DE POLDER MET OUD-WERKNEMERS CLITEX Kaart- en kwartetspel is visitekaartje Hontenisse George Z Sponselee 2 Hulster Vrouwengilde wandelt laatste keer WOENSDAG 9 ME11984 VAN ZEELAND Drukte op expositie gebroeders Blanckaert Koewacht Heikant Sint-Jansteen Initiatief van showband Kloortje Vogelrijk Biljartlaken Schietingen Expositie Axelse Zwakzinnigenzorg Weer recreatie- zwemmen in Kloosterzande Zeeuwsvlaamse omloop voor toerders T22 PAGINA ZEELAND 2 ^7 r w er katoenen ot nachthemd schillende kleurige pen. at 36t/m 50. 01150-17685 i of recorder: amma te maken; natie over video; 3. Bij tijdschrif- on in voor een jnnement. ement a f 39,50 pc 5500 WC Nijmege"- briefkaart sturen. Van onze correspondente gULST - Vrijdag houdt het Katholiek yrouwengilde uit Hulst de laatste nandeling pe wandeling gaat dit keer over de jolderwegen en langs groene dreefj es -ondom het dorp Lamswaarde. Men vertrekt vanaf het zwembad aan de Zandstraat om 13.30 uur in enkele auto's naar kuitaart, vanwaar men te voet verder trekt. Ook deze keer is er ïeer een gezellige pleisterplaats in de 'OUte opgenomen, zodat men op tijd de -enen even kan strekken en de inner lijk mens kan versterken. Het is de laatste keer dat mevrouw A van Gassen een route heeft uitge stippeld. Acht jaar lang vertrok de tweede vrijdag van de maand (behalve in de grote vakantie) een groep van on geveer 30 dames voor een wandeling door het Land van Hulst. Een wandeling die meestal acht a tien kilometer lang was en waarin men naast het plezier van het wandelen zelf ook probeerde aandacht te schenken aan het vele moois dat de natuur te bieden heeft. Vooral in de jaren dat het echtpaar Maas als gids optrad werd er veel geleerd. Men keek naar de vele bloemen en vogels die men onderweg tegen kwam. Ook oude boerderijen werden in het programma opgenomen. Toch kwam de laatste jaren wat sleet op het enthousiasme. De groep, met een vaste kern van zo'n 20 dames, dunde wat uit. De animo was niet meer zoals vroeger. Daarom heeft men nu besloten er na vrijdag een punt achter te zetten. Vele leden hebben in deze tijd minder tijd en er zijn bovendien een heleboel andere activiteiten waar men aan mee kan doen. Wel heeft men de hoop dat er na een jaartje zonder wandelingen misschien weer iemand is die met een nieuw ini tiatief komt in deze richting, zodat men weer met een frisse start kan beginnen. Omdat het vrijdag de laatste wande ling hoopt men op goed weer en een grote opkomst van leden en ex-leden. Plan voor nieuw textielb edr ij fj e Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De gebroeders Blanckaert kunnen te rugzien op een gezellig'verlopen tentoonstellingsweekend. In Doe het Zelf-centrum 't Hoeksken exposeerden Etiènne Blanckaert zijn pentekeningen en etsen en stelde zijn broer Willy een groot aantal zwart-wit-foto's tentoon. Op beide dagen zijn er vrijwel constant bezoekers geweest en soms was het zelfs even druk. Al met al zijn de gebroeders Blanc kaert tevreden over de belangstelling die zij gekregen heb ben voor hun werk. Aanstaand weekend is de tentoonstelling weer geopend op beide dagen van 14.00 tot 20.00 uur. De toegang is gratis. I EHBO-examens - Begin mei werden in De Vlaschaard EHBO-examens afgenomen door dokter Adriaansen. Alle vijftien kandidaten behaalden het diploma. Volgens dokter Adriaansen lag de kennis ver boven het gemiddelde. Kader instructeur was H. van Was- berghe uit St.