ELEKTRO. D B.V. Isp*el SON TV anno '84: Alles kan maar 't kost wel een paar dubbeltjes BIJLAGE DAGBLAD DE STEM DINSDAG 8 mei 1984 ïktrVnika energie elektrische lak-, ids a 6 uur 1411 Afstandbedie ning Opmars Beeldplaten Laservision Goedkoper weg Geldautomaat Elke bank Uitbreiding Beeldschermpje thuis Alles apart Eigen schoteltje Verleerd Vluchtheuvel ifdstraat 19 Jansteen - Hulst 01140-12491 i/an 92,7 Is. uiksrendement de toepas- de korte te ven gehand- blijvend isievrij pompscha- teits- h. spillende ookkosten. m3 of 126,- ïng mo king met electrode aag iOONDIJKE lissen fAALBURO r, 10-dagen-kursus dag) band: rsus 40 lesuren !r week) of kursus (1x1 Vz u. per leiding vijftalig niste-informatrice idiploma frans of engels tolken door beëdigde natica NOVI x 2 uur per week) IHct scherm: middelpunt van alle toeters en bellen I ««rTat moet je kopen WW als je oude kleu- ren-tv na een jaar V of tien trouwe dienst de geest heeft gege- ven? Als je denkt, dat je ook in I de komende tien jaar tevre den zult zijn met de pro gramma's van Bussum, Bel gië en Oosterbuur, koop dan gerust een toestel in de lage re prijsklasse. Slechte apparaten zijn er I haast niet op de markt, zegt de kandelaar. En als je in een I vertrouwde zaak koopt ben je er van een goede service, I ook als de garantie-tijd voor- bij is. Denk je er over om nog eens I een video-recorder aan te schaffen, dan heb je ook geen duur toestel nodig. Iseen toestel met teletekst no dig? Nodig niet, maar wèl leuk en informatief. Zo lang er beeld is wordt er (op Neder land, België en Duitsland) ook Teletekst uitgezonden. En als de ontvanger teletekst zicht- ir kan maken dan kun je I kiezen uit een paar honderd beeldschermpjes - pagina's - I vol informatie. Pagina's met de laatste I nieuwsberichten, met de Top- 110, met het weer, de radio- en I tv-programma's, sport, de lo- ïerijlijst. Een toestel met teletekst I heeft altijd afstandsbediening I - dus dat heb je er voor die Beeld plaat geeft 'een beeld van een plaatje', maar de video cassette ligt duizend maal beter op de markt. Alles los; Een monitor, een video-tuner, een stereo-videorecorder en twee luid spreker-boxen. paar honderd gulden extra meteen bij. Het geluid van een goedko pe tv-ontvanger is redelijk, maar niet te best. Dat komt hoofdzakelijk door de vaak kleine ingebouwde luidspre ker. Het wordt al veel beter als er achter in het apparaat een aansluiting zit voor één of twee aparte luidsprekers. Nog beter is het resultaat als er éen aansluiting is voor een kabeltje naar de ver sterker van je geluidsinstalla tie. En wat merk je dan? Pri ma geluidje, meneertje, maar géén stereo. TV's met stereo-geluidont vangst zijn al wel te koop. Op het ongenblik heb je daar in Nederland nog niet veel aan. Alleen als je in Zuid-Limburg woont en de Duitse tv-zender bij Aken kunt ontvangen, kun je van tijd tot tijd een stereo programma beluisteren. De Duitsers gaan wel door met het uitrusten van andere zendinstallaties met stero-ap- paratuur. Ze experimenteren ook met twee geluidskanalen: links het originele geluid, rechts de nasynchronisatie. In ons land staan de plannen op een laag pitje. Dus: geen tv met stereo? Wacht even... De video-re corder is bezig aan een storm achtige opmars. Een veel 'vi deo's' zijn geschikt om banden met stereo-geluid af te spelen. Daarvoor is wèl weer een ste reo-tv nodig. De meeste video-recorders worden via een kabeltje ver bonden met de antenne-in gang van de tv-ontvanger. Dat werkt prima. Maar beter werkt een verbinding tussen recorder en tv via de zoge naamde (Euro)scart-pluggen. Dat zijn 'stekkers' met twee rijen pootjes - zo te zien een soort technische duizend pootjes. Wie kwaliteit van zijn re corder verlangt zal zo'n scart- plug niet kunnen missen. En zeker is die plug nodig als je twee recorders met elkaar wilt verbinden (handig voor de vi deo-filmer, die zijn opnamen wil monteren). Wat hebben we nu allemaal al opgesomd? Teletekst, ste reo-ontvangst, aansluiting voor kwaliteits-video. We hebben het nog niet gehad over de beeldplaten-speler, die op de markt