even.,1 UITBLAZEN Ecuador krijgt rechtse president examens Duarte: Ik wil president van de armen en van de vrede zijn Kort gedii DE STEM Een niet te moeilijke dag vol aardrijkskunde Rol maatsc. H Noodlot der Kennedy's OVERWINNING CORDERO VERRASSING nota kletskoe DINSDAG 8 ME11984 ACHTERGROND Economie Mavo Crisisvariant: is Woensdrecht nog wel nodig? Toch dat broertje voor Borssele Haags hoogstandje DINSDAG 8 ME11984 Lubbers laat Privé-gesprek Bernhard zitten 13 mei moederdag Seigneur d'Orange Mai TE Generaties arme luiden hebben zich getroost met het spreekwoord Geld maakt niet gelukkig. De tragiek rond de Amerikaanse fa milie Kennedy lijkt de in houd van het spreekwoord te bevestigen. De meeste mensen zullen in hun omgeving wel gezinnen of families ken nen die door het noodlot har der en vaker dan 'normaal' worden getroffen. Sommige mensen moeten ze altijd hebben heet het .dan. De Kennedy's vormen zeker zo'n familie. Het lijkt wel of er een vloek op hen rust. De recente dood van de 28-jarige David, zoon van de vermoorde Robert, roept dat weer eens in herinnering. In 1944 trof de door Joseph (Joe) en Rose Kennedy gestich te familie de eerste ramp. De oudste zoon Joe Jr. kwam om het leven toen zijn vliegtuig bo ven het Kanaal ontplofte tij dens een geheime bombarde mentsopdracht. In zekere zin was dit in die tijd een 'normale' dood voor een jongeman. Er sneuvelden in de jaren veertig honderdduizenden jongeman nen als Joe Kennedy. De Kennedy's, die een ge handicapte dochter hadden richtten ter nagedachtenis aan Joe een fonds op dat zich richt op de hulp aan geestelijk en li chamelijk gehandicapten. Vier jaar later, in 1948, wordt de tweede dochter Kath leen gedood. Zij was met een Engelsman getrouwd waardoor zij de titel markiezin van Hart- ington voerde en erfgenaam was voor de titel van hertogin van Devonshire. Er waren hu welijksproblemen en aangeno men wordt dat Kathleen op weg was naar haar echtgenoot, om zich met hem te verzoenen, toen het vliegtuig waarmee zij reisde in Zuid-Frankrijk neer stortte. Op deze rampspoed volgen glorierijke jaren. John F. maakt de politieke carrière waarvoor Joe ooit was voorbestemd door zijn ambitieuze vader. In 1960 bereikt John de politieke top: president van de Verenigde Staten. Een presidentschap van bijna koninklijke allure. Broer Robert wordt minister van Jus titie en John's belangrijkste persoonlijke adviseur. In augustus 1963 valt er een zwarte schaduw over het Witte Huis. De pasgeboren zoon Pa trick van John en Jacqueline Kennedy sterft. Vier maanden later gaat een schok door heel de wereld. In Dallas, Texas wordt president John F. Ken nedy doodgeschoten terwijl hij in een open auto door de stad rijdt. Tientallen miljoenen mensen zien op de televisie hoe de president door de kogels wordt getroffen, beelden die nog vaak herhaald zullen wor den omdat er tot op de dag van vandaag raadsels rond deze aanslag zijn blijven bestaan. Schandaal Een nieuwe klap krijgt de familie te verwerken in 1964, wanneer Edward M. Kennedy zwaar gewond raakt bij een vliegtuigongeluk in Massachu setts. Veel schokkender even wel is de moordaanslag op Ro bert Kennedy, tijdens de demo cratische verkiezingscampagne van 1968. Robert wordt dood geschoten in een hotel in Los Angeles waar een verkiezings bijeenkomst plaatsheeft. Een jaar later voltrekt zich een drama dat de familie, in het bijzonder senator en herhaalde lijk gedoodverfd presidentskan didaat Edward Kennedy tot op WIM KOCK T5 PAGINA) de dag van