PIQUET SNELSTE IN TRAINING Slecht duel hockey-dames Protest Werder na incident Nieuwe sponsor Willem II Blessure kwelt Spencer Straffen betaald voetbal PHILIPS LardeSPORT - De Franse P'tteg heeft tijdens het CSIO Tal Rome de landen wedstrijd Inwonnen door in twee man- 1 «es over twaalf hindernissen lichts acht strafpunten op te I'tei. Fréderic Cottier en Phi- rPpe Rozier bleven beide ke- l;!tl foutloos. Zwitserland l'erd tweede en Groot-Brit- l"n:c- derde. Waterpoloteam zonder Landeweerd naar Genua Pakistan met verjongde ploeg naar Nederland Brons voor Spijkers DAERDEN NAAR RODA JC Turnploeg Tahamata akkoord met Feyenoord Etappe-zege van José Recio Rotterdam wil EC-schaken IMOLA (SID) - De zon is gisteren weer een beetje door gebroken voor de wereldkampioen in de formule I, Nel son Piquet. In de eerste training voor de Grote Prijs van San Marino, op het circuit van Imola, legde de Braziliaan het circuit van 5.04 kilometer als snelste af: 1.35,493, een gemiddelde van iets meer dan 190 km per uur. De eerste trainingsessie speelde zich aanvankelijk in de regen af. Na drie kwartier werd het droog, waarna nog een aantal snelle ronden werd gereden. Piquet bleef de Fransen Prost en Tambay voor. Piquet heeft in de eerste drie Grand-Prixraces van dit seizoen nog geen punt voor het WK-klassement veroverd. Vorige week in Zolder gebruikte het Brabham-team voor Piquet en zijn ploeggenoot Fabi maar liefst zes turbomo toren van honderdduizend gulden per stuk. In de race viel de Braziliaanse titelverdediger drie ronden voor het eind, op de derde plaats liggend, uit. De oorzaak was vol gens de verantwoordelijke technische staf het gebruik van verkeerde benzine. Gisteren in Imola waren die pro blemen voorbij. De winnaar van zondag, de Italiaan Alboreto, kwam in de training niet verder dan de 24ste tijd, ruim twaalf se conden achter Piquet. De turbolader van Alboreto's Fer rari, functioneerde niet. Resultaten eerste kwalfiicatie- training GP San Marino formule I, circuit Imola, 5,04 km: 1. Piquet (Bra) Brabham 1.35,493; 2. Prost (Fra) McLaren 1.35,687 3. Tambay (Fra) Renault 1.36,250; 4. De Cesaris (Ita) Ligier 1.36,613; 5. Warwick (GBr) Renault 1.36,706; 6. Rosberg (Fin) Williams 1.37,024; 7. Fabi (Ita) Brabham 1.37,594; 8. Lauda (Oos) McLaren 1.38,021; 9. Mansell (Gbr) Lotus 1.38,363; 10. Arnoux (Fra) Ferrari 1.38,369. MÖNCHENGLADBACH - Werder Bremen heeft bij de Westduitse voetbalbond (DFB) geprotesteerd tegen het verloop van het beker duel afgelopen dinsdag avond tussen Borussia Mönchengladbach en Wer der Bremen. Halverwege de tweede helft van deze wedstrijd uit de halve finale om de Duitse voetbalbeker, door de thuisclub na verlenging met 5-4 gewonnen, werd zoals gemeld een gasbom op het veld geworpen, waardoor de wedstrijd een vijftal minuten moest wor den stilgelegd. Werder Bremen verlangt van de DFB dat het bekerduel wordt overgespeeld, maar de kans daarop is zeer ge ring. „Spelers van beide ploegen hebben hinder on dervonden van de rookont wikkeling", geeft voorzit ter Hanns Bar van de strafcommissie, die binnen een week uitspraak zal doen, een schot voor de boeg. „Bovendien", zo zegt Bo- russia-manager Helmuth Grashoff, „hebben beide clubs tegen de scheidsrech ter gezegd dat ze verder wilden spelen." Grashoff betitelt het protest van Bremen als „een onsportie ve poging om de correct tot stand gekomen nederlaag ongedaan te maken." Overigens hield de politie kort na het incident een 24- jarige aanhanger van Werder Bremen aan, die volgens omstanders het projectiel geworpen zou hebben. De man ontkent