Woongroep slaat aan Hoe verdermoeders Wereldba oplossing GROEIENDE AFKEER VAN GEORGANISEERDE REIZEN 'Belgische in maakte fraud Slavenburg's Duurte acht zie. Ook voor u is er een betaalbare Philips Personal Computed DINSDAG 8 ME11984 =EXTRA OP DINSDAG= pagina DINSDAG 8 ME11984 VOOR STEEDS MEER BEJAARDEN TEHUIS-ALTERNATIEF PAPIER VOOR UW PEN Een Godsrapport Leuze Voorlichting over raketten Dronken politie VERDACHTEN TUDENS P OP VIERDAAGSE COl VAN EIJSDEN T11 Door onze verslaggever UTRECHT - Binnen enkele jaren zullen veel meer bejaarden dan tot nu toe kiezen voor 'de woongroep' - de kommune-achtige vorm van samenleving die op het ogenblik een explosieve groei doormaakt. Op 16 mei wordt in Amersfoort een landelijke vereni ging van woongroepen voor ouderen opge richt. Op het ogenblik zijn naar schatting vijf tig groepen in oprichting. Die bestaan over het algemeen uit rond de tien ouderen, die enerzijds familie en vrienden niet willen belasten, en anderzijds willen voorkomen dat ze in een bejaarden- of verzorgingste huis terecht komen. Dat aantal gaat de komende jaren sterk toenemen volgens J.W. de Nie, coördinator van de Alegemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO). Volgens de ANBO is de woongroep een uitstekende oplossing voor een aanzienlij ke groep ouderen. De ANBO is alleen bang voor maatrege len van de overheid, die het oprichten van woongroepen kunnen dwarsbomen. Met name vreest men dat staatssecretaris de Graaf - net als bij samenwonende uitke ringstrekkers - zal gaan korten op de AOW als een groep ouderen gaat samenwonen. De Nie: „Als de overheid die plannen doorzet, dan snijdt men in eigen vlees. Men dwingt mensen dan als het ware om hun toevlucht te zoeken in een bejaarden- of verzorgingstehuis. Dat kost uiteraard veel meer dan men op die AOW bespaart." De oprichting van de landelijke vereni ging is mede bedoeld om de overheid voor dergelijke 'vergissingen' te behoeden. Men wil bij voortduring wijzen op de besparin gen die samenwonende bejaarden opleve ren, mede doordat ze actiever blijven en daardoor gezonder. Nederlanders zoeken meer naar avontuur Wildwatervaren als vakantiedoel. Van een onzer verslaggevers BREDA - Een plaats waar avontuurlijke mensen met elkaar ervaringen uitwisselen en gedetailleerde informatie, kaarten en gidsen kunnen krij gen voor een individuele doe-vakantie waar ook ter wereld. Is God een man? Een vrouw? Is hij de Vader? De Moeder? Is Hij beiden? Be staat Hij wel? Waarom, als Hij bestaat, dan zoveel el lende? Van de andere kant: dat wij eventueel niet gelo ven dat Hij bestaat noch Hem kunnen waarnemen in een vrouw/ man dan wel an dere gedaante betekent nog niet dat Hij er niet is. Aan een tl-lamp zien wij ook niet dat deze lOOx per seconden aan- en uitflikkert. Is dit een met mijn boerenver stand uitgedacht theologisch bewijs van de on waarneem bare werkelijkheid van de Godspersoon? Denk ik origi neel? Ik denk het niet! Daarom maak ik ook géén rapport, zoals in Schotland door een leke-groepje is ge schied (De Stem m26-4-84) over God. Vijf vrouwen en vier mannen hebben vastge steld dat God niet noodzake lijkerwijs een man is. Waar om nu vastlegging in schrif telij ke rapportage nader hand? Dan moet toch op voorhand de bedoeling ge weest zijn bij het opnemen op de recorder van de ge sprekken, in plaats van on schuldig te discussiëren over de Godspersoon, zoals overal ter wereld gebeurt, naam en faam met de keuze van het onderwerp te creëren? Dit rapport staat mij tegen. Waarom? Omdat God is in de kunst, in de literatuur, in een persoonlijke gedachte, in de bijna constante aan dacht van miljoenen mensen die zich afvragen: wat is de zin van het bestaan? Is dit bestaan door God gegeven? Zo ja, waarom is als er een liefdevolle God is, dit be staan vor een deel vrij aan genaam en voor een ander deel zo beroerd? Zo spreken duizenden mensen in groep jes bijeen over God, ervarin gen uitwisselend en daarna de woorden verdwijnend daar waar deze naar mijn