an ezijn COVRA belast met radio actief afval BB -sirenes bleven stil Kort geding tegen Centrumpartij Binnenkort ook thuis beleggen 'Gardiner werkte voor BVD' I legelFcl En je kunt je spaargeld toch elke dag opnemen. Hol maatschappelijk werk in gezondheidszorg „VREDESBEWEGING NIET Inbraken explosief gestegen verenigde spaarbank JgAGlNAj I DINSDAG 8 ME11984 BINNENLAND standje Lubbers laat Privé-gesprek Bernhard zitten 13 mei moederdag (Seigneur d'Orange Zestig jaar zonder rijbewijs AANDEEL PZEM 30 PROCENT TELEFONISTE KLAPT UIT SCHOOL NOTA KLETSKOEK, MAAR WEL GEVAARLIJK" Amsterdam <anp) - „De I /^«ing dat men zich bij ge- 1*6(1 tegen buitenlanders in I ePaalde gevallen op nood- I zou kunnen beroepen, is juridisch gezien kletskoek, ljuaar wel gevaarlijke klets- I ctk. Dit soort beweringen ,tefteen gruwelijk en stimu- effect op het toch al («eds toenemende geweld te- "P buitenlanders." BINNENLAND Oplichtersbende incasseerde 20 min gulden Banken blijven tegen Postbank 6.000 Per 100.000 inwoners Oostblok tuk op Willem van Oranje De Giroselect-rekening van de Verenigde Spaarbank geeft u maar liefst 63/}% rente. Neemt u geld op dan betaalt u daarover 2% opnamekosten. Maar bijvoorbeeld bij aanschaf van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal vrij opneembaar. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. T5 T28 PAGINA 3 volgens d toekomstig onmogelijk il als de i dit ïu Lngen indhervormingswet ""'"«"o critici elk "ig pro- - maakt president op- rechtse meer- orgaan stuiten zullen hervor- terreur van roepen, menen ve- ook de vraag 0f ruimte krijgt voor og met het verzet, tieke waarnemers it hij niet in staat ien vredesinitiatief omdat minstens ran het leger en ze- tra-rechtsen en de iders dit niet aan- Volgens Guillermo in het FDR kan optreden als ge- •tner voor het ver- dan moet hij snel Als hij het leger ;aniseert en de ge ensten, die banden net de doodseska- zuivert, zal hij ver zijn een president nmacht te worden', arde Ungo onlangs, zelf gelooft dat hij ld de baas kan wor meent dat het leger t is tegen de dood- Functionarissen Chris tendemocrati- :ij geven te kennen ■ger zal meewerken, :er omdat de rege- rte geen heksen- openen op militai- ij moorden zijn be- sn slechts enkele ge- 1 aanpakken. is, althans naar s, resoluut over zijn als president. 'Ik niet om een spel te c ben van niemand onet. Ik ben hier om te regeren volgens vet', zo zei hij in een raaggesprek. Voor che sabotage door rachten zegt hij ook •ezen, want 'zij heb et geld al het land :ht'. Tegelijkertijd e nieuwe Salvado- •esident zijn beperk- uvreerruimte: 'geen kan overleven die leger is, en geen kan overleven, in- articuliere sector te- zal in elk geval ekenen op de econo- i militaire steun van et Congres zal, zo is ting, heel wat min- eite hebben met ing van de steun geval was geweest de ultra-rechtse sson was gekozen. :n de Anti Kern- Beweging (AKB) ij ten, maar ook de stuurgroepleider rede maatschappe- scussie over het ;leid jonkheer mr. Brauw. apporteerde Van dat driekwart van rlandse volk tegen gie is, die er nu dus t, maar juist afge- >k werd bekend dat ende (goed-betaal- Lrecteur van het In- aal Energie Agent- Parijs, niet kan omdat de VS in de aakte oud-DS'70 ;en te fervent n zien. ;n leed zo kort na 'S grofweg gesproken ten ambtenarij. Het min of meer passief afwacht om die uit en het type ambte ten volle het pri- i de politiek erkent t als zijn taak be ien beetje vooruit te voorstellen te ont- en die voor te leg- politici. Ik heb een hoop dat de Neder- mbtenarij van het '.nkende soort is. is-Generaal Rutten omische Zaken). DE Tweede Ka- t deze week weinig plenaire