tot dusverre echter zijn daad. BETAALD VOETBAL KRABBELT OP Van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyen oord en Simon Tahamata hebben voor komend sei zoen een akkoord bereikt. De linkerspits van Stan dard Luik, ook geschorst voor de Belgische compe titie, had al eerder te kennen gegeven het lief ste naar Rotterdam te gaan, tenminste als de FIFA en UEFA de straf fen van de Belgische voetbalbond niet overne men. Tahamata heeft ook i: contact gehad met MVV. Feyenoord moet wel nog met Standard Luik pra ten over het transferbe drag. De Belgische club vraagt 1.2 miljoen gulden voor Tahamata. Gezien de omstandigheden vindt j Feyenoord dat veel te I veel. SEGOVIA (EFE) - De zeven- tiende etappe van de ronde tan Spanje, de zwaarste berg- fit uit de ronde over twee cols tan de eerste- en twee van de tweede categorie, heeft nau welijks ingegrepen in het Hassement. Aanvoerder Eric Caritoux kwam 38 seconden ia ritwinnaar José Recio over ie streep in een groepje van dertien renners. Zijn voor sprong van 37 seconden op: de Spanjaard Alberto Fernandez Jleef ongeschonden. Vandaag hn de Vuelta worden beslist B de individuele tijdrit over 8 kilometer, het tweede ge- itelte van het voorlaatste iagprogramma, waarop ook "o rit over 139 kilometer staat. De rit van gisteren werd aanvankelijk bepaald door wn ontsnapping van Francis- Lopez en Benny van Bra- Jant, die van het rustende pe kton een voorsprong van twintig minuten mochten ne tten. De winst verdween, toen Passen beklommen moesten worden. De Belg Guido van Calster kon de aanval van Re- ®het langst weerstaan, maar jMslotte moest ook hij de Spanjaard laten gaan, die met j® voorsprong van ruim een 'jalve minuut in Segovia aan nam. jjitslag 17e etappe ronde van Janje: 1. José Recio (Spa) 7 u 29 S.19 sec; 2. Raimund Dietzen iwdi) op 0,38; 3. Francesco Moser Mi 4. Eric Caritoux (Fra); 5. AI- IS'0 Fernandez (Spa); 6. Pedro "»gado (Spa); 7. Jesus Rodriguez sagro (Spa); 8. Jose Luis Navarro M); 9. Palmiro Masciarelli (Ita); (Angel de las Heras (Spa) allen IMfde tijd als Dietzen. Algemeen I"assement: 1. Caritoux 82 u 6 min I s 10 sec; 2. Fernandez op 0,37; 3. S'Sado op 1,34; 4. Dietzen op 2,07; l'pEdgar Corredor (Col) op 2,56; 6. l/'rocinio Jimenez (Col) op 4,33; 7. ■ij? Emonds (Bel) op 4,36; 8. Vi- Ir, Belda (Spa) op 6,02; 9. Julian rotospe (Spa) op 6,06; 10. Rodri- |?Jez0p725 DEN HAAG - De financiële situatie van het betaalde voetbal is in het seizoen 1982/1983 aanzienlijk verbe terd in vergelijking met de voorgaande jaren. Voor het eerst sedert de jaren zestig kon in het seizoen '82/ '83 een macro-overschot van 1.3 miljoen gulden wor den gerealiseerd. Het is het beste exploitatieresultaat sinds het begin van het gezondmakingsproces in het betaalde voetbal. Het betekent volgens het Budget Bewakings Instituut (BBI), dat gisteren de cijfers openbaar maakte, geenszins dat het betaalde voetbal reeds nu op eigen kracht, zonder de hulp van externe geldgevers, tot een sluitende exploitatie kan komen. Lisette Sevens (nummer 14) in duel met de Oostenrijkse defensie. FOTO ANP LILLE - „Wat een wereldpot was dat". Het sarcasme droop van de woorden van Sandra le Poole na de tweede wedstrijd van het Nederlands dames hockeyteam tijdens de Euro pese titelstrijd in Lille. Uit Ne derlands standpunt bezien was er dan ook weinig reden tot vreugde over de uiterst schamele vertoning tegen het zwakke Oostenrijk, dat jubel de omdat de nederlaag tot 0-3 beperkt was gebleven. Twee Oostenrijkse speelsters renden na afloop in opperste blijd schap naar hun meegebrachte baby's, om