vandaag achter- volgt. Na een feestje op het eiland Chappaquiddick in Mas- sachusetts rijdt Edward met zijn auto van een houten brug het water in. Zijn passagiere, Mary Jo Kopechne komt door- 5 bij door verdrinking om het le- ven. Edward Kennedy meldt 3 het ongeval pas na acht uur bij j| de politie én na eerst zijn advo- caten om raad te hebben ge- vraagd. Enkele maanden na dit tot S een schandaal uitgegroeide dra- ma overlijdt op 81-jarige leef- tijd het hoofd van de familie: Joseph Kennedy. Oude mensen S sterven en 81 is oud. De dood van de vader is dus menselij- kerwijs gesproken niet tragi- E scher dan de dood van om het even wie, maar verlengt wel de reeds opmerkelijke lijst van Kennedy-tragedieën. E Jongeren In 1973 wordt Ted Kenne- E dy, zoon van senator Edward, E slachtoffer van kanker. Een been moet worden afgezet om het gezwel afdoende te kunnen verwijderen. In datzelfde jaar E weer een auto-ongeluk: Joseph Kennedy II, zoon van wijlen B Robert en Ethel maakt brokken met een jeep. Het meisje dat bij hem in de auto zit raakt ernstig gewond en blijvend verlamd. E Ted wordt wegens roekeloos rijden tot een geldboete veroor- deeld. 3 In 1983 wordt Robert Ken- E nedy jr. veroordeeld wegens het in bezit hebben van heroïne. 3 Hij maakt publiekelijk bekend E een ontwenningskuur te zijn E begonnen. Die is hem door de rechter bevolen. Joan en Ed- ward Kennedy gaan - ook in '83 - officieel uit elkaar. Hun E huwelijk is sinds het drama van 3 Chappaquiddick onophoude- E lijk mikpunt geweest van de 3 roddelpers. E Voorjaar 1984: David Ken- nedy sterft in een hotelkamer in E Miami, naar verluidt na over- E matig gebruik van alcohol en 3 drugs. Geld maakt inderdaad niet 3 gelukkig. Het is alleen zo jam- 3 mer dat je óók niet gelukkig E wordt door alleen' maar géén E geld te hebben. 3 Kampioen De Amsterdammer Cruyff E (eens Ajacied altijd Ajacied, af- 3 gezien van de pecunia uiter- E aard) is landskampioen van de voetbalcompetitie 1983/84 ge- 3 worden en heeft in zijn sukses E Feyenoord meegesleept. Dat de supporters van Feyenoord liever 3 hadden gezien dat hun idolen E het kampioenschap op eigen kracht hadden bereikt, valt te jg begrijpen. Dat ze uit frustratie E hierover een 'spiksplintemieu- 3 we' trein vernielden zal menig- 3 een minder begrijpelijk voorko- E men. E Waar blijven trouwens nu 3 die dieptepsychologen die ooit E beweerden dat het inzetten van 3 oude, versleten treinen voor 3 voetbalsupporters vragen om vandalisme was? „Die oude 3 rommel provoceert mensen die toch al het gevoel hebben half of E helemaal buiten de maatschap- 3 pij te staan." Het leek zo'n aardige ver- E klaring, maar nu blijkt hij niet te kloppen. Op geen anderhalve j§ ton na. 3 lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllT? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, ©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17,00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ©076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rank r<^latiP»Q* Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. e1»»*, Cordero: rechtse president met een in meerderheid links parlement. - f QUITO (AFP) - De kan didaat van centrum rechts, Leon Febres Cor dero, is zondag tot de nieuwe president van Ecuador gekozen. Hij versloeg de sociaal-de mocraat Rodrigo Boria Cevallos. Op een totaal van 3.7 mil joen kiezers behaalde Febres Cordero, die kandidaat was namens het 'front voor natio nale wederopbouw' (een coa litie van zes centrum-rechtse partijen, 