agenda: atjes daargelaten is ;ing van de Wet op ntelijke Ordening belangrijkste punt. is de plenaire ver- zelfs geschrapt ten in twee uitgebreide evergadringen, een eperking van over- rschriften en een doelmatigheid van rale ontwikke- (dat is hulp die snkomst van inter- instellingen aan landen ten goede al een mooie 8®'e" voor de Eerste Ka- ich naar de voorpa- praten, want daar ie begrotingen van ;che Zaken en on- iehandeld. gffOIXE (ANP) - Het is binnenkort mo- .e]jjk dat particulieren thuis hun effec- lenzaken afdoen. Via een te huren terminal ofwel via een eigen minicomputer kan men wor den aangesloten op een centrale infor matiebank c.q. computer waarbij dit al les wordt geregeld. De terminal of de minicomputer - de laatste na het inbren gen van een videotekstkaart - wordt via de openbare telefoon met de grote com puter verbonden. Dit is een van de nieuwe mogelijkhe den die Tijl Datapress aanbiedt door middel van haar tele-informatiesys- teem. Maandag heeft Tijl officieel de mogelijkheid geopend om via haar com puter een rechtstreekse aansluiting te krijgen met de Europese Optiebeuers (EOE). Hiermee kunnen derden de note ringen op de optiebeurs van minuut tot minuut bekijken. Dit is in het bijzonder bedoeld voor de professionele belegger. De partciuliere belegger kan bij Tijl een thuisabonnenment kopen waarmee hij dagelijks via zijn beeldscherm de no teringen of het financiële nieuws van die dag kan opvragen. Tevens kan de parti culier aan de centrale computer van Tijl in Zwolle vragen dat hij een elektroni sche pagina krijgt gepresenteerd waarin hij zijn effectenopdrachten kan invullen. Tijl zorgt er dan voor dat deze ingevulde pagina bij de opgegeven bank terecht komt en die voert de order dan uit. Kamer verdeeld DEN HAAG (ANP) - De drie grote fracties in de Tweede Kamer zijn onderling verdeeld over de nadruk die het algemeen maatschappelijk werk zou moeten krijgen in de eerste-lijnsge- zondheidszorg. Staatssecretaris Van der Reijden van Volksgzond- I beid wil de kostenontwikkeling in de gezondheidszorg onder meer in toom houden door die eerste lijn te ver sterken. Van de vier kerndisciplines I daarin - huisarts, kruiswerk, algemeen maatschappelijk werk en gezinsverzorging - komen vooral die laatste twee zorgfuncties op de tocht te staan. Dat concludeerde oppo- siiewoordvoerder De Pree PvdA) maandag tijdens een uitgebreide commissieverga- dering. Borgman (CDA) bepleitte I een voorzichtige benadering. Eerst moet maar eens ge raamd worden wat een moge lijke uitbreiding van het alge meen maatschappelijk werk zou kosten. Maar de hele thuiszorg van het maatschap pelijk werk, inclusief het werk van de sociale raadslieden, moet ongedeeld in de komende DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers ziet geen aanleiding lot actie naar aanleiding van het vraaggesprek van Prins Bernhard met het weekblad Privé vorige week. Lubbers heeft dit geant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der I Spek (PSP). De prins onthulde I onder meer dat hij tijdens de Greet Hofman affiare op het punt heeft gestaan met de kin- I teren te vertrekken. Ook liet I hij los dat Beatrix soms laat I merken dat ze door ministers I andere besluiten genomen zou willen zien. (ADVERTENTIE) Vorstelijke likeur 'n Melange van sinaasappelen, Vs koffiebonen, honingen Franse brandy. 