mening thuishoren: in het luchtledige. Zo blijven we aan de gang ook. Maar om nu af te spreken: wij zullen van de uitkomst onzer be vindingen een rapport over God maken, dat is toch uitermate aanmatigend en gênant. Huisvredebreuk vind ik het. Huisvredebreuk in geestelijk opzicht voor elk denkend individu waarin God zich manifesteert. Princenhage Rinie Maas Geen raketten in onze voor tuintjes, maar wel via abor tus (liefst vrije) het doden van duizenden eigen kinde ren in onze achtertuinen. Hoe rijm je zoiets. Helaas zijn kruisraketten niet meer weg te denken, ze maken wel dat kleine landen prak tisch even machtig worden als grote landen. Voor mil joenen mensen een beetje geruststellende gedachte, maar dat mag dan weer niet van links. Overigens is het mijn overtuiging dat ook met de PvdA in de regering op den duur de raketten ge plaatst zullen worden. Zodra er geen zieltjes meer te win nen valt, gaat het net als met de eis, sluiten van de kern centrales, dan hoor je geen protest meer van de PvdA. Dan is er wel weer een nieu we leuze bedacht. Breda H. Lichtenberg ALLE aandacht die besteed is aan die Oost-West machts-balans met ver schillende interpretaties daarop plus de complete po lemieken die reeds en nog steeds daarover worden ge voerd (wij citeren hier nl. het redactie-naschrift van De Stem en bedoeld voor Jo seph B.) hebben niet verhin derd dat de doorsnee-Neder- lander(se) er niet van op de hoogte was, hetgeen deze meneer Joseph Baronislava uit de Baronie van Breda op zo treffende en kort maar krachtige manier ons voor houdt, en in enkele alinea's precies de spijker op de kop slaat. Bravo! Zijn conclusie (laatste alinea) is dan ook voor 100% juist. Degenen die de mond vol hebben (en daarmee tevens en vooral hun uiterste best doen klan ten te winnen voor partij (bond of de eerstkomende verkiezingen) over: 'Tegen plaatsing kruisraketten in Nederland doen toch wel min of meer aan valse voor lichting. Of ze in Aken of Antwerpen of Meerseldreef worden weggezet, daarover hoor je ze niet. Vandaar dan ook dat ze zich in het Krem lin 'kapot' lachen om en over hetgeen in Nederland ten gunste van de Sovjet Unie ZE staat in de keuken en kijkt rond. Het rood van de voor- raadbussen is een ander rood dan de bloemen in de keuken gordijntjes. De blikopener aan het haakje naast de pannelap pen opent slechts blikken en mist de ronde uiteinden waar mee je een lastig schroefdeksel de baas kunt. Maar de voor- raadbussen zijn haar zo ver trouwd en ze sluiten goed af. Potdichte jampotten keert ze altijd om: een flinke klap op de bodem werkt zekerder dan de Sesam-open-u. Een mens moet zich weten te redden. Daarom verzon haar zoon een handig schakelaartje aan de zijkant van de afzuigkap, toen het échte lichtknopje lam was en bleef steken. Ook weer op gelost. Toch zegt de glanzende kleurrijke geïllustreerde folder in haar hand, dat ze zich moet laten verwennen met voor- raadbussen, een slimme bloko- pener, een nieuw model af zuigkap. Met een heel huis vol spullen, allemaal handig, tijd sparend, nieuw, praktisch, gaaf van vorm, modern van kleur allemaal begerenswaardig voor moeders, volgens de tekst. Ze pakt een ander moeder de vrouwvriendelijk reclame blaadje uit de stapel, die ze in amper een week bij elkaar sprokkelde van de voordeur- mat. Parfum, zeep, douche muts, crème - het lijken per soonlijker attenties - maar zo dwingend onder je neus ge duwd, werkt het bedwelmend. De charme van een simpel MET de regelmaat van een klok wordt de krantenlezer geshockeerd door berichten over normvervaging bij de politie. Van het verhaal over 'dalvende' (bietsende) poli tie, is de drukinkt nog nat of we worden opgeschrikt door het bericht over recher cheurs die in diensttijd zo veel (gedalfde?) alcohol heb ben ingenomen, dat ze een voetganger op het trottoir omver rijden. In plaats van hulp te bieden, plegen ze vluchtmisdrijf, om tenslotte hun dienstvoertuig tot schroothoop te degraderen door tegen een boom te ram men. Het is fijn