een flop lijkt. Het is een apparaat, dat de beste beelden paart aan het beste stereo-geluid. Maar de platen, waarop dat alles heel inge nieus is opgeslagen, zijn nog vrij duur. En het aantal op beeldplaat gezette films is vrij gering. De heer A.A. de Vries, alge meen product-manager tv/vi deo van Philips Nederland, geeft grif toe, dat de beeld plaat (Laservision in het Phi lips-jargon) het bij de consu ment (nog) niet heeft gemaakt. „De video-recorders van nu hebben ook veel van de voor delen van de beeldplaat inge haald. Wat de plaat nog een voorsprong geeft is. behalve de beeldkwaliteit, de mogelijk heid om heel snel van het ene deel van de plaat naar de an dere te switchen. Bij een band duurt dat onvermijdelijk veel en veel langer." Laservision lijkt het veel meer te gaan maken op de semi- professionele markt. Grote be drijven, zoals autofabrieken, maken er al gebruik van én voor reclame én voor instruc tie van hun monteurs. Nieuw is de combinatie la servision en een tv met een 'voel-scherm'. Voor een reisor ganisatie is al zo'n combinatie gemaakt. De klant kan achter het scherm gaan zitten en een programma over de zomerva kanties bekijken. Op een gege ven ogenblik staat het beeld stil en er verschijnt op het scherm een tekst met een aan tal mogelijkheden. Bijvoor beeld: Waarheen wilt U met va kantie?, Wijs aan wat U wenst: Nederland, Europa of de rest van de wereld. De klant raakt het rondje voor Europa aan en krijgt dan een aantal nadere mogelijkhe den. Als hij voor Engeland kiest krijgt hij eerst een alge meen programmaatje over dat land en daarna kan hij verder gaan kiezen (voelen). Wat er op de plaat staat over bijvoor beeld Oostenrijk wil hij niet zien en krijgt hij ook niet te zien. Er zijn ook al beeldplaten met educatieve programma's, zoals over de schilder Vincent van Gogh. Met opnamen van Zundert en Zuid-Frankrijk, waar hij schilderde, met Van Goghs levensverhaal én met opnamen van praktisch al zijn schilder- en tekenwerk. Het is niet waarschijnlijk, dat je eerstvolgende aankoop een beeldplatenspeler zal zijn, ook al heeft Philips (noodgedwon gen?) de prijs van die appara ten inmiddels drastisch ver minderd. Waar je - vooral.met op groeiende kinderen - moeilij ker omheen komt, is een spel letjes-computer. Ook daarvoor geldt: als hij via een scart- Geldverkeer en elektronica hand in hand Geld beheerst het le ven van alledag. En - hoe onbewust - elek tronica doet dat ook. |Jeld en elektronica hebben s raakvlakken en daar zal Ien door ons gebruik van 'orden gemaakt. Tot voor kort hoefde de I «Mrsnee Nederlandse parti- Jere bank- en postgiroreke- I 'ghouder, zoals hij in het ®gon heet, nog geen weet te 'ebben van elektronische be- I '«vormen. Maar verschillen- I ontwikkelingen wijzen er a' op, dat er binnen een jaar in het betalingsver- intens gebruik gemaakt Bat worden van computers en •nununicatie-netwerken. Hoe U zich dat in de dage- Htoe praktijk van die nabije loomst voor moet stellen? In Imfme zin aldus: geld trek je Ij" de automaat in de muur; in li of aan de pomp I Wat het bedrag binnen se inden per computer van je Ijk- of girorekening af ge l-weven en overgeboekt; en 1 Hsbankieren gebeurt niet I J met giroblauw via de E maar via het tv-scherm Ne kabel. fjdat zo'n allesomvattend 'aalcomplex is aangelegd, r°et nog een lange weg wor- 5 h1Begaan. Maar wat die on seheiden elektronische he rvormen betreft, zijn ze óf - name in het buiten- ,j. al bijna routine, óf wor- er - ook hier in Nederland «Verse praktijkproeven mee I Knornen: I De Ptt gaat volgend jaar l ?