UITBLAZEN Morgen beslissende ronde verkiezingen El Salvador Bejaarde rechtse leider Arias doet voor de vierde maal mee examens even..i DE STEM 'Scheikunde' was redelijk Waakzaam bli Toeters en bellen WIE ER OOK WINT, DE OORLOG GAAT DOOR PANAMA OOK ZONDAG NAAR DE STEMBUS VOLGENDE DE STEM COW ZATERDAG 5 ME11984 ACHTERGROND Fraude 'Nazi' Gematigd MEESTEN WAREN OP TIJD KLAAR ZATERDAG 5 ME11984 Artsen tegen verstrekken gratis heroine WIM KOCK Hoe dikwijls maak je het niet mee: nieuw komers worden be dolven onder de premies en bonussen, prijzen en kortingen, maar jij - trou we klant - krijgt niets. Neem de boekenclub: het nieuwe lid krijgt die gigan tische tweedelige dictionaire, die je met een bijgeleverde loep moet lezen, keurig in cassette voor 75 gulden, maar jij - het trouwe lid - moet er drie of vier keer zoveel voor betalen. Het is maar een voorbeeld. Gisteren stond er een grote advertentie in de krant. Daar uit blijkt dat de Nederlandse vertegenwoordiging van Ci troen 60 jaar bestaat. Proficiat. „In de autobranche is het tradi tie geworden om zoiets te vie ren met een speciaal Jubileum model. Een van extra toeters en bellen voorziene auto, die voor een hoeraprijs de showroom uitmag", zegt de advertentie. De jubilaris („Mag een se rieus automerk na 60 jaar 'ns gek doen?") stelt voldaan vast dat hij in zijn collectie al een model heeft dat van huisuit, dus standaard zoals dat in het autovak heet, al een hoera-auto is. Het model draagt dan ook een aan de ruimtevaart herin nerende code als BX16TRS. Vooral X-en doen het altijd goed in die codes vind ik. Zo'n X suggereert kracht en mysterie tegelijk. Een geheim waarvan de berijders van gewone auto's geen benul hebben. Alles zit er al in, op en aan. „Een prestatiebeluste auto" is het, zuinig als een oude Eend. „Piekerend liepen we om de auto heen. We plakten er aller lei soorten strepen op en haal den ze er meteen weer vanaf. Het stond net zo belachelijk als een volbloedhengst met races tickers op de flanken", aldus de jubilaris. Dat is - ik geef het gaarne toe - inderdaad géén ge zicht. Enfin, al piekerend en plakkend stuitte de reclame- ploeg toch nog op het ei van Columbus. „Er hoeft niks meer bij. Dus deden we er wat van af." Een geniale vondst, ook al „omdat niemand hoeft te zien dat u in een Jubileumaanbie- ding rijdt." De aanbieding komt erop neer dat de eerste 600 auto's van dit model, die de jubilaris en zijn feestvierende dealers vóór 1 juni 1984 uit voorraad verkopen, 2.500 gulden minder kosten. Leuk meegenomen voor degenen die nu net aan een nieuwe auto in die prijsklasse toe zijn. Daartoe behoor ik niet dus is er eigenlijk geen reden om zolang bij deze advertentie stil te staan. Toch bleef ik er even naar zitten kijken. De koppeling van het jubileum aan de aanbieding irritteerde mij bijvoorbeeld. Hier had je het weer: aan dat jubileum heb ik aanzienlijk bijgedragen, maar de eerste de beste Ford- of Opelrijder kan van mijn dealer 2.500 gulden cadeau krijgen als hij in zo'n jubileumaanbieding stapt. Ik, trouwe klant die al ze ven auto's van het jubelmerk heeft versleten en dit jaar toe komt aan de achtste, maar niet vóór 1 juni en niét van die klas se; wat heeft de jubilaris voor mij in het vat? Niets, vrees ik, want mij heeft'ie al zal hij den ken. Autokampioen Het bedrag van de korting trof me ook. Dat was aanzien- S lijk meer dan het bedrag dat ik destijds voor mijn eerste Eend betaalde, een jonge tweede- hands vogel waar we ontzet- minimminmilmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiï tend blij mee waren. Het wagentje bood ons nieuwe, nog ongekende vrijheid. Gaan en staan waar en wanneer we wil den. 