Gemeenten met jonge politie 'bevoordeeld' Cijfers van Planbureau aangevallen I )e!relHd 'Regering had zelf moeten ingrijpen' Prijs voor 4historicusTheun de Vries VOLGENDE WEEK NOG ZES ER BIJ e stem commentaar DEN UYL VERDEDIGT STEUN BELEID VAN ZIJN REGERING Waakzaam blijven zaterdag 5 me11984 BINNENLAND Artsen tegen verstrekken gratis heroine Hogeschool op zoek naar deeltijdprofs Philips Nijmegen voorwaardelijk 275 man erbij WERKGROEP: MOET ANDERS Soestdijk in opwinding over vraaggesprek prins Bernhard Van Dijk zeer tevreden over tweede ronde Blaaspijpje en moderne apparatuur nog feilbaar BINNENLAND T28 pagina 3 Sky Channel op negen kabelnetten DEN HAAG (ANP) - Het Britse commerciële satelliet-tv-programnma Sky Channel zal vanaf zaterdag op negen Nederlandse kabel netten te zien zijn. De gemeenten Amsterdam, Maastricht, Gouda, Schiedam, Rhenen en de door kabelexploitant Casema verzorgde gemeenten Den Haag, Delft, Wassenaar en Voorburg hebben vrijdag overeenstemming bereikt met de organisatie Satellite Television, die Sky Chan nel verzorgd. Volgende week verwacht SatVision daar nog eens zes kabelnetten aan toe te voegen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De Henriëtte Ro land Holstprijs van de Maatschappij der Neder landse Letteren is toegekend aan de 77-jarige schrijver Theun de Vries. Hij krijgt de prijs 3000) voor zijn histo risch werk 'Ketters: veertien eeuwen ketterij, volksbewe ging en kettergericht' uit 1982. Dat 699 bladzijden tel lende boek wordt gezien als de bekroning van een rijk geschakeerd letterkundig werk. Het is niet toevallig dat juist een historisch werk van Theun de Vries werd bekroond. In zijn omvang rijke oeuvre heeft de ge schiedenis altijd een zeer grote rol gespeeld. Onder meer schreef hij biografieën van Oldenbarneveldt, Schimmelpenninck en Spi noza, terwijl romans als 'Rembrandt', 'Kenau', 'Moergrobben' (over Jeroen Bosch), 'Ziet een mens' (over Vincent van Gogh) en het verfilmde 'Het meisje met het rode haar' (over de ver zetsstrijdster Hannie Schaft) historische thema's tot onderwerp hebben. Juist ook voor zijn activi teiten op het terrein van de geschiedenis kreeg Theun de Vries in 1979 een eredocto raat van de universiteit van Groningen. Bij die gelegen- Theun de Vries. - FOTO ANP heid werd de manier gepre zen waarop de schrijver kans heeft gezien de historie tot de verbeelding van het brede publiek te laten spre ken. In de loop der jaren heeft Theun de Vries verschillen de onderscheidingen voor zijn werk ontvangen. In 1962 kreeg hij de P. C. Hooftprijs en verder staan onder meer op zijn naam de Staatsprijs verzetsliteratuur (1945), de Vijverbergprijs (1952) en twee Visser-Neerlandiaprij- zen (1969 en 1972). De Henriëtte Roland Holstprijs, die om de twee jaar wordt toegekend, wordt op 2 juni aan Theun de Vries uitgereikt. Het programma begint om vijf uur 's middags en duurt tot één uur 's nachts. De in houd bestaat vrijwel uitslui tend uit muziek (vier uur per dag), familieprogramma's, se ries, sport en, op drie dagen per week, speelfilms. Met de Vereniging voor Ka belexploitanten (Vecai) werd vrijdag definitief overeen stemming bereikt over een standaardcontract. In de ge meente Delft, die als eerste toestemming gaf voor de door gifte van Sky Channel, zal de Van onze redactie binnenland UTRECHT - Artsen moeten niet meewerken aan het plan van Amsterdam gratis heroïne te verstrekken aan drugsver slaafden. Volgens voorzitter Daniëls van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst zou dat in strijd zijn met be hoorlijk medisch handelen. De gemeente Amsterdam gaat er in de plannen van uit dat de artsen meewerken aan het gratis verstrekken van he roine. Daniëls vindt dat heroi ne wordt verstrekt mede om de criminaliteit te bestrijden. Zo wordt de arts gebruikt als verlengstuk van de sterke arm en daar past Daniëls voor. Toediening zonder medische indicatie en zonder therapeu tisch doel is geen medisch handelen. Als heroïne geen ge neesmiddel maar een genot middel is, is verstrekking door een arts zonder meer onjuist. officiële introductie