeeland tegengehouden. In de beroepszaak voor de Raad van State heeft Hemel soet overigens niet op alle fronten zijn zin gekregen. Welliswaar wordt de klacht van Vervaet verworpen, dat de nieuwe LPG-pomp gevaar lijk en hinderlijk zal zijn, maar anderszijds zijn aan de hinderwetvergunning nogal al wat bepalingen toegevoegd en andere verscherpt. „Ach, dat zijn de eisen des tijds, normale voorwaarden die mij niet af schrikken", aldus de toekom stige pomphouder laconiek. Albino Zwaarddrager - De Terneuzense aquariumvereni ging Albino Zwaarddrager houdt dinsdag 15 mei haar maandelijkse ledenbijeen komst in restaurant Vijverhof, aanvang 19.30 uur. Voor de pauze wordt het huishoudelijk gedeelte afgewerkt met onder meer een bestuursverkiezing. Na de pauze bestaat gelegen heid voor deleden hun spullen onderling te verhandelen of te ruilen. Daarna zullen de ver schillende in theorie behan delde technieken in de prak tijk ten uitvoer worden ge bracht, door middel van het vanaf het begin af ter plaatse inrichten van een aquarium. Hierbij wordt vooral aandacht geschonken aan groepering en contrast van de olanten. De in 1859 gebouwde losplaats juist buiten de Westsluis (Middensluis) was in 1938 een prachtige plek om op Meiharing te vissen. Op de achtergrond ligt de provinciale veer boot aan de ponton. Daar voor de oude aanlegsteiger van de PSD. DE TERNEUZENAAR die zich in het verre verleden wilde verplaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen of daarbuiten was dikwijls aangewezen op veer- en beurtdiensten. Er was op het eind van de 18e eeuw in Ter- neuzen dan ook een gilde van beurtschippers geves tigd met burgemeester Al varez als opperdeken. De schippers voeren van Mauritsfort, Terneuzen en Sluiskil naar Middelburg en Rotterdam. Ook was er een veer tussen Mauritsfort en Philippine. Omdat de haven van Terneuzen steeds meer aanslibte moesten kleinere schepen worden ingezet op plaatsen als Biervliet, Hoe- dekenskerke, Hansweert en het Land van Hulst. In 1827 breidde de werk gelegenheid voor de schip pers zich uit toen het kanaal Gent-Terneuzen in gebruik werd genomen. Constanti- nus de Koeijer uit Sas van Gent was een van de beurt- schipeprs die tussen Sas en Gent het vervoer verzorgde. Hij werd opgevolgd door Ju- docus de Rechter die in 1839 - na de Belgische Opstand - 'in het belang der handel en het gemak der reizigers' toe stemming vroeg als schipper van Terneuzen naar Sas van Gent en Gent v.v. passagiers en goederen te vervoeren. 'Nieuwjaartje' Ook andere Nederlandse ondernemers zagen handel in de herstelde verbindingen tussen België en Nederland. Zo vroeg J. Ooms uit Rotter dam toestemming een ver binding tussen Rotterdam en Gent te mogen instellen met het stoomvaartuig Prinses van Oranje. Dat mocht, mits hij de schipper die de dienst tussen Terneu zen en Rotterdam onder hield schadeloos stelde. Nu ging het in- en ont schepen in Terneuzen niet zo gemakkelijk want in de bui tenhaven waren geen voor zieningen getroffen. Vooral bij laag water ontstonden problemen. Dit betrof dan allemaal de vaart op het zuiden. Maar in 1825 arriveerde tijdens een proefvaart in Terneuzen ook het stoomschip dat de vaart Vlissingen-Breskens zou on derhouden. In 1828 ontstond aldus de dienst Vlissingen- Breskens-Terneuzen-Vlis- singen. De ingezette boot was De Schelde, een stoom- raderboot, in de volksmond ONI - De hengelaarsvereni ging Ontspanning Na Inspan ning (ONI) houdt zaterdag 12 mei voor haar leden een club wedstrijd in zeehengelen. Ge vist wordt in de Westerschelde nabij de Scheldeflats van 12.00 tot 15.00 uur. De wedstrijd telt mee voor het kampioenschap 1984. De Tobbe of Padde, waarmee de veerdienst Vlissin gen-Breskens werd begonnen. Dit bootje betekende een min of meer regelmatige verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland. van Zeeland hieraan een eind. Zij wilden een geregel de dienst tussen Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland. In de concessie die toen werd gegeven aan J. de Kanter en D. Dronkers uit Middelburg werd bepaald dat dagelijks - behalve op zondag - een reis gemaakt moest worden van Vlissin- gen over Terneuzen naar Hoedekenskerke en terug. Op 1 april 1866 ging de provincie het vervoer zelf verzorgen en werd bij goed weer ook Borsele aange daan. De passagiers daar werden per roeiboot aan wal gebracht, want een steiger was er niet. Die kwam pas in 1893. In Terneuzen beschikte de provincie al direct in 1866 over een steiger, die was overgenomen van de Zeeuwsche Mij. van Stoom vaart. Hij lag aan de mond van de haven, tegen