Platenhandel houdt CD-repertoire klein Grammofoonplaat blijft nog even MISLUKKEN BI JLAGE DAGBLAD DE STEM DINSDAG 8 mei 1984 Toename verkoop Laserstraal Philips Doorbraak War Games Tijdverdrijf Sluipwegen 'Salami techniek- Veilig Traditioneel Mii 20C Hii of! Compact disc: het maximaal haalbare in geluidsweergave Vorig jaar maart werd in Nederland de compact disc (CD) met bijbehorende apparatuur geïntroduceerd. Dit CD-systeem, een vinding van Philips en ontwikkeld in samenwerking met het Ja panse bedrijf Sony, is geba seerd op een laserstraal die een plastic plaatje met een doorsnee van 12 centimeter aftast, waardoor een gewel dig dynamisch geluid ont staat zonder gekraak, ruis, gespetter of snelheidsafwij kingen. Het 'pure en onaantastbare geluid' uit de studio is met be hulp van het digitale CD-sys- teem nu ook in de huiskamer te horen want iedere CD-spe- ler kan zonder meer op een be staande stereo-installatie worden aangesloten. De prij zen liggen nog vrij hoog: de consument moet rekenen op zo'n 1000 gulden voor een ge middelde speler. De verwach ting is echter dat de meeste fa brikanten aan het eind van dit jaar met goedkopere versies op de markt komen die welis waar minder mogelijkheden bieden maar qua systeem en geluidskwaliteit niet onder doen voor duurdere modellen. De verkoop van spelers zal naar verwachting dan ook sterk groeien. Werden vorig jaar in Nederland zo'n 14.000 spelers verkocht, dit jaar wordt een verkoop van 30.000 stuks verwacht terwijl de af zet volgend jaar moet oplopen tot 100.000 exemplaren. We reldwijd zal de verkoop vol gens de industrie ook stijgen: vorig jaar werden naar schat ting 380.000 exemplaren ver kocht, dit jaar verwachten de fabrikanten er 830.000 te ver kopen en volgend jaar wordt een afzet van 1,45 miljoen CD- spelers verwacht. Met de fabricage van het com pact disc-systeem is de eerste stap gezet naar een compleet digitaal audiosysteem in de huiskamer. Het is duidelijk dat de producenten van audio- apparatuur daar op inspelen en de microprocessoren ook in de consumentenapparaten gaan verwerken. Zo wordt de vertrouwde afstemschaal met naald bij tuners steeds vaker vervangen door digitale af- leesmogelijkheden, die veel nauwkeuriger functioneren en worden de modernste compu tertechnieken onder meer toe gepast in cassettedecks, auto radio's en versterkers. Het principe van het CD-sys teem bestaat uit een laser straal (een soort lichtstraal) die het plaatje aan één zijde aftast en daarmee in het mid den van het plaatje begint. De lichtstraal van de laser 'leest' de informatie die in de vorm van grotere en kleinere 'putjes' op het plaatje staat en vormt dit via allerlei speciale en nieuw ontwikkelde compu terschakelingen om tot geluid. Omdat de lichtstraal niet di rect in contact met het plaatje staat is verslijten uitgesloten en zij n eventuele onvolkomen heden vrij gemakkelijk op te vangen. Een ander voordeel van het systeem is de geweldi ge geluidskwaliteit, doordat verlies door het digitale af- tastsyteem praktisch onmoge lijk is. Op één plaatje kan on geveer zestig minuten muziek worden gezet. Daarnaast is de CD-speler met een kleine aan passing ook geschikt voor aansluiting op een computer, waardoor via de disc compu terprogramma's kunnen wor den ingevoerd. De ontwikkeling van CD be gon vijftien jaar geleden toen Philips in Eindhoven startte met de ontwikkeling van de beeldplaat, waaruit later de compact disc is ontstaan. Van af 1974 werd in de laboratoria van het Nederlandse bedrijf begonnen met de concrete ont wikkeling van het CD-sys teem. In april 1979 kreeg de in ternationale pers het eerste prototype van een compact disc-speler te zien. „In dat jaar zijn we begonnen met het zoeken naar andere fabrikanten die zelf ook al met de ontwikkeling van een digi taal audio-systeem bezig wa ren. In augustus 1979 hebben we een overeenkomst gete kend met Sony en vanaf dat tijdstip hebben we gezamen lijk de ontwikkeling van ons systeem afgemaakt", zegt audio-product directeur E. van der Velden van Philips Nederland. Ook twee andere fabrikanten van geluidsapparatuur (JVC en Telefunken) zijn enige tijd bezig geweest met de ontwik keling van een digitaal