47.38 procent van de stemmen, tegen 43.11 procent voor Boria. Van de uitge- brachté stemmen was 9.51 procent blanco. De overwinning van Fe bres Cordero komt als een verrassing. Bij de eerste ron de op 29 januari was hij nog als tweede geëindigd, 1.27 procent achter zijn sociaal democratische rivaal van zondag. Opiniepeilers had den Rodrigo Boria Cevallos als licht favoriet getint. Een mogelijke verklaring voor het succes van Febres Corde ro is dat hij zeer intensief campagne heeft gevoerd tus sen de eerste en tweede ron de, terwijl Boria enigszins op zijn lauweren was gaan rus ten. De 53-jarige Leon Febres Cordero werd op 9 maart 1931 geboren in Quavaquil, de grote Ecuadoraanse haven aan de Stille Oceaan. De kan didaat van rechts en van de oligarchie van dit kleine land met zijn 8.6 miljoen inwoners kan bogen op een jarenlange ervaring als zakenman. Zijn politieke partij, de sociaal- christelijke partij, presen teerde zich bij de verkiezin gen aan het hoofd van een coaalitie van zes conservatie ve of centrum-rechtse partij en die zich 'front voor natio- nale wederopbouw' noemde. Febres Cordero, die sinds 1966 in het parlement zit, is een gezet persoon met een dikke zilverkleurige haardos wat hem de bijnaam 'Leeuw' (ook een verwijzing naar zijn voornaam) opleverde. Hij on derscheidde zich vorig jaar door zijn felle beschuldigin gen van de regering van pre sident Osvaldo Hurtado in de kamer van afgevaardigen. Een geducht probleem voor Febres is dat hij moet regeren met een kamer van afgevaardigden, het Ecuado raanse eenkamer-parlement, waarin centrum-links in de meerderheid is. In de kamer, waarvan de leden op 29 ja nuari zijn gekozen, heeft de centrum-linkse coalitie een meerderheid van 62 procent, terwijl het 'front voor natio nale wederopbouw' niet ver der komt dan 22.5 procent. De partij van de verslagen pre tendent Boria vormt de grootste fractie. Zij bezet 24 van de 71 zetels. Ook zal Febres iets moeten doen aan de ernstige econo mische moeilijkheden, waar mee Ecuador te kampen heeft. De buitenlandse schuld van het Zuidamerikaanse land beloopt circa 20 miljard gulden. Febres had aange kondigd dat hij het land met een liberaal regime zou be sturen, waarbij het vrije on dernemerschap alle kans zou krijgen en dat hij zijn best zou doen buitenlands kapi taal aan te trekken. Hij heeft zijn afkeer van de landher vorming niet onder stoelen of banken gestoken. DE examenkandidaten van het vwo, havo en mavo die gisteren aardrijkskunde op hun programma hadden staan, hebben een niet al te moeilijke dag gehad. De op gaven waren over het alge meen representatief voor deze sectoren van het alge meen voortgezet onderwijs. Wat het vwo betreft werd opgemerkt, dat in tegenstel ling tot vorige jaren geen re kenwerk te pas kwam aan de opgave over de demogra fische ontwikkeling van Ne derland. Bij de opgave over milieu en milieubeheer wa ren de vragen concreet, maar was de omschrijving van het onderwerp vaag. Weinig specifieke vragen werden gesteld bij de Ne derlandse tuinbouw, voor spelbaar waren de vragen over de dienstensector. Aan de opgave over de Sovjet Unie kwam nogal wat fysische geografie te pas, maar nauwelijks plan economie. Bij de opgave over Indonesië waren nogal wat vragen over de invloed van de koloniale tijd. De vragen over de transmigra tiepolitiek waren vrij gedé- tailleerd. De havo-kandidaten zul len het met aardrijkskunde niet moeilijk hebben gehad. Voor getrainde leerlingen leverde het geen problemen op. De opgave