die eens extra te knuffelen. Over dit resultaat tegen de wereldkampioenen zal later in de familiekring on getwijfeld nog vaak worden nagepraat. Door Nederland moet wed strijd zo snel mogelijk worden vergeten. Niets wilde lukken. Vrijwel alle combinaties strandden in de overbevolkte Oostenrijkse cirkel. „Dit was slecht, puur slecht", zei coach Gijs van Heumen later. De Nederlandse aanvallen lever den wel een hele rits strafcor- ners op. Twintig keer mocht Fieke Boekhorst de witbe pleisterde stick gereed houden om te proberen de voortreffe lijke Oostenrijkse doel vrouwe Petra Lorenz te passeren. In de negende minuut kwam daar het openingsdoel punt uit voort, toen Marjolein Eijsvogel in de rebound op dook. En, nadat Laurien Wil- lemse voor 2-0 had getekend, scoorde Fieke Boekhorst zo waar vlak voor tijd zelf, nadat ze de bal eerst naar Sandra le Poole op rechts had laten kaatsen. Bij de andere strafcorners kwam de struise ausputzer nauwelijks tot aanleggen, laat staan schieten, toe. Steeds ging er wel iets mis bij het aange ven (Irene Hendriks) of het stoppen (Marieke van Doorn of Lisette Sevens). Fieke DEN HAAG (anp) - In het Ne derlands waterpolo-team, dat van 8 t/m 10 mei in Genua deelneemt aan een vierlan- TILBURG - Eredivisieclub Willem II, twee weken gele den naar de eerste divisie ge degradeerd, heeft voor de ko mende twee seizoenen een nieuwe sponsor. Gisteren kwam de Tilburg- se betaald-voetbalorganisatie volgens mededelingen van voorzitter Groels tot een ak koord met VZS, een particu liere ziektekostenverzekeraar. dentoernooi met Spanje, Joe goslavië en Italië, ontbreekt Nico Landeweerd. De Robben- speler heeft last van een hard nekkige armblessure. Drie spelers maken hun rentree: doelman Ruud Mis- dorp, die vorig jaar op het laatste moment bedankte voor de Europese titelstrijd, Aad van Mil, die afhaakte na het Europese kampioenschap van 1981 in Split en Ronald Herm- sen, die vorig jaar voor de se lectie bedankte. Daarnaast is een nieuweling opgenomen: de negentienjarige Remco Piel- stroom van AZC Alphen. Coach Denek Pocsik heeft voor Italië de volgende ploeg geselecteerd: Ruud Misdorp en Woully de Bie, Ton Buunk, Eric Noordegraaf, Ed van Es, Stan van Belkum, Anton Hei den, Aad van Mil, Johan Aan- tjes, Hans Blikslager, Roald van Noort, Remco Pielstroom en Ronald Hermsen. Boekhorst: „Op dit slechte veld is precisiewerk gewoon onmogelijk. De bal stuitert al le kanten op, bij het stoppen moeten er ineens vier passen worden gemaakt in plaats van drie en ik heb ook veel meer tijd nodig om de stick een beetje normaal tegen de bal te krijgen. Op deze manier is al les ontregeld". Blijft de vraag, waarom pas bij de twintigste en laatste hoekslag werd besloten over te gaan op het 'afschuifsysteem'. Van Heumen daarover: „Dat behoeft nu nog niet tegen die zwakke teams. We hebben heus nog wel een paar varia ties in petto. Maar nu moest die corner er rechtstreeks in". Oranje speelde opnieuw met een andere voorstopper. Deze keer stond nieuwelinge Anne- loes Nieuwenhuizen op de plaats van Margiet Zegers, die nu al twee keer op de bank heeft gezeten in Lille, waar opnieuw niet meer dan enkele tientallen toeschouwers kwa men opdagen. Aletta van Ma nen, na het toernooi in West- Berlijn opgeroepen, toen bleek dat Annelies Kaptein te ern stig geblesseerd was geraakt, maakte haar rentree als rech ter verdedigster. Recordinter national Lisette Sevens begon ook op de bank, iets, dat haar de laatste wedstrijden opval lend vaak overkomt. Zij kwam echter al na 24 minuten in de plaats van Carina Benninga, die