aftast- systeem. Tijdens een confe rentie die in juni 1980 in Japan plaatsvond werden alle drie de systemen gepresenteerd, maar de belangstelling ging toch met name uit naar het Phi- lips-systeem omdat de andere twee systemen toch nog te veel op mechanische basis werk ten. Een complete doorbraak voor het Philips CD-systeem kwam in januari 1981, toen de Japan se elektronica-gigant Matsus hita bekend maakte het CD- systeem van Philips te willen gebruiken. Matsushita besloot hiertoe omdat het CD-systeem ten opzichte van de andere twee systemen compacter en makkelijker te produceren was. „Ook de andere fabri kanten besloten daarop ons systeem als standaardsysteem te gaan gebruiken. Vanaf die tijd hebben we veel licenties gegeven en zijn ook andere De computerbakers Het inbreken in computersyste men is niet onmo gelijk, en het zal ook nooit helemaal onmo gelijk gemaakt kunnen worden. Op ieder pro gramma, iedere truc, iedere beveiliging die ver zonnen wordt om de deur 'op slot' te houden kan weer worden gereageerd met een andere truc, een ander programma, een an dere sleutel. Her kraken van computersystemen ge beurt vrijwel dagelijks. Voor sommigen is het 'big bussiness' geworden. Het kraken gebeurt door ama teurs en professionals, door werknemers van de .eigenaar van de computer, door buitenstaanders. De allereerste, in velerlei op zichten volkomen ouder wetse systemen werden gekraakt, en de systemen van de jaren negentig zul len ook gekraakt worden. De absolute veiligheid van een computer kan alleen ge garandeerd worden als hij volledig van de buitenwe reld is afgesloten. Kwets baar zijn dus de computers die zich in netwerk van sys temen bevinden. Die kunnen namelijk niet van de buiten wereld afgesloten worden omdat ze voor hun functio neren volkomen afhankelik zijn van de communicatie, of dat nu via telefoonlijnen, dan wel via satellieten gaat. Volgens een verhaal in de New Scientist van juli 1983 zou computercriminalitiet alleen al de Engelse zaken wereld ruim 2 miljard gul den per jaar kosten. Volgens hetzelfde verhaal zou de Britse politie per jaar onge veer 120.000 aangiften van computerkraak in behande ling nemen. In de Verenigde Staten wordt ieder jaar aan gifte gedaan van diefstal vangegevens ter waarde van ongeveer 100 miljoen dollar, terwijl het werkelijke ver lies op minstens 3000 miljoen dollar per jaar wordt ge schat (bijna 9 miljard gul den). Computerkraken kunnen 'om verschillende redenen en door verschillende mensen gepleegd worden. David Lightman, de jeugdige hoofdpersoon uit de film 'War Games', die per onge luk inbreekt in de computer van de 'North American Air Defense Command' en daar door bijna de Derde Wereld oorlog uit doet breken, is het voorbeeld van de onschuldi ge puzzelaar die het als een uitdaging ziet om codes van een vreemd systeem te bre ken. Die puzzelaars, die meest al gebruik maken van lo gisch denken, telefoonboe ken, en het spitten in het privéleven van de ontwer pers van de computer die ze willen kraken, worden in Amerika de 'whiz kids' ge noemd. De vaak oudere, De Philips CD 303-speler, het topmodel van deze fabrikant. HOEWEL de CD-spelers technisch perfect zijn, loopt de verkoop van de plaatjes nog niet zo best. Fabrikanten van CD-spelers schermen voortdurend met de grote hoeveelheid ver schillende titels die op compact disc verkrijg baar zijn. De ervaring leert echter dat het aangeboden re pertoire in de winkel vrij oud en risicoloos is (bekende werken die op de plaat ook goed ver kopen). Bovendien zijn veel platenhandelaren huiverig veel CD-pla- ten in voorraad te ne men uit angst ze niet kwijt te raken. Volgens de opgaven van platenfabrikanten zijn op het ogenblik zo'n 1000 titels (klassiek en populair) op compact disc verkrijgbaar. Veel platenhandelaren heb ben doorgaans niet meer dan vijftig titels op voorraad in de win kel liggen. Deze titels liggen boven dien zeer goed in de markt; de overige plaatjes kunnen alleen op bestelling (met een lange levertijd) gekocht worden. Er zijn zelfs ook nog handelaren en warenhuizen die hele maal geen plaatjes ver kopen, omdat „de be langstelling te klein is en de investering in het aankopen van de plaatjes vrij duur is" (de