over de demo grafische ontwikkeling van Nederland leverde de ge bruikelijke aflees- en reken- vragen op. Bij het Wadden gebied was de vraagstelling algemeen. En ook de dien stensector leverde geen moeilijke vragen op. Bij Ita lië ontbraken kaartjes, dit onderwerp kwam er in ver- gelij king met de andere nog al karig af. Het examen Economische Wetenschappen I en Recht gistermorgen voor de vwo'ers werd door onze le raar gekwalificeerd als op vwo-niveau, zeker niet ge makkelijk en met meer re kenwerk dan in vorige ja ren. Het bevatte vier ver schillende sommen op be langrijke onderdelen van de stof, hetgeen vorig jaar bij voorbeeld niet het geval was. Opgave 1 over de 'mono polist' sneed een actueel pro-' bleem aan en was evenwich tig opgebouwd. Met opgave 2 over de loon- en inkomsten belasting kon een leerling met gezond verstand een heel eind komen. Opgave 3 over de vermogensmarkt was moeilijk. Opgave 4 (niet erg realistisch omdat ex- en import niet aan bod kwa men) leverde alleen maar rekenwerk op. - Bij het opstel Nederlands hadden de havo-kandidaten gistermorgen een grote keu zemogelijkheid, vooral de meisjes onder hen. Heel dui delijk op haar toegesneden was de titel 'Betaalt de vrouw de tol van de crisis?', een onderwerp dat op de school waar wij ons oor te luisteren legden, helaas niet door veel vrouwelijke kan didaten was opgepakt. In de verhalende sfeer lag lag de ervaring van de jon gen Wim van Velzen die het meisje Lies komt ophalen, maar tot de ontdekking komt dat op het aangegeven adres helemaal geen Lies woont. Voor romantisch aangelegde figuren vrij baan om te schrijven, schrij ven, schrijven. Onderwerpen als heroïne verslaving en milieuvervui ling werden minder geno men, omdat deze problema- tieken al langer spelen en vaak ook elders aan de orde worden gesteld. Geliefd bij velen was de titel 'Dieren tuinen', niet alleen omdat het onderwerp concreet is en tot de verbeelding spreekt, maar ook omdat er veel in formatie bij werd verstrekt. Delicaat, maar ook inte ressant was de titel 'Spreek je moers taal', waarbij ge vraagd werd duidelijk te maken hoe het komt dat in de ene situatie dialect en in de andere schooltaal wordt gesproken. Een belangrijke vraag daarbij was: moet de school „dialectvriendelijk" zijn en het spreken van dia lect tijdens de les toestaan of moet de school je dwingen „netjes" te praten? Al met al boden de gepre senteerde titels een goede keuzemogelijkheid, al had voor onze leraar het 'Story- verhaal' over Wim die Lies komt ophalen, achterwege mogen blijven. 'Dit soort Dallas kennen we al genoeg van bladen en van de tv' zei hij. Het Ito had gistermorgen open vragen natuurkunde. Er waren vijf opgaven over respectievelij k statica aërostatica, elektriciteit, ge luid en kinematica. Er hoefde niet zoveel re kenwerk aan te pas te ko men, maar er werd wel be hoorlijk wat inzicht van de kandidaten gevraagd. De beschikbare tijd (twee uur) was nodig voor dit werk dat door veel leerlingen als 'nor maal' werd bestempeld. Handelskennis was zowel voor mavo C als mavo D pit tig werk, waaraan de leer lingen de handen vol had den. Zó vol dat velen met het verstrijken van de tijd nog niet klaar waren. Volgens de docenten was het aardig en niet al te zwaar werk. Er was ook niet zo veel verschil met vorige jaren wat de onderwerpen betreft. Die gingen over index, kre dietverlening, hypotheek, import. Opgave 3 voor mavo D (over de heer K. Kleum te Hoorn, die een eigen huis bewoont en dat centraal met aardgas