°r proef geldautomaten waatsen op een aantal post- antoren in de regio's Eind- 0Veri en Tilburg. En zullen volgens voorzitter Lardi- nois van de Rabo-bank de banken binnen een jaar op ruime schaal van die geld automaten hebben inge voerd; Tien oliemaatschappijen, de Postcheque- en Girodienst en alle banken hebben el kaar gevonden in een proef van een jaar met een com putergestuurd betaalsys teem aan de pomp; en; In Frankrijk wordt inmid dels op kleine schaal en elektronisch thuisgeban- kierd, en heeft de Ameri kaanse Chemical Bank in diverse huishoudens al een 'elektronisch filiaal' ge opend. De huidige stand van zaken is dat achter de balies van bank en postkantoor allang en veel is geautomatiseerd. En dat nu de klant voor de balie aan de beurt is. Een van de belang rijkste redenen daarvoor is het hoge kostenniveau van de cliëntenservice. Aan kasopnames, overschrij vingen, betaalcheques komen personeel en een enorm post verkeer te pas; personeel krijgt salaris en op de enve loppe van de afschrijving moet een postzegel. Volgens de banken is er van kostendek king geen sprake meer. De elektronica moet de hoge kos ten nu voor hen gaan drukken. Neem nu de geldautomaat, waar ir. Lardinois van de Ra bobank het over had.. In de ge vel van de bank aangebracht, werkt zo'n 'GUA' (Geld Uit gifte Automaat) de hele week, 24 uur per dag, zonder directe tussenkomst van personeel. Na inbrenging van een per soonlijk pasje en het intoetsen van het PIN (een 4 cijfers tel- 4 lend Persoonlijk Identificatie Nummer) typt de cliënt hoe veel geld hij wil opnemen en in welke biljetten. Vervolgens gaat de computer na of de klant nog tegoed heeft en zo ja, boekt hij het bedrag in luttele seconden af en kan de klant het bedrag 'uit de muur trek ken'. Bij de PTT-proef kunnen de postrekeninghouders met een spciaal pasje uit zo'n automaat met een maximum van 500 gulden per dag per pasje opne men. Afgesproken is dat uiteinde lijk de cliënt van de ene bank met zijn pasje ook bij de ande re bank terecht kan. Of de giro mag meedoen hangt af van een totstandkoming van het nationaal betalingscircuit, een landelijk verbindingssyteem tussen de geldinstituten. Van een samenwerking tussen banken én PCGD/RPS (de Postgiro en de Rijkspost spaarbank) is wel sprake bij een proefneming met een elektronische betaalkaart in Brabant, samen met tien Ne derlandse oliemaatschappijen. Bij 80 benzinestations in en rond Eindhoven en Tilburg zal met zo'n kaart, waarop een ge gevens bevattende mageneet- strip, betaald kunnen worden met gebruikmaking van een 'regionaal betalingscircuit'. Heeft de automobilist getankt, gaat hij naar de kassa, schuift daar zijn pasje in de betaalter- minal op het tankstation en tikt zijn eigen codenummer (PIN) in. Waarna de computer het nummer checkt met de ge gevens op het pasje. Is hij ge accepteerd, dan wordt het be drag waarvoor getankt is di rect van zijn rekening afge schreven op de rekening van de pomphouder. Via de bank en girocomputers worden de Het in toetsen van het PIN (persoon lijk identifi catie Num mer) gaat een be langrijke rol spelen in het beta lingsver keer van de nabije toe komst, evenals het verkrijgen van geld uit een muur automaat. betalingen elektronisch on derling verrekend. Als alles meezit tenminste, want voor hetzelfde geld ont hult de geraadpleegde compu ter ter plaatse dat je saldo niet toereikend is en wordt de be talingsopdracht geweigerd. Waarmee aan het 'rood staan' een letterlijke dimensie wordt toegevoegd. Vriendelijker is, als de compu ter je een zekere mate van rood staan gunt, waarop hij natuurlijk geprogrammeerd kan worden. Wezenlijke verschillen met bestaande pasjessystemen zijn, dat het bedrag in kwestie binnen seconden wordt over gemaakt en er geen sprake is van een 'kredietsysteem' van - in dit geval - de oliemaat schappij (waarbij aan het eind van de maand een rekening ter voldoening wordt opge stuurd). Vandaar dat er ge sproken wordt over een debet- card inplaats van over een creditcard. Anders is ook, dat het geen eenzijdig systeem is - tussen de automobilist en de benzine maatschappij - maar een com pleet circuit: automobilist, oliemaatschappijen, banken, giro en wie er nog meer mee te maken heeft. Een circuit bovendien dat in de toekomst met andere secto ren uitgebreid zal kunnen worden: grootgrutters, biosco pen, postorderbedrijven, ho telketens, telefoondistrict, enz. In het Shell-orgaan 'Shell- venster' zegt Pieter Berkhout van deze maatschappij daar over, dat „Philips er een leuke proeftuin inziet voor een be- taalterminal. Zij heeft haar oog laten