NERO-raket naar 15 km! Tttot ven&jm vowi de Nederlander maand in de schoenen van een Amerikaan Nederlandse 'amateurs' doen al 25 jaar onderzoek op hoog niveau Hypotheekrente ser 1 mei '84 Vicaragua slaags met Co sta Rica ;EXTRA OP ZATERDAG5 PAGINA 4 Concert Oprotpremie BETERE BETREKKINGEN FS - NEDERLAND OOGMERK UITWISSELINGSPROGRAM PAPIER* VOOR UW PEN Popconcerten Gehandicapten PAPIER i VOOR UW PEN Afghanistan srael wijst dialoog met Arafat af „Prettig" overleg Londen /Parijs buitenland in VS ZATERDAG 5 ME11984 T11 Door onze ruimtevaartmedevoerker Piet Smolders Nero was een groot liefhebber van vuur, zo weten we uit de geschiedenisboekjes. Dus een vereniging die zich NERO noemt kan er van verdacht worden zich regelmatig met vuur in te laten. Klopt. De Nederlandse Vereniging voor Raketonderzoek lanceert met de regelmaat van de klok kleine en gro tere raketten. En dat doet ze al vijfentwin tig jaar. Dit jaar wordt het jubileum ge vierd met een aantal speciale activiteiten. Het eerstvolgende grote project van NERO: een raket die een hoogte van 20 kilometer moet bereiken. De omvang van zo'n on derneming suggereert al dat het hier om een serieuze club gaat, die volgens rede lijke principes en op basis van strenge veiligheids maatregelen werkt. En dat is een belangrijk verschil met de waanzinnige heerser van het oude Rome. De circa honderd leden van NERO, verspreid over drie afdelingen, hebben dui delijk niet het buskruit uit gevonden, al doen ze er wel hun voordeel mee. Hun ra ketten worden zonder uit zondering aangedreven door vaste brandstof, bij voor beeld een mengsel van zwa vel en zink. Het spreekt van zelf dat men uiterst omzich tig te werk gaat bij het men gen van dit goedje, bij het laden van de motoren en bij het afvuren. De testbank is te vinden op de Oirschotse hei, niet ver van de leger plaats. Zij wordt beheerd door de afdeling Eindhoven. Verder zijn er nog de afde lingen Drechtsteden (Rot terdam en omgeving) en Haarlem. De laatste is voortgekomen uit een werk groep van de Jonge Onder zoekers aldaar. De lanceringen worden vrijwel altijd verricht op de militaire basis Oldenbroek op de Veluwe. Dat is de eni ge plaats waar men raketten kan lanceren die enkele ki lometers hoogte bereiken. Gaat het om een raket die vijftien tot twintig kilome ter hoog komt dan is ons landje te klein. Zo'n lance- reing wordt in een wat gro ter buitenland gedaan, bij voorbeeld in Frankrijk, La Cortine. Samen met Franse geestverwanten bouwden NERO-leden de 24 meter lange tweetraps 'Coopera- tion'-raket die zes keer werd gelanceerd. De top van NERO wordt gevormd door 'techneuten', zoals voorzitter Gerrit Dörr ze noemt. Dörr, die over een gestalte beschikt die twijfels doet rijzen aan zijn ge schiktheid om in een raket plaats te nemen, maakt ech ter duidelijk dat ook zeer jeugdige lieden bij NERO aan hun trekken kunnen ko men. De jeugdleden houden zich bezig met het lanceren van kleine modelraketten die, van ongevaarlijke mo toren voorzien, hoogten van enkele honderden meters bereiken en dan aan een pa rachute terugvallen naar de aarde. Overigens komen ook de grote NERO-raketten en hun instumentencapsules aan valschermen op aarde terug, zodat ze achteraf kunnen worden onderzocht èn opnieuw gebruikt. On derzoek vormt de voor naamste drijfveer van de NERO-mensen, niet de paar lanceringen per jaar. Bij het lopende project, de 15 km In terim-raket, wordt gewerkt