verwarmt) zou voor verschillende leerlingen wel eens voor problemen hebben kunnen zorgen. Aardrijkskunde in de middaguren was niet zo ar beidsintensief. Alle leerlin gen waren er vóór de tijd die ervoor stond (twee uur) mee klaar, sommigen zelfs bin nen de helft van de tijd. Met name voor degenen die wat kijk hebben op sta tistiek) es was aardrijkskun de met onder andere als on derwerp 'de demografische ontwikkeling van Neder land sedert 1800' geen pro bleem. De laatste opgave over het onderwerp Italië was voor mavo C en mavo D gelijk. De docenten vonden het leuk en aardig werk, waar mee de leerlingen zonder al te veel moeite aardig wat eer hebben kunnen inleggen. DEN HAAG (ANP) - Jo sé Napoleon Duarte is zonder twijfel El Salva- dors bekendste politicus. Hij is de leider van de Christendemocratische Par tij (PDC) sinds haar oprich ting in 1960. In 1972 won hij reeds de presidentsverkie zingen, maar toen greep het leger in om zijn eigen favo riet, generaal Armando Moli na, op de presidentszetel te plaatsen. Duarte ging in bal lingschap naar Venezuela, nadat hij door militairen eerst nog zwaar wès gesla gen. Napoleon Duarte, een 59- jarige civiel ingenieur met een soms wat melodramati sche stijl van optreden, geldt als gematigd. Dat werd al in 1972 geïllustreerd, toen hij de verkiezingsstrijd inging met als kandidaat voor het vice- presidentschap de sociaal democraat Guillermo Ungo, die nu leider is van het FDR, de politieke arm van het Sal- vadoraans verzet. Duartes analyse van de oorzaken van het moorddadig politiek ge weld, dat El Salvador al meer dan een halve eeuw teistert, wordt ook door progressie ven gedeeld. „De geschiede nis van ons volk is de ge schiedenis van een samenle ving die verdeeld is in een kleine groep die alles heeft en een grote groep die niets heeft, behalve honger", zegt hij. Duarte heeft voor het eerst de steun gekregen van de grootste, 500.000 leden tellen de, vakbond UDP. Volgens de vakbondsleider Jorge Cama- cho is deze steun meer een kwestie van ideologie dan van de persoon van de kandi daat geweest. Zelfs aanhan gers van Duarte geven toe dat kiezers een beetje 'moe' zijn van de politieke vete raan. Zij wijzen er in dit ver band op dat hij als leider van de burgerlijk-militaire junta tussen 1980 en 1982 niet in staat was een eind te maken aan de oorlog tussen leger en guerrillabeweging en de moordpartijen van de rechtse doodseskaders. Het was toen reden voor een aantal van Duartes partijgenoten de PDC te verlaten en zich aan te sluiten bij het verzet. Desondanks zegt een par tij activist -over de nieuwe president: 'veel mensen zeg gen dat hij een man is van het verleden, maar hij is het vertrouwen waard. Hij be looft niet wat hij niet kan waarmaken'. s Duarte geen rege ring kan overleven, die tegen het leger is - foto ap Of dit laatste waar is zal nog moeten blijken. Duarte benadrukt steeds dat hij 'de president van de armen en de vrede' wil zijn. De nieuwe president heeft inderdaad vooral onder de armen en boeren aanhang, maar velen betwijfelen of hij vrede in El Salvador kan brengen. Duarte wil zodanige socia le en landhervormingen uit voeren, dat de guerrillabe weging volgens hem geen re den meer heeft door te vech ten. Bovendien heeft hij aan gekondigd een dialoog met het verzet te willen aangaan. Daarbij kan volgens Duarte echter niet worden gespro ken over het delen van de macht, zoals door het verzet beoogd met het voorstel over een regering op brede basis. Bovendien vindt Duarte dat het leger