prijzen variëren van 35 tot 80 gulden per disc). Het wordt de hoogste tijd dat de platenfabrikan ten ook met nieuw re pertoire durven komen en bovendien een ande re betalingsregeling met de detailhandel overeenkomen, zodat de klant kan kiezen uit een gevarieerd aanbod. Dit zal de introductie van CD onder de consumen ten zeker bevorderen. Groeven van een CD- plaatje, sterk vergroot gefotografeerd. Het principe van de compact disc: een laserstraal tast de plaat af waarna plaat worden omgezet in geluid. merken met CD-spelers op dé markt gekomen", aldus Phi- lips-woordvoerder Van der Velden. Sinds de afspeelapparatuur op de markt is en het CD-systeem in de gehele wereld als stan daardsysteem is geaccepteerd, hebben de meeste fabrikanten een eigen speler in hun audio- programma opgenomen. In Nederland liggen met name de CD-spelers van Philips, Sony, Akai, Technics, Sansui en Hi tachi goed in de markt, maar ook andere merken krijgen een steeds groter aandeel in de markt. Alle spelers zijn geba seerd op hetzelfde afspeelsys- teem, verschillen liggen alleen in prijs en extra mogelijkhe den. In de nabije toekomst zal bo vendien een CD-speler voor gebruik in een auto gereed ko men en werken de fabrikanten aan professionele uitvoerin gen van CD-systemen voor discotheken en omroepen. „DE vertrouwde zwarte langspeelplaat gaat de eerstkomende j aren nog zeker niet verdwijnen. De plaat bestaat al sinds de oorlog en is niet zo snel door een nieuw fenomeen te ver dringen. De detailhan del kijkt dan ook wat schoorvoetend tegen de CD aan. Maar het is na tuurlijk wel zo dat op de langere termijn de com pact-disc inderdaad een steeds groter aandeel krijgt. En dat lijkt me ook normaal, gezien het feit dat de disc een ge heel nieuw fenomeen in de audio is". Dit zegt directeur Woltz van de Nederlandse Vereniging van Gram mofoonplaten Detail handelaren (NVGD) in Amsterdam. Deze vere niging zorgt voor de be langen van de grammo- foonplatenhandelaren in ons land. Directeur Woltz zegt te verwachten dat het ze ker nog tien jaar zal du ren alvorens de com pact-disc een groot ver koopaandeel zal krij gen. „Bovendien zijn de plaatjes op het ogenblik nogal prijzig in verge lijking met een gewone plaat. Dat is ook de belangrijk ste reden waarom veel handelaren niet te veel plaatjes in voorraad ne men. Daarbij komt nog dat de klant ook wat wil zien voor zijn geld; de CD-plaatjes zijn vol gens mij dan ook veel te klein en moeten het for maat van een elpee krijgen. De klant wil namelijk niet alleen muziek hebben, maar ook een soort status be reiken met zijn verza meling. En in die kleine doosjes ziet de disc er wat armetierig uit", al dus Woltz. De CD het formaat van een elpee geven zal na tuurlijk op enorme moeilijkheden met de fabrikanten van CD- spelers stuiten, omdat alle tot nog toe gepro duceerde hardware (ap paratuur) dan volstrekt waardeloos wordt. Maar misschien dat NVGD-directeur Woltz zich dat niet realiseert. maar niet altijd slimmere programmeurs, die kraak- pogingen doen door de ont vangende computer te be stoken met het ene na het andere zelfgeschreven pro gramma, worden de 'hac kers' genoemd. Verder zijn er nog de 'phreaks', een samenvoeging van 'phone freaks', oftewel telefoongekken. Die tele- foongekken deden al opgang in de jaren zestig, eigenlijk nog in het pré-computer tijdperk. Zij maakten er aanvankelijk een sport van om gratis de hele wereld rond te bellen nadat ze ont dekt hadden dat ze tellers van de Amerikaanse PTT met electronische signalen uit konden schakelen of dat ze ongemerkt de ontvanger aan het andere eind van de wereld op die manier een 'collect call' aan zijn broek konden smeren. Met de ont wikkeling van de computers groeiden de 'phreaks' mee. Gratis bellen bleef leuk, maar leuker nog werd het inbreken in computersyste men. Voor de drie hierboven ge noemde categoriën is het dus allemaal min of meer een tijdverdrijf. Er is echter nog een categorie die het spel louter en alleen om het geld speelt, de professionele kra kers. Voor hen is de computer criminaliteit een zeer winst gevende zaak. Net zoals De computerkraker. boekhouders er soms met de poet van de baas vandoor plegen te gaan, gaat het