aan capsules die van came ra's en weerkundige instru menten kunnen worden voorzien en waarbij dus on derzoek van de aarde en haar atmosfeer wordt ge daan. Zo'n raket komt be langrijk hoger dan enig vliegtuig, op een niveau dat net door sommige balonnen wordt gehaald, op de grens van de ruimte. Het spreekt vanzelf dat er veel electronica bij die grote raketten komt kijken. Ze moeten gedurende de vlucht nauwkeurig worden ge volgd, de baan moet precies bekend zijn en er moet kun nen worden ingegrepen als de raket van het vooraf be paalde pad afwijkt. In dat geval worden de parachutes uitgeworpen en maken de afzonderlijke trappen en de instrumentencapsule een 'noodlanding'. De laatste jaren is NERO stormachtig gegroeid en dat is geen wonder in een tijd die bol staat van de ruimte vaart. Wie méér wil weten kan contact opnemen met het Secretariaat NERO, Postbus 314, 3350 AH Papen- drecht. Ook is het mogelijk recht streeks de afdelingen te be naderen: NERO Eindhoven, Schenk- pad 1,5641 WJ Eindhoven; NERO Drechtsteden, 'De Oude School', Westeind, Pa- Lovesick De liefde is een zoete kwaal maar niettemin een lijden weggelegd voor ons allemaal maar, godlof, te bestrijden. Een kwaal waar voor 't medicijn een paardemiddel is dat met wat pijn verlost van pijn: De echtverbintenis Huwelijk Ik ben een vrijgezel en tuk op wat ik per pond kan kopen, ik die zoveel jong geluk op 'n huwelijk uit zag lopen Flasback Nu ben ik haast honderd en kerngezond nooit vrouw of kind gehad alleen een huis een haard, een hond. Mijn leven was een non-stop feest. Ach mijn arme vroeg gestorven pa ook maar zo slim geweestl uit: 'Vrijgezellen Verzen' Aanzoek Iedre vrouw is één man mooi, geen andre gunt haar een blik. Gij zijt die naald in mijn berg van hooi; die man voor jou ben ik! Afgewezen Jammer voor jou, opgeblazen Jan Hen dat ik toevallig Miss Holland ben. Mij vond een hele jury mooi; kruip jij maar fijn in jouw berg van hooi! Naald in de hooiberg De hannekemaaier en 't maagdeken mooi maakten jolijt in het opgetast hooi. 'Wat zoekt gij daar boven?' vroeg maagdekens Moeke. 'Wij zijn sprak ze schalks naar zijn naald aan 't zoeken'. Por Favor Oje de fuego, culo de hielo oogst as nun Vespa, maar raait as nun velo 't les Spaons, gaa zot, zonder onderwaas voor: Oogske van vuur, maor kontje van aas. Een NERO-raket vertrekt vanaf Oldenbroek om een hoogte van enkele kilometers te bereiken. -fotos nero pendrecht (open op zaterdag van 10.30 tot 15.30 uur) of postbus 314, 3350 AH Papen- drecht; NERO Haarlem, Postbus 1546,2003 BM Haarlem. Op 30 april j.l. heb ik 50 km gereden om in Breda het concert van de Dolly Dots en Het Goede Doel samen met een vriend bij te wonen. Na het lezen van uw verslag in De Stem van 1 mei j.l. moest ik even bijkomen. Het ver slag is zo negatief dat u zelf uw college van het Brabants Dagblad, Max Steenbergen, overtreft. U gaat er van uit dat Nederlandse groepen, op Doe Maar na, geen muziek kunnen maken. Het tegen deel is waar. Ik heb al veel concerten van Nederlandse groepen (topgroepen) mee gemaakt en ik vind ze alle maal goed en volgens mij zijn dat veel mensen met me eens. Onlangs ben ik naar een popconcert in Schijndel gegaan waar vijf Neder landse en een buitenlandse groep, Snowy White, optra den. Als ik eerlijk moet zijn was S.W. het slechtste. Maar om terug te komen op het concert, de manier waarop u Het Goede Doel beoordeelde vind ik ronduit grof. U