plaatsvin den. Voor de meeste gemeenten gaat het nog om een proef, om dat die in hoofdzaak als mach tiginghouder en dus als toe- stemmingverlenende instantie optreden en de toetreding van Sky Channel tot het kabelpak ket nog niet hebben kunnen behandelen. Voor deze ge meenten geldt dan ook dat het kanaal veelal op het informa tiekanaal van de kabelexploi tant te zien zal zijn. In het ge val van Delft maakt BBC-1 plaats voor het Britse pro gramma. Van onze redactie binnenland WAGENINGEN - De Wageningse Landbouw hogeschool zoekt 26 'deel tijd-professoren'. Er zijn tijdelijke plaat sen voor één dag per week. De Hogeschool heeft geld over, omdat er meer geld binnenkomt voor uitbetaling van hoogleraren dan de hoge school zelf uitgeeft. Er is volgens het hoge schoolblad geld voor 128 hoogleraren, terwijl er slechts 114 in vaste dienst zijn. Naast de 'deeltijdpro fessoren' reserveert de hogeschool ook geld voor een 'wisselleerstoel', die volgens de planning elk jaar gegeven wordt aan een internationaal ver maarde wetenschapper. NIJMEGEN (ANP) - Phi lips en de vakbonden zijn het vrijdagmorgen eens geworden over een perso neelsuitbreiding van de chipfabriek in Nijmegen. Gelijktijdig zijn afspra ken gemaakt over een so ciaal plan dat in werking treedt als die nieuwe werknemers onverhoopt moeten worden ontslagen als er voor hen geen werk meer is. Overigens hebben de bonden zich niet op voor hand akkoord verklaard met eventuele ontslagen. Philips moet de noodzaak daarvoor eerst aantonen, aldus vertegenwoordigers van de industriebond FNV en de Federatie van Hoger Philips-Personeel. Volgens een woordvoer der van Philips is de fa briek in Nijmegen in hoge mate gevoelig voor veran deringen in de conjunc tuur. Op dit moment wordt het bedrijf geconfronteerd met een sterke stijging van de vraag naar zijn produk- ten. Dat betekent dat het personeelsbestand met 275 man uitgebreid kan wor den tot ongeveer 2300. 4 EN 5 MEI zijn met elkaar verbonden als leven en dood. Wij zou den geen bevrijdingsfeest kunnen vieren, als er geen mensen ge weest zouden zijn die bereid waren voor de strijd tegen knechting en terreur de prijs van hun leven te betalen. Gisteravond hebben wij die moedige mannen en vrouwen een stil saluut gebracht en in hen tevens het verzet geëerd, dat op het ogenblik in vele lan den ter wereld opnieuw - of nog steeds - gevoerd wordt tegen totalitaire regimes van zowel linkse als rechtse signatuur. Want dit dienen wij ons vandaag wel te realiseren: de democratische 'ancien zijn anno 1984 in de minderheid; onze vrijheid en demo cratische verworvenheden worden van buitenaf en van binnenuit door duistere krachten bedreigd. Waakzaamheid blijft dus gebo den. Anders dan in 1945 kent Nederland geen gesloten front meer di| de verdediging van vrede en veiligheid. Het grootste deel van °ns volk is gelukkig nog steeds mordicus tegen rood en zwart neo-fascisme, maar het is wel praktijk geworden, dat er met se- 'sctieve verontwaardiging op de diverse soorten totalitaire syste men gereageerd wordt. Voorbij is de tijd dat de buitenlandse poli tik door een ruime meerderheid van het parlement gedragen werd. De scheidslijnen die daar zichtbaar geworden zijn, lopen overigens door de gehele samenleving, tot en met die van kloos- torgemeenschappen. Rond 'Woensdrecht' bijvoorbeeld staan le den van een en dezelfde orde aan tegenovergestelde kanten van "et prikkeldraad.' Die verdeeldheid is, gezien de morele zwaarte van de proble men rond oorlog en vrede, die op het ogenblik ter discussie staan, begrijpelijk. Zij hoeft ook niet te leiden tot een verzwakking van het democratisch front mits over en weer een minimum aan verdraagzaamheid wordt opgebracht. Daaraan pntbreekt het de 'aatste tijd wel eens. DEN HAAG - De kosten voor de gemeentepolitie en de vergoeding voor de gemeenten die daar tegenover staat, zijn niet goed op elkaar ingestemd, aldus een rapport van een interdepartementale werkgroep. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In kringen rond het koninklijk huis is enige opwinding ontstaan over een verhaal in het weekblad Privé. In een vraaggesprek in dat blad vertelt de prins onder meer dat hij ten tijde van de affaire Greet Hofmans in de jaren vijftig met de gedachten heeft gespeeld zijn koffers te pakken en met zijn vier doch ters af te reizen naar elders. De prins zegt verder dat hij het sterke vermoeden heeft dat de gebedsgenezeres Hof- mans prinses Juliana hypnoti seerde. Prins Bernhard heeft in middels zijn spijt betuigd over medewerking aan het verhaal, dat geschreven is door free lancejournaliste Mariëtte Da niëls. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met de ver horen van o.a. Duisenberg en Den Uyl heeft de RSV- enqutecommissie gisteren de tweede ronde van ver horen afgesloten. Voorzit ter Van Dijk was nog meer te spreken over de resultaten dan na de eer ste ronde. Het is de commissie vooral gebleken hoe ver schillend in beleidskrin- gen gedacht werd over de vooruitzichten van de Ne derlandse scheepsbouw vanaf het midden van de jaren zeventig. Ook de toedracht van de Koe berg-affaire is veel duide lijker geworden dan de commissie uit de stapels stukken had geleerd. Conclusies weigerde Van Dijk te geven. Het is de bedoeling dat de derde ronde verhoren plaats vindt tussen half juni en half juli. Het gaat dan over de laatste vier jaren van het RSV-con- cern. Nog in september hoopt de commissie, die dan anderhalf jaar bezig is, haar eindrapport uit te brengen. Zowel in tijd als in geld loopt de commissie uit op het schema, aldus Van Dijk. Enkele maanden geleden hoopte hij nog in april de verhoren te kun nen afronden. De drie miljoen gulden die de commissie mee kreeg, is nagenoeg op. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/NIJMEGEN - Het blaaspijpje als middel om al coholgebruik bij automobilis ten aan te tonen is in zes a ze ven procent van de gevallen onbetrouwbaar. Meer eigentijdse alternatie ven - zoals bijvoorbeeld de 'al- co-control' - zijn tot op heden niet veel nauwkeuriger geble ken. Dat blijkt uit gegevens van het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk. Prof. Thijsse PROFESSOR J. Th. Thijsse, grondlegger en oud-directeur van het Waterloopkundig La boratorium in Delft, is maan dag 30 april op 91-jarige leef tijd overleden. Hij is vrijdag op verzoek van de familie in stilte begraven. Caravans VORIG jaar zijn in Nederland ruim 19.000 nieuwe caravans verkocht. Dit jaar zullen dat er meer zijn. KONINGIN Beatrix en prins Claus hebben vrijdag tijdens de na tionale herdenking als eersten een krans gelegd bij het monument op De Dam in Amsterdam ter nagedachtenis van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Onder de genodigden bevonden zich zoals be kend geen Kamerleden. Het comité Nationale Herdenking trok de uit nodigingen aan parle mentariërs in nadat protesten waren gerezen tegen de aangekondigde komst van leden van de Centrumpartij. Het Vredesberaad Venraij heeft geen toe stemming gekregen om vrijdagavond een do denherdenking te hou den op het Duitse mili taire kerkhof in het Limburgse IJsselsteyn. Het vredesberaad had op het kerkhof, het eni ge Duitse oorlogskerk hof in Nederland, een dodenherdenking wil len houden om aan te geven dat de herden king alle slachtoffers van oorlogen en geweld betrof. Op het kerkhof liggen ongeveer 32.000 gesneuvelde Duitse mi litairen begraven. - FOTO ANP Het is momenteel zo dat ge meenten met een relatief jong korps minder personeelskos ten hebben dan gemeenten met een relatief ouder korps. Het gevolg hiervan is dat ge meenten met een jong korps meer geld overhouden voor extraatjes, zoals materieel. Dit moet volgens de werkgroep veranderen. De werkgroep stelt voor de vergoeding voor de perso neelskosten bij te stellen. Dat betekent in de praktijk de in stelling van een landelijk ge middelde. Van elk korps moet de vergoeding dan ten opzich te van dat gemiddelde worden gecorrigeerd. Op die manier ontvangt een gemeente met een jong en dus goedkoper korps minder geld, dan een met een ouder die bo ven het gemiddelde ligt. Ge meenten komen op die manier in eenzelfde uitgangspositie, zo staat in het rapport. Deze