hierbij vaak om mensen die vertrouwd zijn met het sys teem waarmee ze ongeoor loofde handelingen plegen. Er zijn allerlei verschil lende manieren om in een computersysteem binnen te komen. Wat doe je het eerst al je door een deur wil die op slot is en je wil nog niet met een naar een breekijzer of een thermische lans grijpen. Je wacht tot er iemand langs komt met de sleutel en pro- Beert die sleutel stiekum in te pikken om hem te copië- ren. Of je wacht tot iemand de deur opent en de sleutel er op laat zitten. Logisch, nietwaar? Bij Uw bank zal men wel niet dagelijks de sleutel op de buitendeur laten zitten, maar bij ieder computersys teem waaraan meer termi nals 'hangen' gebeurt dat vele tientallen malen per dag. Iemand start een scherm op met zijn eigen 'geheime' passeerwoord, werkt er aan en gaat vervol gens lunchen zonder zijn terminal weer van de com puter af te koppelen. De in breker kan een uur lang on gestoord aan het werk. Deze manier van inbreken is van de vormen die onder de techniek 'piggy-backing' vallen. Maar waarom zou je als in breker dagenlang bij de voordeur gaan staan wach ten tot iemand eindelijk de sleutel er op laat zitten als de achterdeur of het WC- raampje openstaat? Zo'n achteringang heet een 'trap door' en wordt vaak door een systeemontwerper in het programma achtergelaten om later makkelijk de hele boel na te kunnen lopen, zonder iedere keer de 'pass word security' te moeten passeren. Vaak worden die sluipwe gen helemaal vergeten als een systeem operationeel is, maar ze zijn er nog wel. De al genoemde David Light man in de film 'War games' weet door zo'n trapdoor met het passeerwoord 'JOS HUA', (het overleden zoontje van de systeemontwerper) de NORAD-computer te kraken. David wist immers dat mensen die uit hoofde van hun beroep hun passeer woord vaak moeten veran deren en intikken, ook meestal heel voor de hand liggende codes pakken. De naam van een geliefde, het kenteken van de auto, of het telefoonnummer van de overburen. Ga maar een uur lang van dat soort zaken in zitten tikken en op een gege ven moment zwaait de deur open. Er zijn wel mensen ge weest die, omdat ze ontsla gen waren bij een bedrijf, vervolgens dat bedrijf in brand staken. Ook een com puterprogrammeur kan wraak nemen, zij het op een subtielere manier. Hij kan bijvoorbeeld op zijn laatste werkdag een programma schrijven dat iedere dag het nodige verstiert in het data bestand, of dat, erger nog, een of twee maal per jaar het hele programma van de computer opblaast. Een 'lo gic bomb' wordt zo'n pro gramma ook wel genoemd. De 'salami-techniek' is een manier om iets weg te pik ken. Als je bij de slager iedere dag stiekum een heel dun plakje salami van een lange worst afsnijdt, heb je aan het einde van de maand een worst voor jezelf zonder dat die slager een gram worst gemist heeft. Vandaar 'salami-tech- niek'. Bij een bank-compu ter werkt die techniek als volgt; de computerkraker opent via zijn eigen compu ter of via een terminal op de bank een geheime rekening. Vervolgens schrijft hij een programma dat zorgt dat hij een of twee cent provisie vangt van iedere transactie die via de bank-computer afgewerkt word. Na een paar maanden kan dat dus al in de honderdduizenden guldens lopen, die door nie mand gemist worden. Dergelijke trucs werden bij Amerikaanse banken ook wel eens uitgehaald met stortingsformulieren. Die zijn voorzien van streepjes codes en worden gelezen door een computer. Slimme- rikken lieten stapels stor tingsformulieren drukken, uiteraard met een eigen aangepaste streepjescode en smokkelden die vervolgens de bank binnen. De rekening liep binnen enkele dagen boordevol, werd geleegd en de heren waren weer ver trokken, naar een volgende plaats. Bedrijven die een groot da ta-bestand onderhouden wijzen altijd op het feit dat de opslag van persoonlijke gegevens met veel zorg en beveiligingen omgeven is- Dat heeft echter alleen maar tot gevolg dat goedwillende onderzoekers die uit zo'n be stand gegevens willen put ten soms voor een vrijwel onmogelijke opgave staan. Dat is eigenlijk meer een politieke kwestie, het blijkt in de praktijk uitermate las tig om een regeling te tref fen die voor iedereen