'Delcavfc wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324" mammoetwet op de gezond heidszorg en de maatschappe lijke dienstverlening (WMG) worden opgenomen, zo waar schuwde de CDA-woordvoer- der. Mevrouw Kamp (VVD) be nadrukte dat extra geld voor de maatschappelijke dienst verlening ten koste zal moeten gaan van de middelen voor de hogere medische echelons dan wel in de eerste lijn van het Kruiswerk en de RIAGG's, de instituten voor ambulante geestelijke gezondheidszorg. De Pree (PvdA) bepleitte een toekomstige financie ringsstructuur van de eerste- lijnszorg die de gemeenten ruimte geeft om zelf met geld tussen de diverse zorgorganen te kunnen schuiven. Mevrouw Kamp (WD) sloot zich bij een grotere gemeentelijke autono mie aan, maar vindt dat de rijksoverheid de gemeenten daarbij in de hand moeten kunnen houden. Zo stelde zij voor: niet meer dan één (alge meen) maatschappelij k wer ker per achtduizend inwoners en één wijkverpleegkundige per 3180 inwoners. Marge Mevrouw Kamp kwam in de marge van het debat met en kele opvallende suggesties: de echtgenoot met een baan die zijn zieke partner thuis verzorgt zou voor onbepaalde tijd betaald verzorgend verlof moeten krijgen, dan wel een uitkering vanwege de AWBZ of de ziektekostenverzekering die immers geld uitspaart doordat de patiënt niet hoeft te worden opgenomen in ver pleeg- of ziekenhuis; fysiotherapie komt eerder in aanmerking als één van de vier kerndisciplines van de eerste lijns gezondheidszorg dan maatschappelijk werk. Op de twee tot drie patiënten, die door een gezondheidscentrum worden doorverwezen naar de maatschappelijk werker, wor den er veertig doorgestuurd naar de fysiotherapeut, zo constateerde zij. KESSEL - Zestig jaar autorijden zonder een gel dig rijbewijs: dat 'record' heeft een 85-jarige inwo ner van Kessel in Limburg gevestigd. De man werd onlangs bij toeval door de politie aan gehouden bij een routine controle. Hij reed in een dertien jaar oude Daf. De man, gevraagd naar zijn papieren, verklaarde na enig aandringen van de agenten geen rijbewijs te hebben. Bovendien was hij niet verzekerd en had hij evenmin een geldig kente kenbewijs. De bejaarde Kesselnaar heeft tegenover de politie verklaard dat hij zo'n 25 jaar geleden enkele rijles sen heeft gehad. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het COVRA (Centraal Orgaan Ver werking Radio-actief Afval) krijgt de verantwoorde lijkheid voor al het radio-actieve afval in Nederland. Het COVRA zal daartoe worden omgebouwd tot een naamloze vennootschap. Deelnemers zijn de Provin ciale Zeeuwse Energie Maat schappij (30 procent), GKN- Dodewaard (30 procent), het Op de Dam in Amsterdam vielen 'Vrouwen voor Vrede' bij het loeien van de BB-sirenes ter aarde. - n AMSTERDAM/ARNHEM (ANP) - In enkele plaatsen is maandagmorgen het maandelijkse testen van de BB-sirenes achterwege gebleven. In ieder geval in en rond de steden Utrecht en Apel doorn bleef het om 12.00 uur voor het eerst in jaren stil op de eerste maandag van de maand. Voor honderden, voornamelijk vrou welijke demonstranten die in het kader van de actieweek tegen de kruisraket ten een zogeheten sirene-actie hadden willen houden, kwam het uitblijven van het geloei als een onaangename verrassing. Bij sirene-acties plegen de vrouwen enkele minuten demonstra tief schijndood op de grond te gaan lig gen. Volgens de burgemeester van Utrecht, mevrouw Vos-van Gortel, zijn de sirenes niet getest om de vredesbe weging niet te provoceren. In Apeldoorn was er nog een speciale reden om de sirenes niet te laten af gaan, aldus de gemeente. Zondag over leed één demonstrant na afloop van een vredesmanifestatie aan een her senbloeding. De BB-sirenes blijken ook gezwegen te hebben inde gemeenten Maarssen, Houten, Nieuwegein, Vleu- ten-De Meern, Brummen, Voorst en Maartensdijk. Het Komité Kruisraketten Nee (KKN) meldde gisteren op de tweede dag van de actieweek een totaal van 180 