's-Zonmdagsmorgens kof fie gaan drinken bij opa en oma en 's-middags de Taxandria- route. Ik zat er zo graag in dat ik er soms, 's-avonds voor het naar bed gaan, eerst nog een rondje mee ging rijden. Dat slijt natuurlijk, maar de herin neringen aan die eersteling blij ven je altijd dierbaar. Na aftrek van de jubileum korting ad. 2.500 gulden houdt je „de duurste auto die u onder de 25 mille kunt kopen" over. Vijfentwintig mille! Daar kon je in 1970 vijf Escorts 1300 voor kopen. Ik had er maar één tegelijk nodig. Hij kostte nog geen vijf mille. Twee jaar later vroegen ze voor zijn opvolger al zeseneenhalf. In die Escort-tijd werd ik gegrepen door wat je het rally-isme zou kunnen noe men. Sierstrippen, spoilers, stoer geprofileerde wieldoppen, een abonnement op de Auto kampioen en een kaartlees- lampje. Het duurde ruim twee jaar. Na een slippartij die ein digde tegen een lantaarnpaal, vlak boven een kanaalsluis, was ik daarvan ook weer genezen. De Autokampioen ging de deur uit tijdens de bezuinigingsgolf die op de eerste oliecrisis volg de. In 1974 liep de prijs van een Escort al naar de tien mille, maar toen had mijn oude stal eindelijk de lang verbeide mid denklasser en die kostte weinig méér. Sindsdien ben ik een aan hanger van het geloof dat er op autogebied niets gaat boven het comfort dat Franse auto's bie den, in het bijzonder Citroëns. 'Sportieve' vering hoeft voor mij niet meer. Het 'contact met de weg' is voor de banden. Autofreaks Sommige schrijvers gebrui ken nog steeds het sjabloon van de man die 's-zaterdags voor zijn huis de auto staat te poet sen. „Ze" zeggen dat mannen altijd over auto's praten. Ik ken er maar één die dat inderdaad doet, maar die weet er dan ook alles van. In '74, na de oliecri sis, heb ik ook nog het een en ander over auto's geschreven. Als ik dat nog eèns lees lïcH'lk me rot. Dat we minder zouden moeten gaan rijden enzovoorts. De 'Heilig Koe' werd de auto toen genoemd, een status die inmiddels is overgegaan naar de trimfiets. De auto is in de af gelopen twintig jaar van luxe en speelgoed een gewoon (maar duur!) gebruiksvoorwerp ge worden. Auto's interesseren je alleen wanneer je aan een nieu we moet. En zeker: persoonlij ke smaak en persoonlijke be hoeften spelen dan weer een rol. Maar heb je er eenmaal 'de kop afgereden' dan is de geur van het nieuwe verdwenen en is hij weer gewoon je werkpaard. Spelen met auto's en poet sen doen vandaag de dag alleen nog de echte autofreaks. De meeste mensen zijn dat niet. T5 PAGINA; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door onze redactie buitenland ONGEVEER 1,8 miljoen kiesgerechtigde Salva- doranen gaan morgen voor de tweede keer in zes weken naar de stem bus om een president te kiezen. Maar slechts weinigen in El Salvador geloven dat hun inspanning een eind zal ma ken aan het bloedig geweld, dat de afgelopen ruim vier jaar aan meer dan 40.000 mensen het leven heeft ge kost. In de eerste verkiezings ronde op 25 maart haalde geen der zeven kandidaten de vereiste absolute meerder heid. De christendemocraat Napoleon Duarte scoorde met .43 procent het hoogst. Zijn naaste rivaal, Roberto D'Au- buisson van de ultra-rechtse Arena, kwam tot 29 procent. Zij zullen als de twee beste kandidaten nu moeten uit maken wie president van El Salvador wordt. De Salvadoranen staan in elk j»eval voor een duidelijke keuze: stemmen op een kan didaat (Duarte) die heeft be loofd via onderhandelingen met de guerrillabeweging een eind te maken aan het geweld of op de man die zegt dat hij nooit met 'communis ten' zal