hebt het over onnozelheid van de liedjes en van de groep, maar ik richt die onozelheid liever op u. Als u erbij bent geweest, had u kunnen zien dat iedereen genoot van het prachtig gespeelde concert van Het Goede Doel. Ik ben geen fanatiek fan van H.G.D. maar ik heb nog geen twee minuten stilgestaan. Dat u Nederlandse groepen niet goed vindt, moet u zelf weten maar om deze twee groepen nou de grond in te boren vind ik te ver gaan (doe dat maar met Doe Maar). U moet eens met uw collega Max Steenbergen gaan praten, misschien kun nen jullie elkaar van dienst zijn. Den Dungen Marcel Groenendaal Met verbazing las ik het DPA-persbericht op de voorpagina van De Stem d.d. 1 mei. Het zes regels tellende bericht ging over buiten landse werknemers in Frankrijk, die een geldbe drag meekrijgen bij vertrek naar hun moederland. Dit korte bericht werd door De Stem voorzien van de kop 'Oprotpremie' in Frankrijk. Weliswaar stond het subjec tieve en zeer beladen woord oprotpremie tussen aanha lingstekens, omdat De Stem kennelijk dit woord wat vreemd vindt. Het komt ech ter vaker voor dat men zich op deze wijze verschuilt achter aanhalingstekens. Het zou anders geweest zijn als het een aanhaling van iemand zou zijn met een verwijzing naar die persoon. Ik veronderstel dat kamer lid Janmaat echter niet in uw redactie zit. Wel uw me dewerker Hans Toonen die een dag later, op pagina twee, boven een artikel de woorden Terugkeerpremies en Remigratie gebruikt, na tuurlijk zonder aanhalings tekens. Ik vraag me nu af waarom in de weergave van een persbericht De Stem spreekt over oprotpremies en in een artikel, handelend over hetzelfde onderwerp, Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Nederlanders mogen in de schoenen van een Amerikaan gaan lopen, als zij worden uitgekozen om veertien dagen tot een maand naar de Verenigde Staten te gaan op uitnodiging van de Stichting Atlantic Exchan ge Program. Motor achter de stichting is de Amerikaan Bob Wil liams (48), thans wonend in Rotterdam. Aan beide kanten van de oceaan heeft hij een ambitieus plan verwezenlijkt om de betrekkingen tussen Nederland en Amerika verder te verbeteren. Het is de bedoeling van Bob Williams, die als journalist en consultant regelmatig met Nederland te maken heeft gehad, om tot een jaarlijkse uitwisseling te komen van 50 Nederlanders en 50 Amerikanen uit de sfeer van de poli tiek, het bedrijfsleven en de journalistiek. De geselecteerde Nederlanders worden in de VS gekop peld aan een Amerikaan, die werkt in dezelfde branche of zelfs in hetzelfde vak. Bob Williams, die Nederland met de trein doorkruist: „Door samen met zijn buiten landse collega te werken zal de deelnemer sneller begrij pen wat voor verschillende economische, politieke en cul turele invloeden het denkproces van de ander bepalen. Daardoor wordt er veel meer onderling begrip gekweekt dan nu vaak het geval is. Hopelijk zal het programma de uitwisseling van nieuwe ideeën versnellen. Nederland is uitgekozen omdat in de geschiedenis is aangetoond, dat zowel de Nederlander als de Amerikaan snel nieuwe ideeën aanvaardt". Voor de uitvoering zijn twee stichtingen in het leven geroepen, een in Washington en een in Rotterdam: de Stichting Atlantic Exchange Program. De plannen van Williams zijn vooral door de breinba zen van het Nederlandse bedrijfsleven met laaiend en- thousiame ontvangen. Ook politici en journalisten heb ben zich