de westelij ke havendam. Reizigers moesten dus naar het eind van de pier lopen om aan boord van de veerboot te kunnen. In 1869 bouwde Van Rompu daar een kleine uit spanning, wat bij slecht weer uitkomst bood. naar P.J. Baert 'het nieuwjaartje' (genoemd naar broodjes die rond Nieuwjaar in Vlissingen werden verkocht), 'de tobbe' of 'de padde' genoemd. Pas sagiers vonden overigens op het dek geen beschutting. Geregeld De exploitatie leverde grote tekorten op waarna de provincie de boot overnam en het veer in concessie gaf aan C. de Haas in Vlissin gen. Deze voer ongeregeld op Terneuzen maar in 1854 maakten Provinciale Staten AMSTERDAM - Aardappelter- mij nmarkt. In Bintje 35-50mm werden 27 contracten verhandeld voor levering mei tegen 59,00 tot ƒ58,50 per 100 kg. De stemming was prijshoudend. In Bintje 50 mm werden 700 contracten verhandeld voor levering mei bij een prijs van 98,00 tot 94,10 per 100 kg, voor le vering nov 16 contracten tegen 28,50 tot 28,00, alsmede 69 con tracten voor levering april tegen 33,70 tot 33,40. De stemming was voor mei prijshoudend op lager ni veau en voor nov en april kalm. (ADVERTENTIE) WESTKADE 76 SAS VAN GENT TEL. 01158-2106 modebrillen oogmeting kontaktlenzen Tie Arj inB Van een onze BRESKENS - Zo'n 60 zullen zich volgende w op kunnen vermaken t jaonfeest, dat voor de vierd. Dit jubileum krijgt dan ook een extra feestelijk tintje, maar staat tevens in het teken van de vredesweek. Daarom is in de Europastraat - waar het feest plaatsvindt - een een voudig houten kruis opgericht. Het Arjaonfeest wordt om 13.30 uur geopend bij de pyra- mide in de Europastraat. Daarna kunnen de kinderen van de kleuter- en lagere scholen deelnemen aan vijf tien verschillende spelen. On derdeel is het zelf bakken van pannekoeken op de pleinen van basisschool De Schel- phoek en kleuterschool Kien- kankoorn. Voor elk kind is een prijs beschikbaar. Na op frites en limonade te zijn getrakteerd kunnen de kleuters en de scholieren van de klassen 1 tot en met 4 kij ken naar een optreden van de Terneuzense goochelaar Jan Dieleman. Voor de 5e- en 6e klassers is er een disco-show. Belangstellende ouders zijn tijdens het gebeuren welkom voor een kop koffie. Stokbrood Rond 18.00 uur begint het traditionele bakken van stok brood en draait het rad van avontuur. Om 20.00 uur zullen de winnaars van de Arjaon- loterij bekend worden ge maakt, waarmee werk gewon nen kan worden van plaatse lijke kunstenaars. De prijzen In Oostburg Van een onzer verslaggevers OOSTBURG Het leegstaan de gebouw van de Katholieke Kring aan de Mr. Risseeuw- straat te Oostburg is door de 'k parochie verkocht aan het accountantsbureau Kotter- man Neurink Co. Dit kan toor heeft twee vestigingen in Oostburg en één in IJzendijke. In de Katholieke Kring was tot voor enkele maanden de openbare bibliotheek gehuis vest. Deze is, zoals bekend, nu ondergebracht in het sociaal- cultureel centrum Den Hoek zak. Het voormalige kringge bouw - gebouwd vlak na de oorlog op de plaats waar zijn oorganger bij de beschieting an 1944 werd verwoest - is '"middels veel te groot voor de Parochiële activiteiten. Van- ar dat besloten werd tot verkoop. Van de opbrengst zal waar- «mjnlijk een vervangende einere behuizing wordt ge- uwd aan de kerk of een lo- al worden gehuurd in de rk ^uterschooi. Dit lokaal komt ma? jaar augustus vrij, seh nfer rk kleuter- en lagere 'ot basisschool! Samengevoegd De Postdulvenver- :.fti l.l)t.. E<'ndacht Terneuzen vl«,Lm 361 duiven een wed- Weno^/r111^ Doornik, 1062 mpm: t j R de Roo, 2. A. van Houdt, 6. c ™sseeuw en zoon, 5. F. Mollet, v«kpnPP»ne?,r en zoon, 7. J. Ver- 8' w- Cauwels, 10. W. V/v li 1085 de JJoofdplaat, 314 duiven, 2en'in ^?pm: A. van de Broecke, fn Geraert, 3. A. de Poorter iV v Ch. en H. de Poorter, 5. Scherhl- 6- J Waebeke, 7. J. Hechtï13"'8 en 9- H- Calon. 11^ m„oor .Allen Sluis, 159 duiven, 1E r.P 1 en 10. F. Baas en zoon, ke, a /'se/mPs, 3. J. Coppens-Foc- "djer1? LR Rijokaert, 5. O. de 9trcq V I n,van Damme, 8. A. Ie W fi. Wage. '«O li Hreskens, 225 duiven, mpm: l en 3. A. Cornelis en 'jen Quaars, 4 en 9. gebroe- e j? Ke> 5. J. van Oostenbrug- oaart s Muiken, 7. J. Note- $,®aWsen °°khoek en zoon, 10. 'Onvrede Groede, 195 duiven, Jtge jïïïï V gebroeders Van de biisara A' Hendriks, 3 en 10. Srdui^"' Gzoon' 4 en 7- G- kink 9nn! 6- A- Schaap, 8. H. El- °°P Ril— Zut*er en zoon. mprr, 1 4let' 240 duiven, 1069,12 r Reet 2.. Van de Linde- u Reftlm. ',de Puy en zoon' c- ?errHan ri 5. J. Lecluijze, 7. s«tions" o® Dobbelaere, 8 en 10. A. ^•kA. Provoost. T16

de Stem | 1984 | | pagina 16