demonstratieve acties in heel het land. VVD-leider Nijpels haalde in Rotterdam fel uit naar de acties. Hij vindt de deelneming van leraren aan de actieweek van het KKN een schan delijk misbruik van de scholieren. Leerlingen worden in zijn ogen mis bruikt voor visies van vakbondsbe stuurders. Ook het plan om zo mogelijk treinen later te laten rijden vindt Nij pels volstrekt verwerpelijk. „Ik snap niet wat dit soort acties te maken heeft met vrede en veiligheid. Kortom, ik heb er geen goed woord voor over", aldus de VVD-fractieleider. Burgemeester en wethouders van Arnhem zullen de door gemeente-amb tenaren voor donderdag aangekondig de werkonderbreking van een kwar tier tegen de eventuele plaatsing van kernwapens in ons land oogluikend toestaan. Ook burgemeester en wet houders van Rotterdam zullen geen maatregelen nemen tegen ambtenaren, die donderdag deelnemen aan de de monstratieve werkonderbreking. Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Steeds meer tekenen wij zen erop dat de Canadees John Paul Gardiner, de infiltrant in het Vredes Aktie Kamp (VAK) te Woensdrecht, voor de BVD heeft gewerkt. Het dagblad De Waarheid heeft gemeld dat het telefoonnummer (nr. 461365 in Den Haag), dat Gardiner moest gebruiken om zijn infor matie kwijt te raken, een 'geheim nummer van Binnenlandse Zaken' is. Medewerkers van het dagblad hadden dit vernomen van een telefo niste van de PTT in Den Haag. Zij hadden de PTT opgebeld met de vraag of men soms een vervangend nummer had voor 461365, omdat het daar niet lukte om contact te krijgen. De telefoniste antwoordde dat dit on mogelijk kon, omdat het een geheim nummer van Binnenlandse Zaken is. Het nummer werd enkele dagen na Gardiners bekentenis buiten werking gesteld. Al eerder meldde de NRC dat Cardiners zich via de Amerikaanse ambassade bij de BVD had gemeld, maar tot nu toe waren daarvoor geen concrete aanwijzingen. De BVD heeft het ook ontkend. Dit heeft de advocaat van de fine Frank Stichting, J. esthoff, maandag gezegd in 1 kort geding in Amsterdam Ben het wetenschappelijk en!?11 Van c'e Centrumpartij de directeur daarvan, dr. Bruyn. Deze had in de 21 'Nederland voor de Ne- Landers' zogenaamde juri- •«che argumenten gezocht om iceld tegen buitenlanders ongestraft te laten en beweerd dat buitenlanders in over heidsdienst risico's voor de veiligheid kunnen opleveren bij internationale conflicten. De Anne Frank Stichting eiste in het geding dat het Bruyn en het wetenschappe lijk bureau verboden wordt deze uitlatingen nog langer te doen en eiste tevens dat de no ta niet verspreid wordt zolang die beweringen er nog in staan. Westhoff somde tijdens zijn betoog een lange lijst van voorbeelden op, waaruit het toenemend geweld tegen bui tenlanders moest blijken. Vol gens hem wordt de veiligheid van buitenlanders door de be weringen van Bruyn nog ver der aangetast. „De uitlatingen van Bruyn staan niet los van de andere activiteiten van de Centrumpartij, die steeds aan zet tot geweld door bewerin gen als zouden buitenlanders sluipmoord plegen op de Ne derlandse samenleving", aldus Westhoff.Volgens hem doet het er niet toe, dat de Cen trumpartij niet zelf met de no ta naar buiten is gekomen. Die partij blijft naar de mening van de advocaat verantwoor delijk voor de uitlatingen, te meer omdat zij er geen enkele afstand van heeft genomen. „Het cruciale punt is dat die meningen algemene publieke bekendheid hebben gekregen en het recht kan niet sprake loos toezien hoe geweld tegen buitenlanders wordt gestimu leerd", zo zei hij. De advocaat van Bruyn en het wetenschappelijk bureau van de Centrumpartij, L. van Heijningen, betoogde