bijstelling is echter niet de oplossing die de werk groep het liefst zou zien. De onderzoekers preferen een si tuatie waarin de lokale korps beheerder financiële ruimte en beleidsvrijheid krijgt zelf te kiezen of het geld wordt be steed aan materieel, dan wel uitbreiding van het aantal medewerkers. Als bijkomend voordeel worden in het rapport de sterk verminderde bemoeienis van het rijk en de toenemende ver antwoordelijkheid van de korpsbeheerder genoemd. De ministers sturen het rap port op korte termijn voor ad vies naar onder anderen de burgemeesters met een ge meentelijke politeikorps. Daarna zullen ze zelf een standpunt innemen, aldus het ministerie. UTRECHT - De cijfers van de jongste ramingen van het Centraal Planbureau (CPB) over de werkgelegen heid kloppen niet volgens de FNV. De vakcentrale vindt de uit spraak 'dat het met de werk gelegenheid weer de goede kant opgaat' niet correct, om dat in de nieuwe cijfers niet meer de werKlozen van 57,5 jaar en ouder zijn opgenomen. De FNV blijft dan ook bij de eerder geuite kritiek op het so ciaal-economisch en financieel beleid van het kabinet-Lub- bers. De FNV is niet onder indruk van de cijfers van het Planbu reau over de economische ont wikkeling. Het CPB heeft deze week de ramingen van een paar maanden geleden bij ge- V l? Toen ik wakker werd en het eerste licht door de gordijnen zag komen, voelde ik het di rect: ik ben economisch her steld. Eindelijk. Het Centraal Plan Bureau heeft het berekend. We zijn beter, hoewel we in het begin nog wel even voorzichtig moe ten doen. We zijn nog een beetje zwak en een beetje ma ger, maar dat komt wel weer goed. Een broodje garnaal kan er nu wel af, want de garnalen zijn ook weer beter. Het is vandaag 5 mei, bevrij dingsdag. Tenminste dat ge loof ik. Het kan zijn dat 5 mei door politici verplaatst is naar maandag of vrijdag. Die doen net of het Sinterklaas is. Het is in ieder geval een dag om blij te zijn. Ik stuur een be dankbriefje naar het Centraal Plan Bureau en wens ze toe dat ze volgend jaar met een nog mooier rapport mogen komen. Maar als je net zingend in de tuin bezig bent, schiet je weer te binnen dat de Europese ver kiezingen voor de deur staan. En je weet beslist niet op wie je moet stemmen. Vanavond hebben we eerst het Eurovisie Songfestival. Dat is voor mij de graadmeter. Als Maribelle niet bij de eerste drie eindigt, doe ik niet mee aan de Europese verkiezingen. Een heel prettig weekend, het kan nu weer. MERIJN Computers steld. Was het Planbureau toen nog zeer somber over de werkgelegenheid, nu gelooft het dat het daarmee de goede kant op gaat. De FNV zegt blij te zijn met die bijstelling, maar voegt er aan toe, dat die opleving in de economie vooral te danken is aan de groei van de interna tionale handel. Het CNV vindt in de door het CPB geconstateerde ople ving van de economie een ex tra argument, om de voorge nomen kortingen van de socia le uitkeringen per 1 juli aan staande niet te laten doorgaan. HET Centrum voor Micro- Elektronica (CME) Twente wil de Twentse computercursus voor werklozen op landelijke schaal voortzetten. Overval DRIE gemaskerde mannen hebben vrijdag bijeen gewa pende overval op een bank in de Schipluidenstraat in Am sterdam tussen de vijftig- en honderdduizend gulden buit gemaakt. Abortus ER is een reële kans dat nog in mei een einde komt aan de langslepende problemen rond het in werking treden van de abortuswet, ofwel de wet zwangerschapsonderbreking. Acties DE 31 actievergaderingen te gen de 1 juli-kortingen die de FNV de afgelopen twee weken heeft gehouden hebben vol gens opgave van de vakcen trale bij elkaar ruim 5.000 be langstellenden getrokken. Medezeggenschap DE overheid moet de kosten vergoeden die worden ge maakt voor de medezeggen schap in het onderwijs. Dit heeft de commissie bepleit die is nagegaan hoe de wet op de bedoelde medezeggenschap de eerste twee jaren heeft ge werkt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Het kabinet- Den Uyl besefte terdege de noodzaak van diep ingrijpen de maatregelen in de scheeps bouw. Dat er - achteraf bezien - niet