vallen op de 60.000 kassa's in ons land bij waren huizen, supermarkten, win kels. In principe zijn die met betaalterminals uit te rusten". Nog veelzijdiger is de zoge naamde 'smartcard'-met-in- gebouwde-chip van het Fran se elektronicaconcern Buil (voor welke standaard Philips gekozen heeft). Het is een 'de- betcard' met een program- meerBaar, inplaats van een star geheugen. Toegankelijk voor actuele, identificerende gegevens, zo als het nieuwe tegoed op de re kening, kilometerstand, enz. De mogelijkheden van zo'n kaart zijn legio en niet alleen in het betalingsverkeer. Hij kan o.m. dienen als identiteits kaart, als sleutel voor de voor deur, van je wagen, enz. Tot slot het elektronisch thuis bankieren. Dat kan via een computertje, het kabel-tv-net, of Viditel. Honderdduizenden klanten van de Franse bank Credit Commercial de France kun nen vanaf 1 januari in een proefgebied rondom Parijs een kleine 'Minitel' gratis (buiten de proefregio 30 per maand) thuis krijgen: een toetsenbord met een beeldschermpje erbo ven, dat op de telefoon wordt aangesloten. Op elk uur van de dag kunnen ze daarmee de stand van hun rekening controleren, beurs koersen bekijken, nagaan wel ke boekingen er zijn verricht, aandelen kopen en verkopen, en natuurlijk bedragen over maken, tot nu toe alleen aan andere rekeninghouders van de bank. Credit Commercial de Paris heeft berekend dat de kosten van het uitdelen van de 'Mini- tels' en het inrichten van een bijbehorend computercentrum ruimschoots worden gedekt door de besparingen bij de be handeling van cheques en be talingsopdrachten, en vooral op de correspondentie. 'Minitel' is van origine een ini tiatief van de Franse PTT. Daarom heb je met het schermpje ook toegang tot een telefonisch telefoonboek, een 'gouden gids', en nog vele an dere diensten: vertrektijden, weer, bioscoopprogramma's, etc. plug met de tv verbonden kan worden is de beeldkwaliteit (en is het plezier aan de spel letjes) veel groter. Maar als je een spelletjes- computer aan je tv kunt kop pelen dan kun je er natuurlijk ook een huis-computer op aansluiten. En dan blijkt, dat de ene tv veel betere compu terbeelden geeft dan de ande re. 'Iedereen' zegt, dat binnen de kortste keren 'iedereen' zijn eigen privé-computer in huis zal hebben. Daarom is het goed om daaraan te denken als er een nieuwe tv aangeschaft gaat worden. Maar nogmaals: als je al leen maar gezellig naar Ne derland 1 of 2 wilt kijken of naar een spannende film op België of Duitsland, dan kun je met een voordelige ontvan ger volstaan. Maar het is wèl mooi, zo'n tv waar alles mee kan. En nog mooier voor de techno-gekken is een installatie, waarbij alles 'los' is. Een aparte kast met alleen het beeldscherm ('monitor' heet dat dan opeens), een apart doosje voor de ontvangst van het tv-signaal nóg een apart kastje voor de geluidsversterking, een derde apart apparaat om het programma op video band te zetten en later weer af te spelen, een afstandsbediening om al die kastjes van de luie stoel uit te bedienen, en natuurlijk nog twee aparte luidsprekerboxen. Dan spreek je wel even over een uitgave van omstreeks vierduizend gulden. Al dat technisch geweld heet wèl 'voorbereid voor' de televisie van de toekomst'. En dan spreken de insiders over kabel- en satelliet-tv. Over een paar jaar - zo zeg gen die insiders - worden er tientallen tv-programma's over onze hoofden uitgestort. Geen dikke en geen dunne me dianota's kunnen dat verhin deren. Als kabel-exploitanten die programma's via grote scho tels (parabool-antennes) gaan opvangen en ze via de kabel naar hun abonnee's doorstu ren, moeten daar auteursrech ten voor betaald worden. Per abonnee en per zender niet zo veel, maar alles bij elkaar een heel aardig bedrag met vele nullen. Maar als je nu zélf een scho- Alles kan met televisie. Zeggen ze. Een ka merbreed beeld op de wit geschilderde wand van je woonka mer. Stereo-geluid met hifi- kwaliteit (wat dat dan ook mag wezen). Keus uit het originele geluid van een Cha- plin-film of de Duitse nasynchronisatie (brrr). Ondertiteling, maar al leen ais je dat zelf wilt. Een schotel op je dak, waardoor je op alle 99 kanalen van je nieuwe super-de- suup-ontvanger 99 verschillende pro gramma's kunt ont vangen: van Moskou tot Marokko. Vèrbinding met hon derden 'data-banken' (computers vol met informatie), waaruit je bijvoorbeeld de no tulen van de Tweede Kamer van 27 sep tember 1983 kunt ha len. Of een lijst met alle werken van Maarten 't Hart, of de prijs van een tweede-hands Lada van 1978, of de laatste beurskoers van een aandeeltje KLM, of een medische beschouwing over haaruitval, of... nog een miljoen zaken méér. 