om politie man te zijn, want waar de gewone burger na een der gelijke serie verkeersmis- drijven de cel niet gespaard zou blijven, zullen deze wetshandhavers slechts 'mogelijk disciplinair wor den gestraft'. Breda Caspar van Asperen SAN SALVADOR - De sta Adolfo Blandon, heeft een ren aangekondigd. De stafchef zei dat de verkiezingen van afgelo pen zondag de tijd is ge komen om de aanhangers van ex-majoor D'Aubuis- son uit de rangen van het leger te verwijderen. Volgens de eerste niet-offi- ciële resultaten heeft de chris ten-democraat José Napoleon Dua zon pro teld Dua op ste een de tivit ders N Van onze correspo GENT - De Belgische minister r Croo, zou enkele jaren geleden d komst ervoor hebben gezorgd dat aan geblokkeerde gelden bij het Bel selinstituut kon komen. Dat is het ideaal van voormalig journaliste Yvonne Hontelé en de ook voormalig binnenhuisa- rachitect Martin Pot. Samen hebben zij twee maanden geleden in Rotterdam de winkel voor landkaarten, reisgidsen en reisverhalen 'Olivier van Noort' geopend. Ze hebben elkaar leren kennen via de bergsport. Bij de pakken neer zitten omdat ze zonder werk kwamen te zitten lag hen niet en daar om besloten ze te proberen vanuit him hobby een nieuw beroep te beginnen. Met een gedegen marketingplan, ge leend geld en een bankkre diet hebben zij zich in dit avontuur gestort. Tot nu toe zijn ze niet ontevreden. Deze middag is er con stant publiek in de winkel. Rustige, merendeels ervaren reizigers, die langdurig in boeken en kaarten neuzen. Ook jongeren, die nog wat onwennig rondkijken. Aan de leestafel (centraal, als zit je in een bruin café) wordt zachtjes pratend van ge dachten gewisseld. Om de haverklap springt Yvonne op om mensen wegwijs te maken of te helpen bij het vinden van de juiste kaar ten. Aan de muren wat at tributen van de bergsport en enkele Afrikaanse afbeel dingen. Te ver „Wilde je tot voor kort ge ïnformeerd worden over in dividuele, niet-gemotori- seerde reizen in het buiten land, dan kon je alleen in twee zaken in Amsterdam terecht. Voor veel mensen gaat dat te ver. Van de meeste buitenlandse ver keersbureaus in ons land hoef je gedetailleerde infor matie niet te verwachten. En bibliotheken hebben die evenmin", aldus Yvonne. Uit verkregen informatie bij allerlei clubs die zich be zighouden met vrijetijdsbe steding en bij de toeristische instanties in ons land is haar gebleken, dat de laatste ja ren de belangstelling voor actieve vakanties enorm toegenomen is. „Je moet dan vooral denken aan wande len, fietsen, kanoën, berg sport, kamperen, door de wereld zwerven. De Neder lander heeft altijd wel een hang naar avontuur gehad, maar dat komt er nu veel duidelijker uit". Factoren die een rol spe len in die ontwikkeling zijn de toenemende behoefte in dividueel een prestatie te verrichten als men in een team werkt, de gezondheids adviezen meer te bewegen en meer buiten te zijn, de verzadiging van zon-ligva- kanties en de behoefte eens over andere dingen met el kaar te kunnen praten. Uitkering Opvallend is, dat de indi viduele doe-vakantie vooral op het lijf geschreven lijkt van mensen met een goede opleiding en een behoorlijk inkomen. Yvonne: „Je zou misschien verwachten dat ook veel jongeren zonder werk het avontuur zoeken, maar daar blijkt weinig van. Ik denk dat erg bepalend is dat zij niet langer dan drie of vier weken het land uit kunnen, omdat zij anders hun uitkering verspelen". De komende jaren zullen veel vakantievierders hun heil dichter bij huis zoeken, vooral een kwestie van geld. Die hang naar goedkoop op vakantie gaan zal de be langstelling voor fiets- en wandelvakanties nog verder aanwakkeren. Mede omdat zij de enigen in Zuid-Hol land, Noord-Brabant en aan te geven zullen zij bin nenkort als filiaal van een Amsterdams reisbureau gaan werken. Een wat alter natief bureau, want het is wars van alle glamour eri mooie verkooppraatjes en verkoopt alleen goedkope vliegreizen naar vooral Der de Wereldlanden. Behoefte Ook de ANWB en