praten en de guerril labeweging zal vernietigen. Volgens alle voorspellin gen kan Duarte rekenen op minstens 60 procent van de stemmen en wordt hij dus het nieuwe staatshoofd. Hij' zal dan de opvolger worden van Alvaro Magana, die in 1982 als waarnemend presi dent werd aangewezen na verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering. De Centrale Kiesraad heeft maatregelen genomen die de chaos en fraude van de eerste verkiezingsronde moe ten voorkomen. Voorzitter Armando Rodriguez Equiza- bal zegt dan ook dat hij elke eis de verkiezingen ongeldig te verklaren zal verwerpen. Hij vreest niettemin dat de verliezende partij de win naar toch van fraude zal be schuldigen. In de eerste ronde zijn vol gens Equizabal 142.000 stem men op frauduleuze wijze uitgebracht, vooral door cor rupte partijfunctionarissen. Zij gebruikten aan hen toe vertrouwde stembiljetten om van te voren stembussen vol te stoppen met stemmen voor hun eigen partij. Het verkie zingsmateriaal zal nu per soonlij k door functionarissen Napoleon Duarte ..goede maatjes met Reagan.. Roberto d'Aubuisson FOTO'S ARCHIEF DE STEM van de kiesraad worden af geleverd. In de eerste ronde stonden de mensen, die bij niet stem men een boete riskeerden, soms uren in de rij om ver volgens te constateren dat stembussen of stembiljetten niet waren aangekomen. Door administratieve chaos konden 400.000 mensen hun stem niet uitbrengen. Proble men ontstonden ook omdat het nummer op de speciale identiteitskaarten van kie zers soms niet correspon deerde met het nummer op de kieslijsten. Volgens de kiesraad zijn nu ruim 80.000 correcties op de kieslijsten aangebracht. Een door de Arena ge steund besluit van de Grond wetgevende Vergadering de kieslijsten helemaal af te schaffen, stuitte vorige week op een veto van waarnemend president Magana. Deze ver klaarde de 'zuiverheid' van de verkiezingen te willen be waren. Leden van de kies raad hadden gedreigd af te treden, als het besluit niet zou worden teruggedraaid. Volgens de christen-demo craten zou afschaffing van de kieslijsten de deur hebben opengezet voor grootscheepse fraude. De kiezersregistratie per computer a raison van tien miljoen gulden is be taald door de Verenigde Sta ten. Washington onder streept hiermee het grote be lang dat het aan de verkie zingen hecht. Duarte (59) en D'Aubuis son (40) hebben een felle campagne gevoerd, waarbij men elkaar uitmaakte voor 'communist' en 'nazi'. Afgelo pen week verscheen in het blad van de christendemo cratische partij een adver tentie met het partij symbool, een vis, en daarnaast een doodskop met het kapsel van D'Aubuisson. „Een stem voor Arena is een stem voor de dood", aldus de christende mocraten, die daarmee de banden onderstrepen die vol gens velen bestaan tussen D'Aubuisson en de rechtse doodseskaders. D'Aubuisson heeft voor speld dat het geweld in El Salvador zal toenemen, wan neer Duarte wordt gekozen Hij rekent Duarte en zijn partij gemakshalve tot de communisten, wat weinig goeds beloofd gezien de leuze van de Arena-aanhangers dat de communisten in El Salvador "hun verdoemenis tegemoet gaan". De hevige woordenstrijd weerspiegelt de scherpe maatschappelijke tegenstel lingen in El Salvador, die volgens de meeste waarne mers ten grondslag liggen aan het politieke geweld dal het land al meer dan vijftig jaar teistert. Juist deze te genstelling heeft het tot nu toe onmogelijk gemaakt hel geweld te beëindigen. Door onze redactie buitenland OOK in Panama worden zondag presidentsver kiezingen gehouden. Pa nama is lid van de zoge heten Contadora-groep en heeft, behalve de geo grafische