zich volgens Van Heumen niet aan zijn strikte opdracht om niet te aanvallend te spe len, hield. De Sovjetunie kwam giste ren tegen Italië wel tot een in drukwekkende score. Tot groot verdriet van de Neder landse coach Joost Bellaart •werd het 12-0. Een uitslag, waartegen de een dag eerder door Nederland tegen dezelfde tegenstanders bereikte 7-0 maar magertjes afstak. Ne derland zal woensdag het on derlinge duel vermoedelijk moeten winnen om als eerste in de groep te eindigen. Daar voor treft Oranje echter nog België (zondag) en Schotland (maandag). De uitslag van de derde en laatste wedstrijd, die in groep A werd gespeeld, is: Schotland-België 2-0 (1-0). Young en Doby scoorden. De stand in groep A is: Sovjet Unie 2 2 0 0 4 19-0, Nederland 2 2 0 0 4 10-0, Schotland 2 2 0 0 4 4-0, Oostenrijk 2 0 0 2 0 0-5, België 2 0 0 2 0 0-11, Italië 2 0 0 2 0 0-19. AMSTELVEEN (ANP) - Wereldkampioen Pakistan komt vol gende week met een verjongde hockeyselectie naar Nederland In de groep van achttien zijn drie spelers uit de jeugdploeg op genomen, namelijk Wasim Feroze (17), Qasim Khan (18) en Meh- mood Hussain (17). De andere vijftien zijn gelouterde interna tionals, hoewel de gemiddelde leeftijd van de ploeg nog geen 23 jaar is. De vijftien spelers, die ook present waren bij de strijd om hel wereldkampioenschap en de Champions-Trophy van 1982 en 1983 zijn: Moin Uddin, Shahid, Manzoor Hussain, Qasimn Zia Nasir Ali, Tauqeer Dar, Rashud al Hassan, Ayaz Mahmood Ashtiaq, Naeem Akhtar, Kaleem Ullah, Hassan Sardar, Hanii Khan, Saeed Khan en Sana Ullah. Tussen 7 en 16 mei speelt de ploeg, die ook naar België, Spanje en de Sovjet Unie gaat in zijn oefencampagne op de Spelen van Los Angeles, zes keer in Nederland. Twee keer tegen het Neder lands elftal (9 en 16 mei in Amstelveen), twee keer tegen Jong Oranje (7 mei in Oegstgeest en 14 mei in Veghel) en tegen twee clubteams, op 10 mei bij Kampong en op 12 mei bij Klein Zwit serland. Zonder de bijdragen van de Stichting de Nationale Sport- totalisator (SNS) en het minis terie van WVC zou het betaal de voetbal in het seizoen 1982/ 1983 op een exploitatietekort van 6.3 miljoen gulden zijn uitgekomen. De situatie in het betaalde voetbal is, volgens het BBI, be hoorlijk verbeterd. Het seizoen 1982/1983 is door 23 betaalde clubs met een nagenoeg slui tend of zelfs positief exploita tiesaldo - na ontvangst van de bijdragen van de externe geldgevers en de verevënings- uitkeringen - afgesloten. Van de resterende elf clubs sloten zes verenigingen het seizoen af met een hoger tekort dan 100.000 gulden. Voor vijf van deze zes clubs gold echter een dispensatieregeling waarbij door het BBI een exploitatie tekort was toegestaan. Het BBI constateert even wel dat ondanks het redelijk gunstige seizoen 1982/1983 zich toch ten opzichte van het door het instituut goedgekeurde be grotingen overschrijdingen van de uitgaven hebben voor gedaan. In zijn totaliteit gaat het om een overschrijding van 3.5 miljoen gulden op een to taal uitgavenpatroon van 51.2 miljoen gulden. Van die 3.5 miljoen kan op grond van de door het BBI geformuleerde richtlijnen 2.7 miljoen worden gebillijkt. De clubs, die zich aan overschrijding hebben schuldig gemaakt zijn door het BBI in de gelegenheid gesteld bezwaar te maken tegen de richtlijnen omdat die ook ge volgen kunnen hebben voor het niveau van de uitkeringen. In de seizoenen 1980/1981 en 1981/1982 bedroegen de onge dekte exploitatietekorten, dus na ontvangst van de bijdragen van de externe geldgevers, respectievelijk bijna 9.9 en 6.8 miljoen gulden. De