andere ondernemende personen spelen nu in op de behoefte aan gedetailleerde informa tie over andere landen. Naast Amsterdam en Rot terdam kennen Nijmegen, Utrecht, Groningen en De venter sinds kort een kaar tenwinkel, terwijl de ANWB het blad 'Op pad' is gaan uitgeven en allerlei buiten landse wandel- en fiets kaarten in haar pakket heeft opgenomen. Op een vlot van piep schuim de rivier de Taag af zakken, per kano naar Grie kenland reizen, te voet door Ijsland, op de motorfiets naar Turkije, met lokale bussen Zuid-Amerika door, bergklimmen in Noorwegen, op ski's van de Mont Blanc naar de Matterhorn. Wie wordt niet een beetje jaloers als hij hoort dat onderne mende Nederlanders op zo'n manier op vakantie gaan? De Rotterdamse kaarten winkel is te vinden in de Pannekoekstraat 43 a, niet ver van de Coolsingel. Polaroid is een gedeponeerd handelsmerk van de Polaroid Corp, Mass, USA Polaroid Nederland B V. Zonnebaan 45.3606 CH Maarssenoroek. Van onze redactie buitenland MAASTRICHT - Er moet een internationaal be heersorgaan voor de Maas komen om de waterkwali teit van deze rivier te ver beteren. Er bestaan for- s meel wel EG-regelingen, c maar die worden systema- t tisch verwaarloosd. Dit zei prof. Jesserum Oliveirra, hoogleraar in ternationaal recht in Am sterdam, gisteren tijdens Zuiv leger nu o stukje 'lekker-ruiken', kinder zakgeld bij elkaar gespaard, wordt door het nadrukkelijke en overvloedige aanbod om zeep gebracht. Waarom moet ze bij moeder dag-advertenties aan de lintjesregen denken? Wanneer je als vrouw - moeder of niet - om je liefde en zorg verwend wordt, waarom spelen daar ook ongelijke kansen mee. De ene moeder in hart en nieren krijgt een uit 't losse handje betaalde gouden armband, de andere op en top-moeder een bosje narcissen, voordelig ge kocht bij het scheiden van de zaterdagse markt. Ze weet 't, dat bloemetje kan met meer liefde enz. enz. De lage Ridder Oranje-Nassau voor wie de buurt met veel moeite de on derscheiding aanvroeg is ook eigenlijk meer geëerd dan de hoge Commandeur Oranje- Nassau volgens dienstjaren en functie. Wat zeurt ze dan, het tot hun kinderen, vrouwen verbonden met neefjes en nichtjes, leerlingen, kinderen uit de buurt, de eeuwen door vrouwen betrokken in de le vens van jonge mensen. Is moederen koesterend en be schermend? Daaraan ontkom je niet, ten opzichte van jong en pril, roekeloos en onervaren zit dat gevoel een mens inge bakken. Maar er is ook voeden, inspireren, stimuleren bij het op weg helpen van nieuw le ven. Hier stokt ze, wordt emotio neel, zegt dat vrouwen een on gelijke strijd voeren in hun zorg om de toekomst van het leven dat zij doorgeven en be geleiden. Moeders van alle tij den hebben - althans verstan delijk - moeten accepteren dat aard en aanleg van kinderen meespelen. Nu zijn machten in het spel, die ongrijpbaar lij ken. Waarden en normen ver schuiven, toekomstkansen vol gens oude maatstaven zijn gebroken, economische belan gen verlammen de mens mm lichaam en geest. Zelfs de lucht die we ademen, het voedsel dat we eten, de middelen mormel we ons bewapenen zijn meer dan vage dreiging: alles ons aan. „Ik reken niet op later", het kind en het is met velen „Geen baan, geen toekom wèl de kernbom - drieww jaar, verder denk ik niet", hoi dor en doods is een mens zon der hoop. Moeders krijgen ei' steek in 't hart bij die woorden maar vooal voelen ze woede e verzet. De kinderen zonden toe komstdromen, de machten i de wereld, zij zullen de krac ervaren van vrouwen die IeW baarden om het tot ontplof™ te brengen. Ze is al lang opgestaan -M strijdbaar, geladen. Eén speciaal voor moeders, lacht - bevrijdend. Om N® zeggen tegen de afbraak t> leven en de eerste stap te zet op weg naar nieuw, an^ef ter is een seconde ook volaoi de- moeder of niét. '*r- Met de P2000T, de draagbare P2000C, de P2500 en de P3500 Multi Naam:0 Micro isde lijn van Philips'betaalbare personal computers up to date. Voor elke organisatie en elke particulier is er nu de ideale