op tijd en niet hard ge noeg is ingegrepen, komt doordat de regering de zaak overliet aan de scheepbouwers zelf. „Ambtenaren vergaderen tien keer, ministers twintig keer. Maar zet je het bedrijfs leven zelf aan het herstructu reren, dan vergaderen ze vijf tig keer. En dan gebeurt er nog niets". Dat was het verweer van de toenmalige premier drs. J. den Uyl op de kritische vragen van de RSV-enquêtecommissie over het steunbeleid van zijn regering (1973/1977). Dat beleid was bedoeld om in de kern gezonde, behoorlijk geleide bedrijven eenmalig te helpen. In de praktijk ging ook geld naar zwakke bedrijven en bleef het evenmin bij een malige steun, stelde drs. C. van Dijk vast. Lichtte het kabinet-den Uyl niet de hand met de bedrijfse conomische toetsing van de overheidssteun, met het oog op de sociale problemen, wilde de voorzitter van de enquêtecom missie weten. Dat beeld van 'een lange Sinterklaasavond' bestreed Den Uyl met verve. „Er werd om elk dubbeltje ge vochten". In het beleid was volgens de oud-premier inge bakken dat verouderde bedrij ven naar nieuwe activiteiten moesten zoeken. Den Uyl haalde er de mijn- sluitingen (die hij als minister van Economische Zaken 'deed') bij en de teloorgang van de textielindustrie, om aan te tonen dat hij er niet op uit was om bedrijfstakken kost wat kost overeind te hou den. In de scheepsbouw, gaf hij toe, speelde ook het senti ment, de nationale trots en het feit dat de werven 'dicht bij het vuur' zaten. „Wat is er mooier dan een schip maken en dat van de helling zien lopen?", aldus Den Uyl. „Ik weet één ding: een vrouw", reageerde een goed gemutste Van Dijk, onver stoorbaar temidden van de hi lariteit die hij teweeg bracht. Het verhoor van Den Uyl had aanvankelijk veel weg van een verlate interpellatie over het economisch beleid van zijn kabinet, vooral geleid door WD-er Joekes. Maar Den Uyl hield voet bij stuk. De regering vond maatregelen nodig, maar liet het voorberei den en uitvoeren daarvan over aan de bedrijfstak zelf. Daar heeft het kabinet een fout ge maakt, aldus Den Uyl. „We hadden beter de eerste verant woordelij kheid kunnen ne men". Waarom dan niet de onder nemers gehouden aan hun verantwoordelijkheid? De overheid had immers het in strument van de rentesubsidie om de scheepsbouwers des noods tot maatregelen te dwingen, hield commissie voorzitter Van Dijk aan. „Het probleem daarmee", legde Den Uyl uit, „is dat wanneer je on dernemers voor hun eigen verantwoordelijkheid stelt, de werknemers de gevolgen on dergaan. Geen steun betekent dat het bedrijf dicht gaat en dat de mensen op straat staan". De commissie ondervroeg Den Uyl en later ook zijn toen malige minister van Financiën Duisenberg uitvoerig over de zogenaamde Koeberg-affaire, de mislukte kernenergie-order voor Zuid-Afrika. Beiden na men het op voor hun partijge noot en toenmalige collega van Buitenlandse Zaken M. van der Stoel. Premier Lubbers verklaar de eerder deze week dat Van der Stoel op een nacht 'om' was gegaan en zich tegen de RSV-order keerde. Den Uyl en Duisenberg benadrukten dat Van der Stoel dat had gedaan om in het landsbelang een cri sis te voorkomen. Het was een uiterst woelige tijd en dan was er het beruchte Lockheed- rapport op komst. Ook Duisenberg was naar hij verklaarde onder zware politieke druk gezet om zijn medewerking aan de RSV- plannen voor Zuid-Afrika te weigeren. Maar hij vond dat RSV op zakelijke gronden de gevraagde exportkrediet-ver- zekering niet kon worden ont houden. De enquêtecommissie con cludeerde met zijn instem ming dat de zaak voor RSV tenslotte niet om buitenlandse politieke redenen (de kwestie van de kernwapenspreiding) strandde, maar louter uit overwegingen van binnen- PARLEMENTAIRE ENQUETE landse politiek, namelijk het vermijden van een kabinets crisis. Duisenberg en Den Uyl vonden echter dat bij RSV geen misverstand heeft kun nen bestaan over de slechte vooruitzichten voor hun order. Het kabinet heeft de onderne ming officieel echter nooit in gelicht over de groeiende poli tieke moeilijkheden binnen het kabinet zelf.

de Stem | 1984 | | pagina 3