ligging, ook op grond daarvan veel be moeienis met het van spanning zinderende noordelij k deel van Mid- den-Amerika. De uitslag van de verkie zingen in Panama is indirect van grote betekenis voor de situatie in en rond El Salva dor en Nicaragua. Binnen lands-politiek gezien ontle nen de verkiezingen hun be lang vooral aan het feit dat het 16 jaar geleden is dat de bewoners van Panama naar de stembus zijn gegaan. Tien jaar directe en zes jaar indirecte militaire dicta tuur gingen vooraf aan deze verkiezingen waarin naast een president ook een nieuw parlement wordt gekozen. De voorbereidingen voor de ver kiezingen van zondag wer den al getroffen door de toenmalige president, Omar Torrijos, de generaal van de Nationale Garde die beroemd werd door zijn met succes be kroonde streven het Pana- Velen, onder wie de aarts bisschop van San Salvador, mgr. Rivera y Damas, bena drukken dan ook keer op keer dat verkiezingen niet het enige instrument kunnen zijn om vrede te bereiken in het land. Duarte die als gematigd geldt, heeft sociale en land hervormingen aangekondigd die zodanig zijn, dat de guer rillabeweging volgens hem geen reden heeft nog langer te vechten voor wat zij ziet als sociale, economische en politieke gelijkheid. De christendemocraat zal echter stuiten op de bezitten de elite die ultra-rechts steunt en zich tegen iedere hervorming verzet. Politieke waarnemers wijzen in dit verband op de ervaringen tussen 1980 en 1982 toen Duarte als leider van een junta hervormingen wilde doorvoeren en extreem rechts - antwoordde met moorddadig geweld van doodseskaders, waarvan vakbondsleiders, boeren en zelfs aartsbisschop Romero he't slachtoffer werden. Daarnaast is er nog het le ger dat de politiek in El Sal vador al een halve eeuw do mineert en dat de manoe- vreerruimte van Duarte, mocht hij worden gekozen, zal beperken. Er wordt ge meld dat een commissie van het Salvadoraanse opper commando al een brief heeft opgesteld voor de nieuwe president, waarin hem te verstaan wordt gegeven dat hij zich niet met militaire za ken moet bemoeien. Ofschoon het leger dat ont kent, zeggen hoge officieren dat het leger wel degelijk de rol van een toekomstig presi dent heeft omschreven. „Het leger is het erover eens dat de president zich niet moet inla ten met militaire kwesties", zegt een provinciecomman dant, kolonel Jorge Adalber- to Cruz. Volgens Salvadoraanse po litici valt onder de term „mi litaire kwesties" ook het on derhandelen met de guerril labeweging. Een Europese diplomaat in San Salvador zegt: „Wat het leger heeft ge daan is de aanstaande presi dent zeggen dat hij het land niet kan leiden tegen de wil van de militairen in. De brief is duidelijk gericht aan Duarte". ma-kanaal aan het eind van deze eeuw weer nationaal bezit te maken. Torrijos kwam in 1981 bij een vliegtuigongeluk om het leven. De omstandigheden waaronder dat gebeurde zijn nooit duidelijk geworden. Nog steeds omhult een waas van geheimzinnigheid de dood van Torrijos. Panama kreeg na zijn overlijden te maken met een machtsva cuüm dat zijn invloed nog steeds doet gelden. Sinds 1981 heeft de Natio nale Garde drie bevelhebbers gehad en zijn er drie presi denten geweest. De huidige president, Jorge Illueca, heeft laten weten zijn functie op uiterlijk 11 oktober aan de winnaar van de verkiezingen te zullen overdragen. Voor het presidentschap hebben zich zeven kandida ten gemeld. Twee van hen lijken de meeste kans te ma ken: de 45-jarige Nicolas Ar- dito en de 83-jarige Arnulfo Arias. Ardito is de kandidaat van de Nationale Democratische Unie (Unade), een alliantie van diverse