'teltje van een meter doorsnee op je dak zet of aan de gevel monteert dan hoef je géén auteursrechten te betalen,, want je mag die programma's uit de lucht plukken en naar kijken, zo lang je ze maar niet aan anderen doorstuurt. Is 'dus' het toekomstbeeld van Nederland: vijf miljoen schotels in plaats van het in middels stervende woud van antennemasten? Als het alleen om die be trekkelijk kleine schoteltjes zou gaan, dan wel. Want bij massafabricage zouden ze ze ker niet duurder zijn dan de oude antennemasten. Maar er komt meer bi^ kij - ken. TV-satellieten zenden op andere frequenties (zeg maar: golflengten) uit dan de zend masten op de aardbodem. Dat vereist weer extra omvorm- apparatuur en die zit zelfs niet in de duurste tv-ontvangers van nu. We hebben dus wéér een extra kastje nodig. vervolg van pagina 1. begon de chip zijn magie te verliezen. Ik geloof zelfs dat een kortdurende gekte onver mijdelijk is als je echt in de computer geïnteresseerd raakt. Een kinderziekte dus. Een tijdje voel je je de absolute heerser over een beperkt lo gisch universum, maar dat ge voel ebt vanzelf weer weg. Hoewel. Voor mensen die niet .goed tegen het gewone leven kunnen, is de computer een ideale electronische vlucht heuvel. De computer als gekkenpa- radijs. Vorig jaar april wijdde het Duitse computerblad 'CHIP' een artikel aan dat fe nomeen. Omdat het begin van dat stuk het maffe computers- feeree treffend weergeeft zal ik het u niet onthouden. Het artikel begint zo: „Het grote moment is gekomen. De prul lenbakken zijn omgevallen, de asbakken zijn tot de rand toe vol. Wie kent niet het gelukki ge moment, als na dagen of weken ploeteren, na lange nachten voor het beeldscherm, het programma voor de eerste keer feilloos werkt - en de computer, die schijnheilige klootzak, precies doet wat jij wilt." Om dat te vieren loop je hup pelend naar het café, en dan: „Daar zitje dan te midden van de vrolij ke schare, je wilt meepraten, maar er komt geen woord over je lippen. Op een of andere manier heb je ver leerd om net zo te praten als alle andere mensen. Wie kent dat verschrikkelijke ogenblik niet." Microëlectronica kan men sen gek maken. Of dat ook werkelijk gebeurty hangt af van de vaardigheid om steeds weer naar de gewone wereld terug te kunnen keren. Niet iedereen kan dat. Je hebt zelfs mensen die liever in een zelf gemaakt abstracte wereld le ven, dan in de wereld van alle dag. Die lopen het grootste ge vaar om computermaf te wor den. DrGerhard Vogt van het Max Planck-instituut voor psychiatrie onderzocht stu denten in abstracte vakken als natuurkunde, theologie, filo sofie of beeldende kunst. Hij ontdekte dat bij deze studen ten neurotische of psychoti sche afwijkingen opvallend vaak voorkomen. Juist in die vakken kun je ongestoord je almachtsfantasiën uitleven in een zelfgeschapen surrealisti sche wereld. Omdat de computer zich daar ook buitengewoon goed voor leent, is het apparaat een idea le vluchtheuvel voor dat soort mensen. Het blad geeft enkele enge voorbeelden. Een pro grammeur betrapte zich erop dat hij tijdens ruzies met zijn vriendin de ruzie met machi netaal probeerde op te lossen. Een leraar aan een compu- terschool vertelde dat vele van zijn leerlingen zwaar contact gestoord zijn, met trekjes van grootheidswaanzin. Een jeug dige secretaresse tenslotte: „Een programmeur? Al was hij de laatste man van de we reld. Ik heb ooit een vriend ge had en die was ook program meur. Nooit weer!"

de Stem | 1984 | | pagina 25