-Jansteen. EHBO - De EHBO-afdeling Koewacht heeft deelgenomen aan wedstrijden te Gemert met drie ploegen. Eén ploeg behaalde een eerste prijs en twee ploegen behaalden een tweede prijs. R. de Kerf be haalde een derde prijs als commandant. Zeehengelwedstrijd - Zeehen- gelclub De Knorhanen houdt zondag 13 mei de derde club wedstrijd in de Westerschelde. Er wordt gevist van 13.15 tot 16.15 uur te Ossenisse tussen het Oude Gemaal en Zeedorp. Wandelvierdaagse-Van 14 tot en met 18 mei houdt de dames gymclub Heikant de wandel vierdaagse. Er wordt gelopen I over afstanden van 5 of 10 ki lometer. De start is telkens om 19.30 uur in 't Heike, waar men zich ook vanaf 19 uur kan la ten inschrijven. Deelname kost een guldenper avond. Iedereen die de vier dagen vol brengt krijgt een herinnering. Schuttersvereniging - Op de eerste kampioenenschieting van de schuttersvereniging St. Jan meldden zich 15 schutters, waaronder weer enkele kon den worden begroet die voor het eerst een boog en pijl han teerden. Al op de eerste schie- ting kwam er een grote afte kening en leidt Eddy Ver- schueren met 11 punten voor Roger van Essen met 4 punten. Bij de nieuwe schutters gaan aan de leiding P. de Koster en H. de Vos met 3 punten. De volgende schieting om het kampioenschap is op donder dag 10 mei om 19 uur. St. Jan stelt bogen en pijlen beschik baar voor degenen die daar niet over beschikken. Oud papier - De jeugdafdeling van de voetbalvereniging Steen haalt zaterdag 12 mei weer oude papier op. De inwo ners worden verzocht om van af 8.30 uur het oud papier zo veel mogelijk gebundeld op de stoep gereed te zetten. Van onze correspondent HONTENISSE - Op het gemeentehuis van Honte nisse te Kloosterzande is gistermiddag door het be stuur van showband Kloortje het eerste kaart- en kwartetspel over de gemeente Hontenisse aange boden aan burgemeester M. Somers. Het bestuur van de uitge vende vereniging, showband Kloortje, kwam voor deze gelegenheid vergezeld van tientallen in uniform gesto ken leden naar de raadszaal van het gemeentehuis, waar zij werden ontvangen door het college van B en W en de gemeentesecretaris. Namens Kloortje sprak secretaris E. de Cock over het voorbereidende werk. In augustus vorig jaar is het begin gemaakt en nu is het 'esultaat ter wereld ge bracht in een eenmalige op- 'age van 1.500 stuks. Het is eet visitekaartje geworden voor de gehele gemeente, ftet laat wat zien over het jeven, wonen en werken in Hontenisse. Fotograaf De Vilder uit Kloosterzande maakte vrij- Wel alle foto's en teksten V'wden verzameld en opge steld door het bestuur van Kloortje. Met het kaartspel kunnen a'le kaartspelen gespeeld *orden (52 kaarten plus 3 tekers) en er kan bovendien ™ee gekwartet worden. Het Htel is verdeeld in de vol gende dertien kwartetten: eholen, bedrijven, natuur toon, monumenten, win- Van een onzer verslaggevers HULST - Er zijn plannen om in Hulst of Clin- ge een textielweverijtje op te starten, met handwever Joost Blom en oud-werknemers van de voormalige textielfabriek Clitex. Gedacht wordt aan een kleinschalige weefcultuur, een collectief van zelfstandig werkende wevers. Af hankelijk van het martkaandeel dat veroverd kan worden, zou het bedrijfje werk kunnen bieden aan tussen de vijf a twaalf mensen. De aanzet voor dit project is werknemers van Clitex". Blom, die momenteel in Rotterdam vertoeft, heeft te kennen gegeven wel kans te zien om zijn al bestaande marktaandeel in de zogeheten 'high-fashion'-sector een stuk uit te breiden. Hij heeft al stoffen geleverd aan grote mo dehuizen in Parijs en Londen en ook aan het Bijenkorf con cern. „Het is geen erg grote markt", aldus Van der Zwaan, „maar wel een stabiele en als je 'm pakt kun je er lange tijd goed op zitten". Het plan ligt momenteel ter beoordeling bij burgemeester en