positievere balans van het seizoen 1982- 1983 werd veroorzaakt door de invoering van de shirtreclame (opbrengst 4 miljoen gulden) en hogere bijdragen van de externe geldgevers, die in ver gelijking met de seizoenen 1980/1981 en 1981/1982 respec tievelijk 0.2 miljoen en 0.6 mil joen hoger waren. Gunstige invloeden werden ook uitgeoefend door hogere recettes (3 miljoen ten op zich- te van 1981/1982) en besparin gen op de loonsommen ten op zichte van de seizoenen 1980/ 1981 (8 miljoen) en 1981/1982 (5.5 miljoen). Verder had de daling van de rentelasten (1.3 miljoen ten opzichte van '80/ '81 en 1 miljoen ten opzichte van '81/'82) een positieve in vloed. De vermogenspositie van de clubs heeft zich in het seizoen 1982/1983 eveneens verbeterd. Op 1 juli 1982 bedroeg het ne gatieve vermogen van het be taalde voetbal nog 43 miljoen gulden. In de loop van het sei zoen 1982/1983 werd dit terug gebracht tot 28 miljoen gulden. De verbetering van 15 miljoen is voornamelijk te danken aan kwijtschelding van schulden bij een aantal clubs tot een be drag van 12 miljoen gulden. Bij transfers van spelers naar het buitenland boekten de clubs een positief saldo van 2.5 miljoen gulden en verder werd een positief exploitatieresul taat van één miljoen gulden geboekt. In het lopende seizoen moe ten de clubs zich houden aan een sluitende begroting. Daar bij mogen echter wel de bij dragen van de stichting De Nationale Sporttotalisator en het ministerie van WVC als inkomstenposten worden op gevoerd. Vijf betaalde clubs zijn niet in staat gebleken een sluitende begroting voor het seizoen 1983/1984 op te stellen. Deze clubs hebben echter, door het BBI aanvaarde, plannen ontwikkeld voor het dekken van het tekort. Het Budget Be wakings Instituut heeft in middels ook de saneringsplan nen van deze clubs goedge keurd om in twee seizoenen naar een sluitende begroting te groeien. Op grond van de door het BBI goedgekeurde begrotingen voor het lopende seizoen en het feit dat de re cettes iets zijn teruggelopen verwacht het Budget Bewa kings Instituut dat de voetbal jaargang 1983/1984 met een ge ring tekort dan wel met een net sluitende exploitatie door het totale betaald voetbal zal worden afgesloten. Dit dan wel na ontvangst van de bij dragen van de externe geldge vers. LUIK (AFP) - Ben Spijkers heeft tijdens de Europese kampioenschappen judo in Luik in de categorie tot 86 kilo een bronzen medaille ver overd. Hij versloeg in de strijd om de derde plaats de Italiaan Mario Vecchi. De gouden me daille ging naar Vitali Pesnjak uit de Sovjet Unie. Rob Henneveld verloor zijn strijd om het brons van de Fransman Michel Nowak in de klasse tot 78 kilo, waarin de Brit Neil Adams de Europese titel veroverde. ROTTERDAM (ANP) - De schaakclub Rotterdam heeft de wereldschaakbond (FIDE) het voorstel gedaan de halve finales en eindstrijd in het Europese bekertoernooi in Rotterdam te houden. De ver eniging deed dit aanbod om eventuele moeilijkheden rond Viktor Kortsjnoi te voorko men. Rotterdam heeft zich met de Spaanse club Vulca en twee Russische verenigingen, Boe- revestnik en Troed, geplaatst voor de halve finales. Door lo ting zou Rotterdam gedwon gen kunnen worden in Moskou te spelen, waardoor er proble men ontstaan over het mee spelen van Kortsjnoi. Als dis sident wordt de in Zwitser land wonende grootmeester namelijk een inreisvisum voor zijn geboorteland geweigerd. Om dat te voorkomen heeft Rotterdam voorgesteld in de week van 7 tot 14 juli als gast heer op te treden voor alle wedstrijden vanaf de halve fi nales. De club heeft FIDE- voorzitter