partijen waaron der de door Torrijos opge richte 'officiële' regerings partij PRD. Hij geldt als de vertrouweling van de Natio nale Garde. Op binnenlands- politiek terrein heeft Ardito tot voor kort nauwelijks een rol van betekenis gespeeld. De kandidatuur van Ardi to geldt als een compromis in de richting van generaal Ma nuel Antonio Noriega, de nieuwe sterke man van de Garde en de belangrijkste steunpilaar van president Il lueca. De 83-jarige Arnulfo Arias probeert zondag voor de vierde keer in zijn leven pre sident van Panama te wor den. Drie keer werd hij tot president gekozen, drie keer Een doorgewinterde La- tij nsamerikaanse ambassa deur onderstreept: „Wie er ook wint, niet hij zal de toe komst van het land bepalen. Deze zal worden bepaald door de oorlog. De oorlog heeft gevolgen voor de eco nomie en deze op zijn beurt wger voor-de politiek. Bn de oorlog wordt gevoerd door het leger". Eventuele gematigde krachten in hèt leger st^ian bovendien onder druk van de doodseskaders. Een van es kaders, het Geheime Anti communistische Leger (ESA) heeft gedreigd acties tegen het leger te ondernemen als dit 'communisten' beschermt. Volgens politieke waarne mers levert zowel een over winning van Duarte als van D'Aubuisson problemen op voor Washington, dat sinds de verkiezing van president Reagan in 1981 al voor een miljard dollar economische en militaire hulp aan El Sal vador heeft verstrekt. Indien Duarte president wordt zal dit waarschijnlijk leiden tot een toename van de rechtse terreur, wat problemen kan geven in het Congres bij een beslissing over voortzetting van de militaire steun. Vol gens westerse diplomaten heeft het State Department al een programma opgesteld voor een bezoek van Duarte aan Washington, dat Is be doeld om het Congres gunstig te stemmen. In het geval van een, overi gens onwaarschijnlijke, overwinning voor D'Aubuis son is de kans groot dat het Congres de hulpkraan geheel dichtdraait, omdat het deze ultra-rechtse politicus ver antwoordelijk houdt voor talloze schendingen van mensenrechten. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat een overwinning van D'Aubuisson tot een op stand van het leger leidt, als dit verstoken zou blijven van Amerikaanse hulp. Het Salvadoraans verzet boycot de verkiezingen. Het meent dat een kandidaten lijst van de verzetsbeweging als een dodenlijst zou funge ren. Het verzet heeft overi gens herhaaldelijk voorstel len gedaan te onderhandelen over een regering op brede basis. De Salvadoraanse re gering heeft zich echter steeds op het standpunt ge steld dat het verzet zich „niet mag invechten in de macht". De guerrillabeweging heeft net als voor de eerste verkiezingsronde bij gewa pende acties identiteitskaar ten van kiezers in beslag ge nomen. /i Arnulfo Arias ..voor vierde maal.. - FOTOARCHIEF DE STEM werd hij ten val gebracht, in 1941, in 1951 en in 1968. De laatste keer had Arias er een ambtsperiode van 11 dagen opzitten. Zijn verkiezingsbijeen komsten trekken veel pu bliek. Arias verwijt de huidi ge machthebbers corruptie, een beschuldiging waaraan door onafhankelijke waarne mers een zekere legitimiteit niet wordt ontzegd. De be jaarde politicus, één van de grootste koffieproducenten van het land, wordt op zijn beurt door politieke tegen standers met zijn verleden geconfronteerd. Arias heeft zijn sympa thieën voor fascistische en racistische ideeën nooit on der stoelen of banken gesto ken. Dat leidde ten tijde van de tweede wereldoorlog tot zijn eerste afzetting als pre sident. Arias is de verkiezin gen ingegaan zonder politiek program. Zijn sleutelwoord op verkiezingsbijeenkomsten is 'verandering'. Hij leidt een alliantie van verschillende partijen, de PPA. Verder nemen aan de ver kiezingen deel vijf andere kandidaten, die geen van al len ook maar enige kans ma ken. Onder hen een anti-mi litarist en drie kandidaten van uiterst links. 