dat de Anne Frank Stichting het kort geding misbruikte als onder deel van een georganiseerde campagne tegen de Centrum partij met het oog op de ver kiezingen. Volgens hem wordt er voortdurend geestelijke ter reur uitgeoefend tegen die partij, onder meer in de pers. „Juist de zogenaamde anti fascisten gebruiken geweld, onder meer door met knok ploegen vergaderingen van de Centrumpartij te verstoren", aldus Van Heijningen. De vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. H. van Breda, zei te zullen proberen op 10 mei uitspraak te doen. Krans vernield EEN krans, die op 4 mei bij het oorlogsmonument in Katwijk is neergelegd ter nagedachte nis aan de homosexuele slachtoffers van de nazi-ter- reur, is het afgelopen week einde door onbekenden ver trapt. De Homosexuele Inter actiegroep Katwijk, die de krans had gelegd, heeft bij de politie aangifte gedaan en zich in een brief aan het gemeente bestuur over de vernielingen beklaagd. Humanistisch Verbond DE voorzitter van het Huma nistisch Verbond, Rob Tiel- man, is teruggekomen op zijn voornemen tijdens het congres van het Humanistisch Ver bond in mei 1985 af te treden. Hij heeft besloten zich her kiesbaar te stellen en tot 1987 aan te blijven als voorzitter van het Verbond. In een inter view in Humanist, het maand blad van het Humanistisch Verbond, deelt hij mede pas te vertrekken, als de toekomst van het Verbond met vertrou wen tegemoet kan worden ge zien. Servaas-zegel DE bisschop van Roermond, mgr dr J. Gij sen heeft maan dag in Maastricht uit handen van staatssecretaris Scher- penhuizen van Verkeer en Waterstaat het eerste exem plaar van de zogenoemde Ser vaas-zegel ontvangen. In to taal worden er 40 miljoen Van deze postzegels uitgegeven UTRECHT (ANP) - De politie heeft een 13 man sterke op- lichters- en helersbende opge rold die de afgelopen 10 jaar op alle mogelijke manieren particulieren en overheid voor een bedrag van circa 20 mil joen gulden heeft getild. Harde kern van de bende was de familie Van der S. uit Amsterdam, bestaande uit va der (59) en twee zoons (35 en 30) en twee schoonzoons (33 en 35). De familie plus aanhang be diende zich van een kleine 30 nep-ondernemingen, -stich tingen en verenigingen met behulp waarvan goederen werden ingekocht die nooit werden betaald. De goederen als muizevallen, drank, tapij ten, zeepprodukten en fietsen werden vervolgens verkocht aan markthandelaren, han delsagenten en commissio nairs tegen veelal sterk con currerende prijzen. Veel van de goederen kwamen uitein delijk terecht op markten en bij enkele grootwinkelbedrij ven. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Bankiervereni ging blijft de vorming van de Postbank uit de huidige over heidsgelddiensten (postgiro en RPS) afwijzen, ook op basis van het nu op tafel liggende wetsontwerp. Energie Centrum Nederland (30 procent) en de Nederlandse staat (10 procent). PZEM- voorzitter W. Don maakte dit gisteren bekend. Het COVRA werd eind 1982 opgericht na het regeringsbe sluit om radio-actief afval niet meer in zee te dumpen, maar voorlopig op te slaan. De naamloze vennootschap zal moeten gaan onderzoeken wat er met het afval moet gebeu ren. Daartoe hoort ook het hoog-radio-actief afval dat vólgens verwachting over en kele jaren uit- Frankrijk te rugkomt na verwerking van de in Nederlandse kerncentra les gebruikte splijtstofstaven. Zoals bekend is bij ECN in Petten een opslagterrein aan gewezen, voorlopig echter voor een periode van 5 jaar. Het is de bedoeling COVRA een aandelenkapitaal te geven van 40 miljoen gulden. In eer ste aanleg zal voor 8 miljoen gulden aan aandelen worden uitgegeven. De