wethouders van Hulst. Dit met het verzoek om geld be schikbaar te stellen voor de eerste aanzet, ondermeer het organiseren van een voorlich tingsavond om de belangstel ling van de oud-Clitexwerk- nemers te peilen voor het op zetten van een weverscollec tief. „De eerste aanloop kan met betrekkelijk weinig kos ten gemaakt worden", meent Van der Zwaan. Voordat B en W een beslis sing nemen over de aanvraag wil wethouder De Rechter nog een gesprek over de plannen. In principe staat hij er niet on welwillend tegenover. „Ieder initiatief op het gebied van de werkgelegenheid juichen we toe", zegt hij. „Vandaar dat we ons hierover graag willen la ten informeren". gegeven door de Stichting Zeeuwse Initiatieven Bank (ZIB), die zich tot doel stelt particuliere initiatieven en kleinschalige bedrijven te on dersteunen en daarvoor be middelend op te treden naar gemeenten en provincie toe. Over het plan is al een be spreking geweest met de Hul ster afdeling Welzijnszorg en inmiddels is ook een begroting ingediend voor de eerste aan loopfase. Op korte termijn zal een gesprek worden gevoerd met wethouder mr. E. de Rechter. Het idee voor het bedrijfje ontstond toen handwever Joost Blom uit Sluis bij de ZIB steun zocht voor de financie ring van export-orders voor zijn eenmansbedrijfje. Ook zit hij met de moeilijkheid dat de industrie niet is ingesteld op handweef bedrij fj eszodat hij grondstoffen moet inkopen op grote klossen. „Dus als handwever zit hij met het probleem dat hij veel meer moet inkopen dan dat hij kan verkopen", zegt J. van der Zwaan van de ZIB. „Een op lossing is te proberen het marktaandeel te vergroten en met meer mensen te werken. En als je dan de vraagt stelt waar in Zeeuwsch-Vlaande ren potentiële weefkennis aanwezig is, dan kom je te recht in de omgeving van Hulst en Clinge. Bij de oud- Waarom een rechte sloot graven als er kreekrestan ten liggen? Een boer heeft liever een rechte sloot. UIT DE binnengekomen meldingen mogen we opma ken dat nu 'zowat alles er is'. De zomergasten onder de vogels dan, bedoelen we. Van diverse kanten werden flinke aantallen gierzwalu wen gemeld: 1 mei eentje te Terneuzen, maar 2 mei al circa 50 boven Canisvliet, al dus Titus Ysebaert en Rita Dobbelaar. Ook 2 mei zo'n vijftigtal te Clinge, aldus C. van Putte, maar de eer komt toe aan Stanley Zwarekant uit Hulst die 30 april een exem plar zag bij de Kraagbrug aan de Otheense kreek. Op dezelfde plek zag hij, iets later op de dag, een tien tal zwarte sterns overtrek ken. Dat zijn duidelijk pas santen, want deze fraaie, dofzwarte sterntjes broeden in onze provincie niet meer. Voorheen, maar dat is al gauw weer dik twintig jaar geleden, wel namelijk aan de Canisvlietkreek te Sas van Gent. Tussen haakjes: kent u Canisvliet? Nee? Zonde, moet u echt eens rondwan delen. Aan de westkant, de Sasse kant zogezegd, ligt een heel rustig wandelpad. U kunt uw tocht beginnen in de wijk Passluis, aan de op rit van de Sasse brug, maar ook voor in de Vissersver korting, de richting België lopende weg vanaf het Westdorpse kruispunt. Momenteel bloeit de dot terbloem. Sloten in het Hol landse weidegebied zijn door deze plant nu afge boord met twee gele linten, in onze contreien evenwel is de soort uitermate weinig aanwezig. Aan de zuidkant zet de Canisvliet zich over de weg voort en daar bloeien - al zal dat nog even wach ten worden - waterlelie en gele plomp. Ook twee schaars voorkomende soor ten bij ons. De Canisvliet is een vogel- rij ke kreek en omdat het er rustig is zijn ze goed waar te nemen. Als alles meeloopt - als alles meezit dus - kunt u het verschil