'Redelijk' was het oordeel dat gisteren aan het eind van de ochtend viel te be luisteren in alle drie kam pen van het algemeen voort gezet onderwijs, waar schei kunde aan de orde was. Al leen bij mavo-D sprak men van 'lastig' en dat gold dan voor het meerkeuzewerk. Onze leraar-woordvoer der sprak van een zeer rede lijk examen scheikunde- vwo met voldoende sprei ding over de verschillende onderwerpen. Zoals gebrui kelijk lag de nadruk weer op het overdenken en berede neren van verschijnselen welke in meer of mindere mate bij de leerlingen be kend zijn. Ook veel leerlin gen waren tevreden en ge matigd optimistisch. Wat de afzonderlijke op gaven betreft: opgave 3 werd als de lastigste van de vier aangemerkt. Verheu gend noemde onze leraar het feit dat de meeste kandida ten het werk klaar hadden in de gestelde tijd. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Bij de door ons bevraagde havo-school had meeer dan een kwart van de kandida ten de beschikbare tijd voor het scheikunde-examen niet eens nodig. Dat examen was dan ook, op enkele wat moeilijke onderdelen na zo als 4D, 5C en 7D, uit een oog punt van moeilijkheid en omvang zeer goed te maken, vond onze leraar. Maar ver scheidene leerlingen dach ten daar toch anders over. Mavo Bij mavo-C voldeed het meerkeuzewerk scheikunde aan de verwachtingen. Bij het open werk (de examen stof viel in twee delen uit een) bevatte opgave 4 (over Els en Marion die afvalwa ter van verschillende bedrij ven willen onderzoeken) nogal veel tekst. Voor het overige waren de opgaven aardig op niveau. Het meerkeuzewerk scheikunde voor mavo-D was lastig. In hun vraagstel ling kwamen de opgaven niet overeen met wat door gaans gebruikelijk is. Er waren leerlingen die ook bij herhaald lezen nog niet wis ten wat er nou eigenlijk stond. Ook mavo-D had de opga ve over Els en Marion en het afvalwater. Ook de mavo- D'ers werden door deze tekst nogal in verwarring ge bracht. De vier andere opga ven werden normaler ge noemd. Engels In de middaguren stond in alle sectoren, behalve het havo, Engels op het pro gramma. De vwo'ers werden onthaald op duidelijke, maar wel lange teksten, weinig gevarieerd en veelal politiek-economisch van in houd. Tekst 4 - een tirade te gen het 'Klein is mooi' op technologisch gebied - leek volgens onze leraar wel af komstig te zijn van het Sim- plisties Verbond: eenzijdig, zonder enige nuance. De kandidaten spraken van een pittig examen. In die richting wees ook wel het feit, dat driekwart vAn hen tot het einde bezig was. De kandidaten mavo-C vonden de meerkeuzevragen Engels (over vijf verschil lende teksten) normaal tot gemakkelijk. Alleen tekst 3 'Cost-saving cottage' uit Woman's Own werd als minder gemakkelijk erva ren. Voor de rest waren de vragen duidelijk en het werk werd interessant ge noemd. Velen waren dan ook vóór de tijd klaar. De mavo-D'ers vonden hun Engels (meerkeuzevra gen) over het algemeen erg gemakkelijk. De teksten waren interessant en de vragen vormden geen pro blemen. De docent vroeg zich zelfs af of het niet té ge makkelijk was en zo de zin van de toets (selectie) verlo ren ging. LBO Van het lbo moest gister morgen alleen het lmo in de examenslag en wel met han delskennis II. Zowel kandi daten als docenten beoor deelden het examen als niet moeilijk. Er waren drie op gaven, waarvan de eerste