deelnemers moeten daarvan samen 25 pro cent storten. Voor de Zeeuwse PZEM komt dat vooralsnog neer op 600.000 gulden. J W De Waddenzee is uitgeroepen tot beschermd gebied. Er wordt verder gezegd dat de Maas in ternationaal beheerd moet worden. Maar hoe staat het met de ether? Boven onze hoofden gebeurt van alles. Diverse tv-zenders hangen als roofvogels boven Europa. De lucht wordt in snel tempo vervuild. De tv-stations dringen zich via kabels in onze kijkkastjes. Ze doen luidruchtig een aanval op onze beeldbuis. En wij zitten verdwaasd op de bank toe te kijken. Was het maar zo als vroeger, toen je nog maar één net had, dat om acht uur begon. Toen er op maandag niet werd uit gezonden, omdat er niet ger noeg geld was. Je keek naar 'Tel uit je winst' met Theo Eerdmans of 'Wie wil mijn marmotje zien' of 'Lui paard op schoot'. Je wist dat je buurman naar datzelfde pro gramma keek. Je kon er dus met hem over praten. Denkt u echt dat Sky Channel ons persoonlijkheden kan brengen als Tante Hannie, Dappere Dodo of zelfs een Fred Emmer? Nee, toch. Straks verenigen Echte Televi siekijkers zich in clubjes die 's avonds bijeenkomen en dan in een gezellige huiskamer kijken naar één zender: Nederland 1. De rest bestaat niet voor ze. Ach, we kunnen nog altijd zelf kiezen wat we in onze kamer toelaten. Totdat ze natuurlijk komen om de knoppen van ons tv-toestel te verwijderen. MERIJN DIEMEN (ANP) - Het aantal inbraken in ons land is gestegen van 3.500 per 100.000 inwoners in 1979 tot 6.000 per zelfde hoeveel heid inwoners in 1983. Voorkoming van inbraken is in de eerste plaats een zaak van de bevolking zelf. Minister Korthals Altes van Justitie zei dit maandag in Diemen bij de opening van een bedrijf dat door middel van een meldkamer veiligheid verkoopt. Bedrijven en parti culieren kunnen tegen beta ling van respectievelijk ten minste 5.000 en 2.000 gulden entreegeld apparatuur in hun kantoren of woningen laten aanbrengen die is aangesloten op die meldkamer in Diemen. De klant betaalt minstens ver der enkele tientjes per maand. De meldkamer is dag en nacht bezet. Minister Korthals acht deze particuliere aanpak een aan vaardbare vorm van misdaad- voorkoming. Hij vindt wel dat een dergelijk bedrijf niet slechts een doorgeefluik mag zijn naar politie en justitie. Hij gaf het bedrijf (een gezamen lijke onderneming van ABN, Delta Lloyd en Randstad) in overweging de binnenkomen de inbraakmeldingen zoveel mogelijk met eigen mensen af te handelen. van onder tot boven met oran je verf. De inbreker wachtte daarna gelaten op de ijlings gewaarschuwde politie, want de verf is niet afwasbaar, maar moet eraf slijten. Spuitbus Een bakker in Utrecht heeft gisteren overigens ook een ef fectief middel ontdekt. Hij spoot een inbreker die hij aan trof in het kantoor van zijn bakkerij, met een spuitbus HILVERSUM (ANP) - De va derlandse tv-serie over Wil lem van Oranje zal waar schijnlijk over enige tijd in het Oostblok op de tv te zien zijn. Op de afgelopen internatio nale televisiebeurs MIP in het Zuidfranse Cannes hebben de staatsomroepen van Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije, Polen en Roemenië zich name lijk aangemeld als potentiële kopers. Of de co-produktie van Avro, Veronica en de Belgi sche BRT ook werkelijk zal worden verkocht, hangt nog af van verdere onderhandelingen over de prijs. In Cannes blijkt over het al gemeen behoorlijke belang stelling voor het Nederlandse tv-produkt. (ADVERTENTIE) 63A% rente. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA CATHARINASTRAAT 15, TEL.: 076 ,-22 24 33. GOES GROTE MARKT 40, TEL.: 0110^30570" t

de Stem | 1984 | | pagina 3