Campomanes ver zocht te bemiddelen in de on derhandelingen met de Russi sche clubs. De Spaanse club Vulca is bereid op het Rotter damse aanbod in te gaan. JARAMA (AFP/SID) - Voor de tweede keer dit seizoen kan Freddie Spencer, de wereld kampioen in de 500cc-klasse, niet deelnemen aan een Grand Prix, een race tellend voor de wereldtitelstrijd. De Amerikaan, die eerder dit jaar de openingsrace in Zuid-Afrika miste na een val tijdens de training, besloot gisteren niet te starten in de Grote Prijs van Spanje, die zondag op het circuit van Ja- rama wordt gehouden. Spencer blesseerde twee weken geleden op Donington Park zijn rechtervoet. In Jara- ma bleek de kwetsuur nog niet geheeld. Na overleg met de teamdirekteur van Honda, Yoichi Oguma, besloot Spen cer zondag niet te racen. Hon da, dat ook al niet de beschik king heeft over de geblesseer de Japanse coureur Kataya- raa, zet in Spanje twee reser ve-rijders in: de Fransman Roche en de Amerikaan Ma- mola. De laatste komt daar mee terug op zijn besluit dit seizoen niet in races om het wereldkampioenschap uit te komen. Bij de trainingen brak de Italiaanse 500cc-coureur Vir- ginio Ferrari het linkerkuit been. KERKRADE (ANP) - Jos Daerden van Standard Luik heeft een tweejarige verbinte nis bij Roda JC ondertekend. De eredivisieclub uit Kerkra- de heeft daarnaast nog een op tie van drie jaar op de Belgi sche middenvelder, die in eigen land wegens medeplich tigheid in het omkoopschan daal voor een jaar is geschorst. Roda JC zal maandag de on derhandelingen met Standard definitief afronden. Uiteraard heeft Roda een clausule in het contract laten opnemen, dat de verbintenis niet doorgaat als de UEFA de straffen van de Belgische voetbalbond overneemt. An dere Limburgse clubs trekken eveneens aan in België ge schorste spelers. MW heeft de onderhandelingen geopend met Eric Gerets. De voormali ge Standard-speler is door zijn huidige werkgever AC Milan ontslagen voor zijn rol in het omkoopschandaal. MVV ver wacht, aldus manager Jongen, over 'een dag of tien' rond te zijn met de verdediger. Be richten in Belgische bladen dat Fortuna Sittard belang stelling zou hebben voor Ro land Janssen van Waterschei, de omgekochte partij, noemt manager Castenmiller 'uit de lucht gegrepen'. ZEIST (ANP) - Tjalling Dil- ling van De Graafschap zal de eerste wedstrijd in de na-com petitie van de eerste divisie moeten missen. Dilling werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. Daardoor ontbreekt hij in de laatste twee competi tiewedstrijden plus de opening in de na-competitie. De tuchtcommissie sprak de volgende straffen uit: J.Ribbe- rink (Helmond Sport) twee wedstrijden onvoorwaardelijk plus een boete van 125 gulden; R. Cqufreur (Sparta) twee wedstrijden onvoorwaarde lijk; T.Dilling (De Graafschap) drie wedstrijden onvoorwaar delijk plus een boete van 200 gulden; R. Thai (MW) vier wedstrijden onvoorwaarde lijk; FC Groningen: boete van 500 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, wegens onge regeldheden na afloop van het duel FC Groningen 2-Ajax 2 op 17 maart. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse damesturnploeg komt zaterdag 12 mei in Ede uit in een drielandenwedstrijd tegen België en Luxemburg. De Nederlandse formatie be staat uit: Thérèse Wilmink (RK DOS, Kampen), Carola Eenkhoorn (DOO, Utrecht), Namee Boven- schen (Tazos, Nijkerk), Jacqueline Houttuin (KV MS, Rotterdam), Maria Tzavos (KV MS), Jeanette Witte (De Halter, Alkmaar) en Bianca Doornebosch (MOBA, Zut- phen), die als reserve ODtreedt.

de Stem | 1984 | | pagina 9