tegen de guerrilla beweging moet doorvechten 'want een democratie heeft het recht zich te verdedigen'. Duarte heeft tussen 1980 en 1982 als juntaleider al eens geprobeerd sociaal-economi sche hervormingen uit te voeren. Banken en export van de belangrijkste agrari sche produkten (koffie, ka toen en suiker) werden gena tionaliseerd en landhervor mingen op gang gebracht. Daarmee nam hij de zaken- sector tegen zich in. De her vormingen leidden voorts tot een golf van geweld door rechtse doodseskaders. De in 1982 gekozen Grondwetge vende Vergadering nam bo vendien eind vorig jaar een nieuwe landhervormingswe. aan, die volgens critici elk verreikend toekomstig pro. gramma onmogelijk maakt Duarte zal als president op nieuw op de rechtse meer derheid in dit orgaan stuiten èn ook nu zullen hervor- mingspogingen terreur van rechts oproepen, menen ve len. Het is ook de vraag 0f, Duarte de ruimte krijgt voor een dialoog met het verzet Veel politieke waarnemers menen dat hij niet in staat zal zijn een vredesinitiatief te openen, omdat minstens een deel van het leger en ze ker de ultra-rechtsen en de doodseskaders dit niet aan vaarden. Volgens Guillermo Ungo van het FDR kan Duarte optreden als ge. sprekspartner voor het ver zet. 'Maar dan moet hij snel handelen. Als hij het ls niet reorganiseert en de heime diensten, die banden hebben met de doodseska ders, niet zuivert, zal hij ver oordeeld zijn een president van de onmacht te worden' zo verklaarde Ungo onlangs. Duarte zelf gelooft dat hij het geweld de baas kan wor den. Hij meent dat het leger nu gekant is tegen de dood seskaders. Functionarissen van de Christendemocrati sche partij geven te kennen dat het leger zal meewerken, onder meer omdat de rege- ring-Duarte geen heksen jacht wil openen op militai ren die bij moorden zijn be trokken en slechts enkele ge vallen wil aanpakken. Duarte is, althans naar buiten toe, resoluut over zijn toekomst als president. 'Ik ben hier niet om een spel te spelen, ik ben van niemand een marionet. Ik ben hier om het land te regeren volgens de grondwet', zo zei hij in een recent vraaggesprek. Voor economische sabotage door rechtse krachten zegt hij ook niet te vrezen, want 'zij heb ben al het geld al het land uitgebracht'. Tegelijkertijd erkent de nieuwe Salvado raanse president zijn beperk te manoeuvreerruimte: 'geen regering kan overleven die tegen het leger is, en geen economie kan overleven, in dien de particuliere sector te gen is'. Duarte zal in elk geval kunnen rekenen op de econo mische en militaire steun van de VS. Het Congres zal, zo is verwachting, heel waj min der moeite hebben met voortzetting van de steun dan het geval was geweest indien de ultra-rechtse D'Aubuisson was gekozen. HIJ is eigenlijk alweer uit beeld, die zogenaamde cri sisvariant van Lubbers: de Nederlandse kruisraketten in België opslaan en pas in tijden van crises naar Ne derland overvliegen. Maar toch nog eens even een ge richt vraagje, al was het maar voor de geschied schrijving: was in die crisis variant de vliegbasis Woensdrecht nog nodig? Per slot van ekening zouden de raketten, zo ze werkelijk moesten worden ingezet, nimmer van Woensdrecht worden gelanceerd, maar altijd van een geheime plek elders in ons vlakke landje. De vraag, precies zo vlak gesteld, zaait aanvankelijk enige verwarring in de gele deren van Defensie: „Dat moet ik even uitzoeken, ik bel u straks terug." Maar na een kwartiertje kan luite nant-kolonel D. van Muijl- wijk opgelucht melden, dat 