het maken van een liquidi teitsbalans en het trekken van conclusies betrof. Economie havo Tenslotte het examen econo mie voor de havo-kandida ten. Onze leraar vond het niet al te moeilijk, met in verhouding weinig reken werk. De nadruk lag op de 'motiveer en verklaar'-vra- gen. En dat noemde hij een goede ontwikkeling. Wat de afzonderlijke op gaven betreft het volgende. Som 1 over het bezuini gingsbeleid van de regering- Lubbers zal kandidaten die goed op de hoogte zijn van de actualiteit, weinig last hebben bezorgd. Opgave 2 over het consumentisme was minder geschikt voor een examen. Sky op n kabt DEN HAAG (ANP) - H satelliet-tv-programnm vanaf zaterdag op nege netten te zien zijn. De gemeenten Amsterd Schiedam, Rhenen en de doo verzorgde gemeenten Den 1 Voorburg hebben vrijdag met de organisatie Satellite nel verzorgd. Volgende weeli nog eens zes kabelnetten aan Het programma begint om vijf uur 's middags en duurt tot één uur 's nachts. De in houd bestaat vrijwel uitslui tend uit muziek (vier uur per dag), familieprogramma's, se ries, sport en, op drie dagen per week, speelfilms. Met de Vereniging voor Ka belexploitanten (Vecai) werd vrijdag definitief overeen stemming bereikt over een standaardcontract. In de ge meente Delft, die als eerste toestemming gaf voor de door gifte van Sky Channel, zal de Van onze redactie binnenland UTRECHT - Artsen moeten niet meewerken aan het plan van Amsterdam gratis heroine te verstrekken aan drugsver slaafden. Volgens voorzitter Daniëls van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst zou dat in strijd zijn met be hoorlijk medisch handelen. De gemeente Amsterdam gaat er in de plannen van uit dat de artsen meewerken aan het gratis verstrekken van he roine. Daniëls vindt dat heroi ne wordt verstrekt mede om de criminaliteit te bestrijden. Zo wordt de arts gebruikt als verlengstuk van de sterke arm en daar past Daniëls voor. Toediening zonder medische indicatie en zonder therapeu tisch doel is geen medisch handelen. Als heroïne geen ge neesmiddel maar een genot middel is, is verstrekking door een arts zonder meer onjuist. NIJMEGEN (ANP) - Phi lips en de vakbonden zijn het vrijdagmorgen eens geworden over een perso neelsuitbreiding van de chipfabriek in Nijmegen. Gelijktijdig zijn afspra ken gemaakt over een so ciaal plan dat in werking treedt als die nieuwe werknemers onverhoopt moeten worden ontslagen als er voor hen geen werk meer is. Overigens hebben de bonden zich niet op voor hand akkoord verklaard met eventuele ontslagen. Philips moet de noodzaak daarvoor eerst aantonen, aldus vertegenwoordigers van de industriebond FNV 4 EN 5 MEI zijn met elkaar verbon den geen bevrijdingsfeest kunnen weest zouden zijn die bereid warp en terreur de prijs van hun leven wij die moedige mannen en vroü in hen tevens het verzet geëerd, den ter wereld opnieuw - of nog totalitaire regimes van zowel link dit dienen wij ons vandaag wel t tanden zijn anno 1984 in de mine cratische verworvenheden worde door duistere krachten bedreigd, den. Anders dan in 1945 kent Nede bij de verdediging van vrede en ons volk is gelukkig nog steeds neo-fascisme, maar het is wel pr tectieve verontwaardiging op de toen gereageerd wordt. Voorbij is bek door een ruime meerderhei werd. De scheidslijnen die daar overigens door de gehele samen tergemeenschappen. Rond 'Woe den van een en dezelfde orde aa het prikkeldraad. Die verdeeldheid is, gezien de toen rond oorlog en vrede, die staan, begrijpelijk. Zij hoeft ook n van het democratisch front mits verdraagzaamheid wordt opgebr 'aatste tijd wel eens.

de Stem | 1984 | | pagina 2