uitvoering, j de passende software en hel gewenste bedieningsgemak. Voor een i prijs die beslist meevalt. Vraag een brochure aan. j Adres: Postcode: Philips. Integratie van Informatie en communicatie, j ....Plaats:y Opsturen in ongefrankeerde envelop aan: PI'S antwoordnummer 1300,2500 VG Den ^p^jijpj Daarmee had de bewinds man fraude mogelijk ge maakt. Die beschuldiging werd gisteren geuit door een van de verdachten van een frau dezaak, die gisteren voor de Gentse rechtbank diende. De advocaat van een van de verdachten, de ex-filiaal- houder van Slavenburg's bank in Sluis, C. protesteer de heftig tegen de aantijging en noemde het 'pure laster' de minister in deze zaak te noemen. Voor de rechtbank ston den gisteren twee Belgen en een Nederlander terecht we gens een fraude die in 1981 boven water was gekomen. Filiaalhouder van de Sla venburg's bank in Sluis C. en twee Belgische hande laars, D. C. uit Eeklo en R. T. uit Knokke, werden opge pakt. Laatstgenoemde had tien transacties verricht van telkens 25 miljoen Belgische franks voor de aankoop van speelautomaten bij een fic tieve firma. Filiaalhouder C. had geste ren hadd docu beroe tuut, uitvoi officii teert, koers dit ve dachti Tij( teren lende op elk dat hi bankc om fr deze hij do genon van v instell onder te ga£ tinger bank zijn c beurd dewet houde Van onze redactie buitenland NEW YORK - Functionaris sen van twintig centrale ban den,. internationale monetaire "•stellingen en commerciële anken zijn in New York be- stinnen nan een vierdaags be raad over de schuldenproble matiek. V>e Amerikaanse minister an Financiën, Donald Regan, ra j00r de televisie dat het be- aad zich richt op lange-ter- ^nöplossingen voor de we- 'd-schuldencrisis. besprekingen komen in a nPeriode waarin er groeien- bezorgdheid is over de ge- re fn van bezuinigingsmaat- gelen die schuldenlanden hll'?len in ruil voor financiële •p van het Internationale v onetaire Fonds (IMF). Rellen gevolg van dergelijk bezui- g'ngsbeleid eisten kort gele den in bliek 51 Volg narisse instabi Latijns denlan voor e de ren- aan op der. Street- man w pen wf kaanse op kor rente-{ zou kui Volg zitter central kent ee cent in te-perc denlanc gulden betalen Behoefte aan doe-vakanties toegenomen. Met z'n tweeën in de bergen wandelen. Zeeland zijn zien Martin en redelijk zonnig in. Yvonne de toekomst voor Om daar toch een wat hun hobby-winkel daarom sterkere commerciële basis wordt ondernomen. Twee hebben dat lachen al moeten bekopen. No. 3 zal hetzelfde lot ondergaan. Al dat nutte- loze misbaar is overduide. lijk In De Kaart Van. Als wij dan zo graag voorop i0, pen, moet er (om te beginnen in Nederland) een volksrefe- rendum gehouden worden waarop 2 stellingen beant woord dienen te worden met ja of nee. 1 Wij eisen van de Sovjet- Unie dat alle atoom-aan- valsraketten onmiddellijk ontmanteld worden. Beant woording: Bent u 't daarmee eens: ja/nee (doorhalen wat niet verlangd wordt) 2 Wij eisen van de Vere nigde Staten dat (by inwilli ging door de Sovjet Unie) geen enkele kruisraket ge- plaatst wordt. Bent u t daarmee eens: ja/nee. Noot hierby: geweldloze demonstraties voor zowel de Russische als de Ameri kaanse ambassade in Den Haag. Desnoods vastketenen en hongerstaking. Woens- drecht heeft dan geen zin meer, dat is dan meer uitslo- verij (ook die fransiscaanse) en doordrammery. En zo simpel ligt dat; op zo' n een voudige manier kun je dan te weten komen wat die grootmachten nou echt wil len. Dank aan Joseph Baro nislava voor zijn ingezonden stuk. Hiervan zouden nou alle media gebruik moeten maken. Dat is dan eerlijke voorlichting. Breda J. Duynstee moeder-gevoel is toch univer seel. Dat is de kern van moe derdag, de rest is franje. Daarover wil ze graag pra ten. Midden in de keuken met uitzicht op de rode voorraad- bussen gaat ze er breeduit voor zitten. Van alle rangen en van alle standen, van alle tijden en van alle culturen: moeder zijn. Altijd weer vrouwen in relatie POïfcj

de Stem | 1984 | | pagina 4