in zang beluis teren van de kleine en de grote karekiet. Dat lukt niet meer aan elke kreek, jam mer genoeg. De laatste is na melijk zeldzaam geworden. Maar terug naar onze zo mergasten, voor we de pol der in gaan. De wielewaal is ook binnen. Eddy Taelman hoorde hem op de Liniedijk, maar als u het mij vraagt is die er voor opgestaan en ook zaterdagmorgen waren er meerdere exemplaren aan wezig op 't Groot Eiland. De deelnemers aan de excursie daar hebben dat kunnen vaststellen. En dan de nach tegaal. Op 2 mei twee stuks aan de Canisvliet schreef de reeds genoemde Titus. Op de Liniedijk bij Hulst waren er donderdagavond geen twee, maar zelfs drie te horen. Beroerd natuurlijk dat het nu juist die avond moest regenen en wellicht was dat voor velen een reden om toch maar thuis te blijven. Maar er is een nieuwe kans woensdag 9 mei weer vanaf de tv-mast aan de Kool- straat-Liniedijk, maar nu vanaf 20.00 uur. Dat uurtje vroeger is om dat er dan nog veel andere vogels fluiten. Die houden na een tijdje op en dan neemt - ijs en weder dienen de - de nachtegaal het over. Mocht het aanhoudend rege nen, dan gaat het hele spel niet door. Mare Buise heeft leiding. Behalve op vogels wordt ook gelet op 'al wat leeft en groeit'. En het hoeft niet alleen het levende en groeiende te zijn, dat ons in de polder boeit. Ook het landschap zelf heeft zijn be koring en natuurlijk zijn ontstaansgeschiedenis. En dan is er de waardering van dat geheel. Onlangs reden we met iemand door onze polders. „Wat een prachtig land", verzuchtte hij. „Grote ka- veis, rechte sloten en zo ge lijk als een biljartlaken, ge weldig". En hij doelde op de sloten die te zien zijn op de ene foto: kaars- en kaars recht en zo mogelijk brand schoon. Ik kan zijn waarde ring maar matig delen. Onze voorkeur gaat uit naar de polders waar de sloten nog slingeren. Waar nog geen ruilverkaveling of aanver want werk is geweest en waar de sloten nog de oude krekelopen volgen. Onze voorouders beschik ten niet over de mogelijkhe den het landschap helemaal naar hun zin in te richten. Of misschien wilden ze dat ook niet en benutten ze veel meer en veel liever de na tuurlijke gegevens. Waarom een sloot graven als er kree krestanten liggen? Zo'n landschap vinden wij char manter, gevarieerder, ver rassender, maar ja: als boer heb je liever rechte percelen, denken we zo. Dan ben je niet zo gelukkig met een ■perceel met een door toeval ontstane vorm. En zo zal het u ook ver gaan, fietsend en wandelend door onze polders. De ene houdt van recht, de ander van krom. Maar wel is dui delijk te zien waar het oude landschap nog aanwezig is en waar de mens diep - let terlijk - heeft ingegrepen. En wie weet: misschien is over vijftig jaar nergens meer «te zien hoe ooit de kre ken liepen, toen de polder nog schor was. Nu nog wel, op diverse plaatsen en voor wie er op gaat letten, zal zo'n polder gaan leven, het zal meer zijn dan een stuk land, waar je door moet om van A naar B te komen. Zo'n pol der heeft zijn eigen ont staan, zijn eigen historie, soms zeer bewogen en met vaak daardoor ook (nog) an dere in het landschap aan wezige elementen. Maar dat later eens. kels, uitgaan, wegkapel letjes, buitenwijken, ban ken, recreatie, carnavals verenigingen, muziekvere nigingen en bekende gebou wen. Burgemeester Somers mocht uit handen van secre taris De Cock van Kloortje het eerste exemplaar van het kaart- en kwartetspel in ontvangst nemen. Om het gehele spel zo goed en zo duidelijk mogelijk tot zijn recht te laten komen, waren de kaarten in collage achter glas ingelijst. In zijn dank woord prees burgemeester Somers