'Woensdrecht' toch nog steeds moet worden klaar gemaakt. „Onze redenering is dat in perioden van oplopende spanning de kruisvluchtwa- pens in Nederland moeten zijn. Ze hoeven dan nog niet naar hun lanceerplaats, maar moeten daar wel snel naar toe kunnen. Voor die momenten moet je kunnen terugvallen op een stuk in frastructuur, voor onder houd en voor fysieke be scherming. Dat is allemaal wat moeilijker als je die din gen ergens zomaar in de bossen parkeert." Blijft de vraag wat in Lubbers' crisisvariant al die Amerikanen in vredestijd in Woensdrecht hadden moe ten doen. Wellicht had er dan voor hen niets anders opgezet dan grensarbeider te worden. DE trend was er al een hele tijd. Niet voor niks presen teerde de politiek uiterst doortrapte minister van Economische Zaken Gijs van Aardenne steeds vaker berekeningen waaruit bleek (of op zijn minst kon worden afgeleid) dat kernenergie écht goedkoper is; niet voor niks liet de wat wereld vreemde WD-energiespe- cialist Reinier Braams tij dens een werkbezoek aan Zeeland maanden geleden al weten dat het 'nucleaire vermogen' dringend moest worden uitgebreid. Vorige week kon de direc teur van Natuur en Milieu, Peter Nijhoff, op een pers conferentie melden dat het zover was: dat op E.Z. plan nen voor twee forse kern centrales, elk ruim twee maal het vermogen van Borssele-I, werden uitge werkt. De woordvoerder van de minister hield die dag de boot nog wat af, maar in de Kamer ter verantwoording geroepen door het PvdA- Kamerlid Zijlstra, maakte Van Aardenne er twee da gen later al helemaal geen geheim meer van: die kern centrales zaten inderdaad in één van de varianten die in zijn opdracht werden uitge werkt. Er was verder dus nog weinig over te zeggen, maar de Kamer deed er al wel goed aan te bedenken dat gas en olie niet meer' konden, dat kolen te veel milieukosten geven en dat er verder dus eigenlijk weinig overblijft dan kernenergie. Aan de voorgenomen ves tigingsplaatsen (Nijhoff had de Noordoostpolder en Wie- ringermeer genoemd) was sinds de Energienota deel III niets veranderd, zo deelde Van Aardenne en passant nog mee, daarmee te kennen gevend dat de PZEM-direc- tie in Middelburg nog alle hoop mag houden op 'het broertje of zusje' waar ze vorig jaar dé minister al om vroeg. Als straks - waarschijn lijk middenin het zomerre ces - Van Aardenne defini tief met zijn nucleaire plan nen voor de dag komt, zal niet alleen de Anti Kern energie Beweging (AKB) zich verbijten, maar ook de emeritus stuurgroepleider van de Brede maatschappe lijke Discussie over het Energiebeleid jonkheer mr, Maup de Brauw. Hij rapporteerde Van Aardenne dat driekwart van het Nederlandse volk tegen kernenergie is, die er nu dus toch komt, maar juist afge lopen week werd bekend dat zijn volgende (goed-betaal- de) job, directeur van het In ternationaal Energie Agent schap in Parijs, niet kan doorgaan omdat de VS in de welbespraakte oud-DS'70- minister een te fervent AKB-man zien. Wat een leed zo kort na Pasen. „ER zijn grofweg gesproken twee soorten ambtenarij. Rel soort dat min of meer passief de orders afwacht om die uit te voeren, en het type ambte narij dat ten volle het pri maat van de politiek erkent maar het als zijn taak be schouwt een beetje voortut te denken, voorstellen te ont wikkelen en die voor te leg gen aan politici. Ik heb een beetje de hoop dat de Neder landse ambtenarij van het vooruitdenkende soort is- (Secretaris-Generaal Rutten van Economische Zaken). AGENDA DE Tweede Ka mer heeft deze week weinig