positief opgesteld. Bob Williams is erin geslaagd een indrukkwekkende raad van advies samen te stellen. Daarin komen grote namen voor als Wisse Dekker (Philips), Anton Drees- mann (V&D), W. van Eekelen (staatssecretaris), Dries van Agt (commissaris van de koningin in Brabant), Ger rit Wagner (van de commisie) en J. Witteveen (IMF). Bob Williams wil zoals hij zegt 'the best and the brigh test' uit de in aanmerking komende groepen naar Ameri- Bob Williams. - foto den haan Rotterdam ka laten gaan. Bob Williams, o.a. in dienst geweest bij het persbureau Reuter en The Washington Post, wil geen in gewikkelde selectieprocedure om zijn vijftigtal jaarlijks te completeren. „Ik krijg mondelinge aanbevelingen. Goede mensen spotten voor mij de kandidaten, dan stel len we een programma op, de man zelf kan kiezen wat hij wil en wie hij wil ontmoeten, en weg is hij of zij. De kosten van de trips zijn voor rekening van de Stich ting. Het Ministerie van Buitenlanbdse Zaken in Den Haag heeft 25.000 gulden ter beschikking gesteld. De Amerikaanse regering stortte eenzelfde bedrag. De kos ten per deelnemer bedragen tussen de 7500 en 9000 gul den. "Per jaar hebben zo'n kleine miljoen gulden nodig", aldus Bob Williams. Hij probeert dit geld bij elkaar te brengen uit donaties. Hij denkt, dat dat wel lukt, gezien het enthousiame dat hij allerwegen voor zijn project ont moet. de veel beter voor de hand liggende woorden gebruikt. Terheijden P.A. Maijers Graag zou ik willen reage ren op de recensies van pop concerten in uw krant. Al lereerst miste ik de recensies van de optredens van Gol den Earring (24 juni j.l.) en Herman Brood (22 februari j.l.). Ook wordt er in de re censies vrijwel geen aan dacht besteed aan de groep die het voorprogramma heeft verzorgd. Verder twij fel ik sterk aan de objectivi teit waarmee de recensie van het dubbelconcert van Het Goede Doel en de Dolly Dots is geschreven, gezien uitlatingen als De Dolly Dots zouden met live-band nog enigszins te verstouwen zijn en als zou het geluid na drie maten niet meer te on derscheiden zijn en tenslotte zou de muziek van Het Goe de Doel onnozel zijn. Indien J.W. als journalist zijn werk gedaan zou hebben, had hij deze kreten voor zich gehou den. Ik zou J.W. wel eens zulke 'onnozele' muziek wil len zien spelen. Breda Han van Eijk In uw krant van 20 april j.l. lazen wij over de bouw van een opvangcentrum voor ge handicapten. U spreekt daarin over voorzieningen voor zwakzinnigen. Dat is toch geen genaming van de ze tijd. U plaatst gebruikers van dergelijke voorzienin- gen door die benaming 'in een hoek van waaruit con tact met 'gewone' mensen nog moeilijker wordt. Je zal, omdat je bijvoorbeeld door een lichamelijke kwaal niet alleen kan wonen, lezen dat je in een gezinsvervangend huis voor zwakzinnigen woont. U doet verstandig en u bewijst veel mensen een dienst (u bespaart hen im mers een extra dreun) als u, net als in de kop van uw ar tikel spreekt over gehandi capten. Genoemde voorzie ningen zijn voor gehandi capten of dat wegens ont breken van een been, we gens epilepsie of wegens be schadigd zijn van een her-, sencelletje is doet niet terza ke. Wij kennen in de door u bedoelde groep mensen die zo 'verstandig' zijn dat zij de benaming zwakzinnig als kwetsend en discriminerend ervaren. Dus voortaan graag even doordenken voor u schrijft. 