aan vaardbaar is. Daarbij wordt echter helemaal voorbij ge gaan aan het feit dat het voor een inbreker vaak dóódsimpel is om aan de ge wenste gegevens te komen. Hij heeft niets te maken met officiële aanvragen en for mulieren invullen te maken. Een telefoonnummer, een passeerwoord, een modem, een huiscomputer en een hoop inventiviteit. Dat is voldoende. Literatuur: 'Computer Inse curity' door Adrian B. v. Norman. (Chapman an" Hall, New York, 1983, ISBN" 0-412-22310-4) en 'Fighting Computer Crime' door D°B B. Parker (Scribner's Sons, New York, 1983, ISBN-11' 684-17796-X). Druk de chi Het is zonde van dat mooie toestelletje. Maar u zou uw aar dige nieuwe kiek- kastje eens van driehoog uit het raam moeten gooien. Of geniepig openpeuteren. Je weet niet wat je ziet. Wat te genwoordig binnenin een fo totoestel aan schakelin- getjes, draadjeboel, chipjes en andere elektronische spitsvondigheden gestopt wordt is ongelooflijk. Je ziet het er aan de buiten kant niet aan af. Maar intus sen zit het er wel. En zorgt die bliksemse elektronica er in uw foto- en filmcamera voor, dat een foto praktisch gesproken niet meer mislukken kan. Al dat onbegrijpelijk slimme ge mak dient de mens. En het is nog voor een grijpstuiver in massa-produktie te maken ook. Anno 1984 is elektronica in foto en film niets bijzonders meer. Het meest simpele kiek- kastje is er van voorzien. Dat is niet iets van de laatste ja ren. De ontwikkeling van elektronica in film- en foto toestellen is zeker 20 j aar gele den ingezet. Een ding even vooropgezet: het gaat nu om de traditionele zilverbeeldregistratie. De be proefde chemische weg van negatiefrolletje tot fotopapier. De rol van de elektronica daarin beperkt zich tot sturen: belichting, sluitertijden, diaf ragma, flitsen enzovoorts. Maar de elektronica staat voor niets. Het is ook mogelijk, het beeld zonder tussenkomst van chemisch te ontwikkelen dragers lichtgevoelig mate riaal als negatieffilm en foto papier) helemaal elektronisch op te slaan en te verwerken. Daarover later. We hebben het in dit ver haal over gewone camera's. Kiekkastjes voor de Heel Ge wone Man. De micro-elektro- nica zit daar niet in om de boel duur te maken, maar om de fotograferende en filmende Mens te bevrijden van zoveel mogelijk technische handelin gen die no'dig zijn om een goed plaatje te schieten. Het bleek, dat elektronische mechaniekjes eenvoudiger en. stukken goedkoper massaal te produceren zijn dan mechani sche. Neem bijvoorbeeld het sluitermechanisme. Het meest simpele cameraatje heeft te genwoordig al een elektroni sche sluiter. Daarmee is dat kiekdoosje kleiner, lichter, hanteerbaarder geworden, maar ook nauwkeuriger, on feilbaarder en vooralgoedko per. 100 tertj^ Ook 200 zf compl bij rekerj lichtil op d4 kendl weini knipq als nq Eeii 150 hd Disccl heeft,! piepkl cassel letje die e| meer f inlegi zoekel en afcf Zeil filmsq paalt I ragml flitseif king, Er zitj niet goed i| 'Goedl ren', moet celletj Anc ra's (ii - 700) een zo teem. (bij P geluid stellet en stel Ook zwaai Het coir Ieder computer1 be staat uit twee ver schillende gedeeltes; de hardware en de software. Die twee uit drukkingen liggen voor de hand; de hardware is alles wat je aan kan ra ken, de software omvat alle programma's die in de hardware zitten. De hardware bestaat op Z1jn minst uit een centrale verwerkingseenheid (een CPU), een werkgeheugen (RAM, of Random Acces Memory) en allerlei zoge naamde randapparatuur, toals printers die de in houd van het geheugen op Papier af kunnen drukken, disk drives' die magne tisch met informatie gela den platen rondzwengelen erri 'modems' die ervoor z°rgen dat er via telefoon- j'Jnen met andere compu ters gecommuniceerd kan "worden. Ue modems aan beide zij den van die telefoonlijnen moeten op exact dezelfde jrequentie afgesteld zijn. i e 'baud rate', 'word Jsngth', 'parity', 'stop bit', 'ine status' en de 'dia pulse rate', oftewel de 'data com munications parameters' moeten allemaal dezelfde 'lVaarde hebben, anders val ren I gra put( slee ree: enk Die de sch pro E die stee wik bol, beki vee ook beg en 1 van mal wor voo grai com der' O in syst tijd dru vol{ weg Dat teen

de Stem | 1984 | | pagina 28