op de plenaire agenda: spoeddebat)es daargelaten is de wijziging van de Wet op de Ruimtelijke Ordening nog het belangrijkste punt- Morgen is de plenaire ver gadering zelfs geschrapt ten gunste van twee uitgebreide commissievergadringen, een over de beperking van over heidsvoorschriften en een over de doelmatigheid van multilaterale ontwikke lingshulp (dat is hulp die met tussenkomst van inter nationale instellingen aan meerdere landen ten goede komt). Al met al een mooie gele genheid voor de Eerste Ka mer om zich naar de voorpa gina's te praten, want daar worden de begrotingen van Economische Zaken en On derwijs behandeld. XW/OIXE (ANP) - Het is binnenkort gelijk dat particulieren thuis hun ef fenzaken afdoen. Via een te huren terminal ofwel gen eigen minicomputer kan men v jen aangesloten op een centrale in fnatiebank c.q. computer waarbij dit jes wordt geregeld. De terminal o minicomputer - de laatste na het inb „en van een videotekstkaart - word \e openbare telefoon met de grote c puter verbonden. Dit is een van de nieuwe mogelij jen die Tijl Datapress aanbiedt middel van haar tele-informatie Ka DEN HAAG (ANP) - De d de Tweede Kamer zijn onde de nadruk die het algemee werk zou moeten krijgen i zondheidszorg. Staatssecretaris Van der Rei heid wil de kostenontwikkeling onder meer in toom houden doo sterken. Van de vier kerndisciplines daarin - huisarts, kruiswerk, algemeen maatschappelijk werk en gezinsverzorging - komen vooral die laatste twee zorgfuncties op de tocht te staan. Dat concludeerde oppo sitiewoordvoerder De Pree (PvdA) maandag tijdens een uitgebreide commissieverga dering. Borgman (CDA) bepleitte een voorzichtige benadering. Eerst moet maar eens ge raamd worden wat een moge lijke uitbreiding van het alge meen maatschappelijk werk zou kosten. Maar de hele thuiszorg van het maatschap pelijk werk, inclusief het werk van de sociale raadslieden, moet ongedeeld in de komende man heid: lijke wor sch der. M nad de verl DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers ziet geen aanleiding tot actie naar aanleiding van het vraaggesprek van Prins Bernhard met het weekblad Privé vorige week. Lubbers heeft dit geant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). De prins onthulde onder meer dat hij tijdens de Greet Hofman affiare op het punt heeft gestaan met de kin deren te vertrekken. Ook liet hij los dat Beatrix soms laat merken dat ze door ministers andere besluiten genomen zou willen zien. (ADVERTENTIE) Vorstelijke likeur 'n Melange van ■Al /sinaasappelen, 'Vj koffiebonen, S. /- wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324' WOE zen e de in teWi He het t{ dat C matie Binn« dagbi nis te AMSTERDAM (ANP) - „De bewering dat men zich bij ge weld tegen buitenlanders in bepaalde gevallen op nood weer zou kunnen beroepen, is be*1 juridisch gezien kletskoek, maar wel gevaarlijke klets- oek. Dit soort beweringen beeft een gruwelijk en stimu- Jbend effect op het toch al leeds toenemende geweld te- sen buitenlanders." Dit heeft de advocaat van de onne Frank Stichting, J. esthoff, maandag gezegd in k°rt geding in Amsterdam gen het wetenschappelijk enHau van de Centrumpartij b de directeur daarvan, dr. ■J. Bruyn. Deze had in de °ta 'Nederland voor de Ne- nanders' zogenaamde juri- SbWeld ,e argumenten gezocht om tegen buitenlanders ongest dat heidsc veilig! bij int De eiste Bruyn lijk deze u doen e ta nie die staan Wes betoog voorb< toener tenlan gens 1 van bi werini der aa

de Stem | 1984 | | pagina 2