'v Ulvenhout Chr. v.d. Heijden Dongen A. Ballemans Terwijl wij onze bevrijding weer herdenken, wordt er in Afghanistan op leven en dood gevochten. Sinds de Russen in december 1979 het land binnenvielen om er de communistische heilstaat te vestigen, zijn er ruim één miljoen Afghanen omge bracht! De Russen doen hun uiterste best om het verzet te breken. Ze gebruiken hierbij zelfs chemische wapens, die verboden zijn. Het verslag van een gevluchte Afghaan: „In de bergvalleien vcan Hindukush kwam er een vuil geel-bruine wolk uit de Russische helikopters. De wolk dwong de vrijheids strijders uit hun holen te ko men, ze maakten de gekste bewegingen, spuwden bloed en stierven met hevige stuiptrekkingen. Hun licha men verschroeiden en ver schrompelden. Nog steeds wordt dit volk als een zwem insecten bespoten en ver delgd. Maar de wereld zwijgt! Waar zijn de pro testmarsen en spandoeken, zo gewoon tijdens de Viet- nam-oorlog? Waarom zwijgt zelfs Nederland, ter wijl het anders altijd met kritiek vooraan staat? Ik weet het niet of heeft men toch een zwak voor de Rus sen en hun politiek? Zevenbergen Roel van Faassen NAAM BANK bet. rente afsl.- met zonder wijze vast prov. gemeentegar. gemeentegar. in% ged. opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten hypotheken ABN M/A ljr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 AMR0 M/A var. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,93 M/A 2 jr. 1,5 8,1 8,43 8,3 8,64 M/A 5 jr. 1,5 8,6 9,13 8,8 9,35 Centr. Volksb. M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 Direktbank/ M/A 1 jr. 1,5 7,6 8,14 7,8 8,36 NCB bank M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,57 8,2 8,79 M/A 5 jr. 1,5 8,4 9,01 8,6 9,23 Grenswissel- M/A 4 jr. 1 7,9 8,31 7,9 6,31 kant. CDK M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,4 8,85 HJ/A 1 jr. 1 8,1 8,38 8,1 8,6 8,38 HJ/A 5 jr. 1 8,6 8,90 8,90 Hypoth.fonds M/A 5/10 jr. 1,25 8,75 9,36 8,75 9,36 N.-Br. Gem. M/A renter. 1,5 8,6 9,23 8,6 9,23 M/A 15 jr. 1,25 8,875 9,48 8,875 9,48 v. Lanschot/ KW/A var. 1,5 7,5 7,88 Woonfonds M/V var. 1,5 7,2 7,77 6,9 7,34 Holland* M/V 4 jr. 1,5 7,6 8,21 7,3 7,79 M/V 2 jr. 1,5 7,9 8,54 8,2 8,77 M/V 3 jr. 1,5 8,5 9,21 ~i— •v M/V 5 jr. 1,5 8,5 9,21 8,7 9,33 NMB M/A 4 jr. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,93 M/A 3 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 Postg./RPS M/A 2 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,9 8,33 8,1 8,55 M/A 3 jr. 1,25 8,2 8,66 8,4 8,88 M/A 5 jr. 1,25 8,4 8,88 8,6 9,10 M/A stabiel 1,25 8,75 9,26 8,95 9,48 HJ/A var. 1,25 8,1 8,41 8,3 8,62 HJ/A 3 jr. 1,25 8,4 8,72 8,6 8,94 HJ/A 5 jr. 1,25 8,6 8,94 8,8 9,14 HJ/A stabiel 1,25 8,95 9,48 9,15 9,70 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,4 8,91 8,6 9,13 HJ/A 3 jr. 1,5 8,4 8,75 8,6 8,96 HJ/A 5 jr. 1,5 8,6 8,96 8,8 9,17 Verenigde M/A b jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 8,85 spaarbank M/A 3 jr. 1 8,2 8,63 8,4 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 8,2 8,87 8.4 9,09 standaard M/V 5/10 jr. 1,5 8,8 9,54 9,0 9,76 standaard M/V 11/15 jr. 1,5 9,2 9,98 9,4 10,21 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aanvr. interim M/V 4 jr. 1,5 7,4 7,99 7,4 7,99 2e kW. '84 budg M/V var. 1,5 8,7 9,43 8,7 9.43 Leven- hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10 jr. - 8,3 8,62 8,3 8,62 Levensverz. aangesl.bij NVL KW/A 5/10 jr. - 8,4 8,67 8,4 8,67 rentepercentages Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooruit KW/A kwartaalbetaling achteraf Het hypotheekrenteniveau ligt al geruime tijd op hetzelfde peil. Op korte termijn wordt geen wijziging verwacht. ©Copyright „Vereniging Eigen Hujs" 7ATERDAG 5 ME11984 tfEW YORK (UPI) - Iran beeft Turkije een miljard dollar (bijna 3,1 miljard gul den) geboden om de pijplei ding naar Kirkuk af te slui ten. Dat meldt 'Mideast Re port' in zijn jongste num mer. De leiding, die 750.000 va ten (van 159 liter) ruwe olie per dag transporteert, is nog de enige exportmogelijkheid voor olie uit Irak. Kort nadat de oorlog met Iran uitbrak (22 september 198(1 exp sch de pijn gro. \v JERUZALEM - Israel heeft vrijdag het eerste openlijke aanbod van PLO-voorzitter Arafat om rechtstreekse on derhandelingen over de toe komst van de bezette Westoe ver te houden van de hand ge wezen. Een regeringsfunctionaris verklaarde dat Israel de PLO nog steeds als een terroristi sche organisatie beschouwt. Israel is bereid om met ieder land in het Midden-Oos ten te onderhandelen, maar het onderhandelt niet met ter roristische organisaties, inclu sief Arafat, en met geen enke le andere terroristische orga nisatie", zo verklaarde de functionaris. Het weekblad le nouvel ob- servateur verklaarde in een vrijdag gepubliceerd inter view met Arafat dat deze heeft gezegd dat hij weder zijdse erkenning wenst tussen Israel en een Palestijnse staat die moet worden gevestigd op de Westoever. Van onze redactie buitenland SAN JOSE - Militairen van Costa rica en Nicaragua zijn donderdag aan de grens tussen beide landen korte tijd met el kaar siaags geweest. Er werd over en weer ge schoten met automatische ge weren, maar er zouden bij het treffen geen slachtoffers zijn gevallen. De afgelopen twee jaar is het al vaker voorgekomen dat eenheden van het Sandinisti- sche leger de strijd aanbonden met de burgerwacht van Costa Rica. Vanuit dat land opereert de grootste beweging van an- ti-sandinistische rebellen. Costa Rica heeft over een ander incident een scherpe protestnota overhandigd aan de Sandinistische leiders. Daarin wordt geklaagd over een Nicaraguaanse luchtaan val op de Costa Ricaanse grensstad Isidro Pocosol. Daarbij raakten twee inwo ners gewond. Costa Rica, dat geen offi cieel leger heeft, zegt dat het in de Nicaraguaanse strijd neutraal wil blijven en dat zijn burgerwacht onvoldoende is toegerust om te voorkomen dat de anti-sandinisten vanuit Costa Rica opereren. LONDEN (AP) - De Britse premier Thatcher heeft vrij dag verklaard dat haar be sprekingen met de Franse pre sident Mitterrand over de Britse eis om minder aan de EG bij te dragen „erg prettig" zijn verlopen. Een woordvoerder van Mit terrand zei dat het overleg in Parijs „hoffelijk" was geweest en ..gedetailleerd". Werkloosheid ^et percentage werklozen on der de Amerikaanse beroeps bevolking is vorige maand P'ijven staan op 7,8. Daarmee !s april de derde achtereenvol gende maand waarin er geen verandering komt in de werk- toosheid. Het werkloosheids- Percentage is wel een stuk la tter dan in april van het aflo- Pen jaar. Toen zat 10,2 zon der werk. öe Brauw Jhr. Mr. M. de Brauw ziet af van het directeurschap van Pet Internationale Energie Agentschap in Parijs. Hij was °P 13 maart als kandidaat dear voren geschoven door de Europese ministerraad. De Bvauw voelt niet meer voor de functie nu de beheersraad van ■Jet IEA nog steeds geen defi- Lef besluit heeft genomen.

de Stem | 1984 | | pagina 4