de vereniging voor de geleverde prestatie. „Dit visitekaartje ziet er ver zorgd uit en geeft een goed beeld van de gemeente", al dus mr. Somers. Ter eerste kennismaking met het spel kaarten speelde de burgemeester, samen met enkele leden van Kloortje, een spelletje Hontenisser kwartet. De 1.500 kaartspe len zullen met een huis-aan- huis actie binnen de ge meente verkocht worden voor 7,50 per stuk. Woens dagavond zullen leden van kloortje huis-aan-huis op Kloosterzande aanbellen en vrijdagavond in de overige kernen van de gemeente. Burgemeester Somers (rechts) maakte meteen van de gelegenheid gebruik om een kaartje te leggen met het nieuwe kaart- en kwartetspel - PDTfinp QTPM ron i nc nnco KOEWACHT - Zaal J. de Kind- Ceelaert, 20 schutters: hoge vogel: J. de Waal; eerste zijvogel: Th. de Caluwé; tweede zijvogel: R. Baert; grootste aantal (5): A. Borgt en R. Ongenae, allen Koewacht. KOEWACHT - Zaal J. de Kind- Ceelaert, 28 schutters: hoge vogel: J. de Waal; eerste zijvogel: R. van Gremberghe; tweede zij vogel: C. de Kind; grootste aantal (4): E. Baert, allen Koewacht. 's-HEERENHOEK - In De Ko renbeurs hield men een schie ting op de liggende wip voor bejaarden en gepensioneer den. Er waren 24 schutters. De uitslag: eerste hoofdvogel B. de Jonge Concordia, tweede hoofdvogel C. Rentmeester Willem Teil; eerste zij vogel E. Rentmeester Willem Teil, tweede zij vogel L. de Jonge Concordia, derde zij vogel H. Koens Spes Nostra, vierde zij - vogel C. Rentmeester Willem Teil. Eerste kal L. de Jonge Concordia, tweede kal P. Maat Zorgvlied, derde kal C. van de Dries Soranus, vierde kal W. Geys Soranus. Meeste kleine vogels (7) P. Verheyke Zorg vlied. De vliegende vogelprijs was voor P. Daalman A.D.L.M. Kwadendamme. De volgende schieting is op dins dag 8 mei. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het Regionaal Over legorgaan Zwakzinnigenzorg (ROZ) Zeeuwsch-Vlaanderen houdt van 18 tot en met 30 mei een tentoonstelling in de hal van het Stadhuis te Axel. De tentoonstelling 'Gewoon een mens' geeft een beeld over zwakzinnigheid en over de verschillende voorzieningen voor zwakzinnigen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Wethouder H. de Mul, loco burgemeester van Axel, ver richt om 16 uur de officiële opening. HULST - Zaal De Kroon, 41 schut ters: Wip 1: hoge vogel: J. Koe mans, Terneuzen; eerste zijvogel: P. Steyaert, Heerlen; tweede zij vo gel: J. Dobbelaar, Boschkapelle; grootste aantal (6): O. de Moor, Hulst. Wip 2: hoge vogel: F. Stent- ler, Rotterdam; eerste zij vogel: J. Vernimmen, Hulst; tweede zijvo gel: C. Stentler, Rotterdam; groot ste aantal (5): J. de Bin, De Klinge. KLOOSTERZANDE - Vanaf vandaag begint de Werkgroep sportieve Recreatie Hontenis se weer met de wekelijkse zwem-avonden in het zwem bad te Kloosterzande. Iedere woensdag van 19 tot 20 uur zijn alle belangstellen den vanaf 16 jaar welkom in het koele nat om er wat condi tie op te doen of de zwemtech- niek bij te schaven. Per keer kost het 1,50 gulden. Er is des kundige begeleiding. HULST - De toerclub Hulst houdt zondag de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen voor 'toerders'. De deelnemers moeten 150 kilometer afleggen en men volgt bijna dezelfde route als de amateurs die zaterdag dit traject rijden. Vanaf 8.00 uur kunnen de deelnemers zich laten in schrijven bij 't Ros Beijaart aan de Statie te Hulst. Het of ficiële startsein voor deze toertocht door Oost-Zeeusch- Vlaanderen wordt om 8.30 uur gegeven. Precies tot dat tijd